Машина за хляб - 10 част

  • 74 849
  • 827
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 7 869
ДОБРО УТРО
ИМАМ ЕДНО СПЕШНО ЗАПИТВАНЕ ОТНОСНО ПРИГОТВЯНЕ НА ЕКСПРЕСЕН ХЛЯБ
МОЯТА РЕЦЕПТА ПО КНИЖКА Е:
3А 1000 ГР.
ОЛИО - 1,5С.Л.
ВОДА - /МАКС.35-40 градуса/360ml
СОЛ - 1,5 С.Л.
ЗАХАР - 1,5 С.Л.
МЛЯКО НА ПРАХ - 2,5 С.Л. /НЕ СЛАГАМ/
БРАШНО - 565 ГР.
МАЯ - СУХА 3,5 Ч.Л.

НО АЗ ИМАХ  ЖИВА МАЯ И СЛОЖИХ ПОЛОВИН КУБЧЕ /20 ГР./КАТО ГО РАЗТВОРИХ С МАЛКО ВОДА.
И КАТО ПОЧНА МАШИНАТА ДА МЕСИ ТЕСТОТО БЕШЕ МНОГО ЛЕПКАВО И ТРЯБВАШЕ ДА ДОСЛАГВАМ БРАШНО.НЕ СТАНА СПОЛУЧЛИВ ХЛЯБА - ТРЯБВАШЕ ДА ГО ДОПИЧАМ.
КЪДЕ МИ Е ГРЕШКАТА?
КАК ДА ОПРЕДЕЛЯ КОЛИЧЕСТВОТО НА ЖИВАТА МАЯ СПОРЕД СУХАТА.
КОЕ ДА ПРОМЕНЯ В РЕЦЕПТАТА? newsm78 #Crazy newsm78 newsm78


Значи това за съотношението суха жива мая го коментирахме няколко пъти, но да повторя моето мнение че то е едно към три. Количеството на сухата мая (в грама, а не в пакетчета) се умножава по три и се получава това на живата.

Количеството мая няма отношение по консистенцията на тестото (демек да ви е лепкаво, щото сте сложили повече мая. По скоро течността, в която сте разтворили маята е дошло в повече. Аз затова и друг път съм изразил мнение, че онези които работят по точни рецепти винаги трябва да подваждат количеството течност в която разтварят маята от общото количество по рецепта.

Ще прочетете по-нагоре мнението на Лебедуна много трудно ще улучите тестото по готова рецепта, така, че наистина ще ви се налага да регулирате. А пък за допичането още повече. При мен поне сега рядко ми се е случвало от първо изпичане да ми излезе хляб, когато ползвам готова програма.

# 661
  • Мнения: 369
ДОБРЕ ДЕ, ДЯДО ХАДЖИЯ,НО В РЕЦЕПТАТА ПИШЕ СУХА МАЯ - 3,5 Ч.Л.
НЕ ПИШЕ В ГРАМОВЕ.
КАК ДА ГО ИЗЧИСЛЯ?
 newsm78 #Crazy newsm78 newsm78
И АЗ ОТ ВОДАТА ЗА ЗАМЕСВАНЕТО ВЗЕХ ДА РАЗТВОРЯ МАЯТА. newsm78

# 662
  • София
  • Мнения: 3 816
geleva, да те питам за съотношението на брашната за този хляб http://www.snimka.bg/album.php?album_id=86504&photo=184. Благодаря предварително  Hug

desi78, съотношението на брашната е около 200 гр. бяло, 250 гр. типово и овесени трици около една шепа. Simple Smile Както е казала Лебедунка слагам на око и наблюдавам месенето в началото, ако трябва добавям брашно. Нямам точни пропорции, мятам на усет и на око. Hug

Lebeduna, благодаря за комплимента.   Hug А за маята мисля че няма да се развали, почти всеки ден меся хляб, аз гледам да се ограничавам, но мъжът ми, детето и кучето го хапват.  Simple Smile

АИЯ, явно в повечко ти е дошло брашното. Thinking

# 663
  • София
  • Мнения: 1 312
На мен ми се получиха тези две хлебчета по рецепта от книжката на молинекс 2000,а в момента пробвам рецепта от книжката на молинекс 5000
Ще ги напиша-

пълнозърнест хляб за 750г                       ръжен селски за 750г



олио  2 ч.л                                                  вода 275 мл    
вода  290мл                                                сол 1.5г
сол     1,5 ч.л                                              ръжено брашно 90г
захар 2ч.л  -сложих 1                                брашно 370г
брашно 200г                                              мая          1 ч.л
пълнозърнесто 300г
мая     1ч.л                                                                                          
А сега печа този- за 750г  вода 300,олио 0.5с.л, сол 1.5ч.л,захар1ч.л/намалила съм я от1с.л/ ,бялобрашно 180г,пълнозърнесто 340г,мая 1 ч.л. и сложих 2 л.пр.мляко,като намалих водата с 2лъж/
после ще кажа как е станал

# 664
  • Мнения: 369
Хайде  някой да  напише как  да  си  изчислявам маята?Даваят я по рецепти в чаени лъжички,
а не в грамове. newsm78 newsm78 newsm78

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 09:39 от АИЯ

# 665
  • Мнения: 107
Хайде  някой да  напише как  да  си  изчислявам маята?Даваят я по рецепти в чаени лъжички,
а не в грамове. newsm78 newsm78 newsm78

Трябва да се включат майсторките - да не ги изреждам, че ще пропусня някоя без да искам. В темите има доста дискусии по въпроса жива и суха мая, но аз и досега ползвам само суха мая, защото не мога да определям на какво количество брашно колко жива мая да слагам. Доволна съм от сухата. Желая ти успех!  Grinning

# 666
  • Мнения: 107
На мен ми се получиха тези две хлебчета по рецепта от книжката на молинекс 2000,а в момента пробвам рецепта от книжката на молинекс 5000


мм, пробвала съм почти всички рецепти за хляб в книжката на Мулинекс 5000 и искам да ти кажа, че са много точни и се получават хубави хлебчета, ако спазваш точно грамажите. Досега провал с рецепта от книжката не съм имала. Успех!  Peace

# 667
  • Мнения: 369
Хайде  някой да  напише как  да  си  изчислявам маята?Даваят я по рецепти в чаени лъжички,
а не в грамове. newsm78 newsm78 newsm78

Трябва да се включат майсторките - да не ги изреждам, че ще пропусня някоя без да искам. В темите има доста дискусии по въпроса жива и суха мая, но аз и досега ползвам само суха мая, защото не мога да определям на какво количество брашно колко жива мая да слагам. Доволна съм от сухата. Желая ти успех!  Grinning

Благодаря за отговора
Хайде да се включат майсторките.

# 668
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Момичета и момчета, какви добавки слагате в хляба, когато не ви се яде обикновен хляб? Правих чеснов с мерудийки, но не става за закуска все пак... Инак е чуден. Правих и с маслини - също е страхотен, но ми се иска вече да пробвам друго. Ако сложа доматен сок вместо вода дали ще се усеща вкуса или само цвета ще порозовее?

А за маята ползвам само жива мая. На 500 г брашно - 1/3 кубче.

# 669
  • София
  • Мнения: 3 816
Anomalia, ето тук в Рецепти за машина за хляб има много идеи за хляб, доколкото си спомням имаше рецепта и за доматен хляб/аз лично не съм го правила/.  Peace

АИЯ , аз също слагам на 500 гр. брашно 1/3 кубче/от 42 гр./ при по- хладно време, а лятото го правя и с 1/4 кубче. Но пак е на око горе долу, защото точно до грам няма как да се направи, а и не е фатално толкова. Hug

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 11:34 от geleva

# 670
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Anomalia, ето тук в Рецепти за машина за хляб има много идеи за хляб, доколкото си спомням имаше рецепта и за доматен хляб/аз лично не съм го правила/.  Peace

Благодаря ти, мила, но аз имах предвид да споделим опит. Кой какво е пробвал и се е получило вкусно   chef

# 671
  • Мнения: 369
Anomalia, ето тук в Рецепти за машина за хляб има много идеи за хляб, доколкото си спомням имаше рецепта и за доматен хляб/аз лично не съм го правила/.  Peace

АИЯ , аз също слагам на 500 гр. брашно 1/3 кубче/от 42 гр./ при по- хладно време, а лятото го правя и с 1/4 кубче. Но пак е на око горе долу, защото точно до грам няма как да се направи, а и не е фатално толкова. Hug

Добре,ще пробвам както си написала,но ако тестото стане пак лепкаво да слагам ли още брашно?Няма ли да се наруши пропорцията - брашно / мая? newsm78 newsm78 newsm78

# 672
  • София
  • Мнения: 3 816
То тестото по принцип си е малко лепкаво, въпроса е да не е като каша и да не маже под бъркалките. Но ако е хубава еластична топка, то тогава няма проблем. Simple Smile

Аnomalia, аз до колкото знам, рецептите в тази тема са изпробвани и след това написани от момичетата. Ето тук рецепта за доматен хляб на Котка.  Hug

Последна редакция: ср, 04 юни 2008, 11:39 от geleva

# 673
  • Мнения: 369
То тестото по принцип си е малко лепкаво, въпроса е да не е като каша и да не маже под бъркалките. Но ако е хубава еластична топка, то тогава няма проблем. Simple Smile
Я по добре ми кажете, коя мая да използвам,че нещо се омотах? newsm78

# 674
  • Мнения: 498
АИЯ, купуваш кубче мая от 42 гр. и на 500 гр. брашно слагаш 1/4 мая, ако слагаш повече добавки, като семена, ръжени брашна и т.н., т.е. не ти е чисто бялото брашно, слагаш 1/3 или 1/2 от кубчето. При мен винаги става и никога е съм имала проблем. Но както са писали гледаш да не "маже" под бъркалките и гледаш да стане на хубава топчица.

Общи условия

Активация на акаунт