Боядисване на яйца с естествени бои

  • 27 291
  • 57
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 290
Тази година ми е щукнала идея да боядисвам яйца с естествени бои. От баба знам за люспи от лук - цвета става нещо между червено и кафяво. Някъде четох за дъбова кора - червени и червено цвекло - лилави. Но само това намерих.
Споделете идеи - пробвали ли сте да боядисвате така и какъв е резултата.

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 290
Благодаря ти за линка Hug

# 3
# 4
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Свежи листа от червено цвекло боядисват в силно лилаво/синьо.Може да вариш яйцата заедно с листата.
От отвара от орехова шума става зелено-кафяв цвят,от смрадлика-тъмно зелен

# 5
  • София
  • Мнения: 290
От отвара от орехова шума става зелено-кафяв цвят,от смрадлика-тъмно зелен
Правила съм отвара от смрадлика за чай, но е била съвсем леко оцветена.  Или трябва да е по силен разтвора? newsm78

# 6
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Трябва да е по-силна отварата,с повечко смрадлика.аз съм вземала от тази,която е в големи пакети по аптеките.желателно е да престои поне няколко часа след като е приготвена.цвета става по-силен с времето.Както липовия чай като престои потъмнява.Не съм пробвала обаче с липа какъв цвят ще стане.

# 7
  • София
  • Мнения: 290
Не съм пробвала обаче с липа какъв цвят ще стане.
Предполагам жълто, към охра, какъвто е цвета на чая.

# 8
  • Мнения: 5 001
И гледай да си купиш от белите яйца.....

# 9
  • Русе
  • Мнения: 1 193
Липовата отвара като престои става тъмночервена.
Каркаде  може да се ползва,цвета е малиновочервен.Копривата също е много силна-особено тази младата,като я попаря пуска много наситен зелен цвят.
Миналата година бях попаднала на много богат опис на цветове добити от растения,зеленчуци....ама къде го бях чела изобщо не си спомням newsm78

# 10
  • София
  • Мнения: 3 816
Публикувано от natalyna:

Ето няколко начина за боядисване с природни бои, за любителите на природните багри,  които преписвам от един чешки сайт. Предварително предупреждавам, че не съм ги опитвала сама и не гарантирам за резултата:))

Светло синя - варят се листа на свежо червено зеле - 30мин + лъжица оцет. Отварата трябва да е хладка по време на боядисването. Цвета и е виолетов, но боядисва синьо.


Останалите отвари за боядисване се приготвят по същият начин, но се прибавят различни видове растения:

Лека жълта: лимонова или портокалова кора,смлян ким, листа на моркови(зелената част), куркума на прах, шафран

Оранжева: люспи от лук - цвета зависи от времето на боядисването

Червена: прясно червено цвекло(може и замразено), червени боровинки или малини(замразени). Това не го пише тук, но съм чела, че и дъбовата кора боядисва до червено.

Тъмно червена до кафява: люспи от червен лук

Тъмно синя: боровинки или купини, много интересен цвят се получава при варенето на яйцата в червено(може и евтино) вино.

Виолетова: липов цвят,шафран(тук не става ясно дали трябва да се смесят или поотделно?)

Зелена: спанак(може и замразен), липов цвят, млада ръж

Кафява: силен чай или кафе, брезова кора

За по-силни цветове, може да варите яйцата в различните отвари, но без тази с чевеното зеле!


Копирано от тук. Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 290
Благодаря ви, момичета!
Ще се възползвам от идеите и ще снимам яйцата, за да покажа какъв е резултата!

# 12
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Приветствам идеята за боядисване с естествени материали. Браво на автора  Peace

# 13
  • Мнения: 4 358
Приветствам идеята за боядисване с естествени материали. Браво на автора  Peace


И аз така.Браво за съветите които давате. Мисля тази година така да направя - ще нашаря и с техниката на оцветяване с восък - ако човек има сигурна ръка стават чудесни произведения на изкуството. Ще следя темата с интерес - има още малко време до празника Hug

# 14
  • Мнения: 1 175
И аз ще следя темата.Досега съм пробвала само с лук. easter

# 15
  • Мнения: 2 631
И аз ще следя темата.Досега съм пробвала само с лук. easter

а аз даже мисля да пробвам това с лука тази седмица, за да знам какво да очаквам  Crazy

# 16
  • Мнения: 1 327
преписвам от тефтера на баба:
глухарче - жълт от цвета
смрадлика - сметло бежаво до тютюнево - клонки, цвят
дюля - тъмно жълт до тютюнев
липа - розов от цвят
пипер - светлозелен от листа
бъз - тъмно зелен от листа и стебло
клен - светло зелен от листа
къпина - тъмно червен до вишнев от плод
орех - сметло до тъмно кафяво от кора
бъз - синьо до виолетово от зърна
риган - черен от стебло, листа и цвят

нямам ясен спомен, но май ги изполваше за боядисване предимно на платове...

от малка си спомням още, че най-хубавите яйца ставаха тези, боядисани в люспи от лук. Събирахме ги в плик. Накисват се във вода за малко, суровите яйца се завиват в люспите и се увиват в парчета от чорапогащници. Варят се и като изстинат се махат люспите, стават невероятни цветове - от бледо охра до тъмно кафяво. Слагахме и магданоз и се получаваха бели цветове.. Също  ги рисувахме със свещ и после увивахме. Хубавото е, че може и бежовите яйца да се боядисват с люспите на лука  Whistling

# 17
  • Мнения: 4 358

от малка си спомням още, че най-хубавите яйца ставаха тези, боядисани в люспи от лук. Събирахме ги в плик. Накисват се във вода за малко, суровите яйца се завиват в люспите и се увиват в парчета от чорапогащници. Варят се и като изстинат се махат люспите, стават невероятни цветове - от бледо охра до тъмно кафяво.
Не знаех ,че така се прави. Щях да правя по силна отвара като чай от люспите на лука и в нея да варя яйцата. Май съм била в грешка newsm78

# 18
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
И аз май тази година опрях да боядисвам с естествени бои, не знам ....малко съм скептична, ще видим какво ще излезе Peace

# 19
  • Мнения: 731
Щях да правя по силна отвара като чай от люспите на лука и в нея да варя яйцата. Май съм била в грешка newsm78

Аз така правих миналата година и нищо не се получи. И за тази се чудя какво ще излезе. Ще пробвам това с обвитите в люспи яйца и варенето. Само едно въпросче - колко време трябва да се варят така?

# 20
  • Мнения: 1 327
Щях да правя по силна отвара като чай от люспите на лука и в нея да варя яйцата. Май съм била в грешка newsm78

Аз така правих миналата година и нищо не се получи. И за тази се чудя какво ще излезе. Ще пробвам това с обвитите в люспи яйца и варенето. Само едно въпросче - колко време трябва да се варят така?

10тина минути се варят. Защо не пробвате тези дни с 1 яйце и то от кафявите, за да видите резултата?  Flutter

# 21
  • Мнения: 731
Благодаря  Hug Определено ще пробвам  Peace

# 22
  • Мнения: 19
Майка ми обвива няколко сурови яйца с люспи от лук /да покрие хубаво яицето, няколко слоя и ги връзва в парче от чорапогащник/ и ги вари така.  Стават жълто кафеви с различна наситеност.

# 23
  • Мнения: 264
За да се получи, трябва така наречената боя да се превари няколко пъти. За люспите от лук специално аз съм ги възварила още снощи, сега ще ги възвъря пак и  чак следобед ще ги варя с яйцата. Така отварата има цвят още преди да сложиш яйцата вътре. Предполагам, че важи и за другите бои.

# 24
  • София
  • Мнения: 12 224
  Всичките ли отвари се правят по този начин. Тоест и от дюля и от глухарче и тн, първо се вари няколко пъти и после заедно с яйцата или? Нещо точно това не ми стана ясна, а искам да пробвам задължително.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 224
Имам останал императорски черен ориз, който изобщо не ми харесва за ядене, но пуска ужасяващ лилав цвят, дали ще стане за боядисване на яйца  newsm78

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Онзи ден в МАГАЗИНЪ 345 гледах комплект вълнени конци за естествено боядисване на яйца.
Имаше описана и самата технология на боядисването.
Ама защо не си купих?  newsm78  Евтинки бяха... към 2лв. и нещо.

# 27
  • Мнения: 4 496
А с какво са напоени /боядисани/ вълнените конци? Не е ли с боя за вълна? Rolling Eyes

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Не знам...
Но бяха поне в 5-6 цвята.
Яйцата се увиват с преждата, после се увиват в станиолено фолио и се варят. След това се маха фолиото и се оставят конците в/у яйцето, докато изсъхнат.

# 29
  • Мнения: 4 496
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=283740.msg7161781#msg7161781

От съседната тема за опасните съставки в боите за яйца.
Може би е по-добре, че не си купила. Hug

# 30
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Най накрая приключих с боядисването. Боядисах общо 8 яйца в червена боя от люспи от червен лук, като цвета стана хубав тъмно кафяв, но много време ми отне, защото държах по 2 -3 яйца във водата около час и половина. Така си и откарах от 12 на обед до сега. Та за който има много яйца да поядисва, става бавно, но съм доволна!

# 31
  • Мнения: 1 505
Lindita,моля те покажи една снимчица,да видя какво е станало,че аз също опитах едно яичице така,после го потопих в розова боя и стана леко розовко.

# 32
  • София
  • Мнения: 12 224
  Аз успях единствено да боядисам две яйца в кафяво като ги варих с имераторски ориз  Mr. Green
  С лук имаше леко оцветяване но не достатъчно.

# 33
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Lindita,моля те покажи една снимчица,да видя какво е станало,че аз също опитах едно яичице така,после го потопих в розова боя и стана леко розовко.

За съжаление ни се развали фотоапарата, яйцата са определено кафяви с медночервеникъв оттенък, но наистина трябва да имаш търпение и непрекъснато да ги обливаш с една лъжица докато са вътре във водата, след около час някъде хващат цвят
Аз сварих 3 големи глави червен лук в някъде 400 мл вода, нарязах ги на 4 части всяка и ги варих  заедно с люспите някъде около 35 мин.
После прецедих водата от люспите , която вече беше станала червена на цвят и сложих сварените яйца вътре  но не всички, а на части, но не врящи, а вече охладени.

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 21:35 от Lindita

# 34
  • Мнения: 339
Нещо не можах да разбера седят един час в отварата от лук без да ги вариш след като нея си я варила 35 мин или пак вариш и яйзата в отварата newsm78?
оцет слага ли се и ако да кога?

# 35
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Нещо не можах да разбера седят един час в отварата от лук без да ги вариш след като нея си я варила 35 мин или пак вариш и яйзата в отварата newsm78?
оцет слага ли се и ако да кога?

Не, първо си сваряваш яйцата и после ги слагаш във прецедената вода от люспите, където стоят един час като ги заливаш през 5 мин с лъжица и ги обръщаш. Ето и снимка...снимах с телефона



# 36
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ех, че интересно!  Peace

# 37
  • Мнения: 413
Гледала съм баба ми ,която слагаше да вари яйцата заедно с голямо количество коприва -около 15 минути.Ставаха много хубави зеленички Simple Smile

# 38
  • Мнения: 6 441
С коприва стават идеални.  Peace

# 39
  • Мнения: 264
Ето яйцата с люспи от лук по тази технология.



Където е намазненото листенце остава жълто, където не е мазно става кафяво червеникаво.
Отварата трябва да е от много люспи, два пъти я възварявам за 24 часа, после варя яйцата в нея 25 минути и това е резултата. не слагам нищо допълнително в нея, нито оцет нито сол.

# 40
  • Мнения: 6 441
А какво трябва да е количеството лучени люспи,за да се получи такъв резултат?  Rolling Eyes


 

# 41
  • Мнения: 264
Това бяха 7 яйца в една малка тенджерка ( колкото да се поберат яйцата) с люспите от 15 тина глави лук.

# 42
# 43
  • Мнения: 27
Досега не бях боядисвала яйца с естествени бои... Сега вече никога нямаа боядисвам с готови! Благодаря на автора на темата и момичетата, които споделиха какво знаят!  bouquet
това е с люспи от лук
това с червено вино
, а това с отвара от червено цвекло и после в червено вино...

# 44
  • Мнения: 264
Много хубави са станали, браво. Ще пробвам до година и аз с червено вино.

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 13:17 от иглика333

# 45
  • Мнения: 4 358
това е с люспи от лук
това с червено вино
, а това с отвара от червено цвекло и после в червено вино...

Страхотни неща си направила. Много ми харесаха браво  bouquet

# 46
  • Мнения: 10
Аз намерих малко инфо за Великден и доста интересни съвети как да боядисваме яйца

http://www.folklore-bg.com/index.php?option=com_content&task … =434&Itemid=1

Дано съм полезен за тези които не са ги боядисали в четвъртък.   bouquet

# 47
  • София
  • Мнения: 341
Побутвам темата с идеята, че може да е полезна и на други мами. Аз лично се заинтересувах от този начин на боядисване на яйцата, след като установих, че във всички бои, на които попаднах в магазините присъстват забранени оцветители.

# 48
  • Мнения: 22 867
И аз днес се убедих, че най-хубави станаха малкото боядисани с лукови люспи яйца, пробвах ей така, да видя какво ще стане. И догодина ще се подготвя по навреме, ще се снабдя с разните му естествени материали за боядисване и няма да правя с бои. Както сутринта Звездев каза за боите: "много добре остават по ръцете, а по яйцата не щат" - та и аз на такива попаднах.
Ето днешните, но снимките са с телефон. Тези с листенцата и едноцветните наситено шоколадови са с лучени люспи.


# 49
  • Мнения: 1 798
labrex,много са красиви Peace

# 50
# 51
  • Мнения: 264
Ето ги и моите с естествени бои от тази година. Зеленото е сас спанак, червеникавите с червено цвекло, а кафеникаво жълтите с люспи от лук.

Измислих още нещо с естествени бои, но още не съм го пробвала. Значи измислих си домашни желатинови боички - една супена лъжица вода, една чаена без връх желатин, като във водата слагам малко прахообразна боя. Забелязах, че при тези боички цвета се насища само от много малко боя. Та това което ми хрумна е вместо вода с оцветител да се слага една супена лъжица вода в която е вряло червено цвекло например - то дава страхотен винено червен цвят пък яйцата варени вътре излизат бозави. Според мен ако се сложи отвара от цвекло и желатин този винен цвят ще се запази върху яйцето, а от желатина цветовете стават лъскави - като лакирани.

# 52
  • София
  • Мнения: 3 890
Вчера боядисвах с люспи от лук. Във водата сипах една голяма порцеланова чаша червено вино. Яйцата имат лек червеникъв отенък и са шарени заради обвиването с люспите.

Доволна съм. Снимки евентуално довечера Simple Smile
Успех.

# 53
  • Мнения: 285
Много хубави идеи има...благодаря ви!   bouquet А да ви попитам за хитринки  при варенето на яйцата...в солена вода + оцет,за да бъдели по-здрави? newsm78 Знаете ли нещо друго?

# 54
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 318
Лабрекс, много ми харесват яйцата ти.  Peace

# 55
  • Мнения: 264
Много хубави идеи има...благодаря ви!   bouquet А да ви попитам за хитринки  при варенето на яйцата...в солена вода + оцет,за да бъдели по-здрави? newsm78 Знаете ли нещо друго?
Когато ползвам природни бои не слагам нищо допълнително във водата - нито сол нито оцет. Яйцата които врат сред люспите от лук или сред нарязаните на дребно цвекло или спанак не се чукат едно в друго, при това моите са опаковани с чорапогащник заради листенцата - много рядко ми се случва да се спука яйце.

# 56
  • София
  • Мнения: 12 224
  Ето една статия на която попаднах с добри идеи за естествени оцветители на яйца - http://mysticolors.com/velikden/?p=3#more-3
  И още един - http://garcia.patevoditel.bg/velikdenski_yaica/index.html

# 57
  • Мнения: 2 343
Определено приключих с боите за яйца. Отсега само с натурални съставки ще боядисвам. Благодаря за споделеното!

Общи условия

Активация на акаунт