За вредата от спорта при децата

  • 6 532
  • 82
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 546
значи ще се надявам беб да проявява интерес към шаха  Crazy

значи от 6 години е препоръчително да се записват на спорт? защото и аз познавам доста по-малки дечица, които ходят на спортни и народни танци  Rolling Eyes

# 31
  • София
  • Мнения: 4 866
значи ще се надявам беб да проявява интерес към шаха  Crazy

Да не развие тендовагинит от претоварване на китките?  Laughing

# 32
  • Мнения: 4 841
Одобрявам заниманията със спорт само като задължителен елемент за развитието на обща двигателна култура. Имам доста познати спортисти, които на моята възраст са буквално развалини физически - не мисля, че е нормално мъж на 35 години да не може да поноси детето си заради зверски болки в кръста, или при разваляне на времето да се тъпче с обезболяващи заради ставни болки и болки в гърба. Имам братовчедка тежкоатлет - републиканска шампионка, която има тяло на мъж и се обезкосмява толкова често, колкото мъжете се бръснат... "Тъпкането" с какви ли не химии за съжаление не е мит. Експресното сваляне или качване на тегло с медикаменти, регулирането на цикъла, и т.н. и т.н. - в наистина големия спорт това са неизбежни неща.

Мисля обаче, че има хора, които носят "спортното" у себе си, и това си личи. Така да се каже, родени състезатели.
Доволна съм, че синът ми не е от този тип. Спортува, но за забавление. И се надявам така да си остане.

И наистина не мисля, че дилемата е "спортна зала - кафене". Има достатъчно неща, с които човек може да уплътни времето си и да се "развихри", без непременно да виси безидейно пред телевизора и компютърните игри. Както много хора са казали преди мен - много е важно заниманията да се съобразят с природните дадености, темперамента, и не на последно място - желанията на самия човек (дете).
В тази връзка и аз залагам на шаха  Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 320
Мисля, че един родител трябва много добре да проучи в чии ръце поверява живота и здравето на детето си.
Много си права. Често в периода на пубертета, точно треньорите са хората, на които децата вярват безрезервно и които могат да имат силно влияние върху тях. Така се случи и с мен, и при много мои познати. Треньорите трябва да са авторитети и пример за подражание, трябва да възпитават!
Определено е така.

# 34
  • Мнения: 500
Уффф,ама наистина се хващате само за някои изречения и ги дъвчете само тях....Не искам непременно да я правя шампионка,далеч съм от подобни амбиции.Нито пък искам да е велика пианистка....Искам детето ми да расте нормално и ако има нужда от спорт,да тренира,ако иска да свири,да свири.Мен лично никой не ме е насилвал да правя каквото и да е.Накрая аз сама се отказах от гимнастиката,защото нямам спортен хъс.Не бих я карала да тренира,само защото аз не съм успяла,но ако иска,няма да я спра.Спирам да пиша по темата,защото всеки си има гледна точка и си я отстоява.Но ако вашата е различна от моята, я приемам. Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 478
 Още от античността  спортът е незаменимо средство за  постигане на хармония и пълноценност не само във физическите, но и психическите аспекти от развитието на личността. Напредналите цивилизации са го издигали в култ, а в наши дни обществата, които могат да си го позволят правят много в тази насока. А начинът на мислене, който отрича тези факти, възприемам като проявление на нихилизъм, логически довел до плачевното здравословно състояние на децата ни,  днес и улесняващ управляващите в демонстративната им незаинтересованост за бъдещето на децата. Далеч съм от мисълта да идеализирам големия спорт, там извращенията са понякога неизбежни. Говоря за системни занимания от ранна възраст, които формират физиката и възпитават духа.
  Иначе във всяка дейност, в която си поставяне прекалено високи цели и правим децата си заложници на свръхамбициозните си очаквания рискуваме травми-както физически, така и емоционални:попитайте някое надарено дете например концертиращ пианист дали живее нормалното си детство. Нека има мярка и не отхвърляме с лека ръка шансовете да дадем на децата си ценности за цял живот само поради собствените трудностите и неудобствата от това да контролираме отблизо точно как протичат спортните им занимания.

# 36
  • Мнения: 9 052
А колко статии можешда намериш zа вредата от обеzдвижването и колко могат да те иzпотят те? И колко статии има zа полzата от спорта?
А колко деца страдат от неспособост да работят в екип или от неспособността да губят или да се трудят zа реzултати ...

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Също толкова, колкото и за вредата/ползата от всяко друго нещо, в което се изгуби мярката и се мине в някоя от крайностите.
 В спорта нещата не са само на здраве, а и на пари. Способността за работа в екип не се изгражда само в спортовете, защото има много индивидуални спортове, където е важна само победата на всяка цена, а когато победата е най-важната, то и загубата се преглъща трудно.
Няма смисъл да израждаме темата. Независимо с какво се занимават децата ни е нуждо да се спазва здравословната мярка. Независимо дали се отнася до спорт или изкуство родителските и учителските (треньорски) амбиции могат да жертват детето физически и психически. Но не можем да си кривим душата, че в основата на спортовете е състезанието, конкуренцията и победата.

# 38
  • Мнения: 7 263
И в спорта, както и във всяко друго нещо крайностите са нежелани.
Аз не останах с впечаление че темата е спорт или изкуства, танци, кафета и т.н.
Разбрах че темата е дали да има спорт в ежедневието на децата. Именно в тази посока са и моите мнения - Да твърдо съм да имат спортни занимания всеки ден дори. Съобразени с техните желания, физически и емоционални възможности и потребности.
Спорта не е алтернатива на рисуването или на скулптурата според мен, той е друг вид дейност.
И още нещо не смятам, че заниманията на едно дете със спорт трябва да ограничат други негови занимания като тези със рисуване, скулптура, музика и т.н към което то има интереси.
Просто в мойта градация спорта е необходим за нормалното детско развитие наравно с храната и въздуха.

значи ще се надявам беб да проявява интерес към шаха  Crazy

Да не развие тендовагинит от претоварване на китките?  Laughing
   hahaha hahaha hahaha Peace Peace Peace


# 39
  • София
  • Мнения: 1 324
Точно заради "вредата от обездвижването" и за "постигане на хармония и пълноценност не само във физическите, но и психическите аспекти от развитието на личността" държах да тренира. Не я влача за косата до стадиона, ходи с желание, но не мога  да преценя до колко я натоварват и "жертвам ли здравето" й като я водя на тренировка. Аз нямам никакви амбиции за медали и купи, но в кой клуб ще се занимават с детето ви само за развлечение? Благодаря на абсолютно всички, които се включиха.
Моето мнението ми се препокрива 100% с това на Lennyh.

# 40
  • Мнения: 9 052
да спечелиш на всяка цена , но и да можеш да zагубиш и от таzи zагуба да си иzвадишпоука и да си иzградиш нов план zа подеда. Работа в екип zначи и работа с треньор . Как да е.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 324
Не е как да е. Точно така е. Въпроса е с цената на какво.

# 42
  • Мнения: 9 052
Не е как да е. Точно така е. Въпроса е с цената на какво.

да при оценката на Какво то се учиш да си поставя шреални граници, да си оценяваш реално въzможностите и да zнаеш какво точно искаш. Детето също.

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
да спечелиш на всяка цена , но и да можеш да zагубиш и от таzи zагуба да си иzвадишпоука и да си иzградиш нов план zа подеда. Работа в екип zначи и работа с треньор . Как да е.

Тук не съм много съгласна. Взаимоотношенията треньор-състезател са йерархични и единият казва какво да прави другият. Когато става въпрос за взаимоотношения треньор-дете това не е партньорство, защото двамата не са равни.

# 44
  • София
  • Мнения: 478
 В общи линии съм съгласна с аргументите на BirdsFlu. Но аз пък имам приятел, който също не може да повдигне децата си и е нон-стоп на антибиотици, изглежда с десетина години отгоре, лекува астмата си с цигари на балкона и много, много храна. Както казва, грижи се за доста над 100 кг си "инвестиция", като не става дума за заболяване или липса на суетност(ежемесечно се хвърлат хиляди за маркови дрешки, пре-скъпи методи на отслабване, посещения на салони за "супер ефективни" антицелулитни масажи и пр.) . Но още от студентските ни години, когато беше много слаб и но не по-малко болнав той се придвижваше с такси от Ректората до Факултета по журналистика   ( на паметника Левски) и никога, ама никога не е имал съприкосновение със спорта. Друг пък приятел,  за да постигне перфектната форма-трепач на женската аудитория по "пряк път", прекарваше дни във фитнес залата и поглъщаше купища химикали, които нанасят на организма не по-малка вреда от евентуално разтягане на мускул. Та така.
 Освен това, аз пък смятам, че определено има дилема "спортната зала-кафенето". Ми вижте прословутото изследване за употребата на алкохол и наркотици  сред учениците отпреди месец: набива се на очи корелацията между високия процент употребяващи ги деца и последното място на българчетата в  Европа по критерия "системни занимания със спорт". Да не говорим за печалните ни лидерски позиции по статистиките за най-висок процент сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване, инсулти и прочее .

Общи условия

Активация на акаунт