Увеличават детските

  • 4 915
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 673
    Социалното министерство ,респективно г-жа Масларова, всячески се стремят да увеличат раждаемостта в България ,като стимулират пронаталистичната политика на правителството с дребни стотинки Wink. Ура! При новите помощи за отглеждане на дете ще се замисля и за трето..... Whistling
http://www.dnes.bg/article.php?id=51665

# 1
  • София
  • Мнения: 958
След 7 месеца ще увеличат сумата с 10 лв............ Whistling

Да се смееш ли, да плачеш ли.... newsm78

# 2
  • Мнения: 274
дано да премахнат прага от 300 кинта за получаване на детски, че и аз да намажа. тези 70 кинта дето леля ема ще ми снася всеки месец за двете ми деца, ще ми стигнат за ракия цяла седмица!

# 3
  • Мнения: 3 423
Само да ви подразня, че в Германия се
полагат детски на всяко дете, без да се
взимат предвид доходите на родителите.
Дано пък при следващата поправка бъде
последван примера на Германия. Защо не.

# 4
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И аз само да отбележа, че това дори не е проект, а само идея на министърката, то си пише.
10 лв. отгоре са 40%, значи до януари догодина толкова, че и повече ще е инфлацията. Та да не бързаме да се радваме.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 702
Не познавам нито едно семейство, в което да вземат детски  Confused
Кого ли ще стимулират с новото увеличение   newsm78

# 6
  • Мнения: 5 370
Агхххххахахахахаха Simple Smile))) Mr. Green
Що ли не могА друго да измисля? Явно съм толкова сразена, че....ми остават само междуметията. Joy

# 7
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Не познавам нито едно семейство, в което да вземат детски  Confused
Кого ли ще стимулират с новото увеличение   newsm78

Е, аз пък не познавам семейство, което не получава детски... Така че не бери грижа за стимулираните  Peace

# 8
  • Мнения: 3 405
Бих искала пожеланията на Лиска да станат реалност.
Ние не получаваме, Тарталета.

# 9
  • Мнения: 4 300
И аз не получавам.
Това е една от любимите ми теми.
Дали увеличаването на енергийните помощи се радва на същия интерес и стрелящи емотикони? А може би социалните пенсии? Или пък пълно опрощаване на такса смет на инвалидите?
Фрау, колко месеца е платеният отпуск по майчинство? Защото в Италия е 3 месеца.

П.С. Даването на някаква помощ без оглед на осигурителен стаж и доход е наливане на пари в съдран чувал и "стимулиране на раждаемостта" на общо основание, което е най полезно за мургавите ни събратя, превърнали родителството в начин за препитание. Лично моето мнение е, че трябва да се стимулира раждаемостта и да се помага на определена група от хора- тези, които работят, плащат си данъците и осигуровките и ще пратят децата си на учлище след това, т.е. ще превърнат парите в шанс за по добър живот. А не просто в генериране на следващото поколение безработно-неграмотни, които да интегрираме.

Последна редакция: сб, 17 май 2008, 20:42 от Р0кси

# 10
  • Мнения: 5 710
С нетърпение очаквам да дават по 1000 лв. месечно за намерение-раждане-отглеждане на дете до 18г, че да тръгне раждаемостта най-после.

# 11
  • Мнения: 6 618
Не ме касае .Нямам нужда държавата да ми помага за изхранването и обличането на детето ми предпочитам да си свърши другата работа.

П.П. това за ромите важи ли? Или само  за работещите?

# 12
  • Мнения: 5 140
Само да ви подразня, че в Германия се
полагат детски на всяко дете, без да се
взимат предвид доходите на родителите.
Дано пък при следващата поправка бъде
последван примера на Германия. Защо не.


Вярваш ли, че може да стане..... Whistling

# 13
  • Мнения: 487
Евала  smile3501,досега все се стисках ама най-сетне ще си пазарувам спокойно в Бенетон на детето дрешки!

