Методика"Грижи за Ашли".Любов или безумие?

  • 1 848
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 265
"На 9-годишната американка Ашли не й е съдено да расте повече.През лятото на 2004 лекарите отстранили матката й ,след това премахнали млечните  жлези и апендикса.Нещо повече, тя ежедневно получава огромни дози от хормона естроген,защото нейният ръст не бива да превишава 130 см., а теглото -34 кг.Целта на всички тези медицински манипулации не е лечение,а спиране на действителния растеж на детето.Автори на методиката "Грижа за Ашли са нейните родители.Те смятат ,че всичко това е направено за благото на детето..."
Цитатът е от в-к "Лечител". Накратко Ашли е с диагноза"статична енцефалопатия с неизвестна етиология".Тя  не може да повдига глава, да държи с ръце, не може да ходи и да говори и е изцяло зависима от родителите си.
 Тази статия ме развълнува и ме накара да се замисля.Аз самата имам дъщеря, която е в подобно състояние.На 12 години е,а трябва да се грижим за нея като за  бебе.Носим я на ръце,храня я ,с памперси е и наистина колкото повече расте,става все по-трудно.Обаче не мисля ,че бих подложила детето си на подобни медицински интервенции,с цел на мен да мие по-лесно.Кой би могъл да каже със сигурност, че това е в полза на детето.Дори и не ми е минавало през ум за подобна "методика",но на моменти ме обхваща съмнение, дали няма и частица истина в това,че облекчава и съдбата на детето.Любов или безумие е всичко това?

# 1
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
  Ако това наистина няма нищо общо с лечението на заболяването,чудя се кой лекар се е съгласил на това.
Не се наемам да давам мнение дали са постъпили правилно, защото грижите за неподвижно дете са големи, какво остава за възрастен човек. Въпреки, че моето дете се движи, тайничко се надявам да остане по-дребничка и слаба, точно заради обслужването и справянето при ситуации с неадекватно поведение. Във всеки случай никога не бих предприела нещо, за да стане така. Naughty

# 2
  • Мнения: 2 543
Аз обаче намерих допълнително инфо в нета, защото ми стана интересно. Ето какво обясняват родителите на Ашли:

"Ако хората са обезпокоени за достойнството на Ашли, то нейното достойнство би било опазено повече в по-здраво тяло,  тяло, което ще е по-комфортно за нея, и което отговаря повече на нейното развитие.
Освободена от менструалните болки, свободна от тежестта на големите и напълно развити гърди, с по-малко и по-леко тяло, с което ще й е по-леко в непрекъснато легналото състояние, а и за пренасянето й от едно място на друго."

В друго интервю с тях пише следното:

"Ашли не се нуждае от матката си, тъй като няма да има свои деца - казват те и допълват, че с това решение ще освобдят дъщеря си от неудобствата на месечния цикъл, кървенето и дискомфорта, с който той е свързан. Освен това, операцията ще предотврати и евентуална бременност в случай, че Ашли някога стане жертва на сексуално насилие. Премахването на млечните й жлези също е свързано с избяването на сексуално насилие, но беше предприето най-вече, за да се спести неудобството й от постоянното лежане. "

Преведох ви тези неща просто, за да допълня информацията. Аз самата за себе си не мога да преценя. Вероятно не бих го направила, но кой знае...

# 3
  • Мнения: 1 037
Побиха ме тръпки,  Sadпрочетох мнението 5 пъти.
Моето дете е неподвижно, много е висока за възрастта си, тежи и ще става още по-тежка, но да я подложа на това....не виждам с какво това ще облекчи нейното състояние.
Не съдя, нямам право на това, но за мен си е безумие, ще се моля да сме здрави и да можем да се грижим за нея, но да подложа дъщеря си на толкова операции, анастезии ами след оперативния период, без да съм сто процентово сигурна, че това е добре за здравето и само, защото на мен ще ми е по-леко....губи ми се любовта, може би е някъде там, аз поне не я виждам.
п.п:Ieppe, преди да публикувам видях, благодаря за превода, май това не променя мнението ми, но пък ме кара да се замисля за това как ще мисля след 10 години, дано да сме до нея и да я закриляме.

# 4
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
И аз като  ajeliya прочетох двата поста по няколко пъти и невключвам защо е всичко това. Детето ми е все още подвижно, трудно подвижнодано не се обиздвижи съвсем и е момче. Praynig да стане чудо и да не става напълно неподвижен.Тайничко се надявам да не напълнява и да не е много висок,защото няма да мога да се справям сама Embarassed. Не съдя никого , но лично аз не бих подложила сина си на каквато и да е хирургическа интервенция,ако не съм абсолютно сигурна, че по този начин ще се повлияе увреждането му и той ще се чувства по комфортно.

# 5
  • Мнения: 265
Както вече писах, не бих подложила детето си на подобно нещо като така наречения "метод".Според мен по-важно е да си отговоря на въпроса до къде са моралните и етични граници на намеса в живота на едно напълно зависимо дете?Защо за родителите на Ашли  това е нормално,а на мен ми изглежда като егоизъм и начин да облекчиш товара си ,но за сметка на, и без това, страдащото дете.Дали не е въпрос на прекален прагматизъм и на търсене на най-лекия за родителите път?Нима за 9 години не са разбрали, че такъв път няма.Че болката и тъгата,ще им бъдат вечни спътници, както и благодарността и радостта, че това дете е част от живота им.

# 6
  • Мнения: 3 367
Следях делото много отблизо защото по това време бях в у-ще за соц.работници и както се досещате този казус разбуни много духове. Няма 1 истина,родителите прибягнаха до това решение не от добро и не за да се улеснят,е моето мнение. Четох интервю с близки,един от примерите к си спомням е че воденето на Ашли навън,по паркове,пикници и пр.би било почти невъзможно без намесата,а роднините казваха че биха искали тя да е макс,пълноценен член на сем им. Спечелиха делото,убеждавайки 12 души че това е по-добрия вариант за детето,не беше хич с лека ръка отсъдено,истината има много лица...

