въпрос свързан кърменето и бибероните

  • 1 268
  • 11
  •   1
Отговори
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
От известно време ме гложди един проблем. То може и да е писано тук, но аз не намерих темата!

Става въпрос за следното.
Имам намерение да кърмя бебо и искам да питам как стои въпроса с бибероните.
Ако по някаква причина се наложи да храня бебо с вече изцедена кърма как да процедирам? Дали да му давам с шише или с лъжичка? И ако храня с биберон има ли значение дали биберона е силиконов или каучуков?

Също искам да питам за бибероните-залъгалки. Доколкото разбрах, кърмените бебета нямат нужда от такива. Това вярно ли е? И до коя възраст вече няма нужда от него и може да се раздели с него безпроблемно? То това последното сигурно е много индивидуално, но все пак да попитам.

Благодаря предварително! И се извинявам, ако повтарям темата.

# 1
  • София
  • Мнения: 618
Когато се е налагало да я оставя, бабите я хранеха с шише и биберон. Бях купила само силиконови и тя ги приемаше, но някои бебета имат предпочитания.
За залъгалките - дадох залъгалка за първи път, когато вече беше на три месеца. Чудеше се, защо и пъхам тая гума в устата  newsm78 Така и не я заобича, аз не настоявах и до скоро си висеше на количката като играчка  Grinning Според мен няма нужда, после отучването може да се окаже трудно, но познавам и кърмени бебета, които си обичат залъгалките.
Леко раждане  Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 1 504
Принципно колкото мами, толкова и мнения. Залъгалка дадох още в болницата...никога не е пречила на кърменето. Повечето бебета имат силно развит сукателен рефлекс, това не означава, че трябва да виси на циците денонощно, затова се използат и залъгалките, поне това е моето мнение. Все още се кърмим и все още използваме залъгалка, но сега основно се ползва за да си  чеша венците и да я хапе, дърпа. Определено предпочитам залъгалка пред палец. Близо месец е хранена с шише и изцедена кърма/бях в болница и т.н./ не се отби..Биберона беше силиконов...доста по твърд е от каучуковия, който е много мек и пуска доста по-лесно от шишето. В крайна с/ка води се по бебето. Леко раждане и дълго кърмене  bouquet Каквото и да решиш, то ще е най-добре за твоето бебе и ти ще си направила най-правилното....това е...Успех!

# 3
  • Мнения: 71
аз пък не виждам какво общо има между кърменето и залъгалките. аз и двата пъти съм кърмила и децата ползваха залъгалки. започна се още от болницата и залъгалката се ползва за успокояване, при заспиване и наистина е по-добре вместо палец. първият път отучването не беше трудно, надявам се и втория път да е така.
леко раждане

# 4
  • Мнения: 256
Селин, пробвай бебчето, то само ще си покаже. Различните бебета реагират по различен начин.

# 5
  • Мнения: 1 428
Принципно колкото мами, толкова и мнения. Залъгалка дадох още в болницата...никога не е пречила на кърменето. Повечето бебета имат силно развит сукателен рефлекс, това не означава, че трябва да виси на циците денонощно, затова се използат и залъгалките,

 Peace

# 6
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Залъгалка ползваме и ние- кърмя си без проблем. За всичко се води по детето- имах шише за вода със силиконов биберон.

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Аз ще изкажа едно малко по-различно мнение Grinning

Може да искаш да изчакаш с въвеждането на залъгалките и шишетата, докато лактацията е добре установена, бебето се е научило да суче добре и е на подходяща възраст Simple Smile От това, което пишеш, ми се струва, че ти самата също си стигнала до подобни мисли, ако правилно те разбирам.

По принцип е вярно, че има немалко бебета, които успешно се кърмят и използването на биберони (залъгалки) и шишета не им пречи.

Но също така е вярно, че има много бебета, при които използване на изкуствено зърно (биберон-залъгалка, шише) може да представлява сериозен проблем, ако се въведе по-рано: за пиене от шише или за смучене на залъгалка се използват различни мускули и движения на езика от тези, които се ползват за сучене от гърда. Ако бебето получава шише или залъгалка от рано, може да се обърка между различните по форма, материя и пр. изкуствени зърна и гърдата и да се опитва да суче от гърдата по начина, по който смуче залъгалката, например.

Това може да е проблем: бебето може да не успява да се насуче добре (от шише се пие все едно със сламка - бебето само засмуква и млякото потича лесно, докато от гърда в сукането участват челюстите, езика, зърното е дълбоко към гърлото и малкото трябва активно да се труди, за да получи мляко). Това объркване се нарича объркване на зърното - nipple confusion. Не е задължително да се случи, но всъщност доста често се получава при бебета под 6 седмици.

Смята се, че бебето се научава да суче добре към 4-6 седмици, когато кърменето вече е добре установено. Обикновено след 6-тата седмица ако майката иска, може да въведе шише и/или залъгалка, като се смятат за по-удачни моделите с удължено зърно, което имитира майчиното (например такива), които навлизат дълбоко към небцето и наподобяват формата на зърното на гърдата при засукване.

Ако се наложи да се храни бебето с изцеена кърма през първите 40 дена, се препоръчва бебето да я получава по възможност с лъжичка (както я дават в някои родилни домове, но не всички, за съжаление), спринцовка или чашка с тясно гърло. Така то получава млякото на малки глътки и яде, но няма как да свикне с различна от майчината гръд форма и да отвикне от нея. При използване на лъжичка или спринцовка глътката се слага между венеца и бузата, за да се избегне инстинктивния рефлекс на бебето да ги избута с език (имат защитен механизъм, който ги кара поне в началото да се мъчат да се предпазят от чужди неща в устата, начинът на природата да им помогне да са на майчино мляко).

Залъгалките крият и един друг риск: новороденото бебе има стомах с размер на едра череша след раждането, който побира много малко и съответно често се изпразва. Обичайно новороденото бебе прекарва много дълго време на гърда - то буквално се доизносва извън утробата и има нужда от тесен физически и емоционален контакт с майката, както и да получава храна често и по малко. Много бебета сучат 10-12 пъти в денонощие и по-често - така по-бързо изхвърлят мекониума от червата си, стимулират лактацията и наваксват теглото, което се губи в първите дни след раждане. Евентуалното даване на биберон в първите седмици може да попречи на тези естествени механизми на естественото хранене, ако по-слабото все още новородено бебе смуче биберон-залъгалка: с нея то задоволява сукателния си рефлекс и прекарва в смученето й време, което иначе би прекарало на гърдата, където да стимулира млекоотделянето на майката и да получава важната за наддаването му кърма. То може да се умори бързо и веднъж насукало се на празен ход със залъгалката, да прояви малък или никакъв интерес на гърдата, т.е. да не суче ефективно. Това обикновено не представлява проблем при по-голямо бебе, което вече умее да различава залъгалката от гърдата и знае кога е гладно и кога - не (докато новородено бебе може да не прави разлика все още, да смуче залъгалка, на гърда да е твърде уморено и да заспи гладно, ако е гладно, няма сили, за да суче - и става омагьосан кръг).

Ако е въведена залъгалката, обикновено се препоръчва употребата й да става само в определени периоди - при заспиване или ако бебето е раздразнено и по някаква причина не е подходящо да се сложи на гърда. Идеята е да свикне да я ползва само в определени ситуации, а не да я получава редовно (тип 'плаче - биберон', 'мрънка - биберон', 'лапа си ръцете - биберон' и т.н.). При такава ограничена употреба повечето майки смятат, че впоследствие бебетата по-лесно се отказват от нея, с постепенно ограничаване на употребата й, т.к. не възниква такава емоционална привързаност към нея, както ако бебето я получаваше винаги и е свикнало да се утешава с нея редовно. Раздялата с биберона е индивидуална, наистина. Някои кърмени бебета се отказват сами от биберона още в първите месеци (ако изобщо искат да го приемат - те са също с характер); при други е преди първата година; трети трудно се отказват и се налага майката да помогне. Зъболекарите смятат, че между 1 и 2 години трябва да се спре употребата на залъгалка постепенно, като употребата й след 2 години като цяло не се препоръчва, за да не настъпят трайни изменения в захапката и съзъбието.

Малко дълго стана, но аз кратко не винаги успявам да пиша  Grinning Само ще добавя още, че преди почти 5 години, когато почти нямаше информация за естественото хранене, аз давах залъгалка от 5-ия ден, след одобрение на педиатърката. На 40-ия ден се разбра, че бебето е свалило, вместо да качва - при нея се получи точно това объркване на зърното - проблем, който определено можех да си спестя  ooooh!

И четиво:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73982.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177530.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13432
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8059.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=200201.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24244.0

Леко раждане пожелавам и успешно кърмене  Grinning

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Селин, пробвай бебчето, то само ще си покаже. Различните бебета реагират по различен начин.
   Peace

# 9
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Благодаря на всички за отговорите!

Мен ме интересуваха точно нещата, които Бу е обяснила, за жалост обаче имах само откъслечна информация.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 228
  Мисля, че няма какво да допълня след изчерпателния отговор на Бу, мога само да споделя собствения си опит и впечатления.
  Мисля скоро да пусна дори темичка с анкета, но да свършат празниците. Имам чувството че повечето от дългокърмещите мами, които познавам наживо или виртуално са с кърмачета които не ползват залъгалки. Разбира се има и такива които ползват, но все ми се струва че тези без залъгалка нямат проблем да кърмят дълго.
  Второ, въпреки всичко изчетено и твърдото ми убеждение, че няма да ползвам залъгалки в лудницата първия месец се опитах да им пробутам на малките, но те явно и именно по този начин го възприеха и така упорито ги плюеха, тоест знаеха си интереса, че аз се отказах. Така и никога не сме ползвали залъгалка, може би и затова след трудностите първия месец, повече проблеми с кърменето не сме имали, като кърмаческа стачка или засега опит за отбиване   Simple Smile (В момента са на годинка и осем месеца)
  Интересно ми е от гледна точка на бебето, психологически, каква е разликата в отбиването от гърда и отказването от залъгалка, в случай че вече не се кърми?  newsm78

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
В интерес на истината в светлината на написаното от Айла - аз ползвах залъгалка. При дъщеря ми проблема с объркване на зърното беше доста сериозен и го разрешавах с подръчни средства тогава. Впоследствие ограничих употребата й основно за сън - когато вече беше заспала на гърдата, но не искаше да пуска, дискретно слагах залъгалка, която тя изплюваше насън десетина минути по-късно. На 10 месеца девойката категорично отказа залъгалка под всякакъв предлог.
Но - на първо място, ако навремето бях знаяла повече, щях да си спестя доста от проблемите и вероятно щях да използвам залъгалката по доста различен начин и със сигурност по-умерено.

Общи условия

Активация на акаунт