Деца навършили 3 години, които все още посещават детска ясла

  • 3 352
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 397
Направо съм БЯСНА #Cussing out Днес сутринта в Детска ясла № 21 ми съобщиха, че било дошло писмо от общината, че всички деца навършили 3 години ги отписвали на 1-ви Юни, за да приемали нови  Shocked И това ми го съобщават 2 седмици по-рано  #2gunfire #2gunfire . До вчера ме уверяваха, че нямало такова нещо, и днес хоп било дошло писмо от общината  Twisted Evil А ние какво да ги правим тези деца до Септември  Shocked не е ясно и никой не го интересува. Да не говорим, че със сигурност ще има и такива "с връзки", които ще си останат там  #2gunfire #2gunfire
Не мога да повярвам направо как може да има такава държава и такова безхаберие!!!
Въпроса ми е истина ли е това - дали и в другите ясли се случва подобно нещо? За ОДЗ-тата е ясно ще ги прехвърлят в 1-ва група на детската градина, но тези, които са само ясла???

# 1
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Не знам дали е истина, но за да разбереш питай съвсем любезно в яслата кой е изходящия номер на писмото от общината и от кого е подписано. Не би трябвало това да е конфиденциална информация. Ако наистина е общинска разпоредба, а яслата е изпълнител ще трябва да направиш възражение към въпросното писмо, а не към яслата.

# 2
  • Мнения: 47 958
изчети тази наредба:
http://kg.sofia.bg/?page=nrdb_6-87_qsli
Там е посочено изрично точно това, че през юни се изписват децата, родени в началото на годината
Преди много пишех на темата, ама не се намери майка(освен една), която да дойде в общината и да се опитаме да направим нещо
Реално се чака нова наредба за яслите и нов закон за предучилищното и училищното обучение- те може и да съгласуват нещата, макар че не ми се вярва
Нищо не можеш да направиш, освен да търсиш кой да гледа детето ти до септември и да с енадяваш да е прието и на градина, че с тоя недостиг на места....

Ето точно цитата:
"Чл. 22. (1) Децата в детските ясли се изписват след навършване на 3 г. в следните срокове:

1. от 1 юни до 20 юни за родените от 1 януари до 30 юни;

2. от 1 септември до 15 септември за родените от 1 юли до 30 декември;

3. целогодишно, ако на детето е осигурено място в детска градина.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 71 от 1991 г.) Органът по здравеопазването при общинския народен съвет, на чиято територия се намира яслата, по изключение може да разрешава оставане на децата в детските ясли по медицински показания до 6 месеца след навършване на 3-годишна възраст"
От общината само с аизискали спазване на наредбата

# 3
  • Варна
  • Мнения: 3 232
В нашата ясла също е така, доколкото знам винаги е било така. Освен това в градините приема е съобразен с това - от първи юни тръгват децата родени в първата половина на годината, а през септември - тези родени през втората половина. Защо се чудиш какво ще правите до септември, няма ли детето ти да тръгне през юни на градина?

# 4
  • Мнения: 47 958
Обаче сега приема на деца в 1 група ще е само септември в София, ето защо смятам че може да се задържат децата в яслите до септември, ако общината разпореди, ама....защо да правят нещо логично и удобно за родителите

# 5
  • Варна
  • Мнения: 3 232
Обаче сега приема на деца в 1 група ще е само септември в София, ето защо смятам че може да се задържат децата в яслите до септември, ако общината разпореди, ама....защо да правят нещо логично и удобно за родителите
Незнаех, извинявам се тогава за въпроса Embarassed

# 6
  • Мнения: 47 958
Няма за какво да с е извиняваш, то по принцип е така по наредба, ама щом децата ще с е приемат само чрез сайта, и то само септември, защо не се направи и логичното- да се задържат другите до септември в яслата
Друг е въпросът че аз, както и други майки, предпочитаме децата да тръгнат по- рано, тоест при навършването на 3 г на детска, а не на 3 г 6-9 месеца, защото това ги дърпа назад излишно, ама...

# 7
  • Мнения: 397
Добре, хайде да направим нещо! Писмо до общината, подписка............ Яд ме е, че така се насърчава корупцията  #2gunfire Отново ще има уредени деца и по градините и в яслите.  Sick

# 8
  • Мнения: 47 958
ОО, ще се сетите, ама февруари като писах и търсех някой да дойде в общината...
Както и да е
По правилник са прави
Можеш да пуснеш нещичко до кмета,з а да ги замолиш в София да съобразят приема в градините с изписването в яслите, защото все пак по наредба яслите са за работещи родители, а те не могат да гледат децата си от юни до септември, нали така...
ето тук се пускат виртуални молби и жалби :пиши в свободен текст до кмета борисов, до зам кмета по здравеопазването (яслите са към тях) и към зам кмета по образованието (градините са към тях) http://www.sofia.bg/virtdelovodstvo.asp

# 9
  • Мнения: 397
Много благодаря!!!  Ще пиша, ама е хубаво да има повече шум, защото в противен случай няма никой да чуе.
Иначе темата не съм я видяла, а и аз изрично питах няколко пъти дали децата ще ги освобождават и те ми казаха НЕ буквално до вчера  Close И днес ново двайсе  #2gunfire #2gunfire

# 10
  • Мнения: 799
Мдаа, съгласна съм, много е нелепо, особено като няма прием на деца в детските градини през юни.
А конкретно в тази ясла (и моето дете е там, но ще навърши 3 в края на годината) също не приемат деца през юни, така че нищо не пречи да оставят навършилите 3 до септември. Още повече, че август така или иначе яслата не работи (ваканция) и на практика става въпрос за 2 месеца, в които половината деца са при баби, на морета и групите никога не са пълни...
Но за съжаление директорката си пази задника и няма да посмее да направи нищо на своя глава, така че трябва да се разчита на благословията на общината.

BTW, дай малко инфо за детските градини в махалата - по-конкретно за "Малкия принц" (167) зад бензиностанцията на бул. "България" и за "Приказен свят" (129) до Полиграфическия техникум.

# 11
  • Мнения: 47 958
Разбирам те, и съм готова да участвам във всичко, което решите да предприемете
Аз лично съм ходила в общината, и с Фандъкова съм говорила, ама нормативните документи повеляват така
Разбира се ако изискаме бате бойко да постанови да не изписват децата през юни, никоя директорка няма да го направи...но за целта не трябва да сме две майки само, а повечко
На практика се получава много трудно това
Аз вече се убедих, че колкото и майки да ми пишат на лични и да са "на линия" със същия проблем, само една майка дойде с мен в общината....ами ефекта е че ние двечките мрънкам еи на никой не му пука
Ако се организираме повече хора, може и да има някакъв ефект
Поне през виртуалното деловодство пишете,става лесно и бързо и не изисква никакво усилие, залейте ги с жалби и молби
Ако предложите нещо друго- с радост ще участвам
Не се заблуждавам че ще променя нещо за моите деца, но поне за другите след това...

# 12
  • Мнения: 397
Написах писмо до кмета  Twisted Evil Тя самата наредба е от 1987г  Shocked  Това е лудост  Close
Пишете и вие моля ви ............... Нека ги заринем с писма.

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Голяма глупост, но така е и в Пловдив  ooooh! Пръво зор докато ти го вземат, после зор да го запишеш на детска, накрая ще ти го изхвърлят да се чудиш цяло лято какви комбинации да мислиш. Дъщеря ми е родена към края на годината и се безпокоя пък за другия момент - другите деца от набора й като постъпят в ДГ през септември, дали там ще й пазят там нейното място до ноември, защото пък от ДГ ми казаха че ако няма 3 няма да я приемат  newsm78.

# 14
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Linkata, в Пловдив специално мноооооооого трудно /да не кажа невъзможно/ биха взели детето на градина, преди да навърши три години.
Би трябвало в градината, в която е приета, да пазят мястото докато навърши нужната възраст. Но провери внимателно и все пак говори с директорката. Защото твърде често уж пазят място на детето, пък малко преди нова година се оказва, че групите им са запълнени до максимума  Tired


Общи условия

Активация на акаунт