Да си представим....

  • 6 431
  • 88
  •   1
Отговори
# 75
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124



Това което съм написала не е в сферата на предположението, а проверена истина. Отсъствието в моя случай е само плюс. Интересува ме разбира се как живеят и останалите. Но тяхното положение не би се променило от това дали бих се върнала и колко бих изкарвала. А по последния ти въпрос, не знам, трябва много да мисля за да реша, не е толкова просто да се каже и се намесват много фактори. Пък и не се налага, нито съм богата в бедна страна, нито живея в богата страна. Живея на място където паричните ресурси се преразпределят по някакъв комунистически принцип, тъй че има много богати, а между останалите разликата в крайна сметка е малка и не носи лично удовлетворение, средната класа е на изчезване. Ако продължава същата политика, скоро ще ме питаш дали искам да съм богата в бедна страна или бедна в богата страна... Confused . След всичко, което изчетох по местните вестници около изборите, оставам с впечатление че и при вас не всичко е цветя и рози както понякога звучи форумите (не го приемай лично, моля).
Сигурно и тука има таксиметрови шофьори и фризьорки, които могат на черно да си изкарат нещо. Повечето шофьори обаче са наемници, фризьорките също и работят във фризьорски салон. Това че някой може да те подстриже някой път вкъщи и да му дадеш 15? (и за теб добре и за него) е по-скоро изключение. Останалите трябва да се справят с парите, които съм описала. Прибавете и малко бакшиш и пак не стигат за нищо парите. Тук има професии и социални групи, които без социални помощи, биха живели не по-добре от колегите си в БГ.


аа, при нас хи4 не е розово. не знам какво си про4ела, но тук комунисти4еско разпределение няма. заплатите станаха по_ниски от испанските и сме на път да изостанем и от Гърция  Confused
средна класа отдавна нЕма.

казваШ, не било толкова 4ерно дереджето в България, ми нали затова се разприказвахме за конкретни цифри, за да преценим.

за таксиметровите тук, нямам предвид за изкарване на "неЩо" на 4ерно, а на солидни суми. но са собственици, а не наемни.  фризьорките си права, не уто4них, 4е нямам предвид работеЩите в салона, а собствениците. рядко съм излязла от салон с касова бележка/фактура, или някакъв законен данъ4ен документ. за какво говорим?

# 76
  • Мнения: 3 521

Сърф4е,казваШ сносна професия. Каква например,изклЮ4вайки про4утите ве4е ИТ специалисти

Лекар,инженер,архитект,нотариус,адвокат тук се имат за сносни.Така и не разбрах в БГ кои са най_котираните  newsm78

+ счетоводители, зъболекари, преводачи, редактори, шофьори-в някои сфери, военни...Лекарите също дръпнаха доста в някои области.

# 77
  • Italia
  • Мнения: 4 492

Сърф4е,казваШ сносна професия. Каква например,изклЮ4вайки про4утите ве4е ИТ специалисти

Лекар,инженер,архитект,нотариус,адвокат тук се имат за сносни.Така и не разбрах в БГ кои са най_котираните  newsm78

+ счетоводители, зъболекари, преводачи, редактори, шофьори-в някои сфери, военни...Лекарите също дръпнаха доста в някои области.

Ако имаШ предвид единици мога да се съглася. Но ако ми говориШ за съсловието като цяло,тц. БаЩа ми е лекар,дядо ми съЩо беШе,двете ми лели и те са медицински работници та горе долу имам представа на какъв хал са и определено не им е розово положението. Сестра ми пък се занимава с преводи и хи4 не е цъфнала нито вързала. Шефа на агенцията ,за която работи оба4е ( италианец женен за българка  Mr. Green ) си е екстра. Така,4е не знам. newsm78
Пак опираме до цифри а освен в един два постинга по_горе други нагледни примери не видях. Thinking

# 78
  • Мнения: 4 399

за таксиметровите тук, нямам предвид за изкарване на "неЩо" на 4ерно, а на солидни суми. но са собственици, а не наемни.  фризьорките си права, не уто4них, 4е нямам предвид работеЩите в салона, а собствениците. рядко съм излязла от салон с касова бележка/фактура, или някакъв законен данъ4ен документ. за какво говорим?

Собствениците и тука се гъчат, иначе не мога да си обясня как плащам 20? за едно подстригване в средна ръка салон (не повече от 20 мин.), а фризьорката получава 5?/час. И тука се работи без документи. Такситата са принудени понякога да издават документи за служебни превози, но иначе и те се скътават. Сигурно има и разни шофьори, които работят за себе си, но ние ползваме големи фирми, в които персоналът е наемен и информацията ми е съвсем от първа ръка. Ако на 1 собственик се падат 5-10 наемника (при такситата може и повече да са), масата се оказва че работи за малко пари. Иначе много неща се правят и тука на черно и това май е единствения начин средният човек да си ги позволи. Облагодетелствани обаче пак са само собствениците, надницата на наемниците си е ниска. Абе балканизация с пълна сила и при нас и при вас...

# 79
  • Мнения: 2 195
Не бих се върнала поне засега.
Просто с много неща съм свикнала тук - ето малкия игра снощи до 21.00 часа навън пред къщата без да се притеснявам. С приятелчета на площадката. Аз обелих с усмихнатите си комшии половин час приказка и се прибрах. В моя малук град в България ще стоя с него на покривите на едни гаражи пред блока от страх да не падне , или да не излезе на шосето , защото площадки няма. Ако има -под люлките - бетон , ще ме е страх да не си пръсне главата...
Ако е лошо времето тук ще го заведа на закрита игрална зала , ще си почета книжка , а той ще се наиграе ... в моя малък град в България такава няма.
Ще отида на разходка тук по нашия търговски център , ще си купя каквото ми трябва , обслужена добре и с усмивка . В моя малък град в България продавачката ще се подпира на щанда и ще пъшка.
Ще отида в гората, която си има езеро , пътеки за яздене и една камара детски кътове , ще се насладя на прекрасен ден , усмихнати хора и отговорни деца... В България , в моя малък град един парк като хората не остана... всички са намръщени , синът ми на първата минута е ухапан от друго дете заради играчка...
Вземам тук по 25 евро на учебен час ( когато се отвори работа ) , а още съм студент... В България , в моя малък град едва ли ще си намеря работа по специалността , защото има само едно училище с музикална паралелка... Ще вземам учителска заплата.
Май мноооооого съм се разглезила тук , не ще се завърна скоро..

# 80
  • Мнения: 3 423
Ама вие съвсем започнахте да сравнявате круши с ябълки. Нали трябваше да си представям за себе си, не за целокупния български народ как живее.  WinkАко аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.

Именно! Защо да си представям неща,
които, ако съм здрава, няма да станат.
Ето защо казах, че с лежане се вземат
300 евро в България. С нищонеправене.

# 81
  • Мнения: 3 521
Ди Рокче, точно за това написах лекарите в "някои области" - гинеколози, кожни, очни, даже и няколко епидемиолога познавам, които да речем, че определено не бих ги мислила.
Братовчед ми работи като нотариус - него и с 3000 евро тук няма да го съблазниш, сестра му превежда от испански - плащат и по 10-20 лева на печатна страница в зависимост от сложността и характера на литературата.
Цифри..
Баща ми след като се пенсионира започна да работи частно като шофьор в строителна фирма - взима 750лв. чисти. Работи от 8 до 18ч. - съвсем прилично за човек на неговата възраст.
Майка е военна - конкретно не зная точно колко и е заплатата, но е над 600лв.
Моята заплата беше сравнително висока, когато напуснах (2004г. - строителство) + че имах служебна кола и телефон, и то на работа намерена по обява във в. Труд. Много добър мой приятел се върна в Казанлък след като приключихме с ученето, въпреки че имаше ВЕЛИКОЛЕПНИ възможности за работа в София. Предпочете да си получава 480 лв., които му ги дадоха там, но пък в 16.30 ми звънеше да ми каже, че си е в къщи вече - работата му беше на 10 мин. с автобус от тях или на 20 пеша. Казва, че му стигат доволно - сега чакат бебе и като гледам не се е залетял да търси допълнителна работа...

Иначе не сме в България заради работата на мъжът ми - просто неговата професия няма ответна в страната ни...А и смогът ме дразни Mr. Green .

# 82
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ди Рокче, точно за това написах лекарите в "някои области" - гинеколози, кожни, очни, даже и няколко епидемиолога познавам, които да речем, че определено не бих ги мислила.
Братовчед ми работи като нотариус - него и с 3000 евро тук няма да го съблазниш, сестра му превежда от испански - плащат и по 10-20 лева на печатна страница в зависимост от сложността и характера на литературата.
Цифри..
Баща ми след като се пенсионира започна да работи частно като шофьор в строителна фирма - взима 750лв. чисти. Работи от 8 до 18ч. - съвсем прилично за човек на неговата възраст.
Майка е военна - конкретно не зная точно колко и е заплатата, но е над 600лв.
Моята заплата беше сравнително висока, когато напуснах (2004г. - строителство) + че имах служебна кола и телефон, и то на работа намерена по обява във в. Труд. Много добър мой приятел се върна в Казанлък след като приключихме с ученето, въпреки че имаше ВЕЛИКОЛЕПНИ възможности за работа в София. Предпочете да си получава 480 лв., които му ги дадоха там, но пък в 16.30 ми звънеше да ми каже, че си е в къщи вече - работата му беше на 10 мин. с автобус от тях или на 20 пеша. Казва, че му стигат доволно - сега чакат бебе и като гледам не се е залетял да търси допълнителна работа...

Иначе не сме в България заради работата на мъжът ми - просто неговата професия няма ответна в страната ни...А и смогът ме дразни Mr. Green .

Не искам да се впускам в подробности,понеже съвсем Ще изместя аргумента,но Ще спомена само за хрониките:
баЩа ми е гинеколог,работи в държавно болни4но заведение в София и заплатата му е около 400 лева +/-. Налага се да работи на 4астно ( не само в кабинета си ) за да избута до края на месеца.В момента на "крехката" възраст от 55 години си е подал документите за Франция и каза,4е е готов да по4не от нулата само и само да се махне от Бг ,понеже се е уморил да се бори среЩу вятърни мелници Confused
майка ми,бивШ военен служител в МНО,заплата 300 лева.ПонастояЩем служителка в ПоЩи и далекосъобЩения,заплата 350 лева
Понякога си представям ситуация, обратна на тази поставена в темата:ако майка ми и баЩа ми живееха тук какви биха били доходите им и стандарта им на живот  Crossing Arms
няма да продължавам,4е съвсем разводних темата,за което се извинявам на авторката  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 18:28 от mcdirock

# 83
  • Мнения: 3 034
............................

Имам обаче един въпрос, като стане въпрос за живота в чужбина, всички казват едно и също 'не си давам спокойствието'. Всеки път се чудя, къде е това спокойствие.  newsm78 За какво точно става дума? Аз не бих казала че живея спокойно, напротив, живея в доста стрес. Та в какво се изразява за вас спокойствието?

И друго, за средата на децата: какво и е на средата в България? Аз гледам децата на приятелите ми растат в същата среда, която мога да предоставя на детето си тука. Дори в по-добра, защото те могат да си позволят частни училища, за каквито аз не мога да мечтая.

...................

абсолютно подкрепям! и аз не мога да разбера за какво спокойствие става въпрос  newsm78 защото ако не е финансовото, което постоянно се изтъква, тогава кое? тук се работи и повече от България, стресът изобщо не е по-малък, престъпност дал Господ, наркотиците са на всеки ъгъл, средата в училищата е... без коментар, деца по улиците не може да се видят да играят, всеки родител се притеснява - с две думи, кое му е различното и по-спокойното? вие по-малко ли работите, в град без престъпност ли живеете, там сигурни ли сте, че децата ви са много защитени?

изобщо да се говори за спокойствие в съвременния свят за мен е абсурдно. нито спокойствие, нито сигурност предполага времето, в което живеем. и това не зависи от географията, а от динамиката на живота. и в БГ, и извън нея и педофилите, и дрогата, и проституцията в училищата - все ще си ги има.

а средата на децата в България не е с нищо по-лоша от тази извън България - зависи от родителите, от тяхната среда, от училището, от възпитанието - навсякъде все от тези неща ще зависи. ако в чужбина едно семейство живее в гето, едва ли средата ще е по-добра от тази на семейство, живеещо във Филиповци примерно  Whistling

допълвам защо не съм в БГ - защото съм миткало  Mr. Green излязла съм за първи път в невръстна възраст и съм човек само като пътувам  Hug но, ние сме в момента зависими от договори, най-вече съпругът ми, който договор дано му осигури докторат. оттам нататък ще имаме възможност да изберем следващото местонахождение  Grinning

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 20:09 от simplyaven

# 84
  • Мнения: 3 034
...........................
Simplyawen, заповядай при нас  Hug

 Laughing благодаря, но като свършим с договорните задължения, мисля да св връщаме към добрата стара Европа, да видим какво ще предложат   bouquet

# 85
  • Мнения: 4 399
Макдирочка, не гледай поколението на нашите родители, там е съвсем друга работа. Много ми е мъчно за тези хора, те нямат никаква перспектива, права си. Всъщност не перспектива, ами и път за оцеляване нямат без помощ от децата си в най-общия случай. Освен това след като баща ти работи в болница, при всички случаи изкарва по-малко пари. И тук лекарите в болниците са далеч по-зле платени от тези на частна практика. Но един по-млад лекар с частен кабинет, мисля че и в БГ изкарва съвсем не лоши пари. За тези пък дето са си отворили разни частни клиники, изобщо да не говорим.

# 86
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не бих се върнала поне засега.
Просто с много неща съм свикнала тук

В България , в моя малък град един парк като хората не остана...
Май мноооооого съм се разглезила тук , не ще се завърна скоро..


При вас наистина стана ужасно положението с тия градежи и липсата на градинки. Миналата година минах покрай Пишмана и  ooooh! ooooh! ooooh! как успяха да застроят всичко, че даже до шосето са построили кооперации ( откъде влизат хората не ми е ясно, от спирката, май).

И аз се чувствам разглезена, което ме кара да се страхувам малко, че ако ми се наложи да се върна, ще видя голям зор със справянето на разни битови и други проблеми. Много лесно и бързо се свиква на по-лесното, ама обратно..... Rolling Eyes



# 87
  • Мнения: 214
и а3 не си представям връЩане в бг. Свикнах на удобния и спокоен дори понякога ску4ен живот тук. В на4алото вси4ко това ме дра3неШе, исках екШън, емоции и светът да се върти по_бър3о, но май остарявам и уредения на4ин на живот все пове4е ми допада.
Вярно е, 4е в бг бих имала супер работа и мн добра финансова сметка, но 3а мен е по_важно средата в която семейството ми живее и детето ми расте. 3а съжаление бг не ми дава това, което имам тук, така 4е въобЩе не си поставям въпроса да се връЩам ли или не.

# 88
  • Германия
  • Мнения: 111
Изказвам мнение на човек който е в София.
За високо квалифицирани специалисти заплата от 1000-1500 евро (чисто) в София не е изключение а по скоро е правило, (не визирам мениджъри- там са 3 пъти по високи)
Моята лична позиция и път е към западна Европа.
Ако питате защо, не е заради заплатата. В София имам много добра работа с много добро заплащане.
Просто се уморих, вече 20 години демокрация и почти нищо не се променя в нашата мила родина.
Лудницата в София е невероятна, мръсотия, прах, задръстване, с всеки ден е все по-грозна и все по-населена. Простотията е навсякъде, хората нямат никакви ценности.
Най-тъжното е че пенсионерите са поставени на колене, като ги видя по улиците и ми се доплаква.
Истината е че ако излезем от валутния борд не изключвам да се повтори ужаса на хиперинфлация от 97 година.
 Shocked

Общи условия

Активация на акаунт