# 7
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
раздвоена съм
има резон в думите им, но те не споменават какви промени ще настъпят в тялото на малката в резултат на отстраняване на матката - хубаво няма да слагат памперси за това, ама пък критическа на тази възраст...
риска до колкото знам за организма при този стрес и при тези хормонални намеси е огромен и води често до увеличаване шанса от рак

за мен личното им желание да приобщят детето максимално като пренебрегнат здравословното му състояние е егоизъм, пък който и както иска да тълкува такава любов
за мен техните дълбоки подбуди се коренят в трайното им нежелание да приемат нещата такива каквито са и да играят ролята на природа или господ...нещо което обаче ще плаща дъщеря им

ползите са толкова малко, а хормоналните нарушения такива огромни и неизследвани - че аз не бих подложила детето си на това...най-вероятно...
но те решават, аз мога да кажа само сегашното си мнение обосновано само и основно на научните ми познания и личните ми морални преценки

също така вярвам че ако се опиташ да вървиш срещу съдбата си...това не става...но това си е лично мое мнение

# 8
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
...... че воденето на Ашли навън,по паркове,пикници и пр.би било почти невъзможно без намесата,а роднините казваха че биха искали тя да е макс,пълноценен член на сем им. ....

Точно това ми беше и първата мисъл защо са го направили Confused
На мен ми се струва ужасно да отрежа ушите на кучето си, за да е в стандарт, или да си кастрирам котката, какво остава да си кастрирам детето. Но истината наистина има много лица, знае ли човек...

# 9
  • София
  • Мнения: 2 262
Още преди време гледах за това дете и тия родители. Тогава се разплаках от сложността на ситуацията и от необходимоста човек да взема подобни решения. Аз самата надали бих го направила, но не бих и осъдила тия хора, може би тяхното решение е по-доброто. А за това дали подлагат детето си на още по-големи рискове, мисля, че за разлика от нас, живеят в по-развита държава и надявам се с по-широки възможности да помагат на децата си. Щом са предприели такива мерки, надали са хора, които не са проучили внимателно как да обгрижват после това дете след тия операции, има си лекарства които облекчават критическата например и това, че тук при нас не са широко разпостранени, не значи че ще е проблем в друга страна.
Не може човек да съди обаче с лека ръка отстрани. Аз поне не бих си го разрешила никога.

# 10
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
да съдим....сложен въпрос нали?
в крайна сметка ако никой и никого зда нищо не съди - то значи всеки може да прави каквото и както си поиска....
ей това ме гложди напоследък - "айде да не съдим щото не сме те"....
а кога може да се прецени,у че можем да осъдим нечия постъпка? как да го преценим това?

и тъй като от както прочетох мира не ми дава това решение - то си е тяхно и вече е взето, но аз реших, че имам правото да си отсъдя своето мнение...надали бих предприела крайни действия да се меся в техните съдби, но най-малкото бих осъдила на думи техните решения
но явно много хора са мислели като мен, че дори и по-далеч са отишли, след като дори това решение е било подложено на съд
е спечелено е...дано крайния резултат не се превърне в порочна практика
та в крайна сметка понякога лекарите отказват операции на хора болни от рак, защото те биха били само много болка и никаква полза.....а камо ли такива операции и постоянни изпитания за детския организъм уж с цел облекчаване на нещо....

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 16:47 от catnadeen

# 11
  • Мнения: 2 543
да съдим....сложен въпрос нали?
в крайна сметка ако никой и никого зда нищо не съди - то значи всеки може да прави каквото и както си поиска....

Е, лесно е да се говори по този начин, когато се обсъжда нечие чуждо решение. Обаче какво става, когато ние сме на мушката? Казано е:"Не съди, за да не бъдеш съден". Аз също не бих посмяла да съм категорична, още повече, когато пред мен не стои такъв избор. Точно за това не бих посмяла да противореча и на albenap. Тя очевидно има решение за себе си и своето дете и то е изключително достойно.
Всеки случай изобщо не мога да си представя, че точно в Щатите, където всякакви такива етични казуси се гледат с лупа от всички страни, ще бъдо допуснато нещо такова само с оглед на това да им е лесно на родителите. Щом тези хора са успели да убедят комисията, която е взела решението, явно са имали повече от сериозни доводи.

# 12
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Щатите са колкото правна, толкова и страна на абсурдите...така че това, чедадено дело е спечелено не значи че то е правилно...
но аз за себе си съм отсъдила в себе си, но пък и както писах не бих наложила своето мнение
но само защото дадено дело е спечелено да се счита че е правилно....доказано е че правосъдието също допуска грешки

# 13
  • Мнения: 838
Не е до осъждане,а по-скоро доколко са информирани родителите на детето-един лекар казва операция,друг категорично я забранява-всеки ден някой от нас прави подобен избор(според някои правилен,според други-не),аз лично искам за себе си да не ми се налага да се случва често.А и както казва някой по-горе в щатите медицината е на съвсем друго ниво.

# 14
  • София
  • Мнения: 4 412
От този пример не можах да схвана каква е разликата между нашите окаяни домове за сираци и тази постъпка. Да вярно е, че е направена с много повече пари, детето ще изглежда чисто  и спретнато до края на дните си, но само това е разликата.

А по принцип никога не упреквам родителите, че са избрали един или друг начин, защото нямам истинска представа как се гледа дете с тежък проблем. Но пределено не ми лъха на хумано общество, каквото иска да изглежда.

Общи условия

Активация на акаунт