Как ще отбележите православния Великден?

  • 2 478
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 107
От дума на дума, та ми дойде идея да споделите ако искате как празнувате Великден- дали по Бг календар или според календара на страната, в която се намирате? "Побългарявате" ли тяхните традиции за празника или обратното? Аз например козунак няма да правя, но ще компенсирам с повече шоколадови зайци Laughing Лично за мен е  най- добре да се отбелязва Великден и на двете дати- да опровергаем израза, че "всеки ден не бил Великден" Grinning

# 1
  • Мнения: 195
ние в къщи празнуваме всичко. А като е по два пъти още по-добре. днес ще замеся козунак, утре ще боядисам яйца и в неделя ще се яде Simple Smile)))

# 2
  • Мнения: 3 521
Козунака и яйцата ги правих вчера. В неделя от фурната ще заблее една агнешка плешка с пресни картофи.
Всичко си празнуваме по 2 пъти - жалко, че Коледите съвпадат Crossing Arms.

# 3
  • Мнения: 545
Поводи за празници да има. Празнуваме всичко, дори и китайската нова година  Mr. Green

Българският Великден ще го отбележим достойно в една област на Франция, в която се свири музика, много близка до нашата. Съвпадение просто. Мъжът ми е от там. Неговото семейство обичат всичко българско и чакат с нетърпение Великден.
В събота се запретват ръкави и се боядисват яйца от поне половината фамилия.

Весело и обогатяващо за тях, мило и родно за мен  Laughing

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Яйцата са боядисани, утре ще направя козунаците. В неделя ще изпечем агнешки ребърца, картофи и  зелена салата. Единствената разлика м/у Гърция и България в посрещането на Великден е, че тук се прави агнешка супа (агнешки комплект, маруля, лук, копър, чесън) и се яде вечерта след литургията, т.е след 24ч, след това яйцата и козунака.

# 5
  • Мнения: 780
Ами ние отбелязахме тукашния с шоколадови яйца и зайци, гръцки великденски сладки и български козунаци преди месец. В момента се пекат 2 козунака  Mr. Green Но яйца не знам дали ще успея да боядисаме утре. Имам една боя отпреди 4 години от БГ, дали ще е читава?
Не мога да деля децата тук от другите когато празнуват и не мисля, че е редно. Не искам да се чувстват различни от останалите или изключения. Тук са родени, тук растат, ходят на градина и училище, тук са приятелите им. А от българското, каквото мога ще предам и на тях! Peace Радост и поводи за празници да има, а ние да сме живи и здрави!

Весели празници на всички!   bouquet

# 6
  • Мнения: 994
Винаги празнуваме само православния, нашия си Великден.
По традиционния начин.

# 7
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Нашият си празнуваме, но и за католическия боядисваме яйца.
Винаги се събираме приятели, като съответно си поделяме готвенето.
Мен вече ме очаква една агнешка плешка в хладилника, която тази година за разнообразие смятам да я превърна в "агнешка магданозлия", а утре децата ще боядисват яйцата.
Весело посрещане на празника, момичета Hug

# 8
  • Мнения: 3 491
За техния Великден им купувам по едно шоколадово зайче, освен това всяка година общината организира търсене на пластмасови яйца с някакъв бонбон вътре, и ги водим там. Миналата година им бях направила и у дома такова търсене на яйца, бях забравила, но те ми го напомниха, явно са решили, че е традиция, и няма как, продължаваме я.  Laughing
За нашия Великден имаме козунак (гръцки купешки, аз не меся), и боядисваме яйца. Тази година ще имаме и български пикник в един от местните паркове, надявам се да се получи добре и да продължи като традиция.

# 9
  • Мнения: 994
А моите не искат вече да ходят да търсят яйца - големи били. За последно май случайно уцелихме едно преди 2 години.
Но все още умират от кеф да се "чукат" с яйцата. Дъщерята ме е заврънкала от месец  - не дойде ли най-сетне Великден, че ми се играе с шарени яйца.

# 10
  • Мнения: 3 491
А моите не искат вече да ходят да търсят яйца - големи били. За последно май случайно уцелихме едно преди 2 години.
Но все още умират от кеф да се "чукат" с яйцата. Дъщерята ме е заврънкала от месец  - не дойде ли най-сетне Великден, че ми се играе с шарени яйца.
О да, и моите деца това с "чукането" много го обичат  Simple Smile. Те утре ще боядисват яйца с баща си, той е по-артистичен в ръцете от мене, аз в момента варя яйцата.
При нас това с търсенето на яйца е за деца до 3-ти клас, явно след това на повечето им минава, но моите са точно в разцвета на тази възраст, нека си го изживеят, пък те сами ще си кажат докога.

# 11
  • Мнения: 3 638
И ние празнуваме всичко по 2 пъти, че и по 3, нали сме от 2 различни страни и живеем в трета  Grinning Утре ще правя яйцата и козунака  Flutter

# 12
  • Мнения: 1 436
Празнуваме нашия - яйцата са боядисани, агнешкото бутче е купено, козунак ще правя в събота  Grinning. Като имаме деца, сигурно ще запразнуваме и двата. Засега отбелязваме местния като се наяждаме с евтин шоколад седмицата след него #Silly

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Винаги празнуваме само православния, нашия си Великден.
По традиционния начин.


и ние така-двамата с мъжът ми /и децата/ сме българи  Peace Утре ще боядисвам яйца,а козунаци ще купя  Hug

# 14
  • Мнения: 3 034
Винаги празнуваме само православния, нашия си Великден.
По традиционния начин.



важи за всички празници  Peace вкъщи се спазват българските поводи и традиции без изключения  Hug

Общи условия

Активация на акаунт