Какво може да се прави след Акт 15?

  • 19 176
  • 65
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 215
ИВКА 10, в тази тема надълго и нашироко се обсъждаха подобни казуси,предимствата и най-вече проблемите при едно нанасяане преди акт 16: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=222356.0

asja, не мисля,че някои оспорва правенето на козметични промени преди акт 16.Идеята беше,че не могат да се правят структурни промени или промени по фасадата (като да си остъклиш или присъединиш балкона например).Всичко зависи от сговорчивостта на строителя,но пък и не винаги е удачно да пуснеш собствениците да си разиграват коня в сградата.В темата,която посочих горе някой беше разказал как се е забавило издаването на заветния акт 16,защото един собственик разрушил носеща стена.Ако ти се чете-разгледай темата.

# 31
  • Мнения: 5 178
Извинявам се на авторката,че ще ползвам темата и,но искам да попитам нещо???
Ние все още нямаме акт 16.Къщата ни е почти готова,обзавеждането и то....та питанката ми е.....Можем ли да се нанесем преди да сме получили акт 16? Rolling Eyes
Притеснява ме да не би да се нанесем и да ни тръснат някоя глоба,заради това,че предвид липсата все още на акт 16 сме се нанесли... Rolling Eyes

Рових из нета за някое законче,което да позволява това но не открих нищо. Crossing Arms

Aко е еднофамилна къща може да си живеете години наред без акт 16, а и ако не ме лъже паметта къщите не подлежат задължително на разрешително за ползване
Виж ЗУТ (закон за устройство на територията) в коя категория сгради попадате и виж кои са задължителните актове за вас

# 32
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Извинявам се на авторката,че ще ползвам темата и,но искам да попитам нещо???
Ние все още нямаме акт 16.Къщата ни е почти готова,обзавеждането и то....та питанката ми е.....Можем ли да се нанесем преди да сме получили акт 16? Rolling Eyes
Притеснява ме да не би да се нанесем и да ни тръснат някоя глоба,заради това,че предвид липсата все още на акт 16 сме се нанесли... Rolling Eyes

Рових из нета за някое законче,което да позволява това но не открих нищо. Crossing Arms

Aко е еднофамилна къща може да си живеете години наред без акт 16, а и ако не ме лъже паметта къщите не подлежат задължително на разрешително за ползване
Виж ЗУТ (закон за устройство на територията) в коя категория сгради попадате и виж кои са задължителните актове за вас
Благодаря ти много.Ще прегледаме сега със мъжът ми тези нещица.

Иначе страдата е на два етажа.Собственици сме само ние.Първият етаж обаче ще е магазин а на вторият етаж ще е жилищната част.Ясно ми е,че магазинчето ще изчака до издаването на акт 16.Ама на мен вече не ми се чака за къщата. Rolling Eyes

# 33
  • София
  • Мнения: 408
Ивка 10, всяка сграда без акт16 или разрешение за ползване и незаконна и подлежите на огромни санкции, а в някой случайможе и да не ви дадат след това разрешение заползване и се завъртате в една спирала от която изход няма. Съветът ми е изчакайте сиразрешението за ползване и тогава се нанасяйте. Без акт 16не битрябвало да имате ток, макар че заради корупцията в България, всичко е възможно, напр. Мол Варна - няма акт 16, а го откриха по най-грандиозния начин.

# 34
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Може козметичен ремонт - боядисване, настилки, монтиране на кухня, климатици. Абе всичко, без да се променя фасадата, вътрешното разпеределение и инсталациите (ВиК, ел. и т.н.)

И ВиК и ел може Peace Знаете ли колко контакти прекарахме ние? Ми те на такива калпави места сложили по 3, а където трябват - нито един. Как да измажем и да сложим паркет и теракот, после трябва да разбиваме, за да прекараме кабелите. И тръбите в банята ги префасонирахме тотално, защото и те бяха голяма недомислица. На практика може да правиш всичко, без да буташ фасадата и да събаряш стени може би. И как иначе? Нашият акт 16 се забави повече от година и половина, ние горе-долу оттолкова живеем тук. Къде трябваше да живеем, ако не ни бяха позволили да се нанесем и да правим ремонти? Все пак сме си платили вноските и сме изпълнили нашите задължения по договора.

Ивка,
няма акт 16 за къщите - те се водят май четвърта категория, само удостоверение за въвеждане в експлоатация се взема от общината. Виж сайта на ДНСК:
http://www.dnsk.mrrb.government.bg/default.asp?r=11
там има всички нормативи.

# 35
  • MJF
  • Мнения: 8 559
спора кой какво и защо е правил между акт 15 и 16 е излишен ,тъй като на всички ни е ясно кое е по закон и кое не е .видно е ,че има хора с различно отношение към закона.когато се пише кой колко е живял преди акт 16 редно е да спомене ,че това е станало след уговорки и как си е уредил въпроса с тока и водата  с инвеститора а и с другите собственици.отговорността за не спазване на закона се носи от нарушителите и последствията са за тях.
дамите,които обясниха и дадоха линк към теми с примери и дадоха нормативите също  имат покупки на апартаменти.те знаят и могат да поемат информирана отговорност за решенията си.
ако потърсите в този форум ще намерите какви ли на варианти на проблеми с не спазване на нормативите,за съжаление негативите са изцяло за сметка на закупилите а не и  на инвеститорите/строителите/надзорната фирма.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Не е законно, но за съжаление се налага понякога. Ако сроковете се спазваха, или поне горе-долу се спазваха, разбирам. Ама има хора, които са теглили заем, за да си купят жилище, направили са схема на плащане, съобразявайки се с договора си. И какво - издаването се бави година, две, три. Какво следва оттук - или се нанасяш "незаконно", или освен вноската по кредита, която си е големичка в повечето случаи, ти се тупва и един наем. И осъзнаваш, че просто е невъзможно да плащаш и двете! Това е положението, опираш пешкира във всички случаи.
п.п. Това за МОЛ-а пък не го знаех. Е какво, за царя може, за пъдаря не може? Както винаги в милата ни родина.

Последна редакция: сб, 21 юни 2008, 09:00 от Месечинка виторога

# 37
  • Мнения: 3 215
6o6ul4o, абсолютно съм съгласна с казаното от теб! Peace
Месечинка виторога, за да се спазват сроковете е необходимо договорите да са издържани (а не купувачите да се съгласяват да платят всичко на акт 14 например), да са уговорени съответните неустойки в случай на забавяне и когато това забавяне настъпи, купувачът да си ТЪРСИ компенсациите по всички начини,които законът допуска. В момента всеки е доволен, когато най-после заветният акт 16 стане факт и се отказва да си търси правата смятайки, че няма шанс да получи нещо.Това се знае много добре от строителите и затова никой не си дава зор да спазва сроковете.
В нашия случай обаче, строителят ще изплаче ужасно,защото закъсня с година,а ние все още му дължим 10 хил. евро...Но сме си направили труда да си изпипаме договора, а не сме слушали какво ни съветват сульо и пульо и най-вече продавачът.
Закони в тази страна има, но докато не започнат да се спазват от всички, не можем да се оплакваме.Защото освен права имаме и задължения.
А за случаи като този с МОЛ-а - ами в една нормална страна се вдига шум, предизвикват се проверки и нещата няма как да не излязат на светло. Но тук си се оплакваме във форума и си успокояваме съвестта,че щом някой нарушава правилата и закона, значи можем и ние.Така няма как после да очакваме законът да ни закриля...

# 38
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Да, за съжаление е така. Само че ако се издължиш на строителя след акт 16, той ще ти прехвърли собствеността тогава. А таксите скачат безумно при това положение, доколкото знам, защото данъчната оценка е много по-висока. Ние имаме НА още след акт 14.
п.п. Коте е права ( в поста под моя). Защото реално има строители, които издават апартаменти до ключ. Еми все тая дали той ще ми сложи плочките или аз ще си наема майстори. Едва ли има нещо незаконно в това.

Последна редакция: сб, 21 юни 2008, 11:01 от Месечинка виторога

# 39
  • Мнения: 5 178
Пак казвам може и конструктивни промени да се правят, но трябва да са съгласувани с архитекта и конструктора и се нанасят като екзекутиви и дори се озаконяват с разрешителното за ползване..
Ние преграждахме спалнята на две и местихме една стена за да оформим перално помещение, всичко това го направихме още на етап груб строеж и строителя ни изгради стените, където искахме след одобрението на конструктора.
Имаме местени контакти и ВиК, та дори и мръсен канал пак след одобрение на конструктура

Единственото, което е забранено е промяна фасадата на сградата!!!!
Затова чак след акт 16 усвоихме половината тераса

# 40
  • Мнения: 3 215
Да, за съжаление е така. Само че ако се издължиш на строителя след акт 16, той ще ти прехвърли собствеността тогава. А таксите скачат безумно при това положение, доколкото знам, защото данъчната оценка е много по-висока. Ние имаме НА още след акт 14.
п.п. Коте е права ( в поста под моя). Защото реално има строители, които издават апартаменти до ключ. Еми все тая дали той ще ми сложи плочките или аз ще си наема майстори. Едва ли има нещо незаконно в това.

А знаеш ли колко точно скачат таксите или строителят ти е казал,че скачат "безумно"?? И по- ли си съгласна да нямаш никакъв начин да се защитиш и да чакаш акт 16 и ток с години или да платиш малко по-висока такса,но да "държиш" строителя в ръцете си и да можеш да упражняваш натиск върху него.Явно си. И какво като имате НА след акт 14.Какво точно те грее той,ако акт 15 и 16 се бавят с години...Говоря хипотетично,не непременно за вашия случай.
А, че могат да се правят довършителни работи след акт 15 изобщо не оспорвам.Просто е желателно това да става с одобрението на строителя и да се следват съответните изисквания.
Коментарът ми беше за това дали да се живее в жилището преди акт 16, а не могат ли да се правят довършителни работи.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 25 229
А не, не ми е казал строителя за таксите. Така съм чела, макар че конкретни цифри не мога да цитирам.  Пък като гледам и при вас закъснението е факт, тъй че не е имало полза от това, че му дължите пари, поне що се отнася до спазването на сроковете. Пак сте в положението на много други - или не живеете в собственото си жилище, или се нанасяте незаконно. За компенсациите - това е отделен въпрос.

# 42
  • Мнения: 3 215
Ползата от това, че му дължим пари я има - просто няма да му платим цялата сума и така ще се компенсираме.Закъснението не ни е притеснило толкова, защото няма да живеем там.
Но въпросът е принципен и не виждам смисъл да продължаваме да коментираме. При положение,че не спазваш закона, не можеш да очакваш другите да го спазват и да им се сърдиш като не го правят.Изкарали сте късмет със строителя - погледни в другата тема дали всеки строител плаща тока...

# 43
  • Варна
  • Мнения: 25 229
Знам, Old Sport,
не се карам с теб, извинявай, ако така е прозвучало Peace Коментирам и разсъждавам просто.

# 44

Общи условия

Активация на акаунт