Еклери

  • 16 778
  • 15
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 328
След като ги направих бързо и много сполучливо по старата мамина рецепта, не мога да се сдържа и да ви спестя написването й тук:
За еклерите:
0.500 вода
0.200 мл олио
0.500 кг брашно
8 яйца

За крема
1 литър прясно мляко
2 яйца
7 с. л. захар
5 с. л. брашно
2 пак. ванилия
1 ч. л. масло

За глазурата
1/4 пак. масло /от 125 гр/
1/2 кутия бонбони "Лакта" /така пише в рецептата, сега може да се ползват същите бонбони в найлонов плик или марципан/

Водата и олиото се слагат да заврат, след което съдът се отстранява от котлона и се добавя постепенно и при разбъркване брашното. Бърка се, докато се получи хомогенна маса. Като поизстине, към нея се добавят едно по едно и пак при бъркане, яйцата. От полученото парено тесто в предварително намазана с олио тава се слагат с малка лъжичка топчици на разстояние една от друга, защото в процеса на печене увеличават значително обема си. Еклерите се пекат в предварително загрята до 180 градуса по Целзий фурна до порозовяване. Докато се пекат, фурната не се отваря, или поне през първите 15-20 минути, а ако се отваря, то това трябва да става много бързо. За да се провери опечени ли са, се пробват с клечка за зъби.
Като изстинат, се прорязват хоризонтално и се пълнят с крема. Може да се напълнят и без да бъдат разрязвани, с помощта на щприц.
Кремът се приготвя, като всички посочени по-горе продукти се разбиват в млякото и получената смес се сгъстява на средна мощност на котлона при непрекъснато бъркане. Ванилията и маслото се прибавят, след като кремът бъде готов и се отстрани от котлона.
Продуктите за глазурата се разтопяват на котлон, след което с получената глазура се работи бързо, защото и тя бързо се втвърдява. Като се втвърди, отново се разтопява и така, докато се приключи с глазурирането на еклерите.
От описаните продукти се получават около 50 еклера.
Наздраве!
А аз поглеждам с благодарност към небето, защото майка ми имаше сръчни ръце и златно сърце и ме научи на много и хубави неща...

# 1
  • София
  • Мнения: 4 423
Благодаря ти за рецептата,звучи много вкусно,потекоха ми л....те.Ще я пробвам тези дни и ще се похваля. newsm10

# 2
  • Мнения: 5 647
А откъде може да намерим бонбони Лакта? От доста време не съм ги срещала по магазините  newsm78

# 3
  • Мнения: 529
Тези еклери са страхотни. Аз също ги правя, когато имам специален случай. Единствената разлика в моята рецепта е, че се поливат просто с карамелизирана захар (става много красиво). 

# 4
  • Мнения: 3 861
ммм в момента съм на диетка и тази седмица не бих си причинила това да праВЯ ЕКЛЕРИ, А ПЪК ДА НЕ ЯМ ОТ ТЯХ, НО ДРУГАТА СЕДМИЦА ЩЕ ИЗВЪРТЯ ЕДНА ДОЗА ПЪК КАКВОТО САБЯ ПОКАЖЕ(или в нашия случай лакоми кореми Laughing)

# 5
  • Мнения: 4 629
Точно вчера си мислех да пусна тема за това как да си направя еклери и - ето  Simple Smile. Благодаря ти Каримма  bouquet

# 6
  • Мнения: 288
Благодаря ти за рецептата!

Явно съм много заблудена, защото до сега не знаех че еклери могат да се приготвят и у дома - смятах, че само си ги купуваме приготвени по сложна технология в някой сладкарски цех.

Ще ги опитам в скоро време.

  bouquet

# 7
  • Мнения: 496
Karimma,
Благодаря за рецептата. Мисля да я пробвам тези дни, но ще направя само 1/2 доза, защото имам неприятен опит от предишното еклеро-правене  Simple Smile. Дано да станат сполучливи, защото татито е голям любител на това десертче.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 328
А откъде може да намерим бонбони Лакта? От доста време не съм ги срещала по магазините  newsm78
Съвсем скоро - преди два-три дни, купихме от продавачи на сергия на кооперативния пазар в ж. к. "Люлин" доста голям плик с такива бонбони. За живеещите в близост ще кажа, че сергията е залепена за сградата на енергото /или поне там се плаща електричеството/. Е, вече бяхме хапнали еклерите, когато открихме бонбоните, но...за следващия път ще знам къде ги има Simple Smile
Радвам се, че съм освежила с нещичко менюто ви откъм десерти, момичета Grinning

# 9
  • Мнения: 472
бонбоно лакта се продават и в Билла с/у щанда с млеката там където са дребните бонбонки !!! Blush

# 10
  • София
  • Мнения: 10 302
Лелееее, благодаря за разкошната рецепта! Обожавам еклери, а тъй като имам рожденничка в неделя, задължително ще я пробвам да шашна гостите  Mr. Green

# 11
  • Варна
  • Мнения: 737
Ухааааааа!
Това напълно съвпада с рецептата на баба ми! Момичета не правете много от тези вкусотии, защото колкото и да направите ще свършат за 1 час!

# 12
  • Мнения: 1 413
Лелееее, благодаря за разкошната рецепта! Обожавам еклери, а тъй като имам рожденничка в неделя, задължително ще я пробвам да шашна гостите  Mr. Green

Искрено те съветвам да пробваш предварително да ги направиш,защото еклерите са доста капризни на печене-още помня единствения опит на мама и ти пожелавам искрено твоят да е по-успешен!

# 13
  • София
  • Мнения: 3 328
Ухааааааа!
Това напълно съвпада с рецептата на баба ми! Момичета не правете много от тези вкусотии, защото колкото и да направите ще свършат за 1 час!
  202uuСъвсем така е - след около час ги няма.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 328
Лелееее, благодаря за разкошната рецепта! Обожавам еклери, а тъй като имам рожденничка в неделя, задължително ще я пробвам да шашна гостите  Mr. Green

Искрено те съветвам да пробваш предварително да ги направиш,защото еклерите са доста капризни на печене-още помня единствения опит на мама и ти пожелавам искрено твоят да е по-успешен!
Абсолютно точно - и аз помня неуспешния опит от преди година на мъжа ми по същата рецепта. А смея да твърдя, че е сръчен в кулинарията...
Две неща са важни - прибавянето на яйцата да става към поизстинало тесто, и при печенето да не се отваря фурната поне в първите 15-20 минути. Нали има прозорче - гледкайте оттам и оставете еклерчетата да хванат тен Laughing

Общи условия

Активация на акаунт