Отговори
  • Мнения: 146
от известно време гледам всяка сутрин по zone reality филми за раждането......някои жени избират да родят в дома си,под наблюдението на акушерка,НО ми се струва мн странно момента,в които около раждащата жена са се струпали роднини до 9 коляно(така да се каже)които стоят и гледат тъпо мъчещата се родилка Thinking и деца присъстват......то си е нещо нормално да родиш в дома си(не че аз бих го направила)но това с хората(зяпачи-ако мога така да ги нарека)ми е мн  Sick
аз лично исках приятеля ми да присъства на раждането,но после се отказахме.....
честно да ви кажа не исках никои в тоя момент  newsm78 мн странно чувство(даже и майка ми,която е акушерка не исках да присъства)просто не исках никои познат около мен.

вие как бяхте в това отношение?имаше ли някои близък около вас

# 1
  • София
  • Мнения: 2 296
Единствения близък беше акушерката Laughing
Аз не бих родила вкъщи,камо ли пък цялата рода да ме зяпа Naughty

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 857
Не, никой близък не беше до мен в този момент, а и самата аз не исках. Раждането на сина ми беше миг, който исках да си го изживея сама, колкото и егоистично да звучи. Не бих изтърпяла излишната суетня на роднини около мен. Не виждам с какво биха ми помогнали да се чувствам по-комфортно.

# 3
  • Мнения: 1 900
По тази тема може много да се пише много, но според мен всичко около нея е свързано най-вече с разбиранията  и нагласата както вътре в семейството така и като цяло на обществото в което живеем.  Peace
Та така много неща които на запад и по принцип в другите страни и народи се приемат за нормални у нас не се, от друга страна и на тях доста наши практики и практики им се струват странни.
Иначе лично аз не бих раждала в присъствието на детето си, но с радост бих споделила този момент със съпруга или други най-близки за мен хора. На раждането ми освен АГ специалиста, акушерката и бол. персонал присъстваше моя позната, която се занимава с това и има подготовка за да ми  е от помощ. Общо взето нещо като дулата на запад. Peace

# 4
  • Мнения: 3 621
Докато бях бременна често си задавах въпроса искам ли мъжа ми да присъства на раждането, в един момент реших че искам , но в Бургас не се предлага тази екстра
така или иначе точно в този момент бих допуснала само него до себе си

# 5
  • Мнения: 2 950
На първото раждане беше сестра ми, на второто - съпругът ми. Това със зяпачите, според мен, е доста гадно. Но пък, в крайна сметка, ако родилката се чувства по-добре, защо не... newsm78

# 6
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

  Хората си имат различни разбирания.Възпитават се по различен начин.Защо трябва да се пускат подобни теми, с цел критика към тях?Така са решили, така да раждат.Нас никой не хи е хванал за гушата и не ни кара да раждаме вкъщи в присъствието на родата, нали?

   Аз не бих го направила и не го приемам за нормално.Но нека всеки има правото на избор без да го критикуваме.

# 7
  • Мнения: 1 479
Нямах нужда и никой не ми е"светил"по време на раждане NaughtyНай-близките ме виждаха 3-4часа след това сьбитие.Мерси от такьв "сеир"за околните ooooh!

# 8
  • Мнения: 146

  Хората си имат различни разбирания.Възпитават се по различен начин.Защо трябва да се пускат подобни теми, с цел критика към тях?Така са решили, така да раждат.Нас никой не хи е хванал за гушата и не ни кара да раждаме вкъщи в присъствието на родата, нали?

   Аз не бих го направила и не го приемам за нормално.Но нека всеки има правото на избор без да го критикуваме.
разбирасе!така е1всеки има право сам да решава за себе си Peace кои критикува-просто изразявам мнение....на мен не ми се вижда мн добра тая идея.....

# 9
  • Мнения: 14 133
Всеки решава сам за себи си- за едни е нормално, за други не.  newsm78
Свят шарен, хора различни.  Joy
При мен нямаше близък на раждането. Не бих и пожелала, ако имах възможност.   Naughty Едва ли е най-приятната гледка за друг човек.  Thinking

# 10
  • Мнения: 770
Не бих раждала вкъщи, нито в присъствието на роднини.

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 1 262
Ние, макар да бяхме планирали секциото, не казахме на никой, дори на родителите си и отидохме сами с таткото в болницата. Съобщихме им след това. А татито докторът в последния момент го разубеди да влиза, за да не се налага екип и за него  Wink

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Аз също не родих пред роднини, нито пред мъжа ми.Ако имаме второ пак така.Не искам никой да ме вижда в състоянието което бях (въпреки че имах сравнително леко раждане).И после всеки път като заговорим за раждане да си спомнят изкривената ми физиономия  Mr. Green Не мерси  Naughty

# 13
  • Мнения: 1 428
Точно в този момент не исках никой до себе си.

# 14
  • Мнения: 9 973
аз и на никой не казах,че отивам да раждам,чак после разбраха-като родих Laughing

# 15
  • София
  • Мнения: 4 588
Аз лично не бих раждала нито вкъщи, нито в присъствъето на роднини, приятели и пр. Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
Раждането в къщи - със или без акушер/ка - си е безумие и безотговорност. Все пак, едва ли някой е оборудвал къщата си със операционна зала с всичко необходимо, ... ... , неонатолог и каквото там друго - не дай Боже - може да потрябва и го има в една болница, но времето за достигането й може да е окаже фатално - за майката, за бебето или и за двамата...

Не виждам съществена пречка бащата да присъства на вагинално раждане, ако това е желанието на двамата родители и той бъде надлежно "стерилизиран".

На секцио, според мен, както и на всяка друга операция присъствието на когото и да било, освен пряко заетите с операцията, е меко казано нежелателно и ... ами, безотговорно.

# 17
  • Мнения: 2 531
Мнооого има писано за раждането в къщи! По света е може би практика, но условията са различни и възможностите за реакция при усложнения- също! Моето трето раждане протече много бързо, лесно и т.н. Да не говорим ча но 6-7 см. разкритие нямах АБСОЛЮТНО НИКАКВИ БОЛКИ, дори не вярвах че раждам изобщо! И ако не бях постъпила предварително в болница , за едната бройка и в къщи можеше да родя  Laughing но след това изкървих силно и се наложи ревизио - манипулация, която може да се извърши само от лекар , с анестезия и в болнични условия! Е не искам да си мисля ако бях родила в къщи, докато се добера да болница за да получа адкевнатна лекарска помощ какво би се случило.... В България нещата са доста по различни!
А относно ПРИСЪСТВИЕТО  на близки- зависи кой как е устроен и каква нагласа има! За ПОДКРЕПА не мисля че дума може да става ! Поне аз така ги виждам нещата !

# 18
  • Мнения: 453
Извън темата - при първото ми раждане също ми правиха ревизио, но без упойка. В болница.

Имаше къмто 7-8 стажантки-сеирджийки и никой не ме попита дали искам те да присъстват.
При второто ми раждане си бях платила, но пак се довлякоха зяпачи, защото раждах във вода. Медицинските кадри без спешна работа заприиждаха да наблюдават как се ражда във вода, една ми се пльосна срещу лицето, но я помолих да се махне и тя го стори, защото си бях платила.
Относно присъствието на фамилията - нямам чак такова такова чувство за фамилност аз. Пък и по 200 лв. да плащам куверт на член от фамилията - мерси!
Присъстваше таткото по взаимно желание.

# 19
  • Мнения: 8 999
Единственият близък беше докторът, който ми е приятел от детинство. Не бих допуснала никакви воайори около себе си в такъв момент. А и според мен гледката не ме представя в най-добрата ми светлина /аз съм доста суетна/ и не мога да позволя да ме гледат очепена, разчекната, врещяща и кървяща. Само като си помисля за това и ми става гадно.

# 20
  • София
  • Мнения: 39 758
Не става дума за раждането у дома, това си е една отделна и обширна тема.
За зяпачите става дума.
На раждането на Дияна нямах познати около мен. Но пък зяпачи имаше доста. Дияна беше 1вото бебе за годината на отделението и светилата на цялото отделение бяха дошли. И всеки даваше съвети как да ме шият и т.н. По едно време ми беше все едно кой стои до мен Simple Smile

# 21
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
съпругът ми присъства на раждането и това ми действаше доста успокоително.Преди раждането,не бяхме обсъждали това дали и той ще присъства в залата.Но когато ме приеха в спешното нямаше много време за размисъл.Облякоха го в една зелена манта и го вкараха в родилната зала с мен.А и той не съжалява ,че е бил там. Peace

# 22
  • Мнения: 3 695
Нямам нищо против домашните раждания. Peace
Аз предпочетох да нямам близки покрай мен, така бях по-концентрирана. Даже по време на самото раждане си помислих колко неуместно би било някой да ми държи ръката.  Naughty

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Никога не бих родила вкъщи.
На моето раждане не е присъствал никой,защото беше секцио с пълна упойка и нямаше смисъл.
Но ако бях родила нормално,съпружеското тяло със сигурност щеше да е с мен в този момент. bowuu

# 24
  • Мнения: 4 784
В домашни условия не бих родила. За присъствие на мъжа ми по време на раждането съм ЗА. Изпитахме го вече веднъж, живот и здраве ако някой ден имаме друго бебе от сега е казал, че ще присъства отново.

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Никога не бих родила вкъщи.
На моето раждане не е присъствал никой,защото беше секцио с пълна упойка и нямаше смисъл.
Но ако бях родила нормално,съпружеското тяло със сигурност щеше да е с мен в този момент. bowuu

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
опаааа,извинявам се,беше неволно.нещо стана с компа... Peace

# 27
  • Мнения: 756
за мен е важно съпруга ми да присъства на ражадането на детето ни , аз се чувставам и по -концентрирана някак си,радвам се че присъства до момента , в който се оказа че ще раждам секцио по спешност с  пълна упойка. Преди да родя си мислех че  да родиш вкъщи е по - добре , чувстваш се по - комфортно , но сега би ме било страх , поради това което се случи с първото раждане. А иначе майки са ми споделяли , че всичко е било наред при раждането вкъщи , акушерката е била достатъчно подготвена и по отношение на умения и мед.оборудване , но за се срахувам при по- с пешна ситуация дали може да се отреагира подобаващо.

# 28
  • Мнения: 1 966
Имах много тежко раждане и честно казано, изобщо не ми е минавало през ума кой ме гледа, от какъв ъгъл и какво си мисли за мен в този момент. Само исках по-бързо да получа разкритието и болката най-сетне да спре  Praynig ooooh! Но нямах роднини наоколо де, само доктори и акушери бяха + стажанти. Сега се замислям обаче, че ако мъжа ми тогава беше там /а не в кафенето до болницата и той побъркващ се от притеснение/, нещата нямаше да се развият точно така както се развиха, щях да го преживея доста по-леко.

А за предаването мога да кажа че си е доста... брутално  Rolling Eyes Гледала съм го преди известно време /не знаех че и сега го дават/ - дават едно към едно. То не случайно си е трудно за гледане, ами защото е реално всичко, събитията, хората, времето... не е за всеки, на мен ми беше много трудно да го гледам и въпреки това го гледах #Crazy

# 29
  • Мнения: 1 966
Моето трето раждане протече много бързо, лесно и т.н. Да не говорим ча но 6-7 см. разкритие нямах АБСОЛЮТНО НИКАКВИ БОЛКИ, дори не вярвах че раждам изобщо! И ако не бях постъпила предварително в болница , за едната бройка и в къщи можеше да родя  Laughing

veni-b, а как са протекли първите ти две раждания?  Mr. Green

# 30
  • Мнения: 391
Аз още докато бях бременна помилих мъжа ми да си помисли и да реши дали иска да присъства. Аз не исках тои да присъства, но все пак му оставих избора. Тои избра да присъства и да ме подкрепя. Добре се чувствах в негово присъствие, още повече че отиваики към клиниката до последно не бях убедена че ще раждам и когато акушерката ми каза че имам пъмно разкритие не можех да повярвям. Всичко стана много бързо и съм благодарна на мъжа ми че се реши да бъде до мен и да ме подкрепи.

# 31
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Ми и мен ме беше обхванала апатията и ми беше безразлично. Иначе ме питаха дали искам бащата да дойде, но им отговорих, че ми е все тая. Имах и позната лекарка, но и това ми беше безразлично.....то като бочнат болезнените контракции Crazy

# 32
  • Мнения: 485
Мъжът ми присъства на второто ми раждане. Но истината е, че не исках да има никой около мен, освен една акушерка може би (но не тази акушерка, която ми се падна).

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
За раждане в къщи съм против.
За присъствие на бащата съм ЗА,но само ако той желае.Първич път раждах нормално с епидурална упойка/майка ми и мъжът ми чакаха в приемната-така ми беше по-добре/Вторият път бях секцио със спинална упойка,но мъжът ми не беше в БГ и нямаше как да присъства Peace

# 34
  • Мнения: 2 311
Не бих родила вкъщи за нищо на света!
Да ме гледа родата как се мъча-също!
Но уважавам правото на избор!
За мъжкото присъствие-незнам,на 1-то не присъстваше, за 2-то ще си помисля!

# 35
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Относно зяпачите - при първото ми раждане имаше цяла сюрия студенти, които присъстваха. Изобщо не съм ги забелязала, докато цялата работа не приключи и не взеха да ми честитят възторжено Mr. Green Не са ми пречили, хората са там да се учат - нека гледат. Изобщо в този момент ми е хипер безразлично кой и защо ме наблюдава - аз и бебето сме заети Laughing
Относно присъствието на родата вкъщи, докато раждам - тц. Не за друго - но ще ме разсейват, ще ми пречат и да ги мисля и тях кой как се чувства, да нямам въздух от навалица в стаята и прочее - не, благодаря.

# 36
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Ти гледаш раждащи американки, които са носители на друг тип култура и манталитет...
Иначе по въпроса- не ми беше до мъжа ми, когато Маги се роди, а и се съмнявам че:
1. щеше ( мъжа ми) да понесе гледката, без да припадне, защото не може да гледа кръв  Embarassed:
2.щеше после да има либидо  Blush
Да не говоря, че лошо му става само като му разказвам.Това за него, а и за други зяпачи казвам: " Не, благодаря  Naughty"

# 37
  • Мнения: 2 531
Моето трето раждане протече много бързо, лесно и т.н. Да не говорим ча но 6-7 см. разкритие нямах АБСОЛЮТНО НИКАКВИ БОЛКИ, дори не вярвах че раждам изобщо! И ако не бях постъпила предварително в болница , за едната бройка и в къщи можеше да родя  Laughing

veni-b, а как са протекли първите ти две раждания?  Mr. Green


предизвикани са с окситоцин и трите Hug

# 38
  • Мнения: 9 814
Не желая да раждам вкъщи или в присъствието на роднини, още по-малко деца.
Преди време тук във форума една майка беше разказала подробно как е родила у дома, в присъствието само на съпруга си и 3 годишната си дъщеря.
Много съфорумки искрено й се възхищаваха прехласнати от страхотното преживяване. На мен звучеше като сектантска проповед.

# 39
  • Мнения: 6 274
Не желая да раждам вкъщи или в присъствието на роднини, още по-малко деца.
Преди време тук във форума една майка беше разказала подробно как е родила у дома, в присъствието само на съпруга си и 3 годишната си дъщеря.
Много съфорумки искрено й се възхищаваха прехласнати от страхотното преживяване. На мен звучеше като сектантска проповед.
Франческа   Hug, напълно те подкрепям за всичко. Една жена трябва да бъде сама в онзи момент, защото той си е само неин и на детето й. Те никога повече няма да имат толкова силно, общо преживяване. Този момент си е само техен. А за онази тема не искам да се сещам, че пак се ядосвам.

# 40
  • София
  • Мнения: 292
Раждането в домашни условия за мен е пълна лудост. Ами ако има усложнения и се наложи секцио по спешност както при мен? И за роднините не бих се съгласила. В началото на бременността ми исках таткото да присъства, но  с течение на времето  се отказах. Няма нужда да ме вижда в такова състояние  Naughty

# 41
  • Мнения: 1 121
Ти гледаш раждащи американки

Става въпрос за канадки. Гледала съм шоуто. Много раждат в присъствието на децата си. Аз лично не бих родила вкъщи, заради страх от усложнения, но да си призная много ми харесва идеята просто да родя и да съм си у дома, вместо в болницата Confused Иначе на моето раждане присъства мъжът ми. През цялото време стоеше до мен и държеше ръката ми. Не е гледал как бебето излиза, но отряза пъпната връв Wink Той самият много държеше да присъства, а и аз исках да е там, все пак ставаме родители и двамата, това е много важен момент за нашето семейство Heart Eyes но напълно разбирам и майките, които предпочитат да са сами Grinning

# 42
  • Мнения: 405
 Определено не исках никой до мен в този момент. Просто не ми идваше от вътре да постъпя другояче newsm78. А и още повече, че когато съм сама, имам предвид и други моменти освен раждането се мобилизирам максимално. А колкото до идеята за това евентуално да има струпани и една дузина роднини над....главата ми - вижда ми се някак извратено лично на мен ooooh!.

# 43
  • Мнения: 2 131
На моето раждане от началото до края присъства леля ми, която е акушер-гинеколог и аз много държах да е до мен. В предзалата беше мъжът ми, в родилна зала не влезе, естествено. Майка ми също беше там, но не съм сигурна дали влезе в родилна зала, нямам спомен. Спомням, че беше до мен като излизах от упойката, която ми поставиха, за да ме шият.
За мен беше важно до себе си да имам близки хора в такъв момент. Но чак пък до девето коляно... Със сигурност не бих искала баща ми да присъства, то е ясно.  Mr. Green

# 44
  • Мнения: 1 966
предизвикани са с окситоцин и трите Hug
имам предвид бяха ли трудни раждания /или първото/, тоест вярно ли е че всяко следващо раждане е по-лесно от предното, направо да го кажа  Mr. Green или няма значение, ражданията са си индивидуални? това ме интересува живо, информирам се за по-нататък...  Hug

# 45
  • Мнения: 46 508
Не бих се навила на домашно раждане.

За присъствитето на роднините съм.

Когато влязох в операционната - сама!  Само с доктори и акушерки, щях да откача, това е една от двете причини да се лиша от второ дете. Не искам да раждам в частна клиника, а в държавните не пускат придружител за секцио ...

# 46
  • Мнения: 4 753
Мъжът ми искаше да присъства, но тук не пускат никого (освен родилката, разбира се), така че се отказахме от този вариант.... Впоследствие се наложи секцио, беше с пълна упойка и е безсмислено да присъства някой близък... Не бих раждала пред цялата рода...  Peace

# 47
  • Мнения: 46 508
... Впоследствие се наложи секцио, беше с пълна упойка и е безсмислено да присъства някой близък...

В другите държави в този случай бащата задължително присъства, за да може ПОНЕ един от двамата родители да поеме бебето Simple Smile поне така са ми казвали живеещите там, счита се, че поемането от родителите, а не от лекар/акушерка действа положително на бебето  Grinning разбира се изключвам спешните случаи, в които трябва да се лекува новороденото ...

# 48
  • Мнения: 666

В другите държави в този случай бащата задължително присъства, за да може ПОНЕ един от двамата родители да поеме бебето Simple Smile поне така са ми казвали живеещите там, счита се, че поемането от родителите, а не от лекар/акушерка действа положително на бебето  Grinning разбира се изключвам спешните случаи, в които трябва да се лекува новороденото ...

 Peace

Мъжа ми присъстваше на раждането и съм много щастлива че беше до мен в този момент, при следващо раждане живот и здраве пак бих искала да е до мен. Виж майка ми е друг случай, тя като повечето майки би се притеснявала много и това ще ме изнерви сигурно. Аз също го гледам това предаване всеки ден. Преди време и аз не можех да си помисля за раждане в къщи, но сега виждам че си има своите предимства. По принцип тук например на раждането се гледа като на напълно естествен процес, както и на цялата бременност и за това много хора допускат семействата си да присъстват. За детето и аз не съм много съгласна, защото не знам дали ще му се отрази положително или ще се отврати, но факт е че много хора го правят.

# 49
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Не бих се навила да раждам вкъщи. Още повече под наблюдението на близки и роднини  Naughty
Единственият човек, който исках да е до мен, беше мъжът ми, но тогава все още не се предлагаше тази екстра в нашата болница.
Затова пък присъства братовчед ми  Mr. Green През цялото време беше при мен- той е анестезиолог и дебнеше да не ми се наложи упойка. Е, накрая ми сложи при шиенето да си оправдае престоя в родилната зала  Laughing

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 1 262
Може да разбуня духовете с това, но, ако раждах вагинално, не бих и помислила таткото да присъства /докато за операцията доста се чудихме и двамата/. Не знам от къде ми е заседнала в главата една реплика по такъв повод, гласяща "Ако си гледал челюсти, едва ли скоро ще ти се иска да влезеш пак във водата"  Blush Вероятно си е въпрос на нагласа и психическа устойчивост...Е, моите са такива...

# 51
  • Мнения: 2 531
имам предвид бяха ли трудни раждания /или първото/, тоест вярно ли е че всяко следващо раждане е по-лесно от предното, направо да го кажа  Mr. Green или няма значение, ражданията са си индивидуални? това ме интересува живо, информирам се за по-нататък...  Hug
Всако следващо е по лесно и по бързо! Първото беше с епизиотимия и доста се напъвах. Второто беше без шевове , напъвах по малко , а третото - то направо само напъваше да излезе, най голямото е и също без шевове!

# 52
  • Мнения: 1 671
За нищо на света не раждам сама у дома, още повече заобиколена от куп любопитни погледи на роднини (гледала съм няколко такива филма и здраво се бях изплашила за раждането). Родих в държавна болница, но акушерката ми е близка, така че бебето ми беше поето от човек с голямо сърце, когото много обичам и уважавам. Мъжът ми не е присъствал, защото още от самото начало бях категорична, че не го искам там. Все още съм на това мнение! Когато раждам искам до себе си обучен човек, който да ми дава напътствия, искам да съм заобиколена с акушерки, лекари и неонатолози, които са готови да реагират незабавно и да помогнат на мен или на бебето ми. Това ми действа по-добре от упойка  Wink. Не бих рискувала моя живот, още повече живота на детето ми.
 
тоест вярно ли е че всяко следващо раждане е по-лесно от предното
И при мен второто раждане беше по-лесно.  Peace

# 53
  • Мнения: 645
Не исках никой да присъства в този момент, освен лекарският екип. Не бих искала никой да ме вижда така. Може би е суета. А цяла тълпа около мен, а и дечица - подобна мисъл ме хвърля в потрес. Но всеки има правото си на избор.

# 54
  • Мнения: 707
В Холандия вси4ки си раждат по къщите и го имат за съвсем нормално Shocked. Толкова пъти сме спорили и се опитват да ме убедят, 4е това е правилният на4ин. Една даже ми каза: ''Болниците са за болни хора, а раждащата жена не е болна'' Rolling Eyes. Много се у4удват, ако някоя иска да отиде в болница newsm78. Преди раждането им дават един кашон с необходимите неща за домашно раждане, а вътре има непромокаеми 4аршафи, спирт, памук, ръкавици, едни стойки, на които се повдига леглото, за да е по- удобно на акушерката, нож4ета Shocked, щипки за пъп4ето и др.. Асистира само акушерка, без доктор. Thinking
  Присъствието на бащата е задължително , или на някой близък, но трябва да има някой при раждащата Embarassed. Децата в семейството също влизат отвреме навреме да видят как се справя мама #Crazy #Crazy #Crazy
  За 6 год.,прекарани там много тяхни методи възприех и одобрявам, но  домашното раждане НИКОГА няма да възприема като ''по-добрия вариант'' Naughty

# 55
  • Мнения: 6 690
Най-ужасното при раждането на сина ми беше това, че съм сама сред чужди, но беше сравнително отдавна и бяхме бедни.
Ако има втори път със сигурност таткото ще е с мен. Роднини няма да има, но ще се постарая да е у дома.
Щом прабабите и бабите ми са раждали така и сме оцелели и ние ще оцелеем. Малко престорено ми се вижда това с оцеляването само в болница.

# 56
  • Мнения: 6 690
.........
Когато влязох в операционната - сама!  Само с доктори и акушерки, щях да откача, .........

И аз се чувствах така. По-ужасно нещо досега не ми се е случвало и дано да не ми се случи......

# 57
  • Мнения: 3 069
Не бих допуснала никой освен съпруга ми да присъства на раждането.
Бях по-спокойна от неговото присъствие но не бих допуснала разни роднини около мен.

# 58
  • Мнения: 2 531
Роднини няма да има, но ще се постарая да е у дома.
Това в България ли смяташ да е или си някъде в чужбинско

# 59
  • София
  • Мнения: 10 323
.........
Когато влязох в операционната - сама!  Само с доктори и акушерки, щях да откача, .........

И аз се чувствах така. По-ужасно нещо досега не ми се е случвало и дано да не ми се случи......

Боже, колко са различни хората! А аз се молех по-бързо да ме вкарат в операционната, така ме болеше вече, пък и се притеснявах - 10 часа раждане и нищо. Пък и си бях предвидена по принцип за секцио, та по-скоро ми се виеше от яд, когато тръгнах да раждам предварително.


По темата - в къщи не бих родила, присъствието на семейството само би ме успокоило, но до едно определено време. В най-напечения момент не знам, може би би ми било по-добре сама.  newsm78 Бих предценила на място.

# 60
  • София
  • Мнения: 607
Аз родих в болницата, не исках никой роднина или познат при мен. Мъжът ми беше казал, че ако искам - ще присъства. Но аз не исках. Не съжалявам! А за раждането у дома - ако няма усложнения наистина домашната обстановка е най-добра. Обаче кой гарантира, че всичко ще е наред? Да не дава Господ да се случи нещо в последния момент и да тичаш за лекар...... Praynig ooooh!

# 61
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 925
На раждането присъствха единствено акушерката и съпругът ми. В последния момент дойде още една акушерка.
Нямам нищо против домашното раждане, още повече че съм го обмисляла като вариант втория път.
Родата - не, благодаря.

# 62
  • Мнения: 6 690
Това в България ли смяташ да е или си някъде в чужбинско

Явно не съм използвала достатъчно правилно условното наклонение - за мен е малко вероятно да има втори път в този мой живот.
Мисълта ми беше, че ако имах втори шанс ужасно много щях да се постарая да е у дома.
Засега съм в България и смятам тук да си остана.

Боже, колко са различни хората! А аз се молех по-бързо да ме вкарат в операционната, така ме болеше вече, пък и се притеснявах - 10 часа раждане и нищо. Пък и си бях предвидена по принцип за секцио, та по-скоро ми се виеше от яд, когато тръгнах да раждам предварително.

Мен не ме е боляло, беше си 100% планово секцио по медицински причини. Ако ме болеше не знам, но пак си мисля, че тогава още повече би се засилило чувството за самота сред чужди. Както казват мъдрите хора "винаги може и да е по-лошо".

# 63
  • Мнения: 2 617
Докато бях бременна често си задавах въпроса искам ли мъжа ми да присъства на раждането, в един момент реших че искам , но в Бургас не се предлага тази екстра
така или иначе точно в този момент бих допуснала само него до себе си

Извинявай, можеш ли да кажеш, как ти беше обяснено, че това е  "екстра" в този случай и как в болницата се оправдаха, че не могат да осигурят присъствие на бащата на раждането на собственото ми дете  newsm78

# 64
  • София
  • Мнения: 3 099
Да гледаш как любимата жена/сестра/дъщеря ражда, би скъсало сърцето на повечето нормални индивиди.
Да ме прощават запалените, но раждането не е най-естетическият и далеч не най-романтичният процес на тази планета... (вагиналното, де)
Но... хора разни.

# 65
  • Мнения: 4 753
Извинявай, можеш ли да кажеш, как ти беше обяснено, че това е  "екстра" в този случай и как в болницата се оправдаха, че не могат да осигурят присъствие на бащата на раждането на собственото ми дете  newsm78

Ако може аз ще отговоря на този въпрос...  Peace  И в нашата болница не пускат... Родилна зала е една, както и предродилна и не може да присъства никой, освен родилката... Понякога  раждат две жени едновременно или в предродилна има дори по три... За да присъства бащата, казват, че трябва да има един вид ВИП родилна.... самостоятелна... а такава няма...  Peace

# 66
  • Мнения: 1 367
За раждането вкъщи-абсурд,никога не бих подложила себе си и детето на подобен риск.Подкрепата на роднини...не знам,по-добре не.Аз раждах секцио с пълна упойка,така че би ми било все едно кой е там.Но ако обстоятелствата бяха други,сигурно нямаше да искам никой.Мразя да ме виждат безпомощна.Най-малкото пък бих искала детето ми да присъства в подобен момент /раждането на по-малкото му братче или сестричка/

# 67
  • София
  • Мнения: 6 250
В такъв момент бих допуснала само мъжа ми до мен. Да не говорим, че родата (особено някои  Mr. Green) взеха да ме изнервят в къщи след изписването, а да не говорим пък да ми присъстват на раждането! Shocked Но пък разбирам, че има страни и общества, в които това се приема за нещо съвсем естествено. Wink

# 68
  • Мнения: 1 674
Не бих раждала вкъщи, нито в присъствието на роднини.
И аз.

# 69
  • Мнения: 2 617
ок, благодаря за отговорите Simple Smile
Все още се учудвам на схващания от страна на жени, че не биха допуснала собствения си мъж по време на този уникален момент.

Докато бях бременна, четох книга на една от най-големи застъпнички на раждането в ъщи в Италия (мисля, че дори го е организирала в района на Флоренция), акушерката, която ми водеше курса също поддържаше тези идеи. Аз не съм ги споделяла по простата причина, че в къщи не може да ми бъде осигурено медицинското оборудване, каквото го има в една болница (особено, ако има усложнения). По тази причина избрахме и такова медицинско заведение, в което работеше специалист, който държахме да е, както и знаехме, че  енай-добре осигурено с апаратура.

# 70
  • Мнения: 1 900
Мисля си, че все пак когато говорим за близки присъстващи на раждането се има предвид тези от тях с които сме в най-добри отношения. Много ясно, че няма да помолим да присъства жената на втория ми браточвет или някои друг които ми е неприятен. #Crazy Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт