Моля за съвет и мнение кърмещите майки

  • 1 166
  • 15
  •   1
Отговори
[
pre]Здравейте,
Случайно попаднах на този сайт и много благодаря за цялата информация. Благодарение на нея успях да кърмя малката си дъщеричка, която е на 1м и 17 дни.Но имаме много проблеми и реших да потърся мнение .Дъщеричката ми се роди 2400 .Най- ниското тегло беше 2190.Изисаха ни 2260.Кърмата ми слезе на 5 ден и затова в болницата я захраниха с АМ. С много упоритост и постоянство около втората седмица брагодарение на информацията , която намерих тук успях да премахна АМ и водата, а залъгалка ползваме само за излизане на вън  .Храним се на поискване в началото по 8-10 пъти на ден , сега по 6-8 пъти. Така първия месец наддаде на тегло 1100 и стигна 3500. И тъкмо се успокоих , че всичко е наред започнаха проблемите. Първо от коликите имахме постоянен рев и след първите няколко засуквания започваше едно дърпане , извиване, блъскане, плач и т.н. После след 30ден кърмата ми доиде в изобилие и към всичко това се прибави задавяне и започна да суче много лошо-леко без да дърпа като едновремено с това и засмуква шумно въздух, което дотълнително и пълни стомаха и.Така постепенно тя започна да яде по-малко и кърмата ми намаля.В крайна сметка въобще не знам какво колечество успява да изяде . Според мен е много малко, защото суче много кратко и лошо въпреки моите усилия и удължаване на храненето ,което продължава до 1 час.  Когато се опитвам да изцедя кърма успявам само 20-30 гр. преди ядене. За две  5 и 6 седмици качи около 400-450 гр.т. е теглото стана 3940, което малко ме успокои, но проблемите продължиха. След 40 ден на мен ми дойде МЦ, не знам от него ли кърмата драстично намаля, а малката суче много вяло и без желание като че ли ползва гърдата за залъгалка, въпреки че се събужда през час и половина и ръцете и са постоянно в устата.Памперсите не са така пълни както преди – ака около 3 пъти и мокрите са около 4. Опитвах се да давам добавка от АМ, но и него не желае да приеме. Вече съвсем се обърках преди мислех, че реве от силната струя на кърмата сега от липсата на мляко. А и постоянното притеснение дали тя се е нахранила и добре ли е вече ми идва в повече. Незнам как да върна желанието и умението и  да дърпа силно и да суче ефективно, зощото кърмата ми съвсем ще спре,вече почти нищо няма в гърдите ми . До кога да упорствам с това кърмене без да и навредя,т.е. как да позная кога има опасност от обезводняване, защото не приема нищо друго освен кърма. И накрая незнам къде греша та толкова време процеса не се регулира и  вместо кърменето да стане удоволствие , продължава да е постоянно притеснение. Надявам се да ми дадете съвет, за което благодаря. [/pre]

# 1
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
Здравей.
Успокой се!Всичко е наред при вас.Нали си наддава детенцето.Не може все така да ака по 10 пъти.Ние вече акаме по 1 път на ден,а някой ден и прескачаме.Ползвам 2-3 памперса дневно.Така е,растат дечицата и памперсите намаляват.
Откъде съдиш,че кърмата ти е намаляла?Аз никога не успях да цедя с помпа.Пробвах веднъж,когато реших да го оставя на майка ми за малко-не успях да изцедя повече от 15 мл.А кърмя вече почти 10 месеца.
Щом детенцето ти е спокойно,не плаче значи всичко е наред.Така си ядат ръчичките-сега е установило,че ги има. Simple Smile
Гърдите ти може би са по-меки,защото кърмата се е регулирала и има толкова мляко,колкото на бебето му е нужно.
Забрави часовниците,давай всеки път,когато и колкото иска.Щом си наддавате добре,значи всичко е ок.
Дано да съм била полезна с нещо.
Желая ти успех и дълго кърмене,бъди спокойна и сигурна в себе си. Hug

# 2
здравей!Не се притесняваи бъди спокойна и само напред!Продължавай със кърменето и недеи да мислиш че бебка стои гладна има такива периоди....ще се сблъскаш и със още други подобни..така че се зареди със сили!То бебето си усеща от колко има нужда ...но ако мислиш че кърмата ти намалява кърми и нощем по 2 пъти ..моята дъщеря е на 4м.21дни  ия кърмя нощем по 2 пъти детето си иска...и си и давам!Колкото повече кърмиш толкова повече кърма ще имаш!И аз съм така както при теб...давам и добавка но не ще и не ще....детенцето!Още по добре...няма нищо по хубаво от кърмата за детето ти не забравяй!Изтощително е знам но трябва да бъдем силни за да растат децата ни здрави!НЕ ЗАБРАВЯЙ КОЛКОТО ПОВЕЧЕ КЪРМИШ ТОЛКОВА ПОВЕЧЕ КЪРМА ЩЕ ИМАШ!Апък със цеденето...е така..със някои жени и да се цедиш  няма не повече от 20..30гр....КЪСМЕТ!

# 3
  • Мнения: 1 328
Браво за кърменето досега Peace,
Бебетата наддават различно, скокообразно - т.е. някой път повече, друг месец по-малко. Но важното е, че наддава.
Опитай да го храниш като е сънено, на тъмно, тихо място, нощем обезателно.
На мен също ми прилича на регулирана кърма, за това ти се струва че няма нищо в гърдите ти и не ме можеш да изцедиш повече от 20-30 гр.
Това за цикъла и аз бях чела и чувах такива работи, че намалява кърмата, но аз лично не усетих нищо такова.  Hug

# 4
  • Германия
  • Мнения: 8 082
Опитай въпреки всичко да се успокоиш  Flutter Аз бих зарязала даването на залъгалка и изцедена кърма с биберон. През първите 6 седмици може да доведе до объркване на сукането.
Водата...ами в нея няма калории, кърмата е достатъчна за да задоволи жаждата и глада на бебето.
Опитвала ли си да промениш позата, в която се кърмите?
Иначе: розова кожа, жизнено бебе, редовно напишкани памперси и от 1 до 10 пъти дневно акане Mr. Green са признаци за добре развиващо се бебе.
Срещу коликите помага топло на стомахчето и носене в поза "тигър на дърво" или спане по корем върху теб.
Кураж и повече самоувереност  Peace

# 5
Благодаря за бързите отговори и най-вече за подкрепата! Ще взема под внимание всичко ,което сте написали. Кърмя при всеки признак на неспокойство у детето.През нощта в 1 ,4,6 часа .За количеството кърма ,че е намаляло съм сигурна,защото вечерта вече нищо не можех да изцедя дори една капка въпреки чая,житото и овесените ядки ,с който се тъпча. Бебка се тормози, рева и накрая не издържах и я нахраних с АМ, но на второто хранене с АМ повърна ,защото бях много настоятелна да  го приеме! Слагам бебето на гърдата често ,но тя не суче така силно,че да стимулира гърдите и да се произвежда повече мляко.Не знам как мога да повлияя на начина и силата и на сучене, защото съм сигурна ,че ако дърпа по-силно и настойчиво кърмата ще се възстанови. През повечето време ,с изключение на вечер , е спокойна и не знам до колко мога да се доверя на нейния инстинкт ,че е нахранена и задоволена. Това ,което най-много ме притеснява е намаленото количество на мокрите памперси.Днес ще ходя на консултация да я притегля и ако имам някакви въпроси пак ще ви потърся. Още веднъж благодаря и пожелавам на всички спорен и щастлив ден!

# 6
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
Като даваш мляко и вода с биберон и бебчето се обърква.Бибата пуска лесно и затова суче по-вяло-просто я мързи да си прави труда да суче.Опитай да не даваш АМ с биберон.Иначе може да я отбиеш. Peace

# 7
  • Мнения: 3 929
При мен имаше едни периоди, когато почти нищо не можех да изцедя с помпата, гърдите ми изглеждаха меки и празни, направо изцедени, а детето не сучеше добре, но наддаваше. А се оказа, че имам достатъчно кърма и детето дърпа добре, ама аз съм усещала така нещата. Ако при вас наистина проблемът е в начина на засукване, не знам, какъв съвет да ти дам. Освен да спреш водата. Кърмата е напълно дастатъчна, за да задоволи нуждата на детето от течности. А и ако усети жажда, по-вероятно е да засуче гърдата по-добре, а не мързеливо.

# 8
Резултата от консултацията е само 100гр. прираст за една седмица.Педиатърката каза задължително да дохранвам с АМ! Проблема с лошото сукане сигурно наистина е в биберона и шишето с АМ,които давам. С лъжичка пробвах , но на петата вече е много задавена и немога да продължа да дам необходимото количество. Незнам дали мога да продължа да упорствам да кърмя при това лошо наддаване.Но ще опитам .

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Чакай сега - ако сметнем с предишните 2 седмици, дотук наддаването на детето е над половин килограм, и то без да е минал месеца. Предвид, че бебетата наддават скокообразно, както го виждаш и ти (някоя седмица 200-250гр, друга - 100 гр), е най-разумно да изчакате и да си премерите бебето на обичайната консултация, за да се види общата картинка, а не парченца от цялото. Ако наддаването общо за месеца е добро (а то ще е, предвид че още отсега имате над 500гр, които са минималното добро наддаване), тогава даването на добавка никак не е спешно и може да се избегне, като просто се вземат други мерки за оптимизиране на кърменето.
Казваш, че сте имали проблем с твърде много мляко - понякога бебетата свикват да сучат мързеливо и да чакат млякото да им тече в устата, от което кърмата може да намалее с течение на времето, защото няма активно сукане. Същият е ефекта и от предлагането на биберон, заради което бебето още повече се измързеливя и влошава начина на сукане.
И двете неща обаче са преодолими. Премахването на шишето и залъгалката са първата стъпка - чудесно е, че опитваш да даваш добавка по друг начин. Можеш да опиташ със спринцовка от бебешки Панадол или Нурофен, ако с лъжичката е неудобно и бебето много се дави. А щом целта е и увеличаване и поддържане на кърмата, ще е полезно да опиташ да се изцеждаш - за предпочитане между храненията (около час след храненето е добър интервал), а не веднага след бебето. Така постигаш две неща - увеличаване честотата на стимулация на гърдите, което е по-ефективно от само изпразването им - и освен това ще имаш някакво количество изцедено мляко, което да предлагаш като добавка.
Как се храните в момента - колко пъти в денонощието и едната или двете гърди предлагаш? Бебето проспива ли нощем дълъг интервал?
Хубаво е да се види на място поведението на бебето - напълно е възможно все така да си имате проблем със силна струя според това, което описваш като поведение (бебето се дърпа около 30-тина секунди след поставяне на гърдата) и затова да е неспокойно и да отказва да се храни. Опитвала ли си да го успокоиш без гърда в тези моменти и после внимателно да го върнеш обратно да си досуче? Ако пък предполагаш, че млякото и струята намаляват бързо - как ви се отразява компресията или смяната на гърдите в тези моменти (можеш спокойно да редуваш гърдите по няколко пъти в рамките на едно кърмене - едната, другата, пак първата, пак втората и така още няколко пъти, като прилагаш и компресия, за да увеличаваш притока на мляко и бебето да задържа интереса си към сученето).

# 10
Здравей Хедра!
Радвам се ,че се включи в обсъждането на моя проблем,защото опитвах да се включа в твоя сайт ,но поради лошия интернет в пиковия час или друго не знам, не успях. Както казваш мързеливото сукане наистина се е получило от многото количество кърма.Аз предполагах , че е така ,но не бях сигурна. Когато беше само на 4,5 дни дърпаше толкова силно,че чак болеше, а сега като успея да я сложа на гърдата едва захапва зърното и стои и чака. Просто не знам какво да правя, насила не мога да и натъпча гърдата в устата! Вечер когато е много гладна захапе веднъж и като не потече веднага, започва лют рев и повече не иска да я доближа до мен. Успокоявам я и пак пробвам и т. н.Но от това изнервено поведение и постоянния рев и аз много съм неспокойна и кърмата въобще не може да ми слезе и се получава един затворен кръг. Преди я кърмех на едно хранене от двете гърди - като преценя ,че от едната вече няма предлагам другата , но сега едва успявам да я сложа на едната. Опитвам и компресия на гърдата.Но сега кърмата ми е в много оскъдно количество / колко не знам/,но ще опитам да я увелича както предлагаш с изцеждане. Обаче вчера педиатърката , която въобще не ме поддържа в опитите ми за кърмене,като беше толкова категорична да не я оставям да гладува в никакъв случай ,защото е много малка /роди се недоносена І степен/ ,аз поради липса на кърма само два пъти и предложих шише с биберон и си докарах и още един проблем - сега въобще не желае да захапе гърдата. А количеството мляко което буквално и се изля в устата е само 60мл, което е твърде малко за възрастта и.  Храним се около 8 пъти на 24 ч. , но когато е будна винаги опитвам да и предлагам да яде . Храненето се протака до 1 час.Твърдо ще опитвам да продължа с кърменето. Ще премахна залагалката и биберона въпреки силния плач.  През следващите два дни ще бъда много настоятелна и ако видя , че детето става нещо не добре ще започна да я храня по какъвто и да било начин- само да приема храна.Ще пробвам да давам АМ със спринцовка както предлагаш, но така няма ли вероятност да стане още по-мързелива? Съжалявам ,че не мога да се срещна лично с някой от вас не съм от София или Пловдив.  Стана много дълго и объркано ,затова спирам и пожелавам спорен и успешен ден на всички.

# 11
  • Мнения: 3 926
Хубаво де, от къде си Hug Току виж все някой се намерил на близо Hug
След Хедра няма да пиша Wink Но и аз мисля, че на този етап се справяте доволно Peace

# 12
  • Мнения: 27
Здравей serena! След всички полезни съвети, бих ти предложила една малка хитринка от моя скромен опит  Blush... Когато дъщеря ми е нервна по някаква причина и плаче и не иска да суче, се опитвам да я кърмя докато ходя из стаята. За да ми е по-удобно използвам слинг. Казват, че помага и при колики, тъй като бебето е гушнато на топло до мама (аз не мога да кажа нищо по-въпроса, защото колики нямахме). Виж това. Наред с всички останали неща, според мен спокойствието ти е определящо за успеха на кърменето!
Съвети за самото кърмене си получила далеч по-компетентни, отколкото бих могла да деам аз!
 Hug Дано всичко се нормализира възможно най-бързо!

# 13
Асенце, от Чирпап съм. Не ,че е далеч от Пловдив Confused,но с това бебе всичко е по различно - дори разстоянията Flutter. Благодаря за подкрепата още веднъж казвам,че досега кърменето го дължа на Вас. В болницата,която родих ни изписаха с умението да ядем само от чашка и спринцовка. След първоначалния ми успех се стовариха много проблеми , но ще видим кой ще излезе по-упорит аз или бебка с неините капризи.

# 14
Здравей sungirlaug ! Интересно предложение! Ще видя дали мога да  си намеря или изработя слинг. Ако не сега все ще ми е в помощ някога. Ако въобще имам някакво спокойствие,то е благодарение  на споделянето тук. 

Общи условия

Активация на акаунт