Да си представим....

  • 6 462
  • 88
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Да си представим, че семейството ни има 3000 евро доход, живее в къща или голям апартамент с няколко стаи, градина. С лекота си позволяваме да си купуваме материални неща....

Да си представим, обаче, че искаме да се върнем. И го правим. Доходите стават около 300-400 евро ( в най-добрият случай) на месец, двустаен апартамент и купуването на материални неща става след дълго обмисляне и не с такава лекота.

Колко от нас ще успеят? Колко няма и защо?

Представете си.....

п.с. Със сигурност много от нас живеят тук по причини различни от печелене на пари. Просто се замислих дали този начин на живот ни променя и до каква степен? И ако преди 5-6-9-10 години сме живяли по вторият начин, дали бихме могли отново да живеем, като средностатистически българин. Човешкото същество е адаптивно същество.....Дали, обаче, винаги можем или рационалното мислене взима по-голямо надмощие?     

# 1
  • Мнения: 3 491
Преди не повече от няколко дни черпих с добър литературен разказ на подобна тема. Може някой да пожелае да се почерпи пак. За връщане в Русия става дума, но емоциите са сходни, а отговорите - правдоподобни. Според някои читатели на разказа - и реално случващи се:
http://www.newyorker.com/fiction/features/2008/04/21/080421fi_fiction_krasikov

# 2
  • Мнения: 1 147
Защо доходите ни стават 300-400 евро в най-добрия случай, не разбрах?

# 3
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Защо доходите ни стават 300-400 евро в най-добрия случай, не разбрах?

Средностатистически, дори в по-малък град на България ще са под тези. Айде може и повече да станат. Идеята е, че стават доста по-малко от това, което си имал преди, т.е. финансово дръпваш назад.

# 4
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Калинке, като оставим настрана това, че освен финансовите аспекти, хората преценяват още сума ти неща, ми се струва, че описаните от теб варианти са много крайни противоположности. Нито в чужбина всички българи живеят в огромни (собствени!) къщи, нито в България биха живяли при тези условия...
Така че съпоставката е много трудно, дори и за тези, които имат богата фантазия и по принцип си представят какво ли не  Simple Smile

# 5
  • България
  • Мнения: 1 090
Аз не само ,че си представям ,но дори съм го правила,след 12 години в чужбина се върнах и живях 2 и половина години в България,това бяха най- хубавите ми години,не съм живяла царски,но не ми е липсвало и много.Работа намерих веднага,няма да казам за колко пари,да не ви стресна Stop.Но се върнах обратно в чужбина заради сина ми.Един ден пак ще се завърна в България ,това ми е мечтата. Praynig
Не знам за какви драми се говори при положение ,че и в България се раждат и живеят хора и то добре.Е,не може да искаме да имаме западен стандарт ,но и с по- малко се живее.
Българските лекари са  много по- добри ,спасиха мен след катастрофа и оперираха детето ми и то безплатно.
Образованието е добро.Доволна бях от повечето неща  и не искам друго от живота,но другите около мен не ме разбират.Бяха изумени,че съм се върнала,но като е толкова зле те как стоят там newsm78.
Както сме живяли в България преди ,така може и след.Малко странно ми се струва толкова да сме се променили ,че чак да сме чужди за собствената си страна,и жалко,който се изживява за такъв. Confused
Така ,че аз се имам за успешно завърнала се  Laughing и мисля ,че който успява в България ,успява в чужбина и обратно.И в България съм живяла нормално и в чужбина.Но емоционално в България е по -лесно!
И често въпроса не е да си добре материално,това е постижимо навсякъде,а да си удоволетворен емоциално и държавата да ти харесва.Ако ли не,всичките пари и имоти не помагат.
Та ,както Мента казва,въпросът не е до парите май за много хора. Peace

# 6
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Не знам , не мога да кажа , но ние и сега живеем с по 800 евро на месец които за Италия са дори по малко от 300 - 400 евро на месец по твоя пример за България, не знам дали имаше предвид нея и материалните неща ги купуваме с мноооого мислене и дълго обсъждане, ако изобщо купуваме, но наистина човек се съобразява според възможностите си и ако това влиза в бюджета се живее според приходите или се мисли за още някакво препитание Peace

# 7
  • Мнения: 3 423
Да си представим, обаче, че искаме да се върнем. И го правим. Доходите стават около 300-400 евро ( в най-добрият случай) на месец, двустаен апартамент и купуването на материални неща става след дълго обмисляне и не с такава лекота.

Това са мизерно малко пари за България!
Шегуваш се, нали?! Не мога да си
представя човек, учил и работил
зад граница, да се върне за толко
мизерно възнаграждение в София.
Ако чавка ми изпие мозъка и стане
така, както предлагаш, може би ще
изпадна в дива депресия, да не кажа
и по-силни думи. Не мога, бе, не мога
да си го представя. Не е нормално. Не
обещавам, че бих задържала на толко.
Разбира се, ако съм здрава и читава.


1. който успява в България , успява в чужбина и обратно.
2. Но емоционално в България е по-лесно!

Абсолютно съм съгласна с горното!!!

Последна редакция: нд, 27 апр 2008, 19:11 от Liska

# 8
  • Мнения: 5 710
Да си представим, че семейството ни има 3000 евро доход, живее в къща или голям апартамент с няколко стаи, градина. С лекота си позволяваме да си купуваме материални неща....

Да си представим, обаче, че искаме да се върнем. И го правим. Доходите стават около 300-400 евро ( в най-добрият случай) на месец

Калинка,  през 2005та в България имах доход около 700 евро и далеч не съм била "най-добрият случай",над мен винаги е имало поне 2-3  управленски нива.  Заплатата ми всяка година се покачваше с близо 50 % ( това къде на запад го има?). В България ако се върна за 20ина минути ще си намеря  релеватна работа, заплатена  по световен стандарт и не искам да се впускам в обяснения какво бих си позволила там с 2000 евро месечен доход и какво тук с 2000 евро месечен доход.  И тук, и там живея в собствен имот, там даже имам два, че и земя ( това колко хора на запад го имат в наследство, например).   Тоест, " Нема да се пуашиш!" ми е мотото Wink , където е текло, пак ще тече, права е агентката.  Важното е сърце да е широко.

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 00:11 от 10¢'s cafè&lounge

# 9
  • Мнения: 11 313
Не сравнявайте София като еталон за заплатите в цялата страна.
Брат ми е ИТ инженер и в Стара Загора взема 200 евро. В София щеше да взема 700 евро.
Да си имаме уважението. Това е истината. София не е цялата страна. Да не споменавам далеч по-малките градчета.
Цените на хранителните продукти са по-скъпи от тези в цяла Европа.

# 10
  • Мнения: 5 710
Вечерница, аз говоря за себе си, от мен се иска да си представя невъзможно нещо. Евентуалното ми завръщане в България  не би било крачка назад във финансово отношение , както твърди Калинка, че 'със сигурност ще стане" - няма да стане,  напротив, стандарта ми ще се покачи, защото с почти същото количество евро ще си позволявам доста повече неща и услуги, най-вече.  Уваженията си ги имаме, но аз си представям нещата за мен по конкретен начин,  не съм обобщен образ нито на емигранта в чужбина, нито на българина в България. И това е темата - ако беше въпроса да обобщим 'ситуацията', тя Калинка няма нужда от тема,виждам,че обобщения образ си го има по дифолт.

# 11
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ако утре реша да се върна в България, с моята професия ще взимам 200 евро. Не всички стават или са учили за бизнес, така че има хора и с обикновени професии.

Преди години ми се наложи да живея няколко месеца в къща без никакви удобства, тоалетна навън, печка на дърва, чешма в градината и т.н. Замислих се дали бих могла и днес да  го направя ( бях много щастлива по това време...), но не съм убедена, че ще успея. Този ми начин на живот, явно, ме е поразглезил. Или лятото, когато си ходим и пазаруваме от кварталният супер. Честно казано, мъкнене на торби, което съм правила 19 години, сега ми тежи. Пак явно свикване с "от супера, в колата, в къщи"

Все си мисля, че малко или много някои неща са ни променили....А и, за да има много хора, които казват, че не се връщат, защото ще имат друг вид живот, явно все пак си играе роля как живееш сега ( дори и не в собствена къща, но поне  в Холандия не е  проблем ( освен в много големите градове) да си под наем и дори, ако не получваш достатъчно, ти отпускат част от парите като помощ. Това в България го няма)...

# 12
  • Мнения: 5 710
Ами Калинка, в такъв случай питай направо бихме ли се върнали за 300 евро, да ти отговорим всички със средностатистическия отговор 'не, не бих' и да се успокоиш, че филма е черно-бял, а не че телевизора ти е развален.

# 13
  • Мнения: 85
От по-лошо на по-добро лесно се свиква, от по-добро на по-лошо - по трудно е...
От мен ако зависеше, не бих се върнала, но мъжа ми пък смята, че в БГ "емоционално" се живее по-добре, както е писала Агентката, само че за образованието дали е по-добро и къде,  newsm78, не знам...

# 14
  • Мнения: 27 524
1. Да си представим, че семейството ни има 3000 евро доход, живее в къща или голям апартамент с няколко стаи, градина. С лекота си позволяваме да си купуваме материални неща....
2. Да си представим, обаче, че искаме да се върнем. И го правим. Доходите стават около 300-400 евро ( в най-добрият случай) на месец, двустаен апартамент и купуването на материални неща става след дълго обмисляне и не с такава лекота.
3. Колко от нас ще успеят? Колко няма и защо?
4.Човешкото същество е адаптивно същество.....Дали, обаче, винаги можем или рационалното мислене взима по-голямо надмощие?     

1. Няма нужда да си го представям, при нас е факт (засега).
2. Искаме, да.... но само аз. Засега ще сме тук. 300-400 евро на месец е абсурд за млади, здрави и умни хора. Както каза Лиска, който успява навън, ще се справи и в България. И все пак - материалните неща не са важни и ценни сами по себе си, но са безценни при нужда и за нормално съществуване във времето, в което живеем.
3. Не мога да отговоря на този въпрос, без да сме опитали. Гаранции никой не дава предварителни.
4. И на този въпрос няма категоричен отговор - зависи от човека, от обстоятелставта, от шанса, от характер, разсъжедения... не може да се каже конкретно нищо, освен когато е базирано на личен опит, но тогава просто не е обективно  Simple Smile

# 15
  • Мнения: 4 399
Ами Калинка, в такъв случай питай направо бихме ли се върнали за 300 евро, да ти отговорим всички със средностатистическия отговор 'не, не бих' и да се успокоиш, че филма е черно-бял, а не че телевизора ти е развален.

Този отговор много ми хареса и го намирам за много точен. И без да съм учила за бизнес, смятам че няма да ми се налага да работя за 300-400?. Доколкото ми е известно, бих имала доход, който би ми позволил да имам доста приличен стандарт на живот. И не знам колко средно статистически българи познавам, но не познавам нито един човек който да си няма тоалетна вкъщи или парно отопление, защо трябва да си представям че аз ще бъда най-изпадналата? newsm78  Моето поколение живее съвсем не лошо, а по-младите от мен, пък имат далеч по-добри перспективи за професионално развитие от връстниците им тук. Имам и достатъчно много познати които живеят в БГ при по-добри условия отколкото други мои познати живеят тук. А пък когато ходя на пазар съм единствената, която мъкне торби. Изобщо, това което искаш да си представя е някакъв пълен абсурд. Не казвам че няма хора, които да живеят по описания от тебе начин, но нямам причини да мисля, че бих била от тях. Културен шок бих изживяла защото вече над 10 години съм извън страната, но и тук го изживявам отвреме на време, а и доста неща ми се струват твърде сходни със ситуацията в БГ.

# 16
  • Мнения: 3 034
Агентка-007 ,  Peace

Калинка, ти не си ли учителка? защото аз не познавам такава, която да работи за едните 200 евро в БГ  newsm78 дори само от частни уроци или извънкласни занимания си докарват поне още толкова. отделен е въпросът ако не му се работи на човек и иска да се прибира след 6-тия час. но тогава с такава нагласа, каквото и да работи все ще е на ръба на съществуването.

Вечерница , мисля че брат ти просто трябва да потърси друг работодател. братовчедка на съпруга ми - незавършила още!, започна работа в по-малък град от Стара Загора като ИТ, взима 650 лева в момента - абсолютно стартово ниво - пробват я все още  Peace

# 17
  • Мнения: 3 423
Как изобщо може да си позволите
да се върнете за 300 евро, не знам.
Може би само с лежане се изкарват
толкова, тоест, ако нищо не правиш.
Ако правиш нещо, няма как да висиш
за тия стотинки. Само мързелите могат
да се задоволят с толкова малко пари.

# 18
Как изобщо може да си позволите
да се върнете за 300 евро, не знам.
Може би само с лежане се изкарват
толкова, тоест, ако нищо не правиш
.
Ако правиш нещо, няма как да висиш
за тия стотинки. Само мързелите могат
да се задоволят с толкова малко пари.


абе не съм много убедена в това, но Щом казваШ, дано да е така....

ако въпросът е бих ли отиШла доброволно да живея в мизерия, не не бих (въпреки, 4е в бг. не съм живяла по този на4ин)

# 19
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Как изобщо може да си позволите
да се върнете за 300 евро, не знам.
Може би само с лежане се изкарват
толкова, тоест, ако нищо не правиш.
Ако правиш нещо, няма как да висиш
за тия стотинки. Само мързелите могат
да се задоволят с толкова малко пари.


Това въобще не е вярно, което си написала. Познавам доста хора, които се смачкват от работа и получават жълти стотинки.

..... само от частни уроци или извънкласни занимания си докарват поне още толкова. отделен е въпросът ако не му се работи на човек и иска да се прибира след 6-тия час. но тогава с такава нагласа, каквото и да работи все ще е на ръба на съществуването.


Гнилото на българската образователна система е, че децата в масовост трябва/ ходят по частни уроци. Искам да вярвам, че един ден няма да им се налага, а часовете в училище ще са достатъчни.

 Stop Не се хващайте за цифрите, като отпорна точка за размишление....И идеята не е, ако се върна ще получавам много повече, правила съм го и т.н.
По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 13:55 от Kalinka

# 20

 Stop Не се хващайте за цифрите, като отпорна точка за размишление....И идеята не е, ако се върна ще получавам много повече, правила съм го и т.н.
По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

разбира се

# 21
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967

 Stop Не се хващайте за цифрите, като отпорна точка за размишление....И идеята не е, ако се върна ще получавам много повече, правила съм го и т.н.
По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

разбира се

Как? Ето това ми е интересно....

# 22
  • Мнения: 780
Simplyaven, не говорим за това какви възможности хората от определена професия имат за изкарване на пари в извънработно време. А за това дали е съпоставимо като количество труд и заплащане.

В БГ преподавах във висше учебно заведение, тичах в частно училище, имах частни ученици и водех и вечерни курсове. Сутрин първият ми час започваше в 7.15, вечер приключвах в 21 ч. Можех да си позволя необходимото без да си броя стотинките и успявах и да спестя малко. Но с цената на какво???? И дали щях да мога да работя толкова много, за да поддържам сравнително добър стандарт на живот, ако бях семейна с 2 деца? И колко години щях да издържа на това темпо?

В момента не мога да си представя завръщане в БГ. Не бих го направила във въображаемата ситуация описана от Калинка.

# 23
  • Мнения: 1 107
[И дали щях да мога да работя толкова много, за да поддържам сравнително добър стандарт на живот, ако бях семейна с 2 деца? И колко години щях да издържа на това темпо?
Като прочетох въпроса именно това си представих- колко биха желали да загубят цялото си свободно време, нерви връщайки се у нас и успявайки да живеят нормално. Според мен малко...за съжаление много малко, а и не всеки е ИТ специалист или икономист на мениджърска позиция....

# 24
  • Мнения: 11 313
Аз лично бих се върнала само при реформа на образователната система и то с обратен знак - т.е. да върнат старата, по която повечето сме израснали. Това, което в момента работя от къщи, мога да го работя и оттам. Ще мога дори за забавление да се върна и в театъра, въпреки мизерното заплащане. Няма колега, който да получава повече от 200-300 евро. Confused

# 25
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Не мога да си представя, защото докато бях в Бг не съм била в тази средна статистика Wink, която си описала и не съм заминала за да живея по-добре на вън. Явно съм късметлийка Laughing.

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аз лично бих се върнала само при реформа на образователната система и то с обратен знак - т.е. да върнат старата, по която повечето сме израснали.

Това се съмнявам, че някога ще стане.


Като прочетох въпроса именно това си представих- колко биха желали да загубят цялото си свободно време, нерви връщайки се у нас и успявайки да живеят нормално. Според мен малко...за съжаление много малко, а и не всеки е ИТ специалист или икономист на мениджърска позиция....

Горе-долу това имах впредвид ( нещо, на което сме свикнали сега тук, бихме го загубили там и това би ни спряло за крачка назад, дори и да искаме....)

Не мога да си представя, защото докато бях в Бг не съм била в тази средна статистика Wink, която си описала и не съм заминала за да живея по-добре на вън. Явно съм късметлийка Laughing.

Не си единствената, която е заминала по друг повод, а не по-добър живот....Със сигурност, обаче, има нещо, което го прави по-различен, И понякога от нежелание да загубиш това "по-различното" не искаш да направиш крачката назад, дори и да искаш. ( нямам впредвид лично теб, а по принцип)

# 27
  • Мнения: 3 423
А като си помислиш и каква среда би
осигурила за детето си, не си струва.

# 28
  • Мнения: 780
Като прочетох въпроса именно това си представих- колко биха желали да загубят цялото си свободно време, нерви връщайки се у нас и успявайки да живеят нормално. Според мен малко...за съжаление много малко, а и не всеки е ИТ специалист или икономист на мениджърска позиция....

Горе-долу това имах впредвид ( нещо, на което сме свикнали сега тук, бихме го загубили там и това би ни спряло за крачка назад, дори и да искаме....)[/quote]

Така погледнато, най-общо казано - спокойствието (което се дължи на ред обстоятелства).
НО мога да го кажа само защото съм видяла, че може и по друг начин да се живее, а не на база 'някой казал'.

С други думи казано, докато бях в БГ не съм си и помисляла за емиграция. Живеех в собствено жилище (прекалено голямо за сам човек), работех като вол (което в онези времена хората определяха като "късметлийка си, че имаш възможност!"), плащах си сметките, не стоях на студено през зимата (но отоплявах само една стая и все гледах да ползвам нощна енергия), излизах с приятели на вечеря и сладка приказка (ееееехххх, спомени), ходех до морето за по седмица-две. С тогавашните ми разбирания (а и тези на всички около мен) това означаваше, че няма за какво повече да се мечтае. (Както казва мъжът ми: "It's simple. You didn't know any different!")

Да, ама не било така! Имало и по-друг начин на живот, който не се заключава в изкарването на пари и тичането (буквално) между 3 работни места. Оказа се, че има и друг тип хора, които не ти надничат в паничката, за да ти слагат оценки. Оказа се, че имало и друг тип ОТНОШЕНИЯ между хората. Оказа се, че има място, където се чувствам много по-спокойна и сигурна за себе си и семейството си. Ей този живот не си го давам. Предполагам при всеки е различно, но това е моето усещане.

# 29
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
хич не мога да си представям.
ако не бяха децата досега да съм се прибрала вече няколко пъти.

# 30
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И аз ли4но, абстрахирайки се от икономи4еската страна на въпроса не бих могла изобЩо да си представя връЩането си обратно то4но заради спокойствието и сигурността ( може и да са относителни,но са факт  Crossing Arms ),които имам тук.
Във връзка с темата ми хрумна да предложа да се опитаме да направим една примерна таблица с относителен месе4ен доход за разли4ните професии,понеже много хора тук заявиха колко пове4е пари в пъти биха изкарвали в Бг за да можем да си представим за какви суми горе долу иде ре4. Thinking
Попълвайте и допълвайте,коригирайте ,предлагайте:

лекар в държавно болни4но заведение
инженер
архитект
ИТ специалист
у4ител
секретарка
продава4/ка
4иновник (в държавен и 4астен сектор )
мениджър (в държавен и 4астен сектор )
адвокат
журналист

# 31
  • Мнения: 11 313
лекар в държавно болни4но заведение - има няма 1800 евро чисти (дали са и толкова)
инженер  - от 1500 нагоре
архитект - общо взето са на свободна практика и е трудно да се определи.
ИТ специалист - от 2000 нагоре
у4ител - май около 1200
секретарка - в най-лошия случай 400 евро
продава4/ка - в най-лошия случай 400 евро
4иновник (в държавен и 4астен сектор ) - от 1200 евро нагоре
мениджър (в държавен и 4астен сектор ) - тук можем да си поговорим за от 5цифрени суми нагоре
адвокат - понятие нямам, но не е особено печеливша професия
журналист - идея си нямам
Това са данни за Германия и за всяка провинция са различни. Не можем да сравняваме заплатите в Мюнхен и Хамбург с тези на по-малките градове. Ако направя сравнение със заплатите в нашата провинция, то те са наполовина на тези в Мюнхен например.


# 32
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз май неправилно съм го формулирала  Embarassed Имах идея да се напиШат примерните заплати в Бг ( за тук горе долу имам идея ) Peace

# 33
  • Мнения: 11 313
Аз май неправилно съм го формулирала  Embarassed Имах идея да се напиШат примерните заплати в Бг ( за тук горе долу имам идея ) Peace
Ааааааааа, ама само не заплатите в София. Щото там е друга България.Или ще пише сравнения - в София толкова, в провинцията толкова. Но пак има значение дали си в Пловдив, Варна, Русе или Кричим,Павликени и някое по-забутано градче.

# 34
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Аз май неправилно съм го формулирала  Embarassed Имах идея да се напиШат примерните заплати в Бг ( за тук горе долу имам идея ) Peace

И аз така разбрах, като Вечерница. Но и така ми е доста интересно...( поне аз не знам много за заплатите в другите страни).

Вечерница,
продавачка 400 евро?  newsm78 Тук в Алди взимат повече.

# 35
  • Мнения: 11 313


Вечерница,
продавачка 400 евро?  newsm78 Тук в Алди взимат повече.


Това е от тъпата политика на предпоследното правителство, което въведе този необлагаем минимум, при който не се налага да си плащаш здравни осигуровки и др. такива. Обикновено обявяват местата като половин ден. В повечето супермаркети се работи на този принцип.

# 36
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
[Това е от тъпата политика на предпоследното правителство, което въведе този необлагаем минимум, при който не се налага да си плащаш здравни осигуровки и др. такива. Обикновено обявяват местата като половин ден. В повечето супермаркети се работи на този принцип.

А колко работят реално? Тук, май, няма заплата под 1200 след данъците ( които са голяма режачка).

# 37
  • Мнения: 27 524
А като си помислиш и каква среда би
осигурила за детето си, не си струва.

Именно  Peace

# 38
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз май неправилно съм го формулирала  Embarassed Имах идея да се напиШат примерните заплати в Бг ( за тук горе долу имам идея ) Peace
Ааааааааа, ама само не заплатите в София. Щото там е друга България.Или ще пише сравнения - в София толкова, в провинцията толкова. Но пак има значение дали си в Пловдив, Варна, Русе или Кричим,Павликени и някое по-забутано градче.


Кате,нямам претенции да е само за София,но 4естно казано ми стана лЮбопитно какви пари се пе4елят там ( приблизително ) след някои постинги,които про4етох тук. Thinking Ина4е би било интересно да се разграни4и и голям град,малък град,стига само твърденията да се придружават и от цифри за да стане по_ясно на "Широката публика". Thinking

# 39
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Stop Не се хващайте за цифрите, като отпорна точка за размишление....И идеята не е, ако се върна ще получавам много повече, правила съм го и т.н.
По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

При първоначалната формулировка беше трудно да се абстрахирам от цифрите  Peace

Мисля, че не бих имала проблем да се приспособя при по-прости условия на живот. В смисъл, че аз лично не съм се "разглезила" чак толкова финансово и не мисля, че в България бих живяла в кой-знае-какви лишения... Нали мога да поискам по-екологичен или природосъобразен живот и пак ще ми се наложи да се лиша от някои съвременни удобства - не в това виждам проблем за адаптиране.

НО Животът извън България е променил светогледа ми, обогатил го с други гледни точки. Така че, дори да мога да направя някакъв финансов компромис, не мога да направя компромис с принципите си - това, че тук се говори за някои неща, които в България са теми-табу или нивото, на което се говори за тези неща, се различава (напр. това, че в България, ако една жена се оплаче от някакъв сексуален тормоз, тя рискува да бъде набелязана като не много читава; или това, че като цяло се говори за някакво икономическо стабилизиране и парично укрепване на хората, но все още идеята за благотворителност се прокрадва трудничко; не че някои проблеми не съществуват и извън България, напр. расизъм или бюрокрация, но са в други размери, според мен).

Тези неща ме огорчават повече, а и има връзки, които са прекъснати и възстановяването им би било трудно - трябва да имам доста голяма мотивация, за да се реша да влагам усилия в тези насоки  Simple Smile

+
Подписвам се с две ръце под написаното:
Имало и по-друг начин на живот, който не се заключава в изкарването на пари и тичането (буквално) между 3 работни места. Оказа се, че има и друг тип хора, които не ти надничат в паничката, за да ти слагат оценки. Оказа се, че имало и друг тип ОТНОШЕНИЯ между хората. Оказа се, че има място, където се чувствам много по-спокойна и сигурна за себе си и семейството си. Ей този живот не си го давам. Предполагам при всеки е различно, но това е моето усещане.

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 17:48 от Mentha

# 40
Аз май неправилно съм го формулирала  Embarassed Имах идея да се напиШат примерните заплати в Бг ( за тук горе долу имам идея ) Peace
Ааааааааа, ама само не заплатите в София. Щото там е друга България.Или ще пише сравнения - в София толкова, в провинцията толкова. Но пак има значение дали си в Пловдив, Варна, Русе или Кричим,Павликени и някое по-забутано градче.


Кате,нямам претенции да е само за София,но 4естно казано ми стана лЮбопитно какви пари се пе4елят там ( приблизително ) след някои постинги,които про4етох тук. Thinking Ина4е би било интересно да се разграни4и и голям град,малък град,стига само твърденията да се придружават и от цифри за да стане по_ясно на "Широката публика". Thinking


имало е подобни теми и съответно пълен хаос в мненията

ниски са заплатите, не им се връзвай.....  освен ако не работиШ за сериозни 4ужди компании

# 41
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Аз май неправилно съм го формулирала  Embarassed Имах идея да се напиШат примерните заплати в Бг ( за тук горе долу имам идея ) Peace

и аз съм лЮбопитна по въпроса  newsm78
не 4е Ще се замисля за връЩане, де, но ми стана интересно как то4но по4ти вси4ки пиШеЩи Щели да пе4елят по_добре или съЩото в България Thinking

# 42
  • Мнения: 11 313
Калинка, май би трябвало да работят по 20 ч седмично, ама понякога отива и повече.
Тя кашата при нас е велика, откакто въведоха и частните трудови борси, които буквално продават роби.
Едно сравнение - нормална фирма си взема работник чрез собственан обява и му плаща примерно 10 евро на час. Ако мине обаче през частната борса, тогава работника взема 6,5 на час. Останалите си ги гушка борсата, а фирмата не се занимава с плащане на данъци и осигуровки за този работник.
Но това е друга тема.
Ако трябва ще попитам познати и роднини кой колко взема, нали съм от провинцията.

# 43
  • T"A
  • Мнения: 2 515
но ми стана интересно как то4но по4ти вси4ки пиШеЩи Щели да пе4елят по_добре или съЩото в България Thinking

Много просто - в момента не работя, а, ако съм в България, бих работила и бих имала приблизително същия доход Joy Това е в рамките на шегата, разбира се, но в България заради семеен бизнес на родителите ми, пълно владеене на езика и пр. не бих имала проблем с намирането на добре платена работа. От друга страна - тук имам възможност да не работя определен период време, за да се занимавам с други неща и това не ни вкарва във финансов проблем (докато в родната страна - там не съм си го позволявала  Confused)

По-сериозно - напоследък животът в България поскъпна, но преди това с по-нисък от средноевропейския доход човек можеше да си позволи приличен стандарт на живот. Т.е. не могат да се сравняват абсолютни стойности, трябва да се прави сравнение между това какво си позволяват хората в двете държави, които се сравняват  Wink

# 44
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз май неправилно съм го формулирала  Embarassed Имах идея да се напиШат примерните заплати в Бг ( за тук горе долу имам идея ) Peace
Ааааааааа, ама само не заплатите в София. Щото там е друга България.Или ще пише сравнения - в София толкова, в провинцията толкова. Но пак има значение дали си в Пловдив, Варна, Русе или Кричим,Павликени и някое по-забутано градче.


Кате,нямам претенции да е само за София,но 4естно казано ми стана лЮбопитно какви пари се пе4елят там ( приблизително ) след някои постинги,които про4етох тук. Thinking Ина4е би било интересно да се разграни4и и голям град,малък град,стига само твърденията да се придружават и от цифри за да стане по_ясно на "Широката публика". Thinking


имало е подобни теми и съответно пълен хаос в мненията

ниски са заплатите, не им се връзвай.....  освен ако не работиШ за сериозни 4ужди компании


Знам ,4е е имало подобни теми,но аз цифри не помня и понеже оби4ам като се говори за неЩо конкретно да се дават и съответните примери та затова питам  Peace А дори и да говорим за сериозни 4астни компании пак ми е интересно за какви суми става въпрос  Thinking

# 45
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Вечерница,
и тук става същото. Трагичното не е, че тези трудови борси взимат % от парите, а че наемащият има право 2 или 3 пъти да ти продължи договора и след това те изхвърлят..... Confused

# 46
  • Мнения: 3 034
Мили46, явно в Австралия са построили комунизма, за което поздравления  Peace обаче тук се работи повече или поне толкова, колкото ти си работила в БГ - ако искаш да си на висока позиция и съответно с висок стандарт. аз работех в чужда фирма в БГ и разлика няма - и там, и тук, ако искам да взимам добри пари, трябва да се работи много. затова и тук хората много често живеят от вкъщи в работата и обратно, от време на време по някоя почивка да не забравят как е  Rolling Eyes

останалото е пак чесане на клавиатури - всеки си има причини да замине/остане и мненията ще се движат в успоредна линия, едва ли ще се пресекат  Peace

# 47

останалото е пак чесане на клавиатури - всеки си има причини да замине/остане и мненията ще се движат в успоредна линия, едва ли ще се пресекат  Peace

то4но така, който иска да си ходи да си ходи, който не, да си стои където е и да престанем с поредицата иди ми, дойди ми, носталгии и про4ие
толкова ли няма за какво друго да се пиШе  newsm78

# 48
  • Мнения: 3 423
но ми стана интересно как то4но по4ти вси4ки пиШеЩи Щели да пе4елят по_добре или съЩото в България Thinking

Пример. Начинаещ специалист в маркетинга
взима в Берлин между 1800 и 2400 начална
заплата през пробния срок, тоест 6 месеца и
в зависимост от това, дали работи в рекламна
агенция или в съответния отдел на фирма. За
България началната заплата е около 1800 лв.,
но и по договорка. Имам приятели, които са с
доста по-високи доходи. Имам и такива, които
почнаха в България на хотлайн с 1800 лв., пък
в Германия това е работа за студенти по 7 евро
на час. Та не знам. Нещата не са черно-бели май.
1000 евро в България не са много, но не са и малко,
ако жилището си е твое, обзаведено е, не даваш на
детегледачки пари, щото имаш баби, мед. осигуровки
не са ти по 200 евро на месец и нямаш църковен данък.
Наистина говорим за несъпоставими неща.

# 49
  • Italia
  • Мнения: 4 492
но ми стана интересно как то4но по4ти вси4ки пиШеЩи Щели да пе4елят по_добре или съЩото в България Thinking

Пример. Начинаещ специалист в маркетинга
взима в Берлин между 1800 и 2400 начална
заплата през пробния срок, тоест 6 месеца и
в зависимост от това, дали работи в рекламна
агенция или в съответния отдел на фирма
. За
България началната заплата е около 1800 лв.,
но и по договорка. Имам приятели, които са с
доста по-високи доходи. Имам и такива, които
почнаха в България на хотлайн с 1800 лв., пък
в Германия това е работа за студенти по 7 евро
на час. Та не знам. Нещата не са черно-бели май.
1000 евро в България не са много, но не са и малко,
ако жилището си е твое, обзаведено е, не даваш на
детегледачки пари, щото имаш баби, мед. осигуровки
не са ти по 200 евро на месец и нямаш църковен данък.
Наистина говорим за несъпоставими неща.

Извинявам се за ОФФ_а. Rolling Eyes Брех Лиске ми вие у нема4ко сте си построили комунизЪма, бе. ooooh! Във фирмата , където работя (мултинационална компания) един ВМ junior взима към 1500 и то не на пробно а на безсро4ен договор.

А ина4е по темата:благодаря все пак за конкретните цифри. 

# 50
  • Мнения: 3 423
В Берлин са ниски заплатите, имай предвид. Simple Smile

# 51
  • Italia
  • Мнения: 4 492
В Берлин са ниски заплатите, имай предвид. Simple Smile

Е ти съвсем ме от4ая ... ooooh!

# 52
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
но ми стана интересно как то4но по4ти вси4ки пиШеЩи Щели да пе4елят по_добре или съЩото в България Thinking

Пример. Начинаещ специалист в маркетинга
взима в Берлин между 1800 и 2400 начална
заплата през пробния срок, тоест 6 месеца и
в зависимост от това, дали работи в рекламна
агенция или в съответния отдел на фирма. За
България началната заплата е около 1800 лв.,
но и по договорка. Имам приятели, които са с
доста по-високи доходи. Имам и такива, които
почнаха в България на хотлайн с 1800 лв., пък
в Германия това е работа за студенти по 7 евро
на час. Та не знам. Нещата не са черно-бели май.
1000 евро в България не са много, но не са и малко,
ако жилището си е твое, обзаведено е, не даваш на
детегледачки пари, щото имаш баби, мед. осигуровки
не са ти по 200 евро на месец и нямаш църковен данък.
Наистина говорим за несъпоставими неща.

не разбрах Що да са несъпоставими  #Crazy
предполагах съпоставка от рода на заплата среЩу съЩото стартово на4ало като в 4ужбина : жилиЩе за изплаЩане и да ре4ем, работеЩи баби, или нежелаеЩи да гледат внуци такива.

# 53
  • Мнения: 2 032
Не искам излишно да си измислям ситуации.
Но ако ми се случи- обещавам, че ще ви пиша. С подробности.

# 54
  • Мнения: 4 399

По-скоро е :  сегашният начин на живот / нещата в него биха ли оказали / оказват ли влияние върху едно решение да се върнете / отново да живеете в България.

Ти много промени въпроса. Но ако изглежда така, разбира се че настоящият ми начин на живот би оказал влияние върху всяко решение за промяна. Едва ли има някой, за който това би било без значение. Но настоящият ми начин на живот има и други аспекти освен финансовият, тъй че темата започва да става много комплексна.

И пак да кажа, аз не твърдя че ще изкарвам повече в БГ, напротив в абсолютна сума ще е по-малко, но ще ми стига и не бих живяла по начина, който описва Калинка. Не се съмнявам че за повечето от вас важи същото защото най-малко бихте се върнали с опит, който в момента в БГ се цени и с по някой и друг чужд език.

Имам обаче един въпрос, като стане въпрос за живота в чужбина, всички казват едно и също 'не си давам спокойствието'. Всеки път се чудя, къде е това спокойствие.  newsm78 За какво точно става дума? Аз не бих казала че живея спокойно, напротив, живея в доста стрес. Та в какво се изразява за вас спокойствието?

И друго, за средата на децата: какво и е на средата в България? Аз гледам децата на приятелите ми растат в същата среда, която мога да предоставя на детето си тука. Дори в по-добра, защото те могат да си позволят частни училища, за каквито аз не мога да мечтая.

И за да не си помислите, че съм тръгнала да се връщам в България, да си кажа, че не съм. Причините основно са това че нищо не ми липсва в нетърпима степен, семейството ми е тук и това е най-важното. И другото важно нещо е че ме мързи и не искам да започвам живота си за пореден път от нула. Но мисълта ми е че ситуацията в България не е само черно бяла, има и цветове и ако някой не може да ги види, е пропуснал нещо през последните години. Това не е страната, която беше през 1995.

# 55
  • Мнения: X
Калинке, ние бяхме в подобна ситуация
за 2 год изхарчихме всички пари от датско, че и отгоре, имахме по-високи месечни разходи в БГ, невероятно, но факт
мъж ми работеше в началото за чест и слава, трудно намери добре платена работа въпреки ИТ опита си

единственото хубаво бе, че си защити доктората преди да замине отново
а, да, детето изкара 1 и 2 клас, нещо, от което съм супер доволна, даде му един добър старт

та в такава ситуация общо взето се хващаш за палците като изтрезнееш и останеш без пари
добре, че в този момент заминахме отново
въпреки, че вече и бях започнала работа, с която можехме да се издържаме и тримата - беше ИТ съпорт линия за 1100 лв, сега колегите взимат 1400лв
това вече не са пари за София


и не знам за другите
но на мен в нашето село ми е много по-спокойно от помийна София
липса на 2млн маймуни
и наличие на много природа
без да треперя за детето си

# 56
  • Мнения: 523
Направо се смаях какви са заплатите в България. За мен тези четирицифрените са по-скоро изключение, а не правило. Даже и за София, да не говорим за страната като цяло, пък за начинаещи специалисти още повече. Има хора, които ги взимат, но това изобщо не е мнозинството.
Да ви кажа, че вече тотално се обърквам. Като си в България всеки се оплаква, псува и мръщи. Как било възможно това и онова. Как живеели хората на Запад и т.н. Като си в чужбина пак се почва, колко сме зле, колко сме нещастни и как в България били добре. Е, няма угодия.

# 57
  • Мнения: 1 107
Направо се смаях какви са заплатите в България. За мен тези четирицифрените са по-скоро изключение, а не правило.

E, повечето примери са в ИТ сферата, но ето някой примерни "простосмъртни заплати"
- учител- млад специалист - 350 лв. Ако има късмет да дава допълнително уроци, добре, но ако например си учител по физика в малък град нещата стават по-различни.
- лекар в Спешна помощ- около 350-400лв. За натоварването там и отговорността там всички знаем.
- служители в администрации държавни- в страната около 400 лв, в столицата повече. Това е по неясни за мен причини, но е факт за съжаление
 - а какво да кажем за хората с професии, които за строго специфични- археолози,учени, служителите в музея, например? Тяхната заплата обикновенно е около 500 лв. Имаше протести на служители от БАН, които показваха фишовете си...под 300лв. беше тяхното възнаграждение
- служител в банка, на оперативна позиция- начална заплата около 500лв.
 Това са някои от примерите извън София, които не превишават 1000лв. ....

# 58
  • Мнения: 523
Oopsy, това нетни или брутни заплати са? Струва ми се, че са брутни.

# 59
  • Мнения: 780
Да допълня малко Oopsy по отношение на заплатите.
Ами БДЖ-то и заплатите там? Нали и треновете трябва да се движат? Какво да ги правим хората там? Или да го закриваме и да ги пращаме да учат ИТ?
Ами всякаквия вид шоф!ори?
Ами работничките в разни измислени цехове-фирми, дето шият за износ?
И т.н. и т.н.

Занчи да им дръпнем едно порицание, че на са учили достатъчно навремето и не са били дотатъчно находчиви да развият собствен бизнес.

И тук си има и учители, и доктори по държавните болници, и продавачки, и сервит!ори, и влакове и всичко... Има и земеделци и животновъди... и не драпат да живеят в Сидни или Мелбърн и не оплакват съдбите си, че не са ИТ специалисти. Живеят нормално незавизимо дали са в ситито или в провинцията.

За сигурността и спокойствието - мисля, че доста се е писало. Не искам да навлизам отново в "какво ви харесва/какво не ви харесва".

Simplyawen, заповядай при нас  Hug

# 60
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Да допълня малко Oopsy по отношение на заплатите.
Ами БДЖ-то и заплатите там? Нали и треновете трябва да се движат? Какво да ги правим хората там? Или да го закриваме и да ги пращаме да учат ИТ?
Ами всякаквия вид шоф!ори?
Ами работничките в разни измислени цехове-фирми, дето шият за износ?
И т.н. и т.н.

Занчи да им дръпнем едно порицание, че на са учили достатъчно навремето и не са били дотатъчно находчиви да развият собствен бизнес.

И тук си има и учители, и доктори по държавните болници, и продавачки, и сервит!ори, и влакове и всичко... Има и земеделци и животновъди... и не драпат да живеят в Сидни или Мелбърн и не оплакват съдбите си, че не са ИТ специалисти. Живеят нормално незавизимо дали са в ситито или в провинцията.

За сигурността и спокойствието - мисля, че доста се е писало. Не искам да навлизам отново в "какво ви харесва/какво не ви харесва".

Simplyawen, заповядай при нас  Hug

именно това ми е мисълта всеки път като се говори по темата. не може вси4ки да са с "перспективни" професия. Ще сметна, 4е неЩата в България вървят на добре, когато обикновеният 4иновник Ще успява да живее сносно, както тук. дотогава, сори, ама си говорим за изклЮ4ения, а не за среден стандарт.

# 61
  • Мнения: 1 107
Да приемем, че заплатите са нетни, тъй като повечето от посочените професии имат допълнително бонуси, но накрая нетното възнаграждение варира в тези порядки. Разбира се, може да греша някъде, но мисля, че разминаването няма да е голямо. Просто за съжаление в България ако просто работиш не можеш да живееш нормален живот, покриващ най-елементарните ти битови нужди. Защото за мен и чистачът на улицата както директорът на предприятие заслужава да живее на светло, топло и да е нахранен. Друг въпрос е дали живее в 250кв. вила или в гарсониера и дали се вози с градски транспорт или с луксозен автомобил- това е разлика в класата. За съжаление много хора ще продължават да избират живота в чужбина и както става ясно, не само специалистите са дефицит, но и обща работна ръка става трудно да намериш...

# 62
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Наистина защо има разлика в заплатите на държавните служители в администрацията?  newsm78

По принцип не съм материалистка, обаче, има едно нещо, което би ми липсвало, ако се прибера и работя в България по специалността си, а именно купуването на дрехи. Сега, понякога се чудя кога успях толкова дрехи да събера. А ако съм в Америка, съвсем ще се отплесна към пазаруване  ooooh!

И много ще ми липсва градината. Възможността да отворя вратата и да ми замирише на трева и птички да ми пеят....Може да е странно, но това е едно от нещата, които биха ме спряли да се върна....

# 63
  • Мнения: 4 399
Ама вие съвсем започнахте да сравнявате круши с ябълки. Нали трябваше да си представям за себе си, не за целокупния български народ как живее.  WinkАко аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.

Освен това не забравяйте че държавната админитрация на ниско ниво и тук не е платена добре. Учителите и те мрънкат че са им ниски заплатите, сега търсели 70 годишни пенсионери, защото нямало млади хора. Една продавачка в Алди тук взима 1200?/бруто, всеки ден виждам обявата. Това е нищо защото я и останат 1000? нето, я не. Един таксиметров шофьор върти кормилото по 12 часа на ден и изкарва 3.50?/час. Как свързва двата края, той си знае. Една фризоьорка може да падне и до 5?/час. Изобщо ниско платени професии и тук има колкото искате. Друг е въпроса че те намират начин да получават социални помощи под какви ли не форми, но нали говорим за заплати, а не за помощи.

# 64
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ама вие съвсем започнахте да сравнявате круши с ябълки. Нали трябваше да си представям за себе си, не за целокупния български народ как живее.  WinkАко аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.

Освен това не забравяйте че държавната админитрация на ниско ниво и тук не е платена добре. Учителите и те мрънкат че са им ниски заплатите, сега търсели 70 годишни пенсионери, защото нямало млади хора. Една продавачка в Алди тук взима 1200?/бруто, всеки ден виждам обявата. Това е нищо защото я и останат 1000? нето, я не. Един таксиметров шофьор върти кормилото по 12 часа на ден и изкарва 3.50?/час. Как свързва двата края, той си знае. Една фризоьорка може да падне и до 5?/час. Изобщо ниско платени професии и тук има колкото искате. Друг е въпроса че те намират начин да получават социални помощи под какви ли не форми, но нали говорим за заплати, а не за помощи.

въх, ти ме уби  Shocked
ту таксиметрите и фризьорите са от категориите, които най_работят на 4ерно, съответно, декларират ниЩожни доходи, но всъЩност пе4елят бая добре  Rolling Eyes

във всеки слу4ай,  хиляда евро за продава4ка може да не са много, но се оправя.
300лв в България, като гледам цените на апартаментите и като видях цените на храните, просто не виждам как може да стане номерът  Rolling Eyes

# 65
  • Мнения: 5 710
е къде е тази продавачка с 1000 евро заплата  в Италия?

Ако аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.

ами  това предположение не изнася на целокупното чужбинско форумство, явно.
То мисли, че ще се върнеш, и ще получаваш 300 лева заплата, ще пикаеш във външен кенеф и ще носиш съчки от гората да се топлиш.

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 15:29 от 10¢'s cafè&lounge

# 66
е къде е тази продавачка с 1000 евро заплата  в Италия?


малко или много ти се струва?

# 67
Ама вие съвсем започнахте да сравнявате круши с ябълки. Нали трябваше да си представям за себе си, не за целокупния български народ как живее.  WinkАко аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.


ok, дори и да си представим, 4е ти след 10 годиШно отсъствие от страната се връЩаШ и си намираШ високоплатена квалифицирана работа, наистина ли не те инересува другите как живеят?? кое е по_добре да си богат в бедна страна или със средни доходи в богата страна, аз предпо4итам второто ....

# 68
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
е къде е тази продавачка с 1000 евро заплата  в Италия?

Ако аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.

ами  това предположение не изнася на целокупното чужбинско форумство, явно.
То мисли, че ще се върнеш, и ще получаваш 300 лева заплата, ще пикаеш във външен кенеф и ще носиш съчки от гората да се топлиш.


аре пак. Що да не изнася? питам само, тези с неквалифицираната работа колко Ще полу4ават?  Rolling Eyes

а за продава4ката не разбрах какво имаШ предвид Rolling Eyes : имам 3/4 познати между карефур и есселунга, малко отгоре полу4ават, особено когато ба4кат по празници. при това никоя не е на 8 4аса, а на 6.

# 69
  • Мнения: 780
Vjara, права си, че темата беше за друго, но погледни накъде отиде още на първа страница. Авторката  да си формулира въпросите по-правилно  Wink

Твърденията обаче, че в БГ само с лежане се изкарват 300 евро за мен са несериозни. Както и твърденията, че с определена професия ще си по-добре платен в БГ, пардон в София. И не в това е въпроса. Калинка май питаше за други нещица. И за да изключим материалната страна (що ли?!), сигурно трябваше да пита: какво би повлияло върху решението ви да се върнете в БГ ако ви предлагаха по-добро заплащане.. или нещо от сорта.

За нископлатените професии. Никой не отрича, че ги има навсякъде. Аз това и казах. Но понеже темата в крайна сметка тръгна и продължи със сравнения, просто отбелязах, че има явно голяма разлика в това какво стои зад понятието 'нископлатен' в Бг и в Австралия. На едното място едва свързват двата края, на другото - живеят нормален живот. Права си, че не говорим за социални помощи.

И последно.. понеже споменаваш учителите. Всеизвестна истина е, че учителите навсякъде по света не са от високоплатените професии. Затова има стачки и тук, и в Бг и в Австрия (предполагам и в други страни). Едно е обаче да си с начална годишна заплата 30 000 евро примерно и да стачкуваш, друго е с ??? колко е в БГ и пак да стачкуваш? Та какво излиза.. заплати почти (?) 10 пъти по-ниски. Дали обаче цените и разходите за живот са и те 10 пъти по-ниски? Та мисълта ми беше, че "ниско" и "ниско" не се покриват.

Темата обаче явно не е за парите  Mr. Green няма нищо че ние за тях предимно си говорим  Wink

# 70
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Седя и се 4удя  Thinking Голяма 4аст от вас споделиха,4е ако реШат да се върнат утре в Бг биха си намерили работа по специалността на секундата, биха изкарвали ако не в пъти пове4е то поне съЩите или по_големи заплати отколкото тук при предполагаеми всекидневни разходи  по_ниски от тукаШните.Ами тогава въпроса ми е:заЩо не го направите ,заЩо не се върнете?  За себе си мога да кажа,4е ако утре изникне на мен или съпруга ми подходяЩа оферта за работа в друга държава с възможност за по_висок доход и по_нисък разход ерго подобряване на ка4еството на живот веднага бих се възползвала.За това не мога да вдяна къде аджеба е логиката на неЩата:хем бихте пе4елили пове4е,хем бихте живяли по_добре ама за връЩане не мислите  Crossing Arms

# 71
  • Мнения: 11 313
Ако ще си говорим кое ще ме спре да се прибера, аз споменах вече единия фактор. Другия основен фактор, който ме спира е все още лошата инфраструктура на градовете. Улиците са тесни, непригодени за обилния автомобилен поток, няма паркинги и тротоарите са превърнати в такива. Качеството на храната е под всякаква критика, заради липсата на контрол от страна на ХЕИ (те играят само че контролират, всичко се решава под масата). Друг недостатък за мен е лошата здравна система, корумпираните лекари в голям процент и скапаното положение на болниците.
 Голямо предимство са качествените и все още много евтини услуги - фризьор и козметик в България са суперевтини като сравним с цените им тук.

# 72
  • Мнения: 4 399
Ама вие съвсем започнахте да сравнявате круши с ябълки. Нали трябваше да си представям за себе си, не за целокупния български народ как живее.  WinkАко аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.


ok, дори и да си представим, 4е ти след 10 годиШно отсъствие от страната се връЩаШ и си намираШ високоплатена квалифицирана работа, наистина ли не те инересува другите как живеят?? кое е по_добре да си богат в бедна страна или със средни доходи в богата страна, аз предпо4итам второто ....


Това което съм написала не е в сферата на предположението, а проверена истина. Отсъствието в моя случай е само плюс. Интересува ме разбира се как живеят и останалите. Но тяхното положение не би се променило от това дали бих се върнала и колко бих изкарвала. А по последния ти въпрос, не знам, трябва много да мисля за да реша, не е толкова просто да се каже и се намесват много фактори. Пък и не се налага, нито съм богата в бедна страна, нито живея в богата страна. Живея на място където паричните ресурси се преразпределят по някакъв комунистически принцип, тъй че има много богати, а между останалите разликата в крайна сметка е малка и не носи лично удовлетворение, средната класа е на изчезване. Ако продължава същата политика, скоро ще ме питаш дали искам да съм богата в бедна страна или бедна в богата страна... Confused . След всичко, което изчетох по местните вестници около изборите, оставам с впечатление че и при вас не всичко е цветя и рози както понякога звучи форумите (не го приемай лично, моля).

Сигурно и тука има таксиметрови шофьори и фризьорки, които могат на черно да си изкарат нещо. Повечето шофьори обаче са наемници, фризьорките също и работят във фризьорски салон. Това че някой може да те подстриже някой път вкъщи и да му дадеш 15? (и за теб добре и за него) е по-скоро изключение. Останалите трябва да се справят с парите, които съм описала. Прибавете и малко бакшиш и пак не стигат за нищо парите. Тук има професии и социални групи, които без социални помощи, биха живели не по-добре от колегите си в БГ.

Макдирочке, аз обясних защо не се връщам в БГ малко по-напред, ама айде пак съвсем накратко. Мързи ме да започвам всичко отначало, не ми липсва нищо в такава степен че да предприема цялата логистика и не на последно място за мен е по-лесно в настоящия момент да живея тук, отколкото би било за мъжа ми в БГ. А и никъде не казах че ще изкарвам повече пари, просто не съм съгласна че в БГ всичко е толкова черно и всички задължително тънат в мизерия.

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 16:51 от Vjara

# 73
  • Мнения: 3 521
Прредставих си.
Ще ям кренвирши "Сачи".
Ще пия еспресо за левче и половина.
Ще се возя на маршрутка за 1,50 лв.(толкова ли беше?) през цяла София.
Ще пътувам уикенда София-Пловдив-София за 12 лв. + запазено място.
Детето ще е записано на кухня за 40 лв. месечно, така че няма да готвя и ще енергоспестявам.
Не съм вещоман - обичам хубавите дрехи и обувки, но както мога да ходя с Ескада, така мога и с пуловер от Илиенци да се фръцкам.
Лятото ще ходим с нощния влак на Приморско и ще спим в частни квартири за по 15 лв. на вечер.
А и забравих - ще продължа да ходя при циганката, която ме подстригваше толкова хубаво за 5лв. по 3 пъти в годината.

п.п.Това в кръга на шегата - за да получаваш 3000 евро в ДЕ трябва да си с някаква сносна професия, със същата в София със сигурност няма да останеш на 400 евро. От друга страна, ако получаваш 400 евро в София или в някой малък град също е различно, но това вече сте ги продискутирали.

# 74
  • Italia
  • Мнения: 4 492
...

Макдирочке, аз обясних защо не се връщам в БГ малко по-напред, ама айде пак съвсем накратко. Мързи ме да започвам всичко отначало, не ми липсва нищо в такава степен че да предприема цялата логистика и не на последно място за мен е по-лесно в настоящия момент да живея тук, отколкото би било за мъжа ми в БГ. А и никъде не казах че ще изкарвам повече пари, просто не съм съгласна че в БГ всичко е толкова черно и всички задължително тънат в мизерия.

Аз не визирих теб конкретно.Ти си ми ясна  Wink

Сърф4е,казваШ сносна професия. Каква например,изклЮ4вайки про4утите ве4е ИТ специалисти

Лекар,инженер,архитект,нотариус,адвокат тук се имат за сносни.Така и не разбрах в БГ кои са най_котираните  newsm78

# 75
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124



Това което съм написала не е в сферата на предположението, а проверена истина. Отсъствието в моя случай е само плюс. Интересува ме разбира се как живеят и останалите. Но тяхното положение не би се променило от това дали бих се върнала и колко бих изкарвала. А по последния ти въпрос, не знам, трябва много да мисля за да реша, не е толкова просто да се каже и се намесват много фактори. Пък и не се налага, нито съм богата в бедна страна, нито живея в богата страна. Живея на място където паричните ресурси се преразпределят по някакъв комунистически принцип, тъй че има много богати, а между останалите разликата в крайна сметка е малка и не носи лично удовлетворение, средната класа е на изчезване. Ако продължава същата политика, скоро ще ме питаш дали искам да съм богата в бедна страна или бедна в богата страна... Confused . След всичко, което изчетох по местните вестници около изборите, оставам с впечатление че и при вас не всичко е цветя и рози както понякога звучи форумите (не го приемай лично, моля).
Сигурно и тука има таксиметрови шофьори и фризьорки, които могат на черно да си изкарат нещо. Повечето шофьори обаче са наемници, фризьорките също и работят във фризьорски салон. Това че някой може да те подстриже някой път вкъщи и да му дадеш 15? (и за теб добре и за него) е по-скоро изключение. Останалите трябва да се справят с парите, които съм описала. Прибавете и малко бакшиш и пак не стигат за нищо парите. Тук има професии и социални групи, които без социални помощи, биха живели не по-добре от колегите си в БГ.


аа, при нас хи4 не е розово. не знам какво си про4ела, но тук комунисти4еско разпределение няма. заплатите станаха по_ниски от испанските и сме на път да изостанем и от Гърция  Confused
средна класа отдавна нЕма.

казваШ, не било толкова 4ерно дереджето в България, ми нали затова се разприказвахме за конкретни цифри, за да преценим.

за таксиметровите тук, нямам предвид за изкарване на "неЩо" на 4ерно, а на солидни суми. но са собственици, а не наемни.  фризьорките си права, не уто4них, 4е нямам предвид работеЩите в салона, а собствениците. рядко съм излязла от салон с касова бележка/фактура, или някакъв законен данъ4ен документ. за какво говорим?

# 76
  • Мнения: 3 521

Сърф4е,казваШ сносна професия. Каква например,изклЮ4вайки про4утите ве4е ИТ специалисти

Лекар,инженер,архитект,нотариус,адвокат тук се имат за сносни.Така и не разбрах в БГ кои са най_котираните  newsm78

+ счетоводители, зъболекари, преводачи, редактори, шофьори-в някои сфери, военни...Лекарите също дръпнаха доста в някои области.

# 77
  • Italia
  • Мнения: 4 492

Сърф4е,казваШ сносна професия. Каква например,изклЮ4вайки про4утите ве4е ИТ специалисти

Лекар,инженер,архитект,нотариус,адвокат тук се имат за сносни.Така и не разбрах в БГ кои са най_котираните  newsm78

+ счетоводители, зъболекари, преводачи, редактори, шофьори-в някои сфери, военни...Лекарите също дръпнаха доста в някои области.

Ако имаШ предвид единици мога да се съглася. Но ако ми говориШ за съсловието като цяло,тц. БаЩа ми е лекар,дядо ми съЩо беШе,двете ми лели и те са медицински работници та горе долу имам представа на какъв хал са и определено не им е розово положението. Сестра ми пък се занимава с преводи и хи4 не е цъфнала нито вързала. Шефа на агенцията ,за която работи оба4е ( италианец женен за българка  Mr. Green ) си е екстра. Така,4е не знам. newsm78
Пак опираме до цифри а освен в един два постинга по_горе други нагледни примери не видях. Thinking

# 78
  • Мнения: 4 399

за таксиметровите тук, нямам предвид за изкарване на "неЩо" на 4ерно, а на солидни суми. но са собственици, а не наемни.  фризьорките си права, не уто4них, 4е нямам предвид работеЩите в салона, а собствениците. рядко съм излязла от салон с касова бележка/фактура, или някакъв законен данъ4ен документ. за какво говорим?

Собствениците и тука се гъчат, иначе не мога да си обясня как плащам 20? за едно подстригване в средна ръка салон (не повече от 20 мин.), а фризьорката получава 5?/час. И тука се работи без документи. Такситата са принудени понякога да издават документи за служебни превози, но иначе и те се скътават. Сигурно има и разни шофьори, които работят за себе си, но ние ползваме големи фирми, в които персоналът е наемен и информацията ми е съвсем от първа ръка. Ако на 1 собственик се падат 5-10 наемника (при такситата може и повече да са), масата се оказва че работи за малко пари. Иначе много неща се правят и тука на черно и това май е единствения начин средният човек да си ги позволи. Облагодетелствани обаче пак са само собствениците, надницата на наемниците си е ниска. Абе балканизация с пълна сила и при нас и при вас...

# 79
  • Мнения: 2 195
Не бих се върнала поне засега.
Просто с много неща съм свикнала тук - ето малкия игра снощи до 21.00 часа навън пред къщата без да се притеснявам. С приятелчета на площадката. Аз обелих с усмихнатите си комшии половин час приказка и се прибрах. В моя малук град в България ще стоя с него на покривите на едни гаражи пред блока от страх да не падне , или да не излезе на шосето , защото площадки няма. Ако има -под люлките - бетон , ще ме е страх да не си пръсне главата...
Ако е лошо времето тук ще го заведа на закрита игрална зала , ще си почета книжка , а той ще се наиграе ... в моя малък град в България такава няма.
Ще отида на разходка тук по нашия търговски център , ще си купя каквото ми трябва , обслужена добре и с усмивка . В моя малък град в България продавачката ще се подпира на щанда и ще пъшка.
Ще отида в гората, която си има езеро , пътеки за яздене и една камара детски кътове , ще се насладя на прекрасен ден , усмихнати хора и отговорни деца... В България , в моя малък град един парк като хората не остана... всички са намръщени , синът ми на първата минута е ухапан от друго дете заради играчка...
Вземам тук по 25 евро на учебен час ( когато се отвори работа ) , а още съм студент... В България , в моя малък град едва ли ще си намеря работа по специалността , защото има само едно училище с музикална паралелка... Ще вземам учителска заплата.
Май мноооооого съм се разглезила тук , не ще се завърна скоро..

# 80
  • Мнения: 3 423
Ама вие съвсем започнахте да сравнявате круши с ябълки. Нали трябваше да си представям за себе си, не за целокупния български народ как живее.  WinkАко аз се върна в България, ще живея в София и ще работя квалифицирана работа, която добре се продава в чужбина. Как тогава да си представям какво би станало ако съм чистачка.

Именно! Защо да си представям неща,
които, ако съм здрава, няма да станат.
Ето защо казах, че с лежане се вземат
300 евро в България. С нищонеправене.

# 81
  • Мнения: 3 521
Ди Рокче, точно за това написах лекарите в "някои области" - гинеколози, кожни, очни, даже и няколко епидемиолога познавам, които да речем, че определено не бих ги мислила.
Братовчед ми работи като нотариус - него и с 3000 евро тук няма да го съблазниш, сестра му превежда от испански - плащат и по 10-20 лева на печатна страница в зависимост от сложността и характера на литературата.
Цифри..
Баща ми след като се пенсионира започна да работи частно като шофьор в строителна фирма - взима 750лв. чисти. Работи от 8 до 18ч. - съвсем прилично за човек на неговата възраст.
Майка е военна - конкретно не зная точно колко и е заплатата, но е над 600лв.
Моята заплата беше сравнително висока, когато напуснах (2004г. - строителство) + че имах служебна кола и телефон, и то на работа намерена по обява във в. Труд. Много добър мой приятел се върна в Казанлък след като приключихме с ученето, въпреки че имаше ВЕЛИКОЛЕПНИ възможности за работа в София. Предпочете да си получава 480 лв., които му ги дадоха там, но пък в 16.30 ми звънеше да ми каже, че си е в къщи вече - работата му беше на 10 мин. с автобус от тях или на 20 пеша. Казва, че му стигат доволно - сега чакат бебе и като гледам не се е залетял да търси допълнителна работа...

Иначе не сме в България заради работата на мъжът ми - просто неговата професия няма ответна в страната ни...А и смогът ме дразни Mr. Green .

# 82
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ди Рокче, точно за това написах лекарите в "някои области" - гинеколози, кожни, очни, даже и няколко епидемиолога познавам, които да речем, че определено не бих ги мислила.
Братовчед ми работи като нотариус - него и с 3000 евро тук няма да го съблазниш, сестра му превежда от испански - плащат и по 10-20 лева на печатна страница в зависимост от сложността и характера на литературата.
Цифри..
Баща ми след като се пенсионира започна да работи частно като шофьор в строителна фирма - взима 750лв. чисти. Работи от 8 до 18ч. - съвсем прилично за човек на неговата възраст.
Майка е военна - конкретно не зная точно колко и е заплатата, но е над 600лв.
Моята заплата беше сравнително висока, когато напуснах (2004г. - строителство) + че имах служебна кола и телефон, и то на работа намерена по обява във в. Труд. Много добър мой приятел се върна в Казанлък след като приключихме с ученето, въпреки че имаше ВЕЛИКОЛЕПНИ възможности за работа в София. Предпочете да си получава 480 лв., които му ги дадоха там, но пък в 16.30 ми звънеше да ми каже, че си е в къщи вече - работата му беше на 10 мин. с автобус от тях или на 20 пеша. Казва, че му стигат доволно - сега чакат бебе и като гледам не се е залетял да търси допълнителна работа...

Иначе не сме в България заради работата на мъжът ми - просто неговата професия няма ответна в страната ни...А и смогът ме дразни Mr. Green .

Не искам да се впускам в подробности,понеже съвсем Ще изместя аргумента,но Ще спомена само за хрониките:
баЩа ми е гинеколог,работи в държавно болни4но заведение в София и заплатата му е около 400 лева +/-. Налага се да работи на 4астно ( не само в кабинета си ) за да избута до края на месеца.В момента на "крехката" възраст от 55 години си е подал документите за Франция и каза,4е е готов да по4не от нулата само и само да се махне от Бг ,понеже се е уморил да се бори среЩу вятърни мелници Confused
майка ми,бивШ военен служител в МНО,заплата 300 лева.ПонастояЩем служителка в ПоЩи и далекосъобЩения,заплата 350 лева
Понякога си представям ситуация, обратна на тази поставена в темата:ако майка ми и баЩа ми живееха тук какви биха били доходите им и стандарта им на живот  Crossing Arms
няма да продължавам,4е съвсем разводних темата,за което се извинявам на авторката  Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 18:28 от mcdirock

# 83
  • Мнения: 3 034
............................

Имам обаче един въпрос, като стане въпрос за живота в чужбина, всички казват едно и също 'не си давам спокойствието'. Всеки път се чудя, къде е това спокойствие.  newsm78 За какво точно става дума? Аз не бих казала че живея спокойно, напротив, живея в доста стрес. Та в какво се изразява за вас спокойствието?

И друго, за средата на децата: какво и е на средата в България? Аз гледам децата на приятелите ми растат в същата среда, която мога да предоставя на детето си тука. Дори в по-добра, защото те могат да си позволят частни училища, за каквито аз не мога да мечтая.

...................

абсолютно подкрепям! и аз не мога да разбера за какво спокойствие става въпрос  newsm78 защото ако не е финансовото, което постоянно се изтъква, тогава кое? тук се работи и повече от България, стресът изобщо не е по-малък, престъпност дал Господ, наркотиците са на всеки ъгъл, средата в училищата е... без коментар, деца по улиците не може да се видят да играят, всеки родител се притеснява - с две думи, кое му е различното и по-спокойното? вие по-малко ли работите, в град без престъпност ли живеете, там сигурни ли сте, че децата ви са много защитени?

изобщо да се говори за спокойствие в съвременния свят за мен е абсурдно. нито спокойствие, нито сигурност предполага времето, в което живеем. и това не зависи от географията, а от динамиката на живота. и в БГ, и извън нея и педофилите, и дрогата, и проституцията в училищата - все ще си ги има.

а средата на децата в България не е с нищо по-лоша от тази извън България - зависи от родителите, от тяхната среда, от училището, от възпитанието - навсякъде все от тези неща ще зависи. ако в чужбина едно семейство живее в гето, едва ли средата ще е по-добра от тази на семейство, живеещо във Филиповци примерно  Whistling

допълвам защо не съм в БГ - защото съм миткало  Mr. Green излязла съм за първи път в невръстна възраст и съм човек само като пътувам  Hug но, ние сме в момента зависими от договори, най-вече съпругът ми, който договор дано му осигури докторат. оттам нататък ще имаме възможност да изберем следващото местонахождение  Grinning

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 20:09 от simplyaven

# 84
  • Мнения: 3 034
...........................
Simplyawen, заповядай при нас  Hug

 Laughing благодаря, но като свършим с договорните задължения, мисля да св връщаме към добрата стара Европа, да видим какво ще предложат   bouquet

# 85
  • Мнения: 4 399
Макдирочка, не гледай поколението на нашите родители, там е съвсем друга работа. Много ми е мъчно за тези хора, те нямат никаква перспектива, права си. Всъщност не перспектива, ами и път за оцеляване нямат без помощ от децата си в най-общия случай. Освен това след като баща ти работи в болница, при всички случаи изкарва по-малко пари. И тук лекарите в болниците са далеч по-зле платени от тези на частна практика. Но един по-млад лекар с частен кабинет, мисля че и в БГ изкарва съвсем не лоши пари. За тези пък дето са си отворили разни частни клиники, изобщо да не говорим.

# 86
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не бих се върнала поне засега.
Просто с много неща съм свикнала тук

В България , в моя малък град един парк като хората не остана...
Май мноооооого съм се разглезила тук , не ще се завърна скоро..


При вас наистина стана ужасно положението с тия градежи и липсата на градинки. Миналата година минах покрай Пишмана и  ooooh! ooooh! ooooh! как успяха да застроят всичко, че даже до шосето са построили кооперации ( откъде влизат хората не ми е ясно, от спирката, май).

И аз се чувствам разглезена, което ме кара да се страхувам малко, че ако ми се наложи да се върна, ще видя голям зор със справянето на разни битови и други проблеми. Много лесно и бързо се свиква на по-лесното, ама обратно..... Rolling Eyes



# 87
  • Мнения: 214
и а3 не си представям връЩане в бг. Свикнах на удобния и спокоен дори понякога ску4ен живот тук. В на4алото вси4ко това ме дра3неШе, исках екШън, емоции и светът да се върти по_бър3о, но май остарявам и уредения на4ин на живот все пове4е ми допада.
Вярно е, 4е в бг бих имала супер работа и мн добра финансова сметка, но 3а мен е по_важно средата в която семейството ми живее и детето ми расте. 3а съжаление бг не ми дава това, което имам тук, така 4е въобЩе не си поставям въпроса да се връЩам ли или не.

# 88
  • Германия
  • Мнения: 111
Изказвам мнение на човек който е в София.
За високо квалифицирани специалисти заплата от 1000-1500 евро (чисто) в София не е изключение а по скоро е правило, (не визирам мениджъри- там са 3 пъти по високи)
Моята лична позиция и път е към западна Европа.
Ако питате защо, не е заради заплатата. В София имам много добра работа с много добро заплащане.
Просто се уморих, вече 20 години демокрация и почти нищо не се променя в нашата мила родина.
Лудницата в София е невероятна, мръсотия, прах, задръстване, с всеки ден е все по-грозна и все по-населена. Простотията е навсякъде, хората нямат никакви ценности.
Най-тъжното е че пенсионерите са поставени на колене, като ги видя по улиците и ми се доплаква.
Истината е че ако излезем от валутния борд не изключвам да се повтори ужаса на хиперинфлация от 97 година.
 Shocked

Общи условия

Активация на акаунт