Макови ниви! Възможно ли е?

  • 15 572
  • 139
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 513
Днес пътувайки по магистралата Варна-Шумен, попаднах на много впечатляваща гледка - цели блокове (огромни ниви) с цъфнали червени макове. Предполагам  всички от вас са виждали засетите блокове с рапица - имат един такъв слънчев жълт цвят. Това беше просто невероятно - червено докъдето ти стигне погледът. Много бях развълнувана и впечатлена, ужасно красиво беше. Изглеждаше сякаш някой нарочно и целенасочено е засял маковете, които иначе мисля, че са плевел. Направих няколко снимки с телефона си, макар, че не може да се види точно и да се създаде представа за това колко всъщност беше красиво:

http://www.bgphoto.net/photos/927/o633474240408770000.jpg
http://www.bgphoto.net/photos/927/o633474239796113750.jpg

Много ми е интересно дали някой от вас знае, възможно ли е някой да засее макове.
За какво биха послужили?
Ако не са засети, възможно ли е да са се разпространили сами и то на такива големи пространства?

# 1
# 2
# 3
  • Мнения: 4 916
Комшийката от къщата срещу нас е засяла половината си градинка с макове - огромни оранжеви макове. С мъжа ми от един месец се чудим дали ги използва по предназначение или са й за красота.

# 4
  • Мнения: 2 388
Днес съм като напушена в този форум.

# 5
# 6
  • Варна
  • Мнения: 513
Опиумните макове май са бели (по инфо на съпругът ми). Опиумът се събира като се издрасква по специален начин чашката ( newsm78 не знам дали така се казва) със семената на прецъфтелите макове. Образува се клей, който се събира, суши и т.н.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Като дете съм виждала такива ниви. Пак така - огромно поле само с макове. Не знам за какво ги гледат, може би за маково семе?

# 8
  • Варна
  • Мнения: 513
Crazy Crazy Crazy <- клик.
[/quote]
 newsm78 НИва с марихуанка надали щеше да ми направи впечатление  Mr. Green
Ама това червенотоооо! То ти вади очите направо! Колегата с който пътувах, поне два пъти по-голям от мен  Wink, каза че не е виждал подобно нещо.
Затова питам дали някой знае.

# 9
  • Мнения: 2 386
Имам разкошни снимки от фестивала на лалето в Сиатъл, но не мога да ги отворя.  Confused
Иначе са цели оргомни ниви, направо плантации от лалета, подредени в километрични ивици и по цвят. Жълти, розови, червени, цикламени и бели.. Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 2 792
 Може би е старта на предизборната кампания на другаря Станишев.

# 11
  • Мнения: 2 584
това е див мак, никой не го сади както и повечето плевели си расте сам и се размножава бързо, опиумния мак е много по голям но мисля че няма червен на цвят, бял и оранжев съм виждала и гледала като цвете
пп. не съм го ползвала

# 12
  • Мнения: 2 584
Полският мак (Papaver rhoeas), наричан също Кадънка, е едногодишно тревисто растение от семейство Макови. Разпространено е като плевел в Европа, Азия и Австралия. Отглежда се и като декоративно растение. Медоносно, в народната медицина се използват венчелистчетата против кашлица и диария.
http://bg.wikipedia.org/wiki/Papaver_rhoeas
http://bg.wikipedia.org/wiki/Картинка:Grand-Reng_JPG04.jpg

# 13
  • Варна
  • Мнения: 513
Може би е старта на предизборната кампания на другаря Станишев.
hahaha Много точно попадение! Не се бях сетила за това  Crazy

това е див мак, никой не го сади както и повечето плевели си расте сам и се размножава бързо

Първоначално и аз си го помислих, но повярвай ми, толкова нагъсто, с толкова ясни граници отстрани и в такива огромни количества и площи - не вярвам да е диворастящ  newsm78

# 14
  • Мнения: 2 161
Ами може хората да обичат макови кифлички.А на мен ми направиха впечатление обширните жълти ниви.Някой знае ли какво е това?

# 15
  • Мнения: 2 013


Опиумен мак. От Афганистан

# 16
  • Варна
  • Мнения: 513
Ето още една снимка. В далечината се вижда, мисля, колко ясни са границите на маковия блок и на съседния.

http://www.bgphoto.net/photos/927/o633474240149707500.jpg

# 17
  • Варна
  • Мнения: 513
Ами може хората да обичат макови кифлички.А на мен ми направиха впечатление обширните жълти ниви.Някой знае ли какво е това?

Жълтото е рапица! използва се за производство на биодизел.

bouquet argun

# 18
  • Мнения: 4 916
Ами може хората да обичат макови кифлички.А на мен ми направиха впечатление обширните жълти ниви.Някой знае ли какво е това?

Рапица, гледа се за производство на биогориво.

Писали сме заедно.

# 19
  • Мнения: 2 161
argun ,много ти благодаря.Аз помислих,че е жълт кантарион и си казах:брей,брей,колко много виагра.

# 20
  • Мнения: 25 558
Ако мислиш, че това червеното е опиумен мак - не е.  Laughing

# 21
  • Варна
  • Мнения: 513
Ако мислиш, че това червеното е опиумен мак - не е.  Laughing
Twisted Evil Признавам си, ми се прокрадна и тази идейка. Whistling
Ако е засято нарочно може би ще се ползва както и рапицата за производство на биодизел или за маково семе за кифлички  Rolling Eyes Помислих си също, че може да го ползват за заздравяване на почвата, примерно  Rolling Eyes
Ама не знае ли някой със сигурност?

# 22
  • Мнения: 25 558
Маково семе се получава пак от опиумния мак, не от дивия.
Просто трябваше да отидеш да го видиш отблизо - най-вероятно е прораснал сред други посеви, избуял е и отдалеч прилича на макова нива.  Laughing

# 23
  • Варна
  • Мнения: 513
 Rolling Eyes
Нещо не съм убедена, че е прораснал  newsm78
Ама не отидох наблизо, да, признавам си  Blush
P.S. Не знаех, че маковото семе е от опиумния мак. Да взема да хапвам по-често макови кифлички и хлебчета Wink  Mr. Green

# 24
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
рапицата също така се дава на кравите за по-голям млеконадой (нищо че малко хващат радко щастие)
от сниимката не става ясно какъв е мака, опиумния мак е светло розов до тъмно розов с много голяма семенна кутийка, има го и по дворовете на бабичките из селата защото е красиво цвете (а може и опиум да пафкат дъртите, знам  ли) . Пчелите също много го обичат, да ли да не проверя за весел мед от Авганистан ...
и да допълня, единствената част от мака където няма алкалоиди е семето .. така че забрави веселбата с кифлички.