# 14
  • Мнения: 1 731
 hahaha hahaha hahaha hahaha hahaha
Освен да се захиля като изтървана ,нищо друго не мога да направя.голямото увеличение.Че то храната им за месец е толкова.Ама дето казва Iliana _ няма да чакам държавата да ми помага да си гледам децата.Ние сме си решили да имаме 2 деца и ние ще си ги гледаме.Ще чакам аз мижавите им помощи. #Cussing out

# 15
  • Мнения: 6 441
Охоо,ама то чак януари щяло да стане  ooooh!

Е,то дотогава инфлацията ще скочи тройно и тези пери ще са си жълти стотинки направо  Confused

# 16
  • Мнения: 747
Ихааа, сега забогатяхме!  Laughing
Ще им уврат май скоро главичките, че ако държавата дава надбавки на всички дечица, ще й струва по-малко, отколкото издръжката на тази част на Агенцията за социално подпомагане, която е ангажирана с приемането на документи за детски и отсяването на "богатите" родители.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 163
само за информация "детски добавки" беше когато всички взимаха, сега се водят "семейни помощи за отглеждане на дете до 18г.възраст". Досега не съм имала проблем с подаването на молба, но откакто ги увеличиха на 25 лв затегнаха мерките,  и искат трудови книжки, осигурителни книжки, какво ли не, няколко пъти ме връщаха, това не било така, онова не било иначе в трудовата книжка. И още не знам дали ще получавам макар че имам правото.
Та представям си като ги вдигнат на 35лв сигурно ще искат 1.бележка от психолог,удостоверяващ че родителите не са егоисти и че няма вероятност отпуснатите пари  да изхарчат за себе си.
2. ежемесечно представяне на касови бележки пред социалните за изхарчените пари за нуждите на децата, като при представяне на неверни данни родителите следва да носят наказателна отговорност. Mr. Green.

# 18
  • Мнения: 1 731
 Joy Joy JoyСмех в залата настана.
Те и сега 10лв са си жълти стотинки за количките в парка най-много. hahaha

# 19
  • варна
  • Мнения: 1 830
Мале, кво ще ги правим тези пари бе newsm78 #Crazy

# 20
  • Мнения: 656
Само да ви подразня, че в Германия се
полагат детски на всяко дете, без да се
взимат предвид доходите на родителите.
Дано пък при следващата поправка бъде
последван примера на Германия. Защо не.

Защото там където германците отиват, ние оттам се връщаме... Mr. Green
Едно време в училище се разписвах за някакви пари, па нещо "детски беше" за над 16 години...

А там ергенски данък има ли?

# 21
  • Мнения: 673

  Прииска ми се да ви го постна това само за сведение. Съжалявам ,че е дългичко...



                                               "Ще се превърне ли демографската криза в катастрофа
Дата: 2004-10-06

    Промените в етно-конфесионалната структура на българското население крият редица опасности, свързани с нейния облик, название и политическа структура

През последните 15 години се засилиха негативните тенденции и в половата структура на българското население, като неравновесието води до ограничаване на възпроизводствените му възможности. Под влиянието на емиграциите, застаряването и поддържането на по-голяма продължителност на живота им относителният дял на жените бързо нараства до 51,4 на сто от жителите на страната. Делът им в трудоспособна възраст е 47,4%, а в надтрудоспособна - над 63 процента.

На 1000 мъже вече се падат 1056 жени

Нарастването на несъответствието води и до отлагане сключването на бракове при мъжете - възрастта при сключването на първи бракове при тях нараства до 27,2 години. Същевременно тя намалява при жените и е 23,7 години. Наред със застаряването на населението и промяната на ценностната му система, това води до намаляването на брачността в България.

Негативните тенденции влияят и върху раждаемостта. През периода 1960-1989 г. тя намалява от 17,8 на 12,2 на хиляда, а през последните 15 години се задържа на 7,7-9 на хиляда. По стандартите на ООН подобни стойности на раждаемост са "изключително ниски" и затрудняват нормалното естествено възпроизводство на населението.

Наред с това през последните 15-тина години бързо намаля и броят на живородените деца. И ако през 80-те годишно се раждаха между 105-110 000 деца, то през последните 5 години броят на живородените е около 67 000 годишно. Същевременно абортите се увеличават и са 2 пъти повече от ражданията. Нараства и броя на "извънбрачните раждания", които достигат 44 на сто от живородените (12% през 1989-а). Разбира се, значителна част от тези раждания са следствие и от увеличаването на т.нар. консенсусните бракове у нас.

Намаляването на раждаемостта в България е пряко свързано и с намаляването на тоталната плодовитост на жените. В началото на ХХ век стойностите й са достигали близо 6, през 80-те години са около 2, а днес са приблизително 1,2 -при 3 средно за света. В нивото на раждаемостта и тоталната плодовитост на жените обаче съществуват съществени регионални и етно-културни различия, което подсилва негативната оценка на демографската ситуация. С най-висока плодовитост и раждаемост е населението в Родопите, Източна Стара планина и някои общини от Североизточна България. Максимална е плодовитостта на жените от ромската група, докато българките православни християнки имат най-ниска плодовитост - под 1.

В последното десетилетие се очертава и тенденция към отлагане на ражданията - през 90-те родените от майки под 30 години бяха над 85% от всички живородени деца, докато днес делът им е 81 на сто. Това се дължи и на отказът от раждането на 2-ро и 3-то дете в българските семейства, което се доказва и от увеличаващата се възраст на майките при първо раждане - 24 години през 2002 г.

Върху раждаемостта у нас силно въздействие оказват и промените в брачността и разводимостта. През 70-те години на ХХ век годишно са сключвани близо 70 000 брака, през 80-те те спадат до 60 000, а в началото на ХХI век се сриват до около 35 000. Равнището на брачност в България е под средното за ЕС и е най-ниско на Балканите. Спадът до голяма степен се дължи и на увеличаването на "консенсусните бракове", което пък поставя въпроса за спешна промяна в семейното законодателство. В същото време промените в социално-икономическата ситуация, увеличаването на съдебните такси и отказът от юридическото оформяне на фактическите раздяли на семействата доведоха до спад на разводимостта до около 1,2 на хиляда.

Поради застаряването на българското население, през последните 35 години нараства и смъртността. В периода 1965-1989 г. стойностите й нарастват от 7,9 на 12 на хиляда, докато през последните 15 години те достигнаха 14,3 на хиляда (11,7 в градовете и 20,5 в селата). Страната ни има по-висока смъртност от средната за света (около 9 на хиляда) - за Африка (близо 12%о) и за Европа (в рамките на 11%о). България, наред с Русия, има максимален дял в Европа на смъртните случаи, причинени от болести на кръвообращението и ракови заболявания. Нарастват и смъртните случаи от травми, самоубийства и др., което е отражение на влошените жизнени условия.

След 1989 г. нараства и разликата в равнището на смъртността при двата пола, като днес сред мъжете тя е с около 4 пункта по-висока от тази сред жените. С най-висока смъртност са регионите със застаряло население - Северозападна България, Централна Стара планина и Предбалкана, Краище, Странджа и Сакар - средните стойности там са над 30 на хиляда.

Точен показател за жизнения стандарт на българското население са равнището и динамиката на детската смъртност. В средата на ХХ век тя достига около 140 на хиляда, през 1989 г. спада до 13,6, а в последните 5 години е между 13 и 14 на хиляда - стойност 2-3 пъти по-висока от тази в ЕС (4-6%о) и Япония (4%о). С максимални стойности изпъкват Северозападна и Югоизточна България, като основният фактор е равнището на здравното обслужване. Това е видно и от ниската детска смъртност в София - средно 6 на хиляда.

Средната продължителност на предстоящия живот в България се задържа през последното десетилетие на 71,7-71,8 години (68,5 за мъжете и 75,2 за жените) - около 7-8 години по-малко в сравнение с най-развитите държави в Европа и света.

Тези негативни тенденции определят и високите отрицателни стойности на естествения прираст на българското население. През 1997 г. те достигнаха до -7 на хиляда, докато през 2002 г. спаднаха до -5,8%о, което обаче не означава, че вече има тенденция към подобряване на демографската ситуация.

Българското население се отличава през последните 15 години и с високата си миграционна подвижност - от страната са емигрирали около 760 000 души, като почти половината от тях са етнически турци.

Над една трета от емигрантите са под 30 години, което благоприятства още по-бързото застаряване у нас. Особено негативен е фактът, че емигрантите са основно хора с високо образование и квалификация, а така страната ни губи и своя интелектуален потенциал.
За кратък период след 1989 г. бе отбелязано значително намаляване на обема и интензивността на вътрешните миграции, но днес годишно в границите на страната мигрират около 200 000 души. В търсене на работа те се насочват основно към урбанистичните центрове, а това затруднява трудовото и социалното им устрояване, което се отразява негативно върху социално-екологичната ситуация в големите градове.

От краткият анализ на демографската ситуация в България в началото на ХХI в. могат да се направят следните изводи:

    * Българското население има изчерпани възпроизводствени и трудови възможности, което в перспектива ще влияе отрицателно върху демографското и социално-икономическото развитие на страната.
    * Демографската ситуация в България има ясно изразени регионални и етно-културни особености. Като относително по-благоприятна може да се посочи демографската ситуация в Западни Родопи, поречието на Струма и Места, Източна Стара планина и силно урбанизираните територии. Най-неблагоприятна е демографската ситуация в регионите, населени от българи християни - Северозападна България, Краище, Централна Стара планина, Предбалкана и др.

Перспективата

При запазването на сегашните тенденции до 2010 г. населението на България ще намалее до 7,5 млн. души, през 2025 г. - до 6,6 млн, а в средата на ХХI в. - до 5,3 млн.. Очаква се до 2025-а мъжете да намалеят с около 17 процента, а жените - с близо 13 на сто. В същото време относителният дял на децата под 14 години може да спадне под 14%, а делът на лицата над 60 г. да достигне 28 на сто. Неблагоприятна е и прогнозата за обема на родилния контингент жени - до 2025 г. броят на жените на възраст 15-34 години ще намалее с около една трета. През същият период се очаква и намаляване на населението в трудоспособна възраст с около 20 на сто.

Подобни прогнози крият редица опасности за съществуването и развитието на България. Намаляването на общия брой на населението може да стане причина за политическото, икономическото и военното й отслабване. Намаляването на лицата в под трудоспособна възраст пък ще доведе в бъдеще до липса на работна ръка. А при очакваното влизане в ЕС и икономическия растеж, тази липса ще провокира наплив на имигранти от Азия и Африка, което ще изправи пред нови проблеми управлението на страната.

Застаряването води и до нарастване на натоварването върху икономически активното население, до натиск върху здравеопазването и пенсионното осигуряване и, в крайна сметка, до напрежение върху бюджета на страната. Промените в етно-конфесионалната структура на българското население също крият опасности, свързани с нейния облик, название, политическа структура и др.

Възможната политика

Сегашната ситуация в България освен от силния фактор безработица е предопределена до голяма степен и от липсата на целенасочена, диференцирана и ефективна демографска политика. И особено на т.нар. пронаталистична демографска политика, която включва мерки, стимулиращи раждаемостта и плодовитостта на жените - най-често детските парични надбавки, данъчните и кредитни облекчения за млади семейства с деца, забрана на абортите, увеличаване на отпуските за отглеждане на децата, налагането на ергенски данък и др. Пример за подобна ефективна политика са страните от ЕС и основно Франция.

През последните 30-тина години у нас бяха взети редица мерки, насочени към преодоляването на посочените проблеми. Първите датират от 1967-а, като до 1989-а основните инструменти на демографската политика бяха паричните помощи при раждане и детските надбавки, кредитните облекчения и преференциите при получаването на държавни жилища за младите многодетни семейства, увеличаването на отпуските за гледане на деца и др. Тези и редица други мерки бяха насочени към създаване и поддържане на 3-детен модел на българските семейства, чрез който се целеше леко разширено естествено възпроизводство на населението. Положителното им влияние обаче бе минимално и кратковременно. Неефективността им се дължеше основно на непоследователността при тяхното прилагане и на занижените параметри. Пример са детските месечни надбавки, които са фиксирани, нищожни и далеч изоставащи от темповете на инфлация. Същевременно те се дават на всички семейства с деца, което говори, че страната ни няма ясна концепция за демографската си политика.

А концепция за демографска политика е наложителна, тъй като България е в криза, която се изразява не само в намаляването на трудовите и възпроизводствени ресурси на населението, но и в промяна на етно-културния му облик. Необходимата днес демографска политика трябва да отговаря на следните изисквания:

    * да бъде с обосновани научно цели и мерки
    * да се използват подходи и решения, вече доказали ефективността си в чужбина
    * да се използват мерки с постоянен характер, които не изискват чести промени
    * те да са насочени не само към количествени резултати, но и към качествено възпроизводство на населението
    * демографската политика трябва да съдържа цели, които имат времеви и регионални измерения
    * да се предприемат мерки за ограничаване на емиграциите и за привличане на имигранти (основно етнически българи)
    * да бъде създадена управленска структура със съответните ресурси, която пряко да контролира изработването и провеждането на демографската политика
    * да се приеме пакет от закони, които са законовата база на демографската политика - за защита правата на децата, за подпомагане на семействата, за демографско стимулиране на региони с напреднала депопулация и др.

Доц. д-р Петър Славейков,
декан на Геолого-географския факултет в СУ "Св. Климент Охридски""

# 22
  • Мнения: 130
Имам един въпрос :това за което говорите са 18 лв който превеждат всеки месец ли?Защото аз сега разбирам че са станали 25 или са други помощи това? Ако е нещо различно да се наредя и за там....моите не съм ги теглила от година може би   smile3508

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
25лв. са от първи януари тази година.
Таз' година 7лв., догодина 10лв.(евентуално), с такава прогресия, може би някой ден ще станат стотина лева, а ние ще ходим с ранички до магазина.

# 24
  • Мнения: 518
Днес в магазина дадох 36 лв., а си дойдох с две малки найлонови торбички - бутилка зехтин, 2 халви, 700 гр. скумрия за скара, 5 кисели млека и едно прясно и 1 опаковка замразен грах. Ето какво можем да купим за децата си с тези пари, ако добавим и малко от нашите, де! smile3514 smile3532

# 25
  • Мнения: 3 622
Мале, кво ще ги правим тези пари бе newsm78 #Crazy

Ох и аз това се чудех  Mr. Green

# 26
  • на пистата
  • Мнения: 5 837
Мале, кво ще ги правим тези пари бе newsm78 #Crazy

Ох и аз това се чудех  Mr. Green
вие пък сериозно ли се чудите ooooh!ще ходим във версаче и фере да пазарим как какво.те да ми ги дадат и ще видиш ква екскурзийка до америка ще направя с тях Laughing

# 27
  • София
  • Мнения: 932
И аз не получавам.
Това е една от любимите ми теми.
Дали увеличаването на енергийните помощи се радва на същия интерес и стрелящи емотикони? А може би социалните пенсии? Или пък пълно опрощаване на такса смет на инвалидите?
Фрау, колко месеца е платеният отпуск по майчинство? Защото в Италия е 3 месеца.

П.С. Даването на някаква помощ без оглед на осигурителен стаж и доход е наливане на пари в съдран чувал и "стимулиране на раждаемостта" на общо основание, което е най полезно за мургавите ни събратя, превърнали родителството в начин за препитание. Лично моето мнение е, че трябва да се стимулира раждаемостта и да се помага на определена група от хора- тези, които работят, плащат си данъците и осигуровките и ще пратят децата си на учлище след това, т.е. ще превърнат парите в шанс за по добър живот. А не просто в генериране на следващото поколение безработно-неграмотни, които да интегрираме.
Това е и моето мнение по въпроса, Рокси ми е написала мислите 1:1   bouquet

П.С. Не искам да звуча расистки , но слушах за някакви прогнози,че след около 15-20 г. ромите в БГ, ще са 50% от нацията ни, ако не и повече с темповете им на раждане.   Confused А като знам колко от тях посещават училище уж. Представям си каква ще е грамотността в България. Sick

# 28
  • Мнения: 251
Е, пък то едно увеличение. Как им се е  откъснало от сърцето да отпуснат такова "голямо" увеличение от 25 лв на 35 лв, направо се чудя. Thinking

# 29
  • Мнения: 1 897
Любимата ми темичка!Запис Mr. Green

Даването на някаква помощ без оглед на осигурителен стаж и доход е наливане на пари в съдран чувал и "стимулиране на раждаемостта" на общо основание, което е най полезно за мургавите ни събратя, превърнали родителството в начин за препитание. Лично моето мнение е, че трябва да се стимулира раждаемостта и да се помага на определена група от хора- тези, които работят, плащат си данъците и осигуровките и ще пратят децата си на учлище след това, т.е. ще превърнат парите в шанс за по добър живот. А не просто в генериране на следващото поколение безработно-неграмотни, които да интегрираме.
Съгласна. Peace

# 30
  • Мнения: 5 468
Ами 35 е повече от 25, ама на мен не ми дават Tired.
Вие какво пак се разпалихте, че били малко... айде да не хрантутим мангалите, които в момента си чепкат ония работи в къщи или крадат някъде, а ние сме на работа.
Толкоз имат, толкоз им дават.

# 31
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Аууууууууууууу,ама то много.....цели 10 лв. Mr. Green
Аз не мога намаза,детски не получавам,току виж,взема,че забогатея със тези парици. Crossing Arms

# 32
  • Мнения: 47 981
1. Редно е да е за всички деца, както е по света
2. редно е помощите да са адекватни и да стимулират и работещите родители, напр. данъчни облекчения и детски градини
3. предпочитам аз да не получавам детски, но да се отпускат адекватни суми за деца с увреждания или сирачета например...

# 33
  • Мнения: 3 405
Съгласна съм с феята.
Ако някой има инфо къде в нета са публикувани последните изисквания за получаване на детски надбавки би ли пуснал линк?

# 34
  • Мнения: 370
егати ooooh!,че то таксата за детската градина ми е само 40лв на месец!?утрепахани с тия 35 лв.!кво ще ги правиме???? newsm78 лелеееееее,направо се притесних Thinking Rolling Eyes Joy

# 35
  • Мнения: 251
 Увеличават детските, ама увеличават и цените на продуктите  през месец, та като турим накрая  чертата, не се усеща това увеличение от 25 на 35 лева.Положението пак същото. Това  си е пълна подигравка...

# 36
  • Мнения: 524
Съгласна съм с феята.
Ако някой има инфо къде в нета са публикувани последните изисквания за получаване на детски надбавки би ли пуснал линк?
В статията пише, че прагът е 300 лв на член от семейството.

# 37
  • Мнения: 3 405
Виза, мен други подробности ме интересуват, не точно прага, но благодаря  Hug

# 38
  • Мнения: 3 886
Охоо,ама то чак януари щяло да стане  ooooh!

Е,то дотогава инфлацията ще скочи тройно и тези пери ще са си жълти стотинки направо  Confused

Та това е и моето мнение .Да не забравяме че и преди това вфигат 30% парното ,нафтата и тока та тези пари ще са общо взето нищо Peace

# 39
Оооох,ама нямаше нууууждааа...На мен и сегашната сума напълно би ми покрила разходите за отглеждането на 13 годишната ми дъщеря, даже ще  ми останат и за глезотии...
Спирам да коментирам ,че ще кажа нещо зловещо! smile3505

# 40
  • Мнения: 654
преди години Масларова пак беше министър,и в предаването ,,телевизионен неделник" с бригита чолакова коментираха ,как една рускиня родила близначета и ги кръстила рони и миша-срещата на михайл гурбачов и роналд рейгън.та рускинята получила много подаръци от двамата.обади се един човек от село и попита ,ако си кръсти кравата емилия ,ще получили храна за нея.
та си мисля да си родим по едно да ги кръстим на министърката колко ли ще даде.

# 41
# 42
  • Мнения: 6 618
Оооох,ама нямаше нууууждааа...На мен и сегашната сума напълно би ми покрила разходите за отглеждането на 13 годишната ми дъщеря, даже ще  ми останат и за глезотии...
Спирам да коментирам ,че ще кажа нещо зловещо! smile3505
Е, стига де , нали не разчиташ държавата да покрива разходите на детето ти .
Щото ако е така на мен това ми звучи зловещо.

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 22:22 от Iliana _

# 43
  • Мнения: 673
  Не знам дали сте наясно какво значи анти- и порнаталистична политика. Китай е страна с явна антинаталистична политика . Там за раждането на второ дете се налагат санкции по обясними причини. Франция е пък страна с ясно изявена пронотолистична политика, т.е. такава ,която насърчава раждаемостта. във Франция ,доколкото съм чувала една многодетна майка спокойно може да си остане в къщи да си гледа децата и държавата я обезщетява подобаващо ,така щото тя да получава приличен доход заради решението си да роди и отгледа много на брой деца.Подобна е ситуацията и в Швеция например. В Германия всяко дете получава детски надбавки независимо от доходите на семейството му .България твърди ,че провежда пронаталистична политика , но ако в тези 35 лв се изразява това ... е! Мерси!

# 44
Оооох,ама нямаше нууууждааа...На мен и сегашната сума напълно би ми покрила разходите за отглеждането на 13 годишната ми дъщеря, даже ще  ми останат и за глезотии...
Спирам да коментирам ,че ще кажа нещо зловещо! smile3505
Е, стига де , нали не разчиташ държавата да покрива разходите на детето ти .
Щото ако е така на мен това ми звучи зловещо.

НЕ! Не разчитам на това. Въпроса е излишен. Не знам някой тук да разчита на това. Мисля, че бях ясна. Абсурдно е. Както всичко останало. Абе има ли смисъл да обяснявам изобщо. Казах го с огромна доза ирония...

# 45
  • Мнения: 47 981
В доста страни, например Дания и др, дават детски на всяко дете, само защото е гражданин на страната
При нас модела е много сбъркан...или да дават на всички, или да дават на наистина нуждаещи се, ама нормална сума
35 лв са...нямам думи
Масларова...голям талант има тази жена, все успява да измисли как да насърчава ромите , а спрямо другите- направо геноцид ooooh!

# 46
  • Мнения: 3 423
Защото там където германците отиват, ние оттам се връщаме... Mr. Green
Едно време в училище се разписвах за някакви пари, па нещо "детски беше" за над 16 години...

А там ергенски данък има ли?

Ергенски данък няма, но има няколко данъчни класи.
Ергените плащат данъци по класа 1, взимат им почти
половината пари. Женените, ако взимат близки заплати,
са в класа 4 и плащат еднакъв процент данъци, ако са с
различни доходи, или пък ако някой от двамата не работи,
са в класа 3 и 5, тоест, единият плаща по-малко данъци, а
другият - повече. И така нататък. Детски получава всяко
дете, независимо от доходите на семейството. До трето
дете се получават по 154 евро месечно на дете, после скачат
на 170. Така до 18-ата година, ако пък детето учи, до 25-ата.

# 47
  • Мнения: 8 999
Аз пък сама се отказах да взимам детски, въпреки че ми се полагат. Тая полицейщина с разписването в общината направо ме побърква! Като ми подадат оня формуляр с три хиляди графи и графички,  ми се повдига. За някакви стотинки си губя един ден всред бюрократщини.

# 48
  • Мнения: 521
 hahaha
Ще забогатеем  #Cussing out

# 49
  • Мнения: 533
Подиграват се! #Cussing outАма хора,не се отказавайте от детските по-добре да ги дадем за някое болно/да не дава Господ/детенце отколкото в бездънната държавна хазна!

# 50
  • Мнения: 251
Никой тук  не се подиграва бе жена. Държавата с нас се подиграва.

# 51
  • Мнения: 656
Ергенски данък няма, но има няколко данъчни класи.
Ергените плащат данъци по класа 1, взимат им почти
половината пари. Женените, ако взимат близки заплати,
са в класа 4 и плащат еднакъв процент данъци, ако са с
различни доходи, или пък ако някой от двамата не работи,
са в класа 3 и 5, тоест, единият плаща по-малко данъци, а
другият - повече. И така нататък. Детски получава всяко
дете, независимо от доходите на семейството. До трето
дете се получават по 154 евро месечно на дете, после скачат
на 170. Така до 18-ата година, ако пък детето учи, до 25-ата.
А там роми няма ли?

# 52
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ергенски данък няма, но има няколко данъчни класи.
Ергените плащат данъци по класа 1, взимат им почти
половината пари. Женените, ако взимат близки заплати,
са в класа 4 и плащат еднакъв процент данъци, ако са с
различни доходи, или пък ако някой от двамата не работи,
са в класа 3 и 5, тоест, единият плаща по-малко данъци, а
другият - повече. И така нататък. Детски получава всяко
дете, независимо от доходите на семейството. До трето
дете се получават по 154 евро месечно на дете, после скачат
на 170. Така до 18-ата година, ако пък детето учи, до 25-ата.
А там роми няма ли?

Да не забравяме, че Хитлер е живял там, все пак Mr. Green

# 53
  • Мнения: 3 423
Има роми. Ако са с немски паспорт или паспорт на
граждани на ЕС и постоянно пребивават в страната,
получават детски, както всички останали. Отпуската
по майчинство е една година и се плаща в зависимост
от доходите, минимално 300 евро, максимално 1800.
Етническата принадлежност не е описана в паспорта.

Не знам доколко помогнах с тези данни. Валидни са от
началото на 2007. Преди това отпуската по майчинство
беше или 1, или 2 години, като майките или бащите, които
я взимаха, получаваха 450 евро месечно за една година или
300 евро месечно за две години и зависят от семейните доходи.
Хора с големи доходи не ги получават. Онези 154 евро детски
си текат, както ви казах по-горе, до навършване на 18 или 25 г.
и не зависят от доходите на семейството. Това е положението.
Промените от 2007 станаха, за да бъдат стимулирани германките
да раждат и да не се отдават толкова на кариерата, защото са
били направени изследвания, че масата майки с по две и повече
деца са от малцинствата в Германия или от социално слаби, напр.,
които си докарват едно нормално живуркане посредством децата.
Както и да е. Държавата си е направила сметката. И сега не раждат
повече. Но пък затова въпросните социално слаби получават онези
300 евро майчинство за една година, а не за две, от което кой кяри, а...

и

Последна редакция: чт, 22 май 2008, 18:50 от Liska

Общи условия

Активация на акаунт