Машина за хляб - 10 част

  • 74 857
  • 827
  •   1
Отговори
# 480
  • София
  • Мнения: 7 870
хм, съвсем ме обезкуражи, Амели.
аз съвсем да не почвам значи... да оставя за утре, да изчета поне 10- та тема... то не било толкова лесно, както пише

Да бе, явно хич не е лесно! И аз си мислех,че само хвърляш съставките вътре и след 3 часа вадиш чуден хляб,ама не.
мен ме съветва една позната да пробвам със суха мая.Лошото е,че като никога в живота си не съм месила и нямам елементарни познания,не мога да отгатна какво куца,но явно е нещо в рецептата или дозировките.

Ние тука в тоя подфорум така лесно ако се предавахме и плашехме досега щяхме да си стоим само на първа тема. Това беше на шега разбира се. Лошото е, че сте на различни машини и не може да ви се дадат еднакви съвети.

На Амели твърдо препоръчвам да си смени маята, да си купи суха мая и да пробва с нея. За ориентиране съотношението суха : жива мая е 1: 3, тоест количеството на живата мая разделяш на 3 и така получаваш количеството пък суха мая. После аз лично съм на мнение, че на един хляб чак толкова много премесвания и втасвания въобще не са му необходими. Така, че си избери някоя друга програма. Пробвай например варианта да заредиш продуктите и да пуснеш осма програма (месене и втасване - съобразявам се с английския вариант на упътването, което заедно гледахме днес). Тогава машината ще ти замеси тестото за 5 минути и ще го остави да почива пет минути. През това време ощипи тестото и ако е лепкаво му добави още брашно. След като си почине пет минути машината започва второто месене което трае 20 минути. Смело докато меси проверявай тестото и го регулирай. След края на второто месене таймера ще ти показва че остават още 1 час. Това е времето, което по програма започва втасването. Ако не си доволна от тестото (било е твърдо или пък още меко) спираш програмата с бутона СТАРТ/СТОП регулираш си тестото (добавяш примерно още течности ако е твърдо или пък брашно ако е меко) и отново пускаш програмата. Това последното поне на мен рядко ми се е налагало.

Твой избор е дали ще го чакаш цял час да втасва. Обикновено след 30-40 минути тестото втасва много добре (увеличава обема си двойно, а понякога тройно). Ако и при теб стане така смело прекрати осма програма с натискане на бутона СТАРТ/СТОП. Премини на дванадесета програма, която е за печене. Тук не се ориентирам по упътването дали може да се регулира времето на печене, защото в таблицата е написано 60 минути. Ако може да се регулира сложи първоначално 40 минути. Ако ли пък не може, наблюдавай през прозорчето и когато видиш че хлебчето се е зачервило отгоре смело отвори капака, вземи една клечка за зъби забий я в хляба навътре, леко я позавърти после я извади прекарай я през палеца и показалеца на другата ръка и ако по тях не е останало тесто значи хляба се е изпекъл. И след като се е изпекъл, няма какво повече да го мъчим ами просто прекъсни и тази програма и готово. Ако и при този вариант хляба не стане, то тогава вече можем смело да се съмняваме, че нещо машинката не пече правилно.

Предлагам ти да изпробваш тази технология със следната рецепта (изреждам продуктите по реда на тяхното поставяне). Взимаш една кофичка от кисело мляко и я пълниш с топла вода до два пръста под ръба на кофичката и я изсипваш в контейнера. Добавяш една супена лъжица олио. Следва една чаена лъжица сол. После една и половина супена лъжица захар. Сетне сипваш отгоре брашното (първо сложи около 600 грама) после ако трябва добавяш още по време на месенето (мисля, че едва ли ще ти отидат повече от 700 - 750 грама). Върху него смело изсипи едно пакетче суха мая от 11 грама (тука ся некои моми ще скочат да окат, ама ти ме слушай мене). И караш по реда описан по горе. И нали дебнеш тестото, ако лепне по пръстите добавяш по малко брашно докато се отдели от стените и спре да лепне по пръстите.

Значи съветвам те да отвориш чисто нов пакет брашно. Така след като улучиш тестото, ще можеш поне да се ориентираш каква част от пакета си използвала. Другия вариант е мерителната чаша към машината (на снимката много ми заприлича на нашата дето я имаме с Мулинекса). Та на нашата чаша поне има едни скали и аз ползвам тая дето пише OZ. Засякъл съм че 300 грама брашно са приблизително 10 OZ. Бе значи 1 OZ върви към 30 грама. Щерката има един кухненски кантар та одихме една вечер с жена ми и измерихме там 100 грама захар на кантара па после ги сипахме в чашата и маркирахме с червен химикал, сетне така и с брашното направихме ама него със синьо и ся булката се кокорчи пред чашата и така мери.

За празнични случаи може да замениш водата с прясно мляко и да добавиш две яйца. Ако обаче ще слагаш яйца, първо ги тургаш тях в кофичката от киселото мляко и тогава доливаш там с прясното мляко (или водата) до два пръста под ръба на кофичката.

Нещо подобно на цялата тази технология описана до тук представлява твоята експресна програма номер седем. Там обаче нещо не ми хваща око времето за втасване.

Не ме бива много по описанията (и това могат да го потвърдят момичетата, които четат тука) но по простичко не се сещам как да го опиша.  Пак ти напомням, че съм се ориентирал по английския вариант на упътването свален от сайта, който ти посочих по-рано днес.

Буми и Бухтичка - Мулинекса са хубави машинки и рядко правят грешки (поне моята се държи достойно, а днес и синът ми който е на 17 години работи с нея под мой контрол и направи чудесен хляб). Сбития или степан хляб означава, че маята не си е свършила работата или, че пропорциите между брашното и течностите са нарушени. При тези машинки няма предварително загряване на продуктите както има при другите машини. Затова аз предварително си загрявам водата (или млекото - зависи с какво работя) и тогава ги поставям в контейнера. Яйцата също съм ги извадил предварително от хладилника и гледам да са на стайна температура.
 
При мен са се получавали гафове между другото, когато маята ми е стара. И запомнете няма да се плашите оти тестото ги разбира тия работи и почва и то да се плаши и нищо не става сетне. Тука някои по стари форумджийки знаят аз как съм му пял приспивни песнички и съм му играл балет на едно тесто.

Последна редакция: нд, 25 май 2008, 23:54 от дядо хаджия

# 481
  • Мнения: 3 621
При мен са се получавали гафове между другото, когато маята ми е стара. И запомнете няма да се плашите оти тестото ги разбира тия работи и почва и то да се плаши и нищо не става сетне. Тука някои по стари форумджийки знаят аз как съм му пял приспивни песнички и съм му играл балет на едно тесто.

бях чела някъде че отворено пакетче с мая трябва да се използва в рамките на 48 часа. Иначе наистина Мулинекса е без грешка , щом аз мога да правя хляб и кексове с него / с мойте две леви ръце  Joy/

# 482
  • Мнения: 4 406
добро утро!
пак не се наду това тесто, бееее!
иначе на твърдост май го докарах с допълнително досипване, докато меси.
на кое втасване трябва да бухне тестото? сега съм на третото, но се е надигнало само наполовина(сложих продукти за 500 гр хляб, втора програма)
почва да се пече, след 40 мин ще докладвам, но от сега съм скептична.
някой друг ползва ли суха мая на др. Йоткер? направо суха ли я слагате или я размивате във вода?

# 483
  • Мнения: 6 029
Буми, наполовина е екстра, при печенето ще бухне още, спокойно. Сухата мая я сипвам направо, не я размивам с вода.

# 484
  • Мнения: 4 406
изпече се. но!
не бухна повече  Sad
на вид е както снощи, но го боднах с клечка за зъби и тесто не полепва- явно и вътре се е изпекло хлебчето.
колко минути след завършването на печенето е добре да извадя хлебчето?

# 485
  • Мнения: 6 029
Вадила съм хляб и веднага, щот домочадието понякога мре от глад и въпроса е на живот и смърт.
Веднъж падна горната коричка, НО тесто не е имало! Има някакъв проблем, според мен.

По принцип след звуковия сигнал вадя контейнера от машината веднага, иначе вътре се овлажнява. Изчаквам 10тина минути и вадя от контейнера. Оставям на дървена решетка да изстине. И когато изстине съвсем прибирам в торбичка.

Ето, Буми.

# 486
  • Мнения: 4 406
ок, вадя го значи. а какъв е този 1 час, който е написан в упътването, след като приключи печенето? с какво е полезен?

# 487
  • Мнения: 6 029
Ами ще бъде топъл до 1 час след изпичането. Но много се овлажнява и аз не го оставям.

# 488
  • Мнения: 4 406

ето го втория опит. дупката е от ножа, исках да се види колко е дебел хлябът 500 гр. не трябва ли повече да е бухнал? да пробвам с повече мая?това е по рецептата- 1 ч.л.


а това е снощният, първи, неуспешен, 1 кг . мъж е изял останалото,намазано с маргарин и шоколад  Laughing

# 489
  • Мнения: 6 029
Буми, не ми се види добре, клисаво ми изглежда.
По коя рецепта правиш?

# 490
  • Мнения: 4 406
на втора програма, за 500 гр хляб

# 491
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Бумеранг , 1 пакетче Йоткер за 500 гр. хляб ми се види много. Аз го слагам за 1 кг. хляб и си е тъкмо.
От скромния ми опит с машината мога да споделя, че неуспешните ми хлябове бяха превтасали - бях сложила на единия повече мая, а на другия по-малко брашно. Събитията се развиха еднакво и в двата случая - бухна си добре, но като се печеше хлътна по средата (направо си стана дупка) и вътре беше неопечен.
Вече нагодих количествата и няма грешки.
Пробвайте, ще се получи !

# 492
  • Мнения: 11 747
Бумеранг, тоя хляб е много превтасал. Само едната снимка можах да видя, много ми забива тоя сайт  ooooh!

Каква е рецептата по която правиш? Избери проста рецепта. Тестото трябва да стане на мека топка, да не се маже под бъркалките! Добави брашно, ако е нужно. Да не е каша!
Не увеличавай маята! Ползвай рецепта от форума.
Избери програма с не голяма продължителност - гледай да е около 3 часа.

Този хляб като го гледам, тестото е било каша и или маята е била много или програмата дълга. Ако тестото е било доста рядко, всяка програма ще му дойде дълга.

# 493
  • София
  • Мнения: 7 870
... да пробвам с повече мая?това е по рецептата- 1 ч.л.

...1 пакетче Йоткер за 500 гр. хляб ми се види много. Аз го слагам за 1 кг. хляб и си е тъкмо.

Последно едно пакетче или една чаена лъжичка. И това едно пакетче колко грама мая е ?

на втора програма, за 500 гр хляб

Според мен не може да се прецени маята общо за количеството хляб. Тя винаги зависи както от количеството брашно така и от количеството течности. Така, че нека да изчакаме Бумерангчето да даде точната рецепта, а така също и времето за втасване по нейната програма и чак тогава може да преценим какъв е проблема.

Без да смятам, че моето мнение е меродавно, но наистина не искате ли все пак да приемем някакви основни правила, когато пишем за рецепти. Извинете ме ама така едно пакетче мая (при положение, че има и от 7 грама и от 11 грама) па не знам кой номер програма (при положение, че до момента вече поне 10-на машини срещнах с все различни номерации, да не ви говоря, че пък и различните модели вече са с различни номерации) па не знам каква си чаена чаша (дето моята била 230 милилитра, ама на баба Цонка е 200 милилитра). Еми ... извинявайте ама чиляк разокав да стане дока ги нагоди тия мерки.

Позволявам си да допълня: На моя Мулинекс например прословутата втора програма има три втасвания. Едно първо за един час и пет минути и после след не знам какво си замесване има още две втасвания по 30 минути. Това втасване е направо издевателство за маята.

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 10:43 от дядо хаджия

# 494
  • Мнения: 6 029
На половин кг. брашно се слагат 2 чаени лъжички мая. Независимо от кое пакетче. За суха иде реч.

Чаената чаша е 200мл. Тя събира 130гр. брашно. Ово е стандартSimple Smile

Общи условия

Активация на акаунт