# 25
  • Мнения: 27 524
Преди повече от 10 години, като пътувах насам-натам из страната, имаше често такива макови полета. Не са били умишлени. Иначе са вид опиат, така е, не знам дали служат на някого за нещо конкретно.  Simple Smile

# 26
  • Мнения: 824
Не знам дали тези ниви са посяти целенасочено.Факт е,че природата ни е невероятно красива и изпитвам огромно удоволствие всеки път,когато пътувам.Гледките са незабравими.Не всяка страна може да се похвали с това. Wink

# 27
  • Мнения: 2 759
                      И аз като авторката твърдя, че са засяти целенасочено. Странното е, че и аз съм ги виждала винаги около рапица (ако само тя е жълта), и нещо, което цъфти в синьо. Сеят ги на блокове: червено, жълто, червено, жълто, синьо... Много красива гледка...
                     Но за предназначението не знам нищо.

# 28
  • Мнения: 4 585
Някой не са му стигнали парите да си третира нивите против плевели.
Съседите обаче са третирали.
Репкото и рапицата цъфтят жълто. Репкото е силаж за крави.
Рапицата е за биогориво.
Едно време билкарите изкупуваха червените листа на дивия мак по лев килото.
Добра цена, като се има предвид, че фин млечен беше о.18лв,
а шоколад Крава - 0.80лв. Стигал съм до 1.5кг.
Лошото е, че докато шучмулкаш листа, вероятността да набараш пчела е голяма.
А виждали ли сте тикви, от семките на които правят масло за самолетите.
Тия тикви животните не ги ядат, даже и свинете им се мръщят.
Едни трактори ги мелят и разпръскват парчетата в нивата, а семките се отделят в чувал.

# 29
  • Мнения: 5 710

Много ми е интересно дали някой от вас знае, възможно ли е някой да засее макове.
За какво биха послужили?
Ако не са засети, възможно ли е да са се разпространили сами и то на такива големи пространства?

Специално тези макове за нищо не служат. Не са като тези в Афганистан.
Много лесно се разпространяват и сами в необработени земи.

# 30
  • Мнения: 1 212
Тъкмо се нахъсих да видя какви са тез '"маРкови ниви " / така го прочетох  Mr. Green/
А те били макови  smile3555

# 31
  • Варна
  • Мнения: 513
така че забрави веселбата с кифлички.
Жалко  Mr. Green тъкмо се бях обнадеждила

                      И аз като авторката твърдя, че са засяти целенасочено. Странното е, че и аз съм ги виждала винаги около рапица (ако само тя е жълта), и нещо, което цъфти в синьо. Сеят ги на блокове: червено, жълто, червено, жълто, синьо... Много красива гледка...
Нещо такова ще да е, защото имаше много и от тези, сините (според мен лилави) цветя (треви или билки, не знам  newsm78)
http://www.bgphoto.net/photos/927/o633474240301738750.jpg

А дали не са ниви с билки?

Между другото,на няколко места имаше мешани ниви - рапица+мак и мак+"лилавото цвете". Комбинацията е невероятно красива!

# 32
  • Варна
  • Мнения: 513
Много лесно се разпространяват и сами в необработени земи.

 newsm78 Може би ми се е сторило, че има много ясни граници, точно, защото съседните ниви са били обработени, а тези не?
Изглеждаше като да няма нищо друго засято, освен мак.  Crazy
Чак пък толкова да се самозасеят, нещо не ми се вярва  Whistling

# 33
  • Мнения: 4 585
Метличина. До тук описваш плевели.
Много голяма част от плевелите са и билки - мак, метличина, троскот, корени от коприва, плодчетата на бъзето.

# 34
  • Мнения: 2 759
...Може би ми се е сторило, че има много ясни граници...
                      Не ти се е сторило  Naughty. Опънати са като по конец - доста съм виждала. Но дали няма нещо друго между тях... по-скоро няма, но чак толкова не съм се вглеждала... На Вълка разчитах аз за просветление...

# 35
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
А дали не са ниви с билки?

Около Шумен има доста ниви с лавандула, може би тази година са засели и мак.
Билките се оказват доста рентабилни - малко грижи, сравнително добра цена.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 513
Метличина. До тук описваш плевели.
Много голяма част от плевелите са и билки - мак, метличина, троскот, корени от коприва, плодчетата на бъзето.
Hug Че са плевели не споря. А че гледката е прекрасна, мисля, че който я види наживо, ще се съгласи!

Но дали няма нещо друго между тях... по-скоро няма, но чак толкова не съм се вглеждала...
И аз не съм гледала отблизо  Blush Замислих се, дали случайно не е засято заедно с пшеница, примерно, да задържа повече влага  Thinking Докато дойде време за жътва, макът отдавна ще е изсъхнал, ама знам ли  newsm78

# 37
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Според мен маковете са засети с цел продажба на семето.
Аз например доста често си купувам пакетчета маково семе, я за кифлички, я за нещо друго.
От къде иначе ще се вземат такива количества за продажба?

# 38
  • Мнения: 4 585
Селяните ти се смеят в момента.
Тия фермери, които са си обработили нивите с раундъп или други препарати, окопали са ги и изорали навреме, нивите им са чисти. На бедните или мързеливи фермери, нивите са пълни с "красота". Но нищо няма да изкарат. Всички излишни растения задушават полезните. Смучат влага и хранителни вещества.
До жътва макът ще е прецъфтял, но безброй семенца ще са паднали в земята.
И догодина ще е същото.

# 39
  • Мнения: 25 558
Според мен маковете са засети с цел продажба на семето.
Аз например доста често си купувам пакетчета маково семе, я за кифлички, я за нещо друго.
От къде иначе ще се вземат такива количества за продажба?

