епизиотомия

  • 14 295
  • 70
  •   1
Отговори
  • Мнения: 518
Здравейте!Четох тука из форумчето за тази епизиотомия и ми се струва много гадно нещо. Предстой ми раждане към средата на юни и бях решила да раждам естествено, ама ми се иска да не ме клъцнат отдолу, та въпроса ми е има ли мами тука, които да са се разминали с това и възможно ли е въобще да не се стига до тази касапница? Предварително се извинявам, ако въпроса ми ви се струва тъп, ама много се наплаших, а и не ми се иска после да боли при секс - четох и за това Embarassed

# 1
  • Мнения: 999
Не при всички се прилага. Мисля че преценяват в процеса на раждане. И двата пъти раждах нормално със епизиотомия. Предпочитам така вместо да се разкъсам на повече места. По време на секс не се усеща нищо и не боли, не знам къде си го чела. Разбира се трябва да се изчака известно време.

# 2
  • Мнения: 518
тука във форума го четох. Преди малко даже и някак не ми хареса - някой жени споделят, че ги е боляло цяла година #Crazy #Crazy

# 3
  • София
  • Мнения: 1 833
Другия вариант е касапницата да е на корема  и матката ти . Така че - имаш избор Mr. Green
Не, сериозно по въпроса ти. Преди да родя се страхувах най - много от епизиотомията и от катетър, за съжаление и двете неща ми се наложи да ми ги направят, но не е чак толкова страшно, колкото си го представяш. Шевовете болят после наисина - все пак е рана, но пък и със секцио да си пак имаш шевове, които болят и то доста (това го знам от мои познати родили секцио). Така че, недей да си мислиш за това как ще те "цепнат". Мисли си за времето, в което с бебето ще сте заедно. Пък ако се наложи да го направят, в момента на раждането няма да ти е до това да го мислиш колко е гадно и колко не е.
По време на секса след зарастване на раната не боли. Ако не изчакаш достатъчно -естествено, че ще боли.

# 4
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
Не се притеснявай. Няма по-хубаво от естественото раждане и не при всички се налага епизиотомия. Налага се ако бебето е прекалено голямо, както беше при мен. Боли известно време, но минава. Не съм чакал определено цяла година.


Горе главата!

# 5
  • Мнения: 391
Аз раждах нормално без епизио. Ако се наложи ти правят, но се съмнявам че усещаш нещо а и както казва zorimimi по-добре така отколкото да се разкъсаш на повече места. В повечето случаи зараства бързо ако има добра хигиена-това е лигавица и там зараства по-бързо от другаде. Разбира се има и изключения когато нещата се точат малко по-дълго и се усложнявят. Но не бива да се плашиш, зависи от толкова мн фактори, а и от бебебто също. Препоръчвам ти да родиш нормално и да не сменяш решението си. Леко раждане от мен!

# 6
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
тука във форума го четох. Преди малко даже и някак не ми хареса - някой жени споделят, че ги е боляло цяла година #Crazy #Crazy
Това са инцидентни случай  Wink Епизотомията е нещо нормално ако се "пропусне" има голяма опастност от разкъсвания  Sunglasses

Не се шашкай и впечатлявай от понякога доста крайните мнения/постове по някои теми  Peace



Леко раждане ти желая   bouquet

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Първото ми раждане беше нормално и сепизиотомия,защото бебето беше по-голямо.Сестра ми ражда два пъти нормално-без нито един шев и без епизиотомия .Това е много индивидуално  Peace

# 8
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 321
А, и забравих да кажа - ако се наложи да ти правят епизиотомия, докато раждаш, всичко толкова ти е претръпнало, изтръпнало и т.н., че нищо не се усеща.

# 9
Всъщност много раждали твърдят, че ако се разкъсаш и те зашият боли далеч по-малко от епизоио-то, защото при този начин се разриязват много дълбоки мускули.  Чувала съм, че лекарите често я правят без да те питат. Аз не бих се дала толкова лесно!

# 10
  • Мнения: 750
Аз нямам никакви разкъсвания..и при двете си раждания, нито се е налагало да ме режат! Зависи от много фактори. Това, че други са ги рязали, в никакъв случай не означава, че и при теб така ще стане  Hug Не се шашкай, наслаждавай се на тези мигове.

# 11
  • Мнения: 752
Както и да ти прозвучи, при самото раждане епизиотомията (при мен първия път беше разкъсване, втория на време направена епизиотомия) като усещане ми беше направо приятно. Чувствах облекчение, защото ми беше малко тесен таза и като ме резнаха просто бебето излезе по-лесно. Никаква болка не усетих, а само че ме режат, но не е болка, а просто обекчение. След това дърпа и боли известно време, но нищо страшно не е.

# 12
  • Мнения: 1 671
Не се шашкай, а се радвай на растящото в тебе човече!
Епизиотомия се прави при нужда  Peace. При първото ми раждане се наложи, не усетих нито как акушерката ме сряза, нито после как ме зашиха, раната не ме е боляла, конците не са ме дърпали. Много бързо заздравя, дори сега почти не си личи къде е била. Сексът стана още по-хубав след раждането, пробвахме на 30 ден и не ме е боляло.
Епизиотомията е щадяща процедура. Е, най-добре да се мине без нея, но понякога се налага бебето да се извади по-бързо (в моя случай) или въобще е по-добре да се направи ако акушерката прецени, че е нужна. Може да ти спести разкъсвания (все пак като се реже много по-лесно след това те възстановяват).
Само да ти кажа, че при второто раждане нямаше възможност да ми направят и се разкъсах сама. Имах един външен шев и всеки път щом ставах от леглото - зверски ме болеше. При секс също ме понаболяваше 1-2 пъти.
Като си нагушкаш бебето всичко ще забравиш!
Две деца съм родила нормално и се надявам, че след няколко години и трето дете ще успея да родя нормално. Раждането е лесната част, ела да видиш после като почнете да се гледате и да го мислиш яло ли е, спало ли е, болно ли е....

# 13
  • Мнения: 2 131
Убедена съм, че шевовете от секциото болят много повече от шевовете на епизиотомията. Макар да съм раждала нормално. Имах 10 шева.
Преди раждането ме беше страх и мен най-много от рязане и шиене. Е, оказа се, че не е чак толкова страшно рязането, въобще не усетих. Вярно, че после ме шиха с пълна упойка, но мисля, че и да не е така, не е страшно.
Със сигурност епизиотомията е по-добрият вариант, отколкото сама да се разкъсаш, защото процесът е в някаква степен контролиран.
Пък и наистина няма гаранция, че ще има епизиотомия при теб.
Леко раждане!

# 14
  • Мнения: 518
Поуспокоихте ме малко! Сега ми остава само да се моля и надявам, че ще имам късмет да не ме накълцат Praynig Laughing

# 15
  • Мнения: 3 929
Честно да ти кажа, мен повече ме беше страх от епизотомията, отколкото от самото раждане. А всъщност, никак не е страшно, нито болезнено. Ако трябва да бъда по-описателна, когато раждаш, така си изтръпнала отдолу от напъните, че епизотомията изобщо не я усещаш.
Доколкото знам, правят я винаги, без да питат. Даже май не е въпрос на преценка, дали имаш нужда, а презастраховане.
Секс така или иначе не е желателно да правиш известно време, докато се възстановиш. Ако са ти правили епизотомия, ще изчакаш да паднат конците от шевовете, а и да свършат лохиите.
Ама изобщо не се страхувай!
Аз не разбрах, че ми правят епизотомия, докато не погледнах акушерката при последния напън. Имах много вътрешни и външни шевове и се възстанових за месец. Изобщо не ме е боляло при секс. Самото притеснение е по-голямо от това наистина да имаш основание за притеснение.

# 16
  • Мнения: 752
И понеже съм преживяла и разкъсване и епизиотомия, по-добре е да те резнат. Болка няма и при двете, но при разкъсването после остава дебел белег, при епизиотомията  - не, все едно не си рязана.
Желая ти леко раждане!

# 17
  • Мнения: 367
Слага се упойка,ако се налага да се направи.Ако всичко е както трябва няма да усетиш!Наистина е страшно като си го представиш,но е е чак така,ако ти е свестен водещия раждането Wink
Епизиотомия се налага,ако има опасност от скъсване на тъканите .Те се късат неконтролируемо и може да се доведат до неприятни усложнения,а с епизиотомията всичко това се избягва(поне в голям процент). При едно Секцио се режат толкова много тъкани и естествено възстановяването е по-дълго както и болката!

Не се плаши-колко са минали по този път,а едно време не са ги и обезболявали и пак са издържали и не се оплакват!!!
Лека бременност и не мисли за това,че съвсем ще се "омагьосаш"

# 18
  • София
  • Мнения: 2 734
Божеее,кой ви е излъгал,че епизиотомията е касапница,болезнена и незнам какво си?Секциото напр. е много по-голяма касапница.Епизиотомията е малък разрез,за да се разшири отвора за преминаване на бебето и да те предпази от разкъсване.Прави се точно когато бебето излиза и сред другите силни усещания рязването избщо не се усеща.После те шият с упойка.Раната зараства най-много за седмица,за разлика от разкъсванията,ако не е направена епизиотомия.Няма нищо страшно,не се шашкай!
Напълно възможно е да родиш и без нито един шев,зависи от еластичността на тъканите ти.Познавам много жени,родили нормално,при които не се е налагала епизиотомия.

# 19
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
И двата пъти родих без епизиотомия !
Леко раждане !!! Hug

# 20
  • Мнения: 999
тука във форума го четох. Преди малко даже и някак не ми хареса - някой жени споделят, че ги е боляло цяла година #Crazy #Crazy
И аз го прочетох след като писах по твоята тема. Simple Smile
Както вече писах при мен нямаше проблеми, всеки си е различен.
Ти си се отпусни сега и не се притеснявай за такива неща.

# 21
  • Мнения: 1 062
Не се притеснявай за тези неща. Не се знае дали изобщо ще се наложи. Епизиотомията се прави винаги в момент на контракция или напън, а освен това самият разрез не е голям и става точно за част от секундата. Прави се с ножица не със скалпел и затова става много бързо, а и след напъните всичко ти е изтръпнало и няма кой знае каква болка.

# 22
  • Мнения: 512
Аз и двата пъти родих с епизиотомия. Няма от какво да се плашиш, това е доста по-добрият вариант от това да получиш разкъсвания на няколко места.
След първата епизиотомия се възтанових доста бързо, след втората - не чак толкова.
Всичко е много индивидуално, разбира се - при теб може изобщо да не се налагат такива процедури (лекарят ще прецени най-добре).
Пожелавам ти леко раждане и хубаво и здраво бебе. baby  Hug
 

# 23
  • Мнения: 1 674
А, и забравих да кажа - ако се наложи да ти правят епизиотомия, докато раждаш, всичко толкова ти е претръпнало, изтръпнало и т.н., че нищо не се усеща.
И аз нищо не усетих.Леко раждане

# 24
  • Мнения: 27 524
Не бих го нарекла касапница, а просто интервенция, която спестява големи разкъсвания, разкъсани ръбове и какво ли още не. Не е задължителна процедура. Ако се наложи - изобщо не боли самото срязване, уверявам те от личен опит, колкото и да не ти се вярва. Шитото зараства и минава. Има при сексът известно време известен дискомфорт, но не мисля, че това трябва да ти е водещо. Спокойно  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 94
Аз родих на 01.05. т.е. преди 15 дни. Имам 3 външни и 4 вътрешни шева. Единственото което усештам вече е леко опъване понякога. Не ме е боляло кой знае колко много преди това.
Леко раждане и не се притеснявай Peace

# 26
  • Мнения: 9 776
karrita, нали не си мислиш, че са ти резнали самия таз / като казваш, че е тесен/? Прави се малък външен разрез. При тесен таз, доколкото знам се пристъпва към секцио. И освен това само kklara е споменала, че самата процедура се извършва след поставяне на местна упойка. Не си мислете, че от болките всичко ви е претръпнало и няма да усетите рязането. Към авторката - няма нищо страшно. Не се притеснявай. Най- вероятно няма и да разбереш какво точно се случва по време на самото раждане.

# 27
  • Мнения: 12
Всъщност много раждали твърдят, че ако се разкъсаш и те зашият боли далеч по-малко от епизоио-то, защото при този начин се разриязват много дълбоки мускули.  Чувала съм, че лекарите често я правят без да те питат. Аз не бих се дала толкова лесно!
Вярно е, че я правят без да те питат по тяхна преценка, но е много по-добре от това да се разкъсаш сама.
Разреза при епизиотомията се прави към крака, и после когато се зашие зараства много по-лесно, за разлика от разкъсването, което прилича на раздран плат и се цепиш към ануса.
Представи си как се шие плат, който е отрязан с ножица и такъв който е съдран.

Аз лично се разкъсах и май ми бяха зашили и някакъв нерв и около месец не можех да си седна на д......., а после като седнех да кърмя и не ме свърташе на едно място.
Минава, но не чак толкова бързо.
Така че не се притеснявай от епизиотонията за предпочитане е пред другия вариант.

# 28
  • Мнения: 1 062
karrita, нали не си мислиш, че са ти резнали самия таз / като казваш, че е тесен/? Прави се малък външен разрез. При тесен таз, доколкото знам се пристъпва към секцио. И освен това само kklara е споменала, че самата процедура се извършва след поставяне на местна упойка. Не си мислете, че от болките всичко ви е претръпнало и няма да усетите рязането. Към авторката - няма нищо страшно. Не се притеснявай. Най- вероятно няма и да разбереш какво точно се случва по време на самото раждане.

Определено тези, които изказваме мнение, не си го мислим а сме го преживели. Не винаги се слага упойка. Обикновено решението за епизиотомия се взима на момента според ситуацията и често се налага спешно да се направи разреза. Никога не е планувано. Няма време за упойки, а и не са нужни. При шиенето - да, с упойка се прави, но дори и тогава ако се започне веднага след раждането и шевовете не са много може да се мине без нея.

# 29
Епизиотомията е желателна, бебето притиска нервите и изобщо не боли. Разбира се, болките идват след това, но не може да се сравнява с операция в никакъв случай. Няма страшно  Peace

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 289
Първия път родих с епизиотомия. Но така ме бяха срязали, че 2 месеца не си усещах нищо отдолу. Имах много, много шевове... Болката при секс- нормално, няма да започнеш да се сексиш още с излизането си от родилното.
Аз усещах придърпване на мястото на шевовете почти докато родя втори път, т.е. почти 5 години.
Казвам това не за да плаша авторката, а да разбере колко индивидуално е всичко и че няма смисъл от умуване сега. Леко раждане, важното е да родиш здраво бебе, другото са бели кахъри.

# 31
  • Мнения: 9 776
mile vale, далеч съм от мисълта, че съм единствената, преживяла епизиотомия, както съм 100% сигурна, че не съм единствената, на която са поставили упойка. И за какво време говорим, като става въпрос за леко убождане със спринцовка, което трае 1-2 секунди /това е най-прост лидокаин/? А при шиенето след това аз лично бях все още под въздействието на тази упойка. И никой не ме е питал дали искам или не. Много ясно е, че тези неща ги решава екипа и на момента. Ако все пак съм била някакво изключение, то явно чисто и просто съм щастливка. Пожелавам на всички да имат моето първо раждане /за второто ще разказвам след септември/. И за да избегна доуточняванията по-нататък ще кажа, че раждах в държавна болница, без предварителна уговорка и при абсолютно непознат екип.

# 32
  • Мнения: 1 062
Не твърдя това, че си единствена  Wink и не искам да влизам в спор  Peace. Просто уточних, че не си го мислим, а сме го изпитали. А до колкото аз знам, не се поставя упойка при епизиотомия. Може и да греша, не споря. Така знам аз. А всъщност намесата ми беше за да уточня, че дори и без упойка манипулацията не е толкова страшна колкото си я представяме преди да ни се случи. На мен не са ми слагали упойка, на всички които познавам и се е наложило епизиотомия също. От там съдя, че не е практика. Но и без упойка не е болка за умиране. А всъщност ти изказваш твърдение, към нещо което не си изпитала. При теб е било с обезболяващо така ,че няма как да знаеш колко боли без него  Peace Усеща се рязането но не боли. Още по-малко на фона на цялото изживяване. И наистина причината да не боли е изтръпването на тъканите.

# 33
  • Мнения: 2 755
Аз съм с епизотомия и за мен това е най голямата болка. Доста време след това боли ходенето в тоалетна, не можех да сядам около 2 седмици. Не мисля, че при всеки на когото е направена е имало нужда. Понякога го правят за лекарско удобство. Моята лекарка бързаше защото аз бях 4 раждане до обяд.  Бях с епидурална упойка и усещах всяко боодване и всеки шев. Нищо не ми беше изтръпнало.

# 34
  • Мнения: 1 671
По принцип епизиотомията се прави без упойка на върха на една контракция. Това е, което знам от близка акушерка. На мен така ми я направи. Наистина режат с ножица. Много беше странно усещането - видях я, че взима ножицата, знаех какво следва, усетих как реже, но не усетих никаква болка (само ми извика силно да напъна в този момент). Главата на бебето притиска някакви нерви и прави мястото безчувствено. Упойката често подува мястото. Първото ми усещане след това беше за безкрайно облекчение и сложиха на корема ми една малка ревяща топка.  Laughing
Не знам доколко е вярно написаното от Николета, но наистина при второто ми раждане без епизиотомия се разкъсах точно към перинеума ( Слава Богу съвсем малко и само кожа!) и болеше повечко. На всичкото отгоре настоях за упойка като ме шият, пък тя ме поду и от това също болеше. Епизиотомията по-малко болеше от това разкъсване, пък и беше на по-поносимо място - към крака. Трети път като раждам мисля да се пазаря да ме срежат пак Embarassed, макар че едва ли ще се навият да го направят просто така без нужда.

# 35
  • Мнения: 518
Благодаря ви! Стана ми ясно, че страха от манипулацията е по-голям от самата нея, но сега започвам да се страхувам, че няма да ми я направят. Нали е по преценка на екипа, ако преценят, че няма нужда и сгрешат? Най-добре е да не мисля за това и спокойно да чакам момента - каквото стане - това!!!

# 36
  • Мнения: 752
karrita, нали не си мислиш, че са ти резнали самия таз / като казваш, че е тесен/? Прави се малък външен разрез. При тесен таз, доколкото знам се пристъпва към секцио. И освен това само kklara е споменала, че самата процедура се извършва след поставяне на местна упойка. Не си мислете, че от болките всичко ви е претръпнало и няма да усетите рязането. Към авторката - няма нищо страшно. Не се притеснявай. Най- вероятно няма и да разбереш какво точно се случва по време на самото раждане.
Абе верно съм руса, ама от време на време ми прокарзат кестеняви корени.... Та имам капчица мозъм и това за таза ми е ясно. Просто късно установиха тесния ми таз, раждането беше ужасно дълго, болезнено, бебето тръгваше да излиза и се връщаше пак и почти бяха решили да ми правят секцио, когато първия път се разцепих. И двата пъти съм раждала без никаква упойка и двата пъти съм сигурна, че разкъсването и рязането въобще не болят, ама въобще. После ме шиха с упойка.

# 37
  • София
  • Мнения: 1 555
Не е толкова лошо. На мен ми направиха епизиотомия. Прави се на върха на някоя конракция, даже може и да не усетиш. Главата на бебка беше доста големичка, така че или щях да се измъча и да имам много разкъсвания или щяха да ми направят епизиотомия. На мен лично втория вариант повече ми допада.  Mr. Green Много бързо зарасна, няма нито белег, нито може да се разбере по някакъв начин, че са ми прави епизиотомия.  Peace Пък и както е разказала evelinar - веднага след това последва голямо облекчение и след малко бебка изплака.  Heart Eyes

Сега прочетох, че те е страх дали няма да те подмине процедурата. Спокойно, почти на всички правят.  Peace

Леко раждане!  Hug

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Не бих го нарекла касапница, а просто интервенция, която спестява големи разкъсвания, разкъсани ръбове и какво ли още не. Не е задължителна процедура. Ако се наложи - изобщо не боли самото срязване, уверявам те от личен опит, колкото и да не ти се вярва. Шитото зараства и минава. Има при сексът известно време известен дискомфорт, но не мисля, че това трябва да ти е водещо. Спокойно  Simple Smile
  Peace Напълно съм съгласна с Блонди. Аз също родих с епизиотомия и не усетих болка. Относно секса - независимо как е родила една жена - с епизиотомия или без, нормално или секцио, в началото винаги съществува известен дискомфорт по време на секс, който по скоро се дължи на неприятното усещане на сухота във влагалището, отколкото на самия шев. Естествено всяко правило си има изключения и дано ти да си от тях  Wink. Леко раждане и спокойно, всичко ще е наред  Hug

# 39
  • Мнения: 9 973
аз писах,че 8м. ме боли по време на секс,но не епизиотомията,а влагалището(имам безброй шевове),много съм се стеснила след шиенето Mr. Green

# 40
  • Мнения: 2 022
Имам три раждания - първите две с епизиотомия, а последното - без. Напоследък лекарите предпочитат да направят епизиотомия или по-точно перинеотомия - малък разрез от отвора на влагалището назад по посока на ануса. Така се избягват разкъсвания, които зарастват по-трудно от гладък разрез, а пък многат да бъдат и много повече на брой. По време на самото рязане болка не се усеща, а след това боли при сядане. При мен това продължи около 10 дена, а конците бяха от този тип, дето не се махат, а се абсорбират от организма. След около месец бях абсолютно готова за секс и нямаше болка. Много зависи и от самия лекар, защото последния път минах без рязане - лекарката каза, че две епизотомии ми стигат. Явно не всичко зависи от това колко голямо е бебето, защото бебка се роди точно толкова голяма, колкото и по-малкия й батко.

Така че не се протеснявай излишно. Дори да ти се наложи епизотомия, не е болка за умиране. Ще видиш, че всичко ще бъде наред.

Успех и леко раждане на едно здраво и сладко бебче.
   bouquet

# 41
  • Мнения: 27 524
Просто късно установиха тесния ми таз, раждането беше ужасно дълго, болезнено, бебето тръгваше да излиза и се връщаше пак и почти бяха решили да ми правят секцио, когато първия път се разцепих.

Всичко което описваш е грешка на докторите. И наша приятелка така с първото си раждане - бебето се люшка напред назад и нищо. За да излезе - тя разцепена чак по вътрешната страна на бедрата си, бебето - счупиха му рамото, за да излезе. Докторско недоглеждане. Сега пак е бременна и тук веднага забелязах всичко и още от първия месец й е назначено секцио. Явно и при теб така. Тесният таз определено си е предпоставка за секцио. Но епизиотомията е нещо друго.  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 1 671
По въпроса за таза - и моят е много тесен, чак за секцио, но първото ми раждане беше 2-3 часа, а второто - час и половина  Wink. Голямо значение има и големината на бебето.
il84 , когато дойде моментът да напъваш се опитай максимално да слушаш акушерката (всъщност тя води раждането, доктор се намесва при усложнения). Вторият път се разкъсах, не защото не беше преценила правилно, а защото не я слушах. Всъщност второто ми раждане стана много скоростно, водите изтекоха докато бях права и главичката започна да прорязва, спомням си само как си сложи ръкавица и придържаше главата, за да не родя бебето права. През цялото това време си спомням гласа на доктора - "Ама как така ражда? Не може да ражда" и т.н., много късно чух акушерката вече да крещи да спра да напъвам, но беше късно. Може би ако не беше такава суматоха щях да чуя нейния глас, тя после ми каза, че на няколко пъти ми е викала докато я чуя. Ама и то беше голямо преживяване - в 7.30 отидох в болницата с леки болки (мъжа ми тръгваше за работа и да не го връщам после), имах 3 см разкритие. В 8 ме качиха в РЗ, записаха тоновете, подписах документите и ме пуснаха да се разхождам, в 9.07 малката изплака. Пожелавам ти такова раждане.
Между другото, и след двете раждания лежах само 2 часа в следродилна докато беше задължително да лежа, после веднага ставах и хуквах по коридорите, чак ми се чудеха. Родих в 9 часа, а в 11.30 пиех сокче в барчето с майка и татко (бях накърмила бебето и то спеше), а следобед приятелките ми не можеха да повярват, че същия ден съм родила.

# 43
  • Мнения: 730
От изтичането на водите до появата на бебчо минаха 16 часа. Имах страшно болезнени контракции, но разкритието ставаше бавно. Много се изтормозих, сложиха ми система и след 10 мин. родих с епизиотомия / 6 вътрешни и толкова външни/. След една седмица, в която не можех да седна въобще, ми махнаха конците. После се възстанових, но много бавно.

# 44
  • Мнения: 9 814
Първо, не мисля, че епизотомията е касапница , и второ, всичко зависи от хода на раждането.

# 45
  • Мнения: 752
Всичко което описваш е грешка на докторите. И наша приятелка така с първото си раждане - бебето се люшка напред назад и нищо. За да излезе - тя разцепена чак по вътрешната страна на бедрата си, бебето - счупиха му рамото, за да излезе. Докторско недоглеждане. Сега пак е бременна и тук веднага забелязах всичко и още от първия месец й е назначено секцио. Явно и при теб така. Тесният таз определено си е предпоставка за секцио. Но епизиотомията е нещо друго.  Simple Smile
Не доглеждане си беше. Но все пак бебето излезе по нормален път - не съм раждала секцио и слава богу бебето си беше наред. Два пъти ме преглеждаха преди да родя за тесен таз, но решиха, че все пак ще успея нормално. Успях, родих много трудно, но родих нормално, първия път се разцепих. Когато забременях втори път, разказах за първото си раждане, но казаха, че щом веднъж е излязло от долу, пак ще излезе от там. така и стана и втория път родих нормално, пак трудно, но този път ме резнаха преди да се разцепя сама. Въпреки болките и трудното раждане не съжалявам, че родих нормално. Дано сега са станали по-ясни моите обяснения, че ми е е малко по-разхвърляна мисълта.  Simple Smile

# 46
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


        LaughingТи, ако вярваш на всичко писано в този форум, нито ще забременееш, нито ще родиш Simple Smile

Аз пък още се радвам на потребителката която писа, че при преглед за разкритие юмрука на доктора потъва в жената Joy

 Направиха ми епизотомия, но в никакъв случай не е било касапница.И това, че боли цяла година сигурно е индивидуално.Болките от всичко ми бяха около 15-20 дни.Но да си призная е по-добре да ме боли, отколкото да сърби като зараства всичко шито.

# 47
  • Мнения: 1 671
        LaughingТи, ако вярваш на всичко писано в този форум, нито ще забременееш, нито ще родиш Simple Smile

Аз пък още се радвам на потребителката която писа, че при преглед за разкритие юмрука на доктора потъва в жената Joy

Ох, това е за Топ 10. Това за юмрука и мен ме потресе  Joy. Аз пък още помня една потребителка, която си беше видяла разкритието с огледалце в 8 месец  Joy
Ето тази тема ще е много полезна за бъдещите родилки:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=122253.0

# 48
  • София
  • Мнения: 1 524
Няма нищо страшно, в повечето случай те предпазват от повече разкъсвания. Кофти е след това със сядането, но и това се забравя.
Но ще запомня със сигурност как стоях на коленца пред компютъра  Joy Joy Joy

# 49
  • Мнения: 165
И при мен се наложи епизиотомия - не ме е боляло цяла година  Naughty! Два месеца беше зорът при мен.

# 50
  • Мнения: 903
Има много написани неща за епизиотомията и да ти кажа при всеки е различно. Според мен това не е касапница, но все пак зависи колко е голямо бебето. Аз раждах нормално и без упойка, но ме резнаха, защото главата не минаваше. Имах три външни и един вътрешен шев и не ме боли при секс, а една приятелка беше с 13 външни шева и пак си стана на 2 час и нямаше проблем. Напълно те разбирам, че си уплашена, и аз бях, но когато започне раждането всичко минава и съм сигурна, че всичко ще мине ОК.
Пожелавам ти леко раждане и здраво бебече на финала   bouquet

# 51
  • Мнения: 12
Убедена съм, че шевовете от секциото болят много повече от шевовете на епизиотомията. Макар да съм раждала нормално. Имах 10 шева.
Преди раждането ме беше страх и мен най-много от рязане и шиене. Е, оказа се, че не е чак толкова страшно рязането, въобще не усетих. Вярно, че после ме шиха с пълна упойка, но мисля, че и да не е така, не е страшно.
Със сигурност епизиотомията е по-добрият вариант, отколкото сама да се разкъсаш, защото процесът е в някаква степен контролиран.
Пък и наистина няма гаранция, че ще има епизиотомия при теб.
Леко раждане!
Започвам да се съмнявам, че шевовете при епизио болят по малко. В една друга тема от форума една мама питаше секцио или нормално раждане, след като при първото "нормално" раждане шевовете от епизиото не хванали, получила инфекция и т.н. лежала един месец в болницата в изолация. Та там нямаше други мнения освен "много съм доволна, ако раждам пак,пак ще е със секцио, на третия ден нищо вече не боли". Нямаше такива дето по месец два не могат да седнат. Май възстановяването след секцио е по-бързо въпреки, че е операция.
Моите приятелки по една или друга причина родиха секцио и нямаха никакви, ама никакви проблеми. Всички преживелици по форумите са след нормално раждане.

# 52
  • Мнения: 1 062
Не е така както мислиш. Когато пуснеш тема за епизиотомия обикновено се включват майки преживяли я. Ако пуснеш тема за секцио там естествено ще се включат такива майки родили по този начин. А за това, колко по лесно зарастват шевовете от секциото пред тези от епизиотомията, не мисля, че въобще може да се коментира. Според мен не е така. Не са много майките, които са преживели нормално раждане с епизиотомия и след това секцио за да може да се направи сравнение. А усложнения винаги може да има и при двете. Не искам да ти пускам теми за усложнения след секцио, защото в момента не си в подходящо състояние за да четеш подобни неща. А риска да се наложи епизиотоми изобщо, ама изобщо не е предпоставка да избереш секциото. Аз имам две нормални раждания, първото с епизиотомия и много тежко + една гинекологична операция подобна на секцио. Е, ако имам трето дете ще родя нормално. Направи си сама изводите.

Последна редакция: пт, 16 май 2008, 13:10 от mile_vale

# 53
  • Мнения: 14 133
Няма нищо страшно. Аз нищо не усетих.  Нямах и почти никакви проблеми със сядането. Наболява ме само, докато ми махнат външните конци, т.е. около седмица.

# 54
  • Мнения: 798
Здравей!
И аз исках да родя нормално без епизотомия, но в процеса на раждане се наложи. След това ме боля силно около седмица и още една докато окончателно ми мина. Все пак не знам дали от епизотомията или от самото раждане. Може би при разкъсване щеше по-дълго да ме боли.
Това, което разбрах за себе си е, че епизотомията все по-често се налага, тъй като в днешния живот все повече се обездвижваме. Има специални упражнения за разтягане на влагалищния мускул, които уви все забравях да правя. Телата ни не са достатъчно подготвени, но ако обърнем повече внимание на това - мисля че може да се случи и наистина съвсем нормално.
ПП. Сега чакам второ дете, но все още не съм почнала упражненията  Embarassed Confused Rolling Eyes

# 55
  • Мнения: 1 671
Както вече коментирахме - във форума могат да се прочетат много неща, много от тях не са подходящи и за бъдещи майки!
Все пак съм на мнение, че с епизиотомия или без, с разкъсвания или без, с раждането на детето всичко се забравя. Две деца съм родила нормално и изхождам от моя опит. Можеше да ми направят секцио (по мед. показания), но се радвам, че екипът се нагърби с това да води нормално раждане, вместо да ме оперират. С много майки съм говорила - раждали и по двата начина и почти всички са категорични, че предпочитат нормалното раждане. Невероятно е усещането да прегърнеш веднага бебето си, да го кърмиш моментално след раждането, да го сложат 2 часа след това до теб в креватчето. И двата пъти съм имала шевове и те не са ме спирали още на втория час да съм в състояние да се грижа за моето дете, даже както написах - след епизиотомията въобще не са ме е боляли. За третото дете въобще не се замислям как бих родила - стига лекарите да позволят да го направя.
Пожелавам ти раждане леко като моите, скоро ще прегърнеш своето детенце и ще бъдеш най-щастливата жена. Не мисли за болките, природата си знае работата, всичко минава и заминава, мисли си за малкото човече, което скоро ще държиш в ръцете си!

# 56
  • Мнения: 1 004
Първия път ме резнаха, втория не, и затова се цепнах по перинеума, което боли по-малко като зараства, но пък е 100 пъти по-опасно. Ако ти сложат месна упойка отдолу  изобщо няма да усетиш че те цепват. При мен беше така и втория път дълбоко съжалявах че никой не си направи труда да ми направи такова и че аз не си исках.

# 57
  • Мнения: 3 016
И аз раждах с епизиотомия. Първият път беше по -болезнено ,но вторият път се възстанових за часове и шевовете изобщо не ме боляха .Зависи и от доктора много .Първият път  явно доктора ме беше стегнал много с конците и плюс това не бяха такива които сами падат за разлика от втория  път.

# 58
  • София
  • Мнения: 6 268
И аз съм с епизиотомия, бебето беше голямо, с къса увита пъпна връв. Не разбрах изобщо кога са ме резнали. Но мисля, че епизиотомията е за предпочитане, отколкото да се разкъсаш сама.  Доколкото знам се прави от лекарите, преценявайки на място дали трябва или не, т.е. не те питат искаш ли или не (то в този момент, честно казано и да са ме питали, едвали съм могла да дам адекватен отговор). Шевовете ме боляха много само първите няколко дена.

Иначе, ако говориш, че някой мами ги е боляло по една година, да не става дума за секса? Защото аз съм така, ама не ми се струва, че е от епизиотомията.
А и като се замислиш секциото е "пет слоясе режат, после пет слоя се шият", така ми обесни лекаря, който ме изражда и беше категоричен да раждам естествено (не че аз исках секцио де, че ме беше страх повече от естественото раждане  Rolling Eyes )

Леко раждане и здраво бебче, не се страхувай, наистина после се забравя всичко лошо като видиш бебчето  Hug

# 59
  • Мнения: 222
ЕЕЕЕЕЕхххххххх, тази епизотомия. Нищо, нищо страшно. Аз изобщо не съжалявам. В противен случай такива разкъсвания щях да имам, че не ми се мисли. Разминах се само с вътрешни.

# 60
  • Мнения: 2 818
Епизиотомията я правят, защото после по-лесно се шие, а не защото за жената е по-добре. Уви твърде често се прави без да има нужда.
Иначе боли първите месеци, после е просто по-чувствително, а след време забравяш за нея.
Първото си дете родих с епизиотомия - 3.250, второто без -4150 там където иначе щяха да ме резнат имах само леки охлузвания.

# 61
  • Мнения: 600
Аз също родих  и се наложи епизотомия, защото бебето ми беше по-голямо от всички очаквани предположеня, обаче да ти кажа дори не усетих като ме клъцнаха. Само чух акушрката като каза на доктора "Докторе по-голямо е от очаквано", а той каза "Клъцни малко" и това беше  Mr. Green Самото рязване не го усетих, бях толкова изморена, че просто ми се искаше да се приключи  Grinning След това ме заболя само при първия секс след раждането и после всичко си стана нормално. Не го мисли толкова, то ще дойде и ще си отиде и то ако се наложи. Мисили само хубави неща, положително и т.н. -  това ще ти помогне много - повярвай ми! Успех и леко раждане и едно здраво бебе на финала!  Hug

# 62
  • Мнения: 59
Има лекари,които винаги прилагат епизотомия,като един вид застраховка.
Други вземат това решение в процеса на раждането,а трети са против епизотомията и не я прилагат,оставят се сама да свършиш тази работа.

# 63
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
И мен са ме резнали без изобщо да усетя. Когато извадиха беба и плацентата, аз попитах: "Това ли беше" - леко учудена, че да родиш не е толкова трудно и болезнено, а док каза: "Да, сега остава само да те зашия". Тогава опулих очи, щото нищо като рязане не бях усетила.
После първата седмица всичко под пъпа ти е изтръпнало и болка почти не усещаш - по-скоро дискомфорт. След 10-12 дни и той изчезна, а на 40-тия ден си правехме нормален секс, с двойно по-голямо удоволствие от дългото въздържание Blush

Никога не бих избрала секциото /операция, изкуствена намеса/ пред начина,по който Природата е отредила, само защото ме е страх - глупаво ми се струва Thinking

Успех!

# 64
  • Мнения: 447
И двата пъти раждах нормално, без епизотомия. Първия път обаче щерката ме беше раздрала с ръчичка и се наложиха няколко (3) вътрешни шева. Не ме е боляло. Просто усещах придърпване докато ги махнат. После нищо и секса си беше секс без болки. Малко пресилени ми идват разказите за естественото раждане и това касапница е. Все не мога дасе начудя защо тогава жените продължават да раждат newsm78 Joy newsm78

# 65
Мила,Il
Не се тревожи.Не е касапница и не боли цяла година след това-пълни глупости.И аз много се тревожих за това,ама е било напразно.Повече го има чисто психологичния стрес от колкото болка-те ти слагат месна упойка и те шият без да усетиш нищо.Моя белег година след раждането даже не се забелязва-бях вчера на гинеколог и силно го учудих ,че имам епизиотомия.Не го мисли.Успех

# 66
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
не се притеснявай предварително за тези неща,нека всичко мине по-леко и безболезнено при тебе все пак ще раждаш и съвсем без болка няма как да е  Grinning
при мен при първото дете ми направиха епизотомия а Емата се роди 3250 кг. по време на самото рязване не се усеща нищо но после си има болка безпорно - мисля че е важно и как ти направят епизотомията и как те зашият след това ... при Анди която се роди 4250 кг. не ми правиха нищо, а всичко мина доста по-леко и добре с няколко шева ... след време всичко се забравя  и преминава  Peace
леко раждане   bouquet

# 67
  • Мнения: 391
Това че епизиотомията спестява разкъсвания е това което казват на жените, за да не задават много много въпроси. В действителност ако се потърсят изследвания човек вижда, че тя нищо не спестява а даже повишава случаите на разкъсвания от 3 и 4 степен. Докторите им е по лесно да зашият епизиотомията и тя забързва малко раждането на бебето. Правят я от навик.

Потърсете в youtube видеота с раждания и вижте колко е "малко" резането. Направо си е ненужна кървяща касапница. Не мерси, родих два пъти без да ми режат красотите и сега ще си държат ножиците далеч.

# 68
  • Мнения: 5 362
Не разбирам защо си толкова наплашена?! Rolling Eyes Епизиотомия не се прилага задължително при всяко естествено раждане.Аз например не съм рязана,а си имам два външни шева,от разкъсване.
Недей да си толкова черногледа в такъв прекрасен момент от живота ти-бременността!
Пожелавам ти леко и спокойно раждане,без никакви проблеми и усложнения!  bouquet

# 69
  • Мнения: 439
Както са ти написали момичетата по-горе,няма от какво да се страхуваш Simple Smile
Аз също раждах нормално и се наложи да ми напряват епизиотомия,синът ми се роди  едричък 4.050кг,но изобщо не усетих кога са ме клъцнали,а после зашиването беше с местна упойка и мога да кажа,че ако не виждах че ме шият нямаше и да разбера Grinning
След това ме болеше,поскоро усещането е за опъване при сядане и ставане,но не е нещо непоносимо,а и щастието покрай малкото човече е толкова голямо,че това едва ли ще те тормози толкова...
успех и леко раждане!

# 70
  • BG
  • Мнения: 2 217
Според мен не бива да се притесняваш от епизиотомия. На мен ми направиха, но за 2 месеца всичко беше минало. Имай предвид, че боли само първите 2 седмици. А за секс така или иначе чакаш около 40 дни докато ти отминат лохиите, така че поне за мен не е било проблем. Сега, 10 месеца по-късно нямам усещане, че съм много по-различна от преди да родя.

Леко бременеене и раждане!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт