епизиотомия

  • 14 278
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
Първия път родих с епизиотомия. Но така ме бяха срязали, че 2 месеца не си усещах нищо отдолу. Имах много, много шевове... Болката при секс- нормално, няма да започнеш да се сексиш още с излизането си от родилното.
Аз усещах придърпване на мястото на шевовете почти докато родя втори път, т.е. почти 5 години.
Казвам това не за да плаша авторката, а да разбере колко индивидуално е всичко и че няма смисъл от умуване сега. Леко раждане, важното е да родиш здраво бебе, другото са бели кахъри.

# 31
  • Мнения: 9 776
mile vale, далеч съм от мисълта, че съм единствената, преживяла епизиотомия, както съм 100% сигурна, че не съм единствената, на която са поставили упойка. И за какво време говорим, като става въпрос за леко убождане със спринцовка, което трае 1-2 секунди /това е най-прост лидокаин/? А при шиенето след това аз лично бях все още под въздействието на тази упойка. И никой не ме е питал дали искам или не. Много ясно е, че тези неща ги решава екипа и на момента. Ако все пак съм била някакво изключение, то явно чисто и просто съм щастливка. Пожелавам на всички да имат моето първо раждане /за второто ще разказвам след септември/. И за да избегна доуточняванията по-нататък ще кажа, че раждах в държавна болница, без предварителна уговорка и при абсолютно непознат екип.

# 32
  • Мнения: 1 062
Не твърдя това, че си единствена  Wink и не искам да влизам в спор  Peace. Просто уточних, че не си го мислим, а сме го изпитали. А до колкото аз знам, не се поставя упойка при епизиотомия. Може и да греша, не споря. Така знам аз. А всъщност намесата ми беше за да уточня, че дори и без упойка манипулацията не е толкова страшна колкото си я представяме преди да ни се случи. На мен не са ми слагали упойка, на всички които познавам и се е наложило епизиотомия също. От там съдя, че не е практика. Но и без упойка не е болка за умиране. А всъщност ти изказваш твърдение, към нещо което не си изпитала. При теб е било с обезболяващо така ,че няма как да знаеш колко боли без него  Peace Усеща се рязането но не боли. Още по-малко на фона на цялото изживяване. И наистина причината да не боли е изтръпването на тъканите.

# 33
  • Мнения: 2 755
Аз съм с епизотомия и за мен това е най голямата болка. Доста време след това боли ходенето в тоалетна, не можех да сядам около 2 седмици. Не мисля, че при всеки на когото е направена е имало нужда. Понякога го правят за лекарско удобство. Моята лекарка бързаше защото аз бях 4 раждане до обяд.  Бях с епидурална упойка и усещах всяко боодване и всеки шев. Нищо не ми беше изтръпнало.

# 34
  • Мнения: 1 671
По принцип епизиотомията се прави без упойка на върха на една контракция. Това е, което знам от близка акушерка. На мен така ми я направи. Наистина режат с ножица. Много беше странно усещането - видях я, че взима ножицата, знаех какво следва, усетих как реже, но не усетих никаква болка (само ми извика силно да напъна в този момент). Главата на бебето притиска някакви нерви и прави мястото безчувствено. Упойката често подува мястото. Първото ми усещане след това беше за безкрайно облекчение и сложиха на корема ми една малка ревяща топка.  Laughing
Не знам доколко е вярно написаното от Николета, но наистина при второто ми раждане без епизиотомия се разкъсах точно към перинеума ( Слава Богу съвсем малко и само кожа!) и болеше повечко. На всичкото отгоре настоях за упойка като ме шият, пък тя ме поду и от това също болеше. Епизиотомията по-малко болеше от това разкъсване, пък и беше на по-поносимо място - към крака. Трети път като раждам мисля да се пазаря да ме срежат пак Embarassed, макар че едва ли ще се навият да го направят просто така без нужда.

# 35
  • Мнения: 518
Благодаря ви! Стана ми ясно, че страха от манипулацията е по-голям от самата нея, но сега започвам да се страхувам, че няма да ми я направят. Нали е по преценка на екипа, ако преценят, че няма нужда и сгрешат? Най-добре е да не мисля за това и спокойно да чакам момента - каквото стане - това!!!

# 36
  • Мнения: 752
karrita, нали не си мислиш, че са ти резнали самия таз / като казваш, че е тесен/? Прави се малък външен разрез. При тесен таз, доколкото знам се пристъпва към секцио. И освен това само kklara е споменала, че самата процедура се извършва след поставяне на местна упойка. Не си мислете, че от болките всичко ви е претръпнало и няма да усетите рязането. Към авторката - няма нищо страшно. Не се притеснявай. Най- вероятно няма и да разбереш какво точно се случва по време на самото раждане.
Абе верно съм руса, ама от време на време ми прокарзат кестеняви корени.... Та имам капчица мозъм и това за таза ми е ясно. Просто късно установиха тесния ми таз, раждането беше ужасно дълго, болезнено, бебето тръгваше да излиза и се връщаше пак и почти бяха решили да ми правят секцио, когато първия път се разцепих. И двата пъти съм раждала без никаква упойка и двата пъти съм сигурна, че разкъсването и рязането въобще не болят, ама въобще. После ме шиха с упойка.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 555
Не е толкова лошо. На мен ми направиха епизиотомия. Прави се на върха на някоя конракция, даже може и да не усетиш. Главата на бебка беше доста големичка, така че или щях да се измъча и да имам много разкъсвания или щяха да ми направят епизиотомия. На мен лично втория вариант повече ми допада.  Mr. Green Много бързо зарасна, няма нито белег, нито може да се разбере по някакъв начин, че са ми прави епизиотомия.  Peace Пък и както е разказала evelinar - веднага след това последва голямо облекчение и след малко бебка изплака.  Heart Eyes

Сега прочетох, че те е страх дали няма да те подмине процедурата. Спокойно, почти на всички правят.  Peace

Леко раждане!  Hug

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Не бих го нарекла касапница, а просто интервенция, която спестява големи разкъсвания, разкъсани ръбове и какво ли още не. Не е задължителна процедура. Ако се наложи - изобщо не боли самото срязване, уверявам те от личен опит, колкото и да не ти се вярва. Шитото зараства и минава. Има при сексът известно време известен дискомфорт, но не мисля, че това трябва да ти е водещо. Спокойно  Simple Smile
  Peace Напълно съм съгласна с Блонди. Аз също родих с епизиотомия и не усетих болка. Относно секса - независимо как е родила една жена - с епизиотомия или без, нормално или секцио, в началото винаги съществува известен дискомфорт по време на секс, който по скоро се дължи на неприятното усещане на сухота във влагалището, отколкото на самия шев. Естествено всяко правило си има изключения и дано ти да си от тях  Wink. Леко раждане и спокойно, всичко ще е наред  Hug

# 39
  • Мнения: 9 973
аз писах,че 8м. ме боли по време на секс,но не епизиотомията,а влагалището(имам безброй шевове),много съм се стеснила след шиенето Mr. Green

# 40
  • Мнения: 2 022
Имам три раждания - първите две с епизиотомия, а последното - без. Напоследък лекарите предпочитат да направят епизиотомия или по-точно перинеотомия - малък разрез от отвора на влагалището назад по посока на ануса. Така се избягват разкъсвания, които зарастват по-трудно от гладък разрез, а пък многат да бъдат и много повече на брой. По време на самото рязане болка не се усеща, а след това боли при сядане. При мен това продължи около 10 дена, а конците бяха от този тип, дето не се махат, а се абсорбират от организма. След около месец бях абсолютно готова за секс и нямаше болка. Много зависи и от самия лекар, защото последния път минах без рязане - лекарката каза, че две епизотомии ми стигат. Явно не всичко зависи от това колко голямо е бебето, защото бебка се роди точно толкова голяма, колкото и по-малкия й батко.

Така че не се протеснявай излишно. Дори да ти се наложи епизотомия, не е болка за умиране. Ще видиш, че всичко ще бъде наред.

Успех и леко раждане на едно здраво и сладко бебче.
   bouquet

# 41
  • Мнения: 27 524
Просто късно установиха тесния ми таз, раждането беше ужасно дълго, болезнено, бебето тръгваше да излиза и се връщаше пак и почти бяха решили да ми правят секцио, когато първия път се разцепих.

Всичко което описваш е грешка на докторите. И наша приятелка така с първото си раждане - бебето се люшка напред назад и нищо. За да излезе - тя разцепена чак по вътрешната страна на бедрата си, бебето - счупиха му рамото, за да излезе. Докторско недоглеждане. Сега пак е бременна и тук веднага забелязах всичко и още от първия месец й е назначено секцио. Явно и при теб така. Тесният таз определено си е предпоставка за секцио. Но епизиотомията е нещо друго.  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 671
По въпроса за таза - и моят е много тесен, чак за секцио, но първото ми раждане беше 2-3 часа, а второто - час и половина  Wink. Голямо значение има и големината на бебето.
il84 , когато дойде моментът да напъваш се опитай максимално да слушаш акушерката (всъщност тя води раждането, доктор се намесва при усложнения). Вторият път се разкъсах, не защото не беше преценила правилно, а защото не я слушах. Всъщност второто ми раждане стана много скоростно, водите изтекоха докато бях права и главичката започна да прорязва, спомням си само как си сложи ръкавица и придържаше главата, за да не родя бебето права. През цялото това време си спомням гласа на доктора - "Ама как така ражда? Не може да ражда" и т.н., много късно чух акушерката вече да крещи да спра да напъвам, но беше късно. Може би ако не беше такава суматоха щях да чуя нейния глас, тя после ми каза, че на няколко пъти ми е викала докато я чуя. Ама и то беше голямо преживяване - в 7.30 отидох в болницата с леки болки (мъжа ми тръгваше за работа и да не го връщам после), имах 3 см разкритие. В 8 ме качиха в РЗ, записаха тоновете, подписах документите и ме пуснаха да се разхождам, в 9.07 малката изплака. Пожелавам ти такова раждане.
Между другото, и след двете раждания лежах само 2 часа в следродилна докато беше задължително да лежа, после веднага ставах и хуквах по коридорите, чак ми се чудеха. Родих в 9 часа, а в 11.30 пиех сокче в барчето с майка и татко (бях накърмила бебето и то спеше), а следобед приятелките ми не можеха да повярват, че същия ден съм родила.

# 43
  • Мнения: 730
От изтичането на водите до появата на бебчо минаха 16 часа. Имах страшно болезнени контракции, но разкритието ставаше бавно. Много се изтормозих, сложиха ми система и след 10 мин. родих с епизиотомия / 6 вътрешни и толкова външни/. След една седмица, в която не можех да седна въобще, ми махнаха конците. После се възстанових, но много бавно.

# 44
  • Мнения: 9 814
Първо, не мисля, че епизотомията е касапница , и второ, всичко зависи от хода на раждането.

Общи условия

Активация на акаунт