Ще кръщавам бебе

  • 2 281
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 341
Здравейте,знаете ли като ставаш кръстница какво се купува на бебето.Освен пълен комплект дрехи,нещо златно и хавлии.Обувките от мен ли са?Страх ме е да не пропусна нещо,днес ще ходя на пазар с майката и искам всичко да е ок  bouquet

# 1
  • Мнения: 9 814
Да и обувките са от теб. Всъщност кръстниците на дъщеря ми точно това й подариха- пълен комплект дрехи + бельо и чорапи, обувки и златна гривничка.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Аз купувах два пълни комплекта с дрехи(бельо,обувки,якенца,всичко по две),платих ритуала в църквата и за подарък купих колело(това си поиска кръщелницата).

# 3
  • Мнения: 341
Да и аз това предположих,а май задължително трябва и златно кръстче нали?

# 4
  • Мнения: 1 464
Да дрехите,обувки и подарък за детето/ако искат злато,ако не каквото си изберат/

# 5
  • Мнения: 7 201
Да дрехите,обувки и подарък за детето/ако искат злато,ако не каквото си изберат/
PeaceДа,така е.На нас не са ни подарявали злато.

# 6
  • Мнения: 9 973
да,пълен комплект Peace

# 7
  • Мнения: 1 477
Нашето кръщене беше миналата събота.Кръстницата взе комплект дрешки и обувки.Предварително си бях избрала златно синджирче с висулка.Тя взима и хавлията за ритуала.

# 8
  • София
  • Мнения: 39 754
Няма нещо определено с канон, която кръстника/цата трябва и е задължена да купи. Както се разбереш с родителите.
Кръщението на Дияна подготвих сама, ние купихме всичко необходимо. Кръстникът купи само кръстчето.

# 9
  • гр.София
  • Мнения: 250
И ние бяхме кръстници преди половин година. Бяхме купили пълен комплект дрехи както и обувчици. А с родителите на кръщелника се бяхме разбрали да не му купуваме злато а един голям джип с дистанционно управление Simple Smile така че дрехи винаги си купуваш а за другото можете да се разберете с родителите от какво има нужда детето дали от злато или от нещо друго  Hug

# 10
  • Мнения: 1 031
Кръсниците купуват пълен комплект дрехи, обувки и хавлия. Отделно подарък - който по традиция трябва да е нещо златно.
А родителите купуват хавлията за попа и вино, пита, бонбони и мед. Поне при нас беше така.
Обаче всяка църква си е с различни изисквания.

# 11
  • СВИЩОВ
  • Мнения: 556
Както се разберете с родителите.Нашите кръстници купиха дрешки ,чорапки ,обувки аз не исках(на 6 месечно бебе не му трябват),хавлия и 2 сапуна  за детето и за попа,златно синджирче с кръстче и единственото което аз исках икона.

# 12
  • Мнения: 4 784
Комплект дрешки и обувки, както и хавлийка. Златата са модерна измислица. Подаряват се като за спомен, не че е ритуална част от кръщенето. На мен много повече ми хареса специалната кутия за поставяне на кръщелното свидетелство, отколкото златата, които му подариха.

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Както се уговорите Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 308
Златата са модерна измислица. Подаряват се като за спомен, не че е ритуална част от кръщенето.

А аз знам, че част от ритуала е кръстникът да подари на кръщелника си златно или сребърно кръстче, което се освещава по време на кръщенето и се носи цял живот като символ на христовата вяра.

# 15
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
На моето дете кръстниците купиха пълен комплект дрешки, яке, обувки,златно синджирче с кръстче,голяма играчка и също платиха ритуала в църквата.

# 16
  • Мнения: 2 825
Няма нещо определено което трябва да се купи, зависи как ще се разберете с родителите. За кръщенето на дъщеря ни ние купихме всичко необходими, за да не товарим кръстника. Той и купи играчки, каквито той си избра.

# 17
  • Мнения: 1 240
Нашата кръстница купи пълен комлект дрехи+обувки, хавлия и златно синджирче с кръстче. Плати също и ритуала в църквата. Аз купих всичко останало - кърпи за попа, пита, бонбони, вино, като предварително питах в църквата какво трябва да донеса. И мисля, че кръстчето и синджирчето (не е казано златни) са здължителни, защото попа го иска от кръстника, освещава го и го слага на детето.

# 18
  • Мнения: 19 294
За какво са тези златни синджир4ета? На бебето ли се слагат?
И ние ще я кръщаваме лятото, но като 4ета какви дандании се правят, не съм много о4арована.

# 19
  • Мнения: 4 447
Да, всичко което си изброила. С тази разлика, че ако нямаш възможност може и кръстчето (трябва да е кръстче) да е сребърно.

Нашият кръстник не купи обувки. Иначе всичко от-до купи.

Не забравяй и бельо - бяло задължително.

И също - подарък за кръстинацата... оооо, то кръстницата си ти, така, че трявба да ти подарят на теб  Peace

Успех  Hug Hug Hug Hug

# 20
  • Мнения: 881
Аз ставах кръстница преди 3 седмици-купих пълен комплект дрешки+ обувки +жилетчица.А също и така хавлия за църквата.И на мен ми казаха че задължително се подарява нещо златно,та взех една верижка с кръстче.И за подарък-една триколка,която мамата си избра.За църквата също бях подготвила пита с мед и една бонбониера,но аз така си реших де.Както са ти писали и останалите мами,попа освети верижката с кръстчето и още тогава го сложих на малкия,да го носи със здраве.Мисля че това беше,дано съм ти помогнала.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 296
Нас ще ни кръщават в събота,казаха ни,че трябва кръстницата да подари кръстче,
но не е задължително златно,тази година е високостна,и
 според мен е по-удачно да е сребърно. Peace

# 22
  • Плевен
  • Мнения: 1 357


 Peace

# 23
  • Торонто/София
  • Мнения: 251
Да, всичко което си изброила. С тази разлика, че ако нямаш възможност може и кръстчето (трябва да е кръстче) да е сребърно.

Нашият кръстник не купи обувки. Иначе всичко от-до купи.

Не забравяй и бельо - бяло задължително.

И също - подарък за кръстинацата... оооо, то кръстницата си ти, така, че трявба да ти подарят на теб  Peace

Успех  Hug Hug Hug Hug

Това нещо не го доразбрах  newsm78 - какво бельо  - той нашия още си носи памперсите .... пък и кръщенето ни ще е по топло време?

# 24
  • Мнения: 403
Зависи къде ще кръщаваш.Миналата година кръщавах детенце  и бях купила и обувки, но попа каза, че не трябва. Най-добре попитай на място  bouquet

# 25
  • Мнения: 341
Вече,купих почти всичко.Взех и рокля за ритуала,връхна дрешка,обувки и халатче.Остана да и купя злато и бодита.Благодаря за отговорите  bouquet

# 26
  • Мнения: 742
Нашата кръсница подари златни обеци - аз предпочетох да е така  Hug

# 27
  • Мнения: 4 447
Вече,купих почти всичко.Взех и рокля за ритуала,връхна дрешка,обувки и халатче.Остана да и купя злато и бодита.Благодаря за отговорите  bouquet

Да не забравиш чорапогащник  Peace

Както и хавлия, сапун и какво беше още, което осатва в църквата.
Ааа, да вино и кутия с бонбони.
ПОгача!!!

# 28
  • София
  • Мнения: 672
Кръстникът осигурява за кръщелника:
•   хавлийка за бебока
•   сапун и кърпа за свещенника
•   кръстче (не е задължително да е златно)
•   нови дрехи за кръщелника (по възможност бели)
•   погача и мед
•   бонбони за почерпка на гостите
•   букет от здравец завързан с червен конец (което се изсушава и се хвърля в река)
•   бял плат или чаршаф по-точно на който бебето след това спи
•   венче
•   свещи (свещта от кръщенето се пали на празници)


Това е най-пълния списък който видях в нета, но ми се струва че е крайно пресилено и някои неща са излишни

# 29
  • Мнения: 1 931
Както се споразумеете с родителите. Нашите кръстници на малката платиха ритуала. Ние всичко си купихме.
А тези неща за черквата май са си от родителите.

# 30
  • Мнения: 4 447
Кръстникът осигурява за кръщелника:
•   хавлийка за бебока
•   сапун и кърпа за свещенника
•   кръстче (не е задължително да е златно)
•   нови дрехи за кръщелника (по възможност бели)
•   погача и мед
•   бонбони за почерпка на гостите
•   букет от здравец завързан с червен конец (което се изсушава и се хвърля в река)
•   бял плат или чаршаф по-точно на който бебето след това спи
•   венче
•   свещи (свещта от кръщенето се пали на празници)


Това е най-пълния списък който видях в нета, но ми се струва че е крайно пресилено и някои неща са излишни

Списъкът е много добър!
Чак ме хваща яд за някои неща, които не съм знаела.

За венчето, свеща и белиат чаршаф.

Нашата китка не знам кой я донесе,
май от църквата си беше.
Здравец, кокичета и чимшир
завързани с червен конец.

Всичко исхвърлих, но видях, че
чимшира е свеж и го оставих във
водата. Вече има коренчета и
ще бъде засаден  Grinning

# 31
  • Мнения: 2 090
Ето това намерих в нета:
Особено важен е изборът на този, който ще въведе новия християнин във вярата. Той става негов кръстник и започва да се счита за духовен наставник на детето. Заедно с родителите той се грижи за кръщелника си и се задължава да го напътства в праведен живот. Желаещите да бъдат кръстници трябва да са източно православни християни и да са кръстени.
За да се подготвите за ритуала планирайте всичко предварително. Определете църквата или манастира, където искате да бъде кръстено детето и проучете какви са условията за извършване на ритуала.
Кръщението се извършва от свещеник като кръщаемият се потопява три пъти в купела със свещена вода в името на Отца, Сина и Св.Дух. Кръстеният младенец се очиства от греха на родителите си.  Преди потопяването във водата свещеникът миропомазва кръщавания, като прави малки кръстчета на челото, гърдите ръцете му с осветен елей. Така се освещават ума,чувствата и волята му. Бялата дреха (кърпа), с която се дарява кръщелника, символизира полученото вече опрощение на греховете. Кръстът, който свещеникът полага върху кръщаемия показва, че той трябва да приема всички изпитания с търпение към Христос. Трикратното обикаляне около купела изразява радостта от съединението с вярата. Отрязването на косите на новопокръстения означава, че той става раб Божи. Запалените свещи, които всички присъстващи държат, са символ на божието просвещение.
   
По традиция трябва да носите голяма бяла хавлия, бяла кърпа за лице и сапун за извършване на ритуала, две големи свещи, които можете да закупите от църквата, бутилка червено вино, бурканче мед и китка здравец.Кръстникът трябва да купи нови дрехи за детето според канона те трябва да са бели.Добре е да се носят за освещаване кръстче, медалион и икона, които ще ползва кръстеният.  За здраве на кръщелника в храма се носят и се раздават погача, бонбони, пчелен мед и сладкиши(това от родителите)
За да няма суетене, всички формалности около кръщелното свидетелство се оформят преди кръщението. В края свещеникът само подписва документа.

Общи условия

Активация на акаунт