рецепти за микровълнова

  • 3 604
  • 16
  •   1
Отговори
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Мами, помагайте. Тръгнах на работа и нямам много време за готвене. Спасява ме микровълновата. Подскажете идеи за яденета там. Sad

# 1
  • София
  • Мнения: 2 686
Потърси с търсачката. Има поне няколко теми за микровълновата.

# 2
Ето няколко, които скоро копнах  Wink Grinning

Кекс за 9 мин.в микровълнова

Продукти:
125 г масло
125 г брашно
125 г захар
100 г орехи
1 с.л. (10 мл) ром
4 бр. яйца
1/2 пакетче бакпулвер
150 г марципан
мазнина за формата
брашно за формата

В порцеланова купа се смесват размекнатото масло, брашното, захарта, 50 г нарязани орехи, ромът, яйцата и бакпулверът. Разбърква се добре с миксер до получаването на гладко тесто. Слага се в намаслена и поръсена с брашно форма и без да се похлупва, се държи 9 минути при 600 Вт. Оставя се да изстине малко и се обръща. Марципанът се разтопява за 1 и 1/2 минути при 600 Вт и кексът се покрива с него. Гарнира се с цели орехови ядки.

РЕЦЕПТИ ЗА МИКРОВЪЛНОВА
гъби с ориз

100 г гъби
лимонов сок
200 г ориз
30 г масло
подправки

Почистените и измити пресни гъби се напръскват с лимонов сок, слага се малко масло и се държат похлупени 2 минути при 600 Вт. Изсипват се на дъното на съда, добавя се оризът и се налива 2 ч.ч. (400 мл) вода. Похлупва се и се държи 5 минути при 600 Вт. Превключва се на 180 Вт и се държи още 20 минути, без да се разбърква. Накрая се прибавят останалото масло и подправките.

Става също вкусно много изпитана е!Същото можеш да направиш и домати с ориз пак много вкусно става.

Пълнени чушки пак в микровълнова:
2 бр. червени чушки
2 бр. моркови
80 г ориз
10 бр. фъстъци
1 с.л. розмарин
олио

Отрязва се капаче на чушката, почиства се от семките, измива се и се подсушава. Морковът се обелва и се настъргва на едро, смесва се със сварения ориз, нарязаните фъстъци, розмарина и олиото и се пълни в чушката. Слага се отрязаното капаче, похлупва се и се държи 5 минути при 600 Вт.

Месо с ориз по сръбски:
Необходими продукти за две порции:

350 г свинско месо
2-3 глави лук
1 скилидка чесън
1 с.л. олио
250 г белени домати
200 г сварен ориз
250 мл телешки бульон
сол, червен пипер, магданоз

1. Свинското месо се нарязва на малки парченца и се поставя в микровълнов съд. Добавя се олиото, ситно нарязаните чесън и лук. Похлупва се и се пече 5-6 мин. на 100 %.
2. Доматите се нарязват и заедно със сока се прибавят към месото.По същия начин се добавят оризът и бульонът. Подправя се с чушка, пипер и сол, похлупва се и се пече първоначално 5-7 мин. на 100 %, след това се разбърква и допича за 8-10 мин. на 50 %.
3. При сервиране се поръсва със ситно нарязан магданоз и се гарнира със сос бешамел.

А това става невероятно вкусно:
Картофи със зеленчук и яйца
Необходими продукти за две порции:

400 г картофи
1 червена чушка
1 глава лук
100 г шунка;
2 кисели краставички
250 мл зеленчуков бульон
2 с.л. сос бешамел
1 с.л. горчица
сол, чер пипер
1 щипка смлян кимион
2 твърдо сварени яйца
? връзка зелен лук

Картофите се нарязват на резени. Чушката се нарязва на лентички. Лукът и шунката се нарязват на кубчета. Съставките се смесват и се поставят в микровълнов съд.
2. Краставичките се нарязват на тънки парченца, прибавят се към зеленчуците, залива се с бульона, похлупва се и се запича 10 мин. на 75 %.
3. Сосът бешамел и горчицата също се прибавят и разбъркват добре. Всичко се овкусява със сол, пипер и кимион.
4. Двете твърдо сварени яйца се обелват и се нарязват на 7-8 шайби, поставят се върху зеленчуците.
5. Ястието се похлупва и се пече 6 мин. на 100 %.
6. При сервиране ястието се поръсва със ситно нарязан зелен лук. Подходяща гарнитура е салата от краставици, поръсена с копър.

# 3
  • Мнения: 219
малко офф но да попитам, някой вари ли яйца в микровълнова и каква е процедурата?

# 4
  • София
  • Мнения: 39 758
висях рецептата за пълнените чушки, аз съм правила и зелеви сърми.
Най-често обаче правя риба (обикновено скумрия) в доматен сос. В рецептата най-наблягам на лука, но слагам и каквито други зеленцучи имам. Разбира се подправките. намалявам мощността и оставям за 30-40 мин.

Яйца в микровълнова не съм варила, няма и да го направя. Трябва да намеря една фън статия, защо не се варят яйца в микровълнова Simple Smile
Само пържа яйца. С бърканите няма проблем. При чайца на очи жълтъците се дупчат с вилица.

Защо яйцата избухват в микровълнова печка?

# 5
  • Spain
  • Мнения: 3 750
малко офф но да попитам, някой вари ли яйца в микровълнова и каква е процедурата?
яйца не съм варила но затова пък мъжо си е пържил и каза 4е стават , моите като се пробвах избухнаха ..по негови обяснения "тънкостта било да ливнеш малко води4ка"
последното което правих бяха  пилешки дроб4ета с вино - полу4и се за мое голямо у4удване
...... ина4е от бг ми изпратиха една книга с рецепти за микровълнова , но аз не съм се "опитвала" още от там ..кажи ако иска6 някоя рецептада ти препиша....
п.с.- някъде бях 4ула 4е било вредно да се пържат и варят яйца в микробълновата

# 6
  • Мнения: 219
Аз пък все си мислех че могат да се варят,ама явно съм се заблудила  Embarassed.Хайде ще си ги варим по стария начин, пък и аз без това не обичам ама за мой късмет половинката много ги тачи.
Simple Smile

# 7
  • Мнения: 6 472
Сварих ги аз! После не можах да измия микровълновата цял месец Twisted Evil

Още една рецепта, която е любимата на щерката:

Картофки с топено сиренце:

4-5 големи картофа
3 топени сиренца (таквиз на триъгълничета)
100 гр. бекон
150 гр заквасена сметана
20 гр. масло
Картофките се обелват и нарязват на губчета (около 1-1,5см) и се подправят  (аз им слагам вегета и черен пипер). Добавя им се малко водичка (към 1 кафена чашка), маслото и се захлупват. Готвят се в микровълновата, като от време на време се разбъркват и ако е необходимо се добавя още водичка. Когато са почти готови им се добавят и останалите продукти. С тях трябва да се повръткат още 2-3 мин.

# 8
  • гр. Луковит
  • Мнения: 30
Не съм пробвала тази рецепта, намерих я в един сайт и я изпращам:

Телешко с маслини (за микровълнова печка - за 4 порции)
Приготвяне:
Нарязания лук и чесън задушете с малко олио на максимум за 3 минути; Прибавете месото, виното, водата и разбъркайте добре; Захлупете и оставете ястието на максимум - 10 минути; След това разбъркайте, покрийте с капак и печете още 20 минути на слабо; Прибавете нарязаните гъби и маслини, покрийте пак съда и оставете още 20 минути на слабо; В отделен съд от маслото и брашното пригответе сос; Сложете го за 10 минути на слабо; Когато сосът е готов, полейте с него телешкото; Ястието трябва да "почине" 5-10 минути преди поднасянето; Сервирайте го с варен ориз.

# 9
  • гр. Луковит
  • Мнения: 30
Ето и адресчета на странички с рецепти за микровълнова фурна:

http://www.receptite.com/search.php?tip=34

http://www.rozali.com/view.php?l=list&c=15

# 10
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Можеш да свариш яйце, ама без черупката - както се правят яйца по панагюрски. Демек пускаш яйцето във вряла вода и така. Ако те устройва  това е начина Crazy (мъжото де)

# 11
Аз вчера, вдъхновена от постингите ви, направих следното:
1/2 кг кайма
лук
1 пакетче Маги - малки тайни за кюфтета
кисели краставички
гъби от буркан
домати от консерва
лютеница
яйце

Забърках Магито с каймата, направих от 1/2 кг 8 големи кюфтета - 4 за гювечетата за всеки член от семейството, а другите 4 чакат в камерата за следващия път. Та - гювечето се пълни с: кюфте, а отгоре - смес от доматите, краставичките и гъбите, врътнати на робота. Въртя в микровълновата за 10 мин., после сложих по 1 лъжица лютеница и 1 цяла гъбка, а отгоре - по 1 яйце - продупчено! или разбито с вилица. Върти се в микровълновата за още 1-2 мин и става направоооооооо....... баба ми казваше - на теб да ти вържа ръцете, а на мен - краката...
И всичко това направих, докато приготвях децата за първия учебен ден.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 421
  Да, аз варих яйца в микровълновата и ...... гръмна. Бях в осмия месц бременна и бая се уплаших защото като гръмна се отвори и ми изгори ръката яйцето. Пръсна се яйце в цялата кухня. Хем, много добре бях прочела в инструкциите, че не трябва да се варят цели яйца, но аз да пробвам......Добре, че беше в гаранция.

# 13
  • Germany
  • Мнения: 224
Аз пък съм варила яица в микровълнова, но в едно специално приспособление във формата на яице, пластмасово, а вътре алуминии, затваря се плътно и не знам как точно става номера, но нищо не гърми Wink. а много ме беше страх пътвия път.
а за това че не било полезно варени яица в микровълнова за пръв път чувам. защо по-точно е вредно знае ли някои?

# 14
  • Germany
  • Мнения: 224
мога и снимка да прикача, но не знам как става Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт