16:30ч. Подходящ час ли е за открит урок в ДГ?

  • 3 559
  • 49
  •   1
Отговори
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ми това е питанката.
Как се справяте с този начален час за открит урок? Успявате ли?
И знаете ли как се чувстват децата, когато мама и/или тати не могат да присъстват?

Днес имаше открит урок в групата на синчето. Едно детенце пред мен, направо беше като болно, защото явно нито един от родителите не беше дошъл.
И от друга страна - виновни ли са родителите, че понякога им е непосилно да присъстват в тоз "идиотски" час?
ДГ, според всички правила работят до 19:00ч. Не знам защо, не се правят тези уроци поне от 17ч. или от 17:30ч.
Днес всичко свърши за 1ч.

Та, как се справяте вие? И какво мислите?

# 1
  • Мнения: 46 510
... ДГ, според всички правила работят до 19:00ч. Не знам защо, не се правят тези уроци поне от 17ч. или от 17:30ч.
Днес всичко свърши за 1ч. ...

Защото масово децата ги прибират в 16 ч., буквално се съревновават кой ще иде пръв  Crazy
Ако го направят в 17.30, не се знае колко деца ще има останали, та даже и за това, че има повод. Поне в нашата градина е така, взимаме я в 18, 18 и нещо и или е сама, или има още 1-2 деца, не знам с какво работно време са тези родители  Tired

# 2
  • Мнения: 5 577
о, и при нас имаше едно детенце, без родители - много плака, аз го успокоявах.  Confused
казах, че са на работа, и ще изкарат много парички да му купят изненада.

от друга страна, смятам че трябва майката да е там, каквото и да работи, каквото и да и се случва ... все пак за родителите го правят хората.

# 3
  • Мнения: 3 746
За един открит урок в година - винаги ще намеря време.
и 17 и 30 да е все ми е така невъзможен, но това е моето дете - ще си взема отпуска и ще дойда.
Моята работа е много сложна откъм отсъствия и ранно стигане за ДГ - затова имам човек за вземане на детето, а когато има важни за него събития аз или баща му си вземаме един ден почивка.
За всяко нещо си има начин - въпроса е кое за един родител е по важно в дадена ситуация.

# 4
  • Мнения: 9 814
 ooooh! Болната ми тема!
В понеделник беше открития урок по английски на дъщеря ми и аз не успях да отида Cry
Просто бях на работа. Какво да направя не мога да си тръгна преди 5 ч.
Добре че, баща й отиде.
Тези часове въобще не са подходящи за провеждане на открити уроци, концерти и т.н. Все пак повечето родители ходят на работа и малко имат възможност да си тръгват по-рано.
Знам че, ще ми кажете, че такива мероприятия не се провеждат често, но има има хора с такива професии, които трудно могат да се освободят.

# 5
  • Мнения: 46 510
За един открит урок в година - винаги ще намеря време ...

Един? При нас са нон стоп ... ако не е английски, ще са танци, ако не е танци, ще е пролетно тържество ...

# 6
  • Мнения: 2 197
За един открит урок в година - винаги ще намеря време.
и 17 и 30 да е все ми е така невъзможен, но това е моето дете - ще си взема отпуска и ще дойда.
Моята работа е много сложна откъм отсъствия и ранно стигане за ДГ - затова имам човек за вземане на детето, а когато има важни за него събития аз или баща му си вземаме един ден почивка.
За всяко нещо си има начин - въпроса е кое за един родител е по важно в дадена ситуация.
А шефовете ти склонни ли са да ти дават отпуск за открит урок? Аз лично не бих си взела отпуск за това. Детето ми е важно, но работя до 18.00. До яслата или градината ми е още поне половин час.  И избягвам да отсъствам освен по належащи причини. Детето трябва да осъзнае, че хората работят. Поне повечето. И аз не разбирам как успяват да ги вземат толкова рано.

# 7
  • Мнения: 238
Уффф наистина е много неприятно за родителите ама все някак сме успявали или аз или баща му. Добре, че шефовете ни са хора на място, а и професиите ни позволяват да компенсираме часовете.  ooooh!
И на мен ми е минавало през главата, че може някой път да не успеем ама на последния открит урок родителите на едно момиченце закъсняха и то горкото толкова жално плачеше  Cry че направо ми се скъса сърцето и сега изобщо  не мога да си представя да не присъствам  ooooh!

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И в нашата градина откритият урок беше в 16.30. Всички родители успяха да присъстват. за тази година имаше и един празничен концерт - това е всичко, което сме посетили. Така , че 2 пъти да се наложи да излезеш по рано за годината мисля, че не е кой знае какво.

# 9
  • Мнения: 9 990
Излизам от работа.Шефовете са ми разбрани.Не злоупотребявам-сиреч-не си позволявам да отсъствам по Мои причини, а Само и Единствено по причини-дете...Гледам предварително да знам кога какво има, за да съм освободила предварително това време и някоя колежка да покрие моето отсъствие.Връщам жеста, когато се наложи.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 840
Тържеството за закриване на учебната година при нас мина в понеделник.
Разбрах за него сутринта на същия ден, преди това беше обявен за вторник. Сложили някаква обява на таблото за промяната, ама аз не гледам там особено/и не само аз/.
Часът - 16.45.
Мъжът ми не можа да дойде, имал важна среща, обявена преди това, която нямаше как да отмени.
Кофти, но все пак, аз бях.
А имаше дете, което беше съвсем без родители. То плака. Познавам майката, тя е на длъжност, при която си има точно работно време, не може да отсъства.

Според мен, подобни мероприятия трябва да се правят или в празнични дни, или като родителските срещи в училище - след 18.30 ч.
Това, че е детска градина, не значи, че родителите са по-различни от тези на учениците - ангажиментите им са същите.

# 11
  • Мнения: 1 172
Вземам отпуск, когато тряба да присъствам на открит урок или някакъв празник в градината. И 16:30, и 17:00 и 17:30 са ми еднакво неудобни за начален час.
Ако толкова не може никой от нас да присъства на открития урок, бих предупредила учителката да не пуска детето на съответното занятие (открит урок)- защо му е да се травмира излишно?

# 12
  • София
  • Мнения: 11 703

от друга страна, смятам че трябва майката да е там, каквото и да работи, каквото и да и се случва ... все пак за родителите го правят хората.

Явно не си попадала на "подходящ" работодател,при който е трудно да излезнеш дори поради здравословни проблеми,да не говорим за такава екстра като открит урок на детето.
От 1000 кладенци вода ще ти донесе...

В нашата ясла утре има тържество по танци.Часът е 16.45.Най-вероятно нашия татко ще го пропусне,това означава да излезне около 15.45 от работа.

# 13
  • Мнения: 1 172
В нашата ясла утре има тържество по танци.Часът е 16.45.Най-вероятно нашия татко ще го пропусне,това означава да излезне около 15.45 от работа.

Направи любителски видеозапис Simple Smile После го изгледайте вкъщи заедно. Ние така наваксахме единствения ни "пропуск" да присъстваме заедно, двамата.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 999
Хъм... ама двамата родители ли трябва да са там при всяко мероприятие?  newsm78

Другата седмица са първите открити уроци на Дариа и двата са от 9 и 30 сутринта, единият е във вторник, другия в сряда. Разбрахме се с баща й всеки да отиде по един ден.

При нас такива мероприятия почти няма и слава Богу, защото и за двамата е трудно да отидем, нищо, че сами сме си работодатели.

# 15
  • София
  • Мнения: 11 703
Хъм... ама двамата родители ли трябва да са там при всяко мероприятие?  newsm78

Другата седмица са първите открити уроци на Дариа и двата са от 9 и 30 сутринта, единият е във вторник, другия в сряда. Разбрахме се с баща й всеки да отиде по един ден.

При нас такива мероприятия почти няма и слава Богу, защото и за двамата е трудно да отидем, нищо, че сами сме си работодатели.

Не не е задължително.Въпросът е детето как ще се почувства и да не се травмира.

# 16
  • Мнения: 46 510
Хъм... ама двамата родители ли трябва да са там при всяко мероприятие?  newsm78 ...

Може и никой да не отиде, няма нищо задължително. Аз държа да присъствам, защото ми е много хубаво да си гледам детето, все пак това й е първа година и всичко ми е ново Blush а баща й ако не отиде, това означава рев и въобще няма да стане да участва.

# 17
  • Мнения: 1 668
Работя вечер поне до 7, но за мероприятията в градината просто си хващам чантичката и отивам. шефът ми в това отношение е пич. Досега не съм пропускала нито едно

# 18
  • Мнения: 14 133
Не е.  Naughty Добре, че шефът е разбран и ме пуска.  Peace

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Наистина е рано.Добре, че аз работя до 17:00 а и шефката ми е много разбрана, нямам никакви проблеми ако трябва да изляза.Но и аз съм се чудила как успавят да си прибират децата в 16:00, 16:30.А ходя в 17:30 и вече е последен.В понеделник като звъннах на звънеца да го взема и го чух че се разплака.Попитах учителката защо плаче, а тя ми каза че плачел на всяко позвъняване защото мислел че че взимат него, ама не.Толкова мъчно ми стана, направо  Cry
Сори, че малко се токлоних...

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Явно не е подходящ,но винаги мероприятията започват най-късно в 17 ч. В нашата група децата се взимат след 17.30 ,но на празниците всички родители са успявали да дойдат/ по един ,де/. Наистина е много тъжно за такива дечица,чиито родители работят при откачалки Sad.

# 21
  • Мнения: 4 841
Излизам от работа.Шефовете са ми разбрани.Не злоупотребявам-сиреч-не си позволявам да отсъствам по Мои причини, а Само и Единствено по причини-дете...Гледам предварително да знам кога какво има, за да съм освободила предварително това време и някоя колежка да покрие моето отсъствие.Връщам жеста, когато се наложи.
Същата работа. Имам доста колежки с деца, и сега май месец почти всеки ден някой си тръгва по-рано - открити уроци, концерти, тържества по случай завършване на първи клас... Покриваме се взаимно.

Като цяло часът определено не е подходящ, но така както на мен като работеща не ми е удобно 16,30, така сигурно няма да е удобно и за тези, които ежедневно си взимат децата в 16.00-16.30 часа. (Честно, добре че са тези уроци, та да видя някои деца, за които само съм чувала - цяла година не се засичаме - водят ги късно, взимат ги рано - как успяват, и аз не знам...)Освен това го има и факторът "умора", а учителките все пак искат да представят децата (и себе си Wink ) в най-добра светлина.

# 22
  • София
  • Мнения: 903
Според мен не е подходящ, но за съжаление госпожите искат по-бързо да свършат и да си ходят, а пък и както беше казано по-нагоре някои деца ги взимат много рано и те изобщо няма да останат за урока. Може би заради това са и толкова рано. Слава Богу при нас тези мероприятия не са много често ( максимум 3-4 пъти в годината), та успявам да отида. Е, таткото обикновено го няма, но тя е доволна, че аз съм там и няма проблеми.

# 23
  • Мнения: 1 172
Хъм... ама двамата родители ли трябва да са там при всяко мероприятие?  newsm78
По принцип НЕ. Много от родителите на другите дечица са по 1. В което няма нищо лошо и драматично. Но зависи от очакванията на детето. Ако то знае, че само мама ще е там, едва ли ще се притесни от отсъствието на тати и обратно. Ако обаче, му е обещано, че и двамата ще са там и то до последно очаква и мама и тати, нищо не може да замести липсващия родител.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 421
 Винаги ходя аз, мъжът ми все не може(ама по-скоро защото знае, че аз ще отида със сигурност). Моите деца не се сърдят, че отива само единият родител, важното е да има присъствие.

 В нашата градина откритите уроци ги правят в 9.30 и смятам, че е по-добре - казвам, че ще закъснея, отколокото да ми тръгне работният процес и да се налага да излиза по никое време.

 Щерката(8г) имаше открит урок и аз споменах, че може да не успея да стигна, защото имах много работа...ей, като му потънаха гемиите на това дете, като се натъжи и нищо неказва. Ами направих всичко възможно да отида.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Винаги ходя аз, мъжът ми все не може(ама по-скоро защото знае, че аз ще отида със сигурност). Моите деца не се сърдят, че отива само единият родител, важното е да има присъствие.
 
При нас също е така, на Дария и е по-мъчно, че няма баба, която да присъства - на тържествата винаги има много баби. Шефа ми никога не ме е спирал, за щастие. И на нашия открит урок имаше едно момиченце, на което майката закъсня и то беше много тъжно с какви вперени очички гледаше само вратата Sad

# 26
  • София
  • Мнения: 17 592
Детето ми е малко още, но не, не бих могла да си позволя да съм нейде си в този час. Нито пък татито. Нито пък баба и дядо, които също работят. И, в край на краищата, да погледнем и от страната на работодателите - значи те какво, трябва да плащат (заплати) и да губят (неизвършена работа), за да могат ДГ да си организират културно - масови мероприятия?

# 27
  • Мнения: 752
Преди два дена и дъщеря ми има открит урок от 16 и 30. Бяхме точно трима родителя. Аз отидох, защото работя наблизо и мога, когато ми се наложи да излезна по-рано. Другите деца толкова тъжно гледаха, че ми се късаше сърцето. И само как ме гледаха за одобрение. Уф, много е гадно за децата, просто учителите трябва да се съобразяват, че почти никой не може да стигне в този час. Ами ако работи на другия край на града?

# 28
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Значи за мнозонството, не е подходящ.
Но все някак се успява.

Обаче има и неуспели родители (понякога се случва и не може да се винят) и милите деца, нон-стоп се обръщат и търсят своите родители и когато не ги видят, са направо болни.
Е, има и такива, дето не им пука, но са малко...
Повечето разбират и са доста посърнали  Cry

И както Никол спомена, откритите уроци са поне 2 за годината, плюс откр. урок по специализираната занимавка, която дечкото посещава, плюс поне по 1-2 тържества на година и ей ти 5-6-7 мероприятията с тъй неудобен начален час.

От друга страна, ДГ работят до 19:00ч, но поне в 18:50ч. трябва всичко да е нагласено, за включването на СОТ-а.
А пък да се правят уроците в събота...еееееееееееехееееееее, ми те учителките тогава са почивка. Кой ще дойде в извън работно време?
Абе много сконфузно се получава. И контрата е в децата ни  Tired А решение, удовлетворяващо и 2-те страни няма  Confused

# 29
  • Мнения: 47 981
Ние за две седмици- 4 мероприятия
тържество за цялата градина от 16,30
тържество на групата от 17- смениха датата, защото беше планувано от 15 часа и просто беше  #Crazy невъзможно за родителите
открит урок по английски от 16,30
латинотанци от 17,30, но чак в студентски град
за тези отсъствия си пуснах отпуск

# 30
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз всъщност не разбирам какъв е смисълът на всички тези многобройни тържества и открити уроци?  newsm78
Едно-две годишно как да е... но тук изброявате мнооого такива. В нашата градина са 2, максимум 3 на година и аз намирам бройката за разумна.

Мисля си, че вместо 'открит урок' просто всеки родител би следвало да може да присътва по веднъж на урок на детето си... знам ли може и това да създаде проблем.  Thinking

# 31
  • Мнения: 9 990
За самите деца се прави.Те искат.Те се радват, те се вълнуват-изнасят представление, има костюми, сценки...

# 32
  • Мнения: 4 841
За самите деца се прави.Те искат.Те се радват, те се вълнуват-изнасят представление, има костюми, сценки...

Това - със сигурност! Еуфорията, очакването, емоциите покрай костюмите и прическите, гледането на записите после - толкова заразително изживяват всичко!

Има и един по-кофти момент, който поне аз вече съм констатирала - има родители, които едва на открития урок разбират с какво всъщност се е занимавало детето им, остават едва ли не изненадани колко много песнички знае, колко много думи е научил(а) по английски, в какъв хубав танц участва  Tired Звучи шантаво, но е факт...

# 33
  • София
  • Мнения: 6 999
Има и един по-кофти момент, който поне аз вече съм констатирала - има родители, които едва на открития урок разбират с какво всъщност се е занимавало детето им, остават едва ли не изненадани колко много песнички знае, колко много думи е научил(а) по английски, в какъв хубав танц участва  Tired Звучи шантаво, но е факт...

Аз определено съм от тези родители... Просто дъщеря ми не споделя, а пък аз не я 'изпитвам'. Понякога си пее песнички, които не е учила с мен... понякога казва нещо на немски... Наскоро открих случайно, че знае с коя буква започват произволна, казана й дума...
Не изненадана, шокирана останах даже...  Shocked
Ако питам нея - нищо не учат в градината и тя всичкото си го е 'знаела' отдавна Whistling

При нас за децата си има празници, но на тях са само децата - без наблюдатели.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Има и един по-кофти момент, който поне аз вече съм констатирала - има родители, които едва на открития урок разбират с какво всъщност се е занимавало детето им, остават едва ли не изненадани колко много песнички знае, колко много думи е научил(а) по английски, в какъв хубав танц участва  Tired Звучи шантаво, но е факт...
  Ееее то излезе, че някой родители не си познават децата.

# 35
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
За съжаление в нашата градина няма такова понятие като "подходящ час" Confused...например коледното тържество беше от 11,00 ooooh!...и мама трябваше да се обяснява с шефа. А не може да не отида - както каза Никол, за първа година ми е - искам да присъствам на всяко "детскоградинско" събитие от живота на дъщеря ми в тази възраст.
Утре пък ще бъде годишното тържество - от 17,00....това си е направо приличен час в сравнение с предишните изяви. Добре, че съм случила на шеф Wink.

# 36
  • Мнения: 47 981
Мда, наистина- всеки иска да си гледа детето и аз затова си пускам отпуск, ама после като дойде пък лятото-отпуска свършил и...градината пък не работи
Така че трябва малко съобразяване и с родителите...като направят урока от 3-4 часа, си тръгват до 5, 5,30
А ако го направят от 6 часа, може да се наложи да седят до 7-8 часа- горките учителки, не може така, нали

# 37
  • София
  • Мнения: 607
Аз вчера бях на открит урок на Боби - в 16.30ч. Взех си половин ден отпуска и отидох.
Тържеството за 8-ми март пък беше в 11.30ч - ами пак с половид ден отпуска......
Хич не са ми удобни часовете, обаче как да оставя детето си само??? Като видя как търсят с очички родителите си и как после плачат......ами не искам да го причинявам на детето си.
Питах защо в такива неподходящи часове са празниците - отговорът беше, че тогава са всички деца. Иначе едни ги водят в 10ч, други ги вземат в 16ч...... ooooh!

# 38
  • София
  • Мнения: 6 999
...Питах защо в такива неподходящи часове са празниците - отговорът беше, че тогава са всички деца. Иначе едни ги водят в 10ч, други ги вземат в 16ч...... ooooh!

За мен си е чиста проба оправдание.
Кой ще спре детето си от тържество в 6, дори да го взема в 4?  Thinking

# 39
  • София
  • Мнения: 607
Абсолютно оправдание, при това - смешно.......

# 40
  • Мнения: 9 990
а на мен ми обясниха, че е защото децата се превъзбуждат от чакане...
всъщност, като се замисля-всичко става в изключително неудобно време-отчитат ни вода, отчитат ни топломери, все в някакво странно работно за всички ни време, та на детето на празника ли няма да отида.Всичко друго отсвирвам, ама на представлението съм първа писта.Да не ни мине котка път-в сряда е нашето, че пропуснахме поради болест изненадваща това на танците.

# 41
  • Мнения: 4 451
И при нас не всички родители успяват да дойдат на тези мероприятия в този час. Вчера в групичката на дъщеря ми имаше открит урок по математика. Първоначално урокъ започна само с 5 баби, аз и един татко. Около и след 17ч. започнаха да идват останалите родители.
За мен лично този час не е проблем, понеже съм в майчинство, но за работещите си е препятствие. Confused

# 42
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
Нашия открит урок беше днес в 8:30, аз закъснях за работа естествено , но в сички колеги бяха предупредени и отсъствието ми съгласувано, така че нямах проблем.
П.С. Не ви ли става толкова мило и гордо, като виждате как мъниците заприличват на ученици в клас малко по малко? Лично за мен беше много приятен урок.

# 43
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
...Питах защо в такива неподходящи часове са празниците - отговорът беше, че тогава са всички деца. Иначе едни ги водят в 10ч, други ги вземат в 16ч...... ooooh!
Що за глупост е това?  Thinking Да бяха измислили нещо по смислено да кажат.
 

# 44
  • Мнения: 3 663
според мен е добре като час
едно на ръка, че поне една трета от децата след 17ч липсват, а друго, че за открит урок/тържество/каквото и да е групово мероприятие децата трябва да са спокойни, а не изморени, полуогладнели след "обилната" следобедна закуска и и вече да нямат търпение да си ходят
това е все едно на вас да ви направят важна среща с клиент, или нещо такова точно в края на работния ден Simple Smile
в края на краищата не се измъкваме от работа по-рано всеки ден, все може да се организира с колегите и шефа

# 45
  • Мнения: 343
Не става въпрос за възрастни хора все пак, въпреки че е доказано, че и при възрастните т.нар. производителност на труда значително намалява в края на работния ден. Децата наистина са много развълнувани и превъзбудени в ден, в който имат тържество, и вследствие на това се изморяват още по-бързо. Правила съм такива тържества и разликата в тонуса и представянето им при начални часове 16 и 17 вече е значителна. След 17.30 си е просто издевателство над детската психика.

# 46
  • Мнения: 1 364
Според мен 16,30 - 17,00 ч. е подходящ час за тържества.
По късно децата вече са изморени.
Друг е въпроса дали да родителите им е удобно.
Пускам си половин ден отпуск и отивам. До сега всички родители са присъствали.

# 47
  • Мнения: 891
Това ми е болната тема.  Crazy
И при нас най-редовно открите уроци са от 16,30 ч.

А и в нашата градина учителките цяла година "спаха", а сега струпаха всичко наведнъж  ooooh!
В рамките на месец, месец и половина имаше:
1 Открит урок /български/- 16,30 ч           
2 Тържество - 16,30 ч
3 Открит урок /математика/ - 16,30 ч
4 Тържество за 24 май  -  11,00 ч

На първите 2 присъствах  Hug
На следващите 2 - не успях !
Защо така ги струпват незнам ? #Cussing out
А и неможе ли да е към 17,30 ч - 18,00 ч  newsm78
То ти става неудобно вече да искаш отпуска през ден ..... ooooh!   

# 48
  • И тук, и там, навред....
  • Мнения: 755
При нас и откритият урок и тържеството бяха в 11.00часа.......

# 49
  • Мнения: 3 663
честно казано, от гледна точка на децата, даже ми се струва, че сутрин е много по-добре
те се готвят за тези уроци/тържества, притесняват се и накрая да ги изправят в 18ч вечерта...  мисля, че ще им дойде малко множко
иначе факт, че за родителите може би не е толкова удобно, но пък не се ходи всеки ден все пак...

Общи условия

Активация на акаунт