Ядосвам се , но не го показвам от страх?!

  • 3 626
  • 49
  •   1
Отговори
Здравейте, имам питане вие бихте ли се ядосали и показали, ако поканите гости на празник в 8 вечерта, а те ви кажат, че ще дойдат 10, защото преди това са на гости на други техни близки?!
Идва ми отвътре да им кажа, че по това време нямам желание тепърва да посрещам гости, когато ще изпращам другите, първо защото тържествената част ще е приключила, и второ ние сме много ранни птици и след 10 сме направо off line, и изобщо няма да сме адекватни , а заспали?!
те, ни се извиняват и молят да им влезем в положението, но на мен ми омръзна само аз да влизам в положението на близките, пренебрегвайки своето?! Не съм сигура дали имам право да се ядосвам за това, или просто съм много докачлива и раздразнителна ???

# 1
  • Мнения: 290
И аз бих се раздразнила.
10ч си е прекалено късен час за начало на гости.
А пък и особено ако ми кажат,че преди това са на друго гости.

# 2
  • Мнения: 343
Просто трябваше да им кажеш, че ще отложите събирането за друг път, когато са свободни. Аз гости в 10 не приемам, само спешни случаи (пу-пу Wink, дано няма такива).
То и сега не е късно - кажи им, че сигурно и те, и вие ще сте изморени и е по-добре да го отложите.

# 3
  • France
  • Мнения: 726
Не разбирам от какво е породен страхът ти...
Факта, че "гостите" ти са предпочели други хора пред теб става още по-неприятен, ако сте имали уговорка преди това. Аз бих отказала късното посещение.

# 4
  • Мнения: 768
 Ако те е страх да си кажеш директно, тактично ги накарай да се почустват неудобно - отвори им по пижама и кажи нещо от сорта "гостите си тръгнаха и ние си легнахме, но заповядайте".

# 5
  • София
  • Мнения: 4 866
Не разбрах от какво те е страх  newsm78

# 6
Не разбирам от какво е породен страхът ти...
Факта, че "гостите" ти са предпочели други хора пред теб става още по-неприятен, ако сте имали уговорка преди това. Аз бих отказала късното посещение.

еднакво близки сме на съответните гости и празниците ни са еднакви- рожден ден на роднина на единя съпруг и рожден ден на близък на съпругата?!

# 7
  • Мнения: 2 131
Наистина не е приятно, но представи си, че те не искат да обидят и другите и търсят някакъв среден вариант. Другият вариант е да им предложиш да дойдат първо у вас, а след това на другото място...  newsm78 Но всъщност много зависи в какви отношения сте. Ако хората са разбрани, смятам, че бихте стигнали до удобен и за двете страни вариант.

# 8
Наистина не е приятно, но представи си, че те не искат да обидят и другите и търсят някакъв среден вариант. Другият вариант е да им предложиш да дойдат първо у вас, а след това на другото място...  newsm78 Но всъщност много зависи в какви отношения сте. Ако хората са разбрани, смятам, че бихте стигнали до удобен и за двете страни вариант.

да, така е , но все пак предпочитат да отидат при другите първо, за да не ги притеснят тях, защото с тях се имат и уважават повече, а с нас е малко като служебно събирането?!

# 9
  • Мнения: 2 005
Бих била откровенна с тях и бих им казала веднага , че това е късен час и , че нормалните хора по това време си почиват пред телевизора , а не посрещат гости  #Cussing out А , те ако нахалстват и дойдат в 22ч. това говори , че нямат елементарно възпитание и , че по - скоро са нагли и несъобразителни  newsm78

# 10
  • Мнения: 4 965
При мен такива номера не минават. Директно казвам, че ще се разберем за друг път, защото в 22 ч. вече ще съм дръпнала по 1-2 питиета и ще съм се хоризонтирала пред тв-то в спалнята.
Няма страх в тази работа - важно е собственото удоволствие и приятно изкарване.

# 11
  • Мнения: 1 447

 Че какъв е този час за ходене на гости/22 часа/ според мен това е много нагло.
Мисля,че ако бях на тяхното място щях да го отложа за друг път след като съм на гости на друго място.
И аз на твое място много щях да се подразня,но и може би щях да си го кажа.Не мисля,че съм длъжна да ги чакам да изкарат купона
някъде и тогава да продължават у нас.

# 12
  • Мнения: 25 589
А защо те е страх да покажеш, че не ти е приятен този вариант?
Аз лично не бих се навила, освен ако не става въпрос за много скъпи и много очаквани гости.
Просто бих се извинила и бих ги поканила в друг ден. Не е срамно да признаеш, че по това време ще си много изморена и няма да си в състояние да правиш компания на гостите. 
А ако въпросните гости са много важни персони, просто бих преместила целия празник в друг ден. Все пак и на тях не им е лесно да бъдат едновременно на две места.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 866
Нали са ти близки, нема се пУашиш!

Аз с много близки хора в такава ситуация бих се уговорила да минат по-късно (ако наистина е невъзможно да е в друг ден) за по питие. Предполага се, че всички вече ще са вечеряли. Другият вариант е да дойдат по-рано - за следобедно кафе.
мисля, че въпросът не е на страх, а на липса на желание за компромисен вариант.

# 14
  • Мнения: 4 733
Гости след 20 часа просто не приемам. А и какви са тези своеволия от тяхна страна? Да не са ви роднини? Ако са още по-лесно можеш да им кажеш че отменяш гостуването тъй като 22 часа не е най-подходящия начален час за такова Peace

# 15
Нали са ти близки, нема се пУашиш!

Аз с много близки хора в такава ситуация бих се уговорила да минат по-късно (ако наистина е невъзможно да е в друг ден) за по питие. Предполага се, че всички вече ще са вечеряли. Другият вариант е да дойдат по-рано - за следобедно кафе.
мисля, че въпросът не е на страх, а на липса на желание за компромисен вариант.

О, да и те предлагат да дойдат след обяд, но рожденния ден е на детенце, има подготовка, заети сме с други мероприятия, а самият празник с духане на свещички си е радост за детето и то се радва като са се скупчили всички и му пеят хепи бъртдей, а не да седят на кафе и уиски и да не му обръщат внимание?!

# 16
  • Мнения: 4 435
Щом не са ви толкова близки,не смятам,че за детето ще е проблем да ги няма на свещите.Едва ли без двама човека ще е проблем за другите да изпеят Хепи бъртдей.Пък и толкова можеш да си оправиш нещичата,за да си свободна един час да пият по едно кафе,вместо да се ядосваш и после да ги чакаш тепърва да идват в 22 часа.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 866
Подобна ситуация имахме само преди седмица - на рождения ден на Габа. Направихме празнуването удобно за всички.
1. Наспиване и късна закуска с подаръци от нас
2. Детски празник в "Патиланци" - с всичките веселби, торти и песни
3. Гости за следобедно кафе
4. гости за вечеря

И още едни гости да бяха дошли, да изпием по чаша вино след вечеря, нямаше да провалят празника на детето.  А Габа се зарадва истински на целодневното празнуване.

Вземете се в ръце и не разваляйте празника на детето със сърдене и фасони.

# 18
Щом не са ви толкова близки,не смятам,че за детето ще е проблем да ги няма на свещите.Едва ли без двама човека ще е проблем за другите да изпеят Хепи бъртдей.Пък и толкова можеш да си оправиш нещичата,за да си свободна един час да пият по едно кафе,вместо да се ядосваш и после да ги чакаш тепърва да идват в 22 часа.

Е, ако вуйчо и вуйна не са близки, кой ли?!
А и те са загори тенджери, кафенцето е само 2-3 часа, а ако е и с алкохол, отиде до сутринта, и да с дете сама толкова мога да се оправя, при все че го водя и на детски кът,  за да усети че е неговия ден! Много съм неоправна, пфу да му се невиди!

# 19
  • Мнения: 4 784
Аз на твое място бих им казала, че след 22ч не е удобно да идват. Няма от какво да те е страх. Те трябва да се съобразяват с вас, щом ще има празник на малко дете, а те се ослушват и едва ли не се чудят как да огреят навсякъде. Казвай си каквото ти е при сърце, защото иначе само трупаш в себе си.

# 20
  • Мнения: 4 965
Щом не са ви толкова близки,не смятам,че за детето ще е проблем да ги няма на свещите.Едва ли без двама човека ще е проблем за другите да изпеят Хепи бъртдей.Пък и толкова можеш да си оправиш нещичата,за да си свободна един час да пият по едно кафе,вместо да се ядосваш и после да ги чакаш тепърва да идват в 22 часа.

Е, ако вуйчо и вуйна не са близки, кой ли?!
А и те са загори тенджери, кафенцето е само 2-3 часа, а ако е и с алкохол, отиде до сутринта, и да с дете сама толкова мога да се оправя, при все че го водя и на детски кът,  за да усети че е неговия ден! Много съм неоправна, пфу да му се невиди!

Е, ако става дума за собствения ти брат, къде е проблемът? Казваш всичко "право куме в очи". Странно ми е, че те е страх да кажеш на брат си, че часът на гостуването те притеснява или да обясниш как се чувстваш...

# 21
  • Мнения: 1 172
Идва ми отвътре да им кажа, че по това време нямам желание тепърва да посрещам гости, когато ще изпращам другите, първо защото тържествената част ще е приключила, и второ ние сме много ранни птици и след 10 сме направо off line, и изобщо няма да сме адекватни , а заспали?!
Първо, те единствените поканени ли са? Сигурно не. Защо тогава страдаш, че ще изпуснат официалната част. Купонът си има обявено начало и кой дошъл-дошъл. Останалите ще се включат, когато се появят. Те едва ли те карат да отложиш старта заради тях.
Второ, вие планирали ли сте да приключите купона в 10? Ако да, направо предложи да отложите виждането си за друг път, тъй като в 10 вече празникът ще е приключил. Ако не - тогава си давайте по плана, който в началото сте имали. Защо това, че някой ще се включи по-късно, те притеснява? Аз не бих си променила графика. Но бих се зарадвала, че са успели да уважат и двете семейства.

И не на последно място, при нас също има съвпадащи празници. УЖАСНО е да си поканен и на двете събирания и да няма как да пропуснеш едното. Знам какво е да лавираш и искам да ти кажа, че понякога се чувствам като изнудвана от двете страни. Защото след като им е известно, че се застъпват празиници, и са си толкова близки или държат на присъствието на толкова близки, винаги могат да планират така, че да не се засекат тържествата. Но не, някои страдат от желание да бъдат предпочетени. И нямат логичен отговор защо всяка година ни подлагат на това.

Вземете се в ръце и не разваляйте празника на детето със сърдене и фасони.

# 22
  • Мнения: 3 929
Това е прекалено късен час за гости дори и за онези, които са on line. Аз бих ги помолила да отложим вечерята за друга вечер, когато е удачно и за двете страни, но в никакъв случай не бих направила компромис, защото наистина за мен  22,00 ч. си е доста късен час за подобни мероприятия.

# 23
и аз се чувстваам така по коледа , прошка, велик ден и други семейни празници. И двете роди (на съпруга и моите) ни канят, обаче ако предпочетем да посрещнем Коледа с моите родители, свеки ще се разсърди сигурно до другата Коледа, а и не го крие , казва си го, и така се чувствам изнудвана, за това не ходим никъде, стоим си сами в къщи, въпреки че ми се искало да сме с родителите си?!
Моите родители не се сърдят , ако ходим у свеки, не ме пришпорват и може би затова повече там ми се ходи, те дори ми казват да ходя у тях след като са ме канили, но аз не искам никого да предпочета или пренебрегна, още повече че обичам повече родителите си от свеки - какво да се прави, това е истината!
Но, иначе , не бих си доизкарвала празника някъде, предпочитайки друг, няма да ми е удобно, а и не отивам на дискотека , за да отида в 10?! Това ми се струва като дрехи втора ръка?! Бих се обидила!

# 24
Това е прекалено късен час за гости дори и за онези, които са on line. Аз бих ги помолила да отложим вечерята за друга вечер, когато е удачно и за двете страни, но в никакъв случай не бих направила компромис, защото наистина за мен  22,00 ч. си е доста късен час за подобни мероприятия.

Да, това е прекалено късен час, не само за гости, а и за други мероприятия. Мен близки са ме молили да стоим някъде до 21 ч.(защото сме с една кола), за да си тръгнат с мен, без да се съобразяват, че на мен ми е късно след това да се оправям - къпем, сушим коси, гладим за другия ден и наспим?! Но , понеже те стоят до 1-2 през ноща, ми се чудят колко пък е късно да се оправяш в 22ч.?! Е, може да съм кокошка, но на мен не ми е нормално да шетам нощес, а денем да дремя и да съм неадекватна?! Но, и ми се подиграват, че съм ранна кокошка, която си ляга в 22, а в 21 вече съм в хоризонтала пред ТВ-то, но за целта още от 19ч започваме с оправянето. Всеки си има режим и нужди, не може да съдиш, че те не са като твоите?!

# 25
  • София
  • Мнения: 903
Не виждам защо се притесняваш толкова от собствения си брат. А и наистина, *SV*е права, ако няма да е приключило партито до 22 часа, тогава какъв е проблема. Просто няма да присъстват на духането на свещичките.
 А и честно казано на мен дори 20ч за детски рожден ден ми се струва късно, аз лично организирам рождените дни на дъщеря си  в следобедните часове, а и всички детски рождени дни, на които сме били канени са били все около 16-17 часа най-късно. Ако гостите ще дойдат в 20 ч, докато дойде време за тортата ще стане поне 21ч, и моята дъщеря вече ще е почти заспала. Това разбира се е мое мнение.

# 26
  • Мнения: 1 172
Не виждам защо се притесняваш толкова от собствения си брат. А и наистина, *SV*е права, ако няма да е приключило партито до 22 часа, тогава какъв е проблема. Просто няма да присъстват на духането на свещичките.

А може и да повторят духането на свещичките. Моят син с гордост духна свещичката, забучена върху парчетата на закъснелите гости. И така повторихме този вълшебен миг с духането на свещичките, от което най-щастливо беше детето. Всичко е въпрос на разбиране и възприятие - ако гледаш на закъснението като на неуважение, то и детето ще страда като му се вменява, че чичо или леля не го уважават. Ако обаче, не гледаш на закъснението им като на сериозен проблем, и детето ще го приеме така.

Гледам, че в последните постове се пише за 2ра ръка хора и т.н. И точно защото всички са еднакво важни, обикновено поканените на 2 места правят планове да посетят и двете тържества за по малко. Когато търча и правя какви ли не комбинации, за да уважа всички, последното, което искам да си мислят, е че предпочитам някой. Ако предпочитах, щях да ида само на неговия празник. Това от моя гледна точка, от другата страна в подобна ситуация.

# 27

Гледам, че в последните постове се пише за 2ра ръка хора и т.н. И точно защото всички са еднакво важни, обикновено поканените на 2 места правят планове да посетят и двете тържества за по малко. Когато търча и правя какви ли не комбинации, за да уважа всички, последното, което искам да си мислят, е че предпочитам някой. Ако предпочитах, щях да ида само на неговия празник. Това от моя гледна точка, от другата страна в подобна ситуация.

хмммммм, май си наистина права, ако уважаваха едните щяха да стоят само на едното парти, а не да търчат вместо да си пийват и веселят?! като се сетя как съм по Коледа , и как искам хем да сме с нашите, хем и с мъжова рода да не ги обидя и си стоя като кукувица после сама, вместо да се веселим???!!!

# 28
Ох, почувствах се жалка и дребна, че правя проблем за закъснение при гостуване, обаче, може би съм предубедена точно към тези свои гости, защото те ме пренебрегват на техни празници (канят си въпросните роднини), а нас не, само когато детето им има рожден ден ни канят и нас, щото канят и родителите и няма как, и племеника ни обича, а като идват при нас на гости, отбиват номера с по някоя тениска за подарък от 10 лв, при положение, че са трима, имат възможности и сме ги водили двойно да празнуват - и на обяд  роднините и на вечеря с приятелите, тоест по цял ден са на наша почерпка, но и за цветенце им се свиди да не се охарчат повече?!
Незнам , сигурно съм дребнава и пресметлива, но тези жестове ги забелязвам, и то не щото аз ще съм мината, а щото ми показва колко ме уважават, а като дойдат, започват да ми дават акъл как да си организирам празника според техния вкус, моя няма значение, аз не разбирам, щото съм по-малка, и съответно с по-малко житейски опит във всичко. Е, дребнава съм и пресметлива и обидчива, но не се чувствам зачитана точно от тези хора.

# 29
  • Мнения: 2 438



Ох, почувствах се жалка и дребна, че правя проблем за закъснение при гостуване, обаче, може би съм предубедена точно към тези свои гости, защото те ме пренебрегват на техни празници (канят си въпросните роднини), а нас не, само когато детето им има рожден ден ни канят и нас, щото канят и родителите и няма как, и племеника ни обича, а като идват при нас на гости, отбиват номера с по някоя тениска за подарък от 10 лв, при положение, че са трима, имат възможности и сме ги водили двойно да празнуват - и на обяд  роднините и на вечеря с приятелите, тоест по цял ден са на наша почерпка, но и за цветенце им се свиди да не се охарчат повече?!
Незнам , сигурно съм дребнава и пресметлива, но тези жестове ги забелязвам, и то не щото аз ще съм мината, а щото ми показва колко ме уважават, а като дойдат, започват да ми дават акъл как да си организирам празника според техния вкус, моя няма значение, аз не разбирам, щото съм по-малка, и съответно с по-малко житейски опит във всичко. Е, дребнава съм и пресметлива и обидчива, но не се чувствам зачитана точно от тези хора.
Не ги кани и ти тогава.

# 30
Не ги кани и ти тогава!

Еми и аз ги каня само на детенце на рожден ден заради родителите ни, както и те, защото не мога да поканя бабите, а тях не - нашите ще се пръснат от мъка, а и те ни канят за  рожден ден на тяхното дете.

# 31
  • Мнения: 3 537
Как няма да се издразня, разбира се, даже много.
Случвало ми се е даже два пъти от едни и същи наши познати да ни се обадят в 22 ч вечерта, че ще дойдат на гости след 30 мин,единия път даже приготвях вече детето за спане  и ние мислехме да си лягаме ,добре,че имах някаква вечеря и сложих на масата,но....дойдоха си подпийнали след купон хорицата, понеже били на близо и в 23 ч ,та до посред нощите през седмицата беше и то с преспиване ,не ми беше удобно да откажа....но вече ако ни потърсят не им вдигаме телефона, тъй като си ги знаем номерета.Един път да се случи - да, обаче ако се повтори няма начин просто..... Crossing Arms

# 32
  • Мнения: 197
Странно ми е такъв късен час за гости, освен ако не са с приспиване и да идват от далеч. Ако смяташ , че купонът ще приключва по това време може да им го кажеш, а те да си преценят дали да идват. И ако се  застоят не виждам какъв е проблемът, при условие , че сте ги предупредили, да си вършите работата, къпането , приспиването и т.н...Или просто им кажи, че ви е късно и толкова.

# 33
  • Мнения: 1 172
lili12 , при вас проблемът е много по-различен и сериозен от едното закъснение за тържество.
По-добре говорете с родителите си. Те едва ли са слепи, че да не забелязват какви са отношенията ви. Но няма смисъл от любезности и отбиване на номера (вие ги каните, защото те ви канят, или защото вашите ще страдат и т.н. те идват, колкото да минат).

# 34
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Обясни на брат си, че детето ти в 22,00 часа ще е вече заспало и трябва да му се пази тишина, за да спи.

И спрете да ги каните за щяло и за нещяло, при положение, че се чувстваш пренебрегната и явно не са ти приятни условностите около посещенията им.

Уфф, как мразя роднински сбирки по задължение, да ходиш, или да каниш само защото така трябва, без грам да ти е приятно...добре, че нямаме близки роднини.

# 35
  • Мнения: 4 435
Оффф,объркала съм се,помислих,че не са ви близки. Crazy
В такъв случай,не виждам нищо сложно да обясниш.Малко ситуацията ти ми прилича на поговорката "хем ме боли,хем ме сърби".Сори,ама мисля,че правиш от мухата слон.Ни ти е удобо да дойдат следобяд,ни късно.Все пак рожденният ден е един път в годината,не е сто,щом не можеш да ги поканиш следобяд,поради сто причини,които изброи ,има два варианта,или да се примириш и да поседите една вечер след 10 часа,все пак е празник...или пък да кажеш,че не е удобно толкова късно.От какво те е страх,те хора не ядат.....все ми се струва,че проблема не е голям,особено пък да се чустваш онеправдана и т.н.Я си гледай кефа и се настрой празнично заради детенце.

# 36
  • Мнения: 679
Щом не ти е удобно кажи им в прав текст, че по това време вече се проготвяте за лягане или вече спите по принцип. От как родих разбрах,че най-важното е бебо да е добре, нахранен, наспан и всеки, който иска да идва на гости трябва да се съобразява с нас  Naughty Когато ни идват гости направо им казвам кога ми е удобно, все пак детето ми е на първо място  Peace

# 37
Здравей lili12, искам само да те успокоя, че не ти си тази, която трябва да се притеснява, а поканените от теб гости. За мен лично това е много безочлива постъпка и бих се подразнила много. Аз обаче съм доста емоционална и сигурно на момента в яда си може да им отговоря по не толкова подобаващ и дипломатичен начин.
Естествено, че много зависи кои са хората, какви точно са за теб и семейството, причината за закъснението и тн. Понякога едно и също нещо, сторено от различни хора и при различно стечение на обстоятелството може да предизвика коренно различни реакции...
Аз лично много се изнервям като чакам и ако няма сериозна причина за закъснението задължително влизам в конфликт, защото не мога да задържа яда в себе си. Например моя много добра приятелка+ съпруга й е идвала доста след уговореното време, но не съм се дразнила, първо защото много държа на нея и винаги и прощавам и второ, защото имат малко детенце и там не може всичко да се планува, а според зависи от нуждите на детето( то винаги трябва да е на първо място). Но в твоя случай, където едва ли не въпросните гости те вписват в тяхната натоварена програма е много обидно. Недей да правиш компромис винаги със себе си и все ти да се съобразяваш с другите. Просто следващия път им кажи деликатно, че това е късен час и вие имате други планове, така че ще го полеете друг път.
А по отношение на нещата, които споделяш за подаръци и тн- не мисля, че си дребнава. Естествено това зависи от много неща- дали хората имат възможности или не. Ако аз усетя, че някой човек от близките ми просто отбива номера с нещо, страшно много се дразня. Аз не държа на скъпи неща или показност( кой повече и по- скъпо купил), но за мен е важно отношението и уважението.
Ох, много се отприщих в писане, но искам само да ти споделя една история... На нашата сватба бяха поканени старите кумове( демек кумовете на родителите на съпруга ми)- освен, че "кумата" много дразнещи коментари правеше за близките ми и за хората като цяло( кой как облечен и тн), но и имаше наглоста да каже, че моя приятелка си е мушнала в ръкава пари от сватбата. Страшно се подразних. Та тези "кумовете" ни бяха подарили един тостер от най-евтините( свекървата беше проверила, че е 12 лв). Та "кумата" е имала наглостта след сватбата да ходи при свекърите да ги разпитва какви подаръци сме получили, колко пари, можело ли нещо назаем да се даде и тн... Абе простотия.. Та свекървата,която много си я обичам и е много точна и е разказвала за подаръците и й е била казала, че всички са много хубави, само един смотан подарък е имало- някакъв тостер за 12 лв... И онази скокнала и казала, че те са подарили тостер и е струвал 60 лв:) та свекървата рекла: " Ами то имаше само един тостер, но проверих, че струва 12лв".. Та й е затворила устата...
Така, че lili12- много простотия има на този свят и или не трябва да й обръщаш внимание( защото ти се изтощаваш и стресираш), или слагаш тези хора в ignore листата,  или просто не правиш повече компромиси със себе си.

# 38
  • Мнения: 3 611
Предложи им да направите гостито друг пьт... когато и вие, и те Ще сте свободни... вярвам Ще се сьгласят...

# 39
  • Мнения: 2 757
Не само, че имаш право да се ядосваш, но и имаш право да ги изпратиш обратно заедно с другите гости и да кажеш, че партито е свършило, кой пил, пил, кой не - следващия път Peace За мен такова голямо закъснение е проява на неуважение, нищо че сигурна съм, закъснелите гости ще го представят като голяма жертва от тяхна страна, че са дали максимума от себе си и били едва ли не стресирани в стремежа си  да посетят 2 събирания. Ако ги върнеш сигурна съм следващия път ти ще си им приоритет ако изобщо държат да са в добри отношения с теб

Последна редакция: пт, 18 апр 2008, 23:48 от NikiFin

# 40
  • Мнения: 148
10 часа е късен час за гости,не бих ги приела,ако са ти близки,още повече можеш да им кажеш,че не е удобно да ви посещават толкова късно

# 41
  • Мнения: 1 172
Ако ги върнеш сигурна съм следващия път ти ще си им приоритет ако изобщо държат да са в добри отношения с теб
А защо трябва някой да е приоритет? И защо това трябва да е показател за добри отношения? Като ви чета, оставам с впечатление, че наистина не ви се е налагало да присъствате едновременно на годишнина от сватбата на родителите ви и РД на свекъра ви, например... Или други такива комбинации, в които трудно можете да определите приоритет, а още по-жалко е ако се опитват да ви изнудят да изберете някой.

Какво правите, когато ви се засекат 2 ангажимента без значение дали тържество, или служебни, или други? Аз обикновено се опитвам да разбереа как мога да ги съчетая. Един разговор за това удобно ли е да се закъснее на едното място и да се тръгне по-рано от другото е нещо съвсем нормално според моите разбирания, особено когато става въпрос за близки хора, на които държа.

Иначе авторката вече изясни, че има предистория ... и според мен тя е много по-сериозна от съвпадение на празниците и в известна степен обяснява раздразнението й в този случай.

# 42
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Ако другото празненство не е на дете, би трябвало да дойдат първо при вас, все пак поводът е рожден ден на малко дете, което в 10 вечерта отдавна трябва да си е леглото.

# 43
  • Мнения: 131
Изчетох всичко.Не разбрах СТрахът от какво е породен?

# 44
  • Мнения: 263
И аз бих се ядосала, но и бих им казала, че тогава сигурно ще приключваме и сигурно е по-добре да се видим при следващия повод.

# 45
  • Мнения: 4 068
Едва ли бих могла точно аз да ти дам съвет. Аз не бих се ядосала въобще. Първо на всеки се случва да се дублира повод и да се чудиш как да стиковаш ангажиментите без да откажеш гостуването у близки хора. Второ ако дойдат гости в 20 часа винаги ли си тръгват в 22? Може аз да съм не у ред нещо, но у нас гостите рядко си тръгват преди12-1 часа. Обаче ние пък с мъж ми винаги сме живели на отворени врати така да се каже. Случвало се е в 22 часа да ми се обадят приятели, че ще минат да поиграем карти без предварителна уговорка и мен това не ме притеснява. Детето си спи в другата стая, а ние се наслаждаваме на приятна вечер с приятели. Та точно затова казах, че едва ли мога да дам сносен съвет аз. Ако обаче толкова те притеснява и ядосва този факт, то просто си им кажи на хората, че след 22 часа вече не е удобно, защото сте уморени и т.н.

# 46
  • Мнения: 2 757
*SV*, за мен е неприемливо да те поканят на гости в 8 и да идеш в 10. Ако не можеш да идеш навреме просто казваш, че имаш друг ангажимент и се извиняваш. За мен е нахалство да се изтърсиш на края на събирането и да принуждаваш хората да се съобразяват с теб, нищо, че вече са уморени и по план трябва да си легнат след малко. Ако става дума за безделници или за купон, който ще продължи цяла нощ, кой до кога си иска да седи разбирам. Но ако домакините са някои като нас, много заети и преуморени хора, които едва са отделили една вечер да се видят с приятели и те да им се изтърсят с 2 часа закъснение... просто така не става. Пресен пример с нашето семейство мога да ти дам. Понеже аз съм толкова преуморена напоследък от бебоците и нямам нито желние нито сили да посрещам гости и това ни се случва адски рядко. Но оня ден просто ми стана жал за мъжа ми, който иска да се вижда с приятели поне от време на време и напоследък изобщо не може да си позволи да покани гости заради мен и реших да се съглася на идеята му да покани приятелско семейство за вечеря. Видях голям  зор да приготвям празнична вечеря докато бебоците ми висят по крачолите и пищят, отделно бях адски уморена и заспала... Като дойдоха вече бях толкова гроги, че дори не можах да си изям вечерята. Явно и много ми е личало, че съм уморена, освен това бях и тотално неадекватна и само климах глава и а да заспя. На всички им стана ясно, че седя там само заради тях иначе отдавна да съм си легнала. И след именно около 2 часа хората тактично решиха, че трябва да си тръгнат за да не ме измъчват, за което съм им много благодарна. Ако ми бяха закъснели с 2 часа, мога да ти кажа, че щях да си легна и изобщо нямаше да се почувствам неудобно  Naughty

# 47
  • Мнения: 5 877
E, чудо голямо. Как всички сте в десет пред телевизора, гостите по два часа ли стоят?
По моята практика нормалното гости е откъм седем и половина някъде до единайсет. Ако ще има и други хора, значи това семейство може да дойде в десет, да се видите за час и да си тръгнат.
А с по-близки приятели няма проблем да наминат и когато съм по пижама, стига тях да не ги е грижа, че ще бъде разхвърляно.

# 48
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
, защото те ме пренебрегват на техни празници (канят си въпросните роднини), а нас не, само когато детето им има рожден ден ни канят и нас, щото канят и родителите и няма как, и племеника ни обича, а като идват при нас на гости, отбиват номера с по някоя тениска за подарък от 10 лв, при положение, че са трима, имат възможности и сме ги водили двойно да празнуват - и на обяд  роднините и на вечеря с приятелите, тоест по цял ден са на наша почерпка, но и за цветенце им се свиди да не се охарчат повече?!
Незнам , сигурно съм дребнава и пресметлива, но тези жестове ги забелязвам, и то не щото аз ще съм мината, а щото ми показва колко ме уважават, а като дойдат, започват да ми дават акъл как да си организирам празника според техния вкус, моя няма значение, аз не разбирам, щото съм по-малка, и съответно с по-малко житейски опит във всичко. Е, дребнава съм и пресметлива и обидчива, но не се чувствам зачитана точно от тези хора.
Не мога да разбера  след като не се 4уства6 за4итана, за6то изоб6то ги кани6??
Аз ли4но не каня гости,  които идват за да отбият номера....не понасям лицемерието....както и не ходя на гости за да отбия номера( просто не ходя там)
Когато каня някого на празник,  идеята ми е да празнуваме и да се 4устваме добре  вси4ки...., никога не правя калкулации, колко сме похар4или за празника и на каква стойност са подаръците....., за6тото все пак е празник, а не сделка,  храна, а сре6ту подарък....
Не разбирам и от какво толкова те е страх?
6те се по4уства6 по добре, ако се изясните с твоите близки....

# 49
  • Мнения: 131
Хайде да си лягаме, че гостите искат да си ходят! Joy

Общи условия

Активация на акаунт