казвате ли мамо/тате на свеки/свеко

  • 14 331
  • 285
  •   1
Отговори
# 45
За нашето поколение е отживелица,но за поколението на родителите ни не е...
Майка ми искрено страда,че снаха й не я нарича никак,ходи и я побутва по рамото.....каквото и да й говоря,за нея това е неуважение.
Неприятно ми е,че мама се самоизмъчва така и плаче,а снаха ми ,която не е лош човек,отказа да направи компромис.

Аз наричам родителите на мъжът ми с мама "еди-коя си" и тате"еди кой си" и те много се радват.Правя го ,защото за тях това е важно.

# 46
  • Мнения: 2 161
Че кой ви кара насила?Ние обсъдихме предварително обръщенията.Хората ми казаха,както си искам,така да им казвам.Аз избрах с тези мили обръщения да ги наричам.Едното дете е кръстено на мен,другото на мъжа ми.Е,сега старомодни ли сме или модерни?
Но явно тук ще се правим на небългари:вижте сега колко са прости тези отживелици.А повечето живеят на гърбовете на тези хора,в техните домове.Това е много европейско,нали така?Аз нямам нищо против обръщението по име.Стига да има обръщение.Защото много хора не казват нито майко,нито госпожа,нито по име.Обръщат се с НИКАК.Ето това е просташко вече.

# 47
  • Мнения: 2 161
Обръщенията свеки и свеко са грозни и сякаш извадени под някоя шарена черга.Нека имат това предвид радетелките на съвременните тенденции.

# 48
  • Мнения: 118
Вече 15 години си се обръщам направо, без име или "майко" към свекърва ми /свекър ми почина скоро след сватбата ни/, не можах да се пречупя още в началото и до днес не съм го казала, мъжа ми също към моите родители. Но newsm78 не мисля, че това е най важното, по важно е, че през тези години сме си запазили уважението и разбирателството. Naughty

# 49
  • Мнения: 320
[quote author=Gorska_Kitka Докато гаджелувахме аз винаги им казвах по име, но след сватбата трябваше да се пречупя и да се обръщам към тях с "майко" и "татко".
Беше ми доста трудно и споделих на майка ми. Тя ми даде много добър съвет. Каза ми като седнем на масата и да кажа на всеослушание, обръщайки се към родителите на съпруга ми: " До вчера вие за мене бяхте Н...( името на свекървата) и Д... ( името на свекъра), а от днес вече сте за мен майко и татко". Честно казано наистина по този начин много по- леко ми стана да се обръщам така към тях.
Ако знаете само какви майтапи бяха после... Леле.. Свекърва ми се разчувства и се разплака, а свекъра пък припна от радост и почна да вади от джобовете пари и да ми дава..  Grinning Майтап Laughing
[/quote]
Посмях се от сърце, а сега на въпроса - не, никога не съм казвала на свекърва ми майко. Ние със сина й нямаме брак, но и да имаше такъв пак щяхме да си обръщаме така-по име. Подхода е отживелица.

# 50
  • Мнения: 2 161
И аз се посмях от сърце и без лоши мисли.

# 51
  • Мнения: 3 423
Говоря им по име, а, като ги
бъзикам, казвам Мадам и Мосю.

# 52
  • Мнения: 5 710
Аз бих се чувствала неловко да се побутваме или да чакам поглед, за да попитам или кажа нещо на свекърите ми.
Това би ме натоварило много повече, отколкото да кажа 'майко' и  'татко'.

# 53
  • Канада
  • Мнения: 264
И аз съм от тези, които казват Майко на свекървата си.
На свекър ми също казвам Тате, но по-рядко, защото аз  и на баща ми не казвам така.Наричам баща си на едно галено име или"баща ми". Понякога се обръщам към свекър си на"шефе", но това е на майтап и той много се смее.

Не ми представлява проблем, те са много добри хора и щом това ги радва, нека така да е.
 Още повече, сега когато почина майка ми, чувствам свекърва ми като майка.


Въпрос на избор е, ако искаха, щях да ги наричам по име.
Много грозно е да няма никакво обръщение.





# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Гласувах. Казвам "маме" на майка та на мъжа ми /не сме женени официално/. Никога не съм имала проблем с това. Тя е на 70 години, по име хич не вървеше, а без обръщение за мен е по-грозно от каквото и да било обръщение.

# 55
  • Мнения: 2 498
Не казвам-обръщам се към тях по име...

# 56
  • Мнения: 4 292
Не, не казвам. Те искат, намеквали са ми го много пъти - не мога просто. Уважавам ги, но не се чувствам длъжна.

# 57
  • Мнения: 3 216
Никога не сьм го казвала. И едва ли ще го кажа. На други хора бих го казвала, но точно на тези-НЕ. Naughty

# 58
  • Мнения: 219
Не,и не бих казала.Имам си майка и баща,а мъжът ми не ми е брат,че да ги наричам така.

# 59
  • Мнения: 388
Моята бъдеща свекърва не иска да я наричам "мамо" или по някакъв друг начин - от сега си е заявила че иска директно по име... А и аз съм съгласна - имам си майка и баща, те ще са ми свекър и свекърва... Още не знам как ще ги наричам понеже до сега някак си винаги съм избягвала директно обръщение към тях, а ми е неудобно да ги наричам директно по име - все пак ги уважавам много, а и са доста по-възрастни от мене, но ще го измисля... както ми дойде от вътре, така...

Общи условия

Активация на акаунт