Как ще отбележите православния Великден?

  • 2 485
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 107
От дума на дума, та ми дойде идея да споделите ако искате как празнувате Великден- дали по Бг календар или според календара на страната, в която се намирате? "Побългарявате" ли тяхните традиции за празника или обратното? Аз например козунак няма да правя, но ще компенсирам с повече шоколадови зайци Laughing Лично за мен е  най- добре да се отбелязва Великден и на двете дати- да опровергаем израза, че "всеки ден не бил Великден" Grinning

# 1
  • Мнения: 195
ние в къщи празнуваме всичко. А като е по два пъти още по-добре. днес ще замеся козунак, утре ще боядисам яйца и в неделя ще се яде Simple Smile)))

# 2
  • Мнения: 3 521
Козунака и яйцата ги правих вчера. В неделя от фурната ще заблее една агнешка плешка с пресни картофи.
Всичко си празнуваме по 2 пъти - жалко, че Коледите съвпадат Crossing Arms.

# 3
  • Мнения: 545
Поводи за празници да има. Празнуваме всичко, дори и китайската нова година  Mr. Green

Българският Великден ще го отбележим достойно в една област на Франция, в която се свири музика, много близка до нашата. Съвпадение просто. Мъжът ми е от там. Неговото семейство обичат всичко българско и чакат с нетърпение Великден.
В събота се запретват ръкави и се боядисват яйца от поне половината фамилия.

Весело и обогатяващо за тях, мило и родно за мен  Laughing

# 4
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Яйцата са боядисани, утре ще направя козунаците. В неделя ще изпечем агнешки ребърца, картофи и  зелена салата. Единствената разлика м/у Гърция и България в посрещането на Великден е, че тук се прави агнешка супа (агнешки комплект, маруля, лук, копър, чесън) и се яде вечерта след литургията, т.е след 24ч, след това яйцата и козунака.

# 5
  • Мнения: 780
Ами ние отбелязахме тукашния с шоколадови яйца и зайци, гръцки великденски сладки и български козунаци преди месец. В момента се пекат 2 козунака  Mr. Green Но яйца не знам дали ще успея да боядисаме утре. Имам една боя отпреди 4 години от БГ, дали ще е читава?
Не мога да деля децата тук от другите когато празнуват и не мисля, че е редно. Не искам да се чувстват различни от останалите или изключения. Тук са родени, тук растат, ходят на градина и училище, тук са приятелите им. А от българското, каквото мога ще предам и на тях! Peace Радост и поводи за празници да има, а ние да сме живи и здрави!

Весели празници на всички!   bouquet

# 6
  • Мнения: 994
Винаги празнуваме само православния, нашия си Великден.
По традиционния начин.

# 7
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Нашият си празнуваме, но и за католическия боядисваме яйца.
Винаги се събираме приятели, като съответно си поделяме готвенето.
Мен вече ме очаква една агнешка плешка в хладилника, която тази година за разнообразие смятам да я превърна в "агнешка магданозлия", а утре децата ще боядисват яйцата.
Весело посрещане на празника, момичета Hug

# 8
  • Мнения: 3 491
За техния Великден им купувам по едно шоколадово зайче, освен това всяка година общината организира търсене на пластмасови яйца с някакъв бонбон вътре, и ги водим там. Миналата година им бях направила и у дома такова търсене на яйца, бях забравила, но те ми го напомниха, явно са решили, че е традиция, и няма как, продължаваме я.  Laughing
За нашия Великден имаме козунак (гръцки купешки, аз не меся), и боядисваме яйца. Тази година ще имаме и български пикник в един от местните паркове, надявам се да се получи добре и да продължи като традиция.

# 9
  • Мнения: 994
А моите не искат вече да ходят да търсят яйца - големи били. За последно май случайно уцелихме едно преди 2 години.
Но все още умират от кеф да се "чукат" с яйцата. Дъщерята ме е заврънкала от месец  - не дойде ли най-сетне Великден, че ми се играе с шарени яйца.

# 10
  • Мнения: 3 491
А моите не искат вече да ходят да търсят яйца - големи били. За последно май случайно уцелихме едно преди 2 години.
Но все още умират от кеф да се "чукат" с яйцата. Дъщерята ме е заврънкала от месец  - не дойде ли най-сетне Великден, че ми се играе с шарени яйца.
О да, и моите деца това с "чукането" много го обичат  Simple Smile. Те утре ще боядисват яйца с баща си, той е по-артистичен в ръцете от мене, аз в момента варя яйцата.
При нас това с търсенето на яйца е за деца до 3-ти клас, явно след това на повечето им минава, но моите са точно в разцвета на тази възраст, нека си го изживеят, пък те сами ще си кажат докога.

# 11
  • Мнения: 3 638
И ние празнуваме всичко по 2 пъти, че и по 3, нали сме от 2 различни страни и живеем в трета  Grinning Утре ще правя яйцата и козунака  Flutter

# 12
  • Мнения: 1 436
Празнуваме нашия - яйцата са боядисани, агнешкото бутче е купено, козунак ще правя в събота  Grinning. Като имаме деца, сигурно ще запразнуваме и двата. Засега отбелязваме местния като се наяждаме с евтин шоколад седмицата след него #Silly

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Винаги празнуваме само православния, нашия си Великден.
По традиционния начин.


и ние така-двамата с мъжът ми /и децата/ сме българи  Peace Утре ще боядисвам яйца,а козунаци ще купя  Hug

# 14
  • Мнения: 3 034
Винаги празнуваме само православния, нашия си Великден.
По традиционния начин.



важи за всички празници  Peace вкъщи се спазват българските поводи и традиции без изключения  Hug

# 15
  • Мнения: 1 505
Празнуваме всичко мило и родно както си му е реда,но и не пропускаме и тяхните празници.Боядисах си яичицата,изпекох си кифлички,пека в момента козунаците,направила сам си меденки с белтъчна глазура за украса и утре ще си купуваме агнешкото.И всичко това със салатки,ракийки и много приятели.

# 16
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Празнувам само православният.
Няма да правя козунак, защото си купих италиянски кекс, който е като козунак. Ще боядисвам яйца. Утре на църква ( малко ми тежи, че е на 100км, но....няма как), а в неделя обяд ( българска супа, баница, чушки бюрек и кекса с яйца). Вечерта в православното ни манастирче ще има малка служба и след това ще се черпим там.   

# 17
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз си празнувам нашия, яйцата си ги боядисах в 4етвъртък! утре козунаците, дай боже да се надуят!семейството на мъжа ми си харесва козунака, а в района ,откъдето е свекъра даже имат традиция да си боядисват яйца, аз се опулих като ми каза, де християни, де другоизповядващи!

# 18
  • Мнения: 8
И ние по два пъти го празнуваме. Хубавото е че за 2ия път всичко е on sale  Wink
А вие постите ли?
Аз сега като съм бременна, ми се  яде месо почти всеки ден, иначе не съм много по месото, освен ако не е пиле или риба, де  Laughing
Преди постех, но само последните дни преди Великден. То като се замисля аз и в БГ много не съм постила  newsm78

# 19
  • Мнения: 270
Празнуваме си само нашия Великден.

# 20
  • Мнения: 2 825
Празнуваме православния Великден с боядисани яйца и козунаци. Предполагам след година, две като порасне малката ще празнуваме и двата.

# 21
  • Мнения: 3 932
Празнуваме го двойно, поради щото няма трети.
За тукашния се отпрашихме в Щатско,
сега ще празнуваме вкъщи с агънце-багънце и верни другари.
Софрата е утре вечер, яйцата също, козунака ще е купен.
В неделя ходим на църква, преди това пием айрян  Mr. Green
като част от традицията и предшестващите събития...

Весело посрещане  newsm53

# 22
  • Мнения: 1 107
Ох, че Ви завиждам, че има от къде да си купите козуначе Mr. Green Аз не съм голям кулинар и май ще го заместя с канелени кифлички, пък ако ще да се разчуе Grinning Весело празнуване на всички!

# 23
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
И аз всичко си празнувам и спазвам, на Цветница бях на църква, на разпети петък също, даже в още една отидохме, че в първата нямаше маса да се мине под нея, но и в гръцката нямаше. Яйцата си боядисах в четвъртък, козунаците ми не станаха от днес а цял ден месих, всички ми казват купи си готов, какво месиш, но тук жените са фльорци и се обиждат ако им кажеш да си сготвят сами. Аз искам всичко да ми е приготвено следвайки традицията, е, за фала от днес искаше ми се да имам един готов Панетоне, но няма вече, а и тук маята не е като нашта, само за пици става ooooh! Thinking
Весели празници на всички Hug

# 24
  • Мнения: 560
Днес си боядисахме яйцата.Сега пека козунаците.Утре ще приготвя агнешко.
След поста,чакам с нетърпение да си похапна!   Laughing Embarassed
За съжаление ,в града където живеем,няма православна църква.Има катедрала.
В столицата-Тунис, има два православни храма,руски и гръцки.
Утре най-вероятно ще отскочим до там.
Тази вечер,ще следим по телевизията! Grinning
Весели празници!!!



# 25
  • Мнения: 1 550
Празнуваме Велик Ден двойно. За католическият Велик Ден опекох козунаци и къщата беше декорирана празнично. Разбира се имаше и голямо разнообразие от шоколадови яйца, зайци и други подобни. Яйцата обаче ги купих готови боядисани. За православния Велик Ден отново опекох козунаци, а днес боядисах и яйцата. За празничната вечеря утре- агнешко на фурна.

Весело посрещане на празника Hug

# 26
  • Мнения: 3 461
Христос Воскресе!

Правих козунак до 4 часа тази сутрин, но за това пък козунак ли е да го опишеш. Grinning Отиваме на плаж, а после следва богата трапеза с традиционното агнешко. Тъй като католическият празник мина преди един месец, а нашия празнуват шепа хора, дадох ваканция на децата ( неделя е пъвият учебен ден от седмицата при нас), за да разберат и те нещо от празника.

# 27
  • Мнения: 1 199
Во истина воскресе! Направихме си козунаци и боядисахме яйца. Само че сега си мислех че като си бяхме в Бг с мъжа ми ходехме на църква в полунощ, там оживление, срещахме приятели, после се прибирахме пеша до вкъщи със запалени свещи, около нас също вървяха върволици от хора които правеха същото, а сега няма такова нещо Sad Нито има на кой да оставим децата, нито църквата е на няколко километра от нас че да се приберем пеш (ами това за мен си е романтика), нито всички хора около нас се поздравяват с празника. Е, ще си го направим колкото е възможно по-добре в този контекст.

# 28
  • Мнения: 1 107
Во истина воскресе! Аз да се похваля след като се отказах да правя козунак, купи нещо от магазина, което на външен вид приличаше на козунак, но никакви принаци за подобен вкус не даваше Grinning Но пък за моя изненада- оказа се че вкусът му е почти същият , да не кажа по-хубав от на този, който се намираше по българските фурни. Така, че кулинарната програма беше пълна Laughing Е, наистина липсва ходенето на църква посреднощ, но важното е да носим празника в себе си, нали така?

# 29
  • Мнения: 7 914
яйцата ги боядиса мама преди да дойде и бг козунаци донесе.. с една дума празника си мина по български Flutter.. с изключение на църквата Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 27 524
Разбира се, че празнуваме нашия си Великден, при положение, че всички сме българи би било грехота да не е така   Wink
Нищо по-различно от Бг - месене на козунаци, яйца, агнешко, дроб-сарма, църква... стандартните неща  Simple Smile

# 31
  • Мнения: 5 710
В събота бяхме за кратко в единствената православна църква наоколо, но тя е румънска и не им разбирам, не успях да си създам духовно настроение, така да се каже. А и ме беше обзело леко безпокойство, че колата ми не е в безопастност, та не дочакахме полунощ.  В неделя отбелязахме празника в менюто - боядисани яйца, кекс ( вместо козунак) и малко агнешка мръвка.

# 32
обаждам се на наШите да им го 4еститя и толкова.... тук не го празнувам, не се 4увствам православна освен по месторождение...

на тукаШния великден боядисваме яйца, купуваме и Шоколадови, а менЮто е като в бг. агне ....

# 33
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
празнуваме на нашия.
четвъртък правя яйца и козунаци.
неделя, агнешко.
понеделник, много натрошени яйца


малката явно не помни какво сме правили миналия великден с яйцата, добре че я хванах как чупи поредното  в масата.

# 34
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Най_4есто празнуваме тукаШния,католи4ески Великден с Шоколадовите им яйца и традиционния великденски козунак във формата на гълъбица.Когато се слу4и да имаме на гости някоя баба от Бг както тази година отбелязваме и наШия православен Великден с боядисани яйца,домаШен козунак,агнеШки мръвки и вси4ките му табиети. ДъЩеря ми тази година беШе страШно ентусиазирана от "битката" с яйцата.  Party Само да си призная,4е аз козунаци не умея да правя така ,4е да е жива и здрава баба ми. Hug  bouquet

# 35
  • Мнения: 30
 Мисля, че като децата по отраснат за нас празника става нещо по специално.
 Защото, дъщерята вече разбира, нямаше търпение кога ще се боядисват яйцата.
 Аз искам да се постарая с дроб сърмата, козунаците. Всичко както си е по български.  Нищо, че сме далеч и няма с кого да го споделим.
 Но, хубавото е, че тази година имаше организирана служба (от посолството).
 Така, че празника стана още по истински, а и като видях пълната църква и двор с българо- говорящи на едно място Grinning
 Стига да има такива празници и поводи да се събираме ( а някой да ни събира) празника става още по желан.
   ХРИСТОС  ВОСКРЕС Е!

 

# 36
  • Мнения: 2 567
Христос Воскресе!
Празнуваме и двата. По немски обичай децата търсят скрити от Великденския заек шоколадови яйца и дребни подаръчета из градината.
На нашия си ходим в бг църква, срещаме се с приятели, боядисваме яйца, печем козунак и агнешко.

# 37
  • Мнения: 3 611
Скьпоценният боядиса яйца и направи великденска пита, която стана превьzходна.
Ние с малкия спахме преz това време, Че трябваШе да сме Шен zа обикалянето на БГ цьрква.
Е, то обикаляне нямаШе, но пьк иzкарахме цялата Великденска литургия и се прибрахме аz и малкият по живо по zдраво в 3 и неЩо преz ноЩта.
Скьпоценният ходи да си допраzнува в някаква БГ крьЧма *При Мария*  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт