епизиотомия

  • 14 294
  • 70
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 929
Честно да ти кажа, мен повече ме беше страх от епизотомията, отколкото от самото раждане. А всъщност, никак не е страшно, нито болезнено. Ако трябва да бъда по-описателна, когато раждаш, така си изтръпнала отдолу от напъните, че епизотомията изобщо не я усещаш.
Доколкото знам, правят я винаги, без да питат. Даже май не е въпрос на преценка, дали имаш нужда, а презастраховане.
Секс така или иначе не е желателно да правиш известно време, докато се възстановиш. Ако са ти правили епизотомия, ще изчакаш да паднат конците от шевовете, а и да свършат лохиите.
Ама изобщо не се страхувай!
Аз не разбрах, че ми правят епизотомия, докато не погледнах акушерката при последния напън. Имах много вътрешни и външни шевове и се възстанових за месец. Изобщо не ме е боляло при секс. Самото притеснение е по-голямо от това наистина да имаш основание за притеснение.

# 16
  • Мнения: 752
И понеже съм преживяла и разкъсване и епизиотомия, по-добре е да те резнат. Болка няма и при двете, но при разкъсването после остава дебел белег, при епизиотомията  - не, все едно не си рязана.
Желая ти леко раждане!

# 17
  • Мнения: 367
Слага се упойка,ако се налага да се направи.Ако всичко е както трябва няма да усетиш!Наистина е страшно като си го представиш,но е е чак така,ако ти е свестен водещия раждането Wink
Епизиотомия се налага,ако има опасност от скъсване на тъканите .Те се късат неконтролируемо и може да се доведат до неприятни усложнения,а с епизиотомията всичко това се избягва(поне в голям процент). При едно Секцио се режат толкова много тъкани и естествено възстановяването е по-дълго както и болката!

Не се плаши-колко са минали по този път,а едно време не са ги и обезболявали и пак са издържали и не се оплакват!!!
Лека бременност и не мисли за това,че съвсем ще се "омагьосаш"

# 18
  • София
  • Мнения: 2 734
Божеее,кой ви е излъгал,че епизиотомията е касапница,болезнена и незнам какво си?Секциото напр. е много по-голяма касапница.Епизиотомията е малък разрез,за да се разшири отвора за преминаване на бебето и да те предпази от разкъсване.Прави се точно когато бебето излиза и сред другите силни усещания рязването избщо не се усеща.После те шият с упойка.Раната зараства най-много за седмица,за разлика от разкъсванията,ако не е направена епизиотомия.Няма нищо страшно,не се шашкай!
Напълно възможно е да родиш и без нито един шев,зависи от еластичността на тъканите ти.Познавам много жени,родили нормално,при които не се е налагала епизиотомия.

# 19
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
И двата пъти родих без епизиотомия !
Леко раждане !!! Hug

# 20
  • Мнения: 999
тука във форума го четох. Преди малко даже и някак не ми хареса - някой жени споделят, че ги е боляло цяла година #Crazy #Crazy
И аз го прочетох след като писах по твоята тема. Simple Smile
Както вече писах при мен нямаше проблеми, всеки си е различен.
Ти си се отпусни сега и не се притеснявай за такива неща.

# 21
  • Мнения: 1 062
Не се притеснявай за тези неща. Не се знае дали изобщо ще се наложи. Епизиотомията се прави винаги в момент на контракция или напън, а освен това самият разрез не е голям и става точно за част от секундата. Прави се с ножица не със скалпел и затова става много бързо, а и след напъните всичко ти е изтръпнало и няма кой знае каква болка.

# 22
  • Мнения: 512
Аз и двата пъти родих с епизиотомия. Няма от какво да се плашиш, това е доста по-добрият вариант от това да получиш разкъсвания на няколко места.
След първата епизиотомия се възтанових доста бързо, след втората - не чак толкова.
Всичко е много индивидуално, разбира се - при теб може изобщо да не се налагат такива процедури (лекарят ще прецени най-добре).
Пожелавам ти леко раждане и хубаво и здраво бебе. baby  Hug
 

# 23
  • Мнения: 1 674
А, и забравих да кажа - ако се наложи да ти правят епизиотомия, докато раждаш, всичко толкова ти е претръпнало, изтръпнало и т.н., че нищо не се усеща.
И аз нищо не усетих.Леко раждане

# 24
  • Мнения: 27 524
Не бих го нарекла касапница, а просто интервенция, която спестява големи разкъсвания, разкъсани ръбове и какво ли още не. Не е задължителна процедура. Ако се наложи - изобщо не боли самото срязване, уверявам те от личен опит, колкото и да не ти се вярва. Шитото зараства и минава. Има при сексът известно време известен дискомфорт, но не мисля, че това трябва да ти е водещо. Спокойно  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 94
Аз родих на 01.05. т.е. преди 15 дни. Имам 3 външни и 4 вътрешни шева. Единственото което усештам вече е леко опъване понякога. Не ме е боляло кой знае колко много преди това.
Леко раждане и не се притеснявай Peace

# 26
  • Мнения: 9 776
karrita, нали не си мислиш, че са ти резнали самия таз / като казваш, че е тесен/? Прави се малък външен разрез. При тесен таз, доколкото знам се пристъпва към секцио. И освен това само kklara е споменала, че самата процедура се извършва след поставяне на местна упойка. Не си мислете, че от болките всичко ви е претръпнало и няма да усетите рязането. Към авторката - няма нищо страшно. Не се притеснявай. Най- вероятно няма и да разбереш какво точно се случва по време на самото раждане.

# 27
  • Мнения: 12
Всъщност много раждали твърдят, че ако се разкъсаш и те зашият боли далеч по-малко от епизоио-то, защото при този начин се разриязват много дълбоки мускули.  Чувала съм, че лекарите често я правят без да те питат. Аз не бих се дала толкова лесно!
Вярно е, че я правят без да те питат по тяхна преценка, но е много по-добре от това да се разкъсаш сама.
Разреза при епизиотомията се прави към крака, и после когато се зашие зараства много по-лесно, за разлика от разкъсването, което прилича на раздран плат и се цепиш към ануса.
Представи си как се шие плат, който е отрязан с ножица и такъв който е съдран.

Аз лично се разкъсах и май ми бяха зашили и някакъв нерв и около месец не можех да си седна на д......., а после като седнех да кърмя и не ме свърташе на едно място.
Минава, но не чак толкова бързо.
Така че не се притеснявай от епизиотонията за предпочитане е пред другия вариант.

# 28
  • Мнения: 1 062
karrita, нали не си мислиш, че са ти резнали самия таз / като казваш, че е тесен/? Прави се малък външен разрез. При тесен таз, доколкото знам се пристъпва към секцио. И освен това само kklara е споменала, че самата процедура се извършва след поставяне на местна упойка. Не си мислете, че от болките всичко ви е претръпнало и няма да усетите рязането. Към авторката - няма нищо страшно. Не се притеснявай. Най- вероятно няма и да разбереш какво точно се случва по време на самото раждане.

Определено тези, които изказваме мнение, не си го мислим а сме го преживели. Не винаги се слага упойка. Обикновено решението за епизиотомия се взима на момента според ситуацията и често се налага спешно да се направи разреза. Никога не е планувано. Няма време за упойки, а и не са нужни. При шиенето - да, с упойка се прави, но дори и тогава ако се започне веднага след раждането и шевовете не са много може да се мине без нея.

# 29
Епизиотомията е желателна, бебето притиска нервите и изобщо не боли. Разбира се, болките идват след това, но не може да се сравнява с операция в никакъв случай. Няма страшно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт