Чужд човек да се кара на детето ви?

  • 6 590
  • 131
  •   1
Отговори
  • Мнения: 541
Сутринта в кварталната градинка до вкъщи имах една разправия с една баба от което още съм бясна.
Да ви разкажа накратко:
Няколко деца си играят в пясъчника, сред които е и моето.
По едно време моето дете замахна  с лопатка лекичко и удари друго дете по главата. Като видях това, аз която стоя на един метър от децата, на ръба на пясъчника веднага  дръпнах моя, скарах се и същевременно погледнах другото дете,  какви са поръженията и  да видя дали не се е уплашило. На детето нищо му нямаше.
От съседната пейка скоква бабата на другото дете, придърпа го и същевременно започна да се кара на моето.
Вижте - не оправдавам моето дете. Дори аз бях шокирана от действията му, защото досега не е правил такива неща и след това му се скарах, обясних, че така не се прави, че другото дете го боли и т.н. и т.н. Но си мисля, че при положение, че съм до детето си /а не съм се врътнала и съм го оставила да прави каквото си иска и не съм реагирала/ аз съм тази която може да му се скара.
Като чух репликите на бабата спрямо моето дете побеснях и й го казах направо, че детето ми може да е направило беля, но при положение, че аз съм тук аз съм тази която може да му се скара  и тя -жената да се въздържа от реплики. Пак повтарям, че не оправдавам моето, но и другото дете не беше пострадало, не беше дори и ревнало за да реагира бабата толкова бурно и така настъпателно спрямо моето дете.

Вие бихте ли в такава ситуация позволили на чужд човек да се кара на детето ви?

Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 15:31 от Denni

# 1
  • Мнения: 14 133
Не, в такава ситуация не бих позволила.  NaughtyТи си била до детето си. Реагирала си навреме. Проявила си  и загриженост спрямо другото детенце.

# 2
  • Мнения: 17 407
Да, бих позволила. В ситуацията може би не, но няма да напарвя скандал. ТВърде много агресия наблюдавам аз  и у малките деца. Също така и една тенденция родителите д ане дават и думичка да им каже чужд човек.  Днес замахнало с лопатка, утре хвърлило камък( не товето дете конкретно). НЕ знам...

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Не,не бих позволила на друг човек да се кара на детето ми.Първо,защото моето е на 2 годинки и все още прави такива неосъзнати наща като бутане, скубане ,удряне с лопата ,хвърляне на пясък по деца и други щуротии.Дори и по-глямо да е детето ми пак не бих позволила такова отношение и то от някаква си бабка или от друг човек.Това са нормални детски работи,когато много деца играят заедно.Миличка не позволявай на хората да ти косят нервите.Като имаштакъв случай друг път просто преместваш детенце по встрани и точка.Затваряш си ушите ,теглиш им по една майна и си гледаш детенцето.Аз лично пък съм имала случай когато три бабки ме нападнаха с викове,че видиш ли детето ми щяло да окъса цветята от парка,а тя миличката беше около1,8 годинки,когато и се прииска и си откъсна една теменужчица от градинската алея.

# 4
  • София
  • Мнения: 9 853
Много зависи от ситуацията.Какво каза бабата на твоето дете и на какъв тон?На моите деца,ако са ударли някого,бих позволила реплика от страна на родителите на другото дете,не викове и караници,но нещо от сорта на:"така не се прави,защото еди кой си го заболя".Дори смятам,че моите деца биха се постреснали повече от чужд човек.Пак казвам-без този чужд човек д крещи,просто да направи забележка.
Също така и една тенденция родителите д ане дават и думичка да им каже чужд човек.  Днес замахнало с лопатка, утре хвърлило камък(
Така смятам и аз... Peace

# 5
  • Мнения: 4 668
За пореден път съм на едно мнение с Дренка  Peace

# 6
  • Мнения: 800
Не съм съгласна, аз не се карам на чуждите деца. И аз имах подобна ситуация, когато еди ндядо се развика на дъщеря ми, че била "лоша и непослушна", защото бутнала неговата внучка докато се гонеха по алеята. Според мен аз съм тази, която ще се скарам, а не някой друг, а и възрастен човек няма право да нарича дете "лошо", пак според мен. Трудно се удържах да не направя скандал и след като защитих детето си ("тя не го е направила нарочно"), просто събрах нещата и си тръгнах с децата, за да отидем в друга градинка и да не си хабим нервите. напоследък виждам много баби и дядовци, на които им се налага да ходят с децата по градинките и явно им идва вповече такава ежедневна грижа за децата.... но пък това не би трябвало да е мой и твой проблем - просто така си обяснявам изнервените им реакции

# 7
  • Мнения: 541

Добре бих поставила въпроса и от друго яче:
Вие карате ли се на чуждите деца, в ситуацията която съм била аз.
Аз не го правя.

# 8
  • София
  • Мнения: 9 853
Не се карам на чужди деца.Но ако е ударило някое детенце и аз съм там,то бих му казала спокойно и усмихнато,че така не бива,защото боли.Особенно ако ми е близко детето.

# 9
  • Мнения: 17 407
Абе, ако ми чаткат ежедневно детето с лопатка по главата, и аз бих се изнервила.  Или го блъскат, замерят с пясък...Аре, стига си затваряхте очите за агресията Peace
РЕакцията и използваните думи не ги оправдавам, но ги разбирам хората. И, да- лоши са децата, щот родителите с епарвят, че нищо няма. А то има, не е приятно някак икакво като с амалки още. НАли сме родители, възпитаваме уж... НЕ искам лично никого да обидя с написаното. Споделям мнение, базирано на 4-годишното ми киснене по градинки.

# 10
  • Мнения: 14 133
Това са деца. При положение, че Denni не е някава безотговорна майка, а е реагирала светкавично и се е скарала на нейното детенце, намесата на бабата е излишна. А и споменава, че то досега не е посягало. След това му е обяснила, че другото детенце го е заболяло и подобни.
Аз също не се карам,при положение, че човекът, с когото е детето му се е скарал.  Не е моя работа.

# 11
  • Мнения: 275
Не бих позволила чужд човек да прави забележка. Смятам, че отговорност за действията на децата носят само и единствено родителите и като такива те следва да възпитават, както и да упражняват контрол и т.н.  Външните хора имат право да коментират лошите прояви на детето само с неговия родител, но не и да прилагат подходи, за които никой не ги е упълномощил! Детето е личност. Само неговият родител може и трябва да прояви индивидуален подход и да се справи със ситуацията.  Peace
Има голяма разлика между външен човек и непознат. Какъв авторитет може да има напълно непознатият в очите на детето? Той по-скоро би стресирал 2-годишното дете, отколкото да му внуши нещо.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Абе, ако ми чаткат ежедневно детето с лопатка по главата, и аз бих се изнервила.  Или го блъскат, замерят с пясък...Аре, стига си затваряхте очите за агресията Peace
РЕакцията и използваните думи не ги оправдавам, но ги разбирам хората. И, да- лоши са децата, щот родителите с епарвят, че нищо няма. А то има, не е приятно някак икакво като с амалки още. НАли сме родители, възпитаваме уж... НЕ искам лично никого да обидя с написаното. Споделям мнение, базирано на 4-годишното ми киснене по градинки.

Понякога,забележка направена от чужд човек може да бъде и полезна.Мой опит. Peace

Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 16:06 от kloie

# 13
  • Мнения: 9 990
Хм, принципно  зависи...т.е.-зависи начина, по който се е скарал дали съответства на Нашата Ценностна система, на Нашите виждания за Нещата.Т.е.-знаете-човек си има приоритети, стереотипи, възприятия различни.Ако за един хлопването с лопатка е пътя към хвърлянето на камък, за друг не е така.Та-за подобно нещо, при положение, че аз като родител съм се скарала, т.е.-това си е възпитание, но не става с една забележка, а с постоянство-утре пак ще се случи и пак ще се скарам и така, докато се научи.Но аз.Ако бабата иска да се скара и тя, може да допълни-майка ти е права-да я слушаш. но не и да каканиже подире на детето.После-има възрастни хора, които се карат превантивно, което е другата крайност и вкарва детето в заблуда.Например-случка от скоро-съсед вижда дъщеря ми на излизане от входа и констатира на висок глас-Ааа, това момиче, ако не слуша, ще го взема, в чувала.При тези реплики дъщеря ми се намръщва, ни го знае този, ни го познава....На следващия ден онзи пак ни среща, дъщеря ми го гледа подозрително, защото помни с какво я е заплашил.И той пак-аууу, каква е начумерена, айде щом не слуша....и каканиже.Ей, кипна ми-ма викам, кой е казал, че не слуша бре?Що ми плашиш ти детето бре?Ааааамаха! CrazyТака че-от каране до каране има разлика, от повод до повод-също.Като цяло е редно да се вслушваме в критиките.Но е и редно да ги попресяваме.
Иначе за Онази агресия-дразня се, да, ама защото момичетата ми са ужасно кротки и никога не им е хрумвало да се защитят даже, някак им е вродено май да не отвръщат на агресията, което си е направо липса на инстинкт за самосъхранение.Та ми беше писнало да ми тормозят детето по градинките.Играе си-айдеее-пясъг в лицето, изтръгнала лопата, ама зверски-не да я дръпне някой просто.Та-агресия има много, и моето наблюдение е базирано на 5-годишен опит по градинките.Но не бих допуснала за щяло и нещяло да ми викат по детето.Има си различни ситуации.

# 14
  • Мнения: 17 407
Бе, аз като гледам, и родителите едни авторитети, ум да ти зайде Grinning
Дени, адаш, не с екарам. Мълча й гледам лошо, ако ме ядоса детето, чуждото. И чакам.
А, безсмислените включвания на баби, лели, чичаци и пр от рода на: ма що ревеш, ей ся ше те взема, хич не мисля, че са обект на размисли в темата. Аз такива ги подминавам, само веднъж просъсках, не се стърпях просто.

# 15
  • Мнения: 2 220
В твоята ситуация не бих позволила да се карат на детето ми. Както и аз не бих го направила, ако видя, че родителят взема мерки поне да каже нещо на малчугана. Признавам, случвало се е аз да се скарам на чуждо дете, но родителите не се мяркаха никакви, а то сипеше закана след закана към моето, размахвайки юмруци - защото, представете си, той бил искал да седне на люлката. Беше не повече от 4-годишен, но ме изуми агресията, която прозираше дори в погледа му. Ами, не приемам детето ми да го е страх, а аз да не го защитя...

# 16
  • Мнения: 17 407
Страх, не страх, ако налага, няма да го защитя, пък. И пак от наблюдения- забележката, направена от родител в такива случаи, действа до следващия път, който съвсем скоро. Не са спорадични тези прояви.

# 17
  • Мнения: 800
Може би точно защото сме родители и възпитаваме деца не би трябвало някой друг да ни възпитава децата по градинките. Досега съм почти пет години по градинките и виждам много деца, чиито придружители (било то майки или баби ...) са някъде на пейка и увлечени в разговор... Не е честно те да възпитават моите деца. Та аз обикновено съм в пясъка с тях (синът ми е само на 1 г.) или до люлката/ пързалката и мога сама да ги възпитавам ако се наложи. Случва ми се често да говоря с други дечица, просто защото те търсят контакт с мен, да предложа на големите да пазят малките или нещо от сорта на "недейте с крака по люлките", но да се скарам - според мен не би трябвало аз да го правя

# 18
  • Мнения: 2 220
Страх, не страх, ако налага, няма да го защитя, пък. И пак от наблюдения- забележката, направена от родител в такива случаи, действа до следващия път, който съвсем скоро. Не са спорадични тези прояви.

Ще оставиш непознато дете да се зъби и размахва юмруци пред носа на твоето, само защото е седнало на люлка да се люлее?

# 19
  • Мнения: 17 407
Ти не можеш да четеш или...какво?

# 20
  • Мнения: 9 990
Това са деца. При положение, че Denni не е някава безотговорна майка, а е реагирала светкавично и се е скарала на нейното детенце, намесата на бабата е излишна. А и споменава, че то досега не е посягало. След това му е обяснила, че другото детенце го е заболяло и подобни.
Аз също не се карам,при положение, че човекът, с когото е детето му се е скарал.  Не е моя работа.

Да, при адекватна проява на родител, чужда намеса е досадна, излишна и непомагаща.Ако детето е оставено на самотек-тогава да се месят колкото си искат.
Дренка, напротив-има си доста случаи, в които инцидентна проява и забележка си дават резултата, най-много да трябва да му напомниш следващия път на детенцето и до трета проява не се стига.Не обобщавайте.

# 21
  • Мнения: 2 220
Мога да чета, но явно не и да вникна в написаното от теб. Нека да действа до следващия път забележката, за мен е важно да не ми се налага аз да я правя. А детето си невинно няма да подложа на тормоз, само и само да не се скарам на чуждото дете.

# 22
  • Мнения: 472
В конкретната ситуация, бих постъпила по същия начин.
Никога не си оставям детето без наблюдение и не подминавам с извръщане на глава каквато и беля да направи. Смятам, че съм достатъчно толерантна и в същото време строга към детето си. Бих приела забележка от рода - не се прави така и пр., но да му се карат и да го наричат лошо, абсурд.
За съжаление имам наблюдения, че доста родители не обръщат внимание на децата си и чувам изрази - да се оправят, голяма работа и пр. На тях трябва да се правят забележки, а не на децата. Децата са такива, каквито ги направят родителите им  Wink

# 23
  • Мнения: 17 407
пенелоп, не обобщавам, бе. Споделям опит, а той е на база наблюдения на доста деца. Изключения има, разбира се.
Тонина, казах, че няма да си защитя детето, ако друг му се кара, защото се бие или проявява агресия. Не ме интресува страх ли я е или не. Дано ме разбра.

# 24
  • Мнения: 9 990
Хм, аз обаче, честно си признавам, че на няколко пъти едвам съм се въздържала да не хвана чуждо за ревера.....но наистина в ситуациите на абсолютно безхаберно отношение от страна на възрастния с детето.Съгласна съм че има много агресия, но случката, описана от авторката не смятам, че е била за опяване от страна на бабичката.Просто за тази ситуация, така описана-не е имало нужда от мрънкането и.

# 25
  • Мнения: 14 654
Ако детето ми е заслужило, няма да се обидя от чуждата забележка, но и зависи точно как ще му е отправена. Има някои бабички, които не се задоволяват да кажат едно изречение, ами почват: "Е така се почва, е така! Онуй ще изгние по затворите (към мен), то и какво друго, яя го глей, келеш с келеш, майка ти не те ли е учила теб как се говори със стар човек! Извини ми са веднага, извини са, че то така се почва!"
Това, защото детето ми каза, че тази баба мирише на риба, което си беше така...Как да му кажеш да се извини на такава, как?

# 26
  • Мнения: 2 309
Случвало се е да направя забележка на чуждо дете за агресивно поведение. Към моето досега не е имало от непознати. Бих приела чужд човек да й направи забележка, но дотам. Каране, повишаване на тон или обиждане не бих приела.

# 27
  • Мнения: 800
Да, ама тази агресия откъде идва - децата ли си я измислят? Нали ги гледам хлапетата - копират и повтарят репликите на възрастните, не сме ли ние тези, които трябва да внимават какво говорят и да научат децата си да играят с другите деца, а не да ги нападат. Напоследък много рядко виждам да играят деца на възрастта на моите - обикновено си приказват или пък всеки иска да е "госпожата" или "майката", т.е. да определя правилата и винаги има обидени, разсърдени или недоволни... Може би ако има повече внимание от страна на родителите, ще е по-лесно по градинките, а така се получава - че аз (заради малкия) играя с десетина деца и разрешавам спорове и конфликти, докато другите си почиват и отвреме на време извикват по нещо на децат си, когато се сетят...

# 28
  • Мнения: 2 220
Ясно, Дренка. Разбрах те. Аз говорех за обратния вариант, де. Но дори и да е виновен, при положение, че аз съм реагирала, не виждам причина отсреща да му се развикат. Ако не ми пука - тогава да. Това е моето мнение.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 783
Ако детето ми  е направило нещо нередно, го оставям да си понесе последиците. Не позволявам само обидни думи  и да го наричат "лошо". Ако не е направило нищо нередно, но някой му прави заблежежки  - намесвам се.
Ако някое дете се държи не добре с моето дете - правя забележки.
Не съм привърженик на непрекъснатото киснене на 30-годишин дами по пясъчниците , раздаващи кротка, но агресивна справедливост. Както и молещи ме да държа детето си да не падне, щото се притеснявали.
Аз съм от тези неприятни жени, които седят по пейките и не ходя след децата като хрътка.
Когато бяхме деца съседските баби  и ни се караха,  и ни хранеха, и ни промиваха раните. Предполагам, затовапорастнах травмирана и с объркани авторитети и приоритети.

# 30
  • Мнения: 984
да, бих позволила някой да се скара на моето дете, когато е виновно, дори и аз да съм до него, някак си има по-голяма тежест думите на непознат. Не бих позволила коментари относно какви родители има и там красноречиви изрази.

# 31
  • София
  • Мнения: 7 029
При тази ситуация, която описваш определено не бих позволила на чужд човек да се кара на детето ми. След като аз съм там и веднага реагирам адекватно според ситуацията, не разрешавам саморазправи. Да уточня, ще се ядосам, ако чуждият човек говори на детето ми на висок тон или го обиди, обикновена забележка от рода на: "така не се прави", даже ще ме накара да се почувствам неудобно.

# 32
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Да, бих позволила.На чуждите хора думите оказват много по-голям респект върху сина ми.Аз колкото и да говоря ефекта не е толкова голям.Друг път ще се замисли дали да дрънне някой безпричинно по главата като не съм му се скарала аз.

 Благодарение на чужд човек спря да ми бяга по улиците и ме държи само за ръка.

# 33
  • Мнения: 2 614
Ако аз съм до него и съм реагирала своевременно - не, не съм съгласна някой да дудне след мен. ДА ме подкрепи и да каже, че така не трябва да се прави, защото другото детенце го боли - съм съгласна....но да ми обижда детето...ами не съм съгласна!  Crossing Arms
Твърде често обаче се случва по градинките да попадам на безхаберни родители, които забравят, че като са на кафе са си взели и детето.... и може поне веднъж на час да му обръщат внимание....

# 34
  • Мнения: 2 211
Ти си реагирала съвсем адекватно. Ако се беше направила на луда, разбирам бабата да се намеси, но като повечето баби и тая се е престарала.
На мен ми се е случвало обратното. Едно момченце на детската площадка, всеки ден упорито налагаше синът ми, а майка му не реагираше по никакъв начин. Съответно, аз мълчаливо измъквах детето си от хватката на насилника, докато един ден не издържах и казах на малкия агресор, че всеки път, като го видя да удари детето ми, ще го удрям и аз. Никак не се гордея с постъпката си, но от този момент нататък, побойникът си кротуваше.

По темата: Не бих разрешила чужд човек да прави забележки на детето ми.

# 35
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Не бих допуснала отношение към детето си  каквото не бих допуснала и към себе си. Без значение дали си "заслужава" или не, не бих търпяла да му се държи тон, да му се правят забележка, да го поучават как какво се прави, дори и с най-милия тон.  Аз съм майката, това е моя задача.

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Абе, ако ми чаткат ежедневно детето с лопатка по главата, и аз бих се изнервила.  Или го блъскат, замерят с пясък...Аре, стига си затваряхте очите за агресията Peace
РЕакцията и използваните думи не ги оправдавам, но ги разбирам хората. И, да- лоши са децата, щот родителите с епарвят, че нищо няма. А то има, не е приятно някак икакво като с амалки още. НАли сме родители, възпитаваме уж... НЕ искам лично никого да обидя с написаното. Споделям мнение, базирано на 4-годишното ми киснене по градинки.


За каква агресия говориш? Съдейки по лентичката на авторката, детето и е едва на две годинки.
Да, блъскат се две годишните и играчките си дърпат и емоциите си не умеят да изразяват. Но това не е агресия, а поведенчески модел характерен за тази детска възраст.
Не мога да си представя да се скарам на чуждо две годишно детенце. А ако майка му вече е взела мерки, въпроса не подлежи на коментар за мен.

# 37
  • Мнения: 17 407
О, ами да, как можах да използвам тази мръсна, гадна дума! ТА те просто си изразяват емоциите Grinning МОга и така да го пиша вече, ще го слагам в кавички, пак ще ме разбере, който иска обаче Peace

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
О, ами да, как можах да използвам тази мръсна, гадна дума! ТА те просто си изразяват емоциите Grinning МОга и така да го пиша вече, ще го слагам в кавички, пак ще ме разбере, който иска обаче Peace

Иронията ти е неуместна.
Не отричам, че агресията е огромен проблем за децата / и като агресори и като жертви/, но и съм против преекспонирането му. Това са две годишни деца, разберете. Няма да се изненадам ако утре прочета и за агресия на бебетата, щото видиш ли - скубят.

# 39
  • Мнения: 958
Не, не бих позволила на чужд човек да се кара на детето ми! Както рядко позволявам и на близък човек да му се кара. Когато е виновно му говоря аз, засега не повишавам тон, най-голям респект има от мен и баща си. Но мойто е малко още  Peace
Но не, не бих направила скандал, защото не обичам да се карам с който и да било, мисля че няколко изречения, казани на място, с спокоен тон (според ситуацията и леден), биха повлияли повече в такъв момент, както да успокоят другата жена, така и да спестят на децата гледката на две възрастни, крещящи жени.
От друга страна ако видя дете да удря моето, не знам как бих реагирала, знам че е нормално за малките децата, може би бих казала нещо, но определено не бих крещяла и отправяла обидни реплики! На тази възраст децата не могат да носят отговорност за постъпките си. Надявам се повечето мами да са отговорни, и ако не могат да предотвратят удар, което е нормално, поне да приемат нещата присърце и да поговорят с детенцето си.
И накрая да кажа, колко сме се били в градинките, къде са ни виждали майките, къде не, връщали сме се окъсани и надрани успяхме да станем хора, и то не агресивни  Simple Smile

# 40
  • Мнения: 2 096
на всеки неговото му е най-скъпо... ако ударят моето дете бих направила забележка.. баба му обаче сигурно би се скарала.. въпрос на манталитет.. чак викове пък и при условие че детето не плаче.. но всеки си има различна мярка...

# 41
  • Мнения: 9 814
Бих разрешила чужд човек да направи забележка на моето дете, тогава когато го заслужава. Не съм на принципа:Моето дете е безгрешно, а даже и да греши никой няма право да му се скара. Важно е и как е отправена забележката. Обиди и епитети няма да търпя. Но тихо, кротко и разумно обяснение към моето дете, че не се прави така, че приема.
Наскоро имах страхотен скандал със зълва си именно за такива неща. Гледах моето и нейните деца миналия уикенд и е нормално да направя забележка и на трите деца. Но според нея не съм имала право на това, защото децата са си били нейни и съответно правото да им се карат имат само родителите!
Не мога и да гледам как детето ми или някое друго бие, удря, замеря, блъска и пр. свое другарче. Ще се намеся, независимо да ли ще си навлека нечий гняв.

# 42
  • Мнения: 70
Много се надявам да помогнете и на мен в разрешаването на един такъв въпрос. На заведение сме с двете си деца. По-голямото е на 7 години и си играе на детските съоръжения до нас заедно с десетина деца на горе-долу негова възраст. Не седя до него плътно, защото го виждам отдалеч, но се случва и да се изплъзне от погледа ми, тъй като има замък и къщички за игра. В един момент идва разярена майка, която го влачи за ухото и крещи, че детето ми хвърля камъчки /от настилката/ по другите деца, включително нейното. Знаех, че децата се занимават с този вид "игра". Не бяхме за пръв път там и това е любимо, макар и агресивно поведение. Аз лично съм понасяла част от ударите върху себе си, но никога не можах да определя кой точно го е направил. Та, тази жена беше твърдо решила, че е точно моят син и го влачеше нечовешки, а той беше почти в шок от преживяното. Ухото му беше извито перпендикулярно в пръстите на тази жена и тя не го пусна, докато не си изля гнева в думи - колко е невъзпитано детето ми.
Не съм видяла какво е станало и това е грешката ми, но повярвайте, освирепях.
Как ще постъпите в тази ситуация?

# 43
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Гледах моето и нейните деца миналия уикенд...

Щом са ти поверили на теб да гледаш децата, е различно. По същия начин родителите поверяват децата си на лелките в детската градина. Ако обаче ви се разминават вижданията за възпитанието, начинът е да си поговорите и да стигнете до някакво решение или пък да не си гледате взаимно децата.

# 44
  • Мнения: 9 990
Хриси, с риск да се обидиш, ще ти кажа как-чак за ухото не, но щях да го докарам синковеца до теб също разярена.И аз знам как момчетата се целят с тези "камъчки" дето не са никакви "камъчки", а са си камъни.Като те шибне между очите такова-свиркай си и си повтаряй-ама те са само деца.Не е нормално това да им е играта.Може да хвърлят в езерце така камъчета, но не и на място, където могат да целнат в десятката човек.Аз пазарувам от Фантастико и там има детски кът с подобна настилка.Често момчорля на по 7-8 години, изплъзнали се от погледа Laughing играят така и аз съм отнасяла "камъчка" къде ли не, да не ти обяснявам, че беше попаднало в окото на дъщеря ми-не за ухото, ами и аз незнам как щях да го поведа към майка му.Повярвай, имаше и поне 100 молби от моя страна да престанат.Е, освен, че не престанаха и ме гледаха с овчи "неразбиращ" поглед, че им "забранявам" да играят-хвърлиха "камъчка" в количката върху бебето.Та що не се сетиш, че онази разярената, може да е молила в продължение на 10 минути и докато вие сте си пиели кафето, знаейки, че момчетата така играят, в нечие друго кафе са пльокали камъчки....камъни, бих казала аз. ThinkingИ не става с оправдание, че не е имало пострадал.То белите за секунда стават-що такива има в очната с поражения от най-елементарна несъобразителност-пръчка, камък, химикалка, топче.....

# 45
  • Мнения: 70
Аз не оневинявам сина си. Напротив, отнесе сериозна "настройка", заради случката. Но, трябва ли да поощряваме саморазправата? Трябва ли възрастен непознат да дърпа ушите на детето ви, когато е виновно? Ами, ако не е бил той? Камъни хвърчаха и докато се разправяхме. Но, госпожата каза "сега не удрят моето дете", значи може?

# 46
  • Мнения: 1 069
Децата ми вече не играят в пясъчници, но продължават да се движат сред хора и аз се чувствам много неудобно в редките случаи, когато чужд човек им направи забележка за нещо. До караници или посегателства не сме стигали, но не бих го позволила, още повече, че те вече добре знаят кое  е добро и кое зло, говорим си открито за нещата и те се стремят да постъпват така, че да не се налага друг да ги съветва.
Hrisy, не се виждам в такава ситуация, за да те съветвам. Мисля, че ако зная, че децата се забавляват, целейки се с камъни, не бих ги пуснала да играят там.

# 47
  • София
  • Мнения: 3 111
Не съм привърженик на непрекъснатото киснене на 30-годишин дами по пясъчниците , раздаващи кротка, но агресивна справедливост. Както и молещи ме да държа детето си да не падне, щото се притеснявали.
Аз съм от тези неприятни жени, които седят по пейките и не ходя след децата като хрътка.
 

Значи сме от един отбор.  Wink

По повод конкретната случка- майката е била там, реагирала е - намесата на бабата е била излишна.

За случката с детето на Хриси- разбира се, че не е редно чуждата жена да дърпа детето ти за ухото, и изобщо да прилага каквато и да е физическа разправа, но наистина е добре да осъзнаеш и своята грешка, след като си била наясно с играта им, която може да е опасна както за твоето дете, така и за другите,  и не си намерила за нужно да я спреш.  Peace

 
 

# 48
  • Мнения: 183
Изяждам го с парцалите!

# 49
  • София
  • Мнения: 1 783
Hrisy, не е трябвало да дърпа ухото на сина ти. Щом си знаела с какво се забавляват и не си взела мерки, твоето ухо е трябвало да дърпа.

# 50
  • Мнения: 3 611
Не бих поzволила на никой да се кара на детето ми, при положение, Че аz сьм там и при това сьм реагирала адекватно на ситуацията.

..Преди време Дара (не zнам оЩе подвиzава ли се по форумите) беШе иzкаzала мнение по подобна тема. Ако неЩо някое дете направи и НИКОЙ не се отzова, тя надига глас и пита *няма ли родител тук да се намеси ... * И родителят, колкото и да се е zаблеял или неzаинтересован, от хорска срама скаЧа... Струва ми се раzумно, макар аz лиЧно да не бих постьпила по сьЩия наЧин.
А среЩу вьпросното бАбе даже бих повиШила глас... моля, моля  Stop

# 51
  • Мнения: 523
Не разрешавам да се карат на децата ми в случай , че аз съм там . Пък и смятам,че съм достатъчно наблюдателма и следя действията на децата си .
Веднъж станах свидетел на подобна случка : на един пясъчник съмс двете си деца и там имаше още околодесетина деца . Майките стояхме на пейките , които са в непосредствена близост до пясъчника . Та едно момиченце на около 4-5 годишна възраст удари съвсем тенденциозно детето на моята приятелка , което е на 2г . Моята приятелка веднага започна да се кара на детето ,а най - странното е , че неговата майка не реагира изобщо . Съвсем спокойно си изпи кафето , стана и си взема детето , след което си заминаха . Дори и забележка не му направи .  NaughtyАз си мисля , че тя е човекът , който трябваше да се скара на дъщеря си , задето удари детето на приятелката ми . Но тя се държа така , все едно нищо не се е случило . Възмутих се .  #Crazy

# 52
  • Мнения: 70
пенелопа, с риск и ти да се обидиш, да те попитам ти какво прави там с количката с бебето, особено след "100 молби"? Че това си е безотговорно спрямо твоето дете. Да знаеш, че има опасност, обаче да седиш и да се надяваш, че непълнолетен ще ти влезе в положение? Нали затова съм възмутена. Защо се разправя възрастен човек с чуждо дете? Аз все пак съм била там, макар и на няколко метра. Детето ми е на 7, не на 3 г., за да го държа за ръката докато играе. А, ако знаех, че моето собствено дете малтретира други, то със сигурност щях да реагирам на момента и щях да го извадя много бързо от играта. Вината му е недоказуема в случая. И въпреки това, аз пак допускам, че е бил той и смятам, че е нормално въпросната жена да го хване примерно за ръка и да го доведе, щом държи да има назидание и със сигурност щеше да има, но не е тя човекът, който ще раздава правосъдие и ще възпитава физически моето дете.

# 53
  • Мнения: 2 211
Hrisy, не е трябвало да дърпа ухото на сина ти. Щом си знаела с какво се забавляват и не си взела мерки, твоето ухо е трябвало да дърпа.

Така мисля и аз.

# 54
  • Мнения: 70
Като казвам, че знаех за играта им, имам предвид, че видях други деца да хвърлят камъни от замъка и в този момент отидох до там и предупредих сина си да не го прави и той, копирайки действията на другите деца. Не направих забележка на чуждо дете. И ако бях преценила, че има опасност за моето, щях да го отстраня. Само 5 минути по-късно след като се махнах се разигра драмата, която описах. Дори след нашата разправия камъните се сипеха по масите и то не по вина на моето дете.

# 55
  • Мнения: 70
Между другото, едно изказване "Чие е това дете?" щеше да свърши идеална работа. Ако ситуацията налага спешни мерки, то е възможно да хванеш въпросното проблемно дете и да го пренесеш на безопасно разстояние, но да го нараниш физически е недопустимо. Има и закон. Аз вече нося последствията, затова че не съм гледала в тази посока в този момент. И грижите по двегодишния ми син не ме оправдават.

# 56
  • Мнения: 1 897
Mоето мнение по дискутираните в темата случаи е следното.
Относно поведението на авторката. Може би е било излишно да влизаш в конфликт с бабата. Достатъчно е било  със спокоен тон да и кажеш примерно: 'Госпожо, аз вече направих забележка на детето си за поведението му.Съжалявам за вашето детенце, но ще внимаваме вече да не се повтори.' или нещо от сорта. Мисля, че по този начин бихте могли да изясните ситуацията по между си без да се стига до разправии и кавги пред децата.

Hrisy, казваш, че си знаела,че децата си играят по този начин, но не си сигурна дали твоят син е участвал в играта.Значи не си имала поглед върху ситуацията.Щом въпросната майка е била толкова разярена и е довела тъкмо твоето дете-значи е участвал, бъди сигурна.Жената не би го направила просто ей така, защото и щукнало. Като майка ти по презумпзия оневиняваш детето си, питаш се 'Ами ако не е бил той?', а аз те питам: 'Ами ако тъкмо той, след хиляди молби не е престанал да хвърля камъчета и е наранил детето и?'.Опитай се да влезеш в нейните обувки, постави се на нейно място. Да, може би е било прекалено да го води за ухото при теб, може би ти не би постъпила така в подобна ситуация, но щом го е сторила със сигурност е била силно афектирана от поведението на детето ти, а и от твоето безхаберие за това какво се случва наоколо.

Между другото твърде често майките на по-големите дечица ги оставят да си играят без пряк надзор, разчитайки на това,че са достатъчно големи, за да се пазят и оправят сами. Често не им минава през ума, че поотрасналото им вече дете би могло също да падне от някоя катерушка или пързалка или пък да се държи агресивно спрямо по-малките деца на площадката. Абдикарат тотално от всякаква отговорност, пиейки безметежно кафето си и после негодуват, че някой друг родител не е опазил детето им или е решил да раздаде справедливост или пък да възпитава тяхното дете по начин, който не им допада.  Naughty

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 09:10 от Ulia

# 57
  • Мнения: 2 197
Нямам нищо против чужди хора да и се карат. Мисля, че ако чуе едно и също нещо от двама възрастни ефекта ще е по-голям. Но категорично не съм съгласна това да става с викове и крясъци. Забележка се прави спокойно и внимателно. Иначе няма смисъл - детето само ще се стресира и изобщо няма да разбере къде точно е проблема.

# 58
  • Мнения: 2 090
В конкретната ситуация, бих постъпила по същия начин.
Никога не си оставям детето без наблюдение и не подминавам с извръщане на глава каквато и беля да направи. Смятам, че съм достатъчно толерантна и в същото време строга към детето си. Бих приела забележка от рода - не се прави така и пр., но да му се карат и да го наричат лошо, абсурд.
...
Мнението ми е същото Peace

# 59
  • Мнения: 17 407
Хехех, вие как точно им правите забележка на децата си? Сега се сещам, че това, което обикновено чувам е: "НЕ се прави така, бе, маменце, нали знаеш" Laughing, казано с толкова лигав тон, че по- добре да вземе да го резцелува детето.
Щото прочетох думата молби, та се присетих.

# 60
  • Мнения: 9 052
не мисля, че в подобна ситуация е редно да се караме на децата, zащото се стряскат и се объркват и става по лошо.
 До сега което съм видяла , ако някое дете удари друго , обикновенно майка му отива и му обяснява кротко, чЕ не се удря, а сегали и му покаzва как, обяснява му как да се иzвини и тя самата се иzвинява на другата майка. Майката на другото дете отива, успокоява си детето, почиства го ,ако е цялото в пясък и му обяснява , че никой нищо нее направил нарочно, а приятелчето му не е искалко, не раzбира и сега се иzвинява ... с две думи го учи да приема иzвинения.
За сега само ведъж съм попадала на една истерична, детето на която иzмъкна на моя формичката от ръцете, точно преди да я zахлупи и моя , колкото и да е търпелив и да не плаче в такива ситуации тоzи път се раzядоса и ревна. Тогава тя си вzе детето обидена, като му обясни, че не е направило нищо лошо, сякаш моя 2 годишен специално реве, zада раzстрои нейното и се преместиха на друга площадка. Ясно беше нервна тогава , zащтоот и другх път съм я zасичала и няма проблеми.

# 61
  • Мнения: 8 999
Не е редно, ако аз съм наблизо.

# 62
  • Мнения: 2 090
Хехех, вие как точно им правите забележка на децата си? Сега се сещам, че това, което обикновено чувам е: "НЕ се прави така, бе, маменце, нали знаеш" Laughing, казано с толкова лигав тон, че по- добре да вземе да го резцелува детето.
Щото прочетох думата молби, та се присетих.
Дренка,въпреки че детето ми е малко много добре разбира от тона с който му се говори за какво иде реч.Когато се случи да бутне някое дете за да мине пръв на пързалката,никога не съм му ''мечила'':''не така маменце....ще събориш детето'',ами направо го смъквам от пързалката и със сериозен тон му обяснявам защо не трябва да прави така,а ако се повтори случката след това направо си тръгваме от площадката(въпреки плача и тръшкането).На следващия път не се държи по същия начин,защото знае че ''мама ще му отнеме удоволствието'' ако не я слуша.
Въпреки това понякога неволно се случва някое дете да направи някоя поразия,ами деца са все пак,ние пък като зверове ли трябва да се държим като се нахвърляме в/у чуждо дете?
Не приемам чужд човек да се кара на детето ми,както и аз не бих си позволила такава реакция към чуждо дете Peace

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 11:01 от sashimama

# 63
  • Мнения: 2 614
Абе, ако ми чаткат ежедневно детето с лопатка по главата, и аз бих се изнервила.  Или го блъскат, замерят с пясък...Аре, стига си затваряхте очите за агресията Peace
РЕакцията и използваните думи не ги оправдавам, но ги разбирам хората. И, да- лоши са децата, щот родителите с епарвят, че нищо няма. А то има, не е приятно някак икакво като с амалки още. НАли сме родители, възпитаваме уж... НЕ искам лично никого да обидя с написаното. Споделям мнение, базирано на 4-годишното ми киснене по градинки.


За каква агресия говориш? Съдейки по лентичката на авторката, детето и е едва на две годинки.
Да, блъскат се две годишните и играчките си дърпат и емоциите си не умеят да изразяват. Но това не е агресия, а поведенчески модел характерен за тази детска възраст.
Не мога да си представя да се скарам на чуждо две годишно детенце. А ако майка му вече е взела мерки, въпроса не подлежи на коментар за мен.

Додо, не съм много съгласна за агресиата, защото вчера се прибирам и детето ми има синявица на челото, разбира се питам какво е станало. И в кафенето, където ходим да си играят, защото има ограда и много пързалки, тя стояла до масата и пиела сок и минало едно от тези "кротки мили момиченца-лидери"  Twisted Evil и я дръпнало за опшките и я свалило на земята!!!  Close Ами, късмет са имали родителите на "милото неагресивно момиченце" че не съм била там, да чуят как мога да правя забележки!!!
Не одобрявам, и никога няма да одобря подобно поведение. Смело мога да кажа, че детето ми не е агресивно, дори и когато го ударят, посипят с пясък и т.н. не отговаря на атаката. Но това поведение от страна на много други деца се наблюдава все по-често и за мен това си е агресия!!!  Peace

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Абе как на всички ви децата са супер кротки и послушни и никога не им се случва да посипят нечия глава или да хвърлят някое друго камъче по някого??Истината ,че няма такива деца!Друг е въпроса дали го правят системно!

Забележките отправени към "виновното"дете от чужд човек са напълно нормални.Ми те и на градина ще ходят после и на училище,какво ще се депресират от забележките на учителките ли?Или ще си кажат "Тя няма право да ми прави забележки?" защото има и реакции на такива деца по наблюдения от гледането ми на порасналият ми вече голям син.Така са възпитавани .

И какво се нахвърлихте върху детето на Хриси.Както казах случва се,децата са си деца.А саморазправа с чуждо дете е абсолютно недопустимо това не е просто забележка,а доста голямо своеволие.Никой не дава правото никому да наказва детето на друга майка,това е право едниствено и само на жената която го е родила ,гледа и възпитава!
Ако някой може да бъде вбесен до такава степен що не отиде директо при майката и не се саморазправя с нея тя носи отговорност за това ,че не го е погледнала примерно какво прави??

Абе случаи всякакви въпроса е да се постъпи адекватно на ситуацията.

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 11:30 от kloie

# 65
  • Мнения: 9 052
правда_z  и какво .9е стане ? ще направиш гроzна сцена пред дъщеря си, която и вместо стрес и крясъци ще има нужда от успокоение и обяснение , чЕ агресивни и истерични иzблици не са правилни между големи или малки.

# 66
  • Мнения: 1 440
Забележка бих направила на "виновното" дете,но не и да се скарам.В случая ,ако моето дете е потърпевшото и майката е реагирала,не бих имала правото да се намесвам с остри критики.
Ако моето дете е направило тази неволна грешка,правя забележка,а ако се повтаря отново и отново,просто я прибирам.
Що се отнася до агресията,наистина ми прави впечатление,че се среща,та дори и при по-малки,което меко казано ме шокира! Shocked

# 67
  • Мнения: 2 614
правда_z  и какво .9е стане ? ще направиш гроzна сцена пред дъщеря си, която и вместо стрес и крясъци ще има нужда от успокоение и обяснение , чЕ агресивни и истерични иzблици не са правилни между големи или малки.
Не забележката ми щеше да е към родителите, не към детето, то не е виновно за начина, по който се държи...
И да, детето ми наистина не прави така, просто е много кротка...играе си сама предимно, особено ако не познава дечица в пясъчника!

# 68
  • Мнения: 2 090
Абе как на всички ви децата са супер кротки и послушни и никога не им се случва да посипят нечия глава или да хвърлят някое друго камъче по някого??Истината ,че няма такива деца!Друг е въпроса дали го правят системно!

Забележките отправени към "виновното"дете от чужд човек са напълно нормални.Ми те и на градина ще ходят после и на училище,какво ще се депресират от забележките на учителките ли?Или ще си кажат "Тя няма право да ми прави забележки?" защото има и реакции на такива деца по наблюдения от гледането ми на порасналият ми вече голям син.Така са възпитавани
Забележките са нормални,да,ненормалното е да се кара и крещи на чуждо дете,повечето майки това мисля че имаха впредвид(включително и аз),а не че не трябва дума да се казва на нашите си деца от страничен човек.Ако правилно съм разбрала. Peace Hug

# 69
  • София
  • Мнения: 6 743
Със съжаление ще кажа, че колкото и странно да е за малка възраст, агресия има и на моменти даже се фрапирам в какви форми  Rolling Eyes
Вчера на огромен пясъчник на който бяхме сами пристига баба с внуче.Хлапето започва да си пълни количката с пясък и след това отива и прави купчинки до сина ми.Съответно синът ми започва да си играе със скупчения пясък.Онова ми ти дете, като се ракрещя, че това е негово...Аз отидох и спокойно предложих да си играят заедно - все пак нямаше други деца.(бабата стои и НЕ реагира никак!) Хлапето се изправя и през стиснати зъби на висок тон ми казва "Не искам, това си е мое и не ми говори повече, че съм изнервен!"  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked  Shocked

Щях да падна - честно. #Crazy Да ме прощават всички майки на перфектни деца , но наиситна нямам думи.....

В конкретната ситуация бих се извинила за постъпката на детето, но с равен тон бих обяснила на неговите близки, че нямат право да обиждат моето...
Това е моето мнение по темата  Peace

# 70
  • Мнения: 2 032
До авторката: тук не става дума друг човек да се кара на детето за нещо, което е в кръга на нежелателни, но взе пак безопасни и невинни  неща. Ако детето ти седне да яде в Макдоналдс например  Wink, мляскайки, и някой му направи забележка: естествено, не му е работата на чуждия човек да учи твоето дете на маниери на хранене.

Но има неща, които просто не се правят и всеки има право да изисква едно "чуждо" дете да не удря неговото. Ти казваш:

"замахна  с лопатка лекичко и удари друго дете по главата"

А от другата страна, бабата вижда: ужас, едно хулиганче халоса моето детенце по главата с лопата. Това вмятане за "лекичко" е смешно и жалко: не си ти тази, която решава другото детето колко го боли след удар по главата и дали само защото не реве, не е шокирано, нито пък е редно да оневиняваш удар по главата в засимост от това колко силен бил според теб.

Децата не трябва да бият други деца. Това е абсолютният минимум, на който могат, надявам се,  да ги научат родителите. И всеки има право да им каже това.

# 71
  • Мнения: 9 052
Дамаянти, децата имат такъв период да искат да играят сами, да си паzят нещата и да викат мое. Толкова често го zабеляzвам ... НЕ може да се промени , просто детето още не раzбира да дели. Затова в яслата не им дават да си носят играчки . Просто това не е агресия да иска да играе само и като си е направило zамък да не иска да му го пипат. Е и мен ме драzни, като някое се раzреве мое , мое ... но го раzбирам.

# 72
  • Мнения: 2 614
Алиса, моята гледна точка е 100% като твоята. Леко-силно, кой го определя, ако детето се разплаче, може и само от обида, това е негово право...другото е сгрешило...
Жабата Гил - говорим за дете, което само твърди "че е изнервено" на видима възраст 4-5 години...ами това е притеснително. Има и друг момент, да е просто запаметена реплика и то да не влага нищо в нея, но на 5 години...мисля, че този вариант отпада....  Peace

# 73
  • Мнения: 9 052
Жабата Гил - говорим за дете, което само твърди "че е изнервено" на видима възраст 4-5 години...ами това е притеснително. Има и друг момент, да е просто запаметена реплика и то да не влага нищо в нея, но на 5 години...мисля, че този вариант отпада....  Peace


zащо? zначи на 5 г. не може да zапомни реплика, но може с точност да установи степента си на иzнервеност?

# 74
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
В случай,че по някакъв начин моето дете пострада (малко или много) при игра с други деца, действам според случая, но най-често се обръщам към родителите или моля детето да пази сина ми, или да е по-внимателен и т.н. Ако се повтори след това- взимам си детето и приключваме с играта!

Аз също смятам,че има агресия сред децата(малки, големи) и не е длъжно моето дете да търпи хорските (детските) изблици на негативни емоции Naughty

За конкретния случай, ако аз бях на мястото на авторката щях да накарам детето ми да се извини на потърпевшето дете или аз да се извиня на бабата! Може да не е кой знае какво да те пернат по главата с лопатка за пясък, ама на мен и детето ми е неприятно Crossing Arms

Аз пък съм от майките, които са близо до децата си и се намесвам, ако е необходимо.Не го оставям да се оправя сам все още Naughty

# 75
  • Мнения: 2 614
Жабата Гил - говорим за дете, което само твърди "че е изнервено" на видима възраст 4-5 години...ами това е притеснително. Има и друг момент, да е просто запаметена реплика и то да не влага нищо в нея, но на 5 години...мисля, че този вариант отпада....  Peace
zащо? zначи на 5 г. не може да zапомни реплика, но може с точност да установи степента си на иzнервеност?
Хехе, нали само се правиш, че не си разбрала какво се опитвам да кажа - че на 5 години не само запомня реплики, но и добре знае какво е изнервен...не е просто папагалстването на 2-3 годишните  Peace
Дано така е по-ясно!  Grinning

# 76
  • Мнения: 3 423
Когато на пясъчника някое дете хвърля пясък по моето ,ако не се появи неговата майка да го спре,го спирам аз.
Аз също съм от майките,които са близо до децата си и винаги реагирам при нужда.

# 77
  • Sofia
  • Мнения: 4 221

Жабата Гил - говорим за дете, което само твърди "че е изнервено" на видима възраст 4-5 години...ами това е притеснително. Има и друг момент, да е просто запаметена реплика и то да не влага нищо в нея, но на 5 години...мисля, че този вариант отпада....  Peace


Темата се отнасяше за две годишно "агресивно" дете. Етапите през които минават малките, са много и са свързани с израстването им. И докато при едно две годишно емоциите имат превес, често пъти са бурни и дори неадекватни и то е защото детето не умее да ги изрази по друг начин/ много дечица дори още не говорят, тогава гневът доминира, тъй като не намират начин да дадат израз и облекат в думи вълнуващото ги/, то при едно пет годишно дете нещата не стоят по този начин. Изобщо дори.  При малките чувството за собственост е изключително силно развито и те все още не умеят и не разбират да делят. Посегателството върху тяхното буди реакцията им, често бурна / за някои агресивна/ по гореизборените причини.
Считам, че примерът е неуместен в конкретния случай.

# 78
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Не не бих позволила макар и да е виновна някой чужд човек да и прави забележка.В случая бабата се е престърала, при положение че ти си реагирала на момента.

# 79
  • Мнения: 9 990
пенелопа, с риск и ти да се обидиш, да те попитам ти какво прави там с количката с бебето, особено след "100 молби"? Че това си е безотговорно спрямо твоето дете. Да знаеш, че има опасност, обаче да седиш и да се надяваш, че непълнолетен ще ти влезе в положение? Нали затова съм възмутена. Защо се разправя възрастен човек с чуждо дете? Аз все пак съм била там, макар и на няколко метра. Детето ми е на 7, не на 3 г., за да го държа за ръката докато играе. А, ако знаех, че моето собствено дете малтретира други, то със сигурност щях да реагирам на момента и щях да го извадя много бързо от играта. Вината му е недоказуема в случая. И въпреки това, аз пак допускам, че е бил той и смятам, че е нормално въпросната жена да го хване примерно за ръка и да го доведе, щом държи да има назидание и със сигурност щеше да има, но не е тя човекът, който ще раздава правосъдие и ще възпитава физически моето дете.

Хриси, имах среща, чаках.Там няма къде другаде да чакаш.Срещата ми беше важна.Пък там си уговорих среща, защото се движа с две деца.Едното е на повече от 3, разбира, умее да се пази и не му бе дадена възможност от залягане по земята да се пази от хвърчащи камъни-да се попързаля.За бога-това е място за игра на малки деца главно-има малка пързалка и люлки.Що за постъпка щеше да е, ако бях казала-да си ходим, щото батковците не дават тук да се играе, или-да отложа важната среща, пък какво ще ядем година след това-не е важно, щом някакъв келеш не чува какво му се казва...
Проблемът е в теб, аз на моето дете не разрешавам да се забавлява така сред други деца.Ако е само в гората-да си метка камъни , ама сред хора-ц...
А непълнолетният е имал 7 години...не случайно си е казано-първите 7 са важни.После пак първите 7, ма в училище....след това-вари го, печи го-се тая.Сиреч.Ако на 7 години на моето хлапе някой направи забележка за подобно нещо, защото това си е сериозно, и ако детето не разбере от една забележка-вината ще е в мен, защото аз съм допуснала да не разбира какво му се говори на 7 години, да прави разликата между забележка, каране, заяждане и прочее.

# 80
  • Мнения: 14 133
Не не бих позволила макар и да е виновна някой чужд човек да и прави забележка.В случая бабата се е престарала, при положение че ти си реагирала на момента.
И аз така мисля.  При положение, че самата аз регирам веднага и се извинявам на детето и родителя или близкия.  Crossing Arms

# 81
  • Мнения: 3 423

Жабата Гил - говорим за дете, което само твърди "че е изнервено" на видима възраст 4-5 години...ами това е притеснително. Има и друг момент, да е просто запаметена реплика и то да не влага нищо в нея, но на 5 години...мисля, че този вариант отпада....  Peace


Темата се отнасяше за две годишно "агресивно" дете. Етапите през които минават малките, са много и са свързани с израстването им. И докато при едно две годишно емоциите имат превес, често пъти са бурни и дори неадекватни и то е защото детето не умее да ги изрази по друг начин/ много дечица дори още не говорят, тогава гневът доминира, тъй като не намират начин да дадат израз и облекат в думи вълнуващото ги/, то при едно пет годишно дете нещата не стоят по този начин. Изобщо дори.  При малките чувството за собственост е изключително силно развито и те все още не умеят и не разбират да делят. Посегателството върху тяхното буди реакцията им, често бурна / за някои агресивна/ по гореизборените причини.
Считам, че примерът е неуместен в конкретния случай.
Това,което твърди Додо скоро го четох мисля в Спок,защото  се бях притеснила да не е агресивно 2 годишното ми дете.Наистина и чувството за собственост и пазенето и са напълно естествени за възрастта .Също и когато на две годишен се изтръгне играчката,най нормалната реакция е да си я вземе обратно и да удари натрапника.
Именно за това майките на две годишни трябва да сме наоколо и да реагираме навреме.

# 82
  • Мнения: 1 172
Позволявам, стига да е с подходящ тон. Семейни приятели правят забележка на детето, да, бабите и дядовците му също, роднините и те, учителките в градината също. И не виждам нищо лошо в това. Когато сме в градинки и паркове внимавам повече, защото не знам кой родител какъв цветущ речник ще извади и доколко ще е прав и обективен.

# 83
  • Мнения: 70
пенелопа, не вярвам чак толкова да не имало място 5 метра по-встрани докато се изясни ситуацията и възрастният, който е с децата да се намеси. Хайде, моля те. Очевидни са нещата, но родителят преценява риска за детето си. Както и родителят преценява доколко детето му е заплаха за околните. Детето ми е в първи клас. Имаш ли представа колко пъти се връща плачейки от шамарите на едно или друго дете. Но редът е такъв: оплакване до учителката, тя - до директора, и той привиква родителите за разговор. Каква ми е на мен работата да възпитавам чуждо дете? Има си педагогически способи, но от хората упълномощени да го направят.
Пак казвам, аз понесох последствията от тази история, които касаят моето поведение. Но моето дете също е наранено и то не само физически, но и психически от това непознат възрастен да го влачи по този начин. Тук нещата вече не опират до възпитание на дете, а до липсата на първите 17 години у възрастен екземпляр. Без предупреждение и без изясняване на обстоятелства. Просто с голяма злоба. И недей да твърдиш с такава сигурност, че твое дете няма никога да направи подобно нещо на друго дете. Никога не казвай никога, защото за това застраховка няма. Само ще се изненадаш.

# 84
  • Мнения: 9 990
Ами Хриси, повярвай, нямаше.Не съм и длъжна аз да се местя.Хайде сега се върни на първият ми отговор към теб.Нито съм повела детето ти за ухо,нито съм го възпитавала- а съм разказала подобен случай, с едни нечуващи 7-годишни.И да, имам представа от насилието в училище.Хайде , моля те. И аз.А с тези 7-годишни не видях кой е.Всичко се разигра за 5 минути, през това време възрастен друг освен мен не се намеси.И на въпросите ми с кой са тук-не бях удостоена с отговор-ма коя съм аз, че да ми казват...За да не бъде наранявано детето ти от подобни инциденти мисля, че трябва да го учиш да ги парира в зародиш, да не допуска да се стига до там.А това ще стане, когато си отпушва ушите какво му казва--ти си му казала, да не хвърля.Колко пъти му каза?Колко пъти твоето дете е играело по този начин?Ти кога започна да му казваш, да не прави това?Ти сама каза, че често така играят и знаете за това им забавление?Или греша?

И аз не твърдя, че сме застраховани, просто се старая да не стигаме до там, пък ако се случи-ще си понесем последствията-и аз и детето.Детето ти тепърва ще се сблъсква с хиляди неща, с друг вид агресия-нека усети, и нека се учи, не можем от всичко да ги предпазим.Хм, даже сега се сещам за подобен инцидент и набеждаване на моето дете без причина и то на по-малка възраст.Бяхме в заведение с обособен детски кът,Имаше и шадраванче, в което по-големи деца буквално вилнееха.Аз наблюдавах децата, едно от по-големите деца се сблъска с моето, но вместо да и помогне да стане  я нагруби и избута още по-силно.Аз станах, за да дръпна детето от там, но докато стигна, другото вече налагаше, а моята вдигна ръце, за да се защити.Когато стигнах до тях просто попитах-защо се биете?Какво е станало?Не теб приятно ли ще ти е някой да те удря?Без да докосвам детето.В този миг от някъде дотърча майка-орлица и се нахвърли върху ми-че бия детето и и направи невероятен скандал, а аз стоях неразбираща...докато моето дете плачеше от шамарките на каката. Twisted Evil CrazyТака че-ненормалнички има, видяла-недовидяла се хвърля като орлица в защита на отрочето, а то Е виновно.Не съм съгласна, че това е възпитание.Случи се и моето дете по невнимание или несъобразителност да удари с една пръчка, с която си ровече в пясъчника, не се дуелираше, чуждо дете.Пак отнесе реч, че е опасно, извини се, но въпреки това бе наругано.За тези неща сме си говорили вкъщи.Постоянно говорим, че има хора, които не умеят по друг начин в живота, освен с лошотия.да игнорира такива хора просто.
И не се изненадвам въобще.Напротив.Не съм изненадана защо ти така реагираш спрямо случката с вас и моят коментар.Всеки тук е казал, че чак за ухото да го тегли онази-не е било нужно.Но да е била разярена толкова-сигурно е имало от какво.Ти също каза, че бързо се е развило действието.В моята ситуация-също, но за 5 минути наистина беше станало напечено, само защото 7-годишен не е научен, като му се каже-недей, това е опасно, най-малкото-за хората около теб, ако не за теб самия...може да нараниш някой...

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 14:14 от пенелопа

# 85
  • Мнения: 70
Да, нали казах, че камъни се сипеха и след като детето ми вече не беше на площадката. Била съм свидетел и друг път. Не съм казала, че това е любимо занимание на моето дете, но не прецених, че гледайки от другите може да поиска да опита. Всъщност, досетих се и го предупредих. Възможно е да не е било достатъчно. Аз, лично, ако съм видяла, че играта на децата е груба и агресивна, не бих ги молила да престанат, не бих ги нападала и нагрубявала. Излишна смелост е това да очакваш да те послушат, защото не си им възпитател и нямаш това право, и се плаща скъпо. Бих се махнала от там с цената на комерсиалната жертва, както е в твоя случай.

# 86
  • Мнения: 9 990
Хриси, има разлика.Аз не съм нареждала като техен възпитател..Аз помолих-момчета-удряте ни така, опасно е, намерете си друго място за тази игра, ако вас не ви е страх да се удряте.Едно наистина възпитано дете, че живее заобиколено и от други хора, с които понякога трябва да се съобразява, особено на обществено място-е редно да каже-да, извинете ни, заиграхме се, не преценихме.за Бога, на 7 могат да построят това изречение, друг е въпроса дали им е в главите поставено!После-на 7 са леко встрани от подражание.Така че какво значи-смелост да ме слушат-аз не искам мен да слушат.Да са слушали майка си.Аз не бих се махнала, защото не можеш ти да определиш кое за мен е комерсиална жертва и кое не.Ако за теб е, за мен беше  жизненоважно-в такава позиция бях, не е тук мястото личните си драми да допълвам.И не на последно място-всичко стана за 5 минути буквално.Не съм стояла половин час на дъжд от камъни.Докато ги помоля, докато се обърна-ето ти камъка в окото.Ако се бяха сконфузили, че са причинили на някой неудобство, камък, попаднал в главата на голямата и в количката на бебето-нямаше да има.И това не е до слушане, а до възпитание вече на тази възраст.Дали съм стояла статично да чакам, или съм преминавала от там-разлика няма.Постраали-има.

# 87
  • Мнения: 70
О, да, определено трябва да има разкаяние за извършената лоша постъпка. Иначе няма да знаят кое е лошо и кое добро. Един вид анализ, критика и ако трябва наказание. Така процедирам аз, но не и преди да изслушам. Мисля, че се изразявам неправилно и оставям погрешно впечатление, че защитавам този тип деца. Напротив, чувствам се много зле от това, че аз може да съм неволен и косвен причинител за нещастието на друго дете. Ще се старая да поправя пропуска си и се надявам да не съм закъсняла. Единствено, не толерирам саморазправата.

# 88
  • София
  • Мнения: 4 033
Определено мисля,че непознат има право да направи забележка на детето ми ако е виновно! И няма да се намеся да го защитя. Но нещата трябва да приключат до там. Има родители и баби, които не се задоволяват с една забележка. Почват да се карат все едно са на пазара, да обиждат, да мрънкат, да сочат с пръст-виждали сте ги. Тогава се намесвам. Не като защитавам сина си, защото той е виновен, а като правя забележка на възрастния-да се държи възпитано.
Една случка от вчера. Прибирам се с баткото от градина и с една приятелка с количките. Спираме зад блока, да си говорим, че 3 часа не ни стигнаха  Whistling, Петър тича насам-натам по алеята. Има нещо като кафене(един трафопост) , пред който изваждат 1-2 маси. Отстрани момиченце, малко по-голямо от Пепи и момченце на около 7-8 год. ритат топка. Моят изтича при тях и се подреди и той да рита, как без него! Момиченцето го подгони да го рита и да го блъска, защото не може да рита топката на брат и. Понеже беше по-пълничко и не можа да го стигне, а моят очевидно се забавляваше да го гони, започна да крещи: "Махай се от тука бе, копеле мръсно!" Това стана на 15-ина метра от мен и на 2-3 от възрастните, с които беше детето. Реакция не видях от никого. Аз не реагирах,защото сънът ми не страдаше, търсеше забавление-получи го по малко по-различен начин, но си беше весел.  Party Реших,че не ми се занимава. Не видях реакция и от родителите на другото дете. Това беше шокиращото за мен. Кажете сега, бих ли била права да направя забележка?

# 89
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Непознат да направи забележка  - да, но да се кара - не, особено след като аз съм на мястото и съм имала адекватна реакция.
Сещам се за един скорошен случай, след градината привечер синът ми си играеше с още две дечица от квартала в близката градинка. Докато беснееха се хвана за едно младо дръвче (фиданка) и започна да го клати. Аз веднага му направих забележка (обичам природата и смятам и него да го възпитам така, да не чупи клони, да не унищожава растения, да не тормози животни, дори и на игра), той тъкмо се дръпна от дръвчето и от балкона на близкия блок, сигурно от 6-7 етаж по него почна да крещи някакво бабе, ама крещя сигурно 5 минути.
През това време синът ми не само, че не и обърна никакво внимание, ами отдавна беше забравил за дръвчето... Аз странно за мен запазих самообладание и не и обърнах внимание, но едната майка така се възмути, не издържа и започна да овиква бабето да млъкне - голям резил...

# 90
  • Мнения: 4 629
И аз като теб бих постъпила. Хубаво си направила, че си поставила бабата на място

# 91
  • Мнения: 966
Тук ако се скарам на чуждо дете може и да ме приберат Crazy Crazy Crazy. Виж ако майката не реагира бих си напраявила труда да ида да си поговоря с нея, но вашия случай не е такъв  Grinning Grinning Grinning.

# 92
  • Мнения: 606
  Установих, че определено ме гони параноята относно Марти. Дано не му се разбучи някоя недоклатена бабка, че не знам...

# 93
  • София
  • Мнения: 7 097
Всяка ситуация е частен случай.
На нашата площадка сме все познати и даже с някои от родителите сме в приятелски отношения. Ако някой от тях направи забележка на детето ми, може би бих го приела, но ако е чужд човек и то в ситуацията, описана от авторката на темата, може би бих реагирала по подобен на нея начин.

# 94
  • Мнения: 5 877
Аз пък бих позволила. Понятието "само мама има право да ми се кара" за мен е погрешно.
Реалният живот не е такъв, човек си носи последствията не само от родителите.
За възпитаването на едно дете не стига семейството, трябва "цяло село", каквато е приказката.
Не бих позволила обиди, нито физическа разправа. Но да й се скарат - да, още повече за удряне на друго дете, което е от най-недопустимите неща. Който посяга на другите, да си носи последствията.

# 95
  • Мнения: 54
Да, бих позволила. В ситуацията може би не, но няма да напарвя скандал. ТВърде много агресия наблюдавам аз  и у малките деца. Също така и една тенденция родителите д ане дават и думичка да им каже чужд човек.  Днес замахнало с лопатка, утре хвърлило камък( не товето дете конкретно). НЕ знам...
Да дори аз карам други майки да се карат на моето за да се стресне и да мирне. Peace

# 96
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
В конкретната ситуация майката е реагирала, аз бих направила същото. Не ми е приятно в такъв случай непознат човек да ми се кара на детето след като съм реагирала вече.

# 97
  • Sofia
  • Мнения: 4 221

Да дори аз карам други майки да се карат на моето за да се стресне и да мирне. Peace

Ако при толкова малко дете имате нужда от помоща на непознатите и разчитате на нея, за да се  "стресне и да мирне", чудя се като влязат в пубертета на кой ли ще се разчита.
Не ми е приятно друг да се кара на детето ми пред мен, това е моя функция и след като присъствам там, не виждам защо някой си непознат следва да ми я изземва.
Защото не мога да се справя със собственото си дете или защото така би ми било по-лесно?

# 98
  • Spain
  • Мнения: 3 750
забелязала съм 4е някои баби и дядовци болезнено разбират думата "любов към вну4ето" .гледането на деца в саксия- 4е да не се наранят , 4е да не ги зака4и слу4айно някои , едва ли да не ги погледне някои на криво  мисля , 4е не изгражда характер в детето . в слу4ая ,извинявай мила ми авторко , не бих се карала на детето си и да го дърпам в страни и да го хокам и унижавам , обяснявам - без да се карам - 4е не е хубаво , да отиде , да се извини и целуне детето - тогава и въпросната баба отпада защото просто няма на кого да  се кара ве4е ....(дори когато беше бебе , неволно да зака4и някого  или да се слу4и някакъв инцидент я довеждах до детето и се "сдобрявахме " и "прегръщахме "  и т.н. ). не съм виждала при нас някои да се кара нито на 4уждо , нито на свое дете  . мисля 4е ако ми се беше слу4ило пак с едно изре4ение бих парирала въпросната персона и насо4ила " разговора" в друга насока .
 по - 4есто ме е яд на оставени безнадзорно деца , когато видя някое , 4е прави поразии ,  из4аквам да се появи някои родител , ако не се появи -  правя забележка на детето " това не трябва да го правиш,защото ......." ,ако и това не помогне (слу4вало ми се е може би 2-3 пъти ) по4вам да "разказвам" на Гери на доста висок глас "за невъзпитаното "дете какви ги върши ... гадно е унижението да споменават , 4е детето ти няма възпитание и все се появява някои да го скастри (но това са били слу4ай в които да кажем 5-6 годи6ни мом4енца си играят доста грубо и пре4ат на малките, не само на дъщеря ми да играят )

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 15:39 от ЛаАдаДеспейнада

# 99
  • Мнения: 9 052
... (но това са били слу4ай в които да кажем 5-6 годи6ни мом4енца си играят доста грубо и пре4ат на малките, не само на дъщеря ми да играят )
Какаво очАкваш от 5 или 6 годишните момченца , освен да беснеят навън? Да седнат на пейките до бабите с по 2 куки ?
Ако ти имаше момченце на 6 години , което искада тича, да играе, да се боричка , да рита топка и да се катери какво, а пък има 1 площадка zа всички какво щеше да кажеш? Ясно, чЕ всички трябва да се научат да играят на 1 място, но не можеш да очАкваш от 6 годишните да играят като 2 годишни  newsm78

# 100
  • Spain
  • Мнения: 3 750
... (но това са били слу4ай в които да кажем 5-6 годи6ни мом4енца си играят доста грубо и пре4ат на малките, не само на дъщеря ми да играят )
Какаво очАкваш от 5 или 6 годишните момченца , освен да беснеят навън? Да седнат на пейките до бабите с по 2 куки ?
Ако ти имаше момченце на 6 години , което искада тича, да играе, да се боричка , да рита топка и да се катери какво, а пък има 1 площадка zа всички какво щеше да кажеш? Ясно, чЕ всички трябва да се научат да играят на 1 място, но не можеш да очАкваш от 6 годишните да играят като 2 годишни  newsm78
имам моми4енце на 4 години - достатъ4но беснее и дори пове4е от 6 годи6ни , но има норми които спазва - на които явно аз съм я нау4ила , няма кои друг . не е удряла ,зака4ала , била и т.н друго дете. дори люлката си спира когато минава бебе .
ззатова о4аквам 6 годи6ни(птимерно ,защото с твоя пост ми говори6 и ти за 5-6 годи6ни деца, може и по- големи ) да не осакатяват 2 годи6ни . когато играят помежду себе си е добре , когато оба4е грубо запо4ват да зака4ат други деца (не само дъщеря ми )  не мисля 4е тряябва да стоя и гледам . то4но защото играта на 6 годи6ни не е като на едно току що проходило дете !  има достатъ4но място и ако слу4аино няма кои да му подскаже на детето , 4е така не трябва,   го правя аз . може нещо да му се  каже , но не да  се наказва 4уждо дете .
 в интерес на истината тук децата са много толерантни ,посто защото семеиствата са големи и с много деца - и големите (пове4ето ) са много внимателни и грижовни . това например да се замярват с камъни не съм го виждала .

# 101
  • Мнения: 9 052
 
Цитат
имам моми4енце на 4 години - достатъ4но беснее и дори пове4е от 6 годи6ни , но има норми които спазва - на които явно аз съм я нау4ила , няма кои друг . не е удряла ,зака4ала , била и т.н друго дете. дори люлката си спира когато минава бебе .
ззатова о4аквам 6 годи6ни(птимерно ,защото с твоя пост ми говори6 и ти за 5-6 годи6ни деца, може и по- големи ) да не осакатяват 2 годи6ни . когато играят помежду себе си е добре , когато оба4е грубо запо4ват да зака4ат други деца (не само дъщеря ми )  не мисля 4е тряябва да стоя и гледам . то4но защото играта на 6 годи6ни не е като на едно току що проходило дете !  има достатъ4но място и ако слу4аино няма кои да му подскаже на детето , 4е така не трябва,   го правя аз . може нещо да му се  каже , но не да  се наказва 4уждо дете .
 в интерес на истината тук децата са много толерантни ,посто защото семеиствата са големи и с много деца - и големите (пове4ето ) са много внимателни и грижовни . това например да се замярват с камъни не съм го виждала .

Хубаво, постъпваш както намериш zа правилно. Какъв е проблема?

# 102
  • Мнения: 1 897
Относно по-големите дечица няма какво друго да дпълня, освен да се самоцитирам с това, което писах по-рано в темата.

Твърде често майките на по-големите дечица ги оставят да си играят без пряк надзор, разчитайки на това,че са достатъчно големи, за да се пазят и оправят сами. Често не им минава през ума, че поотрасналото им вече дете би могло също да падне от някоя катерушка или пързалка или пък да се държи агресивно спрямо по-малките деца на площадката. Абдикарат тотално от всякаква отговорност, пиейки безметежно кафето си и после негодуват, че някой друг родител не е опазил детето им или е решил да раздаде справедливост или пък да възпитава тяхното дете по начин, който не им допада.  Naughty

# 103
  • Мнения: 70
Ulia, след 5 години ела и ни разкажи как се справяш идеално и никога не си пила кафе, докато 6-7 годишния ти син играе на 20 метра от теб. Защото на тази възраст е нормална известна самостоятелност, т.е. не да го държиш в периметър от 1-2 метра, както е при двегодишните. И въпреки това, в рамките на заведение с детска площадка детето играе в кръгозора ти и според преценката на родителя, който определя риска.

# 104
  • Мнения: 1 897
Hrisy, знам, че и в момента не се справям идеално. Няма нужда да минат 5 години за да осъзная това. Но ти сама използва понятието 'известна самостоятелност', а не 'абсолютна' таква. Ако детето ти попада в рамките на кръгозора ти и ти си свидетел на неприемливото му поведение и реагираш навреме и адекватно-няма да се наложи чужд човек да го 'възпитава' по начин на който на теб не ти допада.
П.П. Не приемай думите ми лично-визирам теб в поста си, но говоря принципно за нещата.

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 10:35 от Ulia

# 105
  • Мнения: 984
пенелопа, не вярвам чак толкова да не имало място 5 метра по-встрани докато се изясни ситуацията и възрастният, който е с децата да се намеси. Хайде, моля те. Очевидни са нещата, но родителят преценява риска за детето си. Както и родителят преценява доколко детето му е заплаха за околните. Детето ми е в първи клас. Имаш ли представа колко пъти се връща плачейки от шамарите на едно или друго дете. Но редът е такъв: оплакване до учителката, тя - до директора, и той привиква родителите за разговор. Каква ми е на мен работата да възпитавам чуждо дете? Има си педагогически способи, но от хората упълномощени да го направят.
Пак казвам, аз понесох последствията от тази история, които касаят моето поведение. Но моето дете също е наранено и то не само физически, но и психически от това непознат възрастен да го влачи по този начин. Тук нещата вече не опират до възпитание на дете, а до липсата на първите 17 години у възрастен екземпляр. Без предупреждение и без изясняване на обстоятелства. Просто с голяма злоба. И недей да твърдиш с такава сигурност, че твое дете няма никога да направи подобно нещо на друго дете. Никога не казвай никога, защото за това застраховка няма. Само ще се изненадаш.
напълно съм съгласна, че е трябвало да издърпат, твоето ухо и след коментарите ти, затвърждавам мнението. Според теб, трябва да заобикаляме детските площадки, защото невъзпитани деца са решили да си поиграят на хвърли камъче ли? Ако и след 5 метра друга групичка решават да си поиграят на хвърли бомбичка, какви ще посъветваш, да си стоим в къщи ли? И извинения от рода, но и другите деца го правят върху моето е подходящо изказване на дете, а не на зрял човек. Аз също имам дете на 7 години и тя идва разплакана, как някой я е ударил, бутнал или наранил, но това не означава, че трябва да реагира по агресивен начин върху останалите. А ако моето дете постъпи по такъв начин и разгневена майка реагира по този начин, повярвай ми, ще потъна от срам, а предполагам, че детето следващия път ще се замисли, дали да хвърля камъни.

# 106
  • Мнения: 70
И не само майките на големите понижават внимание. Пресен случай: на детска площадка сме, големият ми син се люлее на люлка. На 3-4 метра от люлката две майки с току-що проходили дечица така се бяха заприказвали, че не разбраха кога едното се измъкна от погледа им и тръгна право към засилената люлка. Благодарна съм за навременната реакция на детето ми, затова че спря навреме, защото в следващия момент щеше да има много сълзи.
И сега какво? Да не му позволявам той да играе, защото наоколо има заплеснати майки? Или да отида да й одърпам ушите? Ами че тя си получи наказанието още когато разбра какво може да стане. Сърцето и беше в гърлото, както и моето, но нищо не й казах.
    Тези неща се случват, а моето недоволство е спрямо психарското отношение. С добро можем да се разберем по-добре.

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 10:48 от Hrisy

# 107
  • Мнения: 1 897
И не само майките на големите понижават внимание. Пресен случай: ....
Разбира се, може да се случи на всеки.Факт е обаче, че майките на по-големите дечица разчитат повече на тяхната самостоятелност и често занижават съвсем вниманието си. Примери с разнопосочен знак могат да се дадат много. Втози дух хайде два и от мен.  Wink
  Преди около месец майката на 3-4 годишно момиченце ме овика, че не съм помогнала на детето и да слезе от катерушката.Хубаво, ама аз улисана в грижите за собственото си дете изобщо не бях забелязала,че нейното е в беда. Все пак не мога да имам поглед върху всички деца на площадката. Ето пример за майка, която разчита на останалите родители да се грижат за детето и.
  Миналата седмица 6-7 годишно момченце започна да блъска сина ми от люлеещата се количка, защото реши, че иска да стои тъкмо на неговото място, а не на съседното.Казах му, че и че и за 2-та има място, да не блъска сина ми, защото е бебе, но детето продължи.После му обясних, че на бебето скоро ще му омръзне и само ще освободи мястото, но въпреки това детето не спря да го блъска и да вика 'Искам аз там, пък'. Майката чу виковете на детето си и плача на моето, но след като видя, че аз  съм там продължи спокойно да пие кафето си.Ето пример за майка, която 'доброволно' оставя непознат да се оправя с детето и. Честно казано ми идеше да и спретна скандал, но вместо това издърпах разплаканото си дете от количката и започнах да го гушкам и успокоявам.

# 108
  • София
  • Мнения: 4 033
Ulia, аз не разбрах защо си си махнала детето?  newsm78 Мислиш ,че това е правилното поведение? За кого? За бебето-да реве сума време после, вместо след 3  мин. да слезе само и да е забравило, за другото дете-да знае,че с бой и крясъци се решават нещата, за теб- да се занимаваш с ревящо бебе и да те е яд на няккакъв пикльо или за майката, която се гордее колко добре се справя с възпитанието на детето си.

# 109
  • Мнения: 1 897
Нямам обяснение за постъпката си. Нямам представа правилна ли е или погрешна. Истината е, че след като молбите и обясненията ми към другото дете не дадоха ефект, след като не срещнах и подкрепа от майка му в разрешаването на ситуацията се почувствах безсилна.

# 110
  • Мнения: 3 423
Нямам обяснение за постъпката си. Нямам представа правилна ли е или погрешна. Истината е, че след като молбите и обясненията ми към другото дете не дадоха ефект, след като не срещнах и подкрепа от майка му в разрешаването на ситуацията се почувствах безсилна.
Прекалено си възпитана, това е.Ако молбите ми не помогнат,аз бих се скарала на другото дете да спре да удря моето,щом майка му си пие щастливо кафето вместо да се намеси .Не бих оставила детето ми да е жертва на нахални и незаинтересовани родители.За съжаление скоро ми заявиха,че това да седи една майка до две годишното си дете , било отегчително Wink-явно много има с подобно мислене Rolling Eyes

# 111
  • София
  • Мнения: 1 775
Да, има всякакви деца и родители. Не мога да говоря еднозначно. Всичко зависи от конкретната ситуация. Скоро на една пързалка имахме неприятна случка. Моето дете се качваше и вече беше седнало да се спуска. Тогава едно момиченце на 3 годинки реши, че тя трябва да го изпревари. Хвана го за косата и така го оскуба, че той падна. Тя продължи да дърпа, а майка и вместо да вземе мерки само викаше:" Ох какво да я правя, такава си е" и кърши пръсти. Като начало откопчах ръката и, за да освободя детето си. После и се скарах сериозно. И хич не ми пука, дали майката е имала нещо против. Идеше ми да я хвана за косата, но се въздържах.  След мен чух да се оплаква, че и е много агресивна дъщерята, но в случая аз не видях майката да направи забележка или поне да реагира. Реакцията беше "Ох ма мааами, недей такааа". Как детето ще разбере че не е редно, ако и аз не го направя?! Останалите майки, даже я успокоиха и поздравиха че детето и ще е оправно.
НЯМАМ ДУМИ!
Не вярвам да има разумен човек, който да не си защити детето в такава ситуация.
 

# 112
  • София
  • Мнения: 4 033
Да, има всякакви деца и родители. Не мога да говоря еднозначно. Всичко зависи от конкретната ситуация. Скоро на една пързалка имахме неприятна случка. Моето дете се качваше и вече беше седнало да се спуска. Тогава едно момиченце на 3 годинки реши, че тя трябва да го изпревари. Хвана го за косата и така го оскуба, че той падна. Тя продължи да дърпа, а майка и вместо да вземе мерки само викаше:" Ох какво да я правя, такава си е" и кърши пръсти. Като начало откопчах ръката и, за да освободя детето си. После и се скарах сериозно. И хич не ми пука, дали майката е имала нещо против. Идеше ми да я хвана за косата, но се въздържах.  След мен чух да се оплаква, че и е много агресивна дъщерята, но в случая аз не видях майката да направи забележка или поне да реагира. Реакцията беше "Ох ма мааами, недей такааа". Как детето ще разбере че не е редно, ако и аз не го направя?! Останалите майки, даже я успокоиха и поздравиха че детето и ще е оправно.
НЯМАМ ДУМИ!
Не вярвам да има разумен човек, който да не си защити детето в такава ситуация.
 

Абсолютно подкрепям! Нека да дойде да ми каже как нямам право да се карам на чуждо дете!

# 113
  • Мнения: 70
aunt Ogg, нямаш право. Има един документ, който се нарича Конвенция за правата на детето. Както ти смяташ, че твоето дете е наранено и унизено, то ако ти се скараш на чуждо дете, без да си упълномощена да го възпитаваш, или го накажеш или унизиш, се приравняваш директно до равнището на майката, която не е контролирала детето си и е допуснала това да се случи. Нещо повече - физическата саморазправа е дребно хулиганство според един друг закон, публичната обида - също. Мисля, че нещо ви се разминават желанието за морално поведение и възможностите ви да ги наложите на другите. Не е това начина. Хубаво би било всички да са безкрайно внимателни, но живота, уви, доказва друго. С чуждите деца - само внимателни забележки и то след сигнализиране на родителя и той не вземе мерки. Така мисля аз.

# 114
  • Мнения: 984
Явно ще трябва да си носим мегафон и да съобщаваме на коя майка детето хвърля камъни, бие с тояга, друго по главата или бърка в очите на трето, до като родителите си стоят спокойно на масата и си пият кафето, знаейки за конвенцията за правата на тяхното дете и разчитайки на мазохистично настроени майки вежливо да извикат родителя на детето-виновник.

# 115
  • София
  • Мнения: 4 033
Не бих си позволила физическа разправа с детето. Както не бих приела такава с моето собствено. Но ще му се скарам и още как! Изобщо не ме интересува на чие ниво се принизявам! Аз не претендирам да съм много възпитана или добра  Naughty Щом се държи невъзпитано и майка му не реагира, значи трябва да реагира обществото, в случая аз съм част от това общество.

# 116
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
"Ох, ма маааами, недей такаааа"  си е реакция. Друг е въпросът, че може да ми се струва, че това не е правилната реакция.  Само че не съм аз тази, която определя кое е правилно и неправилно във възпитанието на чуждо дете, още по-малко да го налагам.

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 13:51 от Че Ка

# 117
  • Мнения: 70
Аз не претендирам да съм много възпитана или добра 
hahaha

# 118
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
 Самите ние не сме възпитани, обаче много държим да ходим да възпитаваме другите... 

Да вземем да оправим себе си, пък после да търсим кусурите на другите и да го играем от името на обществото, викам аз.  Grinning

# 119
  • София
  • Мнения: 4 033
Защо? Обществото това сме ние, не е някакво абстрактно понятие. Има общи норми,които важат за всички. Например: Никой няма право да удря детето ми! То има същите права. И щото някоя си, която не може да се справи с лиготиите на собственото си дете, ще ме нарече невъзпитана, хайде аз да си мълча или да отида някъде другаде,където няма да преча.  Naughty По същия начин правя забележка на майка му, като си изхвърли боклука на площадката, нищо ,че пак минавам за невъзпитана. Но е лесно да си запомниш правата, по-трудно е да си запомниш задълженията,нали?

# 120
  • Мнения: 19 294
Да, бих позволила. В ситуацията може би не, но няма да напарвя скандал. ТВърде много агресия наблюдавам аз  и у малките деца. Също така и една тенденция родителите д ане дават и думичка да им каже чужд човек.  Днес замахнало с лопатка, утре хвърлило камък( не товето дете конкретно). НЕ знам...
Подкрерпям. Ни+о не е станало кой знае какво, че чак да побесняваш, е бабата се е скарала.

# 121
  • София
  • Мнения: 1 775
"Ох, ма маааами, недей такаааа"  си е реакция. Друг е въпросът, че може да ми се струва, че това не е правилната реакция.  Само че не съм аз тази, която определя кое е правилно и неправилно във възпитанието на чуждо дете, още по-малко да го налагам.


Ако се касае за моето собствено дете ще си наложа мнението и още как. Или какво да гледам как го влачат за косата и да се правя на възпитана? Ами не съм чак толкова.
Т.е. възпитана съм, затова не съм хванала някой за косата още.
aunt Ogg, нямаш право. Има един документ, който се нарича Конвенция за правата на детето. Както ти смяташ, че твоето дете е наранено и унизено, то ако ти се скараш на чуждо дете, без да си упълномощена да го възпитаваш, или го накажеш или унизиш, се приравняваш директно до равнището на майката, която не е контролирала детето си и е допуснала това да се случи. Нещо повече - физическата саморазправа е дребно хулиганство според един друг закон, публичната обида - също. Мисля, че нещо ви се разминават желанието за морално поведение и възможностите ви да ги наложите на другите. Не е това начина. Хубаво би било всички да са безкрайно внимателни, но живота, уви, доказва друго. С чуждите деца - само внимателни забележки и то след сигнализиране на родителя и той не вземе мерки. Така мисля аз.
Съгласна съм с обществените норми, но се вижда че не се спазват. Понякога трябва да реагираш и после да мислиш. Иначе съм съгласна с казаното. Ако публичната обида е хулиганство, ОК. Нека съм такава, но няма да си оставя детето да го малтретират. Както не бих оставила и други деца, ако видя че ги тормозят. Ако ще и да ме приберат. В същност не съм обиждала с епитети, само обяснявах на по- висок глас. И то заради емоцията.

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 15:29 от Lovi

# 122
  • Мнения: 953
Моето дете сега прохожда. Не знам с какви очаквания сте от 2 годишните, но аз всеки път много внимавам. От мои лични наблюдения те са толкова  малки и не разбират, за тях е нормално да се бутат, дърпат и тръшкат за играчките помежду си.
Понеже не е стабилна и аз съм на около няма и 30 см от нея , пак се случва да се бутнат с деца на около 2г.
Не се карам, не очаквам чудеса от толкова малки деца - правя забележка, независимо дали на моето или чуждото /според ситуацията/, не крещя а обяснявам спокойно.
Има ефект най-малкото децата ме зяпат учудено  ooooh!, но по важното е че спират да се бутат. Галила съм  другите дечица като по този начин им показвам че не трябва да се удрят, а да са внимателни, че е по приятно да те погалят отколото ударят, да играят заедно и т.н.
До сега никой не се е нахвърлил срещу мен че съм направила забележка или съм погалила детето му.
Забележки от други родители също приемам, стига да не са под формата на крясъци и обиди.

# 123
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
Не знам кой ги определя тези "общи норми, които важат за всички", но за мен в тях трябва да се вклчва не само "Никой няма право да удря детето ми!", ами и "Никой няма право да му държи тон!" На мен също... Всъщност, не е въпрос на норми, а на възпитние.

 



# 124
  • София
  • Мнения: 1 775
Не знам кой ги определя тези "общи норми, които важат за всички", но за мен в тях трябва да се вклчва не само "Никой няма право да удря детето ми!", ами и "Никой няма право да му държи тон!" На мен също... Всъщност, не е въпрос на норми, а на възпитние.

 




Абсолютно си права. Но когато се касае за самозащита как се процедира?

# 125
  • Spain
  • Мнения: 3 750
 
Цитат
имам моми4енце на 4 години - достатъ4но беснее и дори пове4е от 6 годи6ни , но има норми които спазва - на които явно аз съм я нау4ила , няма кои друг . не е удряла ,зака4ала , била и т.н друго дете. дори люлката си спира когато минава бебе .
ззатова о4аквам 6 годи6ни(птимерно ,защото с твоя пост ми говори6 и ти за 5-6 годи6ни деца, може и по- големи ) да не осакатяват 2 годи6ни . когато играят помежду себе си е добре , когато оба4е грубо запо4ват да зака4ат други деца (не само дъщеря ми )  не мисля 4е тряябва да стоя и гледам . то4но защото играта на 6 годи6ни не е като на едно току що проходило дете !  има достатъ4но място и ако слу4аино няма кои да му подскаже на детето , 4е така не трябва,   го правя аз . може нещо да му се  каже , но не да  се наказва 4уждо дете .
 в интерес на истината тук децата са много толерантни ,посто защото семеиствата са големи и с много деца - и големите (пове4ето ) са много внимателни и грижовни . това например да се замярват с камъни не съм го виждала .

Хубаво, постъпваш както намериш zа правилно. Какъв е проблема?
проблем аз нямам - отговарям ,защото си  цитирала мен , което предполага обосноваване от моя страна

# 126
  • Мнения: 9 052
ехо, 2 двегодишни си играли, едното цапнало другото леко с лопатката и въzрастните около тях вzели, чЕ се сдърпали. ПРедполагам сас и намерили начин да си иzкарат нервите. И ето вечЕ втори ден по повода куп нямащи какво да правят майчета пишат глупости  Joy
Когато едно 2 годишно нахранио моето 2 годишно с пясък го смятам zа жест на добра воля, а не на агресия. Все пак се опитало да го нахрани с каквото има детето  Joy

# 127
  • Мнения: 796
Да, бих позволила. В ситуацията може би не, но няма да напарвя скандал. ТВърде много агресия наблюдавам аз  и у малките деца. Също така и една тенденция родителите д ане дават и думичка да им каже чужд човек.  Днес замахнало с лопатка, утре хвърлило камък( не товето дете конкретно). НЕ знам...
А аз не бих позволила. Възпитанието на детето ми не е работа на ядосани бабички на пясъчника. Щом си направила забележка на детето си и си се уверила, че другото детенце е добре, повече не знам какво би могла да направиш. Това според мен не е агресия, предвид възрастта на детето, а невъзможност на децата от тази възраст да контролират на мига чувствата си. Преди време и моето дете тупкаше децата, беше ми ужасно неудобно, притеснявах се, обяснявах непрекъснато и се молех по-бързо да отмине този период. Веднъж така една майка каза на детето си "Бе я го удари и ти! Удари го, бе!" Rolling Eyes, а всъщност синът ми не удряше със сила децата, по-скоро ги тупваше леко, от което те оставаха учудени, а не наранени. Пояснявам, за да не помислите, че нещо ги е тормозил, пък на мен не ми е пукало Peace

# 128
  • София
  • Мнения: 1 775
Има разлика между случайно побутване, сдърпване за нещо, тръшкане и АГРЕСИЯ.
Затова по- нагоре писах, че не може да се даде еднозначен отговор. Никога до сега не съм повишавала тон на дете ( а това ми е второ). Много от пишещите тук ме познават лично и знаят що за човек съм. Напротив, обвиняват ме че съм с биволски нерви. Но и до сега не съм имала случай на такава агресия спрямо детето ми. И двете ми деца не са удряли,  не са обиждали. Ако беше само бутнато и аз нямаше да реагирам така. Но да го влачат за косата ми дойде в повече. Все пак за толкова време съм имала възможност да контактувам с различни деца на различна възраст. Но такава агресия, наистина не съм виждала.

# 129
  • Мнения: 1 544
Нямам обяснение за постъпката си. Нямам представа правилна ли е или погрешна. Истината е, че след като молбите и обясненията ми към другото дете не дадоха ефект, след като не срещнах и подкрепа от майка му в разрешаването на ситуацията се почувствах безсилна.
Прекалено си възпитана, това е.Ако молбите ми не помогнат,аз бих се скарала на другото дете да спре да удря моето,щом майка му си пие щастливо кафето вместо да се намеси .Не бих оставила детето ми да е жертва на нахални и незаинтересовани родители.За съжаление скоро ми заявиха,че това да седи една майка до две годишното си дете , било отегчително Wink-явно много има с подобно мислене Rolling Eyes
отегчително за детето, а не за майката  Wink 
 да не седиш до детето НЕ означава да си пиеш кафето и да не го гледаш  Wink

# 130
  • Мнения: 3 423
Нямам обяснение за постъпката си. Нямам представа правилна ли е или погрешна. Истината е, че след като молбите и обясненията ми към другото дете не дадоха ефект, след като не срещнах и подкрепа от майка му в разрешаването на ситуацията се почувствах безсилна.
Прекалено си възпитана, това е.Ако молбите ми не помогнат,аз бих се скарала на другото дете да спре да удря моето,щом майка му си пие щастливо кафето вместо да се намеси .Не бих оставила детето ми да е жертва на нахални и незаинтересовани родители.За съжаление скоро ми заявиха,че това да седи една майка до две годишното си дете , било отегчително Wink-явно много има с подобно мислене Rolling Eyes
отегчително за детето, а не за майката  Wink 
 да не седиш до детето НЕ означава да си пиеш кафето и да не го гледаш  Wink
Дори да не седиш буквално до детето ако реагираш своевременно всичко е ок.
А на 2 години малко деца се отегчават от майките си ,поне моето все още иска да съм до него Wink

# 131
  • Мнения: 4 465
Днес станах свидетел и участник на нещо друго. Прибирам си каката от училище. Децата си играят в двора и са си струпали връхни дрехи и чанти на една пейка както обикновено. Дъщеря ми отива с нейната приятелка да си вземат нещата и в този момент върху тях скача една леля и почва да им крещи веднага да си преместят нещата на земята (валяло е дъжд, земята е цялата в кал), защото трябвало да седне. Децата стоят и гледат ошашавено и си глътват граматиката. Питам я госпожата - защо се кара на децата и защо им нарежда да си оставят нещата в калта, а тя решава и мен да ме възпита - ако не искали в калта да си оставят дрехите на асфалта. Тя имала нужда да седне (място да седне имаше или поне можеше да се направи). И я насметох - ще ми крещи на детето без причина.
После се оказа че е госпожата от занималнята на 1 и 2 клас. И се питам - след като в къщи полагаме огромни усилия да научим детето да уважава учителите и училището - защо педагог си позволява да се държи толкова грубо и неадекватно. На кварталните баби вече не обръщам внимание, но това доста ме вбеси.

Общи условия

Активация на акаунт