Обидна ли е професията Секретарка?

  • 8 405
  • 120
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 103
 Здравейте, от няколко месеца работя в чуждестранна фирма на длъжност секретар-преводач. Филолог съм по образование с магистърска степен. И така доскоро, докато си бяхме само двамата с шефа нещата вървяха много добре, вършехме си работата и никога не съм се чувствала неудовлетворена или обидена. Всъщност работата си ми харесва - интересна е и има възможности за развитие в бъдеще. Но преди месец във фирмата шефа назначи нови колеги - счетоводителка и търговец. И незнам защо новите ми колеги си мислят, че аз съм им нещо като облужващ персонал и че работата, която върша във фирмата е по-маловажна от тяхната. През повечето време имам доста работа като превеждам важни фирмени документи, в които става дума освен за всичко друго и за много пари, както и симултанен превод при важни срещи и преговори, но те си мислят, че моята работа е да им отварям вратата, защото вечно ги мързи да си бръкнат в джобовете за ключ като излизат или идват сутрин или да ме занимават непрекъснато с някакви дребни неща, които не могат да свършат сами.
 Та въпросът ми към всички вас е как възприемате секретарската работа и изобщо защо битува мнението, че секретарката стои малко над чистачката в йерархията, колкото и работа да върши и каквато и квалификация да има?

# 1
  • Мнения: 1 671
Споделям мислите ти.
Може би е време да поставиш колегите си на място.

А това мнение за секретарката битува, според мен, защото досега българските шефове са го налагали по един или друг начин.
Но нещата се променят, фирмите се развиват, работят усилено, мисля, че скоро професията ще бъде реабилитирана.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 064
Шефа ти трябва да им обясни какво могат и какво - не, да искат от теб.
Има секретарки и секретарки, някои наистина стават само да правят кафета и ..., ама както описваш, не си от тях. Отстоявай си позициите.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Изобщо не мисля,че е обидна професия.
Напротив!Много я харесвам.
Икажи две-три приказки на тея колеги,че.... #2gunfire

# 4
  • Мнения: 4 916
Основно правило за оцеляване във всеки колектив - ще те приемат така, както сама си направиш нещата. За да те гледат тези твои колеги отвисоко, значи ти си им го позволила.

# 5
  • Мнения: 510
Хората/ колегите ще се отнасят към теб както ти им позволиш да го направят...
Когато ти поискат нещо - обясни им, че си заета. Ако пък можеш да поискаш ти някаква услуга от тях в замяна на твоята ще си бъдете взаимно полезни.
Лично аз не смятам, че секретарската работа е маловажна - напротив, ти си дясната ръка на шефа. Можеш да му влияеш за решения дори и спрямо твоите колеги.  Mr. Green

# 6
  • Мнения: X
Има такова нещо, хората си мислят,че след като и без това трябва да метеш засраното след тях, защо и да не им измиеш мръсните пепелници,примерно? Thinking
Аз обаче тъпо и упорито отказвам да им подгъзувам Naughty

# 7
  • Мнения: 1 671
...
Можеш да му влияеш за решения дори и спрямо твоите колеги.  Mr. Green

Съвършено вярно!
В практиката ми доста често са ми искали такива съвети.

# 8
  • Мнения: 3 459
Ами кво да ти кажа, остави ги още да ти се качават на главата и после се оплаквай из форумите.
Не мислиш ли, че се държат така, щото ти им позволяваш  Rolling Eyes

# 9
  • на странно място ......
  • Мнения: 493
Основно правило за оцеляване във всеки колектив - ще те приемат така, както сама си направиш нещата. За да те гледат тези твои колеги отвисоко, значи ти си им го позволила.
 Peace

Била съм секретарка доста дълго време и всички във фирмата козируваха! Crazy

Не само не си маловажна, бих казала че си най-важна!!! Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 401
Мдаааа така е. Най тъпото е, че самите секретарки не си уважават професията и се срамуват да кажат, че са такива. Всъщност то май вече няма секретарки - има само офис мениджърки.
А колежките и колегите  трябва да ги дресираш малко.

# 11
  • Мнения: 274
... Та въпросът ми към всички вас е как възприемате секретарската работа и изобщо защо битува мнението, че секретарката стои малко над чистачката в йерархията, колкото и работа да върши и каквато и квалификация да има?

А къде стои секретарката? Под шефа ли? Това е демоде. Секретарката трябва да е  върху сейлс мениджъра, с лице към него, за да и се радва на перфектните цици!



Споделям мислите ти.
Може би е време да поставиш колегите си на място.

Тя е секретарка бе, да не е фън-шуй консултант, че да поставя нещата на мястото им. А?




# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Да се намери добра секретарка е истинско предизвикателство.
(изключваме от този списък разните момичета назначени за да има под ръка нещо за .... )
Та тази длъжност е много отговорна и важана за цялата фирма.
Възхищавал съм се на една такава персона ...

# 13
  • Мнения: 1 350
аз и в момента съм секретарка и смятам ,че съм един от най-важните служители в нашата фирма.Дразня се например когато  ме изпратят да им купя кафе ,но това е по-скоро на майтап ,защото са ми преди всичко приятели ,след това колеги. Показателно е ,че когато отсъствам никой не може да ме замести,а аз мога да замествам всички до един и да вземам адекватни решения по всякакви въпроси Crazy

# 14
  • DE
  • Мнения: 967
Аз се водя Customer Care Assistant, но общо взето съм си секретар.
Никой не ме гледа отвисоко. С юристи, продавачи т.н. сме на едно ниво и даже сме приятели.
Имам страшно много работа, защото се занимавам и с неща, различни от секретарска дейност, и шефа е казал на колегите при нужда да ми помагат!

# 15
  • Мнения: 2 401

Възхищавал съм се на една такава персона ...

Аз също - там, където работя. Мацката е просто уникална. Обаче е хубава и руса, чух нищожествата от низините да я наричат "перхидролката".  

# 16
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
Никак не е срамна професия.Аз съм секретарка в нашата си фирма, и получавам нужното си уважение от всички.

# 17
  • Мнения: 1 350

Възхищавал съм се на една такава персона ...

Аз също - там, където работя. Мацката е просто уникална. Обаче е хубава и руса, чух нищожествата от низините да я наричат "перхидролката".  
 
и на мен ми викат така PartyМного хора си мислят ,че това е работа само са необвързани и лекомислени девойки и не могат да приемат ,че аз ,сериозна и омъжена жена съм останала секратарка.Всъщност обожавам работата си !!!!
И между другото ,заради лошата слава  на самата дума "секретарка",шефа ми ме представа като "адмиистративен асистент" Joy

# 18
  • Мнения: 1 447
 
Не мисля,че това е обидна професия.Имам приятелка която също е секретарка,
но я скъсват от работа.Мисля,че в днешно време длъжността секретар няма нищо общо
с едно време. Thinking

# 19
  • Мнения: 2 386
Не, няма обидна професия. Naughty

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти самата трябва да се погрижиш да поставиш границата и да покажеш, че си много по-близо до шефа, отколкото колегите ти. Дори във фирмената структура на теб пряк началник ти е големият шеф, докато на повечето ти колеги над главите им виси по един малък шеф.
Работила съм като секретарка и в един момент разбрах, че останалият персонал много добре съзнава каква власт има секретарката. Реакциите, обаче с в 2 посоки - или се опитват да омаловажат авторитета на секретарката като я принизяват почти до чистачката и кафеджийката, или стават много сервилни с едва прикрита злоба и клюкарски обвинения, че иска да измести някой от малките шефове.

Затова съвет от мен - образно казано, размахай камшика и си сложи табелка на вратата или на бюрото. Другото, което може да поискаш е да се промени името на длъжността ти така, че да отговаря на естеството на работата, която вършиш и на квалификацията ти.

