За първи път на детска ясла

  • 9 632
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Здравейте, пускам този пост по скоро за да "успокоя" себе си чрез Вашите разкази и съвети ...
Следващия месец момченцето / 1г.10мес./ ми тръгва за първи път на ясла ... няма да казвам какво си мисля и чувствам сега, а дори и не ми се мисли какво ще е когато стане ...
Срещнах се с директорката вчера, даде ми жената инструкции и т.н.  първоначално около седмица да ходи за по няколко часа сутрин само и така ... Аз от около месец всеки ден му разказвам какво е ясла и какво се прави , ходили сме да види двора и така... НО имам страхотни притеснения , защото като повечето деца гледани от мама и баби е свикнало на по-лежерен режим и сега ще има БУМ ... дано да греша ...

Вие какво и как правихте в този преходен период ... и изобщо приемам съвети - свякакви Simple Smile))

# 1
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Каквото и да си направила, всичко зависи от характера на детето. Някои свикват бързо, други плачат до края ...
защо не заведеш детето да играе там ?

# 2
  • Мнения: 9 814
Опитах се да настроя дъщеря си положително към яслата. Обяснявах й, че там ходят добрите дечица, които много слушат и т.н. След ясла й купувах по нещо дребно като награда, че е била послушна /но без да прекалявам с покупките/.
Хубавото при нас беше, че в яслата вече ходеха половината от децата, с които е отрасла от бебе и, които вече й липсваха по площадките.
Иначе дъщеря ми вече се хранеше сама и беше без памперс, можеше да се обува и доста успешно, да се облича.
Но както е написано вече, всичко зависи от детето. 2 г. и 2 м. дъщеря ми не се беше отделяла от мен и баща си, но свикна бързо и никога не е плакала.

# 3
  • Мнения: 2 197
Не се стряскай - свикват. Някои по-бързо, други - по-бавно. В началото моята дъщеря тръгна много спокойно. Заплака в края на първата седмица. Тогава си разби устата в яслата и явно се стресира. След това две седмици свикваше - неистов плач на влизане. Накрая се успокои и сега иска още от вратата да влиза вътре. Особено много си харесва сестрата, която е на тяхната група (интересното е, че другата сестра не я харесва и съм щастлива, че така се е паднало разпределението).
Не трябва ти самата да се притесняваш от тръгването, защото децата усещат това и е по-трудно за тях.
Пожелавам ви безпроблемно привикване и по-малко болести (абсолютно неизбежни са).

# 4
  • Мнения: 136
Свикват, за съжаление някои доста по- бавно

# 5
  • Мнения: 2 035
Ще следя темата и аз, че  и мен ме е затресла от сега тая вълна,  а датата ни за прием е 30 юни  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 71
нормално е да се притесняваш- в крайна сметка ти оставяш най-скъпото си нещо. добре правиш че му говориш - то трябва да е подготвено. говори му че там ще се запознае с други деца, ще си играе с тях после като се наиграе мама ще го взима, че там ще е много хубаво, ще има много играчки и т.н.
но мисля че е по-добре още отначало да го оставяш да спи там и после да го вземеш, защото иначе може да свикне и да не иска да спи там - поне  в нашата ясла беше така. но вече зависи каква е практиката в тази ясла, в която си го записала. но ако можеш да избираш, по-добре го взимай след сън
успех - дано да свикне бързо и да не плаче

# 7
  • Мнения: 645
Месец преди синът ми да тръгне на ясла почти изпаднах в депресия. Беше ми адски притеснено. А детенцето свикна изключително бързо. Първите дни го оставях само до обяд. Непрекъснато му говорех колко е хубаво там, колко много дечица има, как ще си играят с много, много играчки.

# 8
  • Мнения: 1 044
Моята предварителна подготовка за детската градина / в яслена група/ протече така:
- настолно четиво ни стана Горската детска градина, разглеждахме картинките там, разяснявах из дълбоко проблематиката Laughing. Когато разказвах приказки, кара-вара стигах до актуалната тема и обяснявах колко е хубаво сред децата, в детската градина, как децата учат нови неща и играят нови игри и много се забавляват там и порастват големи и силни, и умни. Изобщо описвах детската градина като райско място за деца. Laughing
- запознахме се с гърнето, защото той бе с памперс тогава и ми се искаше все пак да е запознат с процедурата
- често ходехме да играем в двора на кварталните ясли и градини
- разглеждахме снимки от моя детско-градински период, той много се забавляваше
И пак имаше стрес и то доста. Сутрин плачеше ужасно много и страдаше ужасно...До късно следобед в главата ми кънтеше този плач. И тъкмо бях на път да се откажа от начинанието и детето взе че свикна. Цялата процедура по адаптацията трая две седмици. Сега сутрин мрънка понякога, но по-скоро това е реакция на недоспалото си дете.
Общо взето всичко мина при нас в рамките на нормалното и поносимото. Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 1 896
   Хубаво е,че си се опитала да създадеш у детето си положителна нагласа към яслата.Това е всъщност най-важното нещо-детето да не възприема ходенето на ясла като неприятно задължение, а като едно хубаво място, където ще научи много нови неща и ще открие приятели за игрите си.
   За режима там-не се тревожи. Децата бързо и неусетно привикват към него, гледайки и копирайки едно от друго. Освен това еднаквият режим  всеки ден, ясните правила, които се спазват  от всички и последователността на която се приучават децата там създават у тях спокойствие и сигурност.Така постепенно увлечени от  повтарящия се ритъм на ежедневието  там децата свикват и на ред и дисциплина.
   Съвсем скоро ще забележиш и нови постижения у детето си-то ще започне да пее песнички на странен все още бебешки език, да танцува, да ползва гърнето по предназначение, да се опитва да се храни само и да пие само от чашка....
 

# 10
  • Мнения: 2 448
Каквото и да ти говорим, ти ще се притесняваш и детето ще плаче, но бавно или бързо почти всяко дете свиква с яслата или градината. Дори на такава малка възраст според мен по лесно ще свикне.
Ние бяхме от най-проблемните и привързаните към мама /и до сега второто е вярно/, дори се наложи да сменя първата ясла. Но на второто място свикна бързо, още от първия ден остана за цял ден и спа на обед /на първата ходеше само до обед и така и не свикна/. А сега е от децата, които ходят с голяма радост на градина. Така, че при всяко дете е различно, но малко са тези изключителни случаи на деца, които изобщо не свикват.

# 11
  • Мнения: 2 090
Да,хубаво е на детето да се говори много.И аз като Франческа Салиери обяснявах на детето си как там ходят добрите деца,как и той трябва да е добричък,да слуша,да си играе с дечицата.Доста  пъти ходихме да поиграе на детската площадка в двора на яслата.Всеки ден още със отварянето на очичките сутрин(след като вече тръгна на ясла) му разказвам как ще мине деня-как сега отиваме на яслата,при децата,колко много ще си играе там,ще папка,ще пее песнички Mr. Green,и като се наспинка мама ще дойде да го вземе.После задължително отиваме на някоя детска площадка да поиграе още,гушкам го много,гоним се Party
За много кратко време постиженията му се увеличиха много-най-голямото е говоренето,не млъква почти,все нещо обяснява,май се опитва и да пее,но не съм много сигурна(песен ли пее,приказка ли разказва не се разбира много Crazy),започна да си дава играчките(преди това изпадаше в истерия ако някое дете бутне негова играчка).По принцип вкъщи се храни сам отпреди да тръгне на ясла,там не давал на лелките да го хранят(при първите им опити),сърдел се hahaha.Опитва се да се облича и съблича сам,само второто му се отдава засега.Като срещнем навън някое дете от неговата група започва да се радва,да се закача Wink,много е общителен Hug
Адаптацията при нас мина леко,в началото моите страхове бяха повече от неговите Peace.Само да отбележа че детето ми беше на 1 годинка и почти 10 месеца тогава Hug
Пожелавам Ви и при вас да е така Wink.А относно притесненията ти за режима на детето,не се тревожи,повечето малчугани могат бързо да се пренастройват и адаптират и често ни изненадват с това!Дано и твоето детенце е от тях!Успех  bouquet

# 12
  • София
  • Мнения: 1 936
Ние сме от един месец вече на детска градина /частна/. Градината е страхотна, персонала също. Лора вече знае много песнички, непрекъснато си говори разни неща, стихчета, приказки....
Но.....сутрин е голяма мъка докато се замъкнем до там. То е рев, то е чудо. Не иска да ходи и това е. При нас явно адаптацията ще е доста бавна  Sad
Преди да тръгне на градина аз също много съм й говорила, колко е хубаво там, колко много дечица ще има, колко много играчки....как ще си играе и ще й е весело и т.н......е, това не подейства. А всъщност е доста общително дете. Но вече не иска и в детски клуб да отиде, без мен не мърда никъде. Стресът, който изживява явно е голям.
Надявам се скоро и тя да се адаптира, чакам този момент с нетърпение  Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 1 049
В много случаи притесненията си остават най-вече за майката, защото децата за 1-2 седмици привикват с новата обстановка и персонал. При нас беше долу горе така. В началото плачеше само за малко докато я предавах на учителката й сутрин... но в момента в който влезеше в другата стая при децата и ме изгубваше от поглед, веднага забравяше и спираше. Аз обаче бях на трьни докато отида да си я взема. Така ден след ден като ми казваха как е яла, спала, играла и я виждах усмихната и доволна, се "адаптирах" и аз.  Wink Бьди спокойна и не показвай на детето, че имаш някакви страхове, защото малките усещат всичко.  Hug

Като сьвет мога само да ти кажа, че е много важно сбогуването сутрин в яслата да бьде кратко, а не да се врьщаш по много пьти с цел да успокоиш детето. Иначе става точно обратното. Колкото по-кратко, толкова по-добре. Успех. Peace

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Когато беше на 1г и 3м дадох синът ми на ясла/във БГ/-ходи 1м и всичко беше О.К.Дойде лятната почивка и след нея нещата се промениха.Синът ми беше много неспокоен през ноща,неискаше да ляга да спи нито на обяд,нито вечерта  ooooh! Започна да се напикава в гащите/а бяхме махнали памперса от 3-4м/,като му се скарах за нещо започваше да плаче истерично.Говорихме с мъжът ми и го спряхме от яслата-след 1 седмица всичко се оправи.
Много е важно и на какви учителки ще попадне детето.....успех  Peace

Общи условия

Активация на акаунт