Козуначна тема 2008- II част

  • 72 326
  • 750
  •   1
Отговори
# 30
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Бетина писали сме заедно Laughing
За какаото аз съм използвала на гранули подсладено Peace
За конците ,те не идват от месенето а от усукването на фитилите и сплитането.Но е вярно,че колкото по добре измесено тесто-по хубав козунак Heart EyesАко имаш машина пусни я един път само на месене и после пак ,но на месене с втасване Peace

# 31
  • София
  • Мнения: 18 679
За конците ,те не идват от месенето а от усукването на фитилите и сплитането.
Хм...позволете ми да изразя коренно противоположното мнение Rolling Eyes Правила съм козунак на конци без всякакво усукване. Смятам, че се образуват именно от добре намесеното тесто. Ако не е добре намесено и втасало, колкото и да усукваш, все тая Confused

# 32
  • София
  • Мнения: 830
Записвам се и отивам да правя втората поред доза козунаци. Сега имам фотоапарат и ще приложа снимков материал.

# 33
  • Мнения: 4 371
Джема, благодаря ти за снимките, ще се прави и това, ясно е.

Белинда, козунака на Пина го меся и втасва в машината, но после ми втасва във фурната и там го пека, защото го оформям. Издънка с него нямам Simple Smile
Много ми се иска на Тандури да пробвам, но малко ме е страх Embarassed

# 34
  • София
  • Мнения: 18 679
Абе и аз си мисля, че опечен в машината няма да стане пърфект, ама пусто любопитство Crazy Иначе и аз точно така правя - машината меси и втасва, после аз оплитам и пак втасва във фурната на 50 градуса, където после си се пече.

# 35
  • София
  • Мнения: 6 267
Отчета от днешния опит - един козунак, среден, в момента се пече. Тъй като направих половината доза за рецептата на Тандури / Скарлет О'Хара, разделих тестото на 4 топки, трите ги направих на козунака, а четвъртата уж на кифлички, но станаха 4 мини-козуначета, като им сложих сладко от ягоди. Станаха ммммм, страхотни  Crazy Дано и козунака да е станал. Мини-козуначетата са на конци, но тях го усуквах, но забравих да усуча тези на козунака  ooooh!

Искам да споделя процеса на месене, за да ми дадете съвет. Значи, как да разбера, че маята е втасала в прясното мляко?  newsm78 В топлото мляко, 125 гр., изсипах 1 пакетче суха мая на д-р Йоткер, 7 гр., оставих да втасва около 30 мин. на топло. След това разбих яйцата и захарта с миксера, смених бъркалките с тези за месене и с тях разбърках останалите съставки - лимонова кора, сол, втасала мая, брашното. Започнах да меся на ръка, като си намазнявах ръцете, но тестото беше адски лепкаво и леко течно. За това сложих една шепа брашно и продължих да меся, докато пое цялата мазнина. Ударих го в масата към 200 пъти Rolling Eyes Къде сбърках, че тестото стана леко течно и лепкаво в началото?

Иначе като втаса, тестото беше страхотно - жилаво, ароматно. Ще ви покажа снимки или по-късно довечера или вдругиден, че утре малкия прави 1 годинка и ще има тържество Simple Smile

# 36
  • ВАРНА морето сините вълни
  • Мнения: 448
 Grinning  danidji мерси ще се вслушам в съветите ти много се надявам да успея да ги докарам хубави козуначета че както са ме заяли всички че няма станат а аз искам да опитам

# 37
  • Мнения: 406
catty m  весел празник утре   bouquet и чакаме снимков материал  Peace

# 38
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
danidji, да трябва да втаса малко преди печене. Правилата за теста с мая са едни и същи, независимо от изделието. Peace

betina33р извинявай амане разбрах защо ще месиш на ръка, пък после ще го пускаш в машината. Това ми прозвуча като да изпереш на ръка и после да ги пуснеш в пералнята за по-добро изпиране. Напълно безсмислено. С програмата в машината си става идеално тесто и конци.
Съгласна съм с belinda, усукването не е решаващ фактор. Идеалното измесване на тестото , неговата структура правят конците.  Peace

# 39
  • София
  • Мнения: 6 267
catty m  весел празник утре   bouquet и чакаме снимков материал  Peace

Благодаря за пожеланието  Hug

А ето и снимков материал, утре ще е дегустацията обаче: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=236834&photo=4

# 40
  • Мнения: 1 440
Отчета от днешния опит - един козунак, среден, в момента се пече. Тъй като направих половината доза за рецептата на Тандури / Скарлет О'Хара, разделих тестото на 4 топки, трите ги направих на козунака, а четвъртата уж на кифлички, но станаха 4 мини-козуначета, като им сложих сладко от ягоди. Станаха ммммм, страхотни  Crazy Дано и козунака да е станал. Мини-козуначетата са на конци, но тях го усуквах, но забравих да усуча тези на козунака  ooooh!

Искам да споделя процеса на месене, за да ми дадете съвет. Значи, как да разбера, че маята е втасала в прясното мляко?  newsm78 В топлото мляко, 125 гр., изсипах 1 пакетче суха мая на д-р Йоткер, 7 гр., оставих да втасва около 30 мин. на топло. След това разбих яйцата и захарта с миксера, смених бъркалките с тези за месене и с тях разбърках останалите съставки - лимонова кора, сол, втасала мая, брашното. Започнах да меся на ръка, като си намазнявах ръцете, но тестото беше адски лепкаво и леко течно. За това сложих една шепа брашно и продължих да меся, докато пое цялата мазнина. Ударих го в масата към 200 пъти Rolling Eyes Къде сбърках, че тестото стана леко течно и лепкаво в началото?

Иначе като втаса, тестото беше страхотно - жилаво, ароматно. Ще ви покажа снимки или по-късно довечера или вдругиден, че утре малкия прави 1 годинка и ще има тържество Simple Smile

Catty m, не разбрах доволна ли си или не от козунака newsm78 Гледам следвала си рецептата, но нещо те притеснява. Аз по тази рецепта като сложих маята в млякото, чаках 20-25мин. и нищо не се беше случило...та сложих сместа така (без да е шупнала). Резултатът си беше страхотен така или инак Joy И на мен ми беше някак лепкаво преди да почна с мазнината, но в момента, когато успях да го събера някак на топка го сложих на плота и почнах измесването с мазнината като само мажех ръцете. Ако точно си премерила брашното мисля, че не е много добре да се добавя още, защото може да стане повече като сладък хляб, отколкото козунак на конци (казвам го от личен опит Blush)
При рецептите където се разтваря маята в мляко с малко захар и брашно шупването е налице доста бързо

# 41
  • София
  • Мнения: 6 267
Narina , точно това, че маята не шупна, ме притесни първоначално. А за брашното уж мерих точно с мерителната каничка (тя е разграфена за различни неща - вода, брашно, захар...) преди да го пресея, но всъщност аз сложих допълнително само една шепа и то веднага придоби друга консистенция.

Да ви кажа, не издържах и опитах сега козунака, разкошен е  Crazy И конци си има, един такъв мекичък като дунапрен е  Crazy Дано утре сутрин и мъж ми да го оцени. Леле, радвам се като малко дете на първия си козунак, не вярвах, че мога да направя такова нещо.

# 42
  • Мнения: 1 440
Поздравления, catty m Hug Радвам се че още първият ти опит е чудесен!

# 43
  • София
  • Мнения: 830
Вижте колко е часа, аз от 5,30 пека козунак. Него пък спасявах от снощното ми невтасване. Май снощи си избих гадинките. Цяла нощ втасва този козунак, сутринта вече беше в приемлив вид. А забравих да спомена: козунака е на Наталина.
Добър апетит, черпя с кафето:

# 44
  • Мнения: 780
Elspet, страхотен е!!    bouquet Отивам да си правя кафето!  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт