Обидна ли е професията Секретарка?

  • 8 430
  • 120
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 386
И  в  повечето обяви, четем "търсим секретарка с отличен английски, висше образувание, компютър и още безброй умения". И когато отидеш на интервю, ти казват заплата 300-350 лв. случвало ми се е неведнъж, обикновенно съм казвала мерси, трябваше с това да започнете и съм си тръгвала.

Аз бих дала минималната.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 6 935
В темата прочетох изразите  "симулантен превод" и "висше образУвание".
Несъвместими са с претенциите за висока квалификация; сложност и отговорност на работата .

# 47
  • София
  • Мнения: 932
В темата прочетох изразите  "симулантен превод" и "висше образУвание".
Несъвместими са с претенциите за висока квалификация; сложност и отговорност на работата .

Добре де не мога да разбера, защо се заяждате заради дадена грешка на дума във форум, ами аз примерно пиша много бързо и няма време да препрочитам по 100 пъти какво съм написала тук. Не пиша нито документ, нито нещо официално, нито съм на изпит,това е просто форум.Ако си забележа грешката поправям, ако не дразня окото на перфекционистите  Mr. Green.
А иначе Karen, Evanescent вие може и въобще заплата да не давате има "будали", които дават.
Но не за това беше темата ми се струва  newsm78.

П.П. може да се каже,че съм от поколението на чатърите и много често дори пиша с латински букви а не на кирилица ( не тук разбира се), а иначе чета в този форум всеки ден,много от преди да се регистрирам, но десега не съм се чувствала като на изпит тук , не мисля да го правя и занапред  Peace, просто тук намирам полезна информация, която ме интересува и ползвам, това че не трупам пост след пост и мение след мнение нищо не значи Simple Smile.
Извинявам се на авторката на темата за off-a.

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 22:55 от nellyani

# 48
  • Мнения: 2 697

Като споменахте заплати, да вметна, че наскоро една моя колежка от агенция за подбор беше пред инфаркт, защото й възложиха да намери административен асистент за юридическа кантора с основно възнаграждение 800 лв (!) и кандидатите се брояха на пръсти. Така че да не споменаваме минимална работна заплата, освен ако имате предвид хигиенистката, разбира се. Но и в тази професия хората си имат цена - за секретарките с MA, западен език и "клавиатурна скорост" над 200 символа в минута да не говорим Wink

/Определено ставам твърде емоционална като чуя "минимална работна заплата" - не знам дали предлагащите я случайно са имали нещастието да живеят само с нея. Хубаво е да схванат гладките мозъци на някои новоизлюпени шефове, че минималната заплата е просто една нормативна подигравка, но отдавна на пазара на труда в България, поне в София, за минимална заплата и птичките не пеят./

# 49
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Обидна е заради количеството изисквания и отговорности, които обикновено вървят с нея. Обидно е да наречеш нещо, доближаващо до шесторъката Хеката (Хеката ли беше с 6 ръце или някоя друга бе така многоръка  newsm78) единствено с думата секретарка, изплюто през зъби.
Дори не съм споменала думата "пари", а само съм се ограничила до безграничната фантазия на работодателите.


ПП. Не бих се осмилила да дам минимална на жена, която бърка думата "образование", неграмотността е повсеместна, модна и ни става начин на живот.


ППП. Работя в представителство и от контактите си с чужбински секретарки не виждам това, което се изисква тук. Там имат строго определени задължения, от които не излизат настрани и никой не им иска висше образование, защото това е друга категория. Естествено, допускам, че може би висшето образование в чужбина има други измерения и стойност от тукашното. Въпреки че, Господ в кошара не вкарва и познавам неумни дами, които са завършили в чужбина сериозни дисциплини и това не променя факта, че не могат грам да мислят. Въпреки че  Laughing, кому ли трябва някой, дето си задава въпроси. Така че  Laughing, за себе си трябва да призная, че фактът, че съм родена в стар строй, на Балканите и пр., няма да се промени никога и винаги ще се вижда разликата между мен и западноевропейците (тук не говоря за ниско самочувствие, а за разлики в поведение и отношение към нещата).

# 50
  • Мнения: 2 386

ПП. Не бих се осмилила да дам минимална на жена, която бърка думата "образование", неграмотността е повсеместна, модна и ни става начин на живот.
А аз съм чувствителна на тази тема. Нима това е причина (оправдание?) да се наемат недостатъчно квалифицирани кадри и да им се дават високи заплати?! Трябва да се примирим с положението, защото е ''модно'' и ''повсеместно''? Наистина ли го мислите това?  Rolling Eyes
Мразя да говоря за САЩ, но в случая се налага. Там компромиси не се правят. Ако не си достатъчно добър...дори за МРЗ не работиш. Стажуваш, трупаш опит и се надяваш да станеш ''достатъчно добър'', за да бъдеш избран. И да започнеш от нулата, доказвайки се. Останалите продават сандвичи в Макдонълд'с предимно..
Трябва да има разделение на труда и заплащането спрямо професионалните и интелектуалните възможности на хората, а не спрямо ''положението в момента'', разберете!
(Не коментирам безумните оферти на работодателите, нагледала съм се на такива, но това е друга (обширна) тема.)

Това исках да кажа с примера с минималната работна заплата. И стоя зад думите си.

# 51
  • Мнения: 417
Секретарка съм била в не една фирма,но в първата фирма не аз правех кафето,другите ми го носеха. Mr. GreenТази позиция беше толкова желана,че тръгнаха слухове че съм си легнала със президента на фирмата за да я получа Joy

# 52
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не познавам много хора, които пишат грамотно. Не познавам много хора, които да са грамотни, на ръководни позиции и да имат изискване за грамотност като основно при наемане на обслужващ персонал, каквато е позицията на секретарката. Незнам дали ми хващаш идеята, незнам дали разбираш, че съм на същото мнение и при това не съм завършила българска филология, а се разполагам върху бледите си познания от средното и основното образования.
Те повечето трудно четат сложни изречения и дребни букви... Няма откъде да се види правило за правопис и стремеж към сравнително грамотно писане, защото вече няма вестник, книга, реклама или табела върху магазин, където да няма грешка. неграмотността е национална политика и аз, като голяма част от сънародниците си, съм забравила за грамотното писане. Се Ла Ви.
Т. нар. високообразовани хора на високи длъжности не могат да пишат грамотно, а те, ужким, трябва да бъдат еталон. Всичко е ерзац...

# 53
  • Мнения: 192
Аз лично не уважавам секретарките, които от гледна точка на контакта с шефа и вършенето на преводи бля бля административни работи и прочие решават че са едва ли не най важната персона във фирмата.
В тая връзка ако сейлс мениджъра не докара продажби, а ИТ-то скапе информационната система и пак няма продажби всички симултантни преводи, мийтинги, велики административни таскове и кво ли още не реално стават ненужни.
В последната ми работа имах страхотни кавги с една такава дама, решила че щом знае перфектно английски и да прави кафета може да се държи с колегите си като с подчинени. Накрая дори стигнахме до там че да я режа с червена слушалка като ми звъни и да ме търси лично шефа.... Е след една две годинки момата се ожени, улегна, усети се че шефа я прави на луда и сега сме първи приятелчета Simple SmileSimple Smile

# 54
  • Мнения: 2 386
Разбрах те, Калина.

# 55
  • София
  • Мнения: 572
Аз се водя "Офис сътрудник" и наистина сътруднича в дейността на всички във фирмата. Шефовете ми правят забележка на всички да не ме наричат секретарка, може би заради остарялото схващане за тази длъжност. На мен пък изобщо не ми пречи. Кафе правя, когато искам и на мен ми правят, когато искам. А като се майтапят колегите, каква секретарка съм, като не правя кафе, отговарям "Секретарка-гъзарка"  Grinning

# 56
  • Мнения: 620
Не! Naughty
Обаче се чудя от къде произлиза думата секлецарка newsm78...от нищото ли Thinking
Докато има жени,които нямат достатъчно себеуважение и сервилничат от страх,от двуличие,от алчност и т.н. славата на този вид професии ще е не особено завидна....за съжаление. Confused

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
За мен лично не е обидна професия Naughty

# 58
  • Мнения: 4 651
Зависи къде, в нашата фирма секретарката е основният доверен човек на шефа, в смисъл че е в течение на цялата му кореспонденция и график. Помага му да се приготви документално за важни срещи по текущите проекти. Сигурна съм и че заплатата й е много по-висока от на редовия служител, предвид отговорностите й. Тя отнася и много органицационна работа, което изисква и съответните контакти и да е в час с работата на всички останали.
Ако си позволяваме да я занимаваме с "глупости" то е в случаите когато липсва кафе например Simple Smile или хартия, но снабдяването с офис материали просто е едно от задълженията й.

Виждала съм и секретарки, които основно правят кафе и "пазят" шефа от нежелани посетители. И да може би е обидно да си секретарка, която цял ден върти кафета и си прави маникюра, но в чуждестранните фирми като моята и твоята, такива мисля че няма.

П.С. Е някои се вживяват и си мисля, че могат да колят и бесят щом са близо до шефа, но това си е до характер.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Някои наистина колят и бесят, защото те са главният филтър на информация за шефа - те решават кого да свържат по телефона, кого на пуснат, кого да препоръчат, какви документи и информация се въртят и т.н.
За заплати не мога да кажа, защото в зората на демокрацията имаше голяма разлика в заплатите и в задълженията. Когато аз работех бях и наполовина счетоводител и касиер, а длъжностната характеристика беше мираж. Ако на едно място ставаше въпрос за документи, на друго за вдигане на телефона и продажби. Сега се започна с разделението на офис-организатор, секретар, офис-мениджър, офис-асистен и т.н. Това е добре, защото така се знае на кое място какви са правата и задълженията и се работи по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт