Отучвате ли децата си от неправилните думи?

  • 4 452
  • 76
  •   1
Отговори
# 30
  • Монтана
  • Мнения: 220
Аз поправях баткото като малък когато изговаряше някои думи неправилно,например конове вместо коне,денове вместо дни и т.н.Той и сега като изцепи някой бисер... newsm78 ,нищо,че е голям.
Малката още не говори.  Peace

# 31
  • Мнения: 673

 Като чух днес интерпретацията й на "Пипи", щях да падна. Песничката, която слуша от диска е на немски и тя такива ги реди, че се чудя да се смея ли, да плача ли... hahaha
Еее за немски сте още малки.В този случай може и да пада смях.  Laughing
  Кен лии Laughing Laughing Laughing

# 32
  • София
  • Мнения: 2 896
Аз пък рядко поправям, сладко ми е да слушам "пирателче" /приятелче/, "футелче"/фотьойлче/  Laughing и т.н.
така или иначе думите, които произнася неправилно след време ги научава правилно и не ми е такова бебче  Heart Eyes
Преди време, бяхме на разходка с една приятелка и щерка ми каза на кучето "Туче" /тогава казваше и тахе, вместо кафе, отдавна  и двете ги изговаря правилно/ и ми беше много сладка. Та, мойта приятелка взе да я поправя, да и казва как било правилно и ми  вика "Защо не я поправяш? Защо не я учиш да говори правилно?". Аз "Ми щото не искам, цял живот има да бъде по-голяма и да изговаря думите правилно"...
С баща и винаги ни става смешно когато обърка някоя дума и даже понякога се лигавим и ние да говорим като нея...
Сега ни е времето  Grinning

# 33
  • Мнения: 361
моята пък много се влияе от начина на говорене на децата около нея. и когато някой каже нещо неправилно, тя го запомня и започва да го употребява. вкарва всякакви диалекти и неправилни думи, когато говори и на мен ми се накъдря косата. поправям, обяснявам, че така не е правилно- все едно си говоря на вятъра. баща й много се дразни като я чуе как говори понякога, но засега не можем да я накараме да повярва, че децата, с които си играе, може да грешат:-) е, надяваме се всичко да е временно и да отшуми като поотрасне още малко...

# 34
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Поправям и двамата и има резултат. Слушат ме все още и се стараят да не ползват думи и изрази, за които съм ги поправяла и обяснила, че не са правилни. Последно синът ми ме изненада с едно възклицание характерно за нашия край: "Въй!" Обясних, че това е диалект и не е добре да го употребява.

# 35
  • Мнения: 7 821
Поправям.

# 36
  • Мнения: 3 405
Ще кажа за големия ми син. Като кажеше думата неправилно аз я повтарях правилно.
Много са сладки "измислените" им думички, но все пак целта е да се научат да говорят вярно  Grinning

# 37
  • София
  • Мнения: 3 688
Светльо също има неови си детски думички които не поправям,харесвам ги и знам,че сам ще ги замени с правилните думи,но тези които съм дала като пример страшно ме дразнят...Sad

# 38
  • Мнения: 4 841
Поправям, обяснявам, давам примери... За мен езиковата култура е много важна, затова особено наблягам на правилното изговаряне и богатия речник. Обикновено го правим под формата на игра, влизане в различни роли - в магазина, при лекарката, на сладкарница... Също така имаме една игра "кажи три" - например аз казвам "пръчка", а той трябва да каже два синонима - да речем, "сопа" и "тояга". после той казва дума, а аз така му въвеждам нови думички, обяснявам каква е разликата и в какъв случая коя е по-правилно да се употреби... Засега му е интересно и обикновено започваме да играем по негова инициатива; опитвам се да не съм мърмореща досадница, но дали ми се получава - нямам идея  Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 3 405
Подсети ме за една игра. Казваш дума с 3 букви и детето казва пак трибуквена, но да започва с буквата, с която завършва предната, после ти си наред.

сол - лек - кос - сос и т.н.

Като се изчерпат възможностите думата става 4-буквена и така, докато ви омръзне  Laughing

# 40
  • София
  • Мнения: 9 857
  Поправям постоянно.В противен случай ще свикне да произнася думите неправилно!
PeaceПоправям.Когато тръгна на градина малката,буквално от първите дни започна да казв "ама мамо" и "абе тати" Crazy.Правех и забележки постоянно.Отнасях си подигравките на другите майки,които твърдяха,че е глупаво да я поправям,защото така или иначе "така се учат в градината,няма смисъл".Е имаше смисъл. Grinning

# 41
  • Мнения: 1 172
Не. Казвам му как е правилната дума, карам го да я повтори няколко пъти, оттам нататък не правя забележка за всяка неправилна употреба. Той сам се коригира, когато усети, че непознати хора не го разбират. Говорът му се изчиства и без да се вманиачавам в непрекъснато правене на забележки.
След година - година и половина ще го запиша и на логопед, ако има нужда. Така, че ще има възможност с помощта на специалист да изчисти всички забележки по говора (ако въобще има такива).

# 42
  • София
  • Мнения: 903
Правя забележки винаги, когато произнася неправилни думи. Моята дъщеря след като е ходила при баба си  започва да използва диалектни думи и след като й кажа, че тази дума не е така, ами иначе и тя ми отговаря: "защо? Баба така я казва.". И следват обяснения защо баба й така я казва. 

# 43
  • Мнения: 8 999
Аз поправям. Има ефект, но не е мигновен. Трябва време и упоритост.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 421
Поправям постоянно - щерката повтаря чинно след мен и после си го казва правилно, ама малкият не иска - дано да му остане подсъзнателно и после да има резултат.

Общи условия

Активация на акаунт