Mоите деца са си ми най-интересни. А вашите?

  • 11 652
  • 358
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 2 840
На мен ми писна. Едва ли не трябва да се защитавам, защото децата ми са от сравнително уравновесените. И като бяха на по 2-3 години пак си бяха такива. Занимавала съм се с тях през почти цялото време. Не ме е срам да го кажа - това, което са в момента е до известна степен и плод на моите усилия и време. Който иска да ги мисли за каквито си ще. Животът на децата ми е добър и спокоен. Не ми се налага да водя войни с тях за едно или друго нещо. Гледам да се съобразявам с тях, а и те правят същото с мен. Според мен е справедливо. А който иска да ги мисли и за будали.
 И вече ми писна от опрравдания всякакви детски изблици да се приписват на бебешки пубертет и прочее. Колкото и да са големи промените при 2-годишните те не са причина за всичко. И не е само от характер или възпитание. Като гледам масово децата на 2 години се тъпчат с всякаква боклучава храна, получават невъобразимо количество калории и после защо били невъздържани и не се спирали на едно място. Вече имам усещането, че децата с проблеми в поведението са страшно много и тяхното поведение вече се превръща в толерирана норма. Все повече родители изобщо не искат да носят отговорност за това как се държат децата им и какво правят, а само вдигат рамене. Ако едно дете има някакви дефицити и родителите са с акъла си, те правят всичко възможно да намерят подходящия начин и терапия. Тях не искам да ги коментирам тук. В повечето случаи става въпрос за проблеми във взаимоотношенията между родителите и децата и във възпитанието.

Прочетох коментарите дотук. Искаше ми се да кажа какво мен самата ме накара да се чувствам неловко. Целият пост, който съм цитирала. Болднатите неща са акцентите, от които се разбира какво е мисленето за "различните" деца и техните родители.
Аз не съм майка на "трудно","проблемно" и т.п. дете. Никога не съм имала трудности и проблеми с него. Имала съм някои неудобства.
Но се чувствам лично засегната от твърдението, че "кризата на третата година" е някакво измислено оправдание за леността на някои родители. Полагала съм много повече усилия да възпитавам сина си, отколкото майката на някое дете, което по цял ден е стояло в мечтателно съзерцание и готовност да изпълнява всяко майчино желание. Виждала съм такива деца. А после същата майка да дойде и да ми каже, че нейното е "уравновесено" и "възпитано", пък мойто има "дефицити" или аз съм без акъл.
Чудно ми е дали тази майка би могла с възпитателна цел да накара детето си да тича, подскача, пее, смее се, играе цял ден, при положение, че то предпочита да си седи кротко и съзерцателно да си блуждае, без да полага физически усилия. Защото съм присъствала на сценки, в които майки се чудят как да накарат детето си да иде и да играе, а то си виси до тях и не ще. И така часове.Седи си и си гледка. Абсолютна физическа пасивност. И няма механизъм, който да го накара да промени този факт.
Ама това е хубаво, щото детето е "уравновесено" и "възпитано".
А това, дето търчи и не ще да седне, е с "дефицити", невъзпитано или в най-добрия случай назобано с вредни храни Shocked


Връщаме се от ресторант. На съседната маса до нас едно дете направи чудеса от храброст - вика, смя се, разля някакви неща, огласи цялото заведение. До него някакъв "чичо" искрено се забавляваше и го подстрекаваше. Майката спокойно, но настойчиво му подсказваше, че не бива да вика. А моят 5-годишен хубостник ме погледна и рече:"Това дете е невъзпитано" #CrazyБоже! Виж кой го каза - любимецът на всички сервитьори из околията, дето като го видеха допреди 2 години и усмивката им се парализираше на лицето, въпреки че го бяха обавили за всенародна радост и гордост. Crazy

Та, какво исках да кажа - ще ми се да вярвам, че имам малко повече опит, натрупана мъдрост и познание, за да не определя едно дете като "възпитано" или "невъзпитано" само защото подвиква на обществени места. А за диагнози изобщо няма да коментирам, защото ми изглежда безумно и ме кара да се чувствам наистина неловко.

# 346
  • Мнения: 9 990
Не позна-не действа с орда специалисти, и успЯВА, за разлика от теб-ти си гОла вОда-личи си от тази тема, че нито нервите си успяваш да овладееш, нито с детето си да се справиш сама, а излизаш с детегледачка на разходка ConfusedМен по-скоро ми е жал за теб, кога ли ще рухнеш така...
Клонка, не си права.Тук никой не визира теб, Милена или който и да е.Хайде върни се на първите, съвсем добронамерени постове, отговори по темата, съвети....Теб можем да коментираме, когато пуснеш тема и разкажеш подробности от ежедневието с твоето "трудно" дете и как ти действаш в ситуациите.И ако те оплюем дружно-тогава може чак да се засягаш.Няма такова нещо като да не приемаме различните.Вие не сте различните-днес цял ден съм била с такива, като вас.И да, смея да твърдя, че познавам майки, които са с просто буйни, не хиперактивни деца, но ги смятат за такива съвсем умишлено, за да оправдаят нехайството си или просто нямат сили да упорср=тват.Никой не е казал, че ти, Милена или който и да е в подобно дете сте такива, а че има И такива.И е нормално, когато човек не ви познава да ви слее с онова общото.Щото то стана повечко напоследък.
ПП-за сведение само-да, аз мога да накарам кроткото ми дете да тича и да щурее.Днес го направих.

Последна редакция: нд, 11 май 2008, 23:17 от пенелопа

# 347
  • София
  • Мнения: 2 840
НАкрая само искам да кажа, че уважавам всяко мнение.
Още повече уважавам правото на всеки човек да чувства нещата по начин, който няма нищо общо с моя.

Но ужасно много ми се ще да бъда разбрана правилно - не защитавам някаква позиция, нито имам дете, което мога да причисля с лека ръка към "уравновесените" или "темпераментните", защото все ме изненадва.

Със сигурност съм една щастлива и спокойна майка, която отглежда с радост здравото си дете.

И много, ама много ми се ще всяка майка да се чувства така.
Да усеща, че не я корят, че не я наблюдават, че не се разминава с всенародното очакване.

Все едно, дано някой ме разбере.

# 348
  • Мнения: 2 757
Моля? Посочи ми точно цитата. Точно, защото зная каква е разликата между децата с хиперактивност, дефицити в поведението (които подлежат на терапия) и лошото възпитание,  много внимателно претеглям думите си. И точно затова изрично подчертавам, че много лесно става напоследък всяко неприемливо, неприлично и каквото щеш детско поведение да бъде приписано на детски пубертат или хиперактивност и така родителите да си измият ръцета, че не се интересуват какво става с децата им.

Примерите, които съм дала засягат моите деца. Казала съм своя опит. Той не е абсолютната истина, нито е върхът на сладоледа. Изрично казвам, че това е моят опит, но ти си го изтълкувала по неподходящ начин.
 

Извинявай ама ти просто нямаш никакъв опит, защото децата ти не са ти дали шанса да натрупаш такъв, сама си каза, че не ти се е налагало да се оправяш с тръшкащи се и т.под. деца. За какъв опит говориш бе душа. Ти не си усетила, че имаш деца, камо ли опит да натрупаш.

# 349
  • Мнения: 3 271
КЛОНКА, благодаря ти  newsm51 Поне разбрах, че не съм само аз с тези усещания, а ти дори нямаш такова дете! Смятай какво е да минаваш през огромни изпитания на волята всеки ден от 7 (в моя случай) години и после неедна мама на спокойно дете да ти обяснява възпитателните методики и как нейните са спокойни и възпитани, пък твоето е буйно и безчинства, защото не се справяш да го овладееш.
Както и да е, спрях по темата. Исках просто искрено да ти благодаря. Направи ми вечерта  newsm10

# 350
  • София
  • Мнения: 2 840
Извинявай ама ти просто нямаш никакъв опит, защото децата ти не са ти дали шанса да натрупаш такъв, сама си каза, че не ти се е налагало да се оправяш с тръшкащи се и т.под. деца. За какъв опит говориш бе душа. Ти не си усетила, че имаш деца, камо ли опит да натрупаш.

Не прекалявай!
И най-кроткото дете се "усеща".
Освен това, тя каза, че е работила много упорито, за да постигне тази хармония.
Просто е имала шанса, да кажем, усилията й да дадат резултат много по-лесно, отколкото усилията на други майки.
Аз така ги виждам нещата.

# 351
# 352
  • Мнения: 4 451
Никол, информирах модератор вече. Дано заключат темата, която така се изврати и такива грозни обиди се сипят на последната страница... ooooh!

# 353
  • Мнения: 270
Момичета, Никол е много права, че темата вече е за ключ. То всъщност всяка тема на авторката се сдобива с катинарче. Плюс това НикиФин има нужда и от малко почивка под формата на бан, защото непрекъснато нарушава правилата на форума, обиждайки останалите и създавайки дразги и интриги. Междувременно може да посети темите на Додо и да види какво се казва интересна и интелегентно поднесена тема по важни въпроси във връзка с детското развитие и възпитание.

# 354
  • Мнения: 27 524
И аз не искам да те обиждам, ама толкова измислици на куп за мен отдавна не бях чела. Извинявай, но ми се струва, че нещо ти хлопа дъската.

Чудя се не ти ли писна да ми слагаш в устата думи, които никога не са ми и минали през ума. Айде ако обичаш да престанеш да си измисляш  какво мисли, прави или говори авторката на темата или казано на проЗ език, щото като гледам нормален книжовен не разбираш, да престанеш да ми ядеш лай..та, не е здравословно

Никол или която и да била от нас не определя и решава темата за ключ, освен ако тя самата не е в разрез с правилата. Така че чакаме и пишем засега  Simple Smile
Ники Фин, знаеш, че с теб се знаем, четем и пишем на ЛС още от дира. Разбирахме се, намирах в теб утеха и отговори.  Сега засега не. С което не те обвинявам. Напротив - искам да бъда съпричастна с теб, да мога да пиша адекватни към теб неща, да те разбирам просто.
Нека изпдна в лека крайност - не може да възпитаваме добре деца и да не можем самите ние да пишем граматически правилно.  Confused 
Мама Десислава, за съжаление, ужасно много потребителки пишат, обиждат, избиват комплекси или просто не им пука в интернет пространството. И това е съвсем нормално. Остава за интелигентните и истинските хора да се разграничат и да отсяват  Heart Eyes

# 355
  • Мнения: 46 492
... Никол или която и да била от нас не определя и решава темата за ключ, освен ако тя самата не е в разрез с правилата ...

Далеч съм от мисълта да определям, само си казвам мнението (както всички преди мен  Mr. Green)

# 356
  • Мнения: 27 524
Далеч съм от мисълта да определям, само си казвам мнението (както всички преди мен  Mr. Green)

Мила ми Наталия, последното ми цел е била да те засегна и изобщо нямах предвид теб  Hug Hug Hug

Никол, информирах модератор вече. Дано заключат темата, която така се изврати и такива грозни обиди се сипят на последната страница... ooooh!

Писах, че обръщение към теб и информиране към модератор, когато няма реални грубости и без изисквания от авторката молби за заключване, няма как да стане  Simple Smile

А че отдавна темата е изчерпана (може би, не съм сигурна всъщност....  Thinking) е отделен въпрос  Rolling Eyes

# 357
  • Мнения: 713
"Интересно ми е и дали има родители, които мислят обратното, че децата им са грозновати, скучновати и т.под. " Shocked
Интересно ако ти мислеше, че твоите са такива, дали щеше да го напишеш тук и изобщо кой родител би казал нещо такова за собствените си деца Shocked. Говорим за деца!!! Те ще се променят, изграждат като личности и като физика. След години скучните деца може да имат много интересна професия защото да речем могат да седнат на едно място за повече от 5 мин и да се концентрират. Или пък да имат много приятели защото са приятни натури, които умеят да изслушват другата страна........Това са само примери. Може "интересните" днес да станат скучни утре, както и "интересните" за собствената си майка деца, да не са такива за околните.
Ако родителите насърчават тази интересност, как по-късно децата ще се вписват в общество, в което това изобщо не е интересно!
А иначе на един му е интересно да седи да си чете книжка, на друг да ходи в кръчма, на трети да ходи на екзотични места и така нататък. Интересно е трудно определима категория, същото важи и за красота и грозота. 
Аз намирам за нормално една майка да си мисли, че нейните деца са най-най. Но не е възпитано  Wink да говориш лоши неща за децата на другите Peace.

 

# 358
  • Sofia
  • Мнения: 3 023
Ще заключа темата.
Поне известно време няма да трия ничие "творчество", за да няма недоразумения относно решението ми и взетите мерки.
За протокола и във връзка с темата, ще спомена, че децата ми са на двата полюса.
Не смятам да обременявам никого тук, нито със знанията си по въпроса, нито с опита си с "такива", "онакива" или "други" деца. Имам, според мен, реален поглед върху децата си и относително обективна оценка за поведението им. Възпитаваме ги според нашите ценностни критерии, вижданията ни, възможностите и знанията ни.
В темата има ценни и мъдри неща, чиито прочит, може да помогне някому, въпреки тоновете материали специализирана литература за възпитание, родителство и разлики между различните деца в различните периоди от израстването им.
Лоша идея е анатемосването на поведението на чужди деца и крайното му категоризиране, само защото ние не сме се сблъсквали с подобно нещо при нашите деца.
Още по-лоша идея е, да се чете изборно и да се нападат части от чужди мнения извадени от контекста.
Директните обиди и квалификации, няма да коментирам. За тях има правила още от създаването на форума.
С риск да стана досадно обобщителен, само ще спомена, че всеки човек и в частност всяко дете си е свой собствен свят с пълната гама индивидуални особености, заложби и емоционалност.
Когато дискусията се превърне в хамалска размяна на обидни реплики с елементи на омиротворяване от отделни трезвомислещи участници, темата смисъла си. Особено, ако грубиянщините са "творчески порив" на самата авторка.
Толкова!

Общи условия

Активация на акаунт