КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ"4- частни гимназии

  • 65 687
  • 455
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 271
И аз тук  Hug

# 16
С удоволствие бих гласувала, но не намирам училищата за които искам да дам своя глас.
Най-голямата ми дъщеря завърши гимназия “проф. Иван Апостолов“ и вече е студентка в Американския университет. Средната е в 10 клас във същото училище, а най малката е в “Света София“ - 5 клас.

# 17
  • Мнения: 4 877
вече и аз съм тук  #Crazy
Съжалявам, че не съм систематизирала горните постове, но ... много пишем  Laughing


Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 02:15 от май :)

# 18
  • Мнения: 4 877
Имаме си нов член - красето. Добре дошла!  Hug

Тук можеш да гласуваш за основно у-ще
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280201.0
А в новата тема - за гимназия.  Simple Smile

Пускам постовете и тук.

smile3511Здравейте на всички. Тази вечер имах малко свободно време и се зачетох. Не съм влизала във форума сигурно от 2 години. Включвам се в клуба. Силно съм за въвеждането на принципа "парите следват ученика". Смятам, че това е начина да се промени нещо в образователната система.
Направо съм възмутена как се взимат управленски решения на гърба на нашите деца. И най-голямата гавра е, че го правят с нашите пари.

С удоволствие бих гласувала, но не намирам училищата за които искам да дам своя глас.
Най-голямата ми дъщеря завърши гимназия “проф. Иван Апостолов“ и вече е студентка в Американския университет. Средната е в 10 клас във същото училище, а най малката е в “Света София“ - 5 клас.

# 19
  • Мнения: 4 877
Нещо интересно открих току-що - кой от приетите в "Златарски" от кое у-ще е
http://www.zlatarskischool.org/bg/admissionstats.html

"Статистика за приетите ученици в Гимназия Златарски през 2007/2008г.
За учебната 2007/2008 година в 8 клас Гимназия Златарски прие 63 ученици (от 337 кандидатствали). Бяха приети ученици от следните училища:

Училища в София
1 СОУ ‘Пенчо Славейков”
7 СОУ “Св. Седмочисленици”
20 ОУ „Тодор Минков”
21 СОУ “Хр. Ботев”
22 СОУ „Г. С. Раковски”
31 СОУ „Ив. Вазов”
35 СОУ “Добри Войников”
36 СОУ “Максим Горки”
41 ОУ „Св. Патриарх Евтимий”
33 езикова гимназия “Св. София”
55 СОУ „Петко Каравелов”
69 СОУ “Димитър Маринов”
81 СОУ „Виктор Юго”
83 ОУ “Елин Пелин”
107 ОУ “Хан Крум”
112 СОУ “Стоян Заимов”
119 СОУ “Михаил Арнаудов”
120 ОУ “Г. С. Раковски”
122 ОУ “Николай Лилиев”
125 ОУ “Петър Берон”
133 СОУ “Ал. С. Пушкин”
134 СОУ “Димчо Дебелянов’
139 ОУ “Захарий Круша”
142 ОУ „В. Ханчев”


Частни училища

ЧОУ „Св. София”
Англо-Американско училище
ЧСОУ “Евростар”
ЧСОУ “Св. Кл. Охридски”
НУКК - Горна Баня
ЧСОУ „Еспа”
Първа частна математическа гимназия
ЧСОУ „Дрита”
ЧОУ “Петър Берон”

   

Училища от страната и чужбина

ОУ “Св. Климент Охридски”, гр. Павликени
СОУ “Христо Ботев”, гр. Враца
ОУ “Васил Левски”, гр. Враца

College International de Ferney – Voltaire, France
School “Kindsheid Jesu”, Hasselt, Belgium
Kassak Lahos Grammar School, Budapest, Hungary"

(подчертаването е мое)

Дали и другите гимназии имат подобна статистика? Например, Американския колеж и другите по-големи. Интересно е.
Stella Maria, Yuli и красето, има ли някаква такава статистика - дори и неофициална да е (сред учениците, сред учителите да се говори).

# 20
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
А видяхте ли с каква диплома може да завършиш това училище  Wink IB диплома, която е международно призната  Peace И в УК университетите я признават, въпреки че тук са по-популярни така наречените А левелс.
Има възможност да се учи в ЧЕГ "Златарски" след 10ти клас, само 2 години, за да вземеш тази диплома.
Условия:
1) Успех от 10 клас – над 5.00;
2) Полагане на приемен изпит
3) Представяне на мотивационно писмо - до 30 април  2008;
4) Одобрение на приемната комисия (съгласно приемните критерии и след отчитане на резултатите, обсъждане на писмата и провеждане на индивидуални срещи с кандидатите)

Повече информация за този вид дипломи тук
Цитат
Country information for Bulgaria
There are 4 IB World Schools in Bulgaria offering one or more of the three IB programmes. 4 schools offer the Diploma Programme. The first school was authorized in 2000.
The IB Diploma is recognised as a university entry qualification by the admissions authorities of the Bulgarian universities. Entrance examinations to university apply for all students.

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 02:55 от м_е_р_и

# 21
  • Мнения: 967
Това с IB дипломата звучи много добре.

 Дани, ти си факир бе жена. Как можа да изпишеш и систематизираш всичко това (и то докато аз съм си поспивала  Mr. Green).

Моят принос в "ПРЕПОРЪЧАНО" - ние ходим на езда. Избрахме този спорт поради няколко причини - близост на конните бази. Егида е на 10 мин от лицея, а Хан Аспарух на 5 от къщи. Конният спорт е много подходящ за стягане на цялата мускулатура в най-кратко време (тренировката е 30 мин) и така е изключително ефективен на момиченца. Ние ходим от 1,5 год. 3 пъти в седмицата и моята направо се е изваяла.... 30 мин спорт и възможността гарджето да се преоблича в колата ни спестява ценно време. Мога да разхождам през това време и кучето, защото наоколо има винаги парк (Борисова или парка до Хан Аспарух) като по този начин ми позволява да оптимизирам собственото си време максимално. Освен това коният спорт е изключително евтин още у нас, използваме го докато още го има.

Иначе другите ни занимания са в училище - тази година театър, музикален театър, рисуване. Приветствам идеята да има най-разнообразни занимания в училище. Допълнително имаме частни уроци по български и логопед (2 часа на седмица в лицея не са достатъчни, от ч.уроци дъщерята получава още 2,5). Логопеда много помага за структуриране на мисълта и речта, за по-добрата концентрация и ранна способност за отсяване на важното от маловажното - все неща много полезни за усвояване на уч. материал. На нея й е от полза, защото е доста разсеяна. Само за година - измерими успехи. Много рядко има домашни за довършване от училище, подобряване на успеха по математика на 6  Heart Eyes и др. предмети, никога не учи повече от половин час, разказва истории много по-добре - с две думи препоръчвам.

Това което не можах да намеря тази година е - свястна алтернатива за английски език.  Посъветвайте ме - много ми се иска да е индивидуално обучеие - напредва се по-бързо, по-ефективно, а на нас единственото което ни липсва е времето. От догодина обаче ще се активирам, обаче кажете и вие.

# 22
  • Мнения: 3 479
Ето тема за гимназия Златарски http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=279277.0. Дъщерята на станивел учи там. Информационната среща за следващата година е на 24.04. Засега сме решили мъжът ми да отиде.
Други гимназии, които смятаме да посетим са Ерих Кестнер и ПЧМГ, но Пепи не иска да учи в математическа гимназия, така че за там може да минем само информативно.
От горенаписаното става ясно, че Пепи не е приет в АК и сега ще решаваме наново каква да е целта ни. Проблемът е, че младежът не знае какво иска, а пък майка му не знае какво да прави Rolling Eyes. Изборът между частна и държавна гимназия в случая е много сложен, защото в най-голяма степен зависи и от резултатите от изпитите през юни.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 412
Радмила, благодаря за препоръчано Hug И ездата и логопеда са много интересни. Логопедията има много интересен подход, не мога да разбера само за БГ ли е тази тенденция, доста помага за развитието на детето.

За англ. определено индивидуалните занимания ще ви спестят време и са много ефективни. Аз учех няколко години със  студентка англ. филология, беше 3 курс, когато започнахме и идваше в къщи. После замина в чужбинско и ходих при една възрастна преподавателка, не беше същото.

# 24
С удоволствие бих препоръчала частна детска градина "Рай". Това е място, където занимават децата сериозно и с любов, научават ги на много неща, отнасят се с внимание.

# 25
  • Мнения: 967
edu_daddy
"Няма лошо да е по-прозрачна финансовата част на ЧУ, според мен. Осветяването на основни параметри внася успокоение в обществото като цяло. Митове и легенди, обвиване в мистика, фукане са неприемливи, ненужни и  вредни.

Балансът, отчет за приходите и разходите,  на една фирма (  за съжаление ЧУ работят в такъв режим ) са основните документи, които изсветляват дейността. Затова законодателите приемат те да са публични и да се оповестяват.

В България все повече и повече се сбогуваме с характеристики на предходното десетилетие и се върви към по-голяма прозрачност на цялостната дейност. Особено за фирми с годишен оборот около и над 1 милион лева. И това е много добре.
Силно надценени са мнения за магическите възможности на професионални счетоводители, одитори и консултанти – едва ли не,  те могат да преобразуват годишния резултат, така, че да изглежда както искат собствениците (А те как искат?). Техните професионални умения, когато са в рамките за закона, са полезни и спомагат само да подобрят цифрите, щото да се платят текущо/дългосрочно по-малко данъци/такси в бюджета, но не могат да изкривят до неузнаваемост общата картина от дейността.

За БГ ЧУ, поради характера на дейността им, е още по-лесно да се ориентираш. Среден брой ученици, умножено със средна цена на услугата и...готово.
Когато декларираш публично таксите си, всеки средно интелигентен не-професионалист ( да не говорим за НАП, където не работят само тъпаци), знае размера на годишния оборот. А щом приходите са реално показани, разходите за всяка дейност са известни на професионалистите и...

Едно „средно софийско” БГ ЧУ:
- има годишен оборот 0,7-1,5 млн. Лева!
- печели м/у 400-700 евро на ученик годишно. Не сегментирам по образователна степен -  начално, основно, гимназия, 1-12 клас. Отчитам всички допълнителни приходи.
- има 160-180 ученици. Усреднен към горните параметри.


Възвръщаемост от около 8% на годишна база се счита за нормална в нормалните страни т.е. успешна инвестиция. Освен това, когато е свързана и с недвижимо имущество – това носи допълнителен доход от дългосрочно нарастване на стойността му. Така, че не е безумно и лишено от икономическа/капиталова логика създаване и управление на едно големичко ЧУ. Дори когато се използват заемни средства при съответни лихвени равнища. Днес Б-я е наистина - страната на възможностите. Не Америка, не стабилните демокрации. По-нормална от нормалните – по отношение на възможности за бизнес. Не се шегувам! Така мисля."



Ех, Еdu dady, популист си ти, съзирам не само интерес в частното образование, но и политически интереси. И то са едни коалиции (наша - ваша), едни  инфлации....едни избори напролет.
Безспорно разбираш от финансовата част, но като специалист, не мога да се съглася с някой неща:
-Държавата е определила публикуването на годишния отчет само в някой случаи - например ако фирмата е АД. Повечето ЧУ са под формата на ООД, те не трябва да публикуват нищо.
-Счетоводителят не е магьосник, не може да направи отчета неузнаваем, това е вярно, но пък може да направи чудеса от храброст(казвам го от дългогодишен личен опит в световноизвестни концерни).
-Годишния баланс и ОПР служат за показване на платимите данъци. Дейността на една фирма е изразена по начин (в България), който да защитава интересите на доставчиците. Много по верни са приключванията по англ. - американската система (US GAAP, IAS). Ето защо в последните години в Европа имаше скандали с големи фирми, пред фалит, на които до последно балансите са били чудесни. Случаят с Parlamat (Italia), показва на свой ред, колко детински лесно е да фалшифицираш дълги години баланс пред очите на цялата общественост - това разбира се е много лошо и незаконно.
-Убедена съм, че средностатистическа мама не може да си изведе каквито и да е изводи от едно ОПР. "Конкуренцията" обаче редовно си анализира финансовите параметри на другите в бранша - това е нормално. Лично аз, никога не съм проявявала желание да гледам финансите на ЧУ или ЧДГ, за какво са ми. Гледам дали ми харесва училището, дали ги обучават добре, какви са переспективите за развитие и най-накрая дали мога да си го позволя! Това е каквото ми трябва.
-Дори да имам годишния оборот на едно ЧУ и броя на децата, това нищо не ми говори за таксите. Съществуват редица намаления за второ дете, може да има социално слаби, стипендии.... Все пак подписаното е договор с частна фирма и са възможни индивидуални договорки с всеки поотделно. Публикуваните такси в интернет (ако съществуват) не са обвързващи като оферта, а могат да бъдат само ориентировъчни (законово) - тук нека Иса да си каже тежката дума като адвокат и познаваща Търговския закон изцяло.
-Ако edu daddy смята с 8% възвращаемост на цялото начинание, от баланса на едно ЧУ, то те са го закъсали яко, тъй като баланс и ОПР като инструменти не предвиждат изравняване на инфлацията. Тъй като например тази година, тя ще е двуцифрена (едноцифрено число минус двуцифрено число е отрицателно..... Twisted Evil).
- От предишен пост - способността на това или онова правителство да влияе на инфлацията, според мен са твърде ограничени, тъй като  от 1.1.2007г. официалните макроикономически инструмент са предадени на Европейската банка. Т.е. правителството не може да качва или сваля лихвени проценти, не може да печата пари (общият недостиг на пари се усеща вече нали - вижте какви проценти дават банките за влогове  напоследък Mr. Green). Всичко останало са индиректни действия. И при тази криза, ако ще дядо Боже да дойде на власт, не може да направи кой знае какво.

За последно - ето какво би станало с една училищна такса от 3000 евро при 15% годишна инфлация за 5 години, да речем започвайки от 2008

2008 - 3 000
2009 - 3 450
2010 - 3 967
2011 - 4 563
2012 - 5 247
 #Crazy Money Money

Така че майчета, намирайте си втора работа и стягайте коланите  Sick.

# 26
  • Мнения: 967
боже, сутрин съм куха лейка, публикувала съм го в другата тема  ooooh!. Напускам ви за 2 седмици....ех, чужбинско, туристи сме.....

# 27
# 28
  • Мнения: 4 877
боже, сутрин съм куха лейка, публикувала съм го в другата тема  ooooh!. Напускам ви за 2 седмици....ех, чужбинско, туристи сме.....

Весело изкарване!  Simple Smile
Да не ни забегнеш пак.  Simple Smile

# 29
  • Мнения: 4 877
С удоволствие бих препоръчала частна детска градина "Рай". Това е място, където занимават децата сериозно и с любов, научават ги на много неща, отнасят се с внимание.

Сложих ги в БЕЛИЯ СПИСЪК.  Simple Smile
Разкажи още. Hug

Общи условия

Активация на акаунт