безработно мамче

  • 11 184
  • 44
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
Здравейте бъдещи мамчета, искам да задам въпрос който ме вълнува от известно време, но не зная към кой да се обърна. При мен нещата стоят така бременна съм в трети месец от 2005г. съм безработна( не съм се регистрирала в Бюрото по труда), мъжа ми работи за Белгийска фирма и не сме изпитвала финансови проблеми, но ме вълнува как стои въпроса в родното ми БГ с майчинството при такива бъдещи майки като мен. Аз имам ли право на майчинство, все пак повишавам прираста на страната ни би трябвало да ми плащат за това, но не съм наясно със сегашното законодателство. С първото ми дете нещата стояха друго яче можеше да те назначат на работа за 7 дни и после да получаваш две години майчинство от държавата. Но сега как е newsm78. Може ли някой да ми помогне със съвет. Благодаря ви.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
След като не си на трудов договор можеш да получаваш от Дирекция "Социално подпомагане" месечна помощ за отглеждане на дете до една година в размер на 100 лв. за 2008 г., като доходът на член от семейството трябва да е по-нисък или равен на 300 лв. Също можеш да получиш и еднократна помощ за бременност, като доходът пак трябва да е по-нисък или равен на 300 лв. Размера и е 150 лв. Тя се изплаща за се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Другия вариант е да те назначат фиктивно на трудов договор/ но не само за 7 дни, а за целия период на майчинството/, като си плащаш осигуровки върху определена сума и ще получаваш 2 години майчинство.
 Peace

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 2 134
мерси много за съветите anii_ta   bouquet, ще проуча как стои въпроса в Дирекция "Социално подпомагане", по по това което ми пишеш си мисля, че дохода ни е доста над тия 300лв на член на семейството. Нищо здраве да е и бебчето ми да се роди живо и здраво, пък от държавата ни досега нищо не съм получила че сега ли Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 4 181
Имаш право и на еднократна помощ за раждане, която е 600 лв за 2-ро дете, която не зависи от дохода  Peace

# 4
ЗДРАВЕЙТЕ!БРЕМЕННА СЪМ В ТРЕТИЯ МЕСЕЦ И ТОЧНО СЕГА ОСТАНАХ БЕЗ РАБОТА!ЗАПИСАХ СЕ НА БЮРОТО ПО ТРУДА,НО НЕ РАЗБИРАМ ИМАМ ЛИ ПРАВО НА ПЪРВОНАЧАЛНА ПОМОЩ И АКО ИМАМ КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВЯ!?ИМАМ СТАЖ ОКОЛО 5 ГОДИНИ.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

# 5
  • Мнения: 4 181
ЗДРАВЕЙТЕ!БРЕМЕННА СЪМ В ТРЕТИЯ МЕСЕЦ И ТОЧНО СЕГА ОСТАНАХ БЕЗ РАБОТА!ЗАПИСАХ СЕ НА БЮРОТО ПО ТРУДА,НО НЕ РАЗБИРАМ ИМАМ ЛИ ПРАВО НА ПЪРВОНАЧАЛНА ПОМОЩ И АКО ИМАМ КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВЯ!?ИМАМ СТАЖ ОКОЛО 5 ГОДИНИ.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
На първо време се успокой  Peace
Трябва да си спокойно заради бебчо. Сега
от бюрото по труда имаш право на обезщетение, те ще ти обяснят.
Обаче най-добре е да се опиташ да си намериш работодател при който да се водиш на работа и да си плащаш осигуровките, за да имаш право да получаваш после 2 години майчинство.

Ако си без работа към датата на раждането имаш право на еднократна помощ за бременност - 150 лв
След това 1 година всеки месец по 100 лв.
Това само ако дохода ви на член от семейството е под 300 лв брутно, тоест таткото да е с доста ниска заплата.
Имаш право и на помощ за раждане - 250 лв за 1-во дете, която не зависи от дохода.
Пак казвам, опитай се да намериш фирма , където да се водиш на работа. Дори и на минималната заплата да си плащаш осигуровки , ако нямаш възможност за повече пак 2 години ще получаваш майчинство. АКо имаш други въпроси пиши  Peace

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
Да, бе- от утре и аз официало съм безработна, защото преди месец подадох предизвестие. Преди 1 седмицa , обаче разбрах, че съм бременна във 2рия месец и сега ПРОСТО  #Crazy newsm78 #Crazy Няма работодател, ама въобще не съществува такъв, дето да ме назначи фиктивно!   ooooh! Thinking Naughty

# 7
  • Мнения: 60
Здравейте и от мен!Аз също не работя от няколко години,но съм с ТЕЛК.Преди10 дни разбрах, че съм бременна .Искам да попитам ако намеря фирма,която да ме води на работа и си плащам осигуровките дали имам право на майчински?И по принцип на какво имам право-става въпрос за второ дете.

# 8
Предстои ми съкращение по чл. 328 ал.2. До момента имам 20-на години стаж без прекъсване, плащала съм осигуровки - последните години на максималния таван.
Значи ли това, че ако не си намеря фиктивен договор за да си плащам осигуровки и забременея (както планирам и не бих искала да отлагам) ще имам право само на 100 лв.месечно?
Ако продължа да се осигурявам на 2000 лв. колко майчинство бих получила и колко трябва да плащам като осигуровки?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 352
Предстои ми съкращение по чл. 328 ал.2. До момента имам 20-на години стаж без прекъсване, плащала съм осигуровки - последните години на максималния таван.
Значи ли това, че ако не си намеря фиктивен договор за да си плащам осигуровки и забременея (както планирам и не бих искала да отлагам) ще имам право само на 100 лв.месечно?
Ако продължа да се осигурявам на 2000 лв. колко майчинство бих получила и колко трябва да плащам като осигуровки?
Ако не започнеш работа можеш да получиш от Дирекция "Социално подпомагане" еднократна помощ за бременност, като доходът на член от семейството трябва да е по-нисък или равен на 300 лв. Размера и е 150 лв. Тя се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
След това другата помощ е месечна помощ за отглеждане на дете до една година в размер на 100 лв., като доходът на член от семейството пак трябва да е по-нисък или равен на 300 лв.
Това са сумите за 2008 г., за 2009 може да се променят мисля, че и прага ще стане 350 лв.
За това колко майчинство ще получаваш и какви осигуровки трябва да плащаш мога да ти кажа какви са за 2008 г, но мисля че няма смисъл. След като новите проценти и съотношение на осигурителните вноски работник - работодател за 2009 г. и новите промени в майчинството влязат в сила  ще мога да ти отговоря и на този въпрос.

# 10
  • София/Люлин
  • Мнения: 61
Здравейте!
Моят случай е следният. От 01.07.2008г. съм съкратена, като получавам обезщетение от борсата съответно и имам осигуровки до месец ноември 2008г. Терминът ми е на 07.04.2009г. , ако започна да се осигурявам към някоя фирма от 01.02.2009г. дали ще получавам майчинство 2 години? Каква вноска трябва да платя при условие, че искам да се осигурявам на минимална заплата? Ако влезе в сила новата промяна за 12 месеца платено майчинство за определяне размера на майчинството ще се вземе ли в предвид дохода ми преди забременяването, тъй като тогава съм била на работа и съответно осигуровките ми са по-големи?
Извинявайте за многото въпроси.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!
Моят случай е следният. От 01.07.2008г. съм съкратена, като получавам обезщетение от борсата съответно и имам осигуровки до месец ноември 2008г. Терминът ми е на 07.04.2009г. , ако започна да се осигурявам към някоя фирма от 01.02.2009г. дали ще получавам майчинство 2 години? Каква вноска трябва да платя при условие, че искам да се осигурявам на минимална заплата? Ако влезе в сила новата промяна за 12 месеца платено майчинство за определяне размера на майчинството ще се вземе ли в предвид дохода ми преди забременяването, тъй като тогава съм била на работа и съответно осигуровките ми са по-големи?
Извинявайте за многото въпроси.
Ако към момента на излизане в болничен за бременност и раждане работиш и имаш 6 месеца осигурителен стаж ще получаваш обезщетение за бременност и раждане и след това обезщетение за гледане на дете до 2 години. Осигурителните вноски и данъка върху 240 лв. за сметка на работник и работодател общо са около 100 лв.
Ако промяната за майчинството влезе в сила ще се вземе дохода върху, който си осигурявана една година назад.

# 12
  • София/Люлин
  • Мнения: 61
Благодаря ти anii_ta за бързия отговор. Hug Значи мога да започна работа на 01.02 което е няколко дена преди да изляза в 45 дневен болничен преди раждане.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря ти anii_ta за бързия отговор. Hug Значи мога да започна работа на 01.02 което е няколко дена преди да изляза в 45 дневен болничен преди раждане.
Можеш да започнеш работа, иначе ако не започнеш няма как да получаваш майчинство две години.

# 14
  • Мнения: 473
И аз съм с подобни проблеми и въпроси, по тази пречена реших да попитам в тази тема, за да не отварям нова. Имам около 10 години трудов стаж, преди 3 месеца ме съкратиха, аз започнах на ново място, но съм с 6 месеца изпитателен срок. Преди седмица разбрах, че съм бременна и съответно се притеснявам как  ще се приеме от работодателя. Има ли право да ме съкрати при положение, че съм все още в изпитателен срок. Благодаря безкрайно за отговорите.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт