Козуначна тема 2008- II част

  • 72 325
  • 750
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: X
Днес сътворих втори опит на козунака и мисля ,че стана още по-хубав! Днес го сложих да втасва на отворена фурна и 50 градуса и стана супер. Няма да го режа обаче, въпреки че търпилото пусто хич не търпи, че да го нося на събирането на родата за Великден. Утре ще направя още една доза, но ще я разделя на две за два по-малки козунака, че днешният искаше от фурната да излезе  Wink
А ето и снимките
  http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=5674420
  http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=5674419
  http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=5674418
Искам специално да ви благодаря, че ме вдъхновихт и се запретнах и аз да меся   bouquet
Весели празници!!!

# 346
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Dжeмма, в електрическо одеало или да я завиеш в друго одеало. Видях една закваска във вълнено като коноп нещо в една италиянска рецепта завита. Дано да стане !!!!eto tuk -   http://www.cookaround.com/yabbse1/showthread.php?t= … sp;    

Ау, много благодаря за идеята и линка. Някой може ли да преведе и текста в общи линии ?

# 347
  • Мнения: 11 607
Да питам...само не се смейте на мен, неуката... - какво е това кранч?

# 348
  • София
  • Мнения: 2 671
Гледах-гледах и не видях как се плете козунак за кръгла тава без дупка?

А за пълнеж някой слагал ли е шоколадова кувертюра на парченца? Чудя се дали ще се стопят, за да стане шоколадова плънка или е по-добре предварително да я стопя с масло и така да слагам в кифличките  newsm78

# 349
  • Мнения: 1 117
Dжeмма, в електрическо одеало или да я завиеш в друго одеало. Видях една закваска във вълнено като коноп нещо в една италиянска рецепта завита. Дано да стане !!!!eto tuk -   http://www.cookaround.com/yabbse1/showthread.php?t= … 60;    

Ау, много благодаря за идеята и линка. Някой може ли да преведе и текста в общи линии ?

Джемма, аз също съм много изкушена от италианските тестени неща с мая, и особено с паста мадре, но да си призная, до сега имам само теоретична подготовка. Rolling Eyes Бих могла да ти преведа статията, но само в общи линии надали ще ти свърши работа, рецептата е много прецизна от към грамажи и етапи на изпълнение. Авторките - сестрите Симили (чиято всъщност е рецептата за торта Анжелика) - се славят с изключително сполучливи рецепти.
Мога да ти дам един линк към рецепта за панетоне с прясна мая, който се прави със предварително замесване на 2 теста, с много добри отзиви.
http://www.panefattoincasa.net/index.php?T=panettone_birra
превеждам, ако искаш.

Друг проблем, който не мога да реша - няма хартиени форми? А след изпичането много важен момент е да се оставят да висят "с главата надолу" ок.4-6-8часа, за да не спаднат. Как мислиш да го преодолееш?

# 350
  • Мнения: 7 091
Irenii, аз днес ти отговорих, но без да искам като редактирах съобщенията предполагам съм го изтрила.
Като начало, нека да уточним, че изпълнение 1:1 на рецепта означава всяка буква и поредност от нея да е спазена.Козунака който си изпекла не е по рецептата на Скарлет( която аз правя), защото от момента, в който нещо се промени в една рецепта тя престава да бъде оригиналната.  Peace
Не си написала колко яйца си си сложила, това също има голямо значение, но по принцип мисля, че не е втасало заради многото захар. Това количество е като за почти цялата доза, като то все пак е с 1 кг брашно, не с 500 грама. Добавянето на втората мая толкова късно е била още една грешка, защото тогава се обърква и първоначалната ферментация.
Ако нямаш възможност да измесиш тестото в машина за хляб, пробвай с бъркалките на миксера и меси докато се получи тесто, което става за месене на ръка, за да не ти се струва лепкаво в началото. Освен това ми се струва, че час и 20 минути е много печене за такъв козунак. Аз лично повече от 45- 50 мин не съм пекла.
Какво стана до тук:
-много захар
-повече брашно
-грешен ред на смесване на съставките
-втора мая
-брой яйца?
Когато месиш на ръка ( а и в машина) се добавя брашното към течните съставки, не течните съставки към брашното.
Това, което мога да ти препоръчам е следващият път да следваш точно рецептата и ще се получи.  Peace


Мачо
, разкошен е!!! ТОва е по на Наталина рецептата, нали? Ей каня се тази година да го пробвам и него Simple Smile

Мама Цоцоланка
, това е вид козунак със сладко, който Джемма беше пуснала като рецепта, мисля че го има в първата тема. Peace

Румя
, плетеш плитка ( на колкото искаш) и после слагаш в кръглата тава като венец. При втасването ще изпълни тавата и ще си стане нормален кръгъл козунак.  Peace
За шоколада, пробвала съм с друг вид, не козуначни кифлички, не става добре. По-добре си го разтопи първо.  Peace

# 351
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Lois, много ти благодаря. Не знаех, че трябва да стои обърнато панетонето. Хартиени форми нямам, но имам специална метална форма за панетоне. Как трябва да стои- просто обърнато на масата или съвсем да виси във въздуха??? Какъв е проблема да се обърне с формата на долу-освен може би, че ще се навлажни от конденза. newsm78
Ако не те затруднява, преведи моля те рецептата и нйа-важните моменти в технологията на приготвяне от линка, който си дала. Много ти благодая.  bouquet

Редактирам се- сега видях на снимката - да виси във въздуха. Ще мисля 2 дена как да не изпадне от моята форма. Laughing За ссъжаление нямаме хартиени форми тук, да. В Русия ги има , но пекат подобна форма пасха и има търсене. А у нас ако има, то няма да е голямо. Може би затова не ги внасят, при нас плетеницата е традиционната.

# 352
  • Мнения: 369
Момичета Добро утро.Имам едно запитване относно правене на козунак в хлебопекарна.Тази сутрин пуснах машината и тя изработи и изпече един невероятен козунак,но не е сладък.Въпроса ми е мога ли да увелича количеството на захарта - това позволява ли в рецептата за хлебопекарните.Няма ли да наруша процеса на месене ,
втасване  и печене. Praynig

# 353
  • Мнения: 5 228
Гледах-гледах и не видях как се плете козунак за кръгла тава без дупка?

А за пълнеж някой слагал ли е шоколадова кувертюра на парченца? Чудя се дали ще се стопят, за да стане шоколадова плънка или е по-добре предварително да я стопя с масло и така да слагам в кифличките  newsm78

Аз го сплитам и когато е готов, просто го увивам така, че да стане кръгъл.
За шоколада - аз пробвах и двата начина, със съвксем обикновен млечен шоколад. Първия път сложих парченцата още при месенето и се стопиха, но пък придадоха приятен аромат на козунака.
Втория път сложих парченца шоколад за плънка и стана много добре, бяха се стопили.

# 354
  • София
  • Мнения: 1 312
Джемма, аз  знам съвсем малко италиански и мога само да ти кажа продуктите за панетонето -
 само жълтъци,минерална вода, сухо мляко, мед,  масло ,кафе от ечемик,захар,сол, захаросани плодчета,стафиди, лимонови и портокалови стърготини.Намерих  кафе от ечемик/даже е италианско/ мога да ти дам...?И аз искам да направя панетоне,но ми се вижда сложно с тази мая и многооо часове работа newsm78

# 355
  • Мнения: 369
Дайте ми съвет относно моето запитване. Praynig

# 356
  • Пловдив
  • Мнения: 481


А като се изпече не става би много изсъхнал шоколада като плънка ил стои течен?Извини ме  за   въпроса,но и аз искам да пробвам да сложа за плънка шоколад.

# 357
  • Мнения: 5 026
Дайте ми съвет относно моето запитване. Praynig
Може  Peace -щом не ти е сладко по рецептата, правиш си го по твой вкус  Simple Smile

# 358
  • Мнения: 4 371
Джема, стискам палци за закваската.
Представям си в събота как форума ще опустее и всички ще месим ли, месим Mr. Green

# 359
  • Мнения: 5 026

Представям си в събота как форума ще опустее и всички ще месим ли, месим Mr. Green
Аз заминавам още сега, в събота пак, че съм обещала и на майка да й омеся. Дано този път го докарам и на конци. Една приятелка ми каза,че трика за конците, било усукването. Ще суча  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт