Толерантност или???????

  • 2 645
  • 49
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 753
Ето един изключително интересен разговор, който ми пълни душата:

Да кажем "да" на дискриминацията  Laughing

- Извинете, но вече изпихте и последната бутилка Brunello di Montalcino – преви се на две от чувство за лична опозореност келнерът и сведе очи към земята, за да не срещне изпепеляващия поглед на Батко Светльо. – Мога да предложа Rosso или Nobile. Какво да бъде?

- Безразлично ми е! – омерзи се Батко и махна с ръка на келнера да напусне полезрението му.

- Не бъди безразличен! Бъди различен! – поучително вдигна пръст Хер Дидев и за миг заприлича на Митко Бербатов от онзи клип, дето са го гърбили като дете. Това мигновено заприличване накара няколко девойки от съседните маси да обърнат глави към нашата, но Хер Дидев бързо заприлича отново на себе си (тоест доби обичайното си интелигентно и одухотворено излъчване) и те бързо изгубиха интернес.

Беше събота на обяд и ние бяхме седнали на една от скоро изнесените навън маси пред ресторант La Capannina при тенис-клуб „Малееви”. Имаше хора. Добре облечени хора, които бяха дошли тук да обядват. Не като нас, които също решихме да обядваме, но бяхме потни и по къси гащи, защото допреди малко бяхме играли тенис. Все още не беше много топло, откъдето и нагласата ни да пием именно червено вино от Тоскана.

- А пък аз – включи се и Теодор, братовчедът на Милен, щом стана дума за социална реклама изобщо и за борба срещу дискриминацията в частност, - а пък аз гледах новия клип на новата кампания „Всеки може да дискриминира. Дискриминацията е слабост”.

- По „Сблъсък” ли?

- Да.

- И аз го гледах – каза Милен, братовчед му. – Показват се разни хора. Един не обича цигани, друг не обича мъже. Трети не харесва чернооки, четвърти не харесва синеоки. Всеки не харесва някакви и накрая става ясно, че всички увреждат правата на другите, като ги дискриминират.

- Глупости! Кога го дават това?

- В неделя рано сутринта.

- Не сте добре. Защо ставате в неделя рано сутринта.

- Аз станах, защото ми се допика – оправда се Теодор. – После реших да си отворя една бира и така неусетно включих телевизора...

- Не разбирам защо да е дискриминация.

- Защото като не харесваш едни, а харесваш други, дискриминираш първите за сметка на вторите.

- Че то да харесваш нещо, значи да не харесваш неговата противоположност. Едното без другото не може.

- По принцип е така.

- Аман от лицемерни недоклатени телевизионни водещи! Един не харесва тъща си, значи дискриминира всички жени, които са майки на омъжени дъщери. Други не харесват нечистоплътни българи и твърдят че всички български мъже са нечистоплътни. Следователно дискриминират всички български мъже по хигиенен признак.

- Така, де. Точно тези последните сега правят кампания против дискриминацията.

- Аз пък – каза Батко – се чувствам дискриминиран, защото не ми дават да мразя циганите!

- Батко – прегърна го Милен през раменете и гласът му издайнически трепна, - ти си мъченик! Как могат да те дискриминират за това, че не харесваш цигани!

- Мръсници! И аз не харесвам цигани!

- Защото са крадливи, мързеливи и миризливи.

- Аз не харесвам дебели и глупави жени с лош дъх в устата и рунтави подмишници.

- Не харесвам селяни и селянки.

- Не харесвам македонци, защото са комплексирани и луди.

- Не харесвам комунисти.

- Не харесвам полицаи.

- Не харесвам Васа Ганчева.

- Не харесвам простаци.

- Не харесвам чалга.

- Не харесвам Веселин Маринов...

Келнерът протегна ръка отдалеч, постави новата бутилка вино на масата и побърза да избяга, преди Батко да го е дискриминирал с менюто по главата.

- Значи искат да ми кажат – опитах се да обобщя изложеното дотук, - че ако в моя офис се появи дебел и грозен циганин без завършено начално образование и с няколко висящи дела, с изгнили зъби и въшки, поиска да стане моя секретарка и аз му откажа с обяснението, че търся млада, красива и образована жена с правилен български език и задоволителни поне още два европейски, с подходящо образование и умения в работата с компютри, факсове и ксерокси, то аз го ще го дискриминирам по расов, полов, социален, криминален, образователен и здравен признак?

- Точно това искат да ти кажат – потвърди обобщеното от мен Хер Дидев.

Замълчах и тъкмо щях да се почувствам тесногръд и назадничав изрод, лишен от всякаква толератнтност и демократичност, когато Батко изведнъж смени темата:

- Хайде да отидем на сауна и после на масаж!

Гениалните решения винаги са били прости. Платихме си сметката и отидохме на сауна. Оказа се, че нямам джапанки, но никой не ме дискриминира заради това. Приятелите са за да се подкрепят и да си прощават. Ето защо аз обичам своите.

Копирано от: http://c2h5oh.blog.bg/viewpost.php?id=180538 - Абсолютен фен!  Twisted Evil

# 31
  • Мнения: 2 032
Ах, каква прекрасна тема; с много неща, които топлят моето сърце. Като започнеш от седемте въпросителни в заглавието, минеш през обобщенията за циганите, и свършиш, като се полага в Нашите Деца, със сополите.

Та, с какво, викате, е полезна тази тема?

# 32
  • Мнения: 3 725
" Аз пък – каза Батко – се чувствам дискриминиран, защото не ми дават да мразя циганите!"
 Joy Joy Joy
И аз!

# 33
  • Мнения: 17 407
Че какво са Нашите деца без сополи, Алиса!  Laughing

# 34
  • София
  • Мнения: 2 840
друго е да не можеш да познаеш цвета на дрехите му под наслоената мръсотия и да различиш чертите на лицето му от стичащи се сополи.
Е, аз написах, че се гнуся от сополи, все едно на циганче ли ще са или на българче. А от къде ще си сигурна, че моето дете е имунизирано, въпреки, че е беличко и с изрязани нокти? Едно от най-добрите приятелчета на сина ми не е ваксинирано и все пак не е ходещ развъдник на зарази, тъкмо обратното- на 4 години е и не се раболявала никога.

Какво значение има дали е ваксинирано или не? Нали моето е.
Говорех за това, че не са ваксинирани против хепатит, да речем, което не е задължителна ваксинация, моето също я няма, но циганчетата са в рискова група, пък моето не е. И не виждам смисъл да го вкарвам в нея.

Харесвам циганите Mr. Green

# 35
  • Мнения: 3 423
друго е да не можеш да познаеш цвета на дрехите му под наслоената мръсотия и да различиш чертите на лицето му от стичащи се сополи.
Е, аз написах, че се гнуся от сополи, все едно на циганче ли ще са или на българче. А от къде ще си сигурна, че моето дете е имунизирано, въпреки, че е беличко и с изрязани нокти? Едно от най-добрите приятелчета на сина ми не е ваксинирано и все пак не е ходещ развъдник на зарази, тъкмо обратното- на 4 години е и не се раболявала никога.

Какво значение има дали е ваксинирано или не? Нали моето е.
Говорех за това, че не са ваксинирани против хепатит, да речем, което не е задължителна ваксинация, моето също я няма, но циганчетата са в рискова група, пък моето не е. И не виждам смисъл да го вкарвам в нея.

Харесвам циганите Mr. Green
Така е,съгласна съм с Клонка.

А как излизате от тези ситуации.Опитвате ли се да не нараните циганчетата измъквайки своите деца или просто бягате с тях.
Аз хем ме е гнус от мръсотията им,хем ми е жал и то много ,че все пак са и те деца и не са виновни за мръсотията си.
Имам следните опити да изляза от ситуацията.
Тича сина ми по рампата,заедно с още 3 дечица.Идва по голямо ромче-мръсно и разбира се Сополиво  Winkзапочва да тича много бързо ,рискувайки да блъсне бебешорите.Всички се разбягаха.На мен ми дожаля за циганчето сякаш всички бягаме от него,като от прокажено и издърпах моето дете ,но останахме да гледаме циганчето,как тича. И почнах да обяснявам на малкия"Виж този батко,как силно тича,колко е голям"Циганчето беше поласкано и сякаш се зарадва.Разбирасе доброто ми отношение към него бе използвано да дойде да ме пита за някой лев(типично циганска работа-няма какво да се лъжем,това си им е манталитет на мнозинството,малко са различните и такова поведение не съм видяла у българче)
Друга случка-изнесли са в парка от тези гипсовите фигурки за оцветяване.Циганета се натискат да гледат детето ми,да му дърпат четчицата с която оцветява и аз предлагам да им платя фигурки да порисуват и те.При което те ме питат аз колко на тях ще платя за да рисуват-падна ми мандибулата  Shocked
Друга случка.На тези колички ,които се задвижват със стотинка си люлея детето.Пристигат три отчайващо мръни циганчета,които блъскат играчките около нас,крайно агресивно,крещят(такова поведение никога не съм видяла у българчета)Циганчетата го правят може би ,защото очакват да ги изгонят а ги гонят ,защото имат такова поведение.Не знам кое е първото-кокошката или яйцето, но е така.Та качиха се циганетата по едно време на една от количките и се правеха,че я кара.При което аз им я пуснах и те пак ме взеха за балама и го удариха на просия..........

# 36
в 99,9 минавам като товарен влак... рядко след това имат сили и зъби да кълнат! В останалия 1% се опитвам да проявявам толерантност, но като се замисля СИЛНО напоследък дискриминираните сме мнозинството защото така сме си го направили и е крайно време да се поучим от малцинствата билото то турци, цигани и т. на т. Но както всички знаем... "не е важно я да сАм добре, важното е Вуте да е зле!"

# 37
  • София
  • Мнения: 2 840
Снощи гледаме "Индиана Джоунс". Хващаме го към края. Децата индийчета не впечатляват сина ми хич. Обаче, стигаме до сцената, в която Индиана и мацката влизат в индийското село, а синът ми се изцепва "тези цигани ли са?"
Хъм?!
Докато се намеся и вече е получил отговор от баща си "не са, ама няма особена разлика".
Значи, оказва се, че за моето дете всички леко мургави хора са цигани.
Освен това, мургавите деца са си просто деца, ама мургавите възрастни са цигани.
За баща му няма да говоря, тоя човек отдавна съм се отказала да го възпитавам Mr. Green

Беше малко оф, но много ми се ще да проумея, при положение, че никога не съм използвала думата "циганин", като как моят хубостник е стигнал до тези заключения?
Да подозирам ли мъжа си, че го е "светнал" или да продължа разсъжденията си, защото детската градина не може да му е повлияла - няма такива примери там - освен това той е винаги с мен. Само с баща си излиза без мен. Няма как да е прозрял сам що е то "циганин".

Не че е лошо, ама освен че знае за циганите, без аз да съм му обяснявала, може да има и някакво изградено отношение, което не вярвам да е блестящо. И съм в чуденка как да реагирам.

# 38
  • Мнения: X
Изобщо не разбирам, защо сте продължили да седите там. Сополиво дете няма работа при мойто Peace Без значение какво е. Хващаш си кофичките и лопатките и да те няма, заедно с другото детенце, ще си намерите по-хубаво място, или пък друга забавление Peace

# 39
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Не бих могла да постъпя така цивилизовано, както авторката в подобна ситуация.Мразя цигани, ако на мен ми се случи подобно нещо, ще стане голям сеир.

 

 Вдигам си децата и се махам от площадката. Crossing Arms

# 40
  • Мнения: 285
Мога да ти изредя къде по-гадни случаи с българки, тя простотията не се определя от расата. Има всякакви, безсмислено е да влизаш в диалог.

Така е. Аз имам една гадна история с българка. Синът ми беше на 2.5г. Играеше си в пясъчника. Дойде едно по-голямо дете и го нападна с юмруци (абе както се бият възрастните) заради една лопатка. Скочих и направих голям панаир. Мъжът ми също се намеси и стана олелеее. Тя ни заплаши. Забрани ми да идвам на площадката, защото.......
Цял месец (юли) ходех на тази площадка обута с "агресорки" и чаках да се появи и да изпълни заканите си.
И тази мила българска мама ще възпита един прекрасен български мъж

# 41
  • Мнения: 851
Аз щях да се изнеса с детето още щом дойдат циганките. Не се смятам за расистка, но просто гледам да избягвам ситуации, при които могат да станат конфликти. А при наличие на цигани винаги има такъв риск.
Не се страхувай от клетвите им, нищо не могат да ти направят.

# 42
  • Мнения: 2 032
Че какво са Нашите деца без сополи, Алиса!  Laughing

Чакам с трепет лозунгите-подписи "Циганското дете не е здраво дете". По възможност в кармазЪ, а и над позволения брой пиксели.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 840
Подкрепям.

# 44
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Първо ми хареса как толерантната авторка на темата тъничко е вкарала въпрос към циганските майки защо са си купили бира, а не лопатки.

Второ ми хареса как неимунизираните сополиви циганчета ще заразят имунизираните, чисти и здрави форОмчета. Въпреки имунизацията.

Класика.

Общи условия

Активация на акаунт