Въпрос за ранното захранване и сокчетата

  • 1 217
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 168
Здравейте,
Извинявам се, че пускам нова тема, но имам конкретно въпросче.
Първо да поразкажа малко за нашия режим на хранене: не кърмя, защото кърма имах два дни .Понеже бях голям ентусиаст как ще кърмя не си купих предварително АМ. Че като писна детето от глад през нощта и като изстрелях таткото на денонощна аптека за шише и мляко - да ама това става на 5.01 тази година, помните какво беше времето и можете да си представите колко денонощни аптеки работят и колко таксита има по улиците. После я мъчих колкото изсуче, пробвах да се цедя - по две три капки, в съвсем буквалния смисъл.
И понеже си бях наумила, че ще кърмя, направих огромната грешка да чета за ползата от кърменето  и как да кърмя, но не и за останалите неща от хранителния режим на бебето.
Както се сещате - послушах педиатъра и почнах със сокчетата - прясно изцедени от 2-ри месец, от 3-ти с плодовото пюре, а сега би трябвало да започна и с картофеното.
Коликите бяха почнали преди сокчетата а имахме и продължителен запек, който престана като почнахме да пием сок, но сигурно съм удължила периода на коликите с тези сокове - вече повече от 3 месеца, как мислите?
И още искам да ви питам, да спра ли соковете и плодовите пюрета или е вече късно за това - два месеца и половина сме ги пили? Има ли смисъл?
Благодаря ви за помощта!

# 1
  • Мнения: 801
Кой ти е казал да го захранваш в тази възраст? Но ако слушаш някой, може и попара на месец да дадеш. След като детето е на АМ, то оттам си получава и минералите, и витамините, и микроелементите. До 6 месец може да изкара и само на АМ, ако му стига. Захранването започва след навършването на 4 месец, преди това нито бъбреците, нито храносмилателната система са достатъчно развити. Захранването се започва с морков, едва после с ориз или картоф и накрая с плодове. Ориентирай се най- добре по западните готови пюрета (хип, нестле, бебита, миласан), хората не случайно хвърлят милиони за изследвания и проучвания.
Вече няма смисъл да спираш, прекалено е късно. Продължи със зеленчукови пюрета на обед, а след 6 месец включи и вечерна каша (ориз, овес) с плодово пюре. В началото може да му я даваш от шише, т.е. много рядка. Захар, сол, боб и черно пиперче след годинката. Ако имаш съмнения, винаги се ориентирай от съдържанието на готовите пюрета (не БГ производство).

# 2
  • Мнения: 1 895
Доколкото разбирам от схемата на захранване, която си описала детето ти е на около 4 месеца.Поправи ме ако греша.
Моят съвет е поне сокчетата да спреш - не е безмислено.Стореното вече не можеш да поправиш, но може да 'пощадиш' бебето си занапред.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 891
Спри със соковете засега,да видиш как ще се чувства детето.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Спри сокчетата.Детето е много малко за тях.Аз лично сокчета ще дам последно и то чак към годинката. Peace

# 5
  • Мнения: 999
Спри сокчетата.

# 6
  • Мнения: 1 367
И аз ще те посъветвам да спреш сокчетата.Ако коликите продължат,може да спреш и плодовите пюрета.Казвам го от собствен опит,защото аз също причиних ужасни колики на детето си от сокове и пюрета.Чак преди около два месеца се престраших да му дам фреш от ябълка ил портокал,а плодовите пюрета съм заменила с пресни плодове.

# 7
  • София
  • Мнения: 15 197
Не е късно да спреш сокчетата, нищо че си ги давала доста време вече.  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 672
Станалото станало - на всяка майка може да се случи  Hug

Спри сокчетата. Безсмислено е да ги даваш.

Аз бих ти казала да почетеш и да решиш. На твое място бих дала зеленчуково пюре - тиква, морков, картоф. Може и да не иска да ги яде, за това можеш да помислиш за тиква с ябълка като за начало и после да даваш тиква с картоф, с морков и т.н. После плодови. После каши. А на мен ми е много интересно от какво си правила сокчета, като зимата няма нищо свестно по магазините и всичко е нитратно и каква е тази педиатърка дето пее каквото си знае от преди 25 години  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 9
  • Мнения: 9 973
спри сокчетата Peace

# 10
  • Мнения: 1 763
Ще се включа с коментар малко извън темата. И аз бях като теб преди да родя. Изчетох пет пъти кърмаческия и нищо за АМ. Добре че, докато бях в родилния дом, майка ми отишла в една аптека, разпитала за АМ и купила една кутия. Аз и два дни не кърмих. И моята педиатърка настояваше за сокчета от 30-тия ден на детето. Добре че една приятелка с по-голямо детенце ме светна по въпросите за захранването и ми даде някои линкове. Като  казах на педи, че искам да започна захранването със зеленчуково пюре, започна да ми твърди, че това е недопустимо, имало принципи за захранване- на 30 дни сокче, на 3 месеца плодово пюре и т.н.и не мога да не ги следвам. Направо са трагедия нашите педиатри.
Сега малко и по темата- не виждам защо да не спреш сокчетата.

# 11
  • Мнения: 1 168
Благодаря за съветите!
Ще пробвам да спра сокчето, макар и да и разваля графика - тя сама си го създаде и си го спазва стриктно Simple Smile
Пюрето обаче ще го давам, защото днес ходих на пазар, забавих го половин час, а като се върнах цареше пълна истерия, а на таткото му се беше накъдрила косата да се чуди как да я успокои /има пълна забрана да дава каквото и да е без мен/.
А относно нитратите - то и в купешките сокчета не е ясно какво има.
Само дано не се запече пак, че запека със сока го оправихме.

# 12
  • София
  • Мнения: 672
Не се притеснявай-щом веднъж си е изградила режим ще се нагоди и към новия!
Послушай съветите на майките-не давай сокчета!
Много се ядосвам като чета за пореден път за некомпетентността на педиатрите ама майката е за това-да се грижи за здравето на детето си!
Моят съвет е да се поразровиш по архивните теми и да прочетеш за захранването!!! Peace

# 13
  • Мнения: 407
Все едно си описала моята история Mr. Green!Аз кърмих обаче до 2-я месец.И аз така на 2-я месец-сок,на 3-я плодово пюре...Обаче един след обет ми остана време и се чудих какво да правя и седнах малко пред компютъра и да прочета малко из форумите и какво да вида приплака ми се като прочетох Sick.Веднага спрях сока беше на около 4/5 месеца.С пюретата продължих.Сега почнах да давам по малко ,но от 20 дни някъде и по-малко даже.

# 14
  • Мнения: 22 341
Спри и сока и пюрето.
Ако не ти се спира пюрето поне го смени със зеленчуково. А по-добре дай оризова каша за начало и продължавай нататък.

Общи условия

Активация на акаунт