Има ли връзка между рахит и сокчетата

  • 2 083
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 763
Здравейте! Днес бяхме на консултация и педиатърката откри наченки на рахит. Първо каза, че е защото бебето много бързо расте, но като разбра, че не давам сокчета и не съм захранила, заяви, че е от това. За захранването се разбрахме вече да започвам, защото детето пие по 900мл АМ на ден. Но тези сокчета хич не ми се дават. А евентуално дали може да ми препоръчате някой добър специалист, който да го погледне, иска ми се да чуя още едно лекарско мнение, за София става въпрос.

# 1
  • София
  • Мнения: 44 096
Нама връзка, аман от глупости с тези сокчета и захранвания...а щом си наддава добре защо ще захранваш????

# 2
  • Мнения: 164
а Вигантол не даваш ли-аз давам по 1-2 капки профилактично защото малката се роди ноември иначе не вярвам да има нещо общо захранването с рахита -ние се захранихме рано и не съм имала проблеми,но ти трябва да си решиш  baby_neutral

# 3
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Няма никаква връзка! Много ми е интересно как ще я обясни тая "връзка" твоята педиатърка! Аман от некадърност вече. Сокчетата изобщо не са полезни, повечето са киселинни и дразнят стомахчето. Щом детето е на АМ то си получава всички хранителни вещества от там. За захранването - изчакай поне до навършени 5 месеца, а най-добре 6, щом казваш, че детето расте бързо - значи му стига храната - няма нужда само да го тъпчеш с калории.

Можеш ли да се консултираш с друг лекар - не бих й вярвала много на тази. В какво точно се изразяват тези наченки на рахит дето ги е открила  newsm78

# 4
  • Мнения: 165
Не мисля, че има връзка между рахита и сокчетата. Много майки кърмят до по-късно децата си и не ги захранват, но децата не страдат от рахит. Все пак се консултирай и с друг специалист. Не мога да ти кажа с кой, защото съм от Пловдив. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 4 753
Ново двайсе  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 197
Ей,тея педиатри вече се оляха,няма връзка.Ако беше давала кой знае какво друго щеше да си измисли.Чак като чуя такива несериозни твърдения от педиатър (да не кажа тъпи) ми иде да й вкарам един.

# 7
  • Мнения: 1 367
Според мен няма връзка.Не започвай захранване със сокчета,ще докараш колики на детето.

# 8
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


          LaughingНяма връзка!

# 9
  • Мнения: 9 814
Определено няма връзка. Какви лекари само #Crazy

# 10
  • Мнения: 2 374
Доста глупаво звучи.

# 11
  • Мнения: 1 008
Няма връзка.

# 12
  • Мнения: 6 441
 Shocked Тези педиатри нямат изчерпване откъм глупости!  Shocked

# 13
  • обл.Варна
  • Мнения: 126
ново двайсе

# 14
  • Мнения: 3 034
Боже, Боже  Joy вярвам, че ако помислиш логично, и сама ще си отговориш на въпроса. в АМ има витамин Д, както и всички останали витамини, нужни на едно бебе. в сокчетата определено ги няма  Crazy та, е ли е възможно сокчетата да поправят (ако изобщо съществуват) наченките на рахит? според мен, не  Naughty

# 15
  • Мнения: 953
За първи път чувам такова нещо  newsm78, но не мисля че е вярно. Профилактично трябва да пие детето Вигантол / витамин д/ за костите.
На 4м, стига да имаш желание можеш да го захраниш детето.


От Интернет:


Рахитът е болест, която се развива у децата при недоимък на витамин-Д. У възрастни лица този недоимък причинява осте омалация /размекване на костната тъкан/.

Витамин-Д се образува в кожата при облъчване с ултравиолетови лъчи или се приема с храната. Той увеличава всмукването на калция и фосфора в червата и намалява елиминирането им от организма. Основната причина за недоимък на витамин-Д е недостатъчно излагане на децата на ултравиолетово облъчване и недостатъчен прием на витамина с храната.

Витамин-Д се съдържа най-много в рибеното масло, по-малко - в рибата, черния дроб, яйцата, млечните продукти. При хронични чревни заболявания той не може да се всмуква достатъчно добре.

Недоимъкът на витамин-Д предизвиква намаляване на съдържанието на калций и фосфор в организма, поради намаленото им всмукване и повишеното им елиминиране. Този недоимък нарушава функциите на различните органи и системи, най-вече на костите, които се деминерализират, стават меки и лесно се деформират.

Болестта най-вече започва в кърмаческа възраст, като недоносените деца боледуват по-често, по-тежко и по-продължително. Децата са неспокойни с нарушен сън. Появяват се чести изпотявания. Най-ранните костни изменения се откриват по черепа. Ръбовете на черепните кости в областта на фонтанелите омекват, а затварянето на фонтанелите се забавя. Челните и теменните части на черепа изпъкват силно. Долната челюст изостава с развитието си и захапката става дълбока.

Характерен ранен признак на рахита е и задебеляването на ребрените хрущяли в областта на залавянето им за гръдната кост /стернума/. Те изпъкват под кожата и образуват н.н. рахитична броеница. Поради намалената минерализация ребрата са меки и огъваеми. Гръдният кош се сплесква страничко, в долната част се разширява, а в горната се стеснява. В по-тежки случаи гръдната кост силно изпъква напред. Гръбначният стълб в поясната си част изпъква напред и образува рахитична гърбица, а понякога настъпва и странично изкривяване т.н. рахитична сколиоза. По-късно се установяват деформации на крайниците. Китките и глезените надебеляват. Краката се изкривяват О-образно, по-рядко Х-образно.

Постоянен признак на рахита е отслабването на мускулния тонус и свързващия апарат на ставите. Болните деца са в състояние да извършват движения в голям обем /например, лежейки по гръб те могат да докоснат главата си с крака си и дори да го преметнат зад врата/. Поникването на зъбите закъснява, те често са деформирани и лесно се развалят. Съществува склонност към запек, диспепсия/ пневмония.

Лечението на рахита и остеомалацията се извършва с високи дози витамин-Д, калциеви препарати и ултравиолетово облъчване. Назначава се подходяща диета с достатъчно съдържание на калций, фосфор, витамини /продукти от млечен произход, яйца, моркови, плодови и зеленчукови пюрета/. Витамин-Д се прилага в инжекционна форма или в желатинови капсули, както и в течна капелна форма, приемана през устата.

Профилактиката на рахита започва още преди раждането. Бременните трябва да приемат витамин Д през последните месеци на бременността, да включват в храната си пресни плодове и зеленчуци. Новороденото още на третата - четвъртата седмица трябва да се извежда навън, на свеж въздух. Важно е достатъчното кърмене, защото кърмата съдържа в правилно съотношение калции и фосфор. В края на първия или втория месец след раждането се дава витамин Д самостоятелно или във вид на обогатено мляко. Едновременно се провежда облъчване с ултравиолетови лъчи.

По показание профилактично се назначава допълнително витамин Д.

Прогнозата на рахита и остеомалацията е добра и благоприятна.
"

Ако мислиш че детето ти има някой от тези признаци го заведи на доктор за допълнителни изследвания, само няма да отзвучи без необходимата профилактика/лечение.
Най-точно се диагностицира с кръвно изследване и ренгенова снимка на китката.

# 16
  • Мнения: 78
Най-сетне да се намери някой да каже нещо свястно,в цялата тема се повтаря "няма връзка" и "ново двайсе" някой каже нещо и всички повтарят(почти всички)!

# 17
  • Мнения: 1 763
Благодаря за отговорите! На мен педи ми обясни, че в АМ не се съдържат достатъчно витамини и трябва да започне допълнителното им набяване под формата на сокчета още на 30дни. Това не съм го направила, няма и да дам сокчета скоро. Иначе досега давах по 2 капки Вигантол. Сега ни е изписано лечение за 10 дни по 5 капки вигантол дневно, два пъти по половин ампула  калций и по една ампула  витамин Ц.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Не само, че няма връзка рахита със сокчетата, но явно и лекарката няма връзка с главния  #Crazy . Е*ати тъпото заключение  #Crazy

# 19
  • Мнения: 417
И аз за първи път чувам подобно нещо SickНо за да си спокойна ако го водиш на лекар по добре е да го заведеш направо на ортопед.Моя син на тази възраст много се потеше*главата*
и свекито изръси че може да има рахит  Shockedе няма ......за щастие

# 20
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Няма връзка. Нека педиатъра ти да каже в кой плод се съдържа вит. Д, да се посмеем.
Вит.Д се образува от самото дете на слънчева светлина. Достатъчни са 10-15 мин на ден и да се огряват поне лицето и ръцете. Вит. Д се добавя в АМ (след като с това го храниш)
Така че няма нужда даваш сокове.
За справка - 5 годишният ми син не е пил сокове като бебе, прояде цели плодове към година и половина, даже и плодови пюрета не е ял. Не само, че няма рахит, ами е много силен и здрав.
Захранвай с нещо по-неутрално, като каша или картофено пюре, и сега иде лято - извеждай повече детето на слънце.
На тия педиатри все рахит им се привижда, но това за рахита и соковете е голяма глупост.
Аз лично се съмнявам дали детето въобще има признаци на рахит.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 524
Моята педиатърка не ми позволи захранване преди пет навършени месеца(не че аз съм искала де, но като споменах захранване тя отсече - след петия месец) Даже се захранихме почти в шестия. Сокчета, е и тя искаше да давам, но девойката не ги хареса и плюеше. Та ако искаш второ мнение можеш да отидеш при нея, пиши на лични да ти пратя тел. Тя е за късно захранване и ненасилване за нищо на детето. Според мен прекалено много мляко пие, мисля че тя спомена нещо от сорта на не повече от 700мл на ден през четвъртия месец. но ние все пак сме девойка, може да има разлика. Има и друго решение аз второто мнение-
След като е установила нередност изискай си направление за специалист.

# 22
  • Мнения: 5 940
В соковете има много витамин Д Joy Joy Joy

# 23
  • Мнения: 8 917
Не.Никаква.

# 24
  • Earth
  • Мнения: 1 952
В соковете има много витамин Д Joy Joy Joy

Това е имала впредвид докторката, а вие така я нападате  hahaha Joy hahaha

# 25
  • Мнения: 3 926
Мммдаа, и аз бих искала да разбера в кой плод точно се съдържа вит.Д Grinning
Иначе по темата - какво да ти кажа. Ако бяхте на кърма - тя пък нямаше да е достатъчно "хранителна" и това щеше да е причината за началните форми на рахит.
Наистина част от педиатрите трябва да се замислят с кого разговарят. Не съм хваната от гората, завършила с 3 основното си образование Wink Информацията ни залива от всякъде и просто е смешно да се дават такива отговори на грамотни хора Peace
Соковете, освен, че не са полезни за бебетата, не са полезни и за възрастните. В разни сайтове за спортисти и т.н. пише, че е в пъти по-добре да се изяде един суров плод, отколкото той да бъде направен на сок Grinning
Иначе по темата за захранването - щом сте на АМ наистина е добре да се огледаш вече в схемите и да стартирате захранване.
Като тук също е много важен смисъла на думата - захранване - означава предлагане на нови вкусове, храни и консистенции. Нахранване - означава заместване на цяло хранене с твърда храна, в количество, с което детето да може да се нахрани Peace
Та - съвсем спокойно можеш да започнеш да педлагаш по няколко лъжички различна храна, а за заместване на храненията можеш още да почакаш Hug
Успех в изследването на различните схеми и начини на захранване Hug

# 26
# 27
  • Бургас
  • Мнения: 10 348

Peace Не съм чувала до сега такова нещо  Simple Smile

# 28
  • Мнения: 136
Интересно , не знаех , че в АМ няма достатъчно витамини.Погледнали ли сте на кутията какво пише , има всички необходими витамини.
Отидете на ортопед , защото ми се струва , че педиатъра ви не е достатъчно компетентен.

# 29
  • Мнения: 24 467
На мен ми звучи като майтап...

# 30
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Захраних след 6 месец, сокове още не давам/бебка е на 8 месеца/ и няма рахит.

# 31
  • София
  • Мнения: 932
Здравейте! Днес бяхме на консултация и педиатърката откри наченки на рахит. Първо каза, че е защото бебето много бързо расте, но като разбра, че не давам сокчета и не съм захранила, заяви, че е от това. За захранването се разбрахме вече да започвам, защото детето пие по 900мл АМ на ден. Но тези сокчета хич не ми се дават. А евентуално дали може да ми препоръчате някой добър специалист, който да го погледне, иска ми се да чуя още едно лекарско мнение, за София става въпрос.
newsm09
Интересено как моята 10 месечна дъщеря, няма рахит а все още не пие сокчета, не съм давала вигантол и е захранена на 6 месеца.
Всъщност кога ще дадеш сок и ще захраниш си е лично твой избор, ти решаваш дали по-рано или по-късно.
Но това, което ти е казала педиатърката ти за мен е много, много глупаво и не знам как го е измисли, та всеки средно интелигентен човек знае, че рахита се причинява от недостиг на витамин Д, а не от недостиг на сок  ooooh!.

П.П. Асенцето ти е дала добър съвет  Peace

# 32
  • Мнения: 2 960
Не само, че няма връзка рахита със сокчетата, но явно и лекарката няма връзка с главния  #Crazy 
Peace Peace

# 33
  • Мнения: 8 999
Никаква връзка няма. Бебето ти е още в кърмаческа възраст, изобщо не е нужно да го захранваш, нито пък да даваш сокчета.
Аз съм принципно привърженик на ранното захранване, но не смятам, че незахранените бебета са изложени на риск, защото още пият само мляко/кърма.
Посъветвай се с друг специалист - най-добре го заведи в клиниката в Горна баня.

# 34
  • Мнения: 728
Тия педиатри с техните глупости и схеми за захранване от преди панти века... Нищо общо няма между едното и другото. Твоето бебе е зимно и явно расте малко по бързичко.. нали даваш витамин Д. Сега като се затопли времето и почнете повечко разходки всичко ще си дойде на мястото.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 592
По-голма връзка има с вит. Д. Но няма нищо лошо в даването на сок. И без друго си му е време за захранване на детето. Което няма отношение към рахита никакво. Впрочем, рахит се установява с изследвания, не на око.

# 36
  • Мнения: 2 865
На ортопед недей да го водиш, защото не са те специалистите по рахита.
 Може да го заведеш на детски ендокринолог, например доц. Куртев в педиатриата на мед. академия. Ще ви назначи всички необходими изследвания.
Правилното хранене е от значение, но соковете не мисля че имат връзка с рахита.

# 37
  • София
  • Мнения: 521
Само да кажа за сокчетата, че не всяко бебешко стомахче ги понася добре. Моята щерка получи разстройство и много време не можа да се оправи. Аз захраних една седмица преди шестия месец, пък няма рахит детето. Не съм специалист, но не съм чела/чувала за връзка между сокчета и рахит  Shocked

# 38
  • Мнения: 1 428
Абсолютно няма връзка между двете  Naughty.Що за доктор е това  newsm78 #2gunfire #2gunfire

# 39
  • Мнения: 2 448
Не е от сокчетата, ние също наддавахме много първите 3-4 месеца и добре, че случих на педиатър, много стриктно го наблюдаваше и наистина имаше опастност от рахит, но повече вигантол и даже някакво съединеие калциево разтворимо пихме, но съм заправила точното наименование. И нещата се оправиха.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
 Shocked Whistling Naughty

# 41
  • София
  • Мнения: 749
Чувала съм, че рахит може да бъде причинен от недобре сварено нишесте. Казвам го с ясното съзнание, че тук не става въпрос за това.  Това важи за една по-късна възраст, когато се включат кремчетата и киселите. Казвам го като информация само...

# 42
  • Мнения: 46 510
Е как да няма Mr. Green има връзка, но тя не е в полза на соковете  Grinning

Като даваш сокове, намаляваш количеството прието мляко за деня и съответно приемът на Витамин Д. Недохранените деца, които получават недостатъчно количество кърма/АМ са предразположени към Рахит.

Ама тия неща трябва трябва точно лекарят ви да ги обясни  Close аз бих помислила за смяна на твое място ...

# 43
  • София
  • Мнения: 80
За да си спокойна, заведи детето на специалист. Рахитът се установява с изследвания. Моята дъщеря имаше много тежък рахит. Излекува я професор Пенева в МЦ "Детско здраве".

# 44
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Няма никаква връзка!!! Моята дъщеря също растеше много бързо и затова давах профилактично по 4-ри капки вигантол  Peace

Общи условия

Активация на акаунт