Не и от дивия мак, определено.  Laughing

# 40
  • Варна
  • Мнения: 513
Селяните ти се смеят в момента.
Blush
Прав си, плевелите задушават растенията, не разсъждавам в правилна посока.  Thinking
Значи нарочно са ги засяли  Mr. Green , за да продават семенца, например на Red   bouquet
 bowuu

Ох, како Сийке, пак ме замисли  Crossing Arms

# 41
Като дете,си спомням,че по нашия край имаше такива ниви с опиумен мак , ние му казвахме афион.Като узрееше го късахме за украса,за кифлички ,та даже и суров го ядяхме. Навремето баба ми са правели олио от афион.Говоря за времето преди 25-30 години.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 513
Като дете,си спомням,че по нашия край имаше такива ниви с опиумен мак , ние му казвахме афион.Като узрееше го късахме за украса,за кифлички ,та даже и суров го ядяхме. Навремето баба ми са правели олио от афион.Говоря за времето преди 25-30 години.
Twisted Evil Уаууу, доста спокойно и весело са си живели хората, навремето.
Винена попарка, салатка и манджичка с оливце от опиумно макчеее  Whistling
  bouquet

# 43
  • Мнения: 4 585
".... а сега събираше по Прилепско, Велешко и Тиквешията афион и го продаваше на ..."
Сетих се къде съм го чувал - Преспанските камбани. Но не съм виждал, lydi, явно си южнячка.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 513
Варна към юга ли се смята?  newsm78
По дух може и да съм  Mr. Green
Сетих се за тиквите, за които говореше, една приятелка ми разказваше за тях, но не помня в Търговишко, или Добричко ги гледаха.
А дали не саги засяли, за да се събира мед от тях?
Един колега от Разград произвежда рапичен мед, защо тази година да няма и маков  Mr. Green

# 45
  • Мнения: 2 759
...защо тази година да няма и маков...
                      Полетата не са от тази година, поне 10 години ги виждам.

# 46
  • Мнения: 4 585
Кейт Остин питах дали е южнячка, копнал съм друг ник.
От афион май са правели катаран, а с него са смазвали осите на колелетата на каруците.
Нямало е лагери все пак.
Миналата година освен рапичен, друг мед почти не изкараха пчеларите в разградско,
времето беше кофти. Мак не се сее за мед, не е достатъчно медодобивнио растение,
не си струва. Има много по-добри, сеят едно лилаво.

# 47

 Twisted Evil Уаууу, доста спокойно и весело са си живели хората, навремето.
Винена попарка, салатка и манджичка с оливце от опиумно макчеее  Whistling
  bouquet
[/quote]Много те бива да се подиграваш,поне се научи да ги разпознаваш растения и бурени,и тогава говори.Прочети малко повече за Санданско-Петричкият регион и културите отглеждани през социализма!

# 48
  • Мнения: 5 710
Като дете,си спомням,че по нашия край имаше такива ниви с опиумен мак , ние му казвахме афион.Като узрееше го късахме за украса,за кифлички ,та даже и суров го ядяхме. Навремето баба ми са правели олио от афион.Говоря за времето преди 25-30 години.

извинявам се, но опиумния мак не е ли ендемитен вид? като коката?

ето за това говоря:

# 49
  • Мнения: 4 392
Ха! И аз го забелязах това. Тази година е доста плодородна за мака. Mr. Green

Със сигурност е много повече от друга година. Тук даже в междублоковите пространства е пълно.  Друга година не е било така, иначе щях да забележа.

А тези макови полета на снимката са умишлено засети. Личи си от самолет.
Ако не са толкова хомогенни полетата, може причината да е в семената за посев, които са били замърсени с макови семена.

Трябва да видим, за какво се използва макът. Май е лечебно растение.

Последна редакция: пн, 26 май 2008, 23:10 от Amarena

# 50
  • Мнения: 4 585
Не са умишлено засети.
Никой не може да спечели от площи, засети с полски мак.
От самолет може да приличат на ниви, умишлено засети с мак,
ако отидете до нивата, ще видите мижав ечемик или жито.
Маковете са много видове, в Азия са над 100, не знам дали
всички са ендемични видове, пиринският мак е ендемичен вид.

# 51
  • Мнения: 5 710
Не е ендемитен вид, прочетох  bowuu
Даже сме спрегнати, като страна производителка на опиумен мак.
Въпросните полета с обикновен мак не мисля, че са умишлено засяти. Това е все едно да садиш коприва.
Напълно е възможно да са очертани, ако до тях полетата са обработени.

# 52
  • Мнения: 4 392
Сега се разрових малко. Традиционната медицина не го признава (Слабичък е за нейния ресор явно.  Wink), но в алтернативната се използва за чай (прибавя се в чайове против безсъние и прекалена раздразнителност). Също така помага при кашлица и успокоява рани. Външно се прилага при кожни проблеми.

В миналото са използвали семенцата (маково семе) при приготвяне на хляб и подобни. (Нищо чудно и сега да го правят, ако е по- евтино от семето на опиумния мак.)

И най- важното: по изобилието от полски мак в нивата това можеш да познаеш, че не са използвани пестициди. 

Вълчан е прав.  Grinning

Според вас има ли разлика между първата и втората картинка?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/05/Klatsch … atschmohnfeld.JPG

http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Moonfeld_toscana.jpg


Последна редакция: пн, 26 май 2008, 23:34 от Amarena

# 53
  • Мнения: 2 759
                       Не знам, мисля, че на полета съм виждала този от втората картинка. Но и от първия май съм виждала... но отдавна... АКо не бъркам все пак...

# 54
  • Мнения: 5 710
Нова идея: Може да са някакъв тип 'почиващи' ниви. Нали понякога ги оставят и не ги обработват. Това обяснява правилната форма на нивата. И маковете са се разпространили естествено.

# 55
  • Мнения: 4 392
Нова идея: Може да са някакъв тип 'почиващи' ниви. Нали понякога ги оставят и не ги обработват. Това обяснява правилната форма на нивата. И маковете са се разпространили естествено.


Но трябва да са минали през оран поне, защото маковете често се появяват на прясно разкопани улици например.
Мен лично тази макова благодат ме радва. Красиво и екологично едновременно! Laughing

# 56
  • Мнения: 2 891
Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.

# 57
  • Мнения: 4 392
Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.
А, поне 5 трябва да ги направим. Laughing
Излагате се.  Whistling

# 58
  • Мнения: 2 759
Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.
                    Твърде тъпи сме - това ли е? Отегчаваме те, пречим ти, възмущаваме те? Какъв точно е проблема? Иначе казано причината, за това тъй мъдро откровение?

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 23 617
Абе едно време, по Татово време някъде, страната беше една от официалните производителки на опиумни деривати за медицински цели. Тогава се сееха макови ниви за промишлено производство.
Обаче май сега официално у нас не се произвежда нищо такова?! newsm78
Във всеки случай, това на снимките е див мак. Опиумния е много по-едър, дивия е до под коляно Simple Smile

# 60
Според мен нивите не са третирани срещу плевели и затова е така. От една страна се радваме на красотата край пътя, а от друга
виждаме как някои ниви се загубват по този начин.

# 61
  • Мнения: 812
Нова идея: Може да са някакъв тип 'почиващи' ниви. Нали понякога ги оставят и не ги обработват. Това обяснява правилната форма на нивата. И маковете са се разпространили естествено.


Мда, определено са почиващи ниви. Почиват си от тези, които гризнаха кинтите по програма "Сапард" и заминаха в странство да си ги харчат. Много са красиви, вярно е...Синя метличина, червен мак, жълта рапица...прелест за окото. От трите изброени само рапицата е засята, останалите са наследство от милите кооперации, които години наред обработват (пардон, правят се че обработват) нивите на дядовците ни, при това без да плащат рента на собствениците. През една - две години си ги прехвърлят обявявайки фалит, защото са свършили парите изцуцани от фонд земеделие. 

# 62
  • sofia
  • Мнения: 7 477
 Joyмислех да пускам подобна тема Twisted Evil

по магистрала ТРакия след Пазарджик ,та 4ак до Ст.Загора има невероятни гледки от макови полета  #CrazyОт там та 4ак до Бургас пътя е осеян с макове........С мъжа ми си говорихме как е възможно така да се разпространят цели полета .

В с.Лозенец,бургаско навсякъде има малки макови полета,вкл.на плажа,м/у строежите......Удивително е просто....
Нямам обяснение за вси4ките тези макове ,които са забележителна гледка из целия път към южното 4ерноморие Simple Smile
Имам и снимки,специално спирахме на магистралата да снимам,но не съм ги ка4ила още,ще ги пусна по-късно Peace

# 63
  • Мнения: 4 585
Разград-Русе нивите са много добре обработени, кьорав бурен
не се вижда. Същото е и с блока срещу прозорците ми.
Жито, ечемик и слънчоглед отлични.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 513
Много те бива да се подиграваш..
Blush Извинявам се, че опитът ми да се пошегувам (явно много грубо) си възприела като обида.

Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.
Crossing Arms Може и да си права. Но представи си, че има научно обяснение на феномена макови ниви. Mr. Green

# 65
  • Мнения: 2
Опиумния мак е бял.А в такива големи количества може да се ползва само за маково семе ако сте засичали по магазините.

# 66
  • Мнения: 9 991
Опиумния мак е много голям цвят , не е като полския, виждала съм 3 стръкчета в частна градина,ако е повече не вярвам полицията да седи безучастно. А преди години нали имаше скандал че поп гледал макови ниви уж за медицински цели но полицията се намеси.С маково семе се правят кифли и сладкиши, а един път в Разбивачи на митове по дискавари бях гледала че от ядене на много такива кифли излиза положителен тест за наркотици. Правиха проверка по сигнал на жена която твърди че не употребява опиати , кандидатствала за работа, на интервюто им искали да правят тест за наркотици , нейния излязъл положителен, а тя била яла 3 кифли с маково семе на път за интервюто.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 513
А преди години нали имаше скандал че поп гледал макови ниви уж за медицински цели но полицията се намеси.С маково семе се правят кифли и сладкиши...
Twisted Evil Би трябвало полицията да знае за тези ниви, те са очеизваждащи. Щом не са взети мерки за унищожаването им, значи има защо да си стоят така.  Thinking
Някой беше казал, че маковото семе за кифлички се взима от опиумния мак, а от дивия дали става?

Аз се замислих, дали евентуално не може да се ползва за добиване на маково масло, маково олио (има памуково, царевично, рапично) или биомаковдизел?  newsm78  bowuu

# 68
  • Мнения: 1 712
Опиумния мак е бял.А в такива големи количества може да се ползва само за маково семе ако сте засичали по магазините.
Peace
Полски мак
Опиумен мак

# 69
  • out of space
  • Мнения: 8 572

 Peace

ако чакаш от червения дрога- има да почакаш...  Laughing

# 70
  • Мнения: 9 991

Някой беше казал, че маковото семе за кифлички се взима от опиумния мак, а от дивия дали става?



Според мен семената от опиумния мак са много големи и се използва за целта семето от малкия мак, това е лично мнение , а и в малкия мак има опият но в малка степен и поради размера или поради ниското съдържимо знам че не се добива от него. За протокола и аз видях много мак в ниви , не беше в една , всъщност мака не беше много на гъсто , най вече не беше основната култура, така че за мен не е съден нарочно, по скоро сам се е е разпространил, а на другата нива е нямало защото е обработвана и засадени нещо друго, а мак има на всякъде, даже помня като деца си играехме с него си и правихме куклички от цвета.

# 71
  • Мнения: 9 991
Не е само бял тука се вижда размера, да сте спокойни, че ако видите такъв мак няма да ви убегне.
http://news.bpost.bg/story-read-10788.php

http://news.club.bg/147141.html

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 11:13 от adelinda

# 72
  • Мнения: 4 585
Названието му по нашия край е къдънка. Буренясали ниви.
Фермерството не е за всеки.
Трябва да се чете много. Агрономия, техника, маркетинг.

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 797
P.S. Не знаех, че маковото семе е от опиумния мак. Да взема да хапвам по-често макови кифлички и хлебчета Wink  Mr. Green
в Разбивачи на митове по дискавари бях гледала че от ядене на много такива кифли излиза положителен тест за наркотици. Правиха проверка по сигнал на жена която твърди че не употребява опиати , кандидатствала за работа, на интервюто им искали да правят тест за наркотици , нейния излязъл положителен, а тя била яла 3 кифли с маково семе на път за интервюто.

Това и аз го знам, не от Myth busters при това. Действително, маковото семе в по-големи дози явно лъже теста за наркотици.

                      И аз като авторката твърдя, че са засяти целенасочено. Странното е, че и аз съм ги виждала винаги около рапица (ако само тя е жълта), и нещо, което цъфти в синьо. Сеят ги на блокове: червено, жълто, червено, жълто, синьо... Много красива гледка...
                     Но за предназначението не знам нищо.

За мед, писа се по-нагоре.

# 74
  • Мнения: 7 109
Откога не съм яла макова кифличка Grinning. мляс-мляс

# 75
  • Варна
  • Мнения: 513
Откога не съм яла макова кифличка Grinning. мляс-мляс
Mr. Green Пу, маковото семе е от мен, знам къде са нивите  Wink Кифличките от теб  Hug

# 76
  • Мнения: 2 792
 Добре, какво излезе последно? Има ли далавера да ходим да берем (вече знам къде са маковите полета) или няма?

# 77
  • Мнения: X
и аз първо се сетих замъфини с мачец

# 78
  • Варна
  • Мнения: 513
newsm78 Някой писа, че не било чак толкова медоносно.

А маково масло, използвано  в "специални" разкрасителни процедури? Как ви звучи?  Thinking

# 79
# 80
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Маковите цветове са едно от най-красивите неща, които радват окото ми по това време на годината.
Никога не ми е минавало през ума да взема да е притесня от тях.

Прабаба ми си гледаше бял мак и всичко, което са гледали и употребявали и вашите пра-пра и тъй нататък баби.
Къде за кифли, къде за нерви.
Но сега са други времена.
Легалните наркотици са акцизните.

Някой каза ли нещо за рекламите на кафе, алкохол и медикаменти, които са повече и от маковете по полето?
Не.
Simple Smile

# 81
  • Мнения: 765
 Аз се чудех, опиумният мак бурен ли се води, или аграрна култура? Разсад ли продават за опиумен мак или където порасне? В Афганистан защо така добре им се получават маковете? И в крайна сметка какво се разбира под "опиум" - кокаин ли правят или хероин?

# 82
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Хероин.
Кокаинът се прави от друго растение - кока.

# 83
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Бар, от белият мак се прави опиум и хероин.
Семената на татула са се слагали в обредни хлябове.
Конопът е бил на почит.

Беладона и подобни също са били ползвани по предназначение.
и тн заместители на Прозак и сие.

# 84
  • Мнения: 4 585
Добрите наркотици стават на топло и влажно, за съжаление.

# 85
  • Мнения: 765
  Аз мислех, че "опиум" е събирателно на всички наркотици и не си го представям като нещо отделно, може би , защото не съм чувала за дилър на опиум, явно трябва да почета по въпроса.
Сега отивам да видя как изглежда това растение "кока" .  В Гугъл ще го гледам - да не помисли някой нещо  Simple Smile

# 86
  • Мнения: 4 138
опиумът може да се пуши, непреработен е отровен. в азия народа много обича да се трови с опиум. ако го ядеш и хоп, преселваш се в вечните ловни полета. конопът е много полезно растение, ама за жалост малко отглеждано. едно от растенията, което дава такъв обширен спектър от продукти, че май друго подобно няма.
от коноп се прави хашиш, а в непреработен вид е марихуана.
опиумът, кокаина и хашиша са природни дроги. лсд то и анфетамините са химия. от рапица се прави и олио, но пушенето и, както и това на дивия мак не води до никакви промени в психиката. щото сега да не се юрне целият форум да бере диви макове и да свива джоинти с него. файда няма.
попът не беше гледал май мак, а коноп, но може и да съм в грешка. тук ако те хванат с конопче на балкончето е 200 евро на растение. глоба. отделно другите неприятности.
иначе тамата е хубава. колкото и съществуването на подобни да означава калпаво ниво на земеделието ни, от друга страна е пък радост за окото.
ще видим само как ще е състоянието на реколтата наесен. щото вместо хляб да не се окаже, че трябва да се ядат пасти. с маково семе.

# 87
  • Варна
  • Мнения: 1 790
А да, попът беше игумен на манастир и го хванаха с коноп. За медицински цели си го гледал човечецът.  Whistling

# 88
  • Мнения: 4 585
Колкото по-на север на студено отиваме, толкова дрогата в конопа става по малко и по калпава.
Виж, нишките му стават все по здрави, и у нас се е отглеждал за въжета, зебло и чували.
Лошите момчета взимат един апартамент под наем, бичат парното до дупка, пулверизатори овлажняват въздуха и садят коноп. Не живеят там, ходят само да берат. Един мобилен скачен за вратата позвънява на определен номер за всяко отваряне. След такова позвъняване, повече не се вясват.

# 89
  • Мнения: 2 759
                      Уж си от Разград, пък говориш като варненец... Има нещо гнило тука  Whistling...

# 90
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Учил е във Варна. Още малко всичко ш'си каже.  Laughing

# 91
  • Мнения: 154
първото което ми дойде на акъла като четях тука "Ха-ха, гражданчета..." добре, че и вълкът е писал, та се успокоих, че няма да умрат безпросветни. после се замислих за моето отроче, дето сигурно ще е по-зле и от тия писатели...аз все още различавам от превозно средство в движение кое е ечемик, кое пшеница и кое овес. а да ви кажа - пред нашия двор в село, по края на едно дере,  поне от десет години си расте коноп. преди няколко години, в една дъждовна година, доста се беше разрастнал, че чак минаващи гост-тинейджъри му се радваха хихикайки и разговаряйки тихо. тази година също беше тръгнал много добре - с едни голеееми листа- красота, като ръчички, май с всяка следваща година стават все по-големи. ма баща ми, по заповед на майка ми, го окоси, че "развалял гледката" и "стеснявал визуално пътя"...не зная дали представлява интерес за фармацията, полицията или други - ции. но се появи след като преди години ни стовариха там баластра за бетон добита от една определена местност в района ни. и е много държелив като плевел.и всеки път като го видя на пролет ми е забавно и се шегуваме, че тая година направихме парите...

# 92
  • Варна
  • Мнения: 513
 Hug
Благодаря на всички, взели отношение по темата!
Каквото и да си говорим, дали  нарочно или в резултат на мързела на собствениците си, маковите ниви са прекрасна и необичайна гледка!   bouquet

# 93
  • Мнения: 25 558
Млечният сок, който се добива от срязаните семенни кутийки се втвърдява и има вид на смола. Това е опиумът. От него се добиват морфин, от морфина - хероин, други алкалоиди на опиума са кодеин, папаверин (познат като Но-шпа) и пр.

# 94
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Много харесвам дивия мак. Любимо цвете.
То се каза вече - плевел е. И това не са ниви, ами си расте, където захване.
Това, което мога да добавя по темата - всяка година цветята (плевелите, добре) са различни. Една година може да има страшно много макове, в друга не толкова. Има растения, които липсват, пък друга година буйно растат. Мисля, че зависи от валежите.

# 95
  • Мнения: 4 585
Да. Балурът може да не са  покаже 7-8 години.
И лайка не всяка година има.
Връзват зад два коня хоризонтално една греда и препискат през
маковите полета успоредно. Стъблата на мака задържат гредата над земята и
тя наранява маковите топки, а от нараненото потича ценната суровина.
Хубав бизнес, не виждам как Буш ще накара авганистанец да гледа маточина,
мащерка, шипка или рози.
Имаше идея да пръскът със раундъп, но най много да дигнат цената в щатите.
А и ония имат повече ракети земя-въздух, отколкото деца.
Ален мак е била любимата песен на другаря Георги Димитров.
Всяко пионерче я знаеше.

Ален мак самотен нейде
в зелена нива е разцъфнал

# 96
  • Мнения: 2 891
Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.
                     Твърде тъпи сме - това ли е? Отегчаваме те, пречим ти, възмущаваме те? Какъв точно е проблема? Иначе казано причината, за това тъй мъдро откровение?

Основната ми цел бе да ти стъпя на мазола. Радвам се, че се получи  Mr. Green

# 97
  • Варна
  • Мнения: 513
Ален мак самотен нейде
в зелена нива е разцъфнал
Хич не е самотен, ама айде  Mr. Green

# 98
  • Мнения: 25 558
Ален мак е била любимата песен на другаря Георги Димитров.
Всяко пионерче я знаеше.


Не беше ли на Димитър Благоев?  Mr. Green

# 99
  • Мнения: 4 585
Може, как Сийке. Отдавна беше. То Гугълка не помни, че аз ли?
Гледам, на ти си с технологиите, да те цаня за консултант.
Командировки навсякъде.
http://www.bgsever.info/br-17_2006/stranici/str-10.htm - Права си.
Независимо каква е темата, винаги стигаме до нечии кости.
После що съм бил натуралист.

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 17:49 от Вълкът

# 100
  • Мнения: 2 759
...Основната ми цел бе да ти стъпя на мазола. Радвам се, че се получи  Mr. Green
                   Тц, не ти се получи. Опитай на лични. Опитай по-оригинално. A, и нямам мазоли.

# 101
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Недейте така, че ще ожънем нивите набързо.

# 102
  • Мнения: 4 392
Охо, дойде Reza  с косата. Laughing


Знаех си, че няма да забиете на 3. страница.

Първият път си премълчах, но вече ще го кажа:
Нетретирането на нивите с пестициди не винаги е свързано с мързел. Трябва да сме им благодарни на тези мързеланковци. Grinning

Това, че спадат добивите, ако не се "пръска", е мит. Трябва само да се удържи 2-3-4 години, а после даже се увеличават. Grinning

# 103
  • Мнения: 9 991
Маковете не растат толкова големи защото са на топло а защото им е друг сорта, от семейство макови са ама са големина на половината на ръст на човек, виждала съм такива както вече казах в частен двор, много са красиви. Растат и в България предполагам и реколта могат да дадат, но са забранени от закона. Див коноп-канабис-марихуана и аз съм виждала , в едно село край Варна , бяхме отишли на почивка с приятели, за протокола: дивата марихуана не става за пушене, трябва да се гледат само женски растения, ако женското се оплоди от мъжкото не става за пушене. Когато се съдят семената не се знае кои са женски кои са мъжки , когато пораснат достатъчно да се познаят, мъжките се махат , та за това децата само са се подсмихвали , а не са си брали мисля . И попа май гледаше опиум , че ако беше канабис нямаше да  ми направи впечатление и да го запомня, но пак ще чекна в гуугъл.

http://www.narcotic.free.bg/  -информация малко.

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 18:00 от adelinda

# 104
  • Мнения: 4 392
Няколко растения опиумен мак имаше баба на село. Даже не знаеше, че е такова. И аз не знаех тогава.
Красив е.

# 105
  • Мнения: 4 585
Аdelinda, само една забележка, сади се разсад, семената се сеят.
Садим пипер, домати, дръвчета, сеем жито, дини , пъпеши.

# 106
  • sofia
  • Мнения: 7 477
ето малко снимки от в4ера  bouquet

http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/2/makove#

# 107
  • Мнения: 4 585
lavender, не виждаме.

# 108
  • sofia
  • Мнения: 7 477

http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/1/makove

ауууууууууу,изложих се.Дано сега се вижда Peace

# 109
  • Мнения: 4 392
Красота! Heart Eyes

Аз пак да кажа, че нищо чудно, да го ползват за маково семе. Защо да търсят да внасят, като може да им излезе почти без пари. Много знае някой, от какъв мак е добито. Wink И освен това, не би имало фалове с кифлата после, като гореописаните.

# 110
  • Мнения: 2 070
Абе Вълчо, стига с тоя раундъп и с тоя мързел. Първото не го ли забраниха или видомизмениха нещо? Биоземеделие по-добре, но трябва да знаеш как. Аз понеже съм градско чедо и съм чела само по книжки - Не на монокултурите, да на плевелите тук там и на насекомите, засаждане на близко разстояние на различни култури - за година-две реколтата може да понамалее, но после става добре и е устойчива.

Прабабата на мойто дете си има и сега недив мак в градината, това на Прохода на републиката, подбалкана. За цвете го гледа, като му резнеш кутийката потича оня сок, който е като смола. Има и някакъв слаб ефект, но тя има съвсем малко растения. И са много светли, но не са бели, ама не са и червени като дивия.
А конопа там го садят в близост до боба, май растял по-здрав или не знам и аз защо. Конопа поне вирее и в Северна България Вълчо, имам познати, които си гледат по села и паланки, че даже и зад блоковете в града. А баща ми където живее в Испания имаш право да гледаш по едно растение за лично ползване, полицията минава отвреме на време с хелкоптер над градчето и оглеждат терасите, дворчетата, ако има повече- карат ги да ги изкореняват.

# 111
  • Мнения: 4 585
Дещо, аз раундъп не съм виждал,
но не съм виждал и добър стопанин с буренясала нива.
Всичко, що не си посял или посадил е бурен.
Бобът вкарва азот в почвата.
Хваща го с ръчички във въздуха и го пъха в почвата до себе си.
http://rc.agrocenter.info/document.php?lang=bulgarian&newsid … 210&year=2006 - агрономия, ако искаш.

# 112
  • Мнения: 4 392
Дещо, добре , че се появи. ! Че пак ще ме обвинят в конспирации. hahaha
Вълчо, има тема за биодимамично земеделие в Алтернативния. Влез и чети. И хубави книжки препоръчват там.

# 113
  • Мнения: 335
Ето и моите крайпътни ниви.
Нямат мак, защото стопаните им (новите) са трудолюбиви.
Засипват ги с пръст, изравняват нивото с това на пътя и ги подготвят за складове и бизнес-постройки на още по-трудолюбиви „външни инвеститори”.

Нивите (на "мързеливите" собственици), преди да ги продадат на безценица от безпаричие и в резултат на обгрижващата протекционистка родна политика (малко преди сезона на мака):





Нивите (за бъдещите трудолюбиви инвеститори), подготвени от прекупвачите (в очакване на смяната на статута на земята от селскостопанска в "многофункционална").


Връзката с мака е очевидна - няма мак, където кипи от трудолюбие.
И от специална държавна политика на обгрижване (кеф ти на родния производител, кеф ти на чуждестранен "инвеститор")

# 114
  • Варна
  • Мнения: 513
Съкровище си ти   bouquet
Снимките са прекрасни. Особено тази  http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/1/makove#2 показва онова, което исках да обясня и аз, точно като засята нива с макове  Heart Eyes

# 115
  • Мнения: 2 070
http://deshtovidi.multiply.com/photos/album/1#7

Ето и от мен три снимки - от седма до девета. Някъде около Сандански, Петрич и региона, не знам точно.

# 116
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Съкровище си ти   bouquet
Снимките са прекрасни. Особено тази  http://lavenderosi.multiply.com/photos/album/1/makove#2 показва онова, което исках да обясня и аз, точно като засята нива с макове  Heart Eyes


няма да се опитвам да разсъждавам защо и как с маковете,но..........гледката си струва.Щом спирах на магистралата да се катеря по мантинелите и да снимам JoyМъжа ми категори4но ме обяви за куку Twisted Evil

има ги-радваме им се,наистина гледките са красиви за окото Simple SmileСкоро няма да ги има Rolling Eyes

# 117
  • sofia
  • Мнения: 7 477
http://deshtovidi.multiply.com/photos/album/1#7

Ето и от мен три снимки - от седма до девета. Някъде около Сандански, Петрич и региона, не знам точно.

  bouquet

явно явлението е из цяла България и едва ли е нещо умишлено за еди какво си.......
знам ли newsm78

# 118
  • Мнения: 9 991
Та на въпроса възможно ли е да има макови ниви, отговорихме възможно е , но в друга държава и за определени цели, тия ниви е бг. ако са макови , щеше да има само макови растения, а не с там разни още трънки и глогинки.Мисля си личи че е дива поляна и то от самолет.

# 119
  • на село
  • Мнения: 3 890
Цял ден чета заглавието като маРкови ниви и вече си викам я да видя какви са тези ниви, пък то...

Напълно нормално това с маковете, че те винаги са си цъфтели така по това време на годината, заедно с лайката, какво чудно има...

# 120
# 121
  • Мнения: 2 759
Та на въпроса възможно ли е да има макови ниви, отговорихме възможно е , но в друга държава и за определени цели, тия ниви е бг. ако са макови , щеше да има само макови растения, а не с там разни още трънки и глогинки.Мисля си личи че е дива поляна и то от самолет.
                     Ниви са, макови са, в Бг са. Жалко, че нямам снимки. Тези, които съм виждала са само от макове, с ясни граници.

# 122
  • Мнения: 9 991
Та на въпроса възможно ли е да има макови ниви, отговорихме възможно е , но в друга държава и за определени цели, тия ниви е бг. ако са макови , щеше да има само макови растения, а не с там разни още трънки и глогинки.Мисля си личи че е дива поляна и то от самолет.
                     Ниви са, макови са, в Бг са. Жалко, че нямам снимки. Тези, които съм виждала са само от макове, с ясни граници.
Ма къв , опиумен мак, или полски заедно с разни стръкчета маргаритки  на една полянка. А не е ли по логично че съседната земя се обработва, или миналата година се е обработвала , и за това на места има , а на места няма. И аз пътувам доста и съм ги виждала тия ''ниви'' , за които става въпрос.Червения цвят се набива на очи но не е толкова гъст. А ако е опиумен мак , спокойно може да се обадите в полицията. И търсих   в гугъл не видях някъде нашия мак да се съди, ама може и да не съм търсила достатъчно.

# 123
  • Мнения: 4 392
Цитат
И търсих   в гугъл не видях някъде нашия мак да се съди, ама може и да не съм търсила достатъчно
.

adelinda , не е опиумен. Полски мак е. За сеене говорим, не за съд.  Wink

# 124
  • Мнения: 335

Така е.
Като циментират и нивите, сезонът няма да има значение.

# 125
  • Варна
  • Мнения: 513
Като циментират и нивите, сезонът няма да има значение.
Shocked Как ще циментират нивите, бре?  Crazy  Sunglasses
Иначе lavender е права, още малко и маковете ще прецъфтят.
 Идеята на темата беше да споделя красотата на това безкрайно червено. И наистина няма значение как и защо е там, важното е, че е впечатляващо и мноого красиво!
Признавам си, че за пръв път виждам такова нещо. По стечение на обстоятелствата в последните 3 години минавам доста често по този път, друг път макови ниви не е имало.  Blush Crossing Arms

# 126
  • Мнения: 4 392
Явно сме в последна фаза на пиянство вече.  hahaha
Пишем, без да четем.
Кой ми изяде маковите кифли? Laughing

# 127
  • Варна
  • Мнения: 513
Явно сме в последна фаза на пиянство вече.  hahaha
Пишем, без да четем.
Кой ми изяде маковите кифли? Laughing

Всички ядохме  Flutter , затова сме толкова весели и не четем, само пишем  Mr. Green

# 128
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Сладурки сте вие! Hug
Забавно ми беше да ви чета. Как`Сийка и Вълчо обаче не ви оставиха да развиете изцяло теорията за умишлено засадените с полски мак ниви. Наистина тези гледки са страшно красиви. Но другия път като видите такава, и ако все още не сте убедени, че това е плевел, слезте и разгледайте по отблизо. Ще видите, че между маковете има и житна култура някаква.
И има нещо вярно, че всяка година има бум на различен плевел. Така както и при зеленчуците. Така че ако догодина видите ей такива красотиhttp://xobu.hit.bg/plants/delphinium.jpg (дивото е само в лилавко), да не си помислите, че някой нещо е засял. Това пък е Ралица или Делфиниум.

# 129
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Явно сме в последна фаза на пиянство вече.  hahaha
Пишем, без да четем.
Кой ми изяде маковите кифли? Laughing


ей,кви сме пияндета hahahaЗа мен кифли май няма Sad

хора,аз понеже рядко пътувам в тази посока по това време на годината съм решила идната пак по това време да мина и да видя  Twisted EvilСнимала съм полетата м/у 181и и 183и км.на магистрала Тракия Mr. Green

имаме година докато изясним мистерията Crazy

# 130
  • Мнения: 4 585

Като говорим за червени макове, значи ще е по темата.
През соца фестивалът на политическата песен се провеждаше в Благоевград
и се казваше "Ален мак".

# 131
  • Мнения: 335
Не знам какво сте се хванали с този "Ален мак" на Благоев, на Благоевград, на политическа песен и прочие нещо като смешки.

Червеният мак е световен символ на загиналите в Първата световна война (и в другите световни войни също).
На 11 ноември може да се види по всички кръстове на загиналите във войните (датата е заради дена на примирието в Първата световна) – в Англия,  в Канада, Франция, Щатите и на други места.
Макът е емблемата, защото бойните поля (след примирието) били буквално залети от червен мак и той, естествено, напомнял за пролятата кръв по тях.
Твърди се, че дивият мак е единственото цвете, което можело да цъфти даже, когато наоколо всичко е умряло и затова изровени и напълно изпепелени от 3-4 годишни боеве нивя били като подпалени в червено след войната.
Тъй че – Благоев, този-онзи...   Червеният мак си е символ малко по-надълго и на широко от Благоевград.

И на по-хубави работи е символ – например на едни готини руски (с извинение на русофобите) бонбони.
Има такъв френски парфюм. Да не говорим, че имаше и един „Ален мак” – Пловдив.
Каква приватизационна война беше само – долу-горе колкото Първата световна.
Какви жертви в нея, какво източване, каква съсипия, пък се водеше най-печелившото козметично предприятие от едно време (пак с извинение).

Така че, да заключа и аз по темата – викат му на това растение „самосейка”.
Не му трябва да го сее никой.
Както стана ясно – ако няма нищо друго живо на едно поле през май, мак ще има.
По бетон расте, само бетонът като се пропука. В тази връзка пусках и горните си авторски снимки.
Дано не развалих романтиката.

# 132
  • Мнения: 4 392
Намекнах аз за последните ти снимки. С хумор, за да не изглеждам злобна.
Не че ме разбраха...

lydi , явно целта е била да се полюбуваме на маковете. Защо питаш тогава?

 
Като циментират и нивите, сезонът няма да има значение.
Shocked Как ще циментират нивите, бре?  Crazy  Sunglasses
Иначе lavender е права, още малко и маковете ще прецъфтят.
 Идеята на темата беше да споделя красотата на това безкрайно червено. И наистина няма значение как и защо е там, важното е, че е впечатляващо и мноого красиво!
Признавам си, че за пръв път виждам такова нещо. По стечение на обстоятелствата в последните 3 години минавам доста често по този път, друг път макови ниви не е имало.  Blush Crossing Arms


Или си забравила, че пита това:

Много ми е интересно дали някой от вас знае, възможно ли е някой да засее макове.
За какво биха послужили?
Ако не са засети, възможно ли е да са се разпространили сами и то на такива големи пространства?

Последна редакция: чт, 29 май 2008, 02:33 от Amarena

# 133
  • Мнения: 4 585
Не знам какво сте се хванали с този "Ален мак" на Благоев, на Благоевград, на политическа песен и прочие нещо като смешки.
Не, не, не като смешки. Замръзна ми усмивката преди два дни, когато видях това -    http://www.bgsever.info/br-17_2006/stranici/str-10.htm

# 134
  • Мнения: 3 405
Тези макове, по нашите ниви за нищо не биха могли да послужат. Те са плевели и са в нивите, защото не са били унищожени с препарати против тях.
Маковете, от които се добива опиум са други и виреят в други географски ширини  Simple Smile
Аз видях много такива ниви, и не само тук, а и в Гърция. Наистина са красиви, но освен това, и че вероятно пречат на житото нищо друго не могат да сторят.

# 135
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
гледам темата надхвърлила 6 страници и се чудя, да ли някой не е пушил нещо придобито от тези ровите макове ...

# 136
  • Мнения: 335
...Наистина са красиви, но освен това, и че вероятно пречат на житото нищо друго не могат да сторят.

При бронхит, че и при някои женски проблеми - май могат.
Някой каза вече - като повечето диви растения и бурени, се използва и като билка.
За "био-културите" - нямам представа. Сега масово се изкупуват нивя за без пари и заради това - заради новите закони със задълженията към производителите на горива за това, определен  процент от тях да са "био".

Това наистина беше една от красивите теми във форума и с удоволствие я прочетох.

# 137
  • Мнения: 3 405
Имах предвид прокрадналата се идея за опиати  Laughing не за лекарство.

# 138
  • Мнения: 4 392
Не стават за опиати, бе хора! Много им е слабо действието.
Вижте, ако искате да накарате малките да мируват, можете да им направите чайче. Laughing
Това беше шега, разбира се, но са го използвали навремето, особено татковците.

Един любопитен факт: В един немски сайт пишеше, че на български другото име на полския мак е "булка"(= невяста). Вие чували ли сте го? newsm78

# 139
  • Варна
  • Мнения: 513
Или си забравила, че пита това:...
Rolling Eyes Не съм забравила, разбира се. Освен, че се прехласнах по красотата им (а мисля, че и вие ги харесахте), се и замислих, дали евентуално няма някакво разумно обяснение. Някак си не ми се вярваше да са се засели сами толкова много и на такива големи площи. Затова попитах вас -  повече глави по-добре мислят.  Hug
Вероятно са прави тези, които казват, че макът е саморасъл. Въпреки всичко нивите са мнооого красиви.

Последна редакция: чт, 29 май 2008, 11:06 от lydi

Общи условия

Активация на акаунт