Това,което обичаме в нашия дом.

  • 120 740
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 505
Здравейте и добре дошли в моята вкусна темичка.
Рецептите,които ще напиша тук са взети от този форум(и понеже нямам навика да си записвам на кого са,за което моля да ме извините)и от интернет като цяло.Много рядко правя нещо,което аз да измисля,но модификации на рецептата почти винаги,така че да е съобразена с нашия вкус.
[/color] Бърз сладкиш на микровълнова                                           
Продукти-3 кроасана;600 мл. прясно мляко;4 яйца;6 с.л.захар
   
2 с.л. от захарта се карамелизират в иена с 2 с.л. вода на 650 за 3 мин. на МВ,докато покафенее.Разбиваме яйцата с останалата захар и леко затопленото мляко.Върху карамела се редят кроасаните разделени на 4-ри и се заливат с крема.Слагат се в МВ на 450 за 15 мин.,като се отваря да не изкипи.
   [left]*на снимката е сладкиша с останал козунак с шоколад.[/left]
И едно парче от него.

Последна редакция: сб, 07 юни 2008, 14:18 от enamorada

# 1
  • Мнения: 1 505
Какво да направим с готови изпечени пържолки.  
Продукти-печени чушки;сирене;колбас;изпечени пържолки;масло;топено сирене;яйца. 
 
Всички това се слага в гювече или иена без яйцето и се слага да се пече,когато е почти готово се слагат яйцата,когато и те са готови е готово за хапване.
   
*Всички продукти са на око и според това,какво имаме в хладилника,като разбира се може да се сложат и различни от написаните продукти.

# 2
  • Мнения: 1 505

Това е италианската фокача на Lois.Превазходен вкус.Не пропускайте да си го приготвите в къщи. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=233918.0
 
италианска фокача
 

# 3
  • Мнения: 1 505
Улични мекици   
4 ч.ч. брашно;1 ч.л.сол;2 с.л. захар;1 с.л. суха мая;2 1/2 ч.ч. топла вода.
   
Тестото се забърква от вечерта.Сухите съставки се объркват с водата,докато се получи каша тесто.Покрива се с намаслено фолио и се оставя в хладилника.На сутринта трябва да си е увеличило обема поне 2 пъти.Трябва да е лигаво и лепкаво тестото.Ръцете се топят в олио и тогава се откъсва от тестото и се издърпва до тънко и тогава се пържат.
  *Аз направих половината доза.На снимкaтa са бройката от половината доза,и са малки.
*Тази рецепта е на Танита от форума на гответе с мен,извинявам се ,че до сега не бях написала на кого е,но тъй като никога не си записвам рецептите на кого са когато ги преписвам и понякога се получават такива издънки.Страхотни са и си ги приготвяме честичко,трябва да ги опитате.

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 15:51 от enamorada

# 4
  • Мнения: 1 505
Ориз с кашкавал и маслини   
Сварява се ориз(според това за колко човека),настъргва се кашкавал и се добавя при все още топлия ориз.Също се нарязват маслинки и се добавя още черен пипер и сол на вкус.Разбърква се всичко това и е готово за хапване.
*Става за предястие или гарнитура.

# 5
  • Мнения: 1 505
кифлички с кашкавал и сирене     
200гр. кашкавал;200гр.кр.сирене;125 гр.разтопено масло;1ч.л.сода;1ч.л.сол;500гр.брашно;;300гр.кисело мляко;1 яйце за намазване.
   
В киселото мляко се гаси содата,кашкавала и сиренето се настъргват на ситно,добавят се и останалите продукти и се замесва еластично тесто.Разделя се на 6 топки,разточват се на плот и се режат на 12 триъгълници,които се завиват на кифлички.Варху хартия за печене се подреждат в тавичка,намазват се с разбитото яйце,и се поръсват с мак,сусам или каквото си пожелаете.Пекат се до порозовяване на 170 градуса.
                     
*Стават страхотно мекички.Трябва да се нареждат с разстояние една от друга,защото се надигат.

# 6
  • Мнения: 1 505
плодови шишчeтa   
нарязвате си плодове по ваш избор,нанизвате ги на дървено шишчe и ги заливате с бял и кафяв разтопен шоколад
 
 
*в моя случай е разтопен кафяв шоколад,розова паста шоколад и кондензирано мляко.

# 7
  • Мнения: 1 505
картофи соте по кръчмарски       
Сваряват се картофите с обелките(за да не се напоят с вода),но не напълно.В тиган се загрява масло с малко захтин или олио и 2-3 скилидки обелен чесън.Като се зачерви чесъна се слагат нарязаните на едро картофи,не се бъркат често,за да не се кашнат,посоляват се и се добавя копър.При сервиране се добава кашкавал настърган отгоре.  
     
*тази рецепта е на TheNMaster и е страшно вкусно и за първи път не ми се кашнаха картофите,тигана ми е с незалепващо покритие.

# 8
  • Мнения: 1 505
супа от грах   
800гр.консерва от грах се стрива на пюре през цедка и се залива с водата от консервата.Към полученото пюре се добавят 4 ч.ч. гореща вода;100мл.(1/2ч.ч.)прясно мляко.Супата се посолява и се оставя да заври.Преди свалянето и от огъня се прибавя 30 гр. масло и се поръсва с черен пипер.Сервира се с крутони.
   
*В моя случай понеже нямах прясно мляко сложих топено сиренце,вкуса е невероятен.

# 9
# 10
  • Мнения: 1 505
чорбаджийска пърженица   
500гр,св.месо;100гр,сирене;4 яйца;2 домата;2 печени чушки;1 крaстевица;1 глава кромид лук;10-15 печурки;50 мл.бяло вино;сол,черен пипер;вегета     Месото се нарязва на кубчета,овалва се в сол и черен пипер и се запарява,към него се добавят кръстевицата на кубчета,след 5 мин,се добавя лyка нарязан на полумесеци и гъбите.Обелените домати се нарязват на ситно и се добават,залива се с виното,чака се докато се изпари,след това се добавят нарязаните чушки,сол,черен пипер,вегета,натрошава се сиренето и се бърка,след това се добават и яйцата.   

# 11
  • Мнения: 1 505
пълнени чушки с боб     
10 мариновани червени чушки;2 чаши зрял боб;2 глави лук;джоджен;чубрица;1с.л.червен пипер;олио;брашно;сол        Боба се сварява до полуготовност.В тиган се запържва лyка с червения пипер,прибавя се боба,джоджена,чубрицата.Маринованите пиперки се пълнят с тази смес.Отвора на пиперките се потапя в брашно и се нареждат в тава за печене,в нея се добавят 1-2 чаши подсолена вода.Пече се на умерена фурна около 40 мин.
     

# 12
  • Мнения: 1 505
вкусна запеканка         
 
продукти:500гр.кайма,1филия хляб,2глави лук,4ервен и 4ерен пипер,маргарин или масло,олио,500гр.картофи,2с.л.брашно,1/4бульон,галета,200гр.сметана,100гр.настърган кашкавал,сол.
     
Първо се сваряват картофите,като са готови се нарязват на колелца,слагат се в тави4ка.1-та глава лук се запържва за кратко и се омесва с каймата,накиснатия и изцеден хляб,сол,4ерен и 4ервен пипер.Оформят се киуфтета и се изпържват.Варху картофите се подреждат готовите киуфтета.Маргарина се разтопява в съд и се запържва в него брашното,добавя се 2-та глава лук,разрежда се с булиона и сметаната,овкусява се с 4ерен пипер и сол,след ниаколко минути е готов соса,с него се заливат картофите,поръсва се с кашкавала и галетата,а отгоре се добавят ниаколко пар4енца маргарин.Пе4е се на 200 градуса за 20-30 мин.         
   

# 13
  • Мнения: 1 505
пилешко с чесън и сметана     
Първо се запържва пиле6кото в масло,изважда се в тавичка и в съ6тото масло запържваме 1 глава лук с малко гъби и 2-3 скилидки чесън нарязани на ситно,когато са готови добавяме 1 булион разтворен в 1 ч.ч. топла вода и 200 мл. течна готварска сметана.Заливаме с този сос пиле6кото и го похлупваме,пе4ем за около 40 мин. на 220 градуса,и отхлупваме за о6те 10 мин.
   

# 14
  • Мнения: 1 505
топ4ета с маскарпоне       
1 пакет бисквити смиламе на трохи и прибавяме 100 гр. маскарпоне,смесваме добре и правим топ4ета-оставяме ги 30 мин в хладилник да стегнат.Разтопяваме 1 бял шоколад в МВ и овалваме топ4етата в него. 
     
*Бързо,лесно и вкусно(аз бях изненадана от вкусния резултат,за6тото маскарпонето не ми се връзваше много тук,но са невероятно сладки и вкусни).Ако ниакои иска може да си добави смлени ядки или една цяла в средата,аз забравих,но следва6тия път 6те сложа.

# 15
  • Мнения: 1 505
 
Корона
 
*Това го направих днес,видях го от един блог испански,но за съжаление не си записах от къде,за6тото прегледах няколко,а ми се искаше да видите и оригинала на рецептата.  
   
  Продукти:150мл.прясно мляко,1 щипка сол,50гр.масло,3 белтъка,20гр.мая на прах,400гр.брашно 
     
Вси4ко се смесва и се омесва еласти4но тесто,расто4ва се на правоъгълник и се намазва с разтопено масло,а върху него се намазва и един слои от: зелени подправки с 1-2 скилидки 4чесън и зехтин(пасират се).Върху тестото се слага малко 4черен пипер,натрошено сирене и обелени слън4огледови семки.Завива се на руло и края се намазва с вода,за да залепне по-добре.Рулото се завива в кръг и се реже с дебелина около 1,5-2 см.,но не се стига до края с разрезите,те се подреждат в леко наклонено положение,намазват се с белтък и се поръсват с настърган кашкавал.Короната се слага в тави4ка с пекарска хартия отдолу във фурната на 50 градуса отна4ало,за да увели4и обема си и след това на 180 градуса за 25-30 мин. 
   

# 16
  • Мнения: 1 505
Пиле Беарнез     
500гр. пил.филе се нарязва нa хапки и се задушава в малко зехтин,добавя се малко соев сос,бяло вино и 2-3 ск.с4yкан 4есън.Месото се отделя и в съ6тия тиган слагаме 200гр.сметана,топено сирене,1-2 с.л.гор4ица,бърка се до хомогенна смес и се поливат пилешките хапки. 
     
*Тази рецепта е от първата 4аст на темата-ресторантски и кръ4марски рецепти.
 

# 17
  • Мнения: 1 505
какаови пала4инки     
3 яйца,500мл.прясно мляко,100гр.брашно,2с.л.какао,2с.л.захар,1/2 4.л.сол,50гр.разтопено масло.Разбъркват се вси4ки продукти без маслото,оставят се под фолио да по4инат 30 мин и след това се добавя маслото и хубаво се разбърква.
*Ние си ги хапнахме с те4ен шоколад,но може и с плодове и с крем и т.н.По идея от www.gotvetesmen.com

Последна редакция: вт, 17 юни 2008, 17:03 от enamorada

# 18
  • Мнения: 1 505
Свинско месо със сос от зеленчуци               
Св.месо,1 бульон,2 ч.ч.вода,1ч.ч.бяло вино,2 домата,1гл.кромид лук,2 моркова,2 стръка праз лук         
Слагаме лука,морковите и празия лук да се запържат,овалваме в брашно свинското месо и него го добавяме,когато са се зaпържили хубаво,добавяме доматите на ситно нарязани,бульона,виното,водата,похлупваме и оставяме да се готви на слаб огън около40-50 мин.Изваждаме месото и зеленчуците ги пасираме.Месото при сервиране се полива със соса.
   

# 19
  • Мнения: 1 505
Крем4е с бял шоколад       
200мл.те4на сметана се разбива с миксер и се добавя разтопен шоколад бял.Нарязват се плодове по избор и се добавят към крема.Сипва се в 4ашки и се оставя в хладилник за минимум 2 4аса.
         
*Аз се опитах да го направя без да разбивам сметаната,но тя не се сгъсти и затова добавих желатин.  

# 20
  • Мнения: 1 505
Тарталети с тортийа       
Няколко картофи се нарязват като за мусака,пържат се.Разбиват се няколко яйца с 1 щ.сол,добавят се картофите и 1 глава малка кромид лук на ситно нарязан. Бутер тесто(или кори за баница)се реже на квадрати и се слагат във форми за крем карамел,предварително намазани с олио или масло да покрият стените и дъното.Шунка нарязана на квадрати се слага отгоре върху корите и се допълва с тортийата,настъргва се кашкавал отгоре и се запи4а на 180 градуса за 20 мин.
 

# 21
  • Мнения: 1 505
Вкусна запеканка   
Прави се картофено пюре(готово или сас сварени картофи и малко топено сирене).В иенската тави4ка го разстиламе на дъното.2 пилешки бут4ета ги сваряваме и обезкостяваме.Задушаваме моркови,грах,царевица и громид лук надребно нарязан и когато са по4ти готови прибавяме месото не пар4енца и топено сирене малко,сол,4ерен пипер и оставяме да се задушава о6те малко.Сваляме от оганя и го изсипваме варху карт.пюре и отгоре настъргваме кашкавал и после запи4аме за кратко.
*Аз я приготвям с готово пюре и топено сирене в него.Страхотна вкусотийка е.

# 22
  • Мнения: 1 505
Круши в портокалов сок     
продукти: 4 круши,1 4аша портокалов сок и 125 гр. захар 
 
Крушите се обелват,разрязват се на половинки и се издълбава сърцевината им.Затоплят се сок и захарта на котлона и се добавят крушите,готвят се под капак 5-7 мин.След което те се изваждат и сока продължава да се готви докато запо4не да се карамелизира и се заливат крушите с него.
 

# 23
  • Мнения: 1 505
мусака фантазия     
Тавата за пе4ене се намазва с олио и се покрива с 1 ред картофи сварени нарязани на шайби.1 4ушка,1 малка глава кр.лук и 1 морков се нарязват на дребно и се запържват,към тях се добавя каймата,4ерен пипер,сол и 4убрица,като са запържени добре се изсипват върху картофите,отгоре се нареждат тост кашкавал или топено сирене от горе 2-ри слой картофи и се пе4е 10 мин. в предварително загрята фурна и след това се залива със смес от 2 яйца и 400 мл. кисело мляко,отгоре се настъргва кашкавал и се запи4а.
 
*по идея от перфектната ве4еря-много е вкусно

# 24
  • Мнения: 1 505
Картофени спагети   
500 гр. картофи,2 яйца,1/2 ч.ч.брашно,пр.мляко,сол     
 
Картофите се сваряват и се намачкват,прибавят се яйцата,брашното и толкова прясно мляко,да се получи гъсто кексово тесто.Сместа се изсипва в найлоново пликче с отрязано връхче и в горещо олио се изстисква смес като спагети и се паржът до зачервяване.Страхотна гарнитура за месо и риба.
   
*Да се внимава да няма бучки сместа.  
     

# 25
  • Мнения: 1 505
Пълнени домати с грах и яйце     
Отрязва се капачето на доматите и се издълбават с лъжичка,пълнят се с посолената грах(от буркан) и се слага малко масло.Подреждат се в намазнена тавичка и се налива 1 чаша вода,запичат се 20-30 мин.Яйцата се разбиват с малко магданоз и се наливат бърху граха,запича се до готовност на яйцето.
        
*А салатката е една много вкусна топеница-сваряват се яйца,нарязват се.Печени чушки също се нарязват,смесват се с майонеза и крема сирене 1:1,натрошава се сирене и се добавят маслини.

# 26
  • Мнения: 1 505
Гъби със сметана   
Нарязват се на ситно лук и моркови и се задушават на бавен огън,прибавя се шунка(на дребно нарязана) и 1 скилидка чесън(също на дребно нарязана) и 100 мл.сметана.Маха се от котлона.гъбите се пълнят с тази смес.Още 100 мл. сметана се разбърква с 50 мл. вода,сол и черен пипер и се изсипва върху гъбите.Пече се на 200 градуса около 40 мин.
   
*Тази вкусна рецепта е на някой от този форум,но не съм си записала на кого,но пък страшно много благодаря,че е споделил вкусотийката с нас.Разбрах на Leo е,за което й благодаря страшно много.

Последна редакция: сб, 02 авг 2008, 15:38 от enamorada

# 27
  • Мнения: 1 505
Мъфини с Афтър Ейт(After Eight)    
 
Продукти: 200 гр. афтър ейт,250 гр.брашно,10 гр.мая на прах,1/2 с.л. сода бикарбонат,1 яйце,90 гр,захар,80 мл.олио,250 гр. кисело мляко 
       
На две различни места разделяме продуктите.На 1-вото брашното,маята,содата и афтър ейта начупен на дребно и на 2-рото захарта,млякото и олиото,събират се и се смесват хубаво накрая се добавя и яйцето.Изсипват се в подходящи формички и във фурната за 20-25 минути на 180 градуса.
             
*Афтър ейта може да се замени с шоколад Lind с ментов сироп вътре.Хубавото на тези мъфини е точно тази ментова нотка.

# 28
  • Мнения: 1 505
Панирани пурички с кори за баница     
продукти: кори за баница,масло,3 яйца,сирене,20 гр. кашкавал,галета. 
 
Всяка кора се намазва с разтопено масло,прегъва се на две,нарязва се на 3 ленти и пак се маже с масло.Слага се от плънката на всяка една част(настърганото сирене,кашкавал и 1 то яйце и единия жълтък).Завива се на стегната тънка дълга пуричка.Краищата й се слепват с единия разбит белтък,а после се намазва и цялата.Овалва се в брашно,после в останалото разбито едно яйце и накрая в галета,пържи се.
 
     
*по идея от форума на www.gotvetesmen.com

Последна редакция: чт, 17 юли 2008, 01:20 от enamorada

# 29
  • Мнения: 1 505
Вкусна запеканка     
Някакво пушено месо или пушен колбас,сметанка малка,картофки.    Обелват се и се нарязват на колелца картофките,подреждат се на дъното в съда в който ще печем.Отгоре се подреждат късчетата месо.Сметанката се разрежда с 1 ч.ч. вода ,добавя й се сол и черен пипер и се заливат картофките и месцето.Пече се до готовност около 45 мин на 200 градуса.

*Аз го направих с останало от снощи печено пиле на жар.Не съм го покривала с фолио и картофките си бяха готови за това време.Вкусотия.

# 30
  • Мнения: 1 505
салата червен боб с моцарела       


червен боб един буркан(готов сварен),1 голям домат,1/2 консерва царевица,1 топка моцарела,3-4 кисели крастевички,кромид лук една малка главичка,сол,черен пипер,оцет и зехтин.
Всичко това се нарязва на дребно,смесва се с подправките и е готово за хапване.




 *Понеже я измислих набързо,че бяхме много гладни и сложих това което имах под ръка,но се получи много вкусно.

# 31
  • Мнения: 1 505
Пиле с моркови и сусам     

Продуктите са на око в зависимост за колко души е яденето.Аз обезкостих 2 пилешки бутчета,нарязах ги на хапки и ги оставих да се мариноват в соев сос за 1 час и през това време нарязах 3 моркова на ивички.Запържих 3 скилидки чесън с 1 глава лук на полумесеци и морковите,добавих после пилешките късчета,когато почти бяха готови сложих сусама,черен пипер и подправка 10 зеленчука на Маги.
*Ами това е,бързо,лесно и мнооооого вкусно.

# 32
  • Мнения: 1 505
Спагети мечта   

Сваряват се спагетите по оказания на опаковката начин.След това се запържват шунка,кисели крастевички(и двете на дребно нарязани),грах от консерва,добавя се готварска сметана и малко преди да е готов соса се овкусява със сол и черен пипер.

*Голяма вкусотийка с много калории.

# 33
  • Мнения: 1 505
Плодова пита с компот
продукти 3 бр.яйца,1 ч.ч.захар,1 ч.ч.брашно,1 бакпулвер,компот от кайсии или праскови.
Дъното на формата в която 6те печем сладкиша се поръсва със захар и 1-2 с.л.вода и се карамелизира(аз я карамелизирах за 3 минути на МВ).Плодовете от компота се нареждат с отвора надолу след като е изстинал карамела.През това време разбиваме яйцата със захарта и постепенно се добава брашното смесено с бакпулвера.С тази смес заливаме плодовете.Печем на 200º около 20-30 минути(проверяваме с клечка дали е готов).Готовият сладкиш се обръща в поднос така,че плодовете да са отгоре и се сиропира с плодовете от компота.



*Някъде бях чела,че трябва да се спазва правилото,топъл сладкиш студен сок от компот и обратното.Аз го спазих това правило.Стана страхотен,единственно не се обърна добре,но с по-голяма шпатула може и да стане,но като се сиропира се оправя.

# 34
  • Мнения: 1 505
Пиле Тика
продукти: пилешко месо,1 зелена чушка,1 гл.кромид лук,100 мл.сметана,3-4с.л дом.пюре,1 ч.ч. вода,1с.л.къри,сол,черен пипер
Пилешкото месо може да се нареже на хапки или цели бутчета да сложите.Запържват се месото и зеленчуците,когато са вече готови се добавят и останалите продукти и оставяме да се задуши под капак 30 минути.След което се изважда месото и зеленчуците се пасират,ако соса е много рядък се оставя да поври още малко.



*Не знам от къде идва името на това ястие,знам рецептата от една комшийка тук,която също не знае за името.

Последна редакция: пт, 17 окт 2008, 15:04 от enamorada

# 35
  • Мнения: 1 505
Бананов чиизкейк
продукти: 2 пакета бисквити,1/4 ч.ч. меко масло,2-3 с.л.кокосови стърготини,100гр.ядки,2-3с.л кондензирано мляко,1ч.ч.прясно мляко,500гр.крема сирене,1ч.ч. захар,1п.ванилия,2с.л.брашно,2 яйца,2 меки банана.
       Бисквитите се натрошават и ги смесваме със размекнатото масло,ядките натрошни,кокосовите стърготини и кондензираното мляко,ако е необходимо се добавя и малко прясно мляко,разстиламе във формата в която 6те печем.Разбиваме крема сиренето със захарта и ванилията и после постепенно прибавяме прясното мляко,яйцата,брашното,накрая пюрираните банани,тази смес я изливаме върху бисквитите.Пече се около 40 минути на 180º.Преди сервиране се оставя в хладилника за няколко часа.



*Тази рецепта е смес от няколко,защото никога не съм харесвала на 4иизкейковете платката от доло.Затова реших да си направя аз една по мой вкус и хубавото е,че само продуктите за платката могът да се направят на топчета да им се сложи вътре по една ядка и да се овъргалят в кокосови стърготини или разтопен шоколад-така получаваме едни страхотни бонбонки.

# 36
  • Мнения: 1 505
Праскови в тесто



http://media.snimka.bg/1186/008627648.jpg

*Снимките са в мое изпълнение.Оригиналната рецепта е тук - http://lacocinitademarisalas.blogspot.com/2007/09/paso-paso-melo … -en-hojaldre.html ,a за да ги направя и за да им се наслаждаваме са любезно преведени от Габи,ето ги в нейно изпълнение - http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2765.msg76678.html#msg76678

# 37
  • Мнения: 1 505
канелени бисквитки
500 гр. брашно,300гр. захар,1 ч.л.сол,6 ч.л.канела,3 яйца,300 гр.масло
Смесват се брашното със захарта,солта,канелата и маслото на стайна температура,обърква се и яйцата се добавят едно по едно.Пълнят се формичките и се пекът на 200º за 15 минути.

*Това е тесто за 18 бисквитки,но аз направих половината доза и това на снимката са всички излязли от половината доза.Рецептата е от книжката с рецепти към силиконовите формички на дисни.Аз добавих към сместта и малко счукани орехи и малко сушени горски плодове.И понеже не обичам канела,реших че само половинката ще хапва от тях,но след като се опекоха,така хубаво ухаеше,че опитах ушето на мики маус,а след това и другото му уше и след това и следващия мики маус и за милото останаха само 2 накрая-много вкусни се получиха.

# 38
  • Мнения: 1 505
Мъфини с бял шоколад и малини
150 гр.бял шоколад,200 гр.масло,3яйца,150 гр.захар,200 гр.брашно,1ч.л.бакпулвер,ванилия,малини
  Фурната се загрява на 180º.Маслото и шоколада се разтопяват на водна баня.Яйцата се разбиват със захарта и ванилията,към тях се добавят шоколада с маслото и брашното смесено с бакпулвера.Сместта се разпределя във формички за мъфини като не се пълнят до края.В центъра на всеки мъфин се слага по една малинка.Пекът се 25 минути.

*Това са най-сполучливите ми мъфини до сега,стават много меки,сочни и най- вече вкусни.Аз не сложих малинки,а сушени плодове,но те паднаха на дъното,за това не се виждат отгоре.

# 39
  • Мнения: 1 505
шоколадови трюфели с ментова есенция
за 18-20 броя-150 гр.черен шоколад,100 мл.течна сладка сметана,6-8 капки ментова есенция,какао
Шоколада се начупва,сметаната се загрява и преди да заври се изсипва при шоколада,разбърква се до пълното му разтваряне,капва се есенцията.Оставя се да изстине на стайна температура и след това под фолио за 1 нощ в хладилника.След това се правят топчета,като ръцете се потапят в какао сухо и точетата след това се овалват в какаото.Съхраняват се в хладилника.


*Аз използвах едни шоколадчета с мента вътре,нямах ментова есенция,но те са страхотни и много ментови и свършиха страхотна работа.Много освежаващи топчета.

# 40
  • Мнения: 1 505
Американски палачинки с мая/Tortitas americanas
400гр.брашно,2 яйца,2 ч.ч.прясно мляко,2с.л.захар,1щ.сол,1п.суха мая(на прах),2с.л.разтопено масло.
Всичко се смесва в кана и се разбива с пасатор.Тестото трябва да е на гъстота като за палачинки.Не би трябвало да се намазнява тигана незалепват,но аз за всеки случай на първата си слагам една капка.Тигана е с незалепващо дъно.Слага се от сместта колкото големи решите че искате да ви бъдат и когато по цялата им повърхност излязат мехурчета се обръщат и от другата страна.Котлона не трябва да е много силен.


Ето ние как си ги хапваме
http://media.snimka.bg/1936/010127600.jpg
*Рецептата си я копирах от един испански форум,където имаше много положителни отзиви за нея,пробвах ги и сега не мога да спра да ги правя.Милото си ги хапва със сол вместо хляб дори.

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 16:44 от enamorada

# 41
  • Мнения: 1 505
Солети

за тестото 270гр.вода,1ч.л.мед,2ч.л.сол,3с.л.зехтин,500гр.брашно,1п.мая на прах(15гр.)
за глазурата 1жълтък+1с.л.вода
белени слънчогледови семки за овалване
  Загрява се водата,добавят се меда и маята към нея,смесват се хубаво и се оставя за 10 минути.След което се добавят солта,зехтина и брашното,замесва се тестото хубаво,разточва се на 0,5мм.Изрязват се ленти,наръсват се със слънчогледовото семе и се усукват.Върху хартия за печене ги поставяме и ги намазваме с жълтъка.Пекът се за 12 минути на 200º.



*Аз добавих към самото тесто слънчогледовите семки и това ми спести време.И ги намазах с жълтък разбит с малко зехтин и прясно мляко.Пекох ги до леко прозовяване.Много крехки и вкусни,топят се в устата.

Последна редакция: вт, 27 яну 2009, 13:01 от enamorada

# 42
  • Мнения: 1 505
Мъфини с мандарини
3 мандарини,200гр.захар,3 яйца,70гр.олио,175гр.брашно,1п.суха мая,течен шоколад-за пълнеж
Разбиваме с пасатора яйцата,захарта и мандарините,на кубчета и без бялата част(като внимаваме да не попаднат семки вътре).Постепенно добавяме брашното,маята,олиото,разбъркваме хубаво.Формичките за мъфини ги пълним до половината,слагаме по 1ч.л.течен шоколад и ги допълваме със сместта.Печем на средна фурна 15 минути.Могът да се направят и като кекс.

*Много сполучливи.Рецептата е от испански блог(но имам навика да си ги записвам рецептите без източника им и сега ми е трудно да ги намеря).Там е под формата на кекс.

Последна редакция: вт, 10 фев 2009, 21:21 от enamorada

# 43
  • Мнения: 1 505
Слънчогледови сладки
2ч.ч.брашно,1ч.л.бакпулвер,1ч.захар,2 яйца,4с.л.олио,100гр.сусам,125 гр.слънчогледови семки,1-2с.л.лимонов сок,1-2ч.л.мед
Вси4ки съставки се смесват до плътно тесто,лепкаво е.Правят се топчета,като ръцете се мокрят периодично с вода и върху хартия за печене ги нареждаме с разстояние едно от друго,те малко ще се сплескат.Пекът се на 180º за 15-20 минути.



*За по сладки се добавя повече мед,на мен ми бяха добре и с оказаното количество.Рецептата е смес от няколко рецепти за дребни сладки.Тази доза е за около 20-30 бройки зависи от големината им,аз направих с половината тесто и ми излязоха 10 големи сладки.Украсих ги с разтопен шоколад с 1-2с.л.сметана и наръсих с бадеми.

# 44
  • Мнения: 1 505
Колумбийски хляб-pan de bono
  Равни количества настърган кашкавал и брашно специално за този хляб(в колумбийски магазини го има на него пише pan de bono,има набухватели в него),1ч.л. сол и няколко лъжици прясно мляко(в зависимост от количеството,като млякото се добавя постепенно).
  Всичко това се меси,да стане едно цяло тесто,събира се в топка и след това се късат топчици от него,аз ги направих на фитил и двата края само ги преметнах един върху друг(може и само топчици да се оставят).Върху хартия за печене се редят и се пекът на 180º за 15 минути,те си се надигат във фурната,като почервенеят отгоре и са готови.


http://media.snimka.bg/2668/011591054.jpg

*Kолумбийците го хапват за закуска само него със шейкове от плодове.Върешността е кашкавалена и на конци,ужасно вкусни са.

# 45
  • Мнения: 1 505
Парти кюфтенца от риба тон
3 консерви риба тон малки общо 300 грама,1малка глава кромид лук,50 гр.галета,1 яйце,сол,черен пипер,магданоз,1с.л.дом.пюре,1 червена печена чушка нарязана на дребно.
1 яйце,брашно,галета за овалване
  Рибата тон се отцежда и се смесва със останалите продукти,не се меси,само се объркват,добавя се галета,за да обере влажността,правят се топчета малки,които се овалват в брашно,след това в 1 разбито яйце и след това в галета,пържат се в много сгорещено олио.Оставят се да се отцедят бърху кухненска хартия.

  *Получиха се вкуснички крокетки,без дори и да очаквам.Почерпих идея от един испански блог,като замених някои от продуктите и нагласих рецептата според вкуса ни в къщи.

# 46
  • Мнения: 1 505
Банички със ягоди и шоколад
   Няколко листа кори за баница,250гр.ягоди,5с.л.захар,1с.л.лимонов сок,50гр,масло,50гр,орехи,50гр,друг вид ядки,50гр.бял шоколад,50гр.млечен или черен шоколад,1 белтък за намазване,1-2с.л.кафява захар за поръсване.
   Първо се слагат ягодите (оставяме си няколко за украса)със захарта и лимоновия сок да поврят на среден огън на котлон за 10 минути,след това се махат от огъня и се отделят ягодите,след това взимаме 2 листа от корите и се намазват с разтопеното масло,режът се по дължина на 2,всяко едно се сгъва на 2 на квадрат става,пак се намазва с четка с масло.Слагаме няколко ягодки в центъра,посипваме със ядките и със натрошените шоколади,завиваме двата края и сгъваме 3 пъти да се затворят баничките,намазваме с белтък краищата,за да се залепят,отгоре също намазваме със масло и посипваме с кафява захар.Така сгъваме всички банички до изразходване на продуктите.Пекът се до почервеняване на 180º.Сервират се в чиния със сос от ягодите и отгоре баничката,украсява се с ягодки.

Ето тук снимки на пълнежа и завиването на самите банички
http://media.snimka.bg/3021/012296875.jpg
http://media.snimka.bg/3021/012296879.jpg
*По идея от Yoli от гответе с мен,но изменена от мен и съответно станаха страхотна вкусотия.И понеже обичаме много сладко със соса вървят много добре.

# 47
  • Мнения: 1 505
Доматени ветрила

Разрязваме няколко домата под формата на ветрило,посоляваме ги.Пълнежа е от сирене филаделфия с няколко супени лъжици майонеза и няколко супени лъжици кисело мляко,сол,ригън,чесън на прах и черен пипер.Всичко това се смесва и се пълнят всички листенца.


*Всичко е на око и според каквото имах в хладилника,но по важна е идеята за направата им,макар,че и пълнежа стана страшно вкусен.Идеята е от Еси,пишеща тук,а пълнежа моя измислица.

# 48
  • Мнения: 1 505
Мъфини с ягоди и шоколад
   За 17 бр. мъфини: 290 гр.брашно,1/2ч.ч.кафява захар,1 голямо яйце,250гр.кисело мляко,2с.л.прясно мляко,2с.л.олио,ванилия,1ч.л.суха мая,1 ч.л. сода,1/2ч.л.сол,270гр.ягоди,шоколадови парченца,щ.индийско орехче.
   Ягодите се нарязват на малки парченца.Шоколада също се начупва на малки парченца.Смесват се киселото мляко със содата,добавя се яйцето,след това брашното със маята и останалите продукти,като ягодите и шоколада са последни и съвсем леко се объркват в сместта.Разпределят се по формички и се пекът на 180º за 15-20 мин.


   *Обяснението на приготвянето на рецептата е мое,тоест по начина по който ги направих аз,получиха се доста пухкави и естественно вкусни.Не добавих индийското орехче и прясното мляко,защото нямах и като търсех рецепта за мъфини с ягоди без прясно мляко излезе тази с кисело,като си добавих аз шоколадовите парченца,понеже обожавам комбинацията на ягоди и шоколад.Ето от тук откраднах рецептата http://albahacaycanela.blogspot.com/2008/04/muffins-con-fresas.html

# 49
  • Мнения: 1 505
Пилешки късчета-Родина
  За 2 порции: 2 пилешки бутчета,2 домата,1 глава кромид лук,чесън,маслини,100 мл.доматен сок,сол,вегета,черен пипер,магданоз
  Обезкостяват се пилешките бутчета и се нарязва месото на хапки по големи,запържват се в сгорещено олио или зехтин,когато са почти готови се добавя доматения сок,като поизври малко водата му се добавят лyка на кръгчета нарязан и чесънa да ce запържaт малко.Блан6ират се 2-та домата в гореща вода за 1-2 минути и се обелват после,нарязват се на по едри хапки и се добавят към ястието,похлупваме so с капак да се позадуши около 10-тина минути.Накрая се добавят подправките и маслините на кръгчета нарязани.

  *Реших да го кръстя така това ястие,защото в него cе използват 3 цвята много добре познати за нас,а аз го знам от моята майка,и понеже съм далече ми беше много приятно когато марабу с нещо подобно ме подсети за тази вкусотия.В моя случай не е с пресен магданоз а със сух и бутчетата просто ги разделих на няколко чаcти по големи,а не ги обезкостявах.Приятен апетит.

# 50
  • Мнения: 1 505
черешови банички
за тестото: 200гр.брашно,125гр.масло,2 с.л.захар,1 кафеена чаша прясно мляко
за пълнежа: 250 гр.череши,10с.л.захар,1 ч.л.лимонов сок
  Замесва се меко тесто,оставя се покрито с влажна кърпа да втаса за 30 минути.Черешите се почиствaт от костилките и се слагат да се варят със захарта и лимоновия сок за 10 минути.Тестото се разточва на тънко и се изрязват кръгове с чаша,в средата на кръга се поставя по малко от черешите без сока,краищата се намазват с вода и се притискат с пръсти прегъвайки ги на 2.Върху хартия за печене ги поставяме и ги печем за 10-15 минути на 220º до пoчервеняване.Сервират се като в чиния се сипе от черешовия сок,а върху него се нареждат от баничките.

  *Рецептата е от испански форум.Не успях да открия по-червени череши,вече всички са вишневи и затова е малко тъмен сока,както и доста гъст го направих,но го подгрявах за да мога да отделям половинките черешки,слагах по половинка вътре в кръгчето,защото моите кръгчета станаха много малки.Но са ужасно вкусни.

# 51
  • Мнения: 1 505
Бишкотена торта без печене
 400 гр.заквасена сметана,меки бишкоти,100гр,млечен шоколад,100гр.бял шоколад или кокосови стърготини,50 гр.масло,1 банан,пудра захар на вкус
  Разделих заквасената сметана по 200 гр на 2 места,в едното сложих разтопеният кафяв шоколад,в другата сметана я разбърках със маслото на стайна температура и пудра захар на вкус,настъргах и белия шоколад в нея.
  Самото подреждане е ред бишкоти след това кафявия крем после банана нарязах на кръгчета,пак ред бишкоти и отгоре завърших с белия крем,отгоре накапах  сос от череши.

 



*Измислих я на бързо тази тортичка и се оказа много вкусна и лека,а в същото време е и бърза,точно като за летните жеги,когато на никoй не му се стои до печката дълго време.В моя шоколад имаше парченца плодове и ядки,а на белия крем исках да сложа кокосови стърготини,но се оказа,че са ми свършили и настъргах бял шоколад.Много вкусно се получи.На мен ми остана от черешовите банички от черешовия сос и накапах отгоре с него,а може да се украси със топинг някакъв примерно или каквото друго ви хрумне.Моите бишкоти бяха меки,но може да се използват от твърдите,тогава те трябва да се сиропират,като може да се потопят в прясно мляко или в кафе,може да се напръскат със ром или някакъв плодов сок.

Последна редакция: чт, 02 юли 2009, 14:15 от enamorada

# 52
  • Мнения: 1 505
Мъфини с желирани бонбони

  1 шепа от един цвят желирани бонбони,300гр.брашно,120 мл.пр.мляко,125 гр.масло,1 яйце,50гр.пудра захар,1 ч.л. бакпулвер
  На котлона се слагат и се бъркат под непрекъснато разбъркване с дървена лъжица млякото,маслото и желираните бонбони,когато се стопят напълно се махат от огъня.Смесваме брашното със бакпулвера,добавяме яйцето и бонбонената смес,бъркаме до гладкост.Изсипваме във формички и печем за около 15 минути в предварително загрята фурна на 220.
 


http://media.snimka.bg/3530/013316322.jpg

  *Имам толкова много желирани бонбони,че се питах какво мога да направя с тях,докато не пуснах тема с този въпрос и една мила дама ми прати една рецепта,изпробвах я,оставам очарована от нея.В моя случай е със зелени желирани бонбони със вкус на зелена ябълка,и малко съм преработила рецептата по мой вкус и количеството на мъфините е 8 от това количество продукти.Аз сложих и по 1 ядка отгоре и от вътре.

източник-  http://www.receptite.com/recepta.php?r=11036

Последна редакция: пт, 03 юли 2009, 20:13 от enamorada

# 53
  • Мнения: 1 505
Брауни с 2 вида шоколад и сушени плодове
  100гр.белени бадеми;50гр.бял шоколад;175 гр.млечен кафяв шоколад;100гр.сушени плодове,накиснати в 1 с.л.сладко вино или ром;175гр.масло;3яйца;100гр.кафява захар;25гр.брашно;150гр.брашно от бадеми
   Стопяваме млечния шоколад със маслото на водна баня.Разбиваме яйцата със кафявата захар и добавяме към тях шоколадовата смес,добавяме и накиснатите сушени плодове,начупваме също и белия шоколад в сместа,добавяме и бръшната и начуканите на едро белени бадеми,разбъркваме и разпределяме във форма,печем на 150º около 40-45 минути,отвътре трябва да е мекичко,а отвън с коричка



    *Аз замених бадемите с лешници,като половината счуках до брашнена консистенция,а останалите на едро,използвах горски сушени плодове и освен това го направих браунито на микровълновата на 700 W за 4 минути,отгоре няма коричка,но пък се опече страхотно и стана много вкусно,гарнирах го със сладолед.
  източник- http://biscotti.blogspot.com/search/label/Pastelitos

Последна редакция: пт, 24 юли 2009, 17:34 от enamorada

# 54
  • Мнения: 1 505
бананов шейк
    за 1 чаша: 1 топка сладолед;1 банан;100мл.прясно мляко;1с.л.карамел
     Банана го нарязваме на парчета,добавяме останaлите неща и разбиваме в шейкъра или пасираме продуктите.
   

*Това е.Бързо,лесно и много разхлаждащо.По желание може да се намали или увеличи карамела или той да се замени със пудра захар.

# 55
  • Мнения: 1 505
Рози от тесто с мед
    2 яйца;2с.л.зехтин;сол;2с.л.ликьор(по желание за аромат);брашно за замесването на незаплепващо се тесто,но меко
мед с 1с.л.вода за заливка
    Замесваме мекичко незалепващо се тесто,разточваме тестото много тънко,възможно най-тънко,и режем ленти дълги около 40 см. и широки 3-4 см.Всяка лента увиваме около вилицата или като охлювче и пържим в силно загрято олио за кратко време или докaто не им се образува приятен златист цвят.
   Меда смесваме с водата и поръсваме розичките,допълнително мoжe да се хапват с още мед.
 
   

  *Много вкуснички,макар,че малко тестени станаха отвътре и следващия път смятам,да не ги навивам много стегнато преди пържене.Аз си добавих допълнително мед като ги хапвах.

# 56
  • Мнения: 1 505
Чииз торта с мус от виолетки
  продукти: 150гр.бонбонки виолетки;1 опаковка сирене филаделфия(или крема сирене);500гр.сметана за разбиване;5 листа желатин;125 мл.прясно мляко
за заливката: 150гр.вода;50гр.бонбонки виолетки;2 листа желатин
готов блат или бисквите стрити на прах със масло
   Ако ще се използва готов блат,то той трябва да се сиропира първо(сиропа пожелание,аз го сиропирах със 1с.л.ликьор от къпини с 2с.л.сок от портокал),а ако ще се прави платка от бисквите,те се стриват на прах и се замесват с масло на тесто,което се разстила на дъното на формата.
   Слагаме желатините в студена вода да набъбнат,счукваме виолетките до прах.Разбиваме сметаната и добавяме праха от виолетки.Загряваме млякото и добявяме желатина предварително втечнен на водна баня,като поизстине малко добавяме крем сиренето и разбиваме добре,след това добавяме сметаната и бъркаме до смесване на продуктите.Изсипваме върху блата.Слагаме в хладилника за няколко часа да стегне,а през това време приготвяме заливката.Слагаме желатина в студена вода да набъбне.Загряваме водата и добaвяме виолетките и бъркаме до пълното им стопяване,желатина го втечняваме на водна баня и го добавяме към водата с виолетки.Когато муса от виолетки е започнал да се желира,изсипваме заливката отгоре и оставяме още 2 часа в хладилника да се желира добре.



http://media.snimka.bg/3953/014160494.jpg

   *Тортата е с един страхотен дъх на виолетки,сутринта,след като престоя цяла нощ в хладилника като го отворих лъхна приятна миризма на виолетки и се понесе в цялата стая.
   Аз не използвах сметана за разбиване,а заквасена сметана,и направих половината смес за муса,че нямах достатъчно количество от продуктите.И не счуках виолетките на прах за муса,а ги разтворих в прясното мляко на котлона,както и при заливката.А сутринта хапнах и едно парче,ми то няма смисъл да казвам колко вкусно беше и дали ще остане за довечера да посрещне половинката.

източник: http://es.petitchef.com/recetas/tarta-mousse-de-caramelos-de-violetas-fid-229741

# 57
  • Мнения: 1 505
крем lemon curd
   4 средни лимони;150гр.захар;2 яйца;1с.л. нишесте или брашно
   Загряваме сока от 4-те лимона със кората на 2 от лимоните,добавяме захарта и нишестето,за да се сгъсти.Отделно разбиваме 2-те яйца и към тях добавяме на тънка струйка лимонената маса и бъркаме без да спираме.Връщаме отново на бавен огън и бъркаме до желаната гъстота.



   *Получава се един страхотен жълт свят,а вкуса е изцяло лимонов.Добавих повече захар аз,че иначе лимоновия вкус много натъртва,но въпреки това е много вкусно кремчето.Гарнира се по желание,аз със заквасена сметана с кокос и пудра захар на вкус и къпини.

# 58
  • Мнения: 1 505
Gazpacho Andaluz
   1 кг.домати,червени и зрели;70гр.краставица;100гр.зелена чушка;1глава чесън;200гр.червена чушка;30гр.пресен лук;150гр.хлебни трохи;100гр.зехтин;50гр.оцет;сол
   Слагаме хлебните трохи с малко вода в един съд и със оцета,към тях добавяме нарязани на дребно останалите зеленчуци,като доматите са обелени(белят се лесно като се попарят във вряла вода за кратко) и с отстранени семки.Добавяме сол на вкус и зехтина.Оставяме в хладилника за няколко часа,за да се смесят вкусовете.Пасираме всичко,може да се прецеди сместа по желание,не е задължително.Сервира се изстудено.

*Това е студена супа,много свежа за лятото.Аз я сервирах в шолчета.
Източника:  
http://www.petitchef.es/recetas/tapa-de-gazpacho-andaluz-fid-411 … utm_content=photo

# 59
  • Мнения: 1 505
tortitas с кока кола и шоколадов сос с кока кола

   за палачинките: 125 гр.брашно;15 гр.какао;1ч.л.мая на прах;1/2ч.л.сода за хляб;1/2ч.л.сол;30гр.захар;ванилия;1 яйце;155 мл.кока кола;30гр.разтопено масло
   за соса: 30гр.шоколад;70мл.кока кола;25гр.пудра захар;30гр.сметана;20гр.масло
   Смесваме сухите съставки,тях след това ги смесваме с кока колата и добавяме останалите неща,разбъркваме хубаво и на среден огън печем палачинките,които са малки и дебели,като се появят мехурчета обръщаме ги и от другата страна.Тигана може да се намаже с масло и да се обере излишното с мaлко хартия,така няма да залепват за него.
   За соса: смесваме колата,пудрата захар,сметаната и шоколада начупен,на слаб огън бъркаме до пълното смесване на продуктите,отстраняваме от огъня и като поизтине малко добавяме и маслото,разбъркваме докато не се стопи.
   Сервираме палачинките поляти със соса.

  
http://media.snimka.bg/4267/014788620.jpg
   *Мнoгo вкусни,но предупреждавам,че количеството е за 2-ма не много гладни души,на нас не ни стигнаха.
Източник:i-recetas

Последна редакция: сб, 12 сеп 2009, 14:32 от enamorada

# 60
  • Мнения: 1 505
Боб със свинско месо на котлон

    1 буркан боб сварен;1 малка глава кромид лук;400 гр.свинско месо;1 малко бурканче печени червени чушки-2-4 броя;1с.л.брашно,1 зеленчуков булион-кубче;черен пипер;сол;червен пипер;джоджен;чубрица
      Запъряваме лyка до златисто,добавяме свинското месо,нарязано на хапки,когато се запържи добавяме боба с 1-2 водни чаши вода,булиона стриваме и добавяме печените чушки на лентички(може да се добавят и моркови),оставяме да поври няколко минути и след това разтваряме брашното в няколко лъжички вода,прибавяме от булиона на ястието и червения пипер и всичко изсипваме обратно в тенджерката,оставяме да поври още 10-15 минути и добавяме подправките,след 2 минути изключваме.
 
  *Може да се добавя вода според това колко гъсто го искаме яденето,аз го иcкaх гъст затова не добавях повече вода.



# 61
  • Мнения: 1 505
ментов чиизкейк
за блата-1 пакет смлени бисквити,100гр масло;1 яйце;75гр.какао;50гр.сладко вино;30гр.смлени ядки
за крема от мента-500гр.прясно мляко;80гр.захар;1с.л.нишесте;1с.л.масло;30-40ml.ликьор от мента;1пакетче за 500мл.течност желатин;2ч.чаши разбита сметана с 1с.л.захар
   Смесваме всичко за блата докато не се събере на топка,разстиламе във формата и запазваме в хладилника.
   Смесваме млякото със захарта,маслото,нишестето разтворено в малко мляко и ликьора от мента,слагаме всичко това на слаб огън няколко минути,бъркаме докато съвсем леко се сгъсти и го махаме.През това време си приготвяме желатина,добавяме го и него,разбиваме си и сметаната и нея я добавяме след като вече леко е истинал крема,смесваме всичко това и изсипваме върху бисквитения блат.Слагаме в хладилника за 6 часа или докато не се стегне.



   *Аз бисквитения блат го направих от 1 пакет бисквити,20 грама масло,пудра захар няколко лъжици,сушени плодове накиснати в сладко вино(използвах ламбрyско) и няколко лъжици прясно мляко,не слагах яйце и останалите неща,но така ни хареса много.А за ментовия крем използвах желатин с вкус на лимон и вместо сметана за разбиване сложих заквасена сметана и малко сирене крема.Ужасна вкусотийка.
източник- http://lacocinadeirene.blogspot.com/2007/05/tarta-de-menta.html

# 62
  • Мнения: 1 505
sopa castellana
100гр.хляб от предния ден;2ск.чесън;1л.булион от месо или зеленчуков;100гр.хамон на лентички нарязан;мащерка;1ч.л.червен пипер;яйца според броя на порциите(1 за всяка порция);олио;сол
   Загряваме олиото в огнеопорен съд,добавяме нарязания на филиики чесън,оставяме малко да се запържи и през това време нарязваме хляба на филиики,дъбавяме и червения пипер и чак тогава хляба,обръщаме го да се изпържи и от двете страни и добавяме булиона затоплен и хамона,оставяме да ври супата 5 минути,след това изключваме котлона.Малко преди да я изключим добавяме мащерката и сол на вкус(внимавайте,че булиона е солен).Включваме фурната на 180,разпределяме супата в 3 чинийки огнеопорни,във всяка една чукваме по едно яйце и печем 15-18 минути докато яйцето не е готово.

   *Това е една много типична испанска супа от областта castilla la mancha.Аз си изпържих едно пъдпъдъче яйце и го сложих  върху супата,не съм я пекла с него.Много е вкусна.  
 източника е едно готварско сипсание-cocina facil

Последна редакция: пт, 18 сеп 2009, 17:15 от enamorada

# 63
  • Мнения: 1 505
мус от черен шоколад и бонбони мaршмауз
9 големи или 18 малки бонбони мaршмауз;150гр.черен шоколад без захар;1с.л.масло;1/2 ч.ч. прясно мляко;200мл.сметана;ванилия
   Слагаме на слаб огън бонбоните,шоколада начупен,млякото,ванилията,маслото,бъркаме до пълното разтапяне на всичко.Разбиваме сметаната и смесваме с дървена лъжица всичко,пълним в чаши и оставяме в хладилника за 2 часа.  

http://media.snimka.bg/4386/015027080.jpg
http://media.snimka.bg/4365/014985011.jpg
   *Страхотно съчетание,не е много сладко,но не е и горчиво,а бонбоните мaршмауз дават една лекота и въздушност на муса,и е много лесен и вкусен естественно.

Последна редакция: чт, 24 сеп 2009, 20:39 от enamorada

# 64
  • Мнения: 1 505
огретен от хляб
  200гр,хляб от предния ден;200мл.прясно мляко;200мл.сметана;4 яйца;1 червена чушка;100гр.хамон(шунка или бекон);80гр.настърган кашкавал;сол;черен пипер;зехтин
    Разбиваме яйцата с млякото и сметаната,режем хляба на филийки и го добавяме към яйчената смес.Нарязваме чушката и хамона на кубчета и ги запържваме за кратко в малко зехтин.Включваме фурната на 180º.С малко зехтин намазваме формата в която ще печем,изсипваме яйчената смес с хляба и върху тях изсипваме пържените чушки и хамон,добавяме сол,черен пипер и настъргания кашкавал и слагаме във фурната за 20 минути и 5 минути само отгоре да се запече и е готово.

   *Това е рецепта за хляб останал от предния ден и се чудиме какво да го правиме,вкусно се получи и то доста.
   източник:cocina facil

# 65
  • Мнения: 1 505
Подаръчета
   нужни са ни:1 пакет бисквити;2с.л.сирене филаделфия;2с.л.кондензирано мляко;1с.л.ликьор за аромар(по избор),моделираща маса-захарно покритие
   Натрошаваме бисквитите(аз в пликче и с точилката минах няколко пъти отгоре),добавяме другите неща и омесваме добре,до топка,ако има нужда се добавя още сирене,правим топчета,с пръсти ги оформяме на квадрати и увиваме в разточената на квадрати вече моделираща маса,завиваме ги като подаръчета,отделяме малко от покритието,оцветяваме го в друг свят и правиме с ръце връзките на подаръчетата.
   


*аз моделиращата маса я направих от мършмаус бонбони като ги разтопих с малко лимонов сок на водна баня и добавих пудра захар до получаване на разтегателна маса,лесна за разточване и почти нелепнеща и оцветих в няколко цвята.
Много са вкусни,особенно сучетанието на вкусовете,вътре солено и сладкото покритие отгоре.

# 66
  • Мнения: 1 505
мраморни яйца
Нужни са ни няколко яйца и 1 пликче черен чай
Слагаме да варим яйцата с малко сол във водата,варим ги 8-10 мунути,внимателно вадиме 1 по едно и ги начукваме с лъжица на няколко места,връщаме ги отново във водата,където вече сме сложили черния чай,варим още 8-10 минути,охлаждаме ги и ги обелваме.Там където са били начукани,самите пукнатини се оцветяват от черния чай.Хапват се със соев сос.




 *Яъцата имат една ципа под черупката,която се оцветява най-силно,затова когато се белят трябва да се внимава да не се разкъса самата ципа.Аз ги направих със пъдпъдъчи яйца,за по-лесно белене,макар,че и с тях доста си поиграх докато ги обеля.Забелязах,че оставено необелено яйце 1 ден,след това когато се обели не само ципата е поела от мраморния ефект,а и на някои места и вътре белтъка.Източника на тези толкова ефектни яйца e от нета(просто много отдавна съм си ги записала на едно листче и чак сега ми се отдаде възможност да ги пробвам и естественно не съм записала от къде).

# 67
  • Мнения: 1 505
крем супа от бира

   1 малка глава кромид лук;50гр.масло;100гр.трохи от хляб;1л.пилешки бульон;250мл.бира;4с.л.сметана;сол;черен пипер;индийско орехче
Нарязваме на дребно лyка,запържваме го в маслото за кратко,добавяме хлебните трохи за кратко,след това бульона(или 1 литър вода и 1 кубче бульон по желание),бирата,оставяме 10 минути да ври,малко преди да свалим от огъня подправяме с подправките.Пасираме всичко,прецеждаме след това.Когато сервираме добавяме сметаната.



   *Бирата да не е много горчива,иначе се получава един интересен вкус(за мен странен,но ми хареса).Аз сервирах с разбъркана сметана вече и със няколко капки магданозен сос.
източник: една книжка secretos de cocina

# 68
  • Мнения: 1 505
Хайвер от картофи и яйца
   Продуктите са на око,според това какво количество искаме.
   1-2 картофа сварени;3-4 яйца сварени;2с.л.заквасена сметана;2с.л.крема сирене(филаделфия примерно);сол;черен пипер;2с.л.майонеза;чесън на прах
Много важно е да се стрият с вилица първо яйцата,след това картофите,така ще станат на трохи и повече ще прилича на хайвер,след това се добавят сиренето,сметаната и майонезата и накрая се подправя на вкус с останалите неща.Сервира се изстуден върху препечена филийка.


http://media.snimka.bg/4524/015303197.jpg

   *Една идейка за следобедна закуска набързо измислена,но много вкусна.

# 69
  • Мнения: 1 505
мус от манго
   2бр.манго;1 портокал;1/2 лимон;60гр.пудра захар;1-2с.л.кондензирано мляко;6гр.желатин;125гр.разбита сметана.
  Накисваме желатина в няколко лъвици студена вода да набъбне.Мангото с конден.мляко със пудрата захар и с лимоновия сок изстискан от половината лимон се разбиват на крем.Изстискваме портокала,прецеждаме го(да остане чист сок),загряваме го,оттегляме от огъня и към него добавяме вече втечнения желатин на водна баня и крема от манго и накрая разбитата сметана.Слагаме в купички в хладилника за 2 часа и декорираме с малкикубчета предварително отделени от мангото и нар.
   


*Макар,че е дълго обяснението е много лесно за приготвяне.А идеята е взаимствана от няколко рецепти за мус от испански блогове.

# 70
  • Мнения: 1 505
фъстъчени пънчета
1/2 4.4. печени фустъци без сол;1/2 4.4.фъстъчено масло;90гр.сушени кайсии;50гр.микс от други сушени плодове;2с.л.пудра захар;шепа бадеми листчета за украса и стопен шоколад

В робот кухненски поставяме всичко без бадемите и шоколада и смиламе всичко за около 30 секунди или на дребно.С намокрени ръце взимаме топче което го оформяме на пънче и на всяко едно пънче поставяме от бадемите.Стопяваме на водна баня шоколада,поставяме го във фунийка(аз във пликче със срязан връх) и украсяваме отговре.Поставяме в хладилника за 1 час да се стегнат и са готови за хапване.



   *Без печене са тези сладки което ги прави ужасно лесни и бързи за направа,а крайния резултат и ужасно вкусни.

източник:
испанско издание на книжка за сладки и бонбонки за коледа и нова година

# 71
  • Мнения: 1 505
кокосови кубчета
   за 30 бр.:2и1/2 ч.ч.пудра захар;1 белтък леко разбит с вилица;1/4 ч.ч. кондензирано мляко;1и3/4 ч.ч.кокосови стърготини,червена боя
   Пресяваме пудрата захар и към нея добавяме белтъка,разбъркваме до гладк асме и добавяме кондензираното мляко,след това добавяме половината кокосови стърготини,разбъркваме отново и разделяме на 2 еднакви части сместта,към едната добавяме 1 капка червена боя и за аромат може да се добави ликюор от ягоди(или друг по желание).Разпределяме останалия кокос в двете смеси и бъркаме до получаване на стегната смес(нетрябва да е течно,ако е се добавя още кокос).Намазняваме или покриваме с хартия за печене форма с размери 26x8x4,5см.(това е по рецептата-аз не я оставях сместта във форма,а директно върху хартия зе печена в плоска тава),Изсипваме розовата смес и върху нея бялата,притискаме леко,оставяме в хладилника за 1 час и след това се реже на кубчета.Аз запекох след това леко,заради суровия белтък и смятам,че така станаха дори още по-вкусни.



   *Съхраняват се в затворен съд до 2 седмици на хладно място.Много ароматни и вкусни.
   източник: книжка за сладки и бонбонки испанско издание

# 72
  • Мнения: 1 505
крем-чииз торта 3 шоколада
за блата:1 пакет бисквити;60гр.масло
150гр.черен шоколад;150гр.млечен шоколад;150гр.бял шоколад;150гр.захар;750мл.сметана;750мл.прясно мляко;3 пакетчета желатин(или колкото е необходимо за тази течност).
   Смесваме натрошените бисквити с разтопеното масло и тази смес я разстиламе на дъното на формата.
   Разделяме захарта,прясното мляко(250мл.) и сметаната 250ml.) на 3 части(всяка част ще използваме поотделно).
   Желатина трябва да отговаря 1 пакетче за 500 мл.течност.Него го накисваме(всяко пакетче поотделно) в малко прясно мляко,и пускаме в микровълновата за 3-4 секунди да се втечни преди да го прибавяме към смесите.
   Смесваме 1 част прясно мляко със 1 част сметана и ги загряваме на котлона,добавяме черния шоколад и 1-та част захар,като се разтопи шоколада(под непрекъснато бъркане),сваляме от котлона и към тази смес добавяме вече втечнения желатин,разбъркваме и изсипваме върху блата,оставяме в хладилника да се стегне и така продължаваме със всички други смеси,като редим сместта с черния шоколад,след това с млечния и накрая бялата смес.и след като са е стегнало малко и преди да изсипем следващата смес предишната я драскаме с една вилица(това помага да не се смесят смесите,защото се получава един каймак отгоре,които се вдига и се смесва с другата смес при изсипването и-аз го подминах това и при мен ясно се вижда на бялата смес как се е вдигнал каймака на предната млечна смес).След всяка смес оставяме по около 1 час в хладилника да стегне и тогава изсипваме следващата смес.Оставяме след последната смес 2 часа общо да се стегне цялата торта в хладилника,украсяваме и чак тогава разрязваме.


     


   *Аз за блат използвах руло черно и бяло купено от магазина,а не бисквити.Сместта ми с черния шоколад попи в блата и затова е толкова малкa разликата с него(за следващия път ще знам да направя повече от тази смес),и в нея забравих да сложа захар,но пък се вписа доста добре,заради много шоколадовия блат отдолу.Много е лека тази крем чииз торта,не е чак толкова шоколадово сладка както си я представях и  ще бъде вече редовно присъстваща на нашата маса,като идея също е да се прави в купички или чаши прозрачни.
   Източник:стъпка по стъпка   http://www.mundorecetas.com/recetas-de-cocina/recetas-postt120785.html

# 73
  • Мнения: 1 505
Варени гевреци
   500гр.брашно;1с.л.захар;1ч.л.сол;100мл.прясно мляко;1ч.л.суха мая;1 яйце;2с.л.масло;сусам или мак
   Стопляме половината мляко и към него добавяме 1 лъжица брашно,захартта и маята,разбъркваме да стане на кашички и оставяме 15 минути,като се образуват мехурчета добавяме яйцето,съвсем леко разбъркваме и добавяме прясното мляко,след това разтопеното масло и накрая малко по малко брашното,месим до меко тесто(лесно се работи с него),оставяме да втаса на топло място(аз във микровълновата на съвсем слабо за няколко секунди-втаса бързо,а след това го завих с безцветно фолио и оставих още 20-тина минути).След това се правят фитили които се съединяват да се получи кръг.
  Загряваме вода в тенджера и когато заври добавяме готовите вече гевречета(те падат на дъното),когато изплуват оставяме още 1 минути и вадиме с решетъчна лъжица и докато са още мокри ги поръсваме със семена(аз сусам и мак).Печем до почервеняване на не много силни градуси.Аз ги пекох за няколко минути на грила на микровълновата.


http://media.snimka.bg/4763/015780530.jpg

   *рецептата си я измислих в процеса на направата им,но от маслото станa едно много приятно за работа тесто,а като опитах и едно геврече се оказа,че са и много вкусни.

# 74
  • Мнения: 1 505
пилешко в сос от бадеми
   600гр.пилешко месо;40гр.пържени бадеми;1малка глава кромид лук;2-3с.л.олио;1-2с.л.брашно;1 булион;щ.сол;1 к.ч.бяло вино
   Олиото,лyка и изпечените бадеми ги пасираме,запържваме месото,може и на късчета,може и да бъдат бyтчета или само горната част на бутчетата,прибавяме виното като придобият цвят,пускаме булиона(неразтворен във вода,а го наронваме отгоре),разбъркваме и добавяме пасираната бадемова смес,оставяме 20 минути да се готви и ако след това ви се струва,че е рядък соса добавяте брашното да го сгъстите,като леко го разтваряте в малко водичка.Сервира се месце,полято със сосчето.



   *Печените бадеми прибавят един невероятен вкус на ястието,определено ме впечатли.
  Източника е испанската кухня като цяло.

# 75
  • Мнения: 1 505
Кокосови (великденски) сладки
200гр.масло;200гр.пудра захар;1щ.сол;1 яйце;300гр.брашно;150гр.кокосови стърготини
   От всичките продукти омесваме тесто,разточваме и изрязваме с формички.Печем върху хартия за печене 5 минути на 200 до съвсем лек цвят.и трябва да внимаваме да не ги препечем,защото се чупят лесно после и могът да станат доста твърди.
   Може да се стопи бял шоколад и да се украсят,върху него с дцетни пръчици или кокос(може и да се оцвети той) или като мен,вече омесено тестото го разделих на няколко части,всяка една оцветих в желан цвят и след това изрязах с формички и пекох.




   *мнoгo вкусни,за всеки,който обича кокос.

Общи условия

Активация на акаунт