Жилищен кредит - лева или евро?

  • 9 032
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 206
Аз зная, че тук има достатъчно квалифицирани финансисти и банкови специалисти...
И бих искала да сондирам мненията ви.
Моля ви за компетентното ви становище - кой вариант е по-удачен?
И по-точно - струва ли си по-високата месечна сума, за да има "спокойствие" при левов кредит и дали има реално притеснение при валутния вариант?
Благодаря ви предварително за времето!

# 1
  • Мнения: 1 897
Запис. Mr. Green
Не съм финансист, но моето лаишко мнение е, че е най-добре кредит да се тегли и погасява във валутата в която получавате доходите си.
Ще следя темата с интерес.

# 2
  • Мнения: 46 477
Ипотечен кредит - в лева или в евро

В Библиотеката са събрани и другите теми за кредитите.

Приятно четене   bouquet

# 3
  • Мнения: 206
Ипотечен кредит - в лева или в евро

В Библиотеката са събрани и другите теми за кредитите.

Приятно четене   bouquet

Никол, аз не търся информация за кредитите. Пред мен са няколко калкулации, направени професионално от банката. Освен това не си позволявам да безпокоя с въпроси, на които мога да намеря отговори...

Въпросът е струва ли си по-високата сума в лева като лихва с цел някакво хипотетично спокойствие?
Тези отговори се променят, защото икономиката се променя и никакви библиотеки не помагат...

Ulia, права си! И аз така разсъждавам. Но... Тук говорим за сериозни разлики в месечните вноски.
Иначе заплатата ми е в лева.  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 206
Ипотечен кредит - в лева или в евро

В Библиотеката са събрани и другите теми за кредитите.

Приятно четене   bouquet

Всъщност извини ме за прибързаната реакция! Посочената тема е интересна, благодаря ти!
И все пак бих искала да чуя мнения, ако има такива.
Икономиката се променя с дни...

# 5
  • София
  • Мнения: 3 064
Без да съм специалист, в момента бих теглила кредит в лева Peace

# 6
  • Мнения: 737
Аз също ще тегля кредит за покупка на имот и определено се спрях на евро,много по-изгодно ми се видя.
А и нали ще приемем еврото след 3-4 години.
Вкрайна сметка сумата е една и съща,но лихвите в лева са по-големи

# 7
  • Мнения: 2 270
...Не съм финансист, но моето лаишко мнение е, че е най-добре кредит да се тегли и погасява във валутата в която получавате доходите си.
...
Абсолютно вярно Peace В момента инфлацията унищожава кредита (както и заплатите ни, де)
...
А и нали ще приемем еврото след 3-4 години.
...
Това въобще не е сигурно, както и това, че валутния борд, който ни връзва към еврото няма да падне и то да си расте доста над 1,95583 . . .

# 8
  • Варна
  • Мнения: 261
Хайде и аз  да се запиша в темата.И на нас ни предстои теглене на ипотечен кредит и все още умуваме -в евро или лева newsm78?
От банката ни съветват да е е евро,заради по ниската лихва и съответно по-ниска месечна вноска,като разликата с тази в лева е около 50-60лв.Не знам дали си заслужава?
Аз все си мисля,че в лева ще е по-добре,но пък и нямам  много плюсове за това.А доколкото четох в пресата тези дни,България не е готова да премине към еврото след 3-4 год.,както се надяваха нашите политици.И съм в една чуденка.......
Така че и аз ще следя мненията. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 141
Ние също бяхме изправени пред подобна дилема( евро- лева) преди около година, когато си теглихме ипотечния кредит. Тъй като майка ми работи в банка и е наясно с нещата ме посъветва да си го теглим в евро. Освен това както тя, така и аз се бяхме консултирали със специалисти в тази област и техния съвет беше същия- евро.
1. Първо лихвените проценти в евро са по- ниски и не ги увеличават така, както увеличават тези за левовите кредити( с обяснението, че има инфлация, която се покачва)
2. Нашия лев е вързан към еврото и след няколко години ако се въведе еврото като официална валута в България превалутирането на остатъка от кредитите може да не е по най- изгоден курс( на мен лично ми казаха хора от банки за тези подробности).

Преди по време на хиперинфлацията( 96-98 г мисля, че беше) много хора, които бяха изтеглили кредити в лева спечелиха, защото банките не са бяха подсигурили. Но сега, всичко е много добре измислено и записано в договорите.

има и един много готин сайт, който ми го бяха препоръчали:

www.moitepari.bg

този сайт също може да ви е от полза

Това е, което мога да споделя с вас, а вече избора си е чисто ваш Wink

# 10
  • Мнения: 136
Теглих кредит за жилище е евро. Консултирах се преди това със специалисти.

# 11
  • Мнения: 206
Но сега, всичко е много добре измислено и записано в договорите.

Именно! И аз помня оня период...
И едва ли ще се повтори.
Остава по-високата вноска в лева като презастраховане, но дали си струва.
И аз продължавам да ви чета...

# 12
  • Мнения: 139
2. Нашия лев е вързан към еврото и след няколко години ако се въведе еврото като официална валута в България превалутирането на остатъка от кредитите може да не е по най- изгоден курс( на мен лично ми казаха хора от банки за тези подробности).

Ако не е тайна би ли споделила от коя банка са ти дали този съвет?
Аз като си мисля единствения начин курса да не е изгоден е да е под 1.95583 /какъвто е в момента/, което според мен е почти невъзможно защото в момента курса е фиксиран /във валутен борд сме/, но след като махнат борда - ще се качи. Така че според мен от тази гледна точка може само да спечелят хората, които са теглили кредитите си в лева.
Аз така си мисля, а какво ще стане едва ли някой може да каже със сигурност.

# 13
  • Мнения: 70
И ние теглихме кредит миналата година, във франкове, защото условията бяха най-изгодни /лихва, такси и период на погасяване/.
Относно промените в курсовете на различните валути -  в договора за кредит има точка, че ако курсът на валутата, в която е теглен кредита се промени с еди колко си процента /не помня точно/, кредитът ще бъде превалутиран служебно или лихвата ще бъде променена. Банката никога няма да бъде на загуба, нали знаете  Laughing Но пък, ако излязат по-изгодни условия от някъде, винаги можеш да го предоговориш или рефинансираш Simple Smile

# 14
  • Мнения: 5 401
Добре де, нали по всяко време е възможно рефинансиране на кредита и или преразглеждане на договора с цел по-изгодни условия?! Мисълта ми е, ако сега е по-изгодно и хитро да се теглят евра и в бъдеще това се промени, можете да играете или с друга банка, която предлага по-разумни лихви, или от настоящата банка промяна в срока на погасяване и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт