Център vs. периферия

  • 6 355
  • 150
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 447
Тази тема отдавна ми се върти в главата, но сега попаднах на един пост на ДеЩоВиди, който също е в тази посока. Става дума за втората му част:
Цитат
Наскоро писах в друга тема, раделих се с една моя "провинциална" черта. Да ходя до кварталния магазин с официалните си дрехи или поне хайде - с прилични дрехи за навън. Понеже в Плевен сме на центъра почти и като по-малка/млада ме беше срам да изляза от вкъщи по домашни дрехи. Така си продължих после и в студентски град и из другите места, където живях. Наскоро обаче заведох детето дори на градина по домашни дрехи. напредък а?   Или занемаряване? Кое от двете?
С две думи - струва ми се, че хората като манталитет се делят не толкова на "столичани" и "провинциалисти", колкото на такива, израсли и живеещи в центъра на едно населено място (независимо дали е столица, град или село), и такива от покрайнините. Центърът задължава, там си на показ, не можеш да излезеш като повлекана, не можеш да си метнеш боклука през прозореца, не можеш да си позволиш куп други простотии.
Интересно ми е има ли и според вас нещо такова, или са си мои измишльотини  Laughing

# 1
  • Мнения: 1 008
Израстнала съм в центъра на София. Позволявала съм си хиляди простотии.
Виж, майка ми без червило не слиза да изхвърли боклука.

# 2
  • Мнения: 212
До човека си е да ти кажа. В който и център да живеех не бих се облякъл официално за да отида за един хляб от кварталния магазин. До магазина винаги ходя по чехли и анцунг... А в събота и неделя т.е. в почивните дни и из целия град си ходя по анцунг и маратонки. Не обичам нещо да ме стяга и да ме души като костюм например... Ама той и без това нашия град си е малък и провинциален така че не е проблем да ходиш по раздърпан анцунг из центъра... Simple Smile

# 3
  • Мнения: 5 940
Живея в периферията. Вкъщи не си позволявам да ходя развлечена, пък какво остава до магазина и т.н. Може да е провинциално, смешно, суетно, но просто съм такава.
Центърът и периферията не задължават с нищо, някакви твои вътрешни правила определят всичко.

# 4
  • Мнения: 984
Според мен е въпрос на възпитание и манталитет, а не на поризход или етнос поведението на хората в магазина, на балкона или на пътя.

Като духне силният източен вятър центъра на Варна става като гигантска коледна елха от торбички и боклуци. Манталитет - централитет. Но то и във Владиславово и в Калипетрово предполагам е същото.

80% си пазят чисти домовете, балконите и улиците, а 20% замърсяват, но изключително ефикасно и така създават оправдание на Общината да вдигне двойно данък смет, който всички плащат.

# 5
  • Мнения: 7 110
Израстнала съм в центъра на София. Позволявала съм си хиляди простотии.
Виж, майка ми без червило не слиза да изхвърли боклука.
Grinning Ти да си аз?  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 3 447
Според мен е въпрос на възпитание и манталитет, а не на поризход или етнос поведението на хората в магазина, на балкона или на пътя.

А възпитанието и манталитета нямат ли връзка с произхода, етноса, средата?

# 7
  • Мнения: 2 254
Мен по-скоро ме шашкат изрази като "домашни дрехи" и други.У дома, както си по дънки и тенис фланелка, е ок да отскочиш до магазина, па макар и в центъра на града, или?Нещо се губя в тези понятия.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Почти не съм живяла баш в център, вероятно и мирогледът ми е формиран в периферии, но ми се струва далеч по-нормално да ходя за хляб по анцуг, отколкото да не излизам от вкъщи без грим.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 271
Точно по темата си говорих миналата седмица  с една колежка, на която гаджето и живее на пъпа на София, както се казва. Тя това ми обясняваше, че какво като е в центъра - като се събуди сутрин и иска да си купи едно кисело мляко от хранителния магазин, обува един анцуг и отива - без грим и прическа, маникюр и високи токчета. Иначе на работа винаги е много нагласена.
Зависи кой как възприема нещата, защото за едни това е центъра, за нея обаче си е махалата...
Аз, въпреки че живея в "периферията" на София, не си обличам новите дрехи, за да отида до магазина. Даже, като се връщам от работа, предпочитам да мина през къщи, да метна домашните дънки, най-удобните маратонки на света и тогава да ходя до магазина. Имам, обаче съседи, които си имат официален анцуг и не си го хабят да ходят до магазина с него - само на гости, или в центъра...
Та, въпрос на разбиране е.

# 10
  • Мнения: 984
Дона, обобщено погледнато е така, например манго имаше годишен събор в Морската градина на първи май. Осраха градината до такава степен, че нямаше къде да стъпеш от боклуци. Аз всеки ден съм в Морската и такова чудо не бях виждала.

Обаче погледнато индивидуално всеки може да НЕ си хвърли боклука през терасата. Това, че живееш в центъра или в квартал в периферията няма никакво значение. Индивидуално погледнато всеки може да се държи нормално независимо от етноса или средата.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 306
. Имам, обаче съседи, които си имат официален анцуг ...

Точно щях да добавя, че много зависи каъв е анцугът!  Grinning

# 12
  • Мнения: 3 447
Не се хващайте за анцуга сега, не е той основното  Laughing
По-скоро това, че на главната улица няма начин да летят торби с боклук от балконите.

# 13
  • Мнения: 2 448
Ами при мен май е така, отраснала съм в краен квартал, после живях 14 години в центъра и сега съм пак на старото място. Тук може и по чехли(патъци  Simple Smile ) да ида до кварталния магазин, имам съседка, която даже по нощница си хвърля боклука (аз чак до там не бих се отпуснала). Но като живеех в центъра ме беше срам да сляза до магазина пред блока така.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Че се пази повече в центъра- пази се, така е.
Но пък в нашия краен квартал в Бургас около блока всички живущи  направиха страшни градинки, бабите метат листата, събират всеки паднал боклук.
В Разград, баш на центъра тунелчетата между блоковете смърдят от метри, понеже се ползват за тоалетни нощем. Има ги всякакви.

И преди да дойде Лиска да каже, че хавлиените анцузи са пижами, бързам да заявя, че тука са си анцузи пък!

# 15
  • Мнения: 3 447
Ами при мен май е така, отраснала съм в краен квартал, после живях 14 години в центъра и сега съм пак на старото място. Тук може и по чехли(патъци  Simple Smile ) да ида до кварталния магазин, имам съседка, която даже по нощница си хвърля боклука (аз чак до там не бих се отпуснала). Но като живеех в центъра ме беше срам да сляза до магазина пред блока така.
Да, и аз започнах да излизам по анцуг чат-пат... Надявам се, че след още някоя и друга година няма да си мятам торбите през балкона  Simple Smile
Според мен има значение това, че ако функционално центърът е "холът" и "кабинетът" на един град, крайните квартали са "спалните" - т.е. мястото, където можеш да се размотаваш по пижама, да си метнеш чорапите на пода... ей такива Grinning

# 16
  • Мнения: 984
Дона, нали не твърдиш, че в центъра всички СА от "центъра"?

И все пак Mr. Green друго си е да извадиш копринажа и да си облечеш официалния анцунг и да отидеш до централния хранителен магазин за хляб и тоалетна хартия. Simple Smile Дивото зове, така да се каже. Mr. Green
 

Последна редакция: сб, 03 май 2008, 21:27 от Хатшепсут

# 17
  • Мнения: 1 418
И аз не отдавам голямо значение на дрехите,стига да са чисти
и добре изглеждащи.Но баба ми (живеешее на "Чаталджа"над ИСУЛ)
не излизаше навън без прическа и червило.Явно е въпрос на навик.

# 18
  • Мнения: X
Аз пък си мисля, че дори и да има такова разграничение, то по-скоро действа наопаки. Хората, които живеят в центъра са си "у дома" и не им пука особено как излизат навън, докато тези от крайните квартали се нагласяват, когато "слизат /както се казва по някои места/ до центъра"!  Wink

Ама все пак всичко това ми се струва несериозно.  Mr. Green  Мисля си, че Дещовиди е по-права за "провинциалния" дух, който се появява понякога, онаследен ни е, и няма значение от София от центъра ли сме, или от селските предградия. Носим си го и си се борим с него, понякога успяваме да го превъзмогнем, друг път - не. Пак си е до човека.

# 19
  • Мнения: 2 716
Задавам си въпроса: за чий им е на хората да строят/купуват/обитават жилища в центъра  newsm78
В периферията живея и не излизам по пижама  Mr. Green Срам ме е. А преди време живях в центъра. Баба ми гореше боклука зад къщата. То си зависи.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Освен това по центъра живеят предимно пенсионери със съхранено гражданско съзнание от времето на Ленинските съботници.

# 21
  • София
  • Мнения: 15 453
Хе, ние сме в периферията, но дъщерята без грим и хубави дрехи не слиза и до кофата или да изведе кучетата.Даже всеки път си глади дънките преди да ги обуе.Ако косата и не е идеална също не се показва навън.Да не би някой случайно да я види рошава или зле облечена. А аз до магазина си шляпам с домашните дрехи и с джапанки, а ако е студено си обувам ботушите...Нашия квартал е общо взето чист, никой не хвърля боклуци от балконите.

# 22
  • София
  • Мнения: 123
Вклю4вам се и аз да си кажа мнението и първо за мен анцунг,не зна4и домашна дреха,а спортна.Аз също ако вкъщи ходя малко по-разпусната и дрехата ако ми е изцапана или раздърпана,се преобли4ам.Но преобли4ам,не озна4ава,4е си обли4ам "балния костюм",а просто нещо по-спретнато и 4исто.И според мен е въпрос на възпитание,в смисъл,4е на мен майка ми и до ден днешен ми набива в главата,да внимавам как изглеждам и да не се занемарявам.Сега,в интерес на истината,наистина ми е смешно като видя някоя с някакво долнище като 4увал до кокъл4етата и запретнала ръкав,тръгнала към магазина....
А за въпроса с боклука,изхвърлен през прозореца,ами простотия е......

# 23
  • Мнения: 9 865
Израснала съм в центъра на Стара Загора. Боклука хвърляхме винаги на излизане и така сме си с нормални дрехи за навън. А за да си напазарувам трябваше да пресека централното булевард и пак се пристягах с по-читави дрехи, но съм ходила и с домашни. Пука ми на анцуга...

# 24
  • Мнения: 2 070
Когато бях ученичка-първокурсничка,се сприятелих с момиче от малко планинско селце.
Покани ме на гости.Вечерта ще излизаме,и се почна едно гримиране,къдрене ,четкане.
Аз никога не съм си падала особено по тези неща ooooh!И къде мислите ме изведе.
До селската спирка,затворено и остъклено пространство ,където се събираха младежите.
Да подчертая ,момичето съвсем не изглеждаше селянче,с родител работещ в Кувейт.Беше си изтупано като манекенка,на два часа гласене за селската спирка,не не е за мен

# 25
  • Мнения: 3 423
Центъровете на Париж и Берлин
са по-мръсни от покрайнините.
Вече се обърквам. Извинете.

# 26
  • Мнения: 2 070
Центъровете на Париж и Берлин
са по-мръсни от покрайнините.
Вече се обърквам. Извинете.
Извинена си,повечето изобщо си нямаме хабер,
 какви са центровете на Париж и Берлин

# 27
  • Мнения: 3 423
Домашната дреха пенюар ли е?
А на главата ролки може би?
И престилка през врата?

Какви са тези хавлиени анцузи?
И с хавлиени чорапи ли се носят?

# 28
  • Sf
  • Мнения: 808
Дано не обърна темата в полемика провинция срещу столица, но в София крайните квартали са мръсни... За разлика от другите градове, където хората се стараят и без участието на Чистота да направят квартала си чист, приветлив и цветен!

За центровете на Париж и Берлин подкрепям Лиса. Мислите ли, че биха допуснали в "бившия" квартала Нюи сюр Сен, където Саркози е бил кмет преди, да се мотаят наркомани и да бъдат замърсявани алеи и не са били задължени търговците да поддържат не само търговската си площ?

Тук в централна София хората могат да ходят с червило да хвърлят боклука, а и кметът се старае центърът да изглежда чист и спретнат.

Не мислим глобално...

Спомням си една история, която баща ми разказваше. Времето на Пенчо Кубадински. Посещение в малко селце. Посещение, за което се знае от доста време! В селото отглеждат царевица. Засяват предната част от кооперативната земя /не зная думата/ и я блъскат яко с торове и царевицата израства ненормално голяма. Пристига другарят Кубадински и го водят да види реколтата. Той се радва какво можел българският труженик и понечва да навлезе в нивите. Спират го с извинението, че навътре царевицата била още по-голяма, гъста и можел да се загуби. Склонили го също, че само приготвили и други изненади... А е щял да види какво, ако беше навлязъл... 

Пижамите на са хавлиени само, има и плюшени  Laughing

# 29
  • Мнения: 3 447
Дано не обърна темата в полемика провинция срещу столица, но в София крайните квартали са мръсни... За разлика от другите градове, където хората се стараят и без участието на Чистота да направят квартала си чист, приветлив и цветен!

"Мръсни" е меко казано... Преди петнайсетина години, когато попаднах за пръв път в Дружба, се втрещих - около блоковете беше заринато с боклук. Тогава реших, че там са настанени цигански семейства, млада и наивна съм била  Simple Smile. След това в Студентски град видях същата история, само че в действие - торби прелитат покрай прозореца ми, много филмово. Сега, в Хаджи Димитър, е същото, само че нито цигани, нито пияни студенти го правят, а нормални български семейства, млади, с деца...

# 30
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Манталитет.
Аз съм живяла и на село (периферия тоест Laughing), и в града.
Не съм виждала по-опърпано и мърляво същество от градския селянин. Такова нещо на село няма да видите.  Naughty
И наистина, какво означава "домашни дрехи"? У дома ходиш като повлекана, а за да излезеш навън се гласиш няколко часа?
Въпрос на уважение към себе си най-вече, после към околните е да си в човешки вид - навсякъде. Съвсем не смятам, че трябва да си с грим, специална прическа, с най-новата си рокля и обувки на ток, за да хвърлиш боклука.
Аз не се обличам специално, за да отида до магазина. Но "домашните" ми дрехи са си съвсем прилични (въпреки наличието на малък трол с мазни ръчички и устица Wink).
П.П. Живея в центъра.


# 31
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Сега, в Хаджи Димитър, е същото, само че нито цигани, нито пияни студенти го правят, а нормални български семейства, млади, с деца...
Онзи ден имаше митинг по случай първи май в Борисовата градина. На другата сутрин личеше, че е имало такова събитие. Но повярвайте, това е нищо в сравнение с понеделнишкия боклук след съботно-неделната разходка на родителите с малки деца! Бас държа, че всички те вият до бога колко е мръсен градът.  Rolling Eyes

# 32
  • Мнения: 2 070
Мен по-скоро ме шашкат изрази като "домашни дрехи" и други.У дома, както си по дънки и тенис фланелка, е ок да отскочиш до магазина, па макар и в центъра на града, или?Нещо се губя в тези понятия.

На мен не ми е удобно да ходя с дънки вкъщи, стягат ми някак. Ходя с по-стари и по-свободни дрехи, с дрехи от кила /втора употреба/, с роклички през лятото. Анцузи съм имала като малка, донесени от наще от Турция, от тези като шушлякови, гадни са ми на мен, като голяма не към си купувала, а бих искала да си имам нещо такова удобно.

При мен не е било въпрос на възпитание, нашите не ги бърка, някаква тъпа суета и свенливост моя си, която преодолях с времето. Не ходя у нас като повлекана. А и кварталният магазин наистина е съвсем наблизо, не излизаш съвсем на площада /мегданя...  Laughing

Иначе съм съгласна с Дона, има нещо такова за центъра-кварталите, но не го гледам като едно срещу друго и не споря по тая тема. Нарекох го провинциализъм, защото съм била в много големи градове из Европа и там хората ходят по-неглиже, за да им е по-удобно, до магазина също, тук, за да излецеш "на центъра" тр се премениш и нагиздиш, от край време си е така. А при детето правя обратното - градската градина ни е близо, нямаме квартална, съответно като знам, че ще се рови в пясъка и ще лежи по тревата я обличам с дрехи, за които няма да ме е яд, че ще съсипе набързо. Някои майки пък си обличат най-новите дрехи на децата за разходка в Градската градина, не им разрешават да се цапат там, малко като на показно и това го приемам също за нормално.
Някои от кварталите като излизат казват - ще ходя по центъра, ще слизам в града, отивам надолу... съответно центъра си е още другото пространство, по-специалното.

Дона, ти не беше ли учила културология, би трябвало да сте ги говорили тия неща и да си ги мислила. И също си живяла на различни места доколкото знам, та имаш поглед. За това си има цяла теория.

# 33
  • Мнения: 3 447
Манталитет.
Аз съм живяла и на село (периферия тоест Laughing), и в града.
Не съм виждала по-опърпано и мърляво същество от градския селянин. Такова нещо на село няма да видите.  Naughty

Тц, не си ми разбрала категоризацията  Grinning Разделението беше център (на град, на село, без значение) и покрайнини (пак на град, на село, без значение). Т.е. животът в центъра на селото те задължава повече да ходиш с изпънат гръб, образно казано, отколкото животът в периферията на града, да речем. Не е на база София/провинция.

# 34
  • Мнения: 3 447

Дона, ти не беше ли учила културология, би трябвало да сте ги говорили тия неща и да си ги мислила. И също си живяла на различни места доколкото знам, та имаш поглед. За това си има цяла теория.
Не съм учила културология  Simple Smile Живяла съм на различни места, да - и в село, и в малък град, и в столица, и в център, и в периферия... затова и правя някакви връзки и ми се струва, че има зависимости. Иначе като "провинциално" бих определила по-скоро самоцелното гласене за два чарка по Главната, с бавна походка и озъртане с периферното зрение дали те заглеждат  Laughing Ама това е очарователно провинциално, мило ми е някак.

# 35
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Израстнала съм в краен квартал на малък провинциален град. /В смисъл такъв, че къщата ми беше на цели 10 минути от центъра/.

Там беше изключително срамно и неприлично да отидеш занемарен и по пеньоар до магазина, или пък до центъра по анцунг или без грим. Направо немислимо.
Добре че после живях в Студентски град, та малко да се освестя.
Сега след близо 15 години в София мога уверено да кажа, че вече съм изкоренила този селски манталитет и спокойно си ходя по анцунг дори в БИЛЛА или в Бриколаж.
А в кварталния магазин си позволявам дори да отида с домашната дреха /хавлиена е, но чорапите към нея са в тон и също хавлиени/

# 36
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Така е, Дона. Ноблес оближ. Центърът задължава, де.  Laughing
Вярно е, че хората в центъра са по-докарани. И определено са по-възпитани. Най-вече възрастните хора.

# 37
  • Мнения: 25 571
Не мога да живея в центъра. Да не мога да прескоча до магазина по чехли и анцуг - мерси!  Crossing Arms
Родителите на мъжа ми живееха в центъра - свекърът не излизаше от къщи без шапка и вратовръзка, даже и да отиде за хляб в магазина под тях.
Когато преди няколко години търсихме ново жилище, изрично предупредих агенциите да забравят центъра, даже и не отидох да видя апартаментите, които все пак ми предложиха. Хем бяха доста по-евтини от този, който купихме накрая.  Mr. Green

# 38
  • Мнения: 118
Винаги съм смятал ,че анцугът, дори и официалният, си  е екип за туризъм и спортни занимания. Не виждам връзката с местоживеенето, но с възпитанието - определено.

# 39
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Винаги съм смятал ,че анцугът, дори и официалният, си  е екип за туризъм и спортни занимания. Не виждам връзката с местоживеенето, но с възпитанието - определено.
newsm18
П.П. Обаче недоумявам как изглежда един официален анцуг.

# 40
  • София
  • Мнения: 3 392
Родена съм в центъра на София и винаги съм живяла в центъра на София.
Изобщо не мога да се съглася, че в цантрална градска част е населено предимно пенсионерска среда.
Анцуга ми стои в един сак в колата, употребявам го единствено и само, когато ходя на спорт.
Боклука в къщи се изхвърля, когато някой излиза по друг повод и нямаме специално облекло за изхвърляне на боклук.
Ако се наложи да пазарувам нещо, слагам дънки, гуменки и кожено яке, или нещо подобно, но не и анцуг.
Да, има разлика между централни градски части и крайните квартали.
Имам наблюдения и от други градове в България и Европа, където нещата стоят по подобен начин.

# 41
  • Мнения: 2 070
В провинцията по-късно отмират традициите просто. И също така по-късно при жените отколкото при мъжете - мъжете са работили на чаршията, жените са преминавали набързо със сведена глава, а погледът тип свалка е бърз, под ъгъл 45 градуса нагоре към мъжа, закачлив с лека усмивка, после бързо го сваляш пак надолу  Laughing За да идеш на мегданя е трябвало да си облечен в новите си дрехи и прилично. Спомнете си филма Зона Замфирова, сръбския. Едва през 20 век жените в БГ са почнали да ходят по кафета и то в големите градове и то най-еманципираните и богатите. На центъра се е ходело задължително с придружител - брат, майка, по-голяма омъжена жена роднина. Между другото много жени и сега не тръгват сами да се пошляят просто ей така. Майка ми и досега казва - как ще ходя сама сама /когато и предложа да излезе без цел тип пазар, плащане на сметки и други ангажираности, а просто ей така/. Българите са станали граждани масово едва през средата на миналия век, нормално е това поведение да си се пази и досега.
А центъра е сакрално пространство в традицията, не може ей така да идеш там по всяко време. Там са институциите, ритуалите/празниците и т.н. В градовете, в които няма пешеходна главна улица това може би го няма толкова. Но Плевен има такъв отявлен център - много дълга пешеходна зона, много широка, кафетата са от двете и страни, наистина си като на показ, хората продължават да съдят много по дрехите и да коментират, доста пъти на висок глас.

Другите баба и дядо на детето ми са пък баш на центъра, излизаш и си на площада. Баща и така е отрасъл, там е карал колело и си е играл, влачил е камъни и пръчки, калял се е, той може да ходи съвсем неглиже, прекалено дори и ми се е подигравал дори в студентски град най-вече като живеехме.

# 42
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Винаги съм смятал ,че анцугът, дори и официалният, си  е екип за туризъм и спортни занимания. Не виждам връзката с местоживеенето, но с възпитанието - определено.
newsm18
П.П. Обаче недоумявам как изглежда един официален анцуг.

Ако искате да знаете на времето имаше и такива - шушлековите анцузи, внос от Турция. Смятаха се за достоен заместник на ежедневните дрехи и дори се носеха с обувки с висок ток.

# 43
  • Мнения: 3 447
А центъра е сакрално пространство в традицията, не може ей така да идеш там по всяко време. Там са институциите, ритуалите/празниците и т.н.
А, анджак, точно това имах предвид. И че живеенето в центъра по някакъв начин те кара да си гълташ корема и да изпъчваш гърди, когато ходиш - не буквално, а като излъчване, като навици, като маниер на обитаване...

# 44
  • Мнения: 2 070
Винаги съм смятал ,че анцугът, дори и официалният, си  е екип за туризъм и спортни занимания. Не виждам връзката с местоживеенето, но с възпитанието - определено.
newsm18
П.П. Обаче недоумявам как изглежда един официален анцуг.

Ако искате да знаете на времето имаше и такива - шушлековите анцузи, внос от Турция. Смятаха се за достоен заместник на ежедневните дрехи и дори се носеха с обувки с висок ток.

Да, аз точно за тях писах по-напред. Имах си за вкъщи такъв, удобно ми беше, но не ми харесваше как изглежда. Прави те по-дебел, нищо, че съм била супер клечка. Съученичките ми от основното училище, което е по-скоро тип квартално, ходеха по такива и с токчета, обикновено с анцунг долнище, нагоре с пуловер или горнището на анцунга, с обици халки на ушите, много гримирани, пушещи задължително, с тези бритоните, които навиваш на ролка или маша и фиксираш с гел, понякога накъдрена коса на ситно къдрене, от това дето те изгаря. Това в седми-осми клас. Много бяха смешни.

# 45
  • София
  • Мнения: 2 840
Цял живот - в прекрасния център.
Може да се види всичко - от лелката по пеньоар и чехли, изтичала да хвърли боклука, през облечените с анцуг водачи на кучета или спортуващи в училищния двор, до субекти, натафрени като за парад. Никой не се вълнува от вида на хората. По-важното е, че в кавартала, на пъпа на София, сме си като в едно китно село - всички местни се знаем и няма скрито-покрито. Mr. Green

Боклук не се хвърля през прозорците Naughty

# 46
  • Мнения: 3 447
Цял живот - в прекрасния център.
Е, ти нямаш база за сравнение  Simple Smile

# 47
  • София
  • Мнения: 2 840
Цял живот - в прекрасния център.
Е, ти нямаш база за сравнение  Simple Smile

Нямам, ама да си кажа, че е като на село. Само дето селото не е вертикално, като в комплексите в периферията, иначе е същото, предполагам Rolling Eyes

# 48
  • Мнения: 6 992
Никога не съм живяла на център, а ходенето по анцузи и прочие домашни дрехи ми е непонятно. Вкъщи дори  Rolling Eyes

# 49
  • Мнения: 2 448
Никога не съм живяла на център, а ходенето по анцузи и прочие домашни дрехи ми е непонятно. Вкъщи дори  Rolling Eyes
Брей, направо ме смълча. Rolling Eyes

# 50
  • Мнения: 293
За центъра ли иде реч, или за излизането изобщо? Е, не съм Василиса (фръц-ла!  Laughing), но не излизам с домашните си дрехи. Т.е. - с обикновени дрехи за излизане, които с времето съм превърнала в домашни.

Щото и вкъщи гледам да съм секси.. ммм, лъжа, разбира се. Е, отчасти, примерно, секси Simple Smile.
Но все тая, с тези дрехи слизам макс до мазето.

Селски манталитет? Ма моля ви - татко, барем, е родом от София  Sad.



# 51
  • Мнения: 3 423
Без сутиен и червило не излизам никъде!
Няма център, няма периферии, ни-къ-де!

# 52
  • София
  • Мнения: 2 840
Аз само чакам темата да премине в откровение за изрядното домашно облекло.
И да си дойдем на думата - носим ли шапчица вкъщи.
А на улицата?
Спонтанно или нарочно?

# 53
  • Мнения: 2 070
Аз само чакам темата да премине в откровение за изрядното домашно облекло.
И да си дойдем на думата - носим ли шапчица вкъщи.
А на улицата?
Спонтанно или нарочно?
спонтанно,кой се сеща за шапчица  като тръгне да изхвърля боклука,или направи един оверлог до супера

# 54
  • Мнения: 25 571
Ох, не знам кой къде живее и кой къде е роден, но такова вторачване в околните кой как къде ходи облечен си е жива селения, според мен. Независимо кое поред поколение на жълтите павета си.
Контейнер за боклук и дрес код?  Joy

# 55
  • София
  • Мнения: 3 392
Изрядното домашно облекло е ясно за всички.
Бельо, силиконови чорапи и обувки на висок ток.

Аа-а-а, како Сийке, взе ми думите от устата за дрес кода за изхвърляне на боклук. Т.е. разсъждавах по въпроса дали да не го напиша преди малко, но реших, че е доста саркастично.

# 56
  • Мнения: 6 992
Никога не съм живяла на център, а ходенето по анцузи и прочие домашни дрехи ми е непонятно. Вкъщи дори  Rolling Eyes
Брей, направо ме смълча. Rolling Eyes
E, нямам ли право на мнение?!
Не ми харесва просто, на вас като ви е кеф, ходете си така, на мен не ми е - не ходя.
Не че ходя на токчета, ходя си с дънки и камуфлажи.

# 57
  • Мнения: 3 423
Аз отдавна попитах за ролките и престилката.
И за още нещо попитах, но да не потретвам.
Чувствам се неразбрана и си обличам пижамата.

# 58
  • София
  • Мнения: 2 840
Темата се развива в правилна посока.
Доволна съм.

# 59
  • Мнения: X
Темата се развива в правилна посока.
Доволна съм.
Аз пък нищо не разбрах.. Thinking

# 60
  • Мнения: 1 008
Сетих се за още нещо.
В квартала можеш да имаш огромен външен простор, което особено през лятото си е благодат.
Дори и да не е забранено от общината, някак си е грозно да си изпльоскаш прашките и пешкирите на балкона, ако живееш "на пъпа на града".

# 61
  • Мнения: 1 424
Живея в центъра на София  цял живот и до кварталния магазин,който е на съседния ъгъл понякога ходя и по "домашни дрехи"  Crazy
Но да тръгна на по-дълга разходка било из център или другаде, абсурд  Naughty

# 62
  • Мнения: 2 792
  Аз съм от центъра и забелязвам различия с периферията,  има ги, като във всеки един град, няма да се разпростирам в конкретика.

# 63
  • Мнения: 5 299
Манталитет е! И ще ти кажа от къде идва цялата работа.
Имам доста познати, които по цял ден кибичат по кафетата на центъра и обсъждат абсолютно всеки минаващ. Убедена съм, че всички имат такива познати, ако не и самите ТЕ. Grinning
А смей да излезеш парцалива... Mr. Green

# 64
  • София
  • Мнения: 6 999
Живея в центъра и ми се случва в събота и неделя да отида до магазина, който /уточнявам/ се намира на 10 метра от входа на кооперацията ни, по пижама и отгоре с дълго яке.  Rolling Eyes Вижда се част от панталона ми... червило и сутиен естествено нямам  Rolling Eyes

Съседите ми не изхвърлят нищо от прозорците си - знам го, защото ако го направят ще цопне директно на моята тераса /по-голяма е/ - за 2 години не съм измела нито един фас дори.

# 65
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 678
 Mr. Green

# 66
  • Мнения: 220
Тази тема отдавна ми се върти в главата, но сега попаднах на един пост на ДеЩоВиди, който също е в тази посока. Става дума за втората му част:
Цитат
Наскоро писах в друга тема, раделих се с една моя "провинциална" черта. Да ходя до кварталния магазин с официалните си дрехи или поне хайде - с прилични дрехи за навън. Понеже в Плевен сме на центъра почти и като по-малка/млада ме беше срам да изляза от вкъщи по домашни дрехи. Така си продължих после и в студентски град и из другите места, където живях. Наскоро обаче заведох детето дори на градина по домашни дрехи. напредък а?   Или занемаряване? Кое от двете?
С две думи - струва ми се, че хората като манталитет се делят не толкова на "столичани" и "провинциалисти", колкото на такива, израсли и живеещи в центъра на едно населено място (независимо дали е столица, град или село), и такива от покрайнините. Центърът задължава, там си на показ, не можеш да излезеш като повлекана, не можеш да си метнеш боклука през прозореца, не можеш да си позволиш куп други простотии.
Интересно ми е има ли и според вас нещо такова, или са си мои измишльотини  Laughing

Манталитет драга,манталитет.
Къщата е дрехата - човека е ума.

п.п "По дрехите посрещат - по ума изпращат" - народна поговорка,БЪЛГАРСКА  Sunglasses

# 67
  • Мнения: 2 070
И в центъра на София си простират хората бельото, моля ви се.  Или забравихте за старите кооперации с малки или почти без тераси, провисили въжета от един блок до другия. Дето си издърпваш въжето и закачаш прането, после го пращаш пак обратно. Така то си виси между кооперациите. В Лозенец е пълно с такива. И във всички други централни квартали на Сф.

Едно време така си играехме на телефон с приятелка от отсрещния блок - опъваме една жилка от моята до нейната тераса и си слагаме бележки, закачени в пликче с щипка.

# 68
  • Мнения: 5 940
Центърът в малките населени места оголва, докато центърът в големите градове скрива. Площадът в селото, в малкия град е витрината, мястото за показ, там хората се самонаправят такива, каквито искат другите да ги видят. Хвърлят си боклука в двора, но на центъра търсят половин час кошче...
Същите тези хора после отиват в големия център на големия град, за да се скрият.

# 69
  • Мнения: 1 008
ДеЩоВиди, просторите за които говолиш се правят във вътрешните дворове на кооперациите.
Вярно, ако се вторачиш, се вижда. Но има и простори по лицевите страни на сградите, аз за тях говоря.
Виждала съм поне един такъв в центъра на всеки град, в който съм ходила.

# 70
  • Мнения: 2 070
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
И това че се местите от периферията в центъра, променя ли манталитетеа Ви?
Сидгурно ако сте свикнали да си веете прането на балкона в Дружба,
ще си го сушите вътре щото живеете на центъра.Глупости Confused

# 71
  • Мнения: 2 070
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
И това че се местите от периферията в центъра, променя ли манталитетеа Ви?
Сидгурно ако сте свикнали да си веете прането на балкона в Дружба,
ще си го сушите вътре щото живеете на центъра.Глупости Confused


А ти къде видя полемика в темата? Никой нищо не се опитва, разсъждаваме си върху човешкото поведение, даже и не го осъждаме. Стереотипи, традиции, ей такива.
Валери много хубаво го е казала. С тая разлика, че най-големият град няма такъв тип център като градивете тип Русе, Плевен, Пловдив, Бургас, Стара Загора - там наистина излизаш и си на показ, в Сф няма такова пространство просто. А хората в тези градове са дошли от селата, където мегдана е сакрално пространство и са си го пренесли и в града, такъв е живота, никой никого не обижда.

# 72
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
И това че се местите от периферията в центъра, променя ли манталитетеа Ви?
Сидгурно ако сте свикнали да си веете прането на балкона в Дружба,
ще си го сушите вътре щото живеете на центъра.Глупости Confused


Абе 5 не сме, но 3 сме, назад половината не са българи. И ми се ще да можех да си вея прането на балкона.
 Не смятам обаче, че живеенето в центъра има нещо общо, въпрос на възпитание е това къде ще си изхвърляш боклука и къде ще си ветрееш праните гащи. Като си израснал на село, където е напълно нормално да си простираш на двора не е задължително, като се преместиш в центъра да продължиш да го правиш. И м/у другото имаме комшия, кореняк софиянец, който си простира прането на двора. Та възпитание и манталитает.

# 73
  • Мнения: 25 571
А софиянци откъде са дошли, че си нямат стъргало?  Joy

# 74
  • на село
  • Мнения: 1 028
Някой май нагоре беше написал, че селяните много цапали. Е, да ви кажа моите наблюдения  Flutter
Израснала съм на село. Напоследък, като се прибирам ми направи впечатление че  е ужасно спретнато пред всяка къща. Там където няма тротоари, хората си косят редовно тревата с косачки, садят цветя, дръвчета... Дори вътрешните улички, които не са на показ  и  не са асфалтирани  Wink На доста места хората са си направили детски люлки - навън, за да ги ползват всички деца.

Не мисля , че тези хора някой ден ще си изхвърлят буклука през балкона - не за друго, просто всичко е въпрос на възпитание...

# 75
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Пропуснах средните 2 страници поради бавен нет Simple Smile

Живяла съм в: център, периферия, на село. Мисля, че съм компетентна  bowuu

Определено има разлики. Докато на село анцузите са си нормата - все пак повечето хора работят на полето, то център-периферия разликата е по-осезаема. В периферията съседите си имат чехли за навън - до мазе, до кофата за боклук - които си държат пред вратата на стълбищната площадка  Mr. Green Не хвърлят боклука през терасите, но за сметка на това си имат официални анцузи, които са фьешън писъка да идеш до кварталното кафене. Това е Кварталът на анцузите. Бях много изненадана, като отидох да живея там. В смисъл - анцугът за мен е дреха, с която спортуваш или се движиш в свободното си време - у дома, до магазина наблизо. Но ми е странно да си сложиш анцуг, с който да отидеш в натоканото квартално кафене, иначе с пълен боен грим. Пак там видях майки с деца на площадката - майките по меки, плюшени домашни чехли. Ми странно е  newsm78

В центъра пак не мога да кажа, че хората ходят до магазина или до кофата за боклук с официални дрехи - не, нормално, по домашни дрехи. Но виж, до кафене или на площадката все пак си дават труда да сложат дънки-тениски. Аз също така Simple Smile Да отскоча за две минути до магазина по анцуг мога, но ако ще ходя повече време, предпочитам да си сложа дънки или друга дреха някаква.

Манталитет е за мен, не място за живеене. По принцип - да не обидя някого, нали - перифериите са квартали, които в общия случай са приобщени села. А на село, знаем, се работи на полето, гледа се добитък и е нормално да не го правиш с новите си дрехи. И от поколение на поколение, даже вече и без добитък... тъй.

# 76
  • Мнения: 2 070
Живея в къща,в населено място,близо до окръжен град.
Провинциалистка съм тоест.Не си простирам прането на двора.Въпреки че като се замисля,мога да събера прането ,на цяла софийска кооперация там.Но ако се преместя в Люлин примерно,много ясно че ще се вее на балкона,къде другаде.Но пък кво ми пука къде ми се вее прането нали ще съм софиянка.

# 77
  • Мнения: 3 447
По принцип - да не обидя някого, нали - перифериите са квартали, които в общия случай са приобщени села. А на село, знаем, се работи на полето, гледа се добитък и е нормално да не го правиш с новите си дрехи. И от поколение на поколение, даже вече и без добитък... тъй.
Ммм, да. И нещо друго - обикновено в центъра на населеното място живеят кореняците, които може би имат по-силно развито чувство за роден дом и принадлежност, и съответно пазят повече. В периферията са заселниците, в повечето случаи. Които може и да са пазили по родните си места, но...

# 78
  • Мнения: 2 070
А софиянци откъде са дошли, че си нямат стъргало?  Joy

В началото на 20 век и те са си имали, там около Батенберг, по паветата - ей там са ходели на показ по същия начин. После се е разраснал града, а през 50-60 те години вече и бум от хората от селата и другите градчета, почнали са да строят и големите квартали и т.н.
В другите големи градове пак е нещо такова.

# 79
  • Мнения: 2 792
Опитвате се да се изкарате по граждани ,от колкото сте ooooh!
колко от вас са пето поколение СОФИЯНЦИ ПРИМЕРНО?
  Ами аз примерно живея в центъра в къща строена от прадядо ми през 1911 г., това достатъчно компетентна ли ме прави да се изкажа по темата. (Винаги подобни изказвания са ми били смешни, прозира някаква злоба и завист в тях, абсолютно ненужни.)
  Основното, което съм забелязала за хората, които живеят в центъра, където и да е било е, че са по възпитани, това ми се струва най- точната дума.

# 80
  • Мнения: 25 571
За София не знам, но в другите градове се забелязва и едно друго явление. Да кажем, кореняците живеят в центъра. Около тях се настаняват пришълци - от село, от други градове... В един момент децата на кореняците порастват и центърът се оказва недостатъчен за тях. И са принудени да се заселят в перифериите. Това важи особено за едновремешното строителство по крайните квартали. Да не говорим за масовото събаряне на старите къщи в централната част и построените на тяхно място грозни панели. Собствениците получаваха по 1-2 апартамента, а останалите се заемаха от... селяни. Даже имаше една дума: селяните откупиха центъра, а потомствените граждани се пренесоха в кварталите.  Laughing
За мен идеалното място за живеене е разширеният център - настрана от шума и тълпата, но достатъчно близо, за да ходя пеш и да не ми се налага да ползвам градски транспорт. А манталитетът си е наследствен - не може от родители простаци да се пръкне възпитано дете. И няма нищо общо с местоживеенето, а с първите седем.

# 81
  • Мнения: 1 008
Ммм, да. И нещо друго - обикновено в центъра на населеното място живеят кореняците, които може би имат по-силно развито чувство за роден дом и принадлежност, и съответно пазят повече. В периферията са заселниците, в повечето случаи. Които може и да са пазили по родните си места, но...
[/quote] Това е много вярно твърдение.
Баба и дядо по майчина линия наистина са си кореняци софианци. Баба е на 70г., дядо на 80. Когато ходяд на пазар или да плащат сметки, винаги са изтупани и нагласени (дядо,дори си има специално гребенче за веждите, но това е друга тема). Живеят в центъра и всъщност всяко едно излизане от входната врата за тях означава,че трябва да бъдат "лъскачки"
Другите ми баба и дядо са от село, хора цял живот работели на полето. Но и тяхната къща е в центъра на селото, една улица ги дели от площада. Пред къщата си седят с домашните дрехи, но за да идат до съседната улица (площада) си обличат от "убавите" дрехи.
Т.е. извода за мен е, че нещата наистина опират до средата и манталитета.

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 11:14 от azsa

# 82
  • София
  • Мнения: 3 392
Горе-долу пето поколение съм софианка.
Центъра на София е родния ми дом, така да се каже и там се чувствам като у дома си.
Може да ви се стори странно, но аз обичам този град и ме боли за него, така да се каже.
Няколко пъти ми съм попадала на теорията, как няма кореняци и прочие.
Напълно съм наясно с миграцията и фактът, че София няма как да остане 700 000 души и нямам нищо против този естествен процес, нито фактът, че млади, амбициозни и умни хора нямат място на полето да копат, но категорично не ми е все едно, когато се сблъскам с негативно отношение към София, от хора, които живеят тук и се опитват да наложат различен манталитет и дори не се опитват да се адаптират.
И тук изобщо не става въпрос само за София, а за всеки по-голям град, който се е разраснал с течение на времето.
Имам преки наблюдения от Варна, Стара Загора, Бургас и Русе.
Вече съм казвала в други теми, че Стара Загора ми е слабост, но навсякъде се наблюдава разлика между градския манталитет и приходящия манталитет, ако мога така да се изразя.

# 83
  • Мнения: 2 792
.....но навсякъде се наблюдава разлика между градския манталитет и приходящия манталитет, ако мога така да се изразя.
Именно за това става въпрос в темата, доколкото аз схващам. Има разлика между това да си с някакъв произход, наложил определен манталитет или по-точно, дали произходът ти предполага род със самочувствие (да не се лъжем това естествено предполага и живот в централната част на населеното място) или  по семпъл род. И това с произхода включва не само живот в централната част, а и образованието и реализацията на праотците (общо казано).

# 84
  • Мнения: 2 070
Според мен поизместихте темата на разговор.

# 85
  • Мнения: X
Има нещо вярно,ако живеех на пъпа на центъра трудно бих отишла дори до магазин на две крачки от нас по анцуга, с който си седя вкъщи. Сега не съм баш на края на света, но наистина ме домързява да се глася за пред местните бакали  Wink, но пък и толкова често се случва да се разкравам до магазина,че ако искам да изглеждам в перфектен вид или не трябва за никаква домакинска работа да се захващам или постоянно да се преобличам.

# 86
  • София
  • Мнения: 408
Какво значи "в центъра си на показ"?!?!- На показ пред кого?!!?- Пред другите пришълци -комплексари, които навличат новите си "илиенски" дрехи и тръгват на показ по "главната", сиреч центъра. София вече не е като преди, и никога няма да бъде (както се е пее в песента Wink) Най-вероятно тя ще стане , а даже вече е най- гадната провинция в България, събрала всички диалекти и манталитети. УВИ  Sad

# 87
  • Мнения: 2 070
Какво значи "в центъра си на показ"?!?!- На показ пред кого?!!?-

Прочети ми предните постинги в темата, най-вече този за българската традиция и излизането на селския мегдан. Доста често целта на излизането е била да се покажеш, предложиш, празнуваш нещо, видиш хора, те да те видят.  Може би ще разбереш какво съм искала да кажа. Традициите не умират толкова лесно и тъй като в БГ основно сме хора със селски произход назад в поколенията - нормално е да имаме такова поведение, независимо къде живеем.
Аз нямам нищо против диалектите и манталитетите, интересни са ми. Е, цапането е много гадно. Него не знам как да го категоризирам. Имах си съсед, в центъра, той си изплющяваше остатъците от боба и друга храна - от 4я етаж - да храни кучетата. Не е като да хвърлиш кокал и кучето да го отнесе.  Laughing

# 88
  • Мнения: 5 370
И преди години, и сега живея все в център. Разликата обаче е....огромна.
Тук наистина на хората не им пука как точно слизат до магазина, но на младите. Имам възрастна комшийка, която слиза до магазина натокана като за ревю (не осъждам , даже ми става приятно като видя как човек на години се поддържа).
Едно време пък майка ми непрекъснато ме юркаше "Облечи се като ХОРАТА, нищо, че до магазина само отиваш".
П.С. Като каза някой Люлин, вчера минахме оттам...не е истина просто КОМУНИЗМЪТ в какво е вкарал хората!!!!! ooooh! ooooh! ooooh!

# 89
  • Мнения: X
За София не знам, но в другите градове се забелязва и едно друго явление. Да кажем, кореняците живеят в центъра. Около тях се настаняват пришълци - от село, от други градове... В един момент децата на кореняците порастват и центърът се оказва недостатъчен за тях. И са принудени да се заселят в перифериите. Това важи особено за едновремешното строителство по крайните квартали. Да не говорим за масовото събаряне на старите къщи в централната част и построените на тяхно място грозни панели. Собствениците получаваха по 1-2 апартамента, а останалите се заемаха от... селяни. Даже имаше една дума: селяните откупиха центъра, а потомствените граждани се пренесоха в кварталите.  Laughing
Именно тези процеси според мен леко обезсмислят въпроса. Хората са вече доста мобилни - местят се през поколение тук и там. Разни баби живеят баш на центъра и на ум не им минава, че могат да живеят в краен квартал. Струва им се кощунствено. В нашият блок в перифериите на София половината живущи са именно такива деца на разни бабки от центъра, които не са направили навремето "жертвата" да се сменят с децата си и да отидат в краен квартал, да освободят големите си централни апартаменти за децата си. Сега пък внуците на тези бабки се местят в "естествено" освободените апартаменти в центъра, но най-често ги дават под наем на офиси или на разни новобогаташи с претенции и си остават да живеят по кварталите. По-практично е.  Wink
Моите наблюдения от центъра на София показват, че в половината от жилищата са настанени офиси /в които работят хора отвсякъде/, а в голяма част от останалите жилища живеят бабички, често сам самички и в мизерия. Често съм се чудила къде са им децата - в чужбина, в някой краен квартал...

# 90
  • Мнения: 3 576
Отраснах в центъра на София и наистина дори като слизах да хвърля боклука гледах да съм в някакъв приличен вид, не държах да съм чак нагримирана Wink
Причината е една - хората са излезнали на главна улица на разходка, натокани, облякани по последна мода, абсурд е да се появя по домашни дрехи.
Един единствен път си позволих да изведа кучето по джапанки и всички ме гледаха все едно съм извънземна.

Сега живея на село, кеф ми е, че мога да отида до магазина по анцунг и джапанки, и съм ОК. Чуствам се комфортно и това е най-важното.
Само съседката ми, която е от провинцията, ходи по токчета до магазина, а няма да ви казвам през какви дупки минава  hahaha

# 91
  • Мнения: 1 080
С един много добър приятел ,гледахме кокошки в двора на кооперацията му - на Славейков . Simple Smile
А къде ще срещнеш някой хубав човек - не се знае .
На село хората ходят на мегдана на сгледа  .Така и в центъра вечер -или събота и неделя .И на морето също . Суета .
Струва ми се също ,че и центъра е превзет, и вече не е онзи център .Повечето хора заминаха ,други се изнесоха сред природа близко до София .

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 20:40 от Андромеда

# 92
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Сдухна, аз съм точно пето поколение софиянка по бащина линия, а и родът на майка ми е градски. Не виждам каква връзка има въпросът ти с темата. Нито какво лошо има да си роден на село.  Rolling Eyes
А това, че кореняците живеят в центъра е доста спорен въпрос.
П.П. Сийке, има си София стъргало. Някога е бил Царя, после "Витошка", сега се стърже навсякъде.  Laughing

# 93
  • Мнения: 1 072

А това, че кореняците живеят в центъра е доста спорен въпрос.


18-то поколение селянка. Мога да живея, където си поискам. Но завиждам само на Надя79. Днешните аристократи живеят на село. В центъра на СФ живеят всякакви.

# 94
  • Мнения: 3 447
Сдухна, аз съм точно пето поколение софиянка по бащина линия, а и родът на майка ми е градски. Не виждам каква връзка има въпросът ти с темата. Нито какво лошо има да си роден на село.  Rolling Eyes
Темата изобщо не е замислена като отчетна на пето поколение софиянците  Laughing И няма нищо лошо да си роден където и да е. Интересно ми беше хора, които са живели на различни места как усещат не само околните, но и себе си, влияе ли средата на обитаване, променя ли се поведението им, ей такива неща. Но ако искате, можем да продължим да обсъждаме модните тенденции при анцузите, явно е по-интересно  Simple Smile

# 95
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Летяща, на село, ама не в българско село.  Rolling Eyes В английско село заживявам веднага. Ей сега стягам куфара и бягам...  Flutter
И все пак, идва "модата" да се живее на село.  Laughing Когато бях дете, беше модно да живееш в блок.  Laughing В нов квартал. Това беше върха на гъзарията.  Joy
П.П. Аз на Сдухна отговорих, бе Доне. Тя започна първа (моля, другарко!).  Crossing Arms

# 96
  • Мнения: 1 072
Усещането, Доне, е функция на интелекта, който пък от своя страна не е в каквато и да било зависимост от районирането на местожителството. Вервай ми.  Grinning
Василиске, не пренебрегвай бг-селото. Особенно онова, близко до голям град. Оно е рай. Вервай ми.  Grinning

# 97
  • Мнения: 3 447
Усещането, Доне, е функция на интелекта, който пък от своя страна не е в каквато и да било зависимост от районирането на местожителството. Вервай ми.  Grinning
Абе интелектът си е интелект, ама защо започнах да излизам с анцуг, а  Simple Smile

# 98
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
По темата: мога да ви разкажа за "Иван Вазов". Един от най-скъпите жилищни комплекси в София, на "Витошка", до Южен парк, пазар и пр. екстри. Обаче не е център (брокерите друго ще ви кажат, ама вие не им хващайте вяра).
В "Иван Вазов" се лее такъв шопски диалект, че дори аз (а съм завършила шопска филология Mr. Green) не разбирах всичко. Това, да излезеш по анцуг и подпетени чехли из мах'лата за нищо го нямаха. Вярно, не хвърляха така масово боклук през прозореца (като в "Емил Марков"). И входовете на блоковете не бяха мръсни и смърдящи като тези в "Младост" и "Люлин" (а в "Дружба" как мирише, господи!), в които съм си пъхала носа.
Мога да ви направя разбор на всеки квартал, в който крака ми е стъпвал. Най-вече за уханията на мръсни дрехи, кучета и запръжка. И в най-мърлявия и опикан вход в центъра не смърди така.
Друга особеност са хората в предблоковите и квартални заведения. Ха минеш по улицата, ха слезеш от кола или се мернеш наоколо, оглеждат те от глава до пети. Минават те като  със скенер - джвът-джвът.В центъра такова нещо няма. Дори в скришните квартални заведенийца, известни само на местните пияници и зевзеци (луд човек с малко бяло кученце).
Последно ме сканираха на улица "Чехов" - хубава улица, на хубаво място, ама на. Неприятно ми е да ме зяпат така, при условие, че съм се разделила с ексцентричното си облекло (за което писах д вруги теми, който иска да чете.)
В центъра не всички са софиянци, много хора не са даже потомствени граждани. Но поне по-възрастните се стараят да се държат на ниво. Ако щете дори заради "какво ще си помислят комшиите". Знаят даже такива думички като "моля", "извинете" и архаичният израз "Бихте ли". Мърляви и невъзпитани хора има навсякъде, но някъде това се осъжда и прави лошо впечатление. Другаде си е част от панорамата.
П.П. Ако има обидени, моля, ще посетя входа ви и ще се радвам да се убедя в обратното.

# 99
  • Мнения: 3 447
Не е баш по темата, но са ми пресни впечатлениятя, та да споделя: бях оня ден в Свищов и останах очарована. При всички поражения от соц и пост-соц епохата, европейският дух се усеща. И се усеща дори в начина, по който се отнасят с теб сервитьорки, продавачки, администраторки. Просто на един град му личи кога жителите му са си свалили цървулите  Simple Smile Това във връзка с интелекта и предполагаемата му (не)зависимост от средата. 

Василиске, не пренебрегвай бг-селото. Особенно онова, близко до голям град. Оно е рай. Вервай ми.  Grinning
По тоя въпрос... аз лично предпочитам истинско село и истински град. Селото в близост до голям град ми е... от два стола, та по средата  Simple Smile

# 100
  • Мнения: 1 072
Хаха, нашият вход е точно след ремонт. От кога се каня да те поканя на гости. Ей сега е моментът.  Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning

Доне, не забравяй, че сме с деца в училищна възраст, все още не всички институции работят с електронен подпис и все пак се надяваме на реализация и кариера.

Представете си с Василиса, след работен ден сме пуснали децата в овощната градина, само по гащи за да не перем после петна от череши, наложили сме морни клепки с резенчета краставици, свръх-екологично-чисти, пием водка с нектар от на'що киви на двора, котки се галят в краката ни, мъжете изстудяват бира във фонтанчето, а ние си се клатим в хамаците и си спомняме как ни е тровил живота едни спиращ трамвай, разцепил въздуха над София с оглушителните си спирачки. Спирачки, способни да направят лоботомия и на най-издръжливия мозък.

А ужасът е на 15 мин път с кола и чака благоволението ни да се потопим в него.  Grinning
Василиске, к'во ще кажеш?

Прекарах няколко дни в Пазарджик. Е, дори и да ви разкажа колко е чисто и уредено, няма да ми повярвате. Да дойде някой по-обективен да разкаже.

# 101
  • Мнения: 2 070
Пазарджик Плетяща,няма нищо общо със София,и слава богу Praynig
Аз им писах вече на дамите столичанки,че двора на който мога да си вея прането,не го заменям с балкона на панелка в Люлин,само защото ще мога да се нарека софиянка ooooh!

# 102
  • Мнения: 516
Мен повече ме вълнува феноменът "хвърлям си боклука където ми падне". Няма го това нещо на село. Там дворовете са чисти и дори асфалтът пред къщата е надлежно изметен от събралия се прахоляк. Как става така, че поколението на тези чистофайници, което се е настанило в обикновено краен квартал на  града, изведнъж решава, че може да ръси семки пред входа, да изхвърля боклук през терасата и да ръси фасове в асансьорите? Защото тези хора не са научили това в семейството. Кое отприщва в тях тази огромна мърлявост? Анцузите им не ме притесняват толкова. Да се обличат както си щат. Само, ако може, боклуците да се изхъврлят в контейнерите.  Благодаря!

# 103
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
А, ето това за свалянето на цървулите е много вярно. И който си мисли, че в София това е станало първом, да вземе да го премисли пак. Laughing
П.П. Летяща, идвам!
Това за селото не ми го говори. Моите бъдещи планове са си точно селски.  GrinningСамо че първо ще трябва да изгледам троловете. Защото не може хем къща на село, хем децата на училище, спорт и арфа, хем служебно израстване (министър-председател, главен секретар или мозъчен хирург).  Joy

# 104
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Флор, за съжаление това не се отнася до шопските села. В тази част на страната Андрешко си чисти двора, но си хвърля боклука на улицата.

# 105
  • София
  • Мнения: 6 999
Флор, за съжаление това не се отнася до шопските села. В тази част на страната Андрешко си чисти двора, но си хвърля боклука на улицата.

Това не се отнася до селата където и да е в БГ... Защото освен шопските, съм видяла доволно много други.
Идея нямам къде точно Флор ги е видяла тези чисти села?  newsm78

Не само, че подреден селски двор съм виждала 1 на 100, ама чисти прозорци /примерно/ на селска къща почти не съм виждала.  Crossing Arms

# 106
  • Мнения: 2 070
Флор, за съжаление това не се отнася до шопските села. В тази част на страната Андрешко си чисти двора, но си хвърля боклука на улицата.

Това не се отнася до селата където и да е в БГ... Защото освен шопските, съм видяла доволно много други.
Идея нямам къде точно Флор ги е видяла тези чисти села?  newsm78

Не само, че подреден селски двор съм виждала 1 на 100, ама чисти прозорци /примерно/ на селска къща почти не съм виждала.  Crossing Arms

интересно,аз и градски такива не съм виждала,всички сме..........за какво изобщо си говорим

# 107
  • Мнения: 516
Хмм. Да не живеем в различни Българии?

# 108
  • Мнения: X
Чисти и спретнати дворове на къщи видях вчера, изненадващо в ... Хаджи Димитър!  Mr. Green

# 109
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Иса, по пътя от Добрич до Балчик и Албена са много чисти и спретнати селата.
Аз затова там съм си заплюла да се заселя.  Laughing

# 110
  • София
  • Мнения: 6 999
... от Добрич до Балчик и Албена...

От там последно преди година минавах - не са ми направили впечатление - но не съм и спирала да разглеждам специално.

Преди години пътувах с един познат чужденец. Оправдавах му вида на селските къщи с беднотията на хората. Той ме попита /близки бяхме за това и си позволи подобен въпрос/: "А колко струва да си измият прозорците? А кравите да си почистят от калта също ли е скъпо?"

От тогава съвсем съзнателно като пътувам се заглеждам в прозорците и в ...кравите. Все същите са си.  Tired

# 111
  • Мнения: 502
Обичам да пия кафе в едно много приятно кафене в центъра.В къщата срещу кафенето живеят двама доста известни в града млади мъже,братя.Виждала съм по-големият от тях да се разхожда отпред по пантофи и пижама,и то доста неугледна пижама.Гледката определено е странна-хората седят,разхождат се,и някакъв рошав тип по бельо слязъл да си купи цигари...
  Мисълта ми е,че няма значение къде живееш-в центъра или в покрайнините,а доколко се чувстваш у дома си навсякъде...

# 112
  • Мнения: 5 877
Вчера бях в много чисто село. И не само чисто, много красиво беше, като на картичка, чак странно ми стана някакво.
По темата - не е само до центъра и периферията. До времето е.
Това, което ни се е струвало център, вече е периферия.
Същите хора, дето карат както им падне и си хвърлят боклука през балкона, не се държат по този начин във възприеманата от тях като "добра" чужбина.
Защото са в "центъра" и някой може да ги види.

Иначе аз съм живяла между партийния дом и драматичния театър  Laughing

# 113
  • Мнения: 2 353
  Живяла съм на 10 места в София и имам някои наблюдения, например, че влиянието е двупосочно. Няма чиста култура в епруветка, няма само завидни обноски на Попа, няма само Корнелия в периферията. Доколко човек се повлиява зависи само от навиците му да се влияе, неповлияването не е признак на аристокрация, интелект и твърдост на духа, а просто на податливост/неподатливост.

# 114
  • Мнения: 306

Точно от пощата на Руски паметник,една жена вървеше пред мен,когато пред краката и/слава Богу,че не беше върху главата!/се пльосна една торба!Найлонов плик,пълен,не знам с какво,но ... ooooh!
И после нека се гражданее,който си иска!
Както се казваше:"Много е лесно да извадиш човека от селото,но селото от човека-почти невъзможно!"

# 115
  • Мнения: 648
  Родена съм в центъра на родния ми град, дълго съм живяла там, това не ми е създало допълнителна суета да ходя да си хвърлям боклука на токчета. Сестра ми обаче изпитваше дискомфорт по домашно облекло да го прави( за това май бе и мое задължение).
Всичко си е до човек и това как се усеща в дадена ситуация.
По- късно живях по- в периферията- не съм си мятала боклука от терасата.
Едно нещо не го разбирам и не го приемам- изтупани чехли пред входната врата.

Последна редакция: пн, 05 май 2008, 08:33 от Nadejdica

# 116
  • Мнения: 281
Не ме интересува, кой как си разхожда кучето. Дали е с анцуг с камъни Сваровски или с пижама.
Важно ми е, да почисти изпражненията на кучето си и да не си хвърли фаса на улицата.

ПП Винаги съм живяла в центъра.

# 117
  • Мнения: 3 447
Представете си с Василиса, след работен ден ....
На мъжа ми селото е на 15 минути с кола, преки наблюдения имам Laughing

Мен повече ме вълнува феноменът "хвърлям си боклука където ми падне". Няма го това нещо на село. Там дворовете са чисти и дори асфалтът пред къщата е надлежно изметен от събралия се прахоляк. Как става така, че поколението на тези чистофайници, което се е настанило в обикновено краен квартал на  града, изведнъж решава, че може да ръси семки пред входа, да изхвърля боклук през терасата и да ръси фасове в асансьорите? Защото тези хора не са научили това в семейството. Кое отприщва в тях тази огромна мърлявост?
И аз съм се питала години наред каква е причнината за свинщината в Студенстки град. Все пак, там не живеят клошари, а перспективни, интелигентни млади хора, цветът на нацията (примерно). Впрочем, нещо подобно се случва с чуждите туристи - тук вършат неща, които едва ли биха си позволили в собствената си страна. Това е пак някакъв вид център и периферия в по-широк смисъл. С отдалечаването от центъра отслабват и контролът, и самоконтролът.

# 118
  • Мнения: 5 877
Анджък, Доне, и аз това думам.

# 119
  • Мнения: 5 940
Според мен имате съвсем погрешна представа за културата на българите и чужденците. Незаслужено ни се носи славата на мърлячи, а на другите на цивилизовани и подредени. Където и да съм ходила съм виждала абсолютно същите хора, със същото поведение на улицата. Разликата е, че там се чисти веднага, че за поддръжката на улиците са ангажирани стотици пъти повече хора и техника.

# 120
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Представете си с Василиса, след работен ден ....

Няма какво да си го представям Grinning Майка ми живеят точно така - на 15 км от града в тихо село, цялата улица е вече запълнена с градски преселници. И в двора се гледа киви, череши и ягоди, както и еко-краставици и домати. Другото всичко е райграс и цветя. Нищо чудно, че се старая да бягам тук при всеки удобен случай Simple Smile детето, не иска питане, също винаги иска да дойде тук. Спокойствие, тишина, чист въздух, пък ако искаш град - те ти го на на 15 минути с кола.
Никой не си мята боклука през прозореца, защото ще му падне в собствения двор. Имаме си кофи пред къщата. Но, от друга страна, тук всички ходят по анцузи.

# 121
  • Мнения: 3 447
Нищо чудно, че се старая да бягам тук при всеки удобен случай Simple Smile
Щом няма шоколад Милка, не ми го хвали  Naughty

# 122
  • Мнения: 1 080
Събота и неделя Кремиковци работеше ,много романтично е да гледаш как разни комини бълват гадости .
София не е това ,което беше .Няма център ,няма периферия всичко е объркано .Разни хора ходят да купуват момичета от далечни села и ги правят проститутки тук .някои проститутки се състезават добре и заживяват в центъра .Разни хора докарватт празноглави спортисти и яки момчета от Балкана ,някои от тях умират ,но други са културни пичове от центъра . Sick

# 123
  • Мнения: 1 418
В селото,където имаме къща,магазинът работи един път
седмично.И малкото хора,които живеят там,си обличат
официални дрехи и отиват да пазаруват.За тях това е
единственото място,където могат да си ги покажат.А
онзи ден там имаше курбан,не мога да ви опиша колко
приятно се чуствахме.

# 124
  • Мнения: 2 070
В Студентски град явно действащата нагласа е - не съм от тук и съм за малко...
Всъщност доста от хората там живеят прилично, чистят си стаите, ремонтират си ги, при нанасянето, изхвърлят си боклука не през терасата. От моите познати и приятели всички действаха така. И винаги съм се чудела кой цапа толкова много. После много пъти бях свидетел на това как контейнерите със смет не се събират от почистващите фирми със седмици, а в Стград както знаете е ветровито, абе бая си духа. И доста кучета има, които ровят из контейнерите и ги изсипват.

Пак по отношение на чистотата и не само - има у доста хора такова мислене - домът да е много чист и подреден, самият човек поддържа голяма хигиена, но излезе ли навън - всичк му е позволено едв ли не. Моето си е мое и ще си го пазя, общото да го пази някой друг. От една страна имаме все по-малко усещане за Общност и ЗаЕдност, от друга и контролът отгоре е яко разхлабен.
Няма ги зелените патрули, няма го всевиждащото око на закона, държавата и бигбрадъра и т.н.. От една страна е супер, че все по-малко робуваме на общественото мнение, от друга и за важни неща е лошо, че го няма естественият контрол на общността, размахването на пръст, правенето на забележка.
Вие правили ли сте забележка на човек, който си хвърля хартийката на земята и то пред детето си? Аз да си призная много се възмущавам, но го изразявам, ако познавам въпросният( нарушител. Ако не - сдържам се, понякога не ми се занимава, понякога тези хора изглеждат сякаш ще ти завъртят един шамар, а ко им кажеш нещо...
А на познати като съм правила забележка ме гледат сякаш съм най-странния човек на земята и правят физиономия и коментар- оф, пак ли почна с твоите неща, искаш всичко да е идеално и ей такива...

# 125
  • Мнения: 5 877
Нищо чудно, че се старая да бягам тук при всеки удобен случай Simple Smile
Щом няма шоколад Милка, не ми го хвали  Naughty
Това лесно може да се уреди с кофа лилава боя, спипваш кравата и тя почва да дава шоколад.

# 126
  • Мнения: 3 447
Градинка в центъра на Свищов.

Последна редакция: пн, 05 май 2008, 14:42 от Dona

# 127
  • Мнения: 2 716
После много пъти бях свидетел на това как контейнерите със смет не се събират от почистващите фирми със седмици, а в Стград както знаете е ветровито, абе бая си духа. И доста кучета има, които ровят из контейнерите и ги изсипват.
Именно

Пак по отношение на чистотата и не само - има у доста хора такова мислене - домът да е много чист и подреден, самият човек поддържа голяма хигиена, но излезе ли навън - всичк му е позволено едв ли не. Моето си е мое и ще си го пазя, общото да го пази някой друг.

Аслъ!
Пали съседът цигарка във входа. Пуши я в асансьора. И я стъпква пред вратата ми (образно казано). Щото у тях не се пуши. Ухае на чисто и е подредено  Mr. Green

# 128
  • Мнения: 3 423
Мисля, че проблемът, независимо за какво се отнася,
дали за местоживеене, дали за друго, е, че всеки от
нас смята, че това или онова всъщност не го касае.
Тоест, Гошо от Каспичан, като се засели в Подуяне,
си вика "Бал съм му мамата, аз тук съм само наемател,
дреме ми на дедовия, че асансьорът не работи, че не
се заключва входът, че Кичка от Севлиево си хвърля
превръзките в канализацията, а детето на Чорлеви от
втория етаж рисува по стените. Нали си плащам наема,
сера си между четирите стени, другото да го мислят тия,
дето притежават имота, аз съм тук временно, мерси, моля."

Вътьо Реброто от Дупница, напр., пък си мисли: "Бал съм му
мамата, аз и без друго кога се прибирам, кога не се, да не
съм луд да рина пред блока, стига ми, че им пускам чалга
безплатно, да не хабят ток тия келяви съседи. Аре, да чистят
вампирите, дето и без друго нямат друга работа по цял ден,
аз правя бизнес, зает човек съм, маамудеба, нямам време и
фаса си да занеса до кофите за боклук. Къде са те, впрочем."

Госпожа Петрана Милетиева пък, понеже е десето поколение
софийска джоза, си разсъждава: "Не мога да проумея защо така
станаха нещата, едно време по жълтите павета тътрех стрии и
бричове, но нито ми прашясваха обувките, нито се закашлювах
от липса на въздух. Виждах Витоша, виждах всичко. А сега какво.
Автомобили, тъмнокожи, какви ли не гамени хайлазуват из парка,
не мога да си раздвижа артритясалите кокали, камо ли пък да си
пийна кайвенце с живите си приятелки. Добре, че поне децата
дадоха другия апартамент под наем, че да мога да ходя на театър,
че те билетите скочиха. Ех, а преди войната какво беше, не искам
да ви разправям, щото и без друго трудно си спомням. Но беше чисто.
И гладки едни улици. Не като сега. Шишман разбита, Парчевич тясна,
Неофит Рилски я накацали какви ли не возила, нито мога да мина, ни
да се огледам в прозорците, пък и ме е страх, щото фасадите се ронят.
Ни политика ни оправя, ни деца, ни никой. Не е като едно време, не е."

И така нататък, и така нататък. Не център, не
покрайнини, не минало, не бъдеще. Манталитетът
ни на безхаберници и непукисти ще ни затрие!
За каквото и да става дума.

# 129
  • Мнения: 1 080
Лиске ,искаш ли да дойдеш да кажеш на 100 килограмовото туловище от последния етаж ,да не плюе в асансьора ?
Като те ошамарят два ,три пъти ще ти секне всякакъв ентусиазъм .

Последна редакция: пн, 05 май 2008, 16:29 от Андромеда

# 130
  • Мнения: 4 668
С две думи - струва ми се, че хората като манталитет се делят не толкова на "столичани" и "провинциалисти", колкото на такива, израсли и живеещи в центъра на едно населено място (независимо дали е столица, град или село), и такива от покрайнините. Центърът задължава...
При мен не е точно така . Израснала съм на Шишман и Венелин .  Никога не ми е пречело да слезя по анцуг до магазина .
Сега живея в Борово - същото ...

В провинцията хората много повече се познават и съм забелязала , че като излизат са като на парад - не се знае кой може да те види  Simple Smile и затова се стараят повече .

Аз най - обичам да си ходя по джапанки примерно и по анцуг ...

А и в центъра е пълно с простовати същества , които също мятат от терасите , да знаеш  Wink

# 131
  • Мнения: 2 386
Нямам време да изчета темата, само се записвам с думите, че в България е приоритет да се живее на пъпа на центъра, а в САЩ - на пъпа на периферията. И се плащаш цената за това, съответно.

# 132
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Лиске, много ми хареса  леля Петрана.
Тя ще трябва да ми е окъсала лаленцата, които засадих в мини-градинката пред блока.
Освен това нейните деца, понеже са единайсто поколение софиянци, редовно си изтърсват пепелника през прозореца.



Evanescent,
винаги съм уважавала обикновения, здрав разум на американците - знаят как да живеят хората.

# 133
  • Мнения: 3 447
Нямам време да изчета темата, само се записвам с думите, че в България е приоритет да се живее на пъпа на центъра, а в САЩ - на пъпа на периферията. И се плащаш цената за това, съответно.
Говориш за онези периферии със спретнатите еднофамилни къщички, моравата, живия плет и розовите храсти, нали? Не става дума за тях   Simple Smile

# 134
  • Мнения: 2 386
Да. Явно трябва да изчета темата.  ooooh! Laughing
Ще се включа по-сетне.

# 135
  • Мнения: 38
за мен има значение.25 години съм живяла в центъра за съжаление от 4 години съм в по-краен квартал и усетих разликата.Хората са различни,като манталитет,навици,обноски.Това беше първото нещо което забелязах.Може би попаднах на кофти квартал Wink

# 136
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Уф, следя темата от самото и начало и все не намирам какво да кажа. Почти бях сигурна, че ще се отклони към вечния спор София/провинция, но не е късно, де.
И аз като vesi78 20 години живях в центъра на Ямбол, а сега съм почти на табелата, след турската и циганската махала. В квартала ни е нормално да се видят всякакви, аборигени, голи деца, жени по пеньоари и ролки, сигурно и на село така не се разхождат. Не мога да свикна с този квартал вече 10години, не знам кои блокове къде се намират, не познавам и много хора тук. Съзнателно не общувам и не се застоявам тук. Излизам до центъра по-често, колкото и път да ми коства. Така, че как излизам тук, така си излизам и до центъра, боклука и пазаруването го върши мъжа ми.

# 137
  • Мнения: 2 254
Нямам време да изчета темата, само се записвам с думите, че в България е приоритет да се живее на пъпа на центъра, а в САЩ - на пъпа на периферията. И се плащаш цената за това, съответно.
  Ммм, ма'ни ги тия в САЩ.И по центъра с дънки и тениски се моткат.Да не споменаваме как офис работниците дръзват(о,ужас!)да перкат из мертото с костюм и маратонки.Носят официалния чепик в раничката, и го обуват чак в офиса.По нашите критерии за "домашни дрехи" и "дрехи за пред хора", са скъсани отвсякъде.

# 138
  • Мнения: 843
Нямам време да изчета темата, само се записвам с думите, че в България е приоритет да се живее на пъпа на центъра, а в САЩ - на пъпа на периферията. И се плащаш цената за това, съответно.

   всъщност жалко е , че не можеш да прочетеш темата..  Тя си казва всичко  и Цветно, като Лиска  и  простичко,  както бих я написала аз, / щот нямам дар - слово  , ей за тва./  Цената - периферията е ясна.
       Въпросът е пари- място- комфорт- пари  прим. Без да се мисли за комфорта, като желание. без да се мисли какво виждаш пред балкона си,  през прозореца си.     Мястото е великолепно...  , / примерно/ но като погледнеш, виждаш  ръб на сграда,  пране  , сляп двор.  иИникога, никаква идея за зеленина.  
       Оле, Евси,  пак след теб,  нищо лично..   просто се опитвам да разбера купувачите на  " нагъчкани" имоти. И не мога.
        Няма  как да бягам  някъде  , като Бу,  за което искрено и завиждам.  Застрояват ме отвсякъде.   Скоро ще съм къщичка в Комин от нови Сгради.  С  дворче   почти без светлина.  Някога . / прочее  сега има още,  има и дървета и птички/Тоест  аз съм късметлия при покупката,  но рано  или късно ще  ида  на воля.  Когато "Това ми отеснее"   И то, ако мога да си го позволя.

# 139
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Найке, знам за какво говориш. Кой ли не знае... Където и да отидеш, нямаш никаква гаранция, че някой предприемчив чиновник от общината не е решил да подсигури старините си. Това градинки, междублокови пространства, задължителни не знам колко метра от сграда до сграда, гробища, дом за болни деца, паметник на културата или читалище за нищо ги нямат. И строят, строят като бесни  грозни сгради с бог знае с какви боклуци (висококачествени строителни материали, де  Wink) .
А народът купува като бесен, взимат луди пари с ненормални кредити, само и само да струпат някое апартаментче от 80 квадрата, 40 от които дебелина на тухлите, площадката,стълбището на този, долния и горния етаж, балкон и шадраванче на площадката и бюстът на съседката.

# 140
  • Мнения: 843
  Карай...  Вземи Бу  и елате под Черешата ми... и смокинята, додето ги има.  В  моят Пловдив./ онзи от   детството /
      Додето гО има.  Събирам си приятелите в дворчето.  Додето ги има и приятелите,  и зеленинатаSimple Smile)

   Стискайте ми палци  да не ме зазстроят и от изток.     Ще ядем череши и  ще се радваме на сянка и хлад..    Simple Smile

# 141
  • Мнения: 2 792
 Тъй като отплеснатите разсъждения по темата се приеха като чисто отклоняване,  ще се изкажа директно на тема обличане, дори и в къщи не ходя облечена така както не искам да бъда видяна (не перфектно издържана). Не държа да задоволявам стилистично целия свят, държа да си се приемам и за това няма вкъщи и не вкъщи и цялата тема от тази гледна точка ми е странна. Гледам на анцуга, като нещо, което бих облякла в определена ситуация или не, а не като на нещо с което са облечени другите, в повечето случаи не забелязвам.
 Бих отвратила със себе се голяма част от обгрижващите се в КМ.
  Единствената претенция, за собственото си съществуване, която имам е че не оставам следи, старая се да събирам всичкия ДНК материал, който разпростирам.

# 142
  • Мнения: 843
Кифле,  ела, бе джанъм,  и на тебе ти намериме място под черешатата. веднагически:-)) Ела!!
    ИзобщЕ не се шегувам , реална си е черешата и дворчето.


    Баба ми  ходеше облечена и " гримирана " до магазина даже.., / до последия с дъх - на 83 г/  щото улицата ни беше такава ", ХМ!!  "Такава"!!!Цетралише.
     От това време ми е останало да не обличам пеньоар,  както и да излизам само по тениска/ на която шортите и се губят във висините, нейде/ , защото ми набиваха  канчето,  но умерено и на място.
   ИНАЧЕ  :  Не обличам анцунг   пожизнено, защото си въобразявам , че ме прави " кюфте".        Което всъщност е мното вероятно да е така, но не е от анцунга.  От формата ми  е.
        Хич не ме бива  за защитник на Центъра,на Пловдив  като   Човече,  отраснало в него.
    Наясно съм че там остана една , застаравяща част, една, вече неадекватна към времето ни част,   
  която ще отмине.    Но защо я изпращаме с толкова злост и обиди.  Те са нечии родители..  :8 Няма да започвам темата,  но  си е  ТемА/
      Аз не мога да хвърля  кал по тези хора,  защото ще остана там/ колкото и да не ми се иска/  и ще ме боли  утре децата ми да хвърлят кал по мене и съседките ми - форумки и чатърки:-))
  Кал   КАЛ  е обща / обобщаваща/ дума...   може да се смята и  ЗА "определение на нещо, което е извън вашите критерии на човек,  : отрепка, игнорант( и пр./  но това е крайно.
     Кифле,  а елате под черешата ми на кафе?    Ще ми е драго.!!
 
   
         

# 143
  • Мнения: 1 400
Не знам дали е споменавано нейде в темата(ще ме прощавате, но стигнах едва до 3-та страница Blush), но в някои градове, не нашенски ест., в центъра на града обикновенно живеят хора от и под  средната класа. Друг е въпроса , че тук си нямаме даже  средна класа по моите скромни разсъждения и наблюдения.
По темата - дъвкано и предъвкано е това , което ще спомена и аз - всичко си е въпрос на манталитет.
Досега живота ми е минал почти на пъпа на града . Казвам почти, защото все пак ми трябват пет минутки пешком да отида баш на пъпа да пия кафе Crazy. От дете съм се научила да не си хвърлям боклуците през терасата, но то и при баба на село така ме учеха - имахме си място за изхвърляне на боклуци. Децата си никогаш не излязох да разходя в кварталната градинка с токове и червило - някак неудобно ми беше да подтичвам подире им възкачена на кокили. И всичко това в минало време, защото сега повече от всичко ми се живее в къща с двор на минимум 10 километра от града, центъра му и всички екстри...
Но докато това стане ще си джиткам по градинки и пазари с най-удобните ми ( поне 10 годишни) парцалки и любимите ми патъци-самоходки. Па ако отида на село - може и с галошки да тръгна, знам ли?! Mr. Green

# 144
  • Мнения: 2 407
за мен има значение.25 години съм живяла в центъра за съжаление от 4 години съм в по-краен квартал и усетих разликата.Хората са различни,като манталитет,навици,обноски.Това беше първото нещо което забелязах.Може би попаднах на кофти квартал Wink
Напълно съм съгласна.хората който живеят в центъра държат на външния вид,нали да от старата генерация.

# 145
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Найке, ако знаеш как ми се идва-а-а-а! Hug
Ама не ме пускат.  Confused
П.П. Седя затворена в кулата (трети етаж, дърта централна смрадлива кооперация, заградена от всички страни с други дърти и смрадливи кооперации) и се надявам, че ще отгледам коса като на Рапунцел.  Mr. Green Все пак трябва да има някаква компенсация, нали?  Crossing Arms

# 146
  • Мнения: 516
Горката Василиса, колко дълго трябва да чакаш, докато порасте косата...
Пробвай с въже от завесите.  Mr. Green

# 147
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Разбира се, че има разлика.
В центърът хората бяха различни от тези в покрайнините.

За съжаление, вече не са.
И си личи.

# 148
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 706
Откакто живея в топ централната част, животът ми ненужно се усложни. Не мога лятото една диня да сляза да си купя на спокойствие. За да отида до пазара пресичам централната главна улица, която е с кафенета от двете страни и зяпачи, които умират да си пият кафето, докато зяпат кой как се е барнал. Самата аз се стъписвам, когато съм супер неглиже и се огледам наоколо и видя хората натруфени като за парад. ooooh! Спрях да си изтупвам покривките с трохите през терасата. Неудобно ми е някак да падат върху улицата или спрените под прозорците ни коли. Мъка, мъка. Само от към разходки и забавления сме по-превилегировани. И магазините са по-скъпи.

# 149
  • Мнения: 698
Центърът и периферията не задължават с нищо, някакви твои вътрешни правила определят всичко.

 Peace И аз така мисля. Чак червило за боклука не слагам, но гледам да съм прилично облечена, независимо къде се намирам. Простотии правя, но не са свързани със спретнатия външен вид.  Grinning

# 150
  • Мнения: 3 634
Някога бях в периферията, но след мащабното строителство вече съм в центъра.  Joy
Харесвам баби реститутки-аристократки с шалчета и брошки, лъхащи на достойнство.

Ако си израстнал в голям град и отивайки на село позволиш да бъдеш асимилиран това е деградация. Упорито отказвам да ходя "на София", "до София", "в града", не пазарувам "от бакалницата" и не "мещавам" колата, както и не "черпавам" за празници. Не ходя по чехли до магазина и у дома не носим тарлъци.  Stop

Общи условия

Активация на акаунт