Кое надделява възпитанието или генът?

  • 5 538
  • 90
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 161
Аз мисля,че възпитанието може да тушира някои генни заложби.

Определено може, особено ако родителите ти са диктатори и те задушат и смажат така че да не знаеш вече кой, къде си, от кво имаш нужда и т.н. вече да не си човек, а робот.
Говоря за не особено приятни заложби.

# 46
  • Мнения: 2 123
Много пъти съм си задавала този въпрос.И все стигам до извода ,че е като въпроса за яйцето и кокошката.Имам два много близки примера,за смейства осиновили по едно момче още като новородени.Единият вече 30 годишен е пълно копие на осиновителя си.И в добрите и в лошите страни от нрав и поведение.Направо понякога се изумявам каква прилика.И всеки път си казвам,че явно много е важна средата в която човек живее.Другото момче е на 24 год.Осиновителите дадоха най-доброто от себе си,но това човече не е поело грам от това на което искаха да го научат.Съсипа ги хората и е в редиците на затворниците.Та вероятно човек се получава такъв какъвто е сформиран и от гените ти и от средата в която живее и сигурно истината е някъде по  средата.

Точно така е... Аз имам абсолютно същия пример пред очите ми, само че за семейство с рожденни синове (е второто дете не е чак в затвора, но ...)

# 47
  • Мнения: 7 821
Сега се сетих за една реклама на Спрайт, помните ли я? За синовете - единия на рокери, а другия на подредено "примерно/идеално" семейство ...

# 48
  • Мнения: 1 547
Геномът не познава абстракциите лош/добър; правилен/неправилен; бял/черен. Възпитанието е това, което ни кара да заставаме от едната или другата страна на скобата. Не бих се предоверявала на гените... и най-екзотичното, но необгрижвано цвете, се превръща в обикновен плевел.

# 49
  • Мнения: 2 123
уф - нямаше да го кажа толкова ясно, ама точно така мисля и аз!   bouquet

# 50
  • Мнения: 25
Според мен зависи и от гена, и от възпитанието (т.е. възпитателя) кое ще надделее - в дадени ситуации ще надделее генът, а в други - възпитанието и заученият модел на поведение.
Говоря от личен опит на тихо и срамежливо дете, но неподчиняващо се на общовалидни правила и изисквания, от което майка ми направи умерен бунтар със самочувствие. Смея да кажа, че жената положи безкрайни усилия да ме направи уверена и решителна, но не и готова на крайности. Което не значи, че понякога не се чувствам слаба и неуверена.
В същото време си имам наследена злопаметност (помня всичко и с подробности), което много ми пречи при общуването с хора. Затова целенасочено се старая да си туширам паметта за отрицателни емоции и да не се влияя от тях в по-късни моменти.
Според мен генът е даденост, но може да се моделира - т.е. да се засилят определени черти и да се отслабят други - зависи от ваятелите  Wink

# 51
  • Мнения: 3 268
Възпитанието е много важно разбира се,средата,приятелите ,личния пример на родителите,но генът според мен има определящо значение за това,какъв ще е даден човек.Един вид носиш си го в себе си това дали си лош,добър,завистлив,наивен,умен,глупав,находчив,безотговорен....и т.н.Дори музикалните вкусове са генетично заложени.

# 52
  • София
  • Мнения: 5 361
Учените спорят кой от 3-те фактора е определящ за развитието на децата . Тези фактора са семейна среда , ген и социална среда . Много пъти сме виждали деца , които са тихи , добри , прекрасни  , но в един момент попадат в лоша среда и край . Всичко това отива на кино . Друг пример , прекрасно семейство , лекари , инженери , а детето крадец . Е чий ген е прихванал ? Или скромни , добри хора , всичко дават на детето си и грижа и внимание  и обич , но в един момент - наркоман . Е как се стига до това ? Лично аз незнам кой от всички тези фактори е най - важен , в сина си виждам и от моите черти и от на баща му чертите . И ние сме спокойно и любящо семейство с хубави професии , просто се надявам той да бъде достатъчно умен да не се хлъзва по нанадолнището и да бъде жив и здрав . Незнам .

# 53
  • Мнения: 3 268
Ами много просто,в семейството лекари е имало някой дядо бабаит,както и в семейството на скромните инжинери е имало черна овца  в родословното дърво.В един момент точно този ген наследява техния хубостник и ето ти крадец и наркоман.

# 54
  • Мнения: 25
Има го и факторът внимание - колко време са отделяли "перфектните" родители на детето си, защото понякога подобни прояви от страна на детето са с цел да привлече вниманието върху себе си. Няма еднозначен отговор.

# 55
  • Мнения: 2 123
Дори музикалните вкусове са генетично заложени.

Е това ми се струва прекалено ... Laughing Laughing

# 56
  • София
  • Мнения: 62 595
Къде ли е генът за рапа или рока?  Wink

# 57
  • Мнения: 3 268
Дори музикалните вкусове са генетично заложени.

Е това ми се струва прекалено ... Laughing Laughing
Абе и аз не го вярвах,ама точно така е при дъщеря ми например.Мъжът ми ненавижда поп-фолка до степен на непоносимост.Аз например като си пийна две ракийки не ми пречи да го слушам.Той обаче при никакво положение не дава да се пуска такава музика,дори за купон.Дъщеря ми като беше бебе забелязах,че започва да плаче,когато чуе такава музика.Сега е на 5 и половина и винаги много бързо преминава с дистанционното през каналите с попфолк.И най-странното е,че на тази крехка възраст харесва рокмузиката,какъвто почитател е баща й.

# 58
  • София
  • Мнения: 62 595
Обяснението може да е много просто - у вас се слуша предимно рок и друга музика и не се слуша чалга. Затова и детето възприема като хубава музиката на баща си.

# 59
  • Мнения: 1 172
    Кажете според вас кое е определящо за характера на детето - възпитанието или генните му заложби.

Възпитанието във всичките му форми и проявления: от родителския контрол и целенасочени действия до личния опит (случки, наблюдавани модели, и т.н.)

Общи условия

Активация на акаунт