# 21
  • Мнения: 93
Напротив как ще е обидна?
Аз сьм сьщо секретарка има и работници които,ако имат вьпроси  се обращат кьм мен,заплати им давам и т.н и е ясно че сьм едно стапало над тях, и ми имат уважение.
Така че ти прецени и си избий тези мисли от главата Innocent

# 22
  • София
  • Мнения: 1 103
 Чувствам се длъжна да внеса няколко пояснения:
 За тези, които казват, че аз съм им позволила да се държат така само ще кажа, че вече ясно съм дала да се разбере и на двамата ми нови колеги каква е моята и каква тяхната роля във фирмата. Ефект има, но има още какво да се желае.  Не искам засега да прибягвам до разговори с шефа, защото това би повлияло по някакъв начин на добрия тон между нас. Все пак всички сме млади, но и достатъчно възрастни хора, за преценяваме добре ситуацията.
 Така че с конкретния проблем аз ще се справя и сама.
 Но въпросът ми е малко по-глобален. Все пак тези мои нови колеги идват от други фирми и са свикнали да се държат така с някого. И изобщо защо някои смятат, че секретарка звучи обратното на гордо.
  Радвам се, че форума до голяма степен опровергава това твърдение и че има момичета с моята професия, които се гордеят и са щастливи с работата си.
 П.П. Дебелашкото чувство за хумор на Селинджър няма да коментирам и се надявам да не е злонамерено.

# 23
  • гр.София
  • Мнения: 362
Основно правило за оцеляване във всеки колектив - ще те приемат така, както сама си направиш нещата. За да те гледат тези твои колеги отвисоко, значи ти си им го позволила.
 Peace

Била съм секретарка доста дълго време и всички във фирмата козируваха! Crazy

Не само не си маловажна, бих казала че си най-важна!!! Simple Smile

в нашата фирма не е секретарка, а технически сътрудник и да с доста от тях се познавам лично (а те са около 10, а може и повече), повечето наистина знаят за какво са там, и да тяхната работа не е по-маловажна от на всички останали, важното е и другите да го разберат.
Постави твоите колеги на място и ги накарай да те уважават.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Секретарката-блондинка е мъжка сексуална фантазия, а доколкото съществува в действителност, то тази секретарка освен персонално обслужване на шефа друга работа не вършат.
Повечето секретарки, които познавах бяха доста сериозни дами на средна възраст, които май командваха повече от шефовете си.

# 25
  • Мнения: 5 710
Та въпросът ми към всички вас е как възприемате секретарската работа и изобщо защо битува мнението, че секретарката стои малко над чистачката в йерархията, колкото и работа да върши и каквато и квалификация да има?

Аз съм била секретарка няколко години и ми беше много, много полезен опит.
Станах факир в организирането на каквото и да е, мога работя сто неща наведнъж, умея да комуникирам с всякакви хора, научих език, мога да сменя тонер на всяка машина и какво ли още не. На всички следващи позиции съм се чувствала  с една крачка пред тези, които не са минали по моя път. Разликите винаги са били очевидни - моите документи винаги са били опънати под конец, файлинг, организиране на ден , приоретизиране и тн. са фасулска работа за мен, докато колеги агонизират още в 10. На последната ми работа имах 2ма асистента, които смея да твърдя, че научиха много от мен и се развиват мн. добре.
Мисля, че секретарската работа не е срамна, но е много неблагодарна. Работи се много, заплащането е
направо нечестно. Затова и е подценявана тази работа.
А простите хора винаги съм ги ритала по коридорите - и като секретарка, и като шеф.

# 26
  • Мнения: 1 350
за съжаление ,дори шефа ми и колегите да гледат на мен сериозно ,то клиентите на фирмата ,в която работя,а и цялото ни общество смята ,че това е недостойна професия,защото се свързва само с правенето на кафе и вдигане на телефона.Дори майка ми се притеснявам да каже ,че съм секретарка и казвам само ,че работя нещо в няккава фирма. ooooh!А всъщност при една  малка грешчица от моя страна фирмата би могла да загуби стотици хиляди лева.Отговорността не е никак малка!!!Дано някой ден да надраснем предрасъдъците си !

# 27
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Секретарката-блондинка е мъжка сексуална фантазия, а доколкото съществува в действителност, то тази секретарка освен персонално обслужване на шефа друга работа не вършат.
Повечето секретарки, които познавах бяха доста сериозни дами на средна възраст, които май командваха повече от шефовете си.
тъй си е  Peace

# 28
  • Мнения: 21
Няма обидна професия според мен. Как ще се чувства един служител, зависи освен от него и от колегите му, и от самата работа. Имам предвид, че има фирми, в които секретарката не върши почти нищо, само сърфира в мрежата, а търговския директор се пече всеки ден на бавен огън пред шефовете.
Друго нещо са отношенията между колегите, твоите рано или късно ще си намерят майстора.
Мога да дам съвет да не им позволяваш да си мислят, че трябва да им отваряш вратата или да им правиш кафе. В крайна сметка сте равнопоставени - ти си преводача на фирмата, другия е продавач, а третата е счетоводител. Ти си с предимство, че си отдавана и шефа би трябвало да ти има доверие, ако трябва говори с него , както и с колегите. Дай им ясно да разберат с кого си имат работа, ако пък случайно нещата не се развият както искаш - намери си по-добра работа. Все пак е важно да чустваш добре на работното си място, това е твоя втори дом.
Айде, горе главата и се надявам да се справиш с проблема !

# 29
  • Мнения: 78
Секретарката-блондинка е мъжка сексуална фантазия, а доколкото съществува в действителност, то тази секретарка освен персонално обслужване на шефа друга работа не вършат.
Повечето секретарки, които познавах бяха доста сериозни дами на средна възраст, които май командваха повече от шефовете си.
тъй си е  Peace
Ехо, ето ме... Съществувам!
Русата секретарка. Не обслужвам персонално никой.
Организирам работната програма на средно голяма фирма,
занимавам се с поръчване на офис консумативи,
архив, текущи договори и кореспонденция
с клиенти, отговарям на централата и в момента замествам
колежката от рекламата.  bowuu

# 30
  • Мнения: 5 370
Имало едно време една секретарка в една  компания, която шефът и я правел на луда, а и не само нея. Но тя придобила много добър бекграунд и...... след време, когато този шеф  бил уволнен, тя заела мястото му. Справяла се повече от добре.

П.С. Това не е приказка, а реална случка, случила се някъде из България. Изводът-във всяка дамска  чантичка на секретарка се крие.....маршалски жезъл.

# 31
  • Мнения: 337
Няма обидна работа, дори и на чистачката да е, защото ако не е тя или ти друг ще трябва да върши това, а едва ли ще им е толкова приятно. Много отговорна и сериозна работа, уважавам я. Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 5 079
секретарката не е никак лесна професия и не е за блондинки  Simple Smile

Напротив, аз съм блондинка (естествена), пък нямам оплаквания, че не се справям.
Това е една от най - общите названия на "момиче за всичко" и от него произтичат хиляди отговорности, затова не е никак лесна и обидна професия, напротив. Peace
Работя в голяма IT фирма, сигурно най - голямата в България, да не прозвучи нескромно, но сме две "секретарки" - офис сътрудник (аз) и колежката ми - офис оранизатор.
Без нашата помощ работата на дилърите е мисия невъзможна. Затова никога не ми е обидно, като кажа че съм секретарка. Особено, като обясня какво ТОЧНО върша.
Да си секретарка не значи да правиш кафета само, както е било през тоталитарно време...  Crossing Arms

# 33
  • Мнения: 5 940
Професията не е за всеки, трябва дарба. На мен би ми било невъзможно да я практикувам, прекалено съм егоцентрична. 

# 34
  • Мнения: 639
В нашите фирми секретарките са две.Но те са офис сътрудници всъщност.Честно да ти кажа ,аз лично ,трудно бих си представила как щяхме да работим без тяхната компетентна помощ.Наистина са ни много ценни.Няма начин това да не се забелязва във фирмата.Въобще не мога да допусна някой от колегите да си мисли че може да омаловажи труда им,пък и те няма да се оставят това да се случи.Но едновременно с това се вписват перфектно в колектива.Така ,че мисля от теб зависи.Успех!

# 35
  • Мнения: 1 179
Мда тази професия съм я практикувала в една банка, напълно те разбирам. Всяка сутрин ме чакаше един огрооомен куп документация за превод, който трябваше да се свърши до края на деня, плюс постоянните срещи, на които се налага симулантен превод +++. Заринат си до горе от работа, не знаех даже какво е времето навън, защото не си показвах носа от офиса. Та имах колеги, които ме гледаха отвисоко и ме караха да им върша тяхна работа или пък ме прескачаха и направо влизаха при шефа, а той има важна среща в този момент примерно и после ми се сипеше сол на главата, че съм го допуснала. Това беше в началото, докато в един момент не казах баста и почнах да ги режа по ред на номерата. Та постепенно почнаха да гледат с друго око на мен. Но тези хора бяха изключение, с повечето бяхме в страхотни отношения и много често съм ги прикривала или пък те са ми помагали, когато съм имала нужда.

# 36
  • Мнения: 2 220
Ни най-малко не е обидна. Дори до скоро много ми се искаше да бъда секретарка, но вятърът ме завя в друга посока. Понякога все още съжалявам...

# 37
  • Мнения: 2 563
Добрата секретарка/офис сътрудник е незаменима. Без нея специалистите с навирени носове нищо не могат да вършат. Не им се давай на тези мухльовци!

# 38
  • Мнения: 274
Абе кво е това разделение, кви са тези конфликти, кво е това " секретарката най-велика" , "онези мухльовци", "сложи ги на мястото"....Вие в какви фирми работите? Навсякъде, където съм работил, както и в момента (в момента и аз имам да кажем сътрудничка, не секретарка) винаги съм се разбирал прекрасно с  секретарките. Не само аз, а всички...Клонка правилно каза - не можете да работите в екип. Аре бегайте на тийм билдинг в Сандански бързо. Натряскайте се едно хубаво, после си кажете в очите всичко и за десерт си теглете по една патка и всичко ще е ОК! Simple Smile

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 17:37 от Селинджър

# 39
  • Мнения: 8 163
На български думата "секретарка" има кофти нюанс. Затова фирмите, които очакват по-сериозно участие на "секретарката" в работния процес, й дават друга титла: "асистент" или "личен асистент". Каквато и да е титлата, отношението на хората, с които работиш зависи от два фактора: самоуважението ти и уважението на прекия ти началник към теб.

# 40
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Секретарката в нашата фирма е истински факир- супер организирана и комбинативна. Засичала съм я да говори по телефон, да обяснява със знаци на един колега какво да направи и същевременно пише на компютъра. Веднъж беше в отпуска и един колега прекара часове наред заседнал в асансьора- просто от 80 човека никой не знаеше на кого да се обади...

# 41
  • София
  • Мнения: 932
Аз преди да излезна в майчинство бях секратар-касиер в една фирма за щори дограма, имах много работа обработка на всякакви  документи ,телефона не спираше да звъни, и едновременно с това през ръцете ми минаваха страшно много пари в хиляди, за които бях отговорна аз и още и още задачи.И въпреки това някои от колегите ми искаха да върша и тяхната работа, все им се струваше че аз работя по-малко от тях, въпреки че получаваха много повече от мен. Е нещата се оправиха, когато заявих пред тях и шефа,че си имам достатъчно работа и отговорна , ако не им харесвам да ме уволняват, ще си намеря друга, е не ме уволниха и отношението се промени, ама скоро след това забременях и сега когато се върна вече не знам дали ще е така, страх ме е че определено ще ме подценяват много , ако въобще ме върнат на същатата позиция.
И аз мисля и се дразня страшно много , на някой когато каже , че да си секретарка е супер лесно , трябва ти само визия, лак за нокти , пила, и маникюр и готово, може и така да е във холивудските филми от 80-те, ама днес определено не е така, това си е работа за образован и интелигентен човек , който не рядко е подценяван и върши работа и на половината офис.

П.П. И  в  повечето обяви, четем "търсим секретарка с отличен английски, висше образование, компютър и още безброй умения". И когато отидеш на интервю, ти казват заплата 300-350 лв. случвало ми се е неведнъж, обикновенно съм казвала мерси, трябваше с това да започнете и съм си тръгвала.

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 21:54 от nellyani

# 42
  • Мнения: 9 865
Не съм чела другите мнения. Мирамар, бях в същата позиция като теб, само че не 2, а 50 човека очакваха от мен да ги обслужвам с всичко, което им хрумне (избийте си мръсните помисли от главата). Изморявах се да обяснявам кое ми е работа и кое - не. Така и никой не вдяна, че да си носиш аналгин си е твоя работа, не на секретарката. Работата не е обидна и е доста отговорна, и изисква доста умения и качества за да я вършиш добре, но това "по-висшестоящите" кадри въобще не го отразяват.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 103
 Благодаря на всички посестрими по съдба за съпричастността и споделения опит  Hug Даже селинджър се е изказал този път по градивно - идеята за тиймбилдинга не е лоша, без последното разбира се, че така съвсем ще я втасаме.

# 44
  • Мнения: 3 423
Мда, а не е ли точно секретарката, която
върти (в буквалния и в преносния смисъл)
фирмата. Щото шефът има време за какво?

# 45
  • Мнения: 2 386
И  в  повечето обяви, четем "търсим секретарка с отличен английски, висше образувание, компютър и още безброй умения". И когато отидеш на интервю, ти казват заплата 300-350 лв. случвало ми се е неведнъж, обикновенно съм казвала мерси, трябваше с това да започнете и съм си тръгвала.

Аз бих дала минималната.

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 6 926
В темата прочетох изразите  "симулантен превод" и "висше образУвание".
Несъвместими са с претенциите за висока квалификация; сложност и отговорност на работата .

# 47
  • София
  • Мнения: 932
В темата прочетох изразите  "симулантен превод" и "висше образУвание".
Несъвместими са с претенциите за висока квалификация; сложност и отговорност на работата .

Добре де не мога да разбера, защо се заяждате заради дадена грешка на дума във форум, ами аз примерно пиша много бързо и няма време да препрочитам по 100 пъти какво съм написала тук. Не пиша нито документ, нито нещо официално, нито съм на изпит,това е просто форум.Ако си забележа грешката поправям, ако не дразня окото на перфекционистите  Mr. Green.
А иначе Karen, Evanescent вие може и въобще заплата да не давате има "будали", които дават.
Но не за това беше темата ми се струва  newsm78.

П.П. може да се каже,че съм от поколението на чатърите и много често дори пиша с латински букви а не на кирилица ( не тук разбира се), а иначе чета в този форум всеки ден,много от преди да се регистрирам, но десега не съм се чувствала като на изпит тук , не мисля да го правя и занапред  Peace, просто тук намирам полезна информация, която ме интересува и ползвам, това че не трупам пост след пост и мение след мнение нищо не значи Simple Smile.
Извинявам се на авторката на темата за off-a.

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 22:55 от nellyani

# 48
  • Мнения: 2 697

Като споменахте заплати, да вметна, че наскоро една моя колежка от агенция за подбор беше пред инфаркт, защото й възложиха да намери административен асистент за юридическа кантора с основно възнаграждение 800 лв (!) и кандидатите се брояха на пръсти. Така че да не споменаваме минимална работна заплата, освен ако имате предвид хигиенистката, разбира се. Но и в тази професия хората си имат цена - за секретарките с MA, западен език и "клавиатурна скорост" над 200 символа в минута да не говорим Wink

/Определено ставам твърде емоционална като чуя "минимална работна заплата" - не знам дали предлагащите я случайно са имали нещастието да живеят само с нея. Хубаво е да схванат гладките мозъци на някои новоизлюпени шефове, че минималната заплата е просто една нормативна подигравка, но отдавна на пазара на труда в България, поне в София, за минимална заплата и птичките не пеят./

# 49
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Обидна е заради количеството изисквания и отговорности, които обикновено вървят с нея. Обидно е да наречеш нещо, доближаващо до шесторъката Хеката (Хеката ли беше с 6 ръце или някоя друга бе така многоръка  newsm78) единствено с думата секретарка, изплюто през зъби.
Дори не съм споменала думата "пари", а само съм се ограничила до безграничната фантазия на работодателите.


ПП. Не бих се осмилила да дам минимална на жена, която бърка думата "образование", неграмотността е повсеместна, модна и ни става начин на живот.


ППП. Работя в представителство и от контактите си с чужбински секретарки не виждам това, което се изисква тук. Там имат строго определени задължения, от които не излизат настрани и никой не им иска висше образование, защото това е друга категория. Естествено, допускам, че може би висшето образование в чужбина има други измерения и стойност от тукашното. Въпреки че, Господ в кошара не вкарва и познавам неумни дами, които са завършили в чужбина сериозни дисциплини и това не променя факта, че не могат грам да мислят. Въпреки че  Laughing, кому ли трябва някой, дето си задава въпроси. Така че  Laughing, за себе си трябва да призная, че фактът, че съм родена в стар строй, на Балканите и пр., няма да се промени никога и винаги ще се вижда разликата между мен и западноевропейците (тук не говоря за ниско самочувствие, а за разлики в поведение и отношение към нещата).

# 50
  • Мнения: 2 386

ПП. Не бих се осмилила да дам минимална на жена, която бърка думата "образование", неграмотността е повсеместна, модна и ни става начин на живот.
А аз съм чувствителна на тази тема. Нима това е причина (оправдание?) да се наемат недостатъчно квалифицирани кадри и да им се дават високи заплати?! Трябва да се примирим с положението, защото е ''модно'' и ''повсеместно''? Наистина ли го мислите това?  Rolling Eyes
Мразя да говоря за САЩ, но в случая се налага. Там компромиси не се правят. Ако не си достатъчно добър...дори за МРЗ не работиш. Стажуваш, трупаш опит и се надяваш да станеш ''достатъчно добър'', за да бъдеш избран. И да започнеш от нулата, доказвайки се. Останалите продават сандвичи в Макдонълд'с предимно..
Трябва да има разделение на труда и заплащането спрямо професионалните и интелектуалните възможности на хората, а не спрямо ''положението в момента'', разберете!
(Не коментирам безумните оферти на работодателите, нагледала съм се на такива, но това е друга (обширна) тема.)

Това исках да кажа с примера с минималната работна заплата. И стоя зад думите си.

# 51
  • Мнения: 417
Секретарка съм била в не една фирма,но в първата фирма не аз правех кафето,другите ми го носеха. Mr. GreenТази позиция беше толкова желана,че тръгнаха слухове че съм си легнала със президента на фирмата за да я получа Joy

# 52
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не познавам много хора, които пишат грамотно. Не познавам много хора, които да са грамотни, на ръководни позиции и да имат изискване за грамотност като основно при наемане на обслужващ персонал, каквато е позицията на секретарката. Незнам дали ми хващаш идеята, незнам дали разбираш, че съм на същото мнение и при това не съм завършила българска филология, а се разполагам върху бледите си познания от средното и основното образования.
Те повечето трудно четат сложни изречения и дребни букви... Няма откъде да се види правило за правопис и стремеж към сравнително грамотно писане, защото вече няма вестник, книга, реклама или табела върху магазин, където да няма грешка. неграмотността е национална политика и аз, като голяма част от сънародниците си, съм забравила за грамотното писане. Се Ла Ви.
Т. нар. високообразовани хора на високи длъжности не могат да пишат грамотно, а те, ужким, трябва да бъдат еталон. Всичко е ерзац...

# 53
  • Мнения: 192
Аз лично не уважавам секретарките, които от гледна точка на контакта с шефа и вършенето на преводи бля бля административни работи и прочие решават че са едва ли не най важната персона във фирмата.
В тая връзка ако сейлс мениджъра не докара продажби, а ИТ-то скапе информационната система и пак няма продажби всички симултантни преводи, мийтинги, велики административни таскове и кво ли още не реално стават ненужни.
В последната ми работа имах страхотни кавги с една такава дама, решила че щом знае перфектно английски и да прави кафета може да се държи с колегите си като с подчинени. Накрая дори стигнахме до там че да я режа с червена слушалка като ми звъни и да ме търси лично шефа.... Е след една две годинки момата се ожени, улегна, усети се че шефа я прави на луда и сега сме първи приятелчета Simple SmileSimple Smile

# 54
  • Мнения: 2 386
Разбрах те, Калина.

# 55
  • София
  • Мнения: 572
Аз се водя "Офис сътрудник" и наистина сътруднича в дейността на всички във фирмата. Шефовете ми правят забележка на всички да не ме наричат секретарка, може би заради остарялото схващане за тази длъжност. На мен пък изобщо не ми пречи. Кафе правя, когато искам и на мен ми правят, когато искам. А като се майтапят колегите, каква секретарка съм, като не правя кафе, отговарям "Секретарка-гъзарка"  Grinning

# 56
  • Мнения: 620
Не! Naughty
Обаче се чудя от къде произлиза думата секлецарка newsm78...от нищото ли Thinking
Докато има жени,които нямат достатъчно себеуважение и сервилничат от страх,от двуличие,от алчност и т.н. славата на този вид професии ще е не особено завидна....за съжаление. Confused

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
За мен лично не е обидна професия Naughty

# 58
  • Мнения: 4 651
Зависи къде, в нашата фирма секретарката е основният доверен човек на шефа, в смисъл че е в течение на цялата му кореспонденция и график. Помага му да се приготви документално за важни срещи по текущите проекти. Сигурна съм и че заплатата й е много по-висока от на редовия служител, предвид отговорностите й. Тя отнася и много органицационна работа, което изисква и съответните контакти и да е в час с работата на всички останали.
Ако си позволяваме да я занимаваме с "глупости" то е в случаите когато липсва кафе например Simple Smile или хартия, но снабдяването с офис материали просто е едно от задълженията й.

Виждала съм и секретарки, които основно правят кафе и "пазят" шефа от нежелани посетители. И да може би е обидно да си секретарка, която цял ден върти кафета и си прави маникюра, но в чуждестранните фирми като моята и твоята, такива мисля че няма.

П.С. Е някои се вживяват и си мисля, че могат да колят и бесят щом са близо до шефа, но това си е до характер.

# 59
  • София
  • Мнения: 62 595
Някои наистина колят и бесят, защото те са главният филтър на информация за шефа - те решават кого да свържат по телефона, кого на пуснат, кого да препоръчат, какви документи и информация се въртят и т.н.
За заплати не мога да кажа, защото в зората на демокрацията имаше голяма разлика в заплатите и в задълженията. Когато аз работех бях и наполовина счетоводител и касиер, а длъжностната характеристика беше мираж. Ако на едно място ставаше въпрос за документи, на друго за вдигане на телефона и продажби. Сега се започна с разделението на офис-организатор, секретар, офис-мениджър, офис-асистен и т.н. Това е добре, защото така се знае на кое място какви са правата и задълженията и се работи по-добре.

# 60
  • Мнения: 5 026
 Всъщност то май вече няма секретарки - има само офис мениджърки.
А колежките и колегите  трябва да ги дресираш малко.
[/quote]

Офис сътрудничката е различно от офис мениджърката.... има си длъжностни характеристики за всичко. За това да битува такова мнение сред населението не са виновни всички офис сътруднички(секретарки), а само тези позволили да се отнасят с тях като със слуги и проститутки...  Мисля, че вече се ценят (поне във сериозните фирми и компании) уменията на добрата офис-сътрудничка и всяка фирма трябва да има поне една такава...

# 61
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Незнам дали ми хващаш идеята, незнам дали разбираш, че съм на същото мнение и при това не съм завършила българска филология, а се разполагам върху бледите си познания от средното и основното образования.
.........
като голяма част от сънародниците си, съм забравила за грамотното писане. Се Ла Ви.

Да ти напомня тогава, че "не знам" се пише отделно Wink

По темата - много зависи от човека, който заема тази позиция. Но за обидно - не е.

# 62
  • Мнения: 875
това е една от професиите в българския език, която в женски род се възприема горе-долу така както ти си я описала, а в мъжки род - секретар - като човек заемащ много висока и обществено значима позиция. това само по себе си говори много.  Tired

в конкретния случай, както вече са ти казали, ти сама си се поставила в тази позиция.

# 63
  • София
  • Мнения: 2 623
Напротив  Naughty
Понякога секретарката върти цялата
фирма и съвместява 3-4 длъжности  Hug
За мен тази професия е доста отговорна
и важна ! Секретарката е и лицето на фирмата
пред клиенти и посетители  Hug

# 64
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033

Да ти напомня тогава, че "не знам" се пише отделно Wink

По темата - много зависи от човека, който заема тази позиция. Но за обидно - не е.
Няма нужда, знам, моята учителка по български език, обаче, ме учеше на обратното. Като се има предвид доброто й постижение с мен  bowuu, незнам как да не продължа да го пиша по този начин.

ПП. И преди съм го коментирала моето незнам.

# 65
  • Мнения: 875

Да ти напомня тогава, че "не знам" се пише отделно Wink

По темата - много зависи от човека, който заема тази позиция. Но за обидно - не е.
Няма нужда, знам, моята учителка по български език, обаче, ме учеше на обратното. Като се има предвид доброто й постижение с мен  bowuu, незнам как да не продължа да го пиша по този начин.

ПП. И преди съм го коментирала моето незнам.

не искам да се заяждам, но би ли го изкоментирала пак, че май нещо пропускам.  newsm78

# 66
  • Мнения: 1 312
Спамите,а Wink
И аз да се включа,че са ме учили на "незнам"-слято Rolling Eyes

# 67
  • Мнения: 5
Немога, незнам, неискам не съществуват като правилни форми в правописния речник
(изд. 1997, по-ново няма). Ако след време ги приемат като правилни - моля, праскайте ги във форумите. До тогава са грешни.

 

# 68
  • Мнения: 4 916
Немога, незнам, неискам не съществуват като правилни форми в правописния речник
(изд. 1997, по-ново няма). ...

Има и по-нови издания.

# 69
  • Мнения: 1 668
Ами на обява за секретарка (офис сътрудник) обикновенно си пускат СВ-тата към 15 сервитьорки, 15 барманки, 10 девойки без никакъв опит - току що завършили училище и 1-2 нормални автобиографии, независимо от изисквания за поне 1 година опит или стаж на подобна позиция. От досега наетите повечето не са ставали за нищо. (И в момента имаме едно момиче, което е толкова изпълнителна, коректна и т.н., че направо не мога да си се нарадвам на късмета. всички я уважават безкрайно много и са оценили качествата и) Та по тази причина е и всеобщото мнение за професията - просто кандидатстващите я приемат като нещо, което може да върши всеки, а останалите служители се отнасят зле със секретарката, защото обикновенно от нямане на качествени хора на пазара на труда на тези позиции се назначават само хора без стаж и опит и без желание да научат това, което са пропуснали, които стават само за правене на кафе и вдигане на телефона. П.п. преди години имахме пак отлична секретарка, която беше на тази позиция супер кратко време - повишихме я. сегашната отлична секретарка също нячма да е на тази позиция повече от 2-3 месеца, ако продължава все така и търсенето ще продължи до безкрая - или едни хора стават ценни и ги повишават или не става чеп за зеле от тях... Иначе за мен обидна професия няма...

# 70
  • Мнения: 149
никак даже.професия като професия

# 71
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
никак даже.професия като професия
И твоят Вальо ли е на фитнес?

# 72
  • Мнения: 4 585
Защо да е обидна, зависи от секретарката все пак. Да, може да я направи обидна една секретарка. Зависи и от фирмата. Едно е секретарка на губернатора на Флорида, друго е секретарка на ЕТ "ФиланКишията", дето си пие кафето от бързоварче. Бъзикняханъм.

# 73
  • Мнения: 1 424
Нищо срамно или обидно няма в това да си секретарка  Peace

# 74
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
miramar,

ти май страдаш от някакви комплекси, иначе не би се чувствала по този начин.  Реагираш малко детински, като че ли това ти е първата работа.

Защо смяташ, че си по-важна от счетоводителя, който се грижи за данъците ти, или от търговския посредник, който се грижи за приходите, или от чистачката, която се грижи за чистотата.
Не си по-важна, нито по-малко важна, а си част от екипа, както и всички останали. Защо да не отвориш вратата на колегите си, или пък да не се погрижиш за сутрешното им кафе, или да свършиш нещо за което са те помолили.



# 75
  • Мнения: 2 829
Много ми е интересно как в България много професии се приемат за "обидни". Познавам хора, които с години не работят, защото не могат да си намерят "хубава" работа.
Аз самата съм работила като продавачка в магазин, сглобявала съм календари в печатница, пренасяла съм като хамалин багажите на леля ми срещу половината сума, която би платила на хамалите, брокер на недвижими имоти, секретарка, инструктор по сноуборд, управител на фирма (чужда, не моя си), сервитьорка, разработвала съм компютърни системи, управление на апартаментни сгради, и т.н., и т.н.
Нито едно от заниманията ми не съм приемала за обидно. Работила съм по 2 неща едновременно, сервитьорка бях след като бях управител на фирма-приех го като почивка за мозъка ми, а не като унижение.
Винаги избирам най-добрата работа, която мога да намеря в момента. Бих работила почти всичко.

# 76
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Само човек с комплекси може да се тюхка, че професията му е обидна или недооценена.

# 77
  • Sf
  • Мнения: 808
С опита си на бивш офис мениджър и с учителка от старата школа по български език относно отрицателната частица "не", която се пише отделно от глаголите при изразяване на отрицателно действие, направо се чудя къде отидоха "за и против професията секретарка" Simple Smile

Хубава професия, стига да си с готин и добър шеф. Както също и да не позволиш на другите колеги да ти се качат на главата и да не се почустват "над теб"!

Въпреки това и макар "никога да не казваме никога", не бих работила пак като офис мениджър Simple Smile Освен може би на Марк Хърд  Mr. Green

# 78
  • София
  • Мнения: 1 103
  Странно как във форума някои веднага са готови да дават определения от типа :
miramar,

ти май страдаш от някакви комплекси, иначе не би се чувствала по този начин. 
  без да ме познават.
  Относно отварянето на вратата и правенето на кафе в моя случай дори шефът не ми ги вменява като задължения, така че не очаквам да го правят и другите ми колеги. Обикновено отварям вратата и правя кафе само на гостите. През останалото време си имам достатъчно и доста отговорна работа и не е никак приятно да ме прекъсват за глупости.

# 79
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
miramar,

човек който не страда от комплекси не задава такива въпроси, за да търси подкрепа и уважение от други хора, той сам си знае, че е трудът му е достатъчно важен сам по себе си.

Понеже поставяш въпроса и за йерархията - личното ми мнение е, че счетоводителят стои по-високо в йерархията от секретарката и по тази логика има право да й дава нареждания.

Никой не отрича важната работа, която имаш, но вместо да тръгваш на война с колегите, деликатно можеш да помолиш да не те прекъсват известно време.

Винаги изглеждат глупаво тези служители, които си мислят че са нещо повече от другите, или пък че труда и работата им са най-важни. Това показва само, че самите те не ценят труда на колегите си и го намират за маловажен.

# 80
  • Мнения: 243
Ами на обява за секретарка (офис сътрудник) обикновенно си пускат СВ-тата към 15 сервитьорки, 15 барманки, 10 девойки без никакъв опит - току що завършили училище и 1-2 нормални автобиографии, независимо от изисквания за поне 1 година опит или стаж на подобна позиция. От досега наетите повечето не са ставали за нищо. (И в момента имаме едно момиче, което е толкова изпълнителна, коректна и т.н., че направо не мога да си се нарадвам на късмета. всички я уважават безкрайно много и са оценили качествата и) Та по тази причина е и всеобщото мнение за професията - просто кандидатстващите я приемат като нещо, което може да върши всеки, а останалите служители се отнасят зле със секретарката, защото обикновенно от нямане на качествени хора на пазара на труда на тези позиции се назначават само хора без стаж и опит и без желание да научат това, което са пропуснали, които стават само за правене на кафе и вдигане на телефона. П.п. преди години имахме пак отлична секретарка, която беше на тази позиция супер кратко време - повишихме я. сегашната отлична секретарка също нячма да е на тази позиция повече от 2-3 месеца, ако продължава все така и търсенето ще продължи до безкрая - или едни хора стават ценни и ги повишават или не става чеп за зеле от тях... Иначе за мен обидна професия няма...
Ехаааа, коя е тая читава фирма, че да си пусна и аз едно СВ:)

# 81
  • София
  • Мнения: 1 103
luda,

Първо никога не бих си позволила да давам определения от този тип на когото и да е било във форума.

 Второ не знам на какво основание аз като секретар-преводач седя по ниско в йерархията от счетоводителя. И двете в случая имаме висше образование аз - филология, а тя финанси. Аз не мога да водя счетоводство, а тя не може да извършва надеждно официални преводи. И двете носим отговорност (дори наказателна в някои случаи) за извършваната работа. И тогава защо аз трябва да и отварям вратата щом тя има ключ. Аз не си го позволявам, когато съм била извън офиса и винаги си отключвам дори да трябва няколко минути да си ровя в чантата, очаквам същото и от нея.
  Казвам ти как стоят нещата в нашата фирма, защото явно мнението ти се базира на опит, който е доста различен.
  И още нещо може би позицията секретар има най разнообразните длъжностни характеристики въобще, сравнена с която и да е друга професия и оттам донякъде идват недоразуменията .  

# 82
  • Мнения: 3 447
И двете в случая имаме висше образование аз - филология, а тя финанси.
Ако тя уважава десетичните запетаи толкова, колкото ти препинателните, лоша работа  Simple Smile

# 83
  • Мнения: 461
Е добре де, в крайна сметка кой прави кафето?
И що да е обидно да се вари кафе?
Ако отварянето на вратата се състои в натискане на бутон, който ми е под ръка, не бих го правила въпрос, но пък и не бих търсила ключове, като знам, че има някой в офиса, който да ми отвори.
Иначе не смятам, че професията на секретарката е обидна. Дори да не е магистър и без да е преводач в притурка.

# 84
  • София
  • Мнения: 62 595
luda,

Първо никога не бих си позволила да давам определения от този тип на когото и да е било във форума.

 Второ не знам на какво основание аз като секретар-преводач седя по ниско в йерархията от счетоводителя. И двете в случая имаме висше образование аз - филология, а тя финанси. Аз не мога да водя счетоводство, а тя не може да извършва надеждно официални преводи. И двете носим отговорност (дори наказателна в някои случаи) за извършваната работа. И тогава защо аз трябва да и отварям вратата щом тя има ключ. Аз не си го позволявам, когато съм била извън офиса и винаги си отключвам дори да трябва няколко минути да си ровя в чантата, очаквам същото и от нея.
  Казвам ти как стоят нещата в нашата фирма, защото явно мнението ти се базира на опит, който е доста различен.
  И още нещо може би позицията секретар има най разнообразните длъжностни характеристики въобще, сравнена с която и да е друга професия и оттам донякъде идват недоразуменията .  

Написах го в някой от първите постове по темата - това къде стоиш ти като квадратче от огранизационната схема е решение на ръководството. Ако искаш промяна трябва да го заявиш. Организационната структура е показател за нивото, на което стои всяка длъжност и това определя и изразяването на йерархичните взаимоотношение на персонала по време на работа. Ако твоето квадратче е на по-ниско ниво в йерархията от това на оперативния счетоводител, то това и автоматично определя статуса на оперативния счетоводител като по-висок от твоя.

# 85
  • София
  • Мнения: 18 679
Работила съм като техн. сътрудник в студентските си години и считам, че беше страхотна школа. Колегите ми тогава не са ме третирали като обслужващ персонал, само защото съм обработвала документация, без сама да я създавам. В настоящата си работа се отнасям с уважение и приятелски чувства към секретарките. Не виждам защо следва да виря нос, заради по-високото си служебно положение или по-добрата заплата. Това са такива отживелици ooooh!
И, между другото, в отдела има поне десет човека, които са по-ниско в йерахията от мен и реално са ми подчинени. Но кафето си купувам сама. Мога да възлагам задачи и да търся отговорност за доброто им изпълнение, но правенето на кафе и отварянето на врати не влиза в задълженията на колегите ми.

# 86
  • Мнения: 193
В никакъв случай не мисля,че е обидна - съдейки по себе си, нали съм секретарка от 13 год. в една и съща фирма, и вършейки толкова много работа, като : работа с клиенти, ТРЗ, наличност склад, смятане на разх.норми и материали за производството, приемане и разпределяне на поръчките на клиенти, водене на задълженията на клиенти и доставчици, преводи, поръчки на материали, следене на производството, правене на кафе, разбира се и още и още... #Crazy кое му е обидното???
Че върша работа за няколко човека ? Да, ама не Grinning Heart Eyes

# 87
  • Мнения: 123
Не мисля,че има срамна професия.Пари да има, апак другото.....Освен,че не е срамна е доходоносна Hug Така поне аз си мисля

# 88
  • Мнения: 283
абе който каквото да говори си е кофти тръпка, била съм секретарка на 2 пъти- на един big boss в алкохолния бизнес и на един вече бивш заместник- министър, не е гот точно защото или шефа ти те прави на маймуна или колегите ти. Хубавото е че ако влезеш на шефа си под кожата да му мисли който си е позволил да се държи зле Twisted Evil няколко надменни пуйки доста лошо си изпатиха  smile3508. така че си е професия като професия даже ако си манипулативен тип наистина в един момент може да въртиш всички на пръста си  Wink така че всичко е както си го направиш

# 89
  • Мнения: X
след като е с главно "С",едва ли. Самата професия не би могла, начинът,по който се интерпретира- може, но не и за мен

# 90
Аз почти само секретарка съм била. Била, защото вече не съм, защо ли. Защото за много хора тя е една слугиня, човек
който трябва да прави не само това за което си е подал документите, но и ред други неща. Ако трябва да обслужваш шефа, започват и другите да го искат. Просто се превръщащ в един слуга на много господари. Защо ли е необходимо това? Именно хора-мързеливи, които не искат да си правят кафето, да си отварят вратата, да си пратят писмото и ред други неща омаловажават професията Секретарка и когато получаваш много по-малко от тях, какво ти остава-напускаш и забравяш, че си работила това, защото все пак ти искаш да си запазиш себеуважението.

# 91
  • Мнения: 651
..за много хора тя е една слугиня, човек
който трябва да прави не само това за което си е подал документите, но и ред други неща. 
smile3555
добре си се махнала щом си се чувствала така..
И аз съм от секретарките филолози (бивша).. те тез инжЕнери едно изречение без грешка не могат да напишат..

Иначе обичах да се шегувам, че 90 % от заплатата ми е за да мълча и да не не раздувам това, което съм чула..
нали за това съм секретарка.. Mr. Green

# 92
  • Мнения: 2 759
                      Самата професия не е обидна, нито пък е унизително да отвориш вратата. Или да направиш кафе. Или да поръчаш консумативи. Или да раздадеш заплати. Нашата секретарка обаче това очевидно я обижда. Да не ти дотрябва служебна бележка за нещо  ooooh!... Луд те прави... Отделно консумативи никога няма, винаги е намръщена, и винаги и досаждаш... Нае си помощничка и я инструктира да се държи по същия начин. Не смята за нужно да отговори на въпрос. Абе ужас е... Не знам как и защо я търпят още  Crossing Arms... С умиление си спомням за всички предишни секретарки, които имахме...

# 93
  • Мнения: 411
За съжаление така е.
Макйа ми вече 25 год. работи като секретарка.И кафе прави и врати отваря и...много работа върши за такава неудовлетворителна заплата. Confused

# 94
  • Мнения: 2 018
Зависи от самият човек, дали ще се постави в ролята на Пепеляшка. Зависи и от възпитанието на шефа си, но тогава няма да става въпрос само за секретарската професия, а за всички служители във фирмата му.

А на твоите колеги можеш да размахаш длъжностната си характеристика и да им кажеш, че това и това не влиза в задълженията ти!  Mr. Green

# 95
  • Мнения: 698
Няма обидни професии. Всеки камък си тежи на мястото, са казали хора, по-стари и мъдри от мен.  Peace

# 96
  • Мнения: 2 161
Професията според мен е изключително важна,трудна и значителна.Но все пак зависи секретарката дали е наета,за да бъде дясната ръка на своя шеф или просто да си откопчава и закопчава сутиена.

# 97
  • Мнения: 2 829
Понеже темата пак започна да се обсъжда, аз да питам-смятате ли, че има обидна професия? Обидне ли е професията сервитьорка, чистачка, разносвач на пици и т.н?
Обидно ли е в задълженията ти да влиза да правиш кафе? А да миеш офиса? А да отваряш вратата?
Защо темата е зададена с това заглавие?
Не мислите ли, че всеки труд трябва да се уважава?
Благодарна съм на родителите ми, че са ме възпитали да нямам предразсъдъци и да уважавам всяка една професия. Майка ми и баша ми са физици. Когато бяха трудните години баща ми карзше такси, когато не беше на работа (беше доцент по това време), а майка ми продаваше недвижими имоти (също като 2-ра работа). После емигрираха в САЩ, отначало работеха като продавачи в магазин, а баша ми допълнително разнасяше пици по домовете. След това баща ми започна работа в университета, като физик. Но първата година заплатата му беше малка, та продължи да си разнася пици. Брат ми също разнасяше докато беше студент. Тази година защитава PhD по компютърни науки.
Мога да давам още много такива примери и смятам, че когато един човек е готов да работи, без да се срамува от някакви клишета и предразсъдъци е много по-лесно да се докаже и да пробие.
Ако някой колега иска от мен услуги, които ме затормозяват просто учтиво го моля да не го прави.

# 98
  • Мнения: 651
...Но все пак зависи секретарката дали е наета,за да бъде дясната ръка на своя шеф или просто да си откопчава и закопчава сутиена.
.. и това си проличава още на първото интервю  Rolling Eyes

# 99
  • Мнения: 2 161
Убедена съм,че няма обидни професии.Има хора,които обиждат професията.

# 100
  • Мнения: 3 929
Зависи от това, в какво се изразяват задълженията на една секретарка. Както се казва - има секретарки и секретарки. Преди да постъпя на настоящата си работа, мислех като повечето хора, че да си секретарка е равно на руса, хубава, с дълги крака, които умее да вдига добре, тъпа, която прави кафе и записва часове за срещи на шефа си, а вечерите прекарва с него. Laughing Това - в кръга на шегата, но с известна доза истина.
Мен ме обучаваше секретарката на шефа ми, която беше неговата "дясна ръка", както той обичаше да се изразява. Та тази ми ти секретарка нямаше нищо общо като външен вид с онова, което описах по-торе, да не говорим, че беше на 30 и.... години. Общо взето, всичко във фирмата като информация задължително минаваше през нея. И без нейното позволение нищо не можеше да се направи. Сега вече е зам. търговски директор и си има секретарка, така да се каже. Но бившата вече секретарка можеше всичко - знае английски, италиански, руски, на "ти" е с компютрите, знаеше закони - общо взето - половин адвокат, половин PR, половин преводач и какво ли още не, и никой от фирмата не можеше да я достигне, ама наистина. Чувала съм, когато при шефа са идвали на гости или на среща разни високопоставени личности, много от тях са й казвали, че такава секретарка никога не са срещали. И тези ми ти личности също уважаваха нея така, както уважаваха и шефа.
И никой, ама никой не си беше позволявал да й каже пренебрежително:"Я, направи едно кафе." Просто тя е толкова интелигентна и възпитана, че когато дойдеше някой, сама го питаше, дали желае да го черпи с нещо. Даже когато аз отидох на интервюто с шефа, тя ме попита, дали искам да ми предложи нещо. С колегите си също се отнасяше така, но когато имаше време да прави кафе или да сипва безалкохолни.
Сама си направи извода.

# 101
  • Мнения: 651
Убедена съм,че няма обидни професии.
Има хора,които обиждат професията.

защото имат

# 102
  • София
  • Мнения: 1 103
 Добре де, може заглавието на темата да не е съвсем коректно. По времето, когато я започнах бях малко афектирана и нещата оттогава в моя случай се поизгладиха, но въпреки това продължавам да смятам, че за съжаление това не е от най-уважаваните професии в обществото. Говоря и от опита ми от предишни фирми, в които съм работила. Впечатлението ми е че в много случаи секретарката върши работата на шефовете и на другите служители, но винаги какъвто и гаф да стане тя е виновна - един вид изкупителна жертва дори за чужди грешки.
 Освен това според мен това е професията с може би най-широко тълкуване на длъжностната характеристика, най-разнообразни отговорности, но и най-малко призната и като възнагараждение и като признание.
 Аз самата не смятам да оставам още дълго на тази длъжност и при първа възможност бих я сменила и то най-вече заради липсата на признание.

# 103
  • Мнения: 2 759
...за съжаление това не е от най-уважаваните професии в обществото...
                      Стана ми любопитно кои са уважаваните професии в обществото  Mr. Green. Или имаш предвид, че не е от най-благодарните професии? Да, работата на секретарката е много, но пък аз лично не познавам човек, които да се тръшка, че нещо не му влиза в задълженията и да отказва да го направи(с изключение на секретарката ни, ама тя пък и със задълженията си не е наясно, тъй че...)... Още повече, когато става дума за нещо дребно... Всички вършим каквото е необходимо, спазваме някъв етикет и това е...

# 104
  • Мнения: 2 829
miramar, радвам се, че нещата при теб са се оправили.
Има много длъжности, на които длъжностните характеристики не са ясни, пък и във всяка фирма различните длъжности съвместяват различни неща. Без да съм секретарка в един момент чистенето на офиса беше мое задължение. Без да ми е задължение редовно предлагам кафе на шефа ми, както и на колеги-просто защото аз съм "домакин" в офиса, останалите идват веднъж седмично (тук шефа прави оперативки) и логично-нямат ключове от офиса и не знаят къде е кафето.
Когато започнах работа в предишната ми фирма ме назначиха като секретарка. Постепенно обаче, виждайки, че се справям с лекота с работата си шефа ми даваше все нови и нови неща за вършене. И постепенно се оказа, че заедно управляваме фирмата. Работата ми стана много и взехме още едно момиче да ми помага. Същото нещо се случи и на сегашната ми работа. Лично аз се оплаквам ако задълженията ми станат прекалено много и не ми стига времето да ги свърша, а не че например ми е под достоинството да чистя или да правя кафе. Или да пращам договори по пощата, да принтирам документи и т.н. Но ако не ми достига времето веднага съобщавам на шефа и заедно решаваме кои задължения могат да се поемат от друг човек и кой да е той.
В твоя случай, ако не си претоварена с друга работа-мисля, че няма причина да отказваш на колегите да им отвориш братата или да направиш кафе (аз бих отбелязвала с гордост всеки път, че никой друг в офиса не умее да прави хубаво кафе Simple Smile ). Ако обаче едвам смогваш да се справиш с работата можеш учтиво да отказваш (напр. като те помолят за кафе да кажеш "съжалявам, в момента съм много заета, но ако ти правиш кафе може ли да направиш и на мен?") и т.н.
Самият факт, че задаваш темата с това заглавие показва, че ти допускаш такава мисъл-а не бива. Ако ти сама не уважаваш себе си и професията си колегите ще усетят и може да се отнасят снизходително.
Относно превръщането в изкупителна жертва-това зависи от организацията на работа. Имах преди време една колежка, която все не си свършваше работата, а аз и я възлагах и излизаше, че аз не съм си свършила работата. Обаче започнах да и пращам електронни писма за всичко-напр. говорим си нещо и разпределяме работата, но след това и описвам всичко в писмо. Молех я да потвърди, че го е получила. После, като пита шефа защо това не е свършено-вадя писмото и показвам кога и кой е трябвало да го свърши. И проблема се реши.

# 105
  • In my tropical dream
  • Мнения: 250
ПП. Не бих се осмИлила да дам минимална на жена, която бърка думата "образование", неграмотността е повсеместна, модна и ни става начин на живот.

Калина, ако не тръбеше толкова за тая грамотност, нямаше да се подразня, но виж се как пишеш ОСМЕЛЯВАМ. И това не го казвам, за да се заяждам, а за да разбереш, че и грамотните хора понякога допускат дребни грешки - от бързане и др. причини, а не защото по принцип са неграмотни.

Сори за офф-а.
В момента и аз работя като секретарка (по трудов договор се водя "технически сътрудник") в една малка фирмичка, с останалите служители сме си  станали приятели и се уважаваме, правим си взаимно кафета и никой не се има за по-горен или по-долен ( за щастие). А майка ми от 10год. е "секретарка" в една още по-малка, но по-печеливша фирма и от малко по-малко (7-8год.) върти целия бизнес на шефа си и ако не е тя, досега да е фалирал 10 пъти.
Така че професията секретарка си е много добра даже и никак не е обидна.

# 106
  • Мнения: 3 621
Шефа ти трябва да им обясни какво могат и какво - не, да искат от теб.
Има секретарки и секретарки, някои наистина стават само да правят кафета и ..., ама както описваш, не си от тях. Отстоявай си позициите.

споделям това мнение

# 107
  • Мнения: 712
Не мисля, че е обидна професията секретарка. Обаче е тежка, неблагодарна и изнервяща работа. Казвам го от позицията на човек, който работи това вече две години. В моя случай, предполагам, че чисто йерархично е доста високо разположена (досега не се бях замисляла по въпроса), защото съм на пряко подчинение на баш-шефа  Mr. Green (изпълнителен директор на голям холдинг). Кафета не правя, бонбони не поднасям - за целта има барман, сервитьор и кухненски персонал. Гостите посрещам, когато охраната ги доведе до вратата на кабинета ми, откъдето ги насочвам към съответното помещение, където ще бъде срещата им.
Стоя си зад лъскавото бюро целия работен ден и вечер се прибирам изцедена. Защото докато хората с други професии могат да си планират работата през деня и разпределението на задачите, аз съм в пълна зависимост от шефа ми. Нямам представа в какво настроение ще бъде, как ще промени плановете си в последната секунда, какви задачи ще ми възложи и с каква спешност ще бъдат. И ако другите могат да се измъкнат и да си гледат работата тихомълком, аз няма къде да се скрия. Ако някой е направил фал, го отнасяме ние с колежката ми, покрай този, който се е издънил - защото ние трябва да поднесем новината. С една дума - гръмоотвод... докато се занимавам с обичайната си работа (най-много време ми отнема обработката на кореспонденцията, защото е брутално много)
И между другото, не ми пречи, че съм руса (отскоро  Mr. Green), млада, дългокрака, и, смея да кажа, хубава. Но не ми и помага по никакъв начин. Освен това имам две бакалавърски степени и скоро ще имам и магистърска. Колежката ми пък, освен другото, е и модел, но това не и е помогнало.
Не знам колко време още ще я работя тази работа, но определено не бих се отнасяла с пренебрежение към заетите с нея (основно жени). Пък относно всепризнатите като обществено престижни професии - лекар, учител, пилот, юрист (поне тези знаех аз, когато започнах да си задавам въпроса с какво искам да се занимавам  Laughing) - и сред тях има много плява... и това, че някой практикува такава професия не е причина за автоматично уважение.

# 108
  • Мнения: 432
 Grinning
Ще отговоря с виц:

Компания, която е доста добре развита, за сетен път решава да покаже, че е отворена за всякакви неща и решава да наеме канибали. Естествено, уговарят се - никакви изядени колеги! На десетия ден - голяма тревога - една секретарка липсва и я няма на работа от предишния ден. Свикват спешно събрание, питат канибалите дали те са я изяли-те отричат. После шефа на канибалите ги свиква само тях и казва: "Идиоти! Веднага този глупак, който я е изял да си признае! Ние цяла седмица ядем мениджъри и никой не забеляза - той секретарка ще яде!"

 Laughing

# 109
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Ей, избоде ми очите тази Секретарка.
Сменете заглавието, де.
П.П. Няма обидна професия, стига да си на мястото си и да си вършиш работата.

# 110
  • гр.София
  • Мнения: 362
Ето Ви няколко корпоративни урока:

Търговският представител, деловодителката и управителят на фирма отиват да обядват заедно. По пътя намират старинна маслена лампа. Разтриват я и отвътре се появява един Джин. "Ще изпълня по едно желание на всеки от вас" - казва той. "Първо аз! Първо аз!" - скача деловодителката - "Искам да бъда на Бахамите, да карам джет, без да се интересувам от нищо". Пуф! И изчезнала. "Сега аз! Сега аз!" - крещи търговският представител -"Искам да бъда в Хавай, да разпускам на плажа с личен масажист, безкраен запас от коктейли и любовта на моят живот". Пуф! И той изчезнал. "Твой ред е" - казал Джина на управителя. "Искам тези двамата обратно на работните места след края на обедната почивка" - отговорил той.

Бизнес поука: Винаги оставяйте първата дума на шефа.

Гарванът седял по цял ден на дървото, без да прави нищо.
Заекът го попитал:
- Мога ли и аз като теб да седна и да не правя нищо по цял ден?.
- Разбира се, защо не - отговорил гарванът.
И така, седнал заекът на земята и си почивал. Унесъл се, една лисица изскочила от храстите и го изяла.

Бизнес поука: За да седите без да правите нищо, трябва да сте на висока позиция.


другият път още ще сложа  Joy

# 111
  • Мнения: 8 999
Когато аз работех на тази длъжност, изобщо не се чувствах обидена. Бях церберът на офиса, всички ме питаха кое може и кое не може. Същевременно бях в течение на всички офисни дела, координирах всяка дейност и общо взето бях държавик-самодържец. Дори шефовете се страхуваха от мен, защото много им се карах.
Отношението към секретарката зависи от самата секретарка.

# 112
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Хей,baibibi, само така  Joy Joy Joy

И аз понякога ставам секретарка, когато ни напусне поредната такава. Даже си е много готино - знаеш всички малки мръсни тайни на Шефа. Освен това всички те слушат, защото иначе няма кой друг да им свърши работа, когато се наложи.

# 113
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
....... то вече му се каза асистент  Wink Peace



.... готина професия

# 114
  • Мнения: 2 759
...знаеш всички малки мръсни тайни на Шефа...
                       Верно ли  Shocked?

# 115
  • София
  • Мнения: 17 591
Поговори с шефа си. Попитай го тези неща влизат ли в служебните ти задължения и го помоли ако не да го обясни на новите ти колеги, тъй като пречат на работата ти. С обяснението, че не би искала да се конфронтираш с тях. Разрешаването на спорове /служебни, този е такъв, макар и да не става въпрос за обекта на работата ви/ е част от неговите задължения по принцип.

# 116
  • Belgium
  • Мнения: 7 731
Професията в никакъв случай не е обидна. Бих я нарекла силно подценена в България.

Повечето хора минават през нея в началото на кариерата си или бързат да се отърват от секретарската позиция, което е показателно, че това си е доста тежка и неблагодарна работа. Айде колегите, които си въобразяват много, можеш да ги поставиш на място. Но фактът, че зависиш изцяло от графика и настроението на шефа си остава, а това е адски досадно.

Точно защото има малко наистина "професионални секретарки" (говоря за жени над средна възраст, за които това е кариера, а не начин да си изкарват джобни няколко месеца) шефовете на големи компании са се видели  в чудо, откъде да намерят такива кадри. И са готови да дадат добри заплати.

Но пък не трябва да се изпада в другата крайност - все пак секретарката, офис асистента или както там е длъжността, не е високо в йерархичното ниво и няма как да бъде по трудова характеристика. Често влиза в графа "административен и помощен персонал".

Забравих да вмъкна, че секретарката във фирмата, където работя, се обижда като я наречеш "секретарка" !!

# 117
  • Мнения: 283
ейййй тази тема още ли е актуална......... и я има в къде- що видиш форум
чета, чета и стигам все до един и същи извод. че първо си зависи от самата секретарка и второ зависи от отношението на другите служители и шефа.
аз почти никога никъде не съм се сблъсквала с неприятна секратарка- обикновено това са любезни и приятни момичета......... без които колкото и да не си го признават хората в една работна среда не може. и в повечето случаи са момичета, а напоследък доста често и момчета, които имат специализирано образование, владеят свободно 1-2 езика, и са на ти с компютрите.
просто е нямало кой  да ги спусне на друга длъжност а им се налага сами да драпат...
а клеймото което се слага на тази професия просто се дължи на това че хората в нашта мизерна държавица имат безумно много предразсъдъци и нямат никакво чуство за уважение към човека като човек безотносително към това каква професия упражнява. а за шефовете да не говорим -те малко като лапнат въздух глей кво става
иначе по същата логика аз познавам  и много експертки които успешно си вдигат краката  Wink

# 118
  • Мнения: 283
...знаеш всички малки мръсни тайни на Шефа...
                       Верно ли  Shocked?

верно е , ама всичкииии- любовници, пиянства, лъжи, комар, проститутки и всичко кво се сетиш. мали сега като върна назад във времето е трябвало повече да си манипулирам шефовете
 Mr. Green

# 119
  • Мнения: 47 961
Не е обидна, професия като всички останали
Всъщност доста натоварена и включва много разнообразни дейности
Толкова страници, посветени на тази професия...

# 120
  • Мнения: 4 433
Въобще не е обидна тази професия и аз много я харесвам Wink

Общи условия

Активация на акаунт