Връзка между продължителност на кърменето и повръщане

  • 685
  • 11
  •   1
Отговори
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
В началото когато Благовест  връщаше по малко мляко след кърмене го приемах за нормално, но след като на две поредни хранения повърна на фонтан и после връщаше пресечено млако след като се е нахранил, наспал и е дошло време за следващото хранене се притесних сериозно и се обърнах към педиатърката. Тя ми обясни че повръщането или връщането на мляко е проблем типичен за бебетата на естествено хранене. Преслуша го със слушалката / това беше около час, час и половина след кърмене/ и каза че в коремчето му ставло револьюция  Shocked Попитаме колко време го кърмя и като и казах - поне 30 минути, тя каза че са много, че бебетата сучели активо от 10 до 15 минути, а през останалото време само си играели със зърното и се нагълтвали с въздух и коремчето на бебо бил раздут. Каза да го кърмя не повече от 20 минути а ако после плаче и иска още даването на вода също не е вариант защото естествено ефекта е същия.  Каза също да прекъсваме кърменето и да го оригвам по няколко пъти по време на храненето.
Послушах я и трябва да призная че сякаш има ефект, но ...... това хранене с часовника до мен никак не ни харесва и на двамата  Sad Аз се изнервям, той плаче и ако преди го успокоявах като го слагах на гърдата сега не смея да не би да повърне. Вода въобще не му давам, а той напоследък не отказваше както преди /веднъж дваж беше попаднал в ръцете на бабите и какво да ви кажа - 40 мл вода наведнъж и после .... яко повръщане/. Close
Другото което ме притеснява е че гърдите ми не се изпразват след кърмене и се чудя какво да правя - да цедя ли да не цедя ли, денем е поносимо, но нощем толкова ми се препълват, че преди кърмене са доста твърди а след това са си все още пълни и мога още едно бебе да нахраня, а кърмя само от едната гърда на хранене.
И накрая от кърмене на поискване го обърнахме на кърмене на три часа по часовник  Sad
Кажете ми наистина ли има връзка между продължителността на кърменето и повръщането? Предполагам че ще ме уверите че това повръщане е нормалоно, но повярвайте нормално при нас беше и после стана неконтролируемо  Shocked
Педиатърката каза че на този етап не може да постави диагноза ГЕР /за която прочетох тук във форумите/.
Дайте ми съвет! Търсих във форумите информация относно това повръщне на фонтан, но не намерих в този форум, а искам да чуя мнението на кърмещите майки.

Последна редакция: нд, 22 май 2005, 15:01 от Valka

# 1
  • Мнения: 3 161
...тя каза че са много, че бебетата сучели активо от 10 до 15 минути, а през останалото време само си играели със зърното и се нагълтвали с въздух и коремчето на бебо бил раздут... Аз се изнервям, той плаче и ако преди го успокоявах като го слагах на гърдата сега не смея да не би да повърне... гърдите ми не се изпразват след кърмене
Не мога да ти дам съвет за повръщането, за съжаление, но в това, което ти е казала педито, че след първите 10-15 мин не суче активно, явно не работи при вас, след като не успяваш да изпразниш гърдите, а и бебето плаче - може би не си дояжда така (че и режим при това!).
По-скоро си мисля, че е лакомник и яде повече, отколкото му е нужно, и затова го повръща после. Възможно е и да си си увеличила лактацията прекалено и да му е твърде лесно да изсуква огромни количества, които не може да усвои - знам ли. Дано да намериш някой по-компетентен, защото педиатърката ми се струва не е дала най-доброто ршение.
Аз бих давала по малко но на често, и от двете гърди, и бих опитала да си намаля малко лактацията. И все пак дали това повръщане е редовно, или инцидентно? На нас ни се е случвало от време на време по-сериозно (на фонтан), но после се оправя. Успех с решението на проблема!

# 2
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
Той че си е лакомник е вярно, но според мен се нагълтва с въздух още в началото защо потока на кърма е много силен и аз дори чувам как му кърка коремчето докато гълта.

Възможно е и да си си увеличила лактацията прекалено и да му е твърде лесно да изсуква огромни количества, които не може да усвои - знам ли.
Доста му е лесно - кърмата просто тече в устата му а то горкото едва успява да я преглътне, понякога само за миг пуска гърдата за да си поеме въздух и после така настървено я търси сякаш го е страх че някой ще му я вземе  Laughing Това е само първите 3-4 минути, после потока на мляко се нормализира и той си суче нолмално, но не се отказва сам след 20та минута /с почивките/.
Пробвах да го храня на по-малко от 3 часа, но той муца 5-6 минути и заспива защото не е гладен.
А как да се опитам да намаля лактацията - много ме е страх да не ми спре кърмата  Thinking А и нищо не съм правила за да я увелича, дори не се цедя с помпата да не би да се увеличи млякото. Оставила съм я сама да се регулира според нуждите на бебо.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз нямам опит с повръщането, но ще ти кажа нещо друго - няма връзка с продължителното сукане, а по-скоро с бебешката лакомия WinkИ аз имах твърде много кърма в началото, и аз кърмех нон-стоп, но Ники не е повръщал нито веднъж, ама нито един път!Просто качи ужасно много първия месец - кило и 800 гр. ShockedИ си имаше тежки колики естествено, сега от дистанцията на времето виждам, че преяждането също е спомогнало.Ако наистина намате ГЕР и проблемът е в това, че кърмата ти му идва множко, бих те посъветвала следното - цеди по малко, но не след, а преди кърмене.Така притокът, когато бебко суче, ще е по-слаб, той ще трябва да положи повече усилия, за да дърпа, ще прави по-хубав вакуум и няма да гълта толкова много въздух.А и ще изсуче крайното мазно мляко, вместо да си пълни пупата с предното, по-рядко мляко, което при разграждането си отделя много газове.Лошото е, че като цедиш пречиш на процеса на регулиране на лактацията, но сега по-важното да спрете повръщането.Успех, мила и ......мани го тоя режим Wink

# 4
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
На Марти веднъж му се е случвало да повръща на фонтан и естествено се притесних. По-скоро си мисля, че проблемът е в силния поток на кърмата - като се сетя как шуртеше, след като дръпне глава да си поеме въздух!!!

Не се цеди - ще се получи хиперлактация и ще влезеш в омагьосан кръг!
За ГЕР е рано да се каже. По-скоро го оригвай няколко пъти по време на хранене!

А за храненето на 3 часа - лошо няма, щом той сам си е направил режима. Нали вода не пие, значи му стига манджата  Laughing

# 5
  • Мнения: 385
Не сме имали повръщане на фонтан. Назад в темите има майки с този точно опит. Но понеже сте в периода на коликите бих искала да споделя опит. Това, че му къркори коремчето  се случва при повечето бебета на тази възраст. Не е нормално да плаче и да чакаш да дойде време за ядене. Ако пак плаче след ядене, търси нчаин да облекчиш болката от коликите. Ние не давахме лекарства, защото не сме привърженици и си го разнасяхме напред назад докато заспи. Докъм 12-14 седмица коликите минават. Аз бих те посъветвала да се върнете на кърмене на поискване, за да не стои гладен. А да следиш колко често повръща на фонтан, т.е. голямо количество. Според мен той сам ще си урегулира нещата. Просто бебешкия организъм е толкова неразвит още, че му трябва време. Сигурно и повръщането и коликите да са проблем на растежа и много скоро да няма и помен от тях. А заради неправилни съвети (да минаваш на режим и детето да стои гладно) да спреш кърменето си е жалко. Никоя друга храна не е толкова подходяща за детския организъм до годинка даже.

# 6
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
... Нали вода не пие, значи му стига манджата  Laughing
Не искаше вода преди, но сега си иска, но аз все от страх да не повърне и за да не му се раздува коремчето не му давам повече от 10 мл. между храненията и то поне час след кърменето.

# 7
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Преслуша го със слушалката / това беше около час, час и половина след кърмене/ и каза че в коремчето му ставло револьюция  Shocked

Ами според мен революцията е от коликите. И Марти беше така - предиатърката ни обясни, че млякото става на пяна в коремчето и бебето не може да отдели газовете и затова така къркори.

# 8
  • Мнения: 45
  При Яна проблемът беше същия - повръна няколко пъти на фонтан и педито каза да я храня по часовник, и след като повърне да не дохранвам - в резултат на това първия месец почти не наддаде Cry
  След това обаче, тъй като повръщането си продължи отидохме на консултация при гастроентеролог и се оказа ГЕР, а не преяждане. Аз си започнах хранене както си трябва, ако повърне - дохранвам и най-важното - никакво даване на вода, и ето че бебчо започна да си наддава добре. Че то като повръща какво му остава в стомахчето, че и с вода да се тъпче, направо се чудя. А и как да я отказва като е гладно?!?!
Искам само да кажа, че ако педиатърката не може да постави диагноза категорично, то поне да ви прати при специалист! А по описанието ти, според мен точно за ГЕР става въпрос, така че схемата няма да проработи още дълго..

# 9
  • София
  • Мнения: 2 019
Аз имам същия проблем с повръщането. Днес например малко по молко повърна всичко, което е изяла. Но си мисля, че е от коликите. Мартина повръща, когато има кризи и се напъва. В корема всичко й ври и кипи. Акото й е цялото в мехурчета въздух. Днес сме на лекар и ако ни даде някакъв съвет ще го споделя

# 10
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
Зарязахме часовника и се кърмим когато  и по клкото си искаме Wink, че това дърпане да го махам от гърдата по няколко пъти да се оригне и после като оминат отредените минути за хранене ми направи ужасни рагади  Sad . Бебо повърна на фонтан още веднъж. Иначе и като го кърмех по часовник пак връщаше по малко храна. Сега гледам да го прекъсна за оригване веднъж, защото горкичкото явно се нагълтва с въздух още в началото.
Така че ще се справяме някак си, но към часовника не мисля да се връщаме!

# 11
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Зарязахме часовника и се кърмим когато  и по клкото си искаме Wink, че това дърпане да го махам от гърдата по няколко пъти да се оригне и после като оминат отредените минути за хранене ми направи ужасни рагади  Sad . Бебо повърна на фонтан още веднъж. Иначе и като го кърмех по часовник пак връщаше по малко храна. Сега гледам да го прекъсна за оригване веднъж, защото горкичкото явно се нагълтва с въздух още в началото.
Така че ще се справяме някак си, но към часовника не мисля да се връщаме!


Само така! За храненето по часовник няма да коментирам. Доста неща са се изписали!

Общи условия

Активация на акаунт