Ако всички бяхме добри?

  • 2 338
  • 63
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 149
Ами нямаше да е интересно. Rolling Eyes

# 46
  • Мнения: 2 448
Ами нямаше да е интересно. Rolling Eyes
Щеше да е интересно по различен начин.Просто сега сме такива и така мислим, едва ли на някой сега много му е интересно болести, убийства и т.н. неща които съвсем не са добри. newsm78

# 47
  • Мнения: 185
Конкретен отговор на въпроса "Ако всички бяхме добри?" (не богати, красиви, здрави и т.н., а добри):
Щях да дам по-голяма свобода на децата си, щях да им разрешавам да играят навън без мен (на подходяща за това възраст, разбира се), щях спокойно да ги пусна на море, когато станат тийнейджъри. Щях да бъда и аз добра, да се усмихвам повече и да не се карам с никого. Щяхме всички да се съобразяваме един с друг, да си помагаме, и да сме щастливи. Нямаше да живеем в страх...
newsm10

Относно встъпителния постинг - не мога да си го представя. Невъзможно е в този свят на хората,
където материалното е водещата сила. Струва ми се, че е заложено дълбоко в природата на човека
да доведе вида си до самоунищожение.
Въпреки това, Надявам се, че когато му дойде времето ще има някой който да ми го покаже,
аз няма да успея да сътворя такъв идеален сценарий, все някъде ще се пропука.
Но хареса ми заглавието на темата ти. всеки може да се опита и първо да започне със себе си.

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 15:24 от Фанита

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Замислих се за подобен сценарий на живота:.......
Според вас на къде ще се изроди обществото при подобен перфектен сценарий?

Сценарият е доста далеч от перфектния. Какво означава "няма грозни"? то е много субективно това. Ако погледнеш от погледа на общинаря, също не е много добре - ще си дава зор, за да те улесни и накрая и неговите и твоите деца ще се возят в еднакви коли - малко е несправедливо това.
За печалбата на работодателя, хич няма и да коментирам - това риск, това бъдещи инвестиции... То никой няма да иска да е работодател тогава.

А за еднаквия доход - всички писатели, художници, артисти... еднакви заплати ли ще получават?

И щом мислиш този сценарий за перфектен, явно тревата е наистина добра.  Tada

# 49
  • Мнения: X
Брех, брех, че сме дълбоки всички тук Simple Smile Дет се вика подаваш ръка - отхапват те до кръста Simple Smile Лека злоба, доста комплексарщина, високо самомнение за наличие на умствен багаж повече от този на другите - до това ме наведоха отговорите в тази тема. Далеч съм от идеята, че това може да стане, но въпроса беше чисто теоретично изложен и идеята беше да помислите какво би било.. ОК моите възгледи са различни от вашите за добротата - тогава приложете вашите, пак чисто теоретично и развийте идеята... Ама то не става само с ядене...
Специални благодарности на съфорумците които и без пояснения са разбрали темата:
Фанита, Пасинет(въпреки, че малко си противоричиш Wink ), Щипалка, Хатсчеспут (изкефи ме много !!!), Аззи, Вечерница (тенкю за Томас Мор !!!)

# 50
  • Мнения: 1 217
Много би ми допаднал свят без лошотия,проклетия и завист Peace Мерцедесите спокойно бих заменила за газирани автомобили като този от "Незнайко",а против грозните нищо против нямам,стига да не са и душевно грозни Peace Тanya_p,на теб допада ли ти днешния свят? Всеки ден някой гръмнат,отвсякъде призиви за помощ за някое тежко болно детенце? Какво точно против сценария имаш? И на мен понякога ми е забавно да гледам как някои душевни инвалиди се пръскат от яд пред чуждото щастие,но все пак предпочитам да няма негативни хора newsm78 И щом с толкова лека ръка обиждаш мечтите на някой,колкото и невъзможни да са,значи караш на нещо,много по-тежко от трева newsm78

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Много би ми допаднал свят без лошотия,проклетия и завист......

Бях писал от акаунта на съпругата ми (Tanya_p), съжалявам за което Sad
Добре де, как виждаш света без сакати и грозни?
За съжаление ако има свят без лошотия, проклетия и завист, автоматично изчезват добротата и благородството.
"....,отвсякъде призиви за помощ за някое тежко болно детенце" - лошо ли е да има такива призиви? Според мен това означава, че  им се обръща внимание т.е. има хора, които помагат на изпадналите в беда.
Аз пък си харесвам егоизма. Искам като дам път на някой, той да знае, че го правя, защото така ми харесва, а не защото съм длъжен да съм добър.
На мен пък ми харесват отговорите на Суха Мащерка и КакСийка.

# 52
  • Мнения: 2 448
Брех, брех, че сме дълбоки всички тук Simple Smile
Специални благодарности на съфорумците които и без пояснения са разбрали темата:
 Пасинет(въпреки, че малко си противоричиш Wink ),
Много ясно, че ще си противореча, щото с малко думи исках да кажа какво мисля по темата, но смисъла е такъв, че всеки смята за идеално това - да се промени света така че да е идеален за него, т.е. да ги няма неща, които той смята за лоши. Но понеже хубавото и лошото всеки разбира различно, хубавото за мен, може да не се харесва да друг. Нали за това този сценарий е нереален. Дори , когато става дума за такива неща като болести и смърт, всеки се ужасява, когато става дума за него или негови близки. Но има хора, които явно намират смисъл дори в това да убият (извинявам се че зучи така, но е факт).
Аз си противареча, защото не съм ангел, ако бях 100% добра, щях да съм праволинейна и непротиворечива.  Wink
Надявам се да си доволен сега от отговора ми siderovbg.

# 53
  • Мнения: 1 217
Само да уточня,че нищо против сакатите и грозните нямам,както и че уважавам чуждото мнение Peace Не съм казала,че всички трябва да мислим еднакво,а само,че не трябва да обиждаме когото и да било заради различната му гледна точка Peace
Предполагам не вярваш,че който и да е човек с физически недъг иска да е такъв,така,че на първият ти въпрос отговорът е елементарен,виждам го с повече усмихнати и добре чувстващи се хора! А защо смяташ,че именно лошотията поражда доброта и благородство? Против призивите също не съм против,но би ли ги имало,ако не цареше бездушие между някои прослойки на обществото? И авторката никъде не пише,че си представя командир с бич в ръка,който да ни принуждава да бъдем добри,така,че няма страшно добротата ти да не бъде оценена,или да бъде сметната за принудителна Peace

# 54
Замислих се за подобен сценарий на живота: всички хора живеят в мир и разбирателство,няма сакати, няма грозни... Караш си по пътя и вместо да те псуват колегите шофьори най-учтиво ти мигват и ти дават път... В общината те посреща добронамерена служителка, която те черпи с бонбони, върти телефони докато ти свърши работата... Никой не бърза за никъде....Никой с никого не се кара..... Работодателя си залага печалба от 1 % а останалите ти ги дава като бонус към заплатата... Всички имат еднакъв доход....Всички коли са мерцедес с всички екстри....  и т.н и т.н.
Според вас на къде ще се изроди обществото при подобен перфектен сценарий?
Само не разбирам как в тема със заглавие "ако всички бяхме добри", следва хипотетичното предположение "няма грозни, няма сакати". Според теб грозните, болните и сакатите са лоши хора, що ли? Как ще се почувства някой с проблеми , ако те прочете? Или си смени заглавието или текста, защото е обидно.

И по темата, не мисля, че еднаквият доход е социално справедлив. Хората са с различни възможности и полагат различни усилия, нормално и хубаво е да има различни заплати.  В Европа е голям проблем именно този опит за прекалено приравняване на стандартите и на нормалните можещи и работещи хора не им харесва. Аз не съм съгласна да получавам колкото по-неквалифицирани от мен хора, или да ми вземат супер високи такси, за да дават на безработни хора, които ги мързи да бачкат.
Пак да цитирам кърт вонегът - в господ да ви поживи мистър роузуотър имаше подобна утопия- без болести и без проблеми. земята се пренаселва. и се налага да се създадат места за доброволни самоубийства. самоубийството се счита за патриотичен акт и навсякъде има реклами, с които говърнмента го пропагандира, с цел да се намали прекаления прираст.
Та нашия герой отива да се самоубие, и преди да го инжектират / самоубийството става по най приятния и безполезнен възможен начин/ момичето , което го асистира , го пита какво би попитал Господ, ако го има и го види. и пича казва "ами бих го попитал какъв е смисълът на този скапан живот". цитирам по памет. та така  Simple Smile

Последна редакция: ср, 07 май 2008, 10:09 от amanWe4e

# 55
  • Мнения: 1 217
Аз пък не разбирам как е възможно да мислим,че човек,мечтаещ всички да сме добри може да има негативно отношение към сакатите? Според мен е искала да каже,че не иска да има нещастни хора,въпреки,че и хората с недъзи могат да бъдат полезни и не е задължително всички да са нещастни.Колкото до пренаселването на земята,нека стигнем дотам,да няма болести и лошотия,пък тогава ще му мислим! Simple Smile Тогава ще има повече хора,готови да отстъпят място на другите,както и по-малко такива,които не опазват природата,така,че за всички ще има място! Peace Peace Simple Smile

# 56
Ми "всички да сме добри" и "всички да сме добре" са две различни неща.  Wink не казвам, че тя има негативно отношение, а че самият постинг звучи странно. не свързвам добрината на хората с перфектни условия за живот. И това, което тя описва, не ми звучи като вътрешна добрина. каране на мерцедес и високи заплати  Laughing

# 57
  • Мнения: 335
... Специални благодарности на съфорумците които и без пояснения са разбрали темата...

Идеята ти е чудесна.

Ти сам казваш обаче, защо е утопия:

... подаваш ръка - отхапват те до кръста Simple Smile Лека злоба, доста комплексарщина, високо самомнение за наличие на умствен багаж повече от този на другите - до това ме наведоха отговорите в тази тема...

То разговор не може да се получи, ти за живота си мечтаеш:
... Далеч съм от идеята, че това може да стане, но въпроса беше чисто теоретично изложен и идеята беше да помислите какво би било...

Преди Томас Мор такива неща е говорил Христос - първият истински комунист със собствена теория (и практик при това). Но са го разпнали.
Някой дори се съмняват, че изобщо е съществувал.
После се пробваха други. Някой даже успешно. А други... - просто не бяха добри.

Но на този етап идеята ти е възможна само с генно инженерство.
Ама знаеш ли инженерът дали ще е добър.

С две думи - идеята ти е красива.
Ако всички бяхме добри, колкото и да е краен животът, щеше да е хубав.
Щяхме да можем да мечтаем, според мен.
А според теб?

Ако всички бяхме добри, никой нямаше да иска да причини болка на друг - нито душевна, нито физическа.
А сега ти ми кажи - за какво щяхме да мечтаем, ако всички бяхме добри. Според теб.





# 58
  • Мнения: X
Отговарям на Холограма:
Нямаше да мечтаем а щяхме да сме креативни. Всяка мечта щеше да придобива облик. С теб сме на такава възраст, че сме се сблъсквали фронтално с простотията и знаем, че именно тя ни дърпа назад. Погледни като пример най-малката социална единица, а именно семейството. Сравни добро семейство и лошото семейство. Сравни добро семейство и семейството в което има болен човек. Просто сравни твоя идеал с твоето анти. Замисли се ако беше в противоположното на сегашното си положение, дали всички духовни и материлани ценности, които притежаваш на този етап щяха да бъдат факт ....  Според мен нямаше да има мечти, а щяхме да имаме красива действителност.

# 59
  • Мнения: 335
Добротата също е химия.
Закодирана е в човешките гени.
Но дори да я нямаш по формула, тя може да се възпитава.
Историята познава и такива периоди.
Сегашният не е такъв.

А за мечтите - не мога да се съглася.
Класиците са ме зомбирали от ранно детство - училището тогава не беше още "реформирано" Laughing:

"...Благолажът поглади бялото мъниче, което лежеше пред него на купче, шавна още
веднаж и почна:

- Едно време, в някое си царство, имало една царска дъщеря... Тя била хубава,
хубава, друга като нея нямало! Косата й се влачела подире й като копринена река
и лъщяла като злато. Очите и били черни като тая черна нощ и всеки, когото
поглеждала, умирал от любов по нея.

- Ей! - въздъхна Лазо.
- Мълчи! - обадиха се другите.
- Много лъже - рече Лазо. Благолажът го погледна право в очите.
- Това е приказка, бе хлапе!
- Бабини деветини... измислици! - рече Лазо и някак нерешително и плахо се
озърна в тъмнината, дето на няколко крачки от тях спокойно чопкаше из ракитака
черният силует на магарето.

- Това е приказка, разбираш ли - рече твърдо Благолажът и настави: - Защо ти е
истината? Да взе-ма да ти разправям, да речем, за дрипавите гащи на дядо Тодор
или за смачканата калимявка на дядо поп? Или да ти разправям за нас,
голи-голтаци, дето сме тръгнали, с коси на рамо и с просеник в торбата, да бием
път цяла седмица до Тракия на коситба? Всичко това, приятелю, е истина. Ама
защо ти е тая пуста истина?

- Ами тия чудновати работи, дето ми ги разправяш, защо ми са? - отговори Лазо.

- Чудновати, но хубави! Слушаш, слушаш и се забравяш... И току виж, че
чудноватото почва да ти се чини истина, потънеш в него и отидеш. Затова има
приказки, затова са ги хората измислили. И песните са затова... да те измъкнат
от истината, за да разбереш, че си човек..."


Да пусна ли анкета колко ще познаят откъде е това?
Вярно, че то сякаш доказва твоята теза.
Но пак си мисля, че мечтите са най-човешкото нещо в главите ни.

ПП http://narodnabiblioteka.info/read.php/elin_pelin-kosachi.txt
Време е да се обади някой циник с едно просто изречение - че много сме се разчувствали  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт