Да спасим градинката пред "Севастопол"

  • 15 071
  • 253
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 152
Фиатаджия, аз все още си мисля, че не само лятото ще е кошмарно, точно по тази алея, но както и да е!Къде ще е мястото на пешеходците там?
Е , то всяка година е зле... особенно когато дойдат гостите на града, ама аз имах предвид, че ще има незавършени ремонти...
а сега изглежда прекрасно, чисто, спретнато... остава още няколко заведения да поизчистят и ще стане още по-добре!  Peace

# 241
  • Мнения: 1 174
DiVA, нищо съществено не се каза в интервюто по въпросите за поемане на вината за "санитарната" сеч, по-скоро се наблягаше на това, че там няма да се прави нито пракинг, нито каквато и да било сграда.Също така и че към този парцел не е имало никакви икономически или каквито и да било интереси, от никого!(Само че искам да питам аз, защо имаше изказване, че същото място, в новия градоустройствен план е белязано като червена зона?) Говореше се и за предстоящите резитби на още 600 дървета, за ново изграждане на паркове (спомена имената на улиците и местата им, но не запомних) и паркинзи.Подземен паркинг щял да се прави, не един, а 4, пътят  за вход на единият от които ще минава под бул.Сливница...За това се сещам сега.
Нямаше подробни обяснения, а поредните лакардии в ефир, но това си е мое мнение.

# 242
 И аз слушах интервюто с любимия ни кмет относно наболелия въпрос. Е, просто шапка свалям и се прекланям пред такъв професионализъм Hands Clap 
Стара партийна школа + юридическо образование = професионална демагогия

Докато има немислещи и слепи хора, ще има и кой да им маже очите.
  Странно защо ли нямаше възможност за задаване на въпроси от компетентни специалисти в ефир ???   Thinking

# 243
  • Мнения: 457
Добре де, защо не си извадите скица от градоустройствения план на този район- с градинката? Струва около 12 лв. с ДДС-то тази услуга и ще се разбере за какво е пригоден този район. Ако пък не може да разчетете скицата, има си услужливи служители във всяка община Wink

# 244
  • Варна
  • Мнения: 1 231

Аз съм възрастна и нетактична жена, извинявайте, че звуча наставнически и крайно, но всеки си има свои критерии.
Едно от основните ми убеждения е, че трябва да сме в хармония с природата. Аз се зареждам от нея и като виждам как я губим, наистина много ме боли. Ако смятате, че няколко дървета не заслужават емоции, сигурно сте прави.
Пазете си нервите и не се вживявайте излишно в проблемите, те не са ваши. Mr. Green.

Дива, радвам се, че се стареш да научиш децата си на тези две неща, ще им помогнат много в живота, но все пак не забравяй, че когато човек иска да научи детето си на нещо, най-добрия начин е като му дава пример.



Обещаха да ми пратят градоустройствения план. Thinking



# 245
  • Мнения: 6 039
имам целия градоустройствен план, казах ви да не се притеснявате излишно. Вредно е. Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 246
# 247
  • Мнения: 578
На картинката/която е част от въпросния градоустройствен план се вижда, че карето на Севастопол е отбелязано с червен цвят, както и съседното до худ. галерия за разлика от останалите градинки, които са дадени в зелено...

Интерес и основание за въпроси и разяснения представлява и проекта на път Клас 3А между летния театър и детелината на Спортна зала/ДКС/ - това означава регламентирано влизане на МПС в тази част на Морската градина, където има най-голямо струпване на деца заради Детския кът.

Малена, всички ще сме ти благодарни ако споделиш, каквото знаеш по въпроса.

# 248
  • Мнения: 97
В момента Кирил Йорданов коментира случая по Варна ТВ.

# 249
  • Варна
  • Мнения: 25 236
На картинката/която е част от въпросния градоустройствен план се вижда, че карето на Севастопол е отбелязано с червен цвят, както и съседното до худ. галерия за разлика от останалите градинки, които са дадени в зелено...

Мдамммм....
И как защитниците на изсичането на дърветата обясняват този факт? Защото на мен лично ми изглежда крайно подозрителен и определено не мога да намеря логично обяснение.... освен, че тази градинка е била предвидена не за облагородяване, а за премахване!

# 250
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Аз бих попитала какви са официалните обозначения за всеки един цвят?
На така дадената картинка има четири цвята:
 - Светлозелено
 - Тъмнозелено
 - Червено
 - Светлочервено/розовеещо с червен контур

Ако приемем, че светлозеленото е "градинка/парк" или "зелена площ", то:
 - Шишковата градинка не е градинка
и
 - Пространството между Операта и синьото пазарче (около Театъра) не е нито градинка, нито паркче. А всички знаем, че там все пак има и дървета и пейки и зелени площи.
Това, че не са обозначени в светлозелено означава ли, че ще бъдат премахнати?

Интересното е как са нарекли зоните, обозначени с червено? В тези зони влизат както сгради с обществено предназначение, така и жилищни сгради. При това жилищните сгради са една огромна част от общото цяло. Там влиза и градинката пред "Севастопол". Който знае нека да каже.

# 251
  • Мнения: 5 500
Засаждат нови дървета край "Севастопол"
Част от коментарите:
озеленител - 11 05 2008 г. 19:40:07

г-н Гуцанов защо ни правите на луди и глупави нас варненци
защо не посочите името на фирмата която извърши сечта този погром и знаете ли че в тази фирма няма нито един специалист-озеленител
защо не кажете името на общинският служител който е трябвало да наблюдава и контролира тази сеч -между другото главният специалист на община варна е без висше озелинителско образование а е икономист по професия -смятайте за каква компетентност говорим
и защо вместо да ги НАКАЖЕМ ТЕЗИ ВАРВАРИ ЗА ТОВА ПРЕСТЪПЛЕНИЕ СЕГА ЩЕ ИМ СЕ ПЛАТИ СЕЧТА И ОТГОРЕ НА ТОВА ЩЕ ИМ СЕ ДАДАТ И ДОПЪЛНИТЕЛНО ПАРИ ЗА ЗАСАЖДАНЕ НА НОВИ ДЪРВЕТА НА МЯСТОТО НА ОТСЕЧЕНИТЕ -ДРУГ Е ВЪПРОСА ДАЛИ ТЕ ЩЕ ХВАНАТ СЕГА ПРЕЗ МАЙ МЕСЕЦ
И ВСИЧКО ТОВА С НАШИ ВАРНЕНСКИ СРЕДСТВА
ПО ГОЛЯМА НАГЛОСТ И ГАВРА С НАС НЕ СЪМ ВИДЯЛ
НЯМА ЛИ ПРОКУРАТУРА
НЯМА ЛИ МВР В ТАЯ ДЪРЖАВА ДА СПРЕ ТОВА БЕЗУМИЕ
И КЪДА СА ОБЩИНСКИТЕ СЪВЕТНИЦИ


 Юрист - 11 05 2008 г. 21:04:27

Предприетото изсичане би трябвало да се извърши на базата на Наредба №1 на община Варна и съгласно Закона за устройство на територията, като се издаде заповед на кмета, придружена с експертна оценка за състоянието на растителността. Когато се налага изсичането на повече от 20 дървета, се изисква и екологична експертиза. Единственият документ, на база на който фирмата озеленител "Ерика Варна" ООД, е извършила резитбата, е уведомително писмо от директора на дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" Пламен Пенев.

Чл. 63. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2004 г.) Кметът на общината организира съставянето и актуализирането на публичен регистър на озеленените площи, на дълготрайните декоративни дървета и на дърветата с историческо значение в общината. Достъпът до информацията, вписана в регистъра, се осъществява при условията и по реда на Закона за достъп до обществена информация .

(2) Дълготрайни декоративни дървета и дървета с историческо значение могат да се отсичат или изкореняват само по изключение след писмено разрешение от кмета на общината, издадено въз основа на санитарна експертиза за състоянието на дървото.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2007 г.) Вековни или забележителни дървета се обявяват за защитени и се вписват в регистъра по чл. 113, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие. Обявените за защитени дървета се вписват и в регистъра по ал. 1.

(4) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм., бр. 61 от 2007 г.) Проектите за подробни устройствени планове задължително се придружават от справка за картотекираната растителност и геодезическо заснемане, заверени от общинските органи по озеленяване.

(5) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2007 г.) В 5-годишен срок от завършване и приемане на строителството общинските органи по озеленяване извършват проверки по изпълнението на задълженията на собствениците (възложителите), свързани с озеленяване и компенсаторно залесяване.

За действията е виновна изцяло общината, тъй като санитарната сеч е извършена без да са спазени никакви законови изисквания.

Липсва заповед на кмета Кирил Йорданов, тъй като единствено той може да разпореди отсичането на дърветата. Явно за общината резитба и отсичане е едно и също нещо, коментираха специалистите.
Отрязаните дървета не бяха изгнили, както твърдят представители на общинската администрация.

За решението на Административен съд - нито дума!
За становището на ландшафтните архитекти - нито дума!
За липсата на документи и закононарушенията - нито дума!
За липсата на предварителен план, с който да се запознае обществеността - нито дума!
За отговорности, наказания на нарушителите, оставка - нито дума!

Дори и да е необходимо да се отрежат отделни сухи клони, всички специалисти са категорични, че начина по който е сторено е вандалски.

# 252
  • Мнения: 63
Тук изглежда повечето които пишат не мислят.

Никой не е против рязане на сухи и опасни клони, напротив би приветствал такова действие. Както последните РАБОТНИ дни от април, когато рязаха само клони.

Нека някоя от овцете, които мислят че всичко е наред, ми отговори:
 - защо ако целта е била добра, спряха дотук, вместо да кажат какво правят, покажат документи и продължат работа?
 - административен съд, ще спре ли работата на общината, само за всеки случай?
 - ако всичко е редовно, защо полицаите не защитят общината и разпръснат хората, а всеки път като стане проблем, идват в градинката и гледат като мулета?
 - защо служителите на Ерика, работят по устна заповед, да отрежат всички дървета, а единствения документ, който показват е писмо в което няма нищо подобно?
 - защо всички виновни се правят на глухи и слепи за информацията която дадоха ландшафтните инженери на пресконференцията си?
   = по този начин се режат дървета, задължително преди периода на вегетация (всички жизнени сокове се извличат от коренната система към короната), а отрязаните даже имат разлистени клони!
   = в този период от годината се режат само сухи клони!
 - защо ако целта е била да излязат нови клони, започнаха да говорят за нови дървета?
 - защо ако целта е била да запазят и подобрят градинката, е рязано палачорската, има накъсани кори (което се избягва като се реже по правилата) и голяма част от храстите са повредени?
 - защо дърветата останаха незапечатани?
 - и обратния въпрос - защо ако целта е да се сменят дърветата, ги оставиха да стърчат по няколко метра?
 - защо плана за озеленяване на градинката все още не съществува? вече никой не вярва на думи!

Не приемам отговори, че Ерика са се объркали или че мургавите работници са оцапали работата. Тези неща се уреждат с наличие на документи и специалисти.

# 253
  • Sofia
  • Мнения: 3 028
Доста!
За всяка инициатива си има начини и ред.
Не съм варненец, но и аз се възмутих от гледката.
Обаче, ми писна да трия емоционални изблици и "овчарска" терминология, съчетана с викове, по-скоро характерни за поляните, отколкото за дискусионен форум.
Лоша услуга!
Определено!
Заключвам.

Общи условия

Активация на акаунт