учи я да удря...:(

  • 2 817
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 1 230
Майка ми "възпитаваше" Ани по същият начин. Забелязах, че когато малката се удари леко, да кажем в масата, започва да я бие. Говоря на детето, че трябва да се пази, и че масата не е виновна, но глас в пустиня. Заподозрях кой е учителя и даже на другият ден видях точно как майка ми налага пейката в двора с "На ти пейко, няма да удряш детето, не, не!". Последва дълъг разговор, имаше още спорадични случаи, но вече няма и помен от удряне. След като майка ми прекрати уроците и мина известно време, малката започна да ме слуша и  престана да бие нещата, в които се е ударила.
Обясних на майка ми, че след време ако някое дете неволно я удари, настъпи и т.н. Ани веднага ще започне да го удря, не смятам че с бой се решават проблеми. А когато се удари някъде и я заболи отивам и я успокоявам. Обяснявам, че трябва да се пази, научи смисъла на думичката "Внимавай", и като я чуе забива на място, знае, че като види кола трябва да отиде на тротоара и т.н.

# 46
  • Мнения: 553
"злото" вече е сторено- детето не е флашка да можеш да изтриеш каквото не ти харесва...
това с удрянето има този полезен ефект че научава детето да си освобождава емоциите на момента и да ги изкарва навън. защото мъничетата като не разбират защо ги е заболяло- им става мъчно от тази неочаквана и незаслужена в тяхното съзнание болка. и това разочарование се превръща в агресия, която по-добре да избие навън и да се намери "виновника" и детето да се разтовари от отрицателната емоция с чувство за възстановена справедливост...
идеята да се учи детето да погали и да се извини, когато то е бутнало нещо също е чудесна - така то  ще започне да различава и когато разбира че причината е в него /например ако прекърши някое цвете като начало/ ще го прави.
така се учат децата на бибилейското око за око зъб за зъб... всички минават първо през това преди да се научат да прощават, прошката несила и отвън не идва...
а след като вече го е научила бабата да удря, можеш да внесеш уточнението- да не удря ПЪРВО, но да отвръща, ако я ударят. По нататък ще започне да различава кое е нарочно и кое не е нарочно, първо по себе си.
не е чак трагедия че така го е научила бабата, да ти кажа... можеш да озаптиш агресията, и живота ще го направи и вместо тебе, защото съвсем не всички деца ще търпят твойто да ги бие, но ако започне ва се самосмачква и да търпи да го тормозят, как ще го поправиш това, а?, кака ще го накараш да се защити, като почне да ти идва разплакано и другите деца започнат да се пробват на него колко са силни, защото то поддава и търпи и им става мишена!? утре ще го пуснеш на градина и няма да има кой да го защити понякога или няма да е навреме...
бабата инстинктивно насочва детето към по-управляемия и безопасния начин да се научи детето според мен.

Последна редакция: нд, 18 май 2008, 00:18 от oceanid

# 47
  • Мнения: 4 586
По принцип истината е някъде по средата. Не трябва да учим децата си на агресия, но и не трябва да ги правим овце, търпящи нападенията и агресиите на другите деца.
Има нещо вярно в това, че трябва да учим децата ни да се защитават. В случаи на нападения от други деца, аз уча моите да се отдръпнат и да не си играят с тях. Но ако агресията продължава тогава какво? Много е тънка границата и трябва внимателно да се подхожда в ученето на децата как се реагира в такива ситуации.

много точно казано и аз мисля точно така

# 48
ако кажа, че съм съгласна с всичко казано- колкото и противоречиви на пръв поглед да са мненията- сигурно ще прозвучи налудничаво...във всичко има доза истина...но едно мога да кажа от опит: дори и на година и половина, детето РАЗБИРА повече отколкото ние възрастните предполагаме...и поведението на мама- за съжаление и свекито-  е по-важно от думите й
Не се задълбавай прекалено в проблема, за да избегнеш "лекции тип конско или излишни генерализации", а давай пимер със себе си - мама не внимаваше и се удари, така става като не гледаме къде ходим, следващия път ще бъдем по-внимателни и няма да се ударим...
дъщеря ми тупа ръчички като падне или идва " мама да цунка, за да мине"....
ако успееш да се размееш и да  уяспокоиш детето също мисля че ще помогне...
а ако се разбирате със "съкровището", поговори с нея...

# 49
  • София
  • Мнения: 5 079
От такива "възпитателни" методи може да стане голяма беля. Едно съседско детенце, наборче (момиче) е отглеждано и възпитавано по такъв модел (тя и майка и си намираше поводи да я пляска за щяло и нещяло, ама това е друга тема  Sick) и да видиш как детето сега повтаря милата семейна картинка на роднини и познати Rolling Eyes Бие се като диваче, буквално за всичко и не могат да излязат на глава нито с добро, нито с лошо. Както ти се радва, в следващия момент ти отвърта някой як шамар. За мен е много сериоен проблемът, и тръгва точно от такива малоумщини и криворазбрани методи.

# 50
  • София
  • Мнения: 17 592
Аз просто предварително казах никой да не показва подобно нещо на сина ми. (Понеже майка ми и брат ми точно така са "възпитали" племенника ми...)

# 51
  • Мнения: 1 733
От такива "възпитателни" методи може да стане голяма беля. Едно съседско детенце, наборче (момиче) е отглеждано и възпитавано по такъв модел (тя и майка и си намираше поводи да я пляска за щяло и нещяло, ама това е друга тема  Sick) и да видиш как детето сега повтаря милата семейна картинка на роднини и познати Rolling Eyes Бие се като диваче, буквално за всичко и не могат да излязат на глава нито с добро, нито с лошо. Както ти се радва, в следващия момент ти отвърта някой як шамар. За мен е много сериоен проблемът, и тръгва точно от такива малоумщини и криворазбрани методи.
Съгласна съм!
Говори сериозно със свекърва си.

# 52
  • Мнения: 780
Чета ви с интерес.Имам същия проблем.Дъщеря ми пада, удря се и плаче.Баба и отива , успокоява я с думите "Ела, баба ще го набие".Следва "на-на-на", удряйки по маса, стол или каквото там е.Детето гледа и попива.После, като и посяга ме пита кой я учи да се бие.След едно подобно "успокоение", я бях взела,целунахме удареното, отидохме до шкафа, погалихме го, защото "и него го е заболяло" и обяснявах, че трябва да внимава повече, да не бяга силно и...Това го направих съвсем целенасочено, да и покажа, как бих искала да отреагира в подобна ситуация.Ефект нямаше.Пак "на-на" и после "Ама, тя посяга".Ако се разбирате със свекърва ти, поговори с нея.Или помоли мъжа ти да го направи.

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 5 632
За мене лично, най - лошото в тези ситуации, е не в самото удряне. Нагласата, че видиш ли "камъка те спънал". По - добре му кажи другият път да гледа крачетата къде стъпват. Така според мен се насажда една нагласа, че всички други са виновни, но не и ти.

# 54
  • Мнения: 984
Не обиждам.Глупости са теориите,че няма връзка.Всичко е свързано-дали викаш,дали галиш,дали обиждаш,хвалиш и т.н.
Децата се учат и възпитават , под наше влияние и всяко наше действие се отразява , а по- късно и пречупва през техният характер.
Виждал съм го и продължавам да го виждам около себе си.Много родители 'свикват' и се 'примиряват' , защото детето расте,после пубертета е труден,а после е късно.По-лесно е като си намерим оправдания:'уморен/а съм', 'ми тя и мама/или всички така правеше/ят' , 'като порасне и ще разбере'.Децата са отговорност, и който не е готов да направи 'жертви',по- добре да не я поема.Още нещо ,което е много важно:Децата не трябва да се лъжат, а отвличането на вниманието си е чиста лъжа!Утре това дете ,няма да се замисли много преди да 'отвлече' вяшето, на неговите родители,внимание.Какво ще правим тогава?
това е и моето мнение

# 55
  • Мнения: 1 069
   Около нас много баби не са се навъртали, може би това е причината аз сега да чувам, че има такъв метод! Shocked И съм изумена!
   Абсолютно неадекватен метод, според мен! Вместо да разбере, че трябва да внимава повече и да се стреми към това, детето да удря стол, маса и пр. ooooh!, защото били лоши!  Ама че абсурд!
   Ако бях изпаднала в подобна ситуация, бих говорила направо със свеки. Когато  оставаме  децата при свеки, тя винаги се старае да се придържа към нашите методи за възпитание. Доста е  толерантна, готова е да се откаже от своите разбирания, ако са различни от нашите, но и не ги гледа постоянно, а само през ваканциите.

Общи условия

Активация на акаунт