срамно ли е да си самотен родител?

  • 9 179
  • 136
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 723
Не е срамно, в някои случаи покзава лоша преценка за хората.

аха ooooh!

# 46
  • Мнения: 6 694
...За мен е срамно, че някой не се грижи за детето си, но приятелите му примерно не му казват нищо, защото това не било тяхна работа. Или пък друг изоставил майката и детето и пак всички си траят и продължават да се срещат с него, защото и това не било тяхна работа. Ето такива неща намирам за срамни.
В случая "срамно" е слаба дума. Ама пък на човека едва ли му пука от общественото мнение, така или иначе.

Имах предвид срамно за другите - тези, които се правят, че това не е тяхна работа. За "извършителя" е ясно, че не му пука от много неща.

# 47
  • Мнения: 6 694
Нямам представа какви ще са резултатите. Но ще отразяват по-добре настроенията на българското общество като цяло, доколкото то е отразено във форума.
Пускането на подобна тема тук е като пускането на анкета "одобрявате ли хомосексуализма" в гей-клуб.
Резултатите ще са пределно ясни и силно изкривени.

Тук въпросът не беше "одобрявате ли самотното родителство", а срамувате ли се. Има разлика според мен. Ако попиташ в гей-клуб "одобрявате ли хомосексуализма" сигурно ще получиш много одобряващи, тук едва ли ще има много отговори, че някой одобрява самотното родителство. Не е хубаво да си сам родител, но какво му е срамното.
Аз не би трябвало да съм изкривена, защото не съм самотен родител и въпреки това зададен така въпросът ми се стори обиден. Може ли изобщо на някого да му хрувма подобна мисъл. А анкета няма да пускам в ДиС, защото и без това съм отчаяна малко от настроенията в обществото ни и не искам още да се отчайвам. 

# 48
  • Мнения: 1 425
Тук въпросът не беше "одобрявате ли самотното родителство", а срамувате ли се. Има разлика според мен.
Няма разлика. Защото въпроса няма значение. Пускането на въпрос в раздела "Родители отглеждащи сами децата си" е типичен пример как НЕ трябва да се прави анкета. Предварително ограничаване на анкетираните лица, така че да допаднат на анкетьора.
Типичен пример какво правят хората които не искат да чуят мнението на хората като цяло, а само мнения, които ще им харесат.

# 49
  • Мнения: 6 694
Няма разлика. Защото въпроса няма значение. Пускането на въпрос в раздела "Родители отглеждащи сами децата си" е типичен пример как НЕ трябва да се прави анкета. Предварително ограничаване на анкетираните лица, така че да допаднат на анкетьора.
Типичен пример какво правят хората които не искат да чуят мнението на хората като цяло, а само мнения, които ще им харесат.

А, как така въпросът да няма значение. За мен има разлика, извинявай. Може да не намирам самотното родителство за хубаво, но определено не го намирам за срамно. Ти намираш ли го за срамно?
Принципно съм съгласна с теб за анкетата, но ако някой се чувства несигурен е нормално да потърси подкрепа, а не нападки. И все пак въпросът не беше "смятате ли, че самотните родители са повече родители" или нещо такова......

# 50
  • Мнения: 2 327
Според мен е типичен пример за това как човек, който се идентифицира с някава група търси мнение по въпроси касаещи върпосната група вътре в нея. И е съвсем нормално и правилно освен това. Защото тия отвън може да са много обективни, ама са крайно незапознати с проблемите.

# 51
  • Мнения: 2 336
Права си Стън.
Защото на мен на пример до миналата година и през ум не ми е минавало, че може да има баща и да не иска да се грижи ежедневно за детето си.  Crazy
Четох одеве в Татковци как хората се изненадват, че някакъв там си видял детенцето 2-3 пъти за година. Дали допускат, че има и такива, които изобщо нямат желание да видят собствената си плът?
Но пак смятам, че където и да бъде пусната темата ще е изключително глупава.

# 52
  • Мнения: 1 425
Да бе. Те хората "отвън" ядат доматите с колците и вафлите напреко.

# 53
  • Мнения: 660
Няма срамни неща,въпрос на късмет и избор...

# 54
  • Мнения: 2 327
Да бе. Те хората "отвън" ядат доматите с колците и вафлите напреко.

Не, Panther, не ядат доматите с колците, защото изобщо не знаят че доматите се гледат на колци. И като нямах хляб ядат пасти... Ама при нас нещата са по различни. Виж какво е написала Сиси и може и да разбереш. Тя не е единствена.

# 55
  • Мнения: 2 336
Пантер, не иска да се конфронтирам с теб, защото принципно съм съгласна с почти всичко, което пишеш.  Peace
От личната си история мога да кажа - явно съм яла вафлите напреко и доматите с колците. Защото когато се случиха събитията около мен аз бях освирепяла, но в същото време бях изключително изплашена, че господинът може да ми вземе децата. Доколкото си спомням (много неща ми се губят от тогава) ти ми писа да се успокоя, че никой не може да ми вземе децата и да не преча на таткото да ги вижда. Тогава ми бяха толкова странни всички тук - как правят компромиси, за да могат БНД-тата да се виждат с децата си.
Винаги съм мислила, че щом аз не мога да живея без децата си, един ден не може да мине без да знам как е, яло ли е, спало ли е, всичко ли е наред в градината (училището) - то и другите са така. Каква беше изненадата, когато мина седмица, минаха две, а ЕРД-то не беше звъннал на Ицко даже да го чуе. Сега знам, че не всички са като мен.
Та в ежедневието си срещам хора, които когато разберат, че нашият "татко" има подобно отношение към децата си просто се изумяват - "Наистина ли Марин не го извежда, ама наистина ли не звъни?"
Все едно аз лъжа.  ooooh!
Та наистина на много хора не им минава през ума, че съществува подобно отношение към собствените деца.

# 56
  • Мнения: 1 732
Четох одеве в Татковци как хората се изненадват, че някакъв там си видял детенцето 2-3 пъти за година. Дали допускат, че има и такива, които изобщо нямат желание да видят собствената си плът?
Много хора не допускат...Питат ме "ама как така?". С подозрителен тон при това.

# 57
  • Мнения: 1 425
Не, Panther, не ядат доматите с колците, защото изобщо не знаят че доматите се гледат на колци. И като нямах хляб ядат пасти... Ама при нас нещата са по различни. Виж какво е написала Сиси и може и да разбереш. Тя не е единствена.

Ако се погледне темата в 'Татковци' http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=285004.0 - там никой не се е учудил и не е питал "Ама как така?" - всички които са писали са наясно че такива неща стават.
Ако в живота някой пита такова нещо - или е от изненада и не е успял да обработи инфото, или не се е сетил какво по-умно да каже, или просто му е трудно да повярва че конкретния "баща" постъпва така. Или определено не е много в час с реалността в живота.
Самотни родители е имало открай време и по-всяко време - всеки човек с нормално възприятие на обществото и биологичните закони е наясно с това.
Хората дето не са наясно са живели в някакъв "захаросан" собствен свят.

Това че Сиси не е била наясно че има такива хора само потвърждава моето мнение, че една от причините човек да е самотен родител е лоша преценка на хората и ситуацията. Недейте ми скача отгоре - това е само една от възможните причини, има и други. Какато и преди съм писал - всеки си ги определя за себе си - няма нужда да приемате че включвам конкретно вас в групата на хората с лоша преценка.

# 58
  • Мнения: 2 336
Или определено не е много в час с реалността в живота.
Самотни родители е имало открай време и по-всяко време - всеки човек с нормално възприятие на обществото и биологичните закони е наясно с това.
Определено не съм била в час с реалността.  Peace
Но твърдя, че много хора покрай мен също не са. Когато не ти е дошло до главата - нямаш идея, че може да име такова нещо. Става въпрос не за наличието на самотни родители, а за абсолютната незаинтересованост на някой от биологичните родители към детето, с което е живял "до вчера".

# 59
  • Мнения: 2 327
Това да си наясно, че има смотни родители и да си наясно какво е да си такъв са две различни неща...
Както се казва отстрани е лесно. И акъл и мнение се дава лесно. Ама всички тия в ДиС дето обясняват във всяка втора тема на някой да се разведе, при същите обстоятелства сигурно ще си натискат парцалите. Докато не ти дойде до главата не можеш да кажеш какво е.
И не смятам, че именно таквиа хора трябва да ми определят как да се чувствам и дали да ме е срам...

Общи условия

Активация на акаунт