Отговори
# 75
  • Oslo
  • Мнения: 659
На общината обаче не и е изгодно да дава допълнително пари. Според общинската администрация явно учителките трябва да се заместват една друга без за това да им се плаща. Според Кодекса на труда  отпуската не се отработва , а се полага.


И аз съм чувала това.
 
Ами как да се наемат заместници като месеци преди това учителките увещават родителите да си гледат децата през лятото вкъщи или някъде на друго място, но не и да ги водят на градина.

Учителките увещават родителите именно по тази причина - знаят, че заместници така или иначе няма да получат и ще се наложи да работят с огромни групи. Не казвам че е редно, но според мен това е причината.


При нас в яслата има и друг проблем - няма желаещи да заместват отсъстващите по болест или поради отпуск. Даже и за 1 постоянно място което ще се освободи скоро кандидат няма(което е разбираемо).

Последна редакция: пт, 11 юли 2008, 17:40 от СтелиЯни

# 76
  • София
  • Мнения: 8 932
Ами как да се наемат заместници като месеци преди това учителките увещават родителите да си гледат децата през лятото вкъщи или някъде на друго място, но не и да ги водят на градина. После се подава информация в общините, че няма толкова желаещи да посещават детската градина. И общините веднага реагират логично събират децата в дежурни градини, защото не е икономическли изгодно да работи цяло детско заведение заради 20-30 деца. Ето затова се получава така. Какви заместници да се търсят в този случай.

Мен и на това ме е яд - много родители се поддават, шашкат се и им се връзват. Ако сме по-твърди, няма да се получава така.

Като чета какво ги карат да правят - да взимат бележки от работодателя, че няма да излизат в отпуска и куп други глупости  ooooh! Ще ми го каже това някоя насреща и аз ще се разтичам да нося бележки - как не... Crossing Arms
И мен ми е интересно на какво основание са искали такива бележки? Да покажат къде в закона или в техният правилник пише, че не гледат деца на родители в отпуска или нещо подобно.

# 77
  • Добрич
  • Мнения: 5 446
Никъде не го пише, но по този критерий намалява броя на децата, които ще посещават детската градина през лятото. Една детска учителка ми каза, че когато има много желаещи деца, а няма заместници директорите на детските градини се принуждават да търсят начини да намалят броя на децата за този период.  А една пенсионирана детска учителка сподели за градина, в която искали бележка, че и бабата и дядото работят. Това ми прозвуча направо като абсурд.
Днес като вземах дъщеря си попитах дежурната учителка колко са децата в групата в момента, защото има съобщение, че ще са 26, но на мен ми изглеждат определено повече. Госпожата ми каза, че днес са били 33, а на вратата пише така, защото толкова е капацитета на една спалня. Част от децата спят в другата спалня, защото не могат да се съберат на едно място. Госпожата през цялото време търчи между двете спални. Когато не спят децата са заедно, но на обяд ги разделяли. Не бих искала да съм на мястото на дежурните учителки. Ако се случи нещо юридически носят отговорност, а практически това не е възможно.

# 78
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Според общинската администрация явно учителките трябва да се заместват една друга без за това да им се плаща.

Tова е пълен абсурд. И ти си го повярвала ли?








Учителките увещават родителите именно по тази причина - знаят, че заместници така или иначе няма да получат и ще се наложи да работят с огромни групи. Не казвам че е редно, но според мен това е причината.



Писах по горе, че в София групите са целогодишно по 33-35 деца. Какви по големи групи от тези могат да станат не знам. Причината е друга и ти я знаеш.

Последна редакция: пт, 11 юли 2008, 20:26 от ivben

# 79
  • Oslo
  • Мнения: 659
Писах по горе, че в София групите са целогодишно по 33-35 деца. Какви по големи групи от тези могат да станат не знам. Причината е друга и ти я знаеш.

Как е възможно целогодишно на присъствие да са 35 деца? При нас по списък също са толкова, но на присъствие рядко са над 25. Къде спят, къде ядат, как се провеждат занимания? Направо не мога да си го представя!
И не,  - не знам каква е причината.

# 80
  • Добрич
  • Мнения: 5 446
Според общинската администрация явно учителките трябва да се заместват една друга без за това да им се плаща.
Tова е пълен абсурд. И ти си го повярвала ли?
Модератора на форума в сайта на общината е отговорил съвсем ясно, че заместници не се полагат, а градините без да се влияят от този факт  трябва да работят докато учителките са в отпуска . Според теб какво значи това? Имам няколко познати детски учителки и съм убедена, че нещата стоят точно така, както писах горе. Нас ни попитаха веднъж в края на май и ни напомниха през юни  за посещенията на децата през лятото. Бележки не са искали / явно защото желаещите деца, не са толкова много /.
А относно броят на децата в групите - и   тук има детски градини целогодишно с около 30 деца в група, но когато тези деца са в една спалня учителките могат да ги наблюдават през цялото време. Когато обаче децата са в две различни спални / между които има 2 стаи, 2 съблекални и 1 коридор / определено нещата се усложняват. И аз като СтелиЯни мисля, че учителките знаят, че няма да получат замесници и затова искат по - малък брой деца през лятото.

Последна редакция: пт, 11 юли 2008, 22:51 от Вела

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Модератора на форума в сайта на общината е отговорил съвсем ясно, че заместници не се полагат, а градините без да се влияят от този факт  трябва да работят докато учителките са в отпуска . Според теб какво значи това? 


Това значи, че учителките, които ще работят няма да си ползват отпуската и ще си получат заплата. Не зная кой ще се съгласи да ходи на работа без да му се плаща. Няма такива уверявам те.  Само, че учителките трябва да се завъртят по 1 -2 седмици всяка и ще стане работата. Но на всички им се излиза отпуска по 2 месеца без прекъсване. Това е цялата работа . Зимната и пролетната ваканция градините си работят със сборни групи така , че тези, които имат останала отпуска спокойно могат да си я ползват.

# 82
  • Sofia
  • Мнения: 8 221


Как е възможно целогодишно на присъствие да са 35 деца? При нас по списък също са толкова, но на присъствие рядко са над 25. Къде спят, къде ядат, как се провеждат занимания? Направо не мога да си го представя!
И не,  - не знам каква е причината.

Така е в София. Защо да те лъжа. Децата са си пълна група през цялата година. Само по време на грипната епидемия се беше поразредила групата малко, но само за около седмица. Спят на двуетажни легла. Помещението където спят, играят и се хранят е едно. В София местата за градини са кът и затова се позволява да са в такъв състав целогодишно.

# 83
  • Oslo
  • Мнения: 659

За колко дни имате сборни групи зимната и пролетната ваканция? При нас са 2 дни преди и след Коледа и Нова година, пролетта изобщо няма сборни... Ако се редуват по 2 седмици лятото пак ще остане много повече от половината отпуск неизползван. А и както и да се въртят, 1 човек винаги ще липсва и 1 група ще се пръсне(ако няма заместник).Служителите имат право да ползват отпуск когато пожелаят, ако работодателят няма възражения - т.е. директорите на ДЗ , защото те разписват молбите.


Така е в София. Защо да те лъжа.

Въобще не съм си помислила, че лъжеш, просто е невъзможно и нередно 1 учителка да обхване толкова деца. Не им завиждам изобщо на вашите.

# 84
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

За колко дни имате сборни групи зимната и пролетната ваканция? При нас са 2 дни преди и след Коледа и Нова година, пролетта изобщо няма сборни...
А при нас е колкото дни ползват и учениците. Сега точно не мога да ги цитирам, но се събират 10 за 2 -те ваканции при всички случаи. А що се отнася за летните дежурства може да се направят при добро желание. Учителите на 4 група нямат деца те могат да се въртят с другите или да се измисли някаква схема. Сега точно не съм се замислила как , но начини има. Имам близък , който е зам. кмет и от него знам, че ако има деца градините трябва да работят. Поне такава беше идеята за това лято, но всичко си стана по старому. Трябва да ти кажа, че доста хора в София работят в частни фирми и се виждат в приключения с тези двумесечни почивки на градините.

# 85
  • Oslo
  • Мнения: 659
Учителите на 4 група нямат деца те могат да се въртят с другите или да се измисли някаква схема.
Когато  четвъртите групи се освободят на 24 май, на 1 юни е приема в тях на изписаните от ясла родени първо полугодие + известен брой деца, които са в списъка за 1 група и не могат да чакат до септември.

 
Трябва да ти кажа, че доста хора в София работят в частни фирми и се виждат в приключения с тези двумесечни почивки на градините.

Виждам, че практиката в различните градове е различна. В Бургас градините не затварят изцяло, да не говорим пък за 2 месеца, всички работят, но с по-малко групи. Преди няколко години в градината която посещават децата ми имаше практика август да не работи. Родителите недоволстваха(и с право), имаше оплаквания и това се прекрати. Проблемът ви е в липсата на добра воля на общината, не в учителките. Те просто явно търсят какъвто и да е начин да работят в що-годе нормална обстановка през лятото.
Колкото до частните фирми в които работят родителите - Бургас не е планинско село, и тук е същото.

# 86
  • Добрич
  • Мнения: 5 446
Съгласна съм със СтелиЯни. Дните за отпуска са много и не могат да се ползват без заместници.

Така се получава, защото общините не отпускат пари за заместници на отсъстващите учители. По кодекса на труда те имат 48 дни платен годишен отпуск, а ако са синдикални членове отпускът е 56 работни дни. За 4 групи с по двама учители това прави  8 х 56 = 448 работни дни в една година. Дори да не си вземат отпуските по едно и също време е ясно, че пак трябва някой да ги замества. През учебната година обикновено се заместват една друга, но този труд също е редно да се заплати, а и как се гледат деца без прекъсване в две смени, като отговаряш за живота и здравето им? Директорите просто няма от къде да вземат средства, за да платят на заместници, щом от общините не им отпуснат. Потърпевши са естествено децата и родителите им.

 При нас коледната ваканция градината не работи нито един ден. През пролетната работи, а през великденската работиха два дни със сборни групи. Въпреки това както съм посочила по - рано  за една  година има 448 дни за ползване на платен годишен отпуск, а работните дни в годината са доста по - малко. В годината има 52 седмици по 5 работни дни =260. И това е без празниците, които се падат в делничните дни. Както и да се прави сметката излиза, че през цялата година трябва две учителки да отсъстват, т.е. едната група трябва целогодишно да е пръсната по другите групи, ако няма заместващи. Не е необходимо нито да си учителка, нито директорка или от кметския екип, за да пресметнеш дните и да видиш, че просто не става без заместници и без сборни групи.

# 87
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Дъщеря ми не е в ОДЗ а в ЦДГ. През септември до 15 са сборни групи. По коледа са сборни групи, по великден са също сборни групи. От 1 юни до 30 юни също са сборни групи. Е пресметнете колко време от годината са сборни групи. Да не говорим, че през годината като отсъства някоя госпожа децата пак са сборни групи. Градината през юли и август никога не е работила. Така , че 56 дни отпуск могат да се вземат при всички случаи. При нас на 24 май излизат 4 група. На тяхно място до септември не идва никой т.е. учителките могат  да почиват например до края на юни и през юли като излязат в отпуск други учителки тези да поемат децата.

# 88
  • Мнения: 1 263
Притискаха ни много!

И искам само да кажа, че след като се опитаха да ми обяснят, че целия август месец децата няма да ходят на градина, заради ремонт, но и нямало къде другаде да отидат, аз стигнах до отдела в община Пловдив, който отговаря за ремонтите на ДГ и ефект имаше от патардията, която вдигнах. Оказа се, че децата има къде да отидат! Само родителите не трябва да вдигат рамене и да приемат с лека ръка фактите, а да питат!

Същата история. Правиха списъци за да си планирали отпуските и изведнъж: "Е не можете, не мобжете ама ще се наложи да измислите нещо, защото август излизаме в ремонт!"
Днес сутринта тръгнах бясна от градината. Онзи ден се върнахме от почивката си и  от вчера малката е в сборната група. Днес я посрещнаха с въпроса : "Ти няма ли малко да отидеш при баба да те погледа?" Аз за стотен път обяснявам, че баба й работи и не може да я гледа. Без да ми обърне внимание, госпожата продължава да говори на малката: "Я кажи сега каква толкова голяма беля си направила, че баба ти не те иска?"  Shocked

# 89
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Днес я посрещнаха с въпроса : "Ти няма ли малко да отидеш при баба да те погледа?" Аз за стотен път обяснявам, че баба й работи и не може да я гледа. Без да ми обърне внимание, госпожата продължава да говори на малката: "Я кажи сега каква толкова голяма беля си направила, че баба ти не те иска?"  Shocked
И ти нищо ли не каза на тази нагла другарка?

Общи условия

Активация на акаунт