Жилищен кредит - лева или евро?

  • 9 028
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 141
2. Нашия лев е вързан към еврото и след няколко години ако се въведе еврото като официална валута в България превалутирането на остатъка от кредитите може да не е по най- изгоден курс( на мен лично ми казаха хора от банки за тези подробности).

Ако не е тайна би ли споделила от коя банка са ти дали този съвет?
Аз като си мисля единствения начин курса да не е изгоден е да е под 1.95583 /какъвто е в момента/, което според мен е почти невъзможно защото в момента курса е фиксиран /във валутен борд сме/, но след като махнат борда - ще се качи. Така че според мен от тази гледна точка може само да спечелят хората, които са теглили кредитите си в лева.
Аз така си мисля, а какво ще стане едва ли някой може да каже със сигурност.

1. Валутният борд не е до веки веков, а е с давност. Не съм сигурна докога точно беше, но мисля, че е 2010-2011 година.
2. Именно, че след падане на борда еврото ще се качи и понеже банките няма да се минат се превалутира по следния примерен начин:
- Ако си теглила 20 000 лева кредит, които при сегашния фиксиран курс са равносилни на 20 000лева/ 1.95583= 10 225. 84 евро.
- при падане на борда и съответно покачване на еврото например на 2.5 лв за 1 евро, то тогава картинката ще е следната:
20 000 лева/ 2.5 = 8000 евро

Банките ще компенсират разликата между 10 225. 84 евро( стойността на кредита в евро, когато ти си го теглила ) и 8000 евро( при промяна на курса на еврото спрямо лева). Така стойността на левовете, които ще трябва да се издължат в повече в този случай е:
10 225.84- 8000= 2 225. 84 евро * 2.5 лева= 5 564.6 лева.
Тоест при теглене на 20 000 лева  и последващо превалутиране ти  ще трябва да върнеш 25 564.6 лева( с 5 564.6 лева в повече).
Естествено всичко зависи от остатъка на дължимия кредит и на тази база се преизчислява.
Не съм много добра в обяснението, но картинката излгежда по гореописания начин.


Добре де, нали по всяко време е възможно рефинансиране на кредита и или преразглеждане на договора с цел по-изгодни условия?! Мисълта ми е, ако сега е по-изгодно и хитро да се теглят евра и в бъдеще това се промени, можете да играете или с друга банка, която предлага по-разумни лихви, или от настоящата банка промяна в срока на погасяване и т.н.

Естествено, че е възможно рефинансиране, но и затова са помислили банките и в зависимост от сключения договор понякога могат да " ти отрежат главата" с такси, наказателни лихви и тн. Та има случаи когато да плащаш вноска с по- висок лихвен процент да излиза по- изгодно от това да рефинансираш. Но пак казвам всичко зависи от договорните отношения с банката.

# 16
  • Мнения: 139
Банките ще компенсират разликата между 10 225. 84 евро( стойността на кредита в евро, когато ти си го теглила ) и 8000 евро( при промяна на курса на еврото спрямо лева). Така стойността на левовете, които ще трябва да се издължат в повече в този случай е:
10 225.84- 8000= 2 225. 84 евро * 2.5 лева= 5 564.6 лева.
Тоест при теглене на 20 000 лева  и последващо превалутиране ти  ще трябва да върнеш 25 564.6 лева( с 5 564.6 лева в повече).
Естествено всичко зависи от остатъка на дължимия кредит и на тази база се преизчислява.
Не съм много добра в обяснението, но картинката излгежда по гореописания начин.

Това не го разбрах. Как банките ще компенсират разликата /освен ако няма определен курс в договора, по който ще се превалутира лева/ и защо след превалутирането смяташ остатъка, който трябва да върнеш в лева? Нали вече вместо левове ще има евро?
Това, което и аз си обяснявам съвпада с първата част на твоето обяснение и от там нататък си погасяваш 8000 евро кредит вместо 10 хиляди и нещо ако си го теглил в евро защото няма да има превалутиране.

# 17
  • Мнения: 141
офф Grinning Hristush, ако изтеглиш равностойността на 20 000лева( което е 10 хиляди и нещо си евро), според тебе колко трябва да върнеш? Ето затова съм дала и разликата в превалутирането...
А освен това банките не могат да включват в договорите точна стойност на нещо имагинерно, но има клауза, в коята е описано, че банката има право на промени.
При приемане на еврото не може да няма превалутиране, поради простата причина, че българския лев ще има само гратисен период до влизане на еврото официално в обръщение... След това няма да има български лев вече! Затова всички кредити, теглени в лева ще трябва да бъдат обърнати в евро и  банките ще го направят по не толкова изгоден курс.
Hristush, не ме бива много в обясненията, но поне се старая. Дано да съм била по- ясна в това, което съм искала да кажа.
Всичко е изчисления, математика и Excel Laughing

# 18
  • Мнения: 363
и нашият кредит е в евро

# 19
  • Мнения: 139
офф Grinning Hristush, ако изтеглиш равностойността на 20 000лева( което е 10 хиляди и нещо си евро), според тебе колко трябва да върнеш? Ето затова съм дала и разликата в превалутирането...
А освен това банките не могат да включват в договорите точна стойност на нещо имагинерно, но има клауза, в коята е описано, че банката има право на промени.
При приемане на еврото не може да няма превалутиране, поради простата причина, че българския лев ще има само гратисен период до влизане на еврото официално в обръщение... След това няма да има български лев вече! Затова всички кредити, теглени в лева ще трябва да бъдат обърнати в евро и  банките ще го направят по не толкова изгоден курс.
Hristush, не ме бива много в обясненията, но поне се старая. Дано да съм била по- ясна в това, което съм искала да кажа.
Всичко е изчисления, математика и Excel Laughing

Явно нещо не можем да се разберем, но няма значение. Просто исках да разбера доводите ти за да ги сравня с моите, но....... В крайна сметка всеки сам си решава и смята. Бъдещето ще покаже кой е бил прав и кой не.

# 20
  • Асеновград
  • Мнения: 1 550
Нашият кредит е във франкове.

# 21
# 22
  • Мнения: 668
Изтеглихме го в лева.Много питахме никои не е сигурен в нищо което казва.Банките се застраховат а до 2012г.не се знае нищо кво ще стане точно,така,че...всеки си решава

# 23
  • Мнения: 315
Нашият кредит е в лева. А не сте ли се замисляли защо банките предлагат по-изгоден кредит в евро? Защо държат да привличат клиенти именно в евро? Защото това  е по-изгодния вариант за банките, а не за клиентите.В противен случай лихвите щяха да бъдат еднакви за кредити в лева и евро. Банките също се "презастраховат" така да се каже.  Аз си мисля, че в лева е по-изгодно и практиката до сега го показва. Когато теглих кредита ми в лева заплатата ми беше с 30 % по-малка, за времето, изтекло от тогава до сега,  ми повишиха лихвата с около 1 % на месец. Е?  newsm78

# 24
  • Мнения: 215
Преди 1 г. и ние изтеглихме кредит в лева. Мислих, смятах и накрая реших, че за нас е по-изгодно така. Заплатите са ни в лева и при едно превалутиране поне заплата/вноска ще са съразмерни. Ще се опитам да обясна: Да кажем,че получавам заплата 1 000 лв. и имам вноска 300 евро. Ако превалутирането стане по курс 1:3 (както се коментира напоследък, че и по-висок курс чух), ще получвам заплата 333 евро и ще имам вноска 300 евро  Shocked
Дано да сме взели правилното решение  Simple Smile

# 25
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Нашият кредит  е в лева. И скоро се чудех дали да не го превалутирам,че вноската ми ще е с 100 лв по-ниска,но пък не знам дали после няма да ми излезе през носа тази по-ниска вноска. Ще си го оставя в лева,пък ще видим какво ще стане.


1. Първо лихвените проценти в евро са по- ниски и не ги увеличават така, както увеличават тези за левовите кредити( с обяснението, че има инфлация, която се покачва)
2. Нашия лев е вързан към еврото и след няколко години ако се въведе еврото като официална валута в България превалутирането на остатъка от кредитите може да не е по най- изгоден курс( на мен лично ми казаха хора от банки за тези подробности).
Ако не е тайна за коя банка става дума?
Лихвите се покачват заради SOFIBOR (лева) и EURIBOR (евро). Като първият расте главоломно,докато другия доста по-бавно. Ресурса става доста скъп,позатегнали са кранчетата на банките и затова се получава това чудо с левовите лихви.

# 26
  • София
  • Мнения: 219
От обяснениета на Gorska_Kitka едно не ми стана ясно, защо тази разлика от примерните 5000 лева ще я погасявам аз???, аз сам изтеглила 20 000 лева (10 000евро) и ще си върна 20 000 лева (8 000 евро)!!! или бъркам някъде???

# 27
  • София
  • Мнения: 4 005
И на мен ми звучи странно " банките ще превалутират на различен курс". Курсът на превалутиране е фиксиран и не може да се променя по решение на някоя банка. То ако беше толкова лесно може да сложат курс 3 евро за лев!  Simple Smile Когато падне бордът ще има период 6-12 месеца, да се стабилизира левът и тогава може и да влезем в еврозоната. Евентуално! И ще се превалутира по съответен курс. Но пък в това време лихвите по левовите кредити ще са огромни.  Thinking Не знам дали има договор, в който пише, че теглиш 20 000 лева , които се равняват на 10 000+ евро, та да си търсят разликата. Обикновено е или едното, или другото, но трябва да се чете ,все пак.

# 28
  • Мнения: 164
Миналата година изтеглих ипотечен кредит вноската ми беше430лв. а сега е 490лв за една година Shocked отделно някаква годишна такса за обслужване на кредита егати далаверата.И сега пак ще дигат лихвата...

# 29
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
И на мен ми звучи странно " банките ще превалутират на различен курс". Курсът на превалутиране е фиксиран и не може да се променя по решение на някоя банка. То ако беше толкова лесно може да сложат курс 3 евро за лев!  Simple Smile Когато падне бордът ще има период 6-12 месеца, да се стабилизира левът и тогава може и да влезем в еврозоната. Евентуално! И ще се превалутира по съответен курс. Но пък в това време лихвите по левовите кредити ще са огромни.  Thinking

Точно това имат предвид всички.Не е ясно какъв ще е този съответен курс. И защо лихвите на левовите кредите ще са огромни,а евровите не?

Общи условия

Активация на акаунт