От каква възраст имате съзнателни спомени ?

  • 3 538
  • 73
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 448
Малко и смътни спомени от 4 годишна.
Казват, че преди 3 обикновено не били реални спомени, а подхранени от това, което в последствие са ни разказвали родителите, ама кой знае.....
Аз поне не си спомням от толкова ранен период.

# 16
  • Мнения: 953
Мислех си че нищо не помня, съзнателни спомени имам от около 4г възраст.
След като родих разбрах, че не е точно така, защото покрай дъщеря ми си припомням доста неща - как ме целуваше майка ми по краката, как ме гъделичкаше и ми се радваше ( да съм била най-много около 2г.), как ми обуваше чорапогащника  и все успяваше да ме ощипе и още много такива, които изкачат в съзнанието ми когато си играя с Вики.

# 17
  • Мнения: 1 897
Моите първи спомени са от около 3-годишна възраст.
Спомням си част от пътуването с колата, когато сме отивали да вземем мама и сестра ми от Родилното отделение.
Друго, което си спомням е едно Новогодишно тържество в детската ясла. Дадоха ми прекрасна руса кукла с дълга коса и аз си мислех, че това е подаръка ми от Дядо Мраз, а се оказа, че са ми я дали само за да ми направят снимка с нея и след това трябваше да я върна. Спомням си как ми я изтръгнаха от ръцете, докато плачех безутешно и колко нещастна и тъжна се чувствах от това.
Спомените ми със сигурност са реални (не преразказани или внушени), защото си спомням не само събитията и детайлите, а и емоциите и чувствата, които съм изпитвала.

# 18
  • Мнения: 878
Първият ми спомен е как съм седнала в коли4ката,заваля град,а майка ми бяга за яслата Laughing,била съм около 2годишна,но споменът с врмето избледнява.От детската градина имам страшно много спомени,мога да разкажа поне 10 разли4ни ситуации,но интересното е,4е нямам много спомени от вкъщи,пове4ето са свързани с детската градина newsm78Странно ми е как някой няма да има спомени от преди да навърши 6г newsm78

Последна редакция: сб, 24 май 2008, 22:16 от zoui

# 19
  • Мнения: 3 622
По ясни спомени имам от 4 годишна, но имам един много ясен спомен как прабаба ми стои до оградата на село и ни маха за довиждане, а аз и махам от колата.  А тя е починала когато съм била на 2 години и половина

# 20
  • Мнения: 4 916
От 3-4 годишна възраст - спомням си как ме оставят в градината и аз моменталто отивам до стената и започвам да плача, и така до обяд, след това съм супер изморена и заспивам заедно с другите деца, а следобеда пак рева когато идват да ме прибират от градината, защото не искам да се прибирам, а да играя с другите деца  Laughing

# 21
  • Мнения: 2 757
На 3 годинки ме оперираха от херния. Спомням си как бях в болницата, как ме болеше операцията, как ядох само кисело мляко с хляб и точно от какви купички и т.н. От това паметно събитие насам си помням всичко много ясно. Мисля, че и от преди имам откъслечни спомени, защото като гледам снимки си спомням как си обличах точно тези дрехи от снимката и как се снимах. Възможно е да се помни от преди 3 годинки. Поне година след това детето помни случките, защото говори за тях. Не знам обаче дали като остарее ще си ги спомня. Визирам племенника си

# 22
  • Мнения: 5 391
Мисля, че първите са ми от детската градина Rolling Eyes

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Спомням си многобройни моменти от детската градина и то доста ясно.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И моите първи спомени са от детската градина.

# 25
  • Мнения: 494
 Помня неща отпреди да навърша 3 годинки. Помня много добре беседката в яслата и една огромна, красива кукла, която държаха само за красота и лелките не ни даваха да играем с нея...Помня как се возех на рамката на бебешката количка, в която мама возеше сестра ми-с година и половина по-малка от мен, още съвсем бебе...Помня как ни дърпаше в шейната през зимата, по пътя за яслата и как ми биха инжекции заради една пневмония (тогава съм нямала 3 годинки, със сигурност). Помня и много добре един магнетофон, от тези, с лентите, на който татко се опитваше да запише как бърборя аз, а сестра ми гука, но тя беше малко бебе и нещо се стресна (явно) от силното щракване на копчетата на магнетофона и просто се скъса да плаче...Спомените ми от около 3-4 годишна възраст пък са още повече. От градината си спомням цели периоди. Най-много обаче са останали у мен усещания за разни неща - за вкусове, за аромати...емоции разни...И не са подхранвани от разкази на мама и татко. Понякога съм ги учудвала, като съм им разказвала нещо, което, ей така, изведнъж, си спомням, че се е случило в най, най-ранна възраст...

# 26
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
От около 3 годишна възраст. Една картина с пра-пра баба ми (демек бабата на баба ми) се е запечатала в съзнанието ми.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 634
Предимно от детската градина. За някои неща обаче доста се обърквам-не знам дали наистина ги помня или съм си съставила картинка от разказите на майка ми. Crossing Arms
Най-интересното е че от първи клас са ми много по-малко спомените , отколкото от детската градина. ooooh!Хамава работа.

# 28
  • Мнения: 556
Първия ми спомен е от като съм била на 1година и 9месеца. Спомням си как бяхме на почивка в Хисаря и аз видях 2 статуи на сърнички от бронз и накарах дядо като по-голям да се качи на голямата сърничка, а аз като по-малка на малката. Спомням си дори и мисълта която ми мина тогава през главата - да помоля именно дядо да се качи с мен, защото знаех че няма да ми откаже , докато ако накарах мама или татко те сигурно нямаше да се съгласят.
Когато след години припомних тази случка на майка тя се очуди как я помня, защото още не съм имала 2 години тогава.
Някъде четох че първите съзнателни спомени на детето са от тогава, откогато речта му развие добре.

# 29
  • Мнения: 5 940
Около три години. Бяхме за гъби с баба, отидохме в една прекрасна градина -с много къпини, цъфнали цветя, храсти, дървета /спомням си ги като огромни, зелени, плашещи и привличащи/, вълшебна градина. Още я сънувам, непрекъснато ходя на това място, но градината я няма.
Баба твърди, че наистина ни е водила на такова място със сестра ми, но не го описва чак толкова приказно колкото си го спомням аз. Много я сънувам тази градина, често изпитвам  странен копнеж по нея, свива ми се стомаха, искам да я видя пак. Дори не знам дали е истина всичко това, дали е част от спомените ми или е въображение.

Общи условия

Активация на